Ugrás a kommentre

Értékeld a filmet


Milyen osztályzatot adnál az ötödik epizódnak?  

39 felhasználó szavazott

  1. 1. Milyen osztályzatot adnál az ötödik epizódnak?



Ajánlott hozzászólás

De ha a "kilogikázásra" mondja azt, hogy "Régóta figyellek", az már erőteljes ferdítés. Az pedig idegen Yodától.

Sokminden megváltozhat 20 év alatt.

Ha Yoda nem változott semmit 20 év alatt akkor inkább gép mint nemtommilyenfajú. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 1 hónappal később...

Nemrég megnéztem ismét a Birodalom visszavágot, és valahogy kedvet kaptam hozzá, hogy írjak róla néhány sort. Nem elemzést vagy ilyesmit, csupán egy-két gondolatot, amelyek az eszembe ötlöttek.

 

Ez egy nagyon különleges film. A 80-as években ez volt a kedvencem, egyszerűen nem tudtam betelni vele. A Csillagok háborúja ugyan helyből nagyobb hatást gyakorolt rám, és máig nagyon közel áll a szívemhez, de ez a rész még ahhoz képest is egy jelentős minőségi változást hozott a Star Wars iránti szeretetemben: én is, mint valószínűleg mások is, rádöbbentem, hogy ez nem csak egy film, hanem sokkal több annál, egy univerzum, egy másik világ, amelynek különleges szabályai vannak. Tudom, hogy ez már az Ep4-ből is kiderült, de tudatossá ez az egész a számomra az Ep5-tel vált. A Birodalom visszavág volt az, amely egyértelművé tette, hogy ez egy komplex történet, amelyben bőven van még mit elmesélni, vannak benne titkok, amelyekre még nem derült fény, és van a főhős számára végrehajtandó küldetés, amely sokkal nehezebb, mint felrobbantani a Halálcsillagot. És végül is ezzel a filmmel vette kezdetét a sorozat, mert a végén egyértelmű volt, hogy lesz még folytatás...

 

Számomra ezeket a dolgokat felfedezni legalább akkora élmény volt, mint előtte az Ep4-nél meglátni az első képkockákon a látószögünkbe úszó, és a Tantive IV-et üldöző monumentális csillagrombolót.

Nagyon tetszett az is benne, ahogy Leia és Han egymásra találtak sok évődés és civakodás után. Ugyan ez a szerelmi vonal a Padmé és Anakin között kibontakozó szenvedélyes szerelemhez képest csupán nagyon visszafogottan jelent meg a filmben, de ez valahol érthető is, hiszen a Birodalom visszavág nem elsősorban róluk szólt, a köztük lévő kapcsolat csupán színesítette a történetet, míg a kedves szülők románcáról ennél jóval több mondható el: az az egész galaxis történelmét befolyásolta. Ennek ellenére én akkor is örültem, hogy benne volt, mert ez a Bespin-i fagyasztásos jelenetnek külön tragikus jelleget adott, és annak meg külön örültem, hogy végül nem a Leia-Luke páros lett a befutó. Valahogy nem passzoltak össze...

Ugyan ezt a dolgot az előző rész még nyitva hagyta, de az Ep5-ben már egyértelművé vált, hogy Luke-nak másra kell koncentrálnia (és ez is olyasmi, ami az előzmények ismeretében még világosabb). De egyébként is sokkal jobb volt azzal foglalkozni, hogy mi történik Luke-kal, a már szárnyait bontogató ifjú Jedi-növendékkel, aki olyan meggondolatlannak tűnő módon hagyja ott a Dagobah-t, hogy aztán Felhővárosban rádöbbenjen, miért is lesz olyan kemény próba legyőznie Darth Vadert, és hogy mi az, ami még annál is nehezebb, mint egy X-szárnyút kihúzni a mocsárból.

 

Bennem már többször felmerült, hogy mi lett volna Luke sorsa, ha nem rohan el a Dagobah-ról akkor, hogy megmentse a barátait. Lehet, hogy ha hallgat az okos szóra, nem törődik a látomásával, hanem befejezi, amit elkezdett, többé-kevésbé képzett Jedi-ként tudja meg az igazat, akkor más megoldást választ az Ep6 végén?

Szerintem nem. Mert ha valamivel több időt tölt is Yodával, az nem tudta volna feledtetni vele a korábbi normális életét, amelyben nem egészen az volt az értékrend, ami szerint a Jedik éltek. De persze ki tudja...

