Ugrás a kommentre

George Lucas


lokatelli

Ajánlott hozzászólás

És aztán Lucas egyszer csak nem akar többet rendezni. "Nem szeretek filmet rendezni - jelenti ki kategórikusan. - Ki nem állhatom, ha folyvást kolerikus személyekkel kell bajlódnom. A rendezés állandó frusztráció, bosszúság és végeláthatatlan sok munka - heti hét napban 12-16 óra. Éveken keresztül faggatott a feleségem, miért nem tudunk egyszer mi is elmenni együtt ebédelni vagy vacsorázni, mint más normális emberek. Csakhogy én egyszerűen képtelen voltam kikapcsolni, mígnem aztán rájöttem, hogy a rendezés árt az egészségemnek."

A Csillagok háborúja, A Birosalom visszavág és A Jedi visszatér együttesen 1,2 milliárd dollár bevételt hozott. A Birodalom visszavág 25 milliós költségét a Csillagok háborúja bevételeiből finanszírozták, A Jedi visszatér 32,5 milliós költségvetését A Birodalom vissazvág 92 milliós nyereségéből fedezték. Ehhez járult még a Lucasfilm részesedése a merchandisingból származó 2,4 milliárd dollár bevételből.

Hiba volna azonban Hollywoodhoz fűződő viszonyáért kétszínűséggel vádolni Lucast. Filmjei sikerében a szerencse is közrejátszott: elképzelései egybecsengtek ügyfelei szükségleteivel és kívánalmaival - miként ez jó pár filmkészítő elődjénél előfordult.

Első játékfilmje, a THX 1138 nem aratott túl nagy sikert. 1971-ben 750 ezer dollárból Coppola produkciójában készült, és San Fransiscóban az egyik, akkor még épülőfélben lévő metróban forgatták. Más film volt ez, mint az azonos című főiskolás film, amivel Lucas 1968-ban díjat nyert. A nagyfilm a mozikban teljes bukás lett.

" A THX után jöttem rá, hogy vagy szórakoztató filmeket kell csinálnom, vagy bele kell törődnöm, hogy filmejimet csak a kölcsönkönyvtárakon keresztül lehet terjeszteni - vallja be Lucas. - Nem akartam rongyos 3000 dollárért küzdeni, túlságosan beszűkített volna. Mintha egy festőnek csupán egyetlen ecset, egyetlen vászon és egy-egy tubus fekete és fehér festék használatát engedélyeznék. Nem akartam, hogy állandóan a feleségem támogatására szoruljak, így aztán hozzáfogtam egy rock'n'roll film előkészítéséhez."

Ez a rock'n'roll film lett az American Graffiti. Lehet, hogy Lucas nem akart mást, mint pusztán kasszasikert forgatni, de filmjével felelevenített egy elfeledett időszakot. "Igen elcsodálkoztam, amikor először láttam az American Graffitit a közönség soraiból - meséli Lucas. - Arra gondoltam, alighanem mégiscsak van valami tehetségem az effélékhez."

Ahogy hallgatja az ember Lucas meleg hangját, és elnézi, amint tekintetét a vászonra függesztve szinte beleolvad a székébe, egészen törékeny benyomást kelt. Sorozásnál derült ki róla, hogy cukorbeteg, ennek köszönheti, hogy nem kerül Vietnámba. "Marcia készít neki egy tonhalas szendvicset a héjtól előbb gondosan megfosztott fehér kenyérből, és fél tízkor már ágyban van" - meséli róla filmes barátja, Philip Kaufman. Lucas kerüli a konfrontációt, és szinte sohasem mutatja ki mérgét. Nem kényszeríti alkalmazottait szolgalelkűségre, beosztottjai viszont gyakran beszélnek arról, hogy ő milyen alázatos. Értékítélet vagy prioritás dolgában azonban hajthatatlan, sikerének kulcsa éppen abban rejlik, hogy tántoríthatatlanul ragaszkodik elképzeléseihez, és megvesztegethetetlen.

 

folyt. köv.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Lucas egy földimogyoró ültetvényen nőtt fel mint a család harmadik gyermeke és az egyetlen fiú. Apjának volt egy kis üzlete. Tizenhetedik születésnapja előtt egy nappal Modesto határán kívül, az országúton jött el számára az igazság pillanata. "Balra fordultam, és belém rohant egy fickó. Amikor kihúztak a kocsiból, mindenki azt hitte, hogy végem van. Nem lélegeztem, és semmi pulzusom nem volt" - emlékszik vissza Lucas. Ez az eset fordulópontot jelentett Lucas életében. Lemaradt a főiskolai felvételi vizsgáról, és négy hónapba került, míg új erőre kapott. Két évet járt a Modesto Junior Colleg-ba, majd Los Angelesbe a University of Southern California hallgatója lett. A USC filmfakultásán Lucas végre magára talált. "Különféle elképzelések foglalkoztatták, szabadnak érezte magát, azt mondta, azt csinálhatunk, amit akarunk - mondja a Conan, a barbár rendezője John Milius. - És azokban a napokban valóban úgy is gondoltuk, hogy mindent meg fogunk változtatni, hogy nagy műveket fogunk létrehozni. És egy bizonyos pontig valóban így is tettünk."

