Ugrás a kommentre

HD formátum és a házimozirendszerek


lipi

Le kell-e váltani a jelenlegi Dvd formátumot?  

50 felhasználó szavazott

  1. 1. Le kell-e váltani a jelenlegi Dvd formátumot?

    • igen
      15
    • nem
      23
    • nem tudom eldönteni
      10


Ajánlott hozzászólás

Aztán megint egy új fejlemény:

Véglegesítették a HD-DVD formátumokat:

 

A szabványt támogató, több nagyvállalatot tömörítő DVD Fórum felelős bizottsága véglegesítette a közeljövőben megjelenő, írható és újraírható formátumok elnevezését és logóját. Bőven lesz miből válogatni, hiszen a bizottság döntése értelmében két újraírható, egy dupla rétegű és egy hagyományos, egyszer írható formátumot is támogatnak. Az ülésen a következő lépésekről született határozat: a HD DVD-R elnevezése és logója változatlan marad, a dupla rétegű HD DVD-R "Dual layer disc" ezentúl az egyszerűbb HD DVD-R DL jelölést viseli, míg a két újraírható lemez a HD DVD-RW és HD DVD-RAM néven kerül majd forgalomba.

 

A CDRLabs beszámolója alapján nyilvánvaló, hogy a DVD Forum a már jól megszokott, bejáratott jelölésekhez igyekszik igazodni, ami egyrészt a megnyerni kívánt gyártók, másrészt a vásárlók számára is vonzóbb megoldást jelent. A HD DVD-RAM elnevezés alkalmazását többen éppen a gyártók felé tett gesztusként értékelik, hiszen az előd, a DVD-RAM a mai napig nem terjedt el jelentős mértékben, és mindössze Japánban ért el számottevő sikereket. A formátumot azonban az ország több nagy gyártója is támogatja, akiket a DVD Forum minden bizonnyal továbbra is feltétlenül a saját oldalán szeretne tudni. A két újraírható formátum egyidejű alkalmazása ezzel együtt is inkább feleslegesnek látszik, és nem biztos hogy jó ötlet tovább bonyolítani az amúgy is alig kibogozható kavalkádot. A piacot már a DVD miatt kirobbant ellentét és az ennek nyomán megjelenő szabványok (-R, +R, stb.) is alaposan megkavarták, és egyáltalán nincs szükség arra, hogy a két egymással versengő formátum több különböző változatot is megpróbáljon elterjeszteni.

 

A legutóbbi információk szerint a Toshiba február-március környékén mutatná be első lejátszóit az Egyesült Államokban. Ezt eredetileg decemberben szerették volna letudni, ám nem látták biztosítottnak a megfelelő szoftveres hátteret, és a kellő hardveres ellátottságot sem. Ezzel gyakorlatilag lőttek a karácsonyi rohamnak, ám a Toshiba úgy látja, hogy a felhasználók tavasszal sem tartóztatják majd magukat.

A cikket sok érdekes hivatkozással itt olvashatjátok.

Mindenesetre egy kép a jövő!? lejátszójáról

 

1122dvd1.jpg

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 héttel később...

Talán már a végkifejlet előtt állunk,legalábbis ami a két formátum versenyét illeti.A megbízhatóság és az ár tekintetében mindenképpen a végjáték zajlik:

 

A felhasználók hamarosan két optikai formátum közül választhatnak. A Blu-ray és a HD-DVD már hónapok óta folytatja hadjáratát, próbálja maga mellé állítani a cégeket, ám lehet, hogy a háború már az első csata előtt eldőlt.

 

Bár eddig a Blu-ray kontra HD-DVD kérdése elsősorban a szórakoztatóelektronikai cégeket és a filmstúdiókat foglalkoztatta, hamarosan előtérbe kerülhetnek az átlagfelhasználók is. Napjainkban még nem mondhatni, hogy ez lenne az embereket leginkább foglalkoztató kérdés, ám ez a helyzet hamarosan megváltozhat. Noha a fogyasztók kegyeiért indított harc még el sem kezdődött, máris lépéselőnybe került a DVD Forum nevű szakmai szervezet által pártolt HD-DVD formátum.

 

Mialatt a szakemberek egy része már előre megjósolta a Blu-ray szabvány győzelmét, egyre többen vélik úgy, hogy kétséges a verseny kimenetele. Erről több jel is árulkodik. Az első indok igen egyszerű és egy ideje nyilvánvaló: a HD-DVD-lemezek gyártása jóval kevesebbe kerül, mint a konkurens Blu-ray korongoké, mivel azok a hagyományos DVD-gyártósorokon is elkészíthetők. Egy magát megnevezni nem kívánó, a Blu-ray táborba tartozó cég szerint kétszer annyi HD-DVD-lemez készül el egy ugyanannyi idő alatt, mint Blu-ray.

 

 

A magas gyártási költségek mellett egyre nagyobb problémát jelent, hogy hiány van a Blu-ray alkatrészekből, ebből következik, hogy ezeknek a részegységeknek az elmúlt hónapokban nagyon megnőtt az ára, mára közel a duplájába kerülnek, mint egy HD-DVD-lejátszóba való alkatrész. A harmadik probléma, hogy kizárólag a Sony készíti a Blu-rayhez szükséges high-tech filmréteget.

 

A növekvő kritikák ellenére Adrian Alparovich, a Sony Pictures filmstúdió alelnöke bizakodó. Szerinte a Blu-ray lemezek csak kezdetben lesznek drágábbak a vetélytársaiknál és ez az árdifferencia egy idő után el fog tűnni