 

Hát ennyi ;)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Jaja, ha be is fejezi a képzést, akkor sem töltött volna Yodánál elég időt ahhoz, hogy az gyökeres változást idézzen elő benne. Ugyanúgy döntött volna akkor is a végén. Hanék pedig, mint láttuk, megvoltak nélküle is ;)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az szerintem is egyértelmű, hogy az EP5-nek köszönhetjük, hogy ma hat SW filmnek örülhetünk. Hihetetlen módon elmélyítette, és kitágította az egész SW univerzumot. Lucasék nem hiába mondták, hogy ezen a filmen áll vagy bukik az SW sorsa. Ha siker lesz, akkor több filmet csinálnak, de ha bukás akkor itt a vége fuss el véle. Szerencsére az előbbi következett be.

 

Luke és a Jediség. Luke-nak már megvoltak az elképzelései apjáról, és ezeket az ideákat még az se tudta lerombolni, hogy a fatert Darth Vadernek hívják. Persze először minden zsigerével elutasítja a tényt, de hamar megbékül vele. Szerintem is ugyanígy cselekszik, ha a Dagobah-on marad Yodával. De Luke a személyiségéből fakadóan ment el onnan, tehát szinte felesleges is arról beszélni, hogy mi van ha marad. Az egy másik Luke lett volna, nem az akit megismertünk. ;)

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ha siker lesz, akkor több filmet csinálnak, de ha bukás akkor itt a vége fuss el véle.

Azért milyen g*ciség (bocs, ez a szó írja le legjobban) lett volna már, ha a kasszáknál mégis megbukik a film, és az a sok-sok nyitott kérdés, ami a film végén maradt, soha az életbe nem lett volna megválaszolva ;)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Azért milyen g*ciség (bocs, ez a szó írja le legjobban) lett volna már, ha a kasszáknál mégis megbukik a film, és az a sok-sok nyitott kérdés, ami a film végén maradt, soha az életbe nem lett volna megválaszolva :P

Dzséjt, ez szívből jövő vélemény volt :P

Szerintem épp azért lett jó film, mert Lucas sokat kockáztatott vele: ha jól tudom, a saját pénzéből csinálta, és hát ha nem jött volna be, akkor a pénzen kívül az álmait is elbukta volna, ami szerintem legalább ilyen fontos volt neki, ha már a vagyonát és kész volt kockára tenni.

Ez a hozzáállás nagyon látszik a filmen - ennek jónak kellett lennie, nem volt más lehetőség :)

 

Na és akkor még nem beszéltünk a jól megcsinált trükkös jelenletekről, mint pl. a Hoth-i csata, az aszteroida mezős üldözés, sem Yoda megalkotásáról, aki már puszta létével is végre méltó választ helyezett kilátásba a Sötét Oldal uralmával és fenyegetésével szemben, ami hasonlóan misztikus húrokat pengetett, mint Vader Erő-használata. Ezt hiába láttuk már Ben Kenobitól is az előző részben, számomra az, hogy a világos oldal valóban méltó párja a sötét oldalnak, Yoda által kapott bizonyítást.

Szóval azért nagyon jó ez a film, mert több síkon is remek dolgok születtek benne, egyszerre dinamikus és misztikus, elgondolkodtató és a lendületével magával ragadó.

Na most annyit áradoztam róla, hogy lehet, este megint megnézem...

(momentán még a munkahelyemről írok, mert még meg kell várnom kell egy dolog elintéződését, mielőtt haza mehetnék ;) , de majd csak meglesz...)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egyértelmüen különleges rész. Mivel minden hős nagyságát a legyőzőtt ellenfél ereje határozza meg, nagyon fontos hogy lássuk végre: a Birodalom óriási ellenfél. Az ep.4-ben is voltak erre utalások, de ahogy népmesébe illően szerencsék sorozata verödött a hősökhöz és végül egy maroknyi lázadó feltudta robbantani a régóta dédelgetett szuper-fegyvert az a kép alakulhatott ki, hogy 'azért ezeket könnyen lelehet győzni'. Az ep.5 legfontosabb szerepe, hogy súlyt ad a Felkelők harcának azzal, hogy megmutatja mily roppant és hatékony katonai gépezet müködik az Uralkodó irányitása alatt.

És amellett, hogy maga a birodalmi haderő új fényben tűnik fel, egyúttal maga Vader is más arcát mutatja meg a nézőnek. Az ep.4-ben ő Tarkin embere. Itt viszont ő Vader Nagyúr... ahogy a körülötte lévő embereket kezeli, legyen szó akár tisztekről akár magáról Landoról, abból valami félelmetesen nagy karizma és akaraterő sugárzik. Hiába na: ez Vader filmje! És rengeteg kiváló vizuális ötlettel segitik ezt meg: pl. Vader meditáló-szobája valami szenzációs, a külön neki kijáró szuper-csillagrombolóról most nem is beszélve.

 

És igen én is osztom a lentebb leirtakat: az ep.5 komplexebbé tette a Sagat!

