Ugrás a kommentre

George Lucas


lokatelli

Ajánlott hozzászólás

  • 3 héttel később...

Volt egy cikk a főoldalon, hogy Kennedy -ék Japánban promózták az SW -t. Most akkor Lucas ott volt vagy nem? Kicsit mintha megromlott volna a kapcsolatuk... Szerintem George apánk kicsit nehezen viseli, hogy sz*rnak a fejére. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 6 hónappal később...

Mindig meglep hogy Lucast mennyire megrázta a prequel fika. Persze ez már a sokadik jele ennek, most már nem kéne meglepjen, de amikor hallom hogy mennyire ki van tőle, nem tehetek róla még mindig rácsodálkozok. Azt hinném hogy egy bizonyos szint felett az ember nem foglalkozik a kritikusokkal. Lucasnak viszont nagyon a veséjébe vágtak a negativ hangok.

Nem tudom (igazából egyedül ő tudja), hogy pontosan mit hogyan tervezett Lucas a SW kapcsán, mennyire volt meg benne a PT az OT elkészítésekor, berobbanásakor és hatalmas sikerekor. Nagyon furcsa szituáció, hogy kitalálsz egy egységes univerzumot és abban egy nagyívű sztorit, ennek egy részét a közönség elé tárod, amivel világot megrengető sikert érsz el, majd mikor a másik részét is megosztod a világgal, akkor sokan már szitkozódnak, fintorognak és pont azok a leginkább, akik anno annyira nagy rajongók voltak.

 

Nagyon nehéz lehet feldolgozni ezt a helyzetet, főképp akkor, ha tényleg már a legelejétől kezdve megvolt Lucas-ban a PT sztorija, a karakterek korábbi jellemeivel és ő ezt így gondolta ki egy szép, kerek egésznek. Ehhez képest olyanokat vágnak a fejéhez, hogy megcsúfolta a SW igazi lényegét, a PT nem méltó az OT-hoz és hasonlók. Ez ugye eleve értelmezhetetlen, ha egységesen kezeljük a Saga-t.

A PT gyűlölet leginkább abból ered, hogy a legtöbben merőben másképp képzelték el az OT egyes elemeinek (leginkább a Birodalom, Vader és a Jedi Rend) előtörténetét. Ha kigondolok egy sztorit (pláne egy világgal egyetemben), akkor az nekem csak úgy áll össze igazán, nehezen tudom elképzelni másképp a dolgokat. Ha a felét elmesélem vkinek és ő ebből teljesen más előzményt, folytatást vár, mint amit eredetileg elképzeltem, akkor az zavarba ejtő. Pláne úgy, ha ekkora megosztottságot és ilyen ellentéteket szül az egész.

 

Az OT és PT között tagadhatatlanul sok (több aspektusból adódó) éles határvonal húzódik, bármennyire is szeretnénk ezt ignorálni. Ez nagyon frusztráló és bántó lehet a SW megalkotójának, amennyiben ő ezt egy tökéletes ívű alkotásnak szánta és látja. Itt nem csupán arról van szó, hogy csináltál valamit, ami sokaknak nem tetszik. Még csak valószínűleg nem is arról, hogy valami nagy sikerén felbuzdulva folytattad azt, bővítetted és ez már sokaknál csalódást keltett. Inkább olyasmiről, hogy valaminek egy részletével lenyűgözted az embereket, levetted őket a lábukról, majd ugyanennek egy másik részével már kivívtad a haragjukat és éket vertél közéjük.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem sokkal többen szeretik a PT mint utálják. Ezt mutatja a három film sikere is a mozipénztáraknál. A hangos kisebbség mindig veri a tam-tam -ot, ez fájó. Egyébként Lucas -t annyira szerintem nem zavarják ezek a hangok, csupán trollkodott egyet. :) Magától sose beszélt az utálkozókról, csak ha kérdezték róluk. Most az első eset, hogy így megnyilvánult. Mondjuk ezen én is meglepődtem. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az Ep4 idején még "könyökölt". Kirakták az ajtón, visszamászott az ablakon, lepergett róla hogy nem hittek a meséjében. Aztán az idő és a bevétel őt igazolta. Ep1 idején büszkén hangoztatta hogy nem érdeklik a negatív kritikák. Az időt nem tudom, a bevételek mindenképp őt igazolták. Mi változott? (Nagy)papa korára meggyengült az erős józanság-pajzs ami nélkül az egész SW belefért volna egy papírkosárba? Elvesztette értékét a bevételi oldal? (Mint Disney-részvények tulajdonosa, nyilván jár neki valami a Lucasfilm Ltd bevételeiből :) )

:para:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Most az anyagi sikert tegyük kicsit háttérbe. Azért Lucas-nak van mit a tejbe aprítania és aligha pénzügyi szemmel méri az alkotásai sikerét. Amúgy is, az OT után a SW akkora brand lett, hogy anyagilag nemigen lehetett volna bukás a folytatás. Most ugyanez a helyzet, az Ep.7-et akkor is szinte mindenki meg fogja nézni, ha netán egy értékelhetetlen szutyok lesz. Itt már a név eladja a terméket.