A USC befejezése után Lucas asszisztensként dolgozott Francis Ford Coppola mellett, akivel egyre szorosabb barátságba került. Coppola segített neki létrehozni az első játékfilmjét is (THX-1138). Ezután született az American Graffiti, melynek sikere megygőzte a Foxot arról, hogy Lucas különleges robotjaiba és Jedi-lovagjaiba érdemes invesztálnia. A többi már legenda.

Vajon Lucas most boldog? A válasz ugyanolyan bonyolult mint Lucas észjárása. "Tegnap kivettem egy nap szabadságot - ujságolja. - Kilenc órakor megnéztem egy vágás utáni jelenetet, tíztől tizenkettőig értekezleten voltam, több filmet megnéztem, majd egy újabb értekezlet következett. Reggel kilenctől délután hatig dolgoztam - a szabadnapomon."

A Jedi visszatér forgatása után Lucas úgy érezte, kiégett. "A Graffiti után az sem rendített volna meg, ha a STAR WARS teljes kudarc lett volna. Érdekes választás elé kerültem, és belül teljesen kiégtem. Illetve tulajdonképpen már évekkel azelőtt elhagyott minden lelkierőm, s csak vonszolni tudtam magam. A STAR WARS akaratom ellenére beleavatkozott az életembe, én pedig vissza akartam szerezni az életem, mielőtt késő lenne."

" A hatvanas évektől kezdve, amikor a filmes szakmát elkezdtem - magyarázza Lucas -, nagyon meredek emelkedőn tolok felfelé egy 147 kocsiból álló szerelvényt: feljebb, feljebb, egyre feljebb. Feltoltam, s 1977-ben a STAR WARS-al elértem a csúcsot, Felugrottam rá, a vonat pedig lefelé kezdett robogni a lejtőn. Azóta egyfolytában a féket taposom. Más sem volt, csak munka, munka, munka."

A Jedi visszatér forgatásának megkezdéséig Lucas még felügyelte az Indiana Jones-trilógia második része, az Indiana Jones és a végzet temploma forgatási munkálatait, aztán kétéves szünetet akart beiktatni. Csakhogy ott volt még cége, a Lucasfilm. "Hirtelen szemebetaláltam magam azokkal az emberekkel, akiknek egzisztenciája tőlem függött. Bejelentettem, hogy nem csinálok több sikerfilmet, nem bírom a vállamon cipelni ezt az egész céget" - mesélte. Ám idáig soha nem jutott el, s ezért nagy áldozatot kellett fizetnie: többek között a házassága is ráment.

Hogyan látja Lucass a mozifilm jövőjét? "A filmkészítés technológiája egyre könnyebben elérhető lesz. Ma már egy tehetséges emberekből álló kis csapat kevés pénzből is forgathat filmet. Egymillióból profi filmet lehet készíteni. Csak idő kérdése, és a filmiskoláról kikerült fiatalok visszatérnek Kansasba, és megcsinálják ott a naguk Rocky-ját vagy American Graffiti-jét. A forgalmazói hálózat valószínúleg még sokáig Los Angelesben marad, ám a kábeltévé és a digitális média mindent megváltoztat. Ma öt telefonnal bármit el tudsz adni a kábeltévének, anélkül hogy a szobádból kilépnél."

"Már régóta mondom, hogy Hollywood halott. Ez nem jelenti azt, hogy maga a filmipar halott, de az az idő lejárt, amikor egyetlen régió birtokolta az egész üzletet, bár még legalább 15 évbe belekerül, míg erre mindenki ráeszmél. A filmkészítők még nem jöttek rá, hogy sem ügynökökre, sem stúdiófönökökre nincs szükségük. Hollywood nem más, mint egy idejétmúlt forgalmazói aparátus, monopólium, a filmesek kizsákmányolását szolgáló rendszer. Ez a rendszer azonban az új technológiának köszönhetően összeomlik."

Lucas a Skywalker Ranchon, kis birodalmának közepén épült, faborítássú irodájában üldögél. A könyvespolcokon a Millennium Falcon különböző nagyságú modelljei sorakoznak. Meghódította a világűrt, és a STAR WARS-szal megváltozott Hollywood működési modellje. A sors iróniája volna, ha ugyanaz a George Lucas, aki oly nagy energiával vett részt Hollywood felszámolásában, maga is mogulként lépne fel.

 

Vége.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Köszi, Ody !