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egyáltalán az ötödik után beszélhettünk Sagaról, hisz addig csak egy film volt, és nem lehetett tudni mi lesz a sorsa ennek az egésznek. Bár az EPIV sikeressége előrevetítette a folytatást, ennyire jó filmre szerintem senki nem számított. (én holnap az EPVI -ot szeretném megnézni ;) )

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Végülis a szüken vett rajongók már akkoris tudták, hogy ebből sok epizód lesz. Lucas már az ep.4-nél is azt erősitgette az interjúkban hogy ezek egy széria részei. Csak akkor még senki nem sejtette, hogy 2005-ig kell várni mire "bezárul a kör" :)

 

Egyébként én is kedvet kaptam egy kis SW nézéshez ;)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az ep.4-ben is voltak erre utalások, de ahogy népmesébe illően szerencsék sorozata verödött a hősökhöz és végül egy maroknyi lázadó feltudta robbantani a régóta dédelgetett szuper-fegyvert az a kép alakulhatott ki, hogy 'azért ezeket könnyen lelehet győzni'.

Mondjuk ezt az ep6 újra "elbagatelizálta" azzal, hogy a hősök mellé újra szerencsék ezreit állította, és még a gondos bocsok is legyűrték a rohamosztagosokat, akiknek "kiváló lövészei" vannak. Szóval, ha sorban nézi a filmeket az ember, az ep2-3 után az ep5-ben láthatja pl. a klónok régi formáját is viszont, hogy ők még mindig az a hatékony sereg, mint amikor létrehozták őket.

És persze ez az a rész, amiben újfent (vagy először) láthatjuk, hogy a Galaxisban vannak szebb és fantasztikusabb helyek is, mint a koszlott Tatooine, a zöldellő Yavin IV, vagy a hópusztaságokkal borított Hoth, esetleg a mocsaras Dagobah. Itt végre láthatjuk a Birodalom egy látványosabb, modernebb szegletét, egy helyet, ahol nem les az emberre egy éhes szörny, vagy egy berúgott kocsmatöltelék.

Ja, és van még egy apróság, ami szerintem "kilógóvá" teszi ezt a részt. Csak ebben nem szerepel a Tatooine ;)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Végülis a szüken vett rajongók már akkoris tudták, hogy ebből sok epizód lesz. Lucas már az ep.4-nél is azt erősitgette az interjúkban hogy ezek egy széria részei. Csak akkor még senki nem sejtette, hogy 2005-ig kell várni mire "bezárul a kör" :)

 

Egyébként én is kedvet kaptam egy kis SW nézéshez ;)

Igen, csak ebből itt a vasfüggöny mögött semmit nem lehetett tudni.Amikor megnéztem az eP 4-et moziban párszor, azt hittem ez egy film és az is marad.Tök jól le volt zárva.Az iskolában egy osztálytársamtól tudtam meg, hogy a mozik játszák a Csillagok Háborúja folytatását.Ha nem mondja nem is tudok róla.A Jedi Visszatérnél már több info volt, vártuk is.

Bomarral egyetértve nekem is az jött le, hogy milyen katonai gépezet van a Birodalom mögött.Könyörtelen és hatékony.A könyörtelenségre utal, amikor a lépegető lövi a menekülő felkelőket.Teljesen felesleges volt katonailag őket lemészárolni.Emlékszem amikor elöszőr láttam a filmet arra gondoltam,. hogy ez ellen hogy fognak küzdeni a Felkelők.Jóval kevesebben vannak, kevesebb felszerelésük is van.De aztán ott volt az ionágyú.

A filmből a való életemben is szoktam idézni, kollégáknak, barátoknak.PL, ha valaki azt mondja, hogy ez nehéz, akkor azt mondom neki, hogy: Látod, ezért nem megy neked.Sokat használom a "tedd vagy ne tedd, de ne próbáld" mondatot is.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Volt matektanárnőm is idézett a birodalomból persze, csak én vágtam, hogx honnét veszi, sajnos.

 

Az ep3 után nekem is ez a kedvencem. Föleg, ahogy Hanék mennének abrakolni és Vaderbe botlanak, ilyenkor mindeg elgondolkodok, azon, hogy a lord volt olyan szemét és megvárta amíg tápolnak, vagy miután elvette solo pisztolyát, akkor mentek is a börtönbe.......

 

A másik Boba fett egyetlen szöveges jelenete, mikor Vadernek nyávog a fagyasztás miatt. Harmadik mikor Yoda veri artut és a negyedik az én vagyok az apád.............

 

Egyébként egyet nem értek, lehet, hogy a fordítás miatt, de palpatine miért azt mondja vadernek, hogy skywalker fia veszélyt jelent rájuk, miért nem azt, hogy a te fiad............. Végülis mindketten tudták, bár sztem a császár kissé ideges lett a hír miatt.........