 

Nem is az a lényeg, hogy többeknek tetszik-e a PT, mint nem, hanem az a tagadhatatlan tény, hogy rengeteg olyan embernek nem tetszik (sőt, vált ki erős ellenállást, már-már gyűlöletet), akik az OT-t imádták. Bármit csinálsz, nem tetszhet mindenkinek, ezzel a többség tisztában van, nyilván Lucas is. Hosszútávon nem lehetsz sikeres, ha ezt nem tartod szem előtt és kényszeresen mindenkinek meg akarsz felelni. A PT sokaknak nem tetszik, nem tetszett az OT se, ez van, hamar túlléphet ezen.

Az a más tészta, hogy az egyik kezét térden csúszva csókolgatta egy tábor és az egekig magasztalták az alkotását, majd később a másik kezét ugyanennek a tábornak egy nem elhanyagolható része legszívesebben válltól vágta volna le. Ha a PT egy érdemben utólag kidolgozott, kvázi "új" mű az OT előzményeként, akkor ezzel nincs baj, vonatkozik rá az előző bekezdés. Ha viszont Lucas-nál ez eleve egy kerek egész volt, akkor joggal lehet, hogy hosszú évek alatt se tudja feldolgozni, hogy sokak szemében a tojás egyik fele "tökéletes", míg a másik fele csak ennek a tökélynek a szembeköpése és egy tűzzel-vassal irtandó vadhajtás.

Szerkesztve: - pb69
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ha viszont Lucas-nál ez eleve egy kerek egész volt, akkor joggal lehet, hogy hosszú évek alatt se tudja feldolgozni, hogy sokak szemében a tojás egyik fele "tökéletes", míg a másik fele csak ennek a tökélynek a szembeköpése és egy tűzzel-vassal irtandó vadhajtás.

Bocsi, de ez elég gyerekes lenne, pont tőle. Ő a világ egyik legnagyobb üzletembere, nem fog ilyen hülyeségeken leragadni. Régen én is úgy gondolkoztam ahogy leírtad, de mára már én is túlléptem rajta nagyrészt. Akkor nehogy már Lucas azon rágódjon, hogy Jóska Pistának nem jön be a PT és ezért neki nem kerek az SW. :D Bírkózzon meg ezzel Jóska Pista, vagy ha annyira silány az élete, hogy 16 éve csak ennyi öröme van az életben akkor fikázzon. Ez miért érdekelje mélyebben Lucas -t?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ha maximalista, igenis érdekli. Márpedig szerintem ő az. Valószínűleg tudja, hogy le kéne sz@rnia, csak könnyebb gondolni erre, mint megcsinálni, ha az ember olyan beállítottságú (engem pl. biztos bántana, ha ilyeneket mondanának arról a műről, amibe beleadtam apait-anyait).

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nekem Lucas mindig is egy rejtély volt, hogy éppen miről mit gondol. Szerintem most inkább csak ironizált. Ha megnézi az eladási számokat, láthatja, hogy az előzménytrilógia sikeres volt, rengeteg rajongót szerzett a franchise-nak. A károgók csak egy hangos kisebbség, akik még mindig indokolatlanul nagy felületet kapnak a véleményfórumokon. (És most nem is linkelem be az idevágó Index-hírt a Lucas interjúról, annyira felcseszte az agyam).

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nyilván nem arra gondolok, hogy Lucas évek óta nem tud egy egészségeset aludni, mert ezen agyal. Egyszerűen csak lehet benne egy tüske, ami néhanapján eszébe jut és frusztrálja vagy gondolkodóba ejti kicsit. Simán lehet, hogy nem így van, de én azt is abszolút megérteném, ha mégis.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem azt hitte, hogy lesz beleszólása a filmekbe. Emlékezhetünk, hogy volt egy háború a Lucas/Arndt vs. Abrams/Kennedy páros között anno, de az utóbbi nyert. Lucas szerintem akkor döbbent rá, hogy többé zéró ráhatása van a saját univerzumára. :) Akkor talán meg is bánta, hogy eladta de már késő volt. Egyébként azt becsülöm benne, hogy ezután nem lett károgó gép meg fikabajnok, hanem inkább hátralépett és azt mondta: csináljátok akkor Ti. Meglátjuk, hogyan sikerült a velőt belerakni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Meglátjuk... meg azt is hogy az Ep8-ba mekkora beleszólása lesz. Kifejezetten azt szeretném, hogy legyen (mondom ezt úgy hogy a 7-et sem mutatták még be :) )

 

Még ami eszembe jutott. A SW-t annak idején gyerekeknek, de legalábbis családi filmnek szánta, PT-t is, OT-t is. Akik az OT-n nőttek fel, akikre az ő filmje elvileg hatással volt - most ez a tábor az, aki fikáz. Az ő nevelményei. Ez azért nekem sem esne jól....

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 1 hónappal később...

George Lucas: "Szerintem a rajongók szeretni fogják. Az a fajta film, amire vártak."