 

Szívesen! Egy részt azért kiemelnék ebből:

 

"Már régóta mondom, hogy Hollywood halott. Ez nem jelenti azt, hogy maga a filmipar halott, de az az idő lejárt, amikor egyetlen régió birtokolta az egész üzletet, bár még legalább 15 évbe belekerül, míg erre mindenki ráeszmél. A filmkészítők még nem jöttek rá, hogy sem ügynökökre, sem stúdiófönökökre nincs szükségük. Hollywood nem más, mint egy idejétmúlt forgalmazói aparátus, monopólium, a filmesek kizsákmányolását szolgáló rendszer.

 

OSCAR-t neki! :P

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A kettő nem függ össze.

Az Akadémia a világ filmes kiválóságait gyűjti egybe, nem csak a Hollywoodiak alkotják, ezért van esélye. Amiért meg nem sok, az azért van, mert elég konzervatív felfogásúak, de hátha sikerül felülmúlni magukat :P

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem a filmakadémia pusztán amerikaiakból áll! A díj maga is amerikai filmeket díjazz főleg. Lucas utálja a Hollywood-i fejeseket, ők visszautáljál Lucast, hogy nem adnak neki díjat.

 

Érdekes, a többi szervezettől még ma is kap díjakat, csak Oscaréktól nem. De mint egyszer elmondta, őt nem a díjak hajtják előre, bár biztos jólesik neki, ha kap valamit.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Javasolnám hogy tedd fel az SW.HUra.Az ott lévő embereket biztosan hogy érdekelné.Legalább a loder félék kulturálódhatnak.

 

Nem rakom. Ide is azért írtam be, mert olyan emberek vannak akiket érdekel, és értékelik. Ott csak befikáznák. SOHA!

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Javasolnám hogy tedd fel az SW.HUra.Az ott lévő embereket biztosan hogy érdekelné.Legalább a loder félék kulturálódhatnak.

 

Nem rakom. Ide is azért írtam be, mert olyan emberek vannak akiket érdekel, és értékelik. Ott csak befikáznák. SOHA!

 

Oké, akkor nemkell :P

Dehogy fikáznák ha a "szent" trilogiáról(ezt az egyik nap olvastam az egyik "fan" tollából...) olvashatnak.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem rakom. Ide is azért írtam be, mert olyan emberek vannak akiket érdekel, és értékelik. Ott csak befikáznák. SOHA!

 

:33: :60:

Soha nem mond hogy soha! :D Ez ellentmondásos...

Azt se hogy mindig :o

A félelem a sötét oldal kapuja, a konokság nem feltétlenül..:wink: Lásd Luke!

 

Mi, akik szertjük Lucast ez csak megerősít minket, akik meg nem valószínű kiforgatnák a szavakat....

 

Lukas :D öntörvényű és elég konok, mi sem bizonyítja jobban mint hogy JarJar a 2. részbe is bekerült :lol: :60:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Off

Most off leszek, de olvasás után nyugodtan törölheted Ody, mert leginkább a Te egyik reagálásodra írom:

Olvastam róla, hogy idén a meghalt tagok helyett kik lesznek az akadémia új tagjai, pl.: Zhang Ziyi, G.Garcia Bernal, Jean Reno. Ők nem éppen amerikaiak, és Szabó Istvánról meg Koltai Lajosról is olvastam, hogy akadémiai tagok. Ha mindez igaz. De gondolom, nem írták volna, ha nagy h*** lenne.

 

Más. Ne bántsátok már szegény lodert! Ismereteim szerint nem egy mindennapi srác, csak a kelleténél jobban belemelegedett bizonyos vitákba, azért őt szeditek mindig elő, ha valakit szidni kell.

On

 

Szerintem sem kellene oda is beírni, a mi örömünkre szolgál, hogy itt elolvashattuk mindezt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Hagyjuk abba mások flamelését. A további ilyen hozzászólásokat törölni fogom. :lol:

 

Egyébként loder nézeteivel nem értek egyet. Ennek ellenére van nála sokkal rosszabb fórumtag is ott....fényévekkel rosszabb.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 héttel később...
  • 1 hónappal később...
  • 5 hónappal később...

Aki tudta, nézte? Csak videóra tudtam felvenni :) Akit megkértem a digi felvételre, tuti elfelejtette.

Remek műsor volt. Kár, hogy az epIII nincs benne, de GL tett egy olyan megjegyzést, hogy hátra van még egy, ami sötét lesz, és talán csak a rajongóknak fog tetszeni, és talán nem is lesz olyan sikeres, mint a többi. Micsoda gondolat :( Mikor mindenki erre várt, és majd nem lesz sikeres? Egy sötét hangulatú SW? :D

Nagyon tetszik, hogy Liam Neeson éppúgy humorosnak találja, mint én, hogy a SW a legdrágább független film :P

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.