 

(elnézést a hibákért, telisírtam a monitort és alig látom a billentyűzetet)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Föleg, ahogy Hanék mennének abrakolni és Vaderbe botlanak, ilyenkor mindeg elgondolkodok, azon, hogy a lord volt olyan szemét és megvárta amíg tápolnak, vagy miután elvette solo pisztolyát, akkor mentek is a börtönbe.......

Miután leül Vader és beterelik a többieket, én mindig úgy képzelem, hogy eztán egy kisebb eszmecserét folytat Hanékkal. Az egész jelenetben van valami olyan megfoghatatlan érzés, ami azt sugallja, hogy Vader tényleg képes a lefegyverzést követően eltölteni egy kellemes ebédet (persze ő nem eszik) a foglyokkal, majd csak aztán küldi őket kínzókamrába.

 

A másik Boba fett egyetlen szöveges jelenete, mikor Vadernek nyávog a fagyasztás miatt.

Azért Fett nem csak akkor beszél egyedül :)

Nekem a kedvencem Fettől a "Put Captain Solo in the cargo hold.", legalábbis mióta Bulloch a sci-fi napon elmondta, hogy véletlen úgy mondta, hogy "Put Captain Cargo in the Solo hold." ;)

 

Egyébként egyet nem értek, lehet, hogy a fordítás miatt, de palpatine miért azt mondja vadernek, hogy skywalker fia veszélyt jelent rájuk, miért nem azt, hogy a te fiad............. Végülis mindketten tudták, bár sztem a császár kissé ideges lett a hír miatt.........

Szerintem ezzel is emlékeztette, hogy ő már nem Anakin Skywalker, hanem Darth Vader, aki nem a családjának, hanem neki tartozik hűséggel. Szóval egy intés lehetett, hogy Vader tudja, hol a helye.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem is ugyanígy cselekszik, ha a Dagobah-on marad Yodával. De Luke a személyiségéből fakadóan ment el onnan, tehát szinte felesleges is arról beszélni, hogy mi van ha marad. Az egy másik Luke lett volna, nem az akit megismertünk. :)

Csütörtökön aztán esélyem sem volt megnézni a filmet még egyszer, mert hullaként zuhantam ágyba. Ma viszont mit ad isten, épp ez ment az RTL Klubbon délután, úgyhogy mégiscsak megint láttam :)

Teljesen igazad van, Ody, elképzelhetetlen, hogy Luke bárhogy is ott maradt volna Yodával, miután látta a felhővárosi látomást. Ahogy Mace Windu mondaná: ez nincs benne a karakterében.

 

Felhővárossal kapcsolatban még annyit mondanék, hogy számomra ez a helyszín a film legszebb része, az a gyönyörű rózsaszínbe burkolózó alkonyat, ami a város fehér belső terének ablakaiból is jól látszik, egyszerűen ajándék a szemnek!

 

Viszont érdekességképpen épp most tűnt fel nekem, hogy a fagyasztókamra körüli tér, az a helység, ahol az egész jelenet játszódik, egyébként valahogy funkciótlannak tűnik ott Felhővárosban. Ahhoz képest, hogy a kamrát állítólag szénfagyasztásra használják, az egész hely nem igazán emlékeztet ipari felhasználásra, sokkal inkább olyan, mintha pont egy ilyen teátrális jelenethez készült volna :D Na de ennyi hiba még igazán elmegy... :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ahhoz képest, hogy a kamrát állítólag szénfagyasztásra használják, az egész hely nem igazán emlékeztet ipari felhasználásra, sokkal inkább olyan, mintha pont egy ilyen teátrális jelenethez készült volna  :) Na de ennyi hiba még igazán elmegy...  :)

Szerintem ez tudatosan ilyen... a Star Warsban néha előfordulnak ilyen szinpadias helyszinek, mint például az ep.1-ben a Maul/Qui-Gon-Obi párharcnak hátteret adó fénnyalábós gigászi 'terem', ami szintén nem tünik túl praktikusnak. Ahogy az sem, hogy az ep.4-ben néhány kilométeres mélység felett magasadó hidnál nincs korlát (talán a naboo-i épitészetben ez tetszett meg Palpinak :)).

 

A fagyasztó-kamrában egyébként tetszik, hogy látványban teljesen különbözik Bespin addig látott helyeitől... mintha most látnánk meg a hely "gonosz arcát".

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Megnéztem szombat du az RTL-en.Illetve az elejét mert borzalom volt.Állandóan reklám és az ezeréves változatot adták, nem az újat.Palpi arca ebben még a régi.Lucas megtilthatná, hogy a régieket leadják.

Ez a '97 -es speciális kiadás volt. :) Szóval nem a legrégebbi.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 1 évvel később...
  • 6 hónappal később...

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.