 

http://index.hu/kultur/cinematrix/2015/12/26/lucas_gyotrodott_star_wars_miatt_de_most_mar_tovabblephet/

 

Most már csak az a kérdés, hogy milyen ötletei voltak Lucas-nak? Mert ez sosem fog kiderülni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Kicsit egyoldalú cikknek érzem, ahol Lucas -t kissé negatív színben állítja be. Voltak ilyen dolgok, de pl. a TFA tetszett Lucas -nak, ezt nem is egy helyen olvastam. Amit pedig felhoz ellenérvként az sokszor nem is igaz, vagy nem úgy igaz ahogy leírja. Pl. a teaser megtekintéses sztori.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az biztos, hogy tetszett neki.

Az is biztos, hogy megsértődött, amiért kukázták az ötleteit, ez kihallatszik abból, ahogy a témáról nyilatkozik.

 

Az is biztos ebből fakadóan, hogy az ő sztorija nem ilyen lett volna, sokkal bátrabban újított volna, és talán kevésbé pörgős film lett volna abból. De mindez már tök mindegy, hiszen lemondott a dologról, nem volt energiája megcsinálni, így most már lényegtelen, hogy ő milyen irányba ment volna el.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem kár volt neki rinyálnia. ELadta, gondolta, hogy ez lesz. Ő igazán tudhatná, hogy ami nincs benne a szerződésben az nem számít. :) Márpedig kötve hiszem ,hogy beleírták volna, hogy fel kell használni az ötleteit. :) Szerintem irreleváns már mit írt volna. Főleg, hogy a kinézet a lényeg, amiként megjelenik a vásznon.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem kár volt neki rinyálnia. ELadta, gondolta, hogy ez lesz. Ő igazán tudhatná, hogy ami nincs benne a szerződésben az nem számít. :) Márpedig kötve hiszem ,hogy beleírták volna, hogy fel kell használni az ötleteit. :) Szerintem irreleváns már mit írt volna. Főleg, hogy a kinézet a lényeg, amiként megjelenik a vásznon.

Gondolom nehéz lehet neki megszokni, hogy most már nem ő a döntéshozó a filmekkel kapcsolatban. Meg ez el is hangzott, hogy amikor eladta, felvázolt jó néhány folytatás lehetőséget, hogy bemutassa a mögöttes potenciált. Nyilván itt két dolog dolgozott benne: egyfelől kicsit belefáradt a dologba, másfelől mégis csak a gyerekeiről van szó, és nehezen engedett másokat bábáskodni fölöttük. Most már nyilván muszáj, hiszen eladta a jogokat.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Lehet, hogy azt gondolta, hogy pusztán a korábbi érdemei és a SW univerzumának megteremtésében játszott főszerepe okán már csak tiszteletből is jobban figyelembe veszik az ötleteit és meglátásait. Mindenféle papír vagy explicit egyezség nélkül is, ennek meghiúsulása miatt pedig megsértődött. Azt nem tudom milyen lett volna a film, ha jobban építenek Lucas elképzeléseire.

Meggyőződve nem vagyok arról, hogy jobb lett volna az összkép. Arról mondjuk igen, hogy sokkal bátrabb és eredetibb lett volna, nem csak 90%-ban egy biztonsági játékot játszott volna. De azért neki is voltak szerintem eléggé elbaltázott ötletei vagy mellényúlásai, ezeket a TCW kapcsán is láttuk, hallottuk néha.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem a nagyközönségnek lehet, hogy kevésbé tetszett volna a film (lásd: PT), viszont nekünk meg lehet, hogy jobban. :)

Valahogy én is így tudom ezt elképzelni.

 

Lucas ambivalens reakciója teljesen érthető, emberi érzésekből fakad. Olyan, mint amikor akarva-akaratlanul is érdekel, hogy az exed kivel jött össze utánad. Szerintem Lucas nem bánta meg a döntését, de elengedni egy "gyermeket" nem megy egyik pillanatról a másikra.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Engem is nagyon érdekelne hogy Lucas miként képzelte el a folytatást... Simán el tudom képzelni, hogy filmként talán kevésbé nyerné el a tetszésem, de részleteiben, biztos hogy sokkal inkább.

 

Nekem alapvetően mindig is azok a kreatív apróságok jelentették az SW mibenlétét, amiben Lucas verhetetlennek bizonyult. A bolygók, a lények, a kicsi és a történet szempontjából teljesen lényegtelen részletek, amiket - bár fáj ezt kimondanom - rettenetesen hiányoltam az Ep7-ből. :(

 

A PT pont az ellentéte. Abban megvoltak a kicsi de számomra fontos részletek, a kultúra, a kreativitás, épp csak filmként nem álltak össze számomra - legalábbis háromból kettő.

 

Ezért is tartottam mindig ideálisnak azt a felállást miszerint Lucas ír, valaki más (pl.: Irvin Kershner) meg rendez. Lucas az én szememben mindig is egy hihetetlen kreativitással és fantáziával megáldott ember volt, de véleményem szerint jót tett mikor volt mellette valaki aki gátakat szabott neki. Valaki aki kicsit koordinálni tudta a dolgokat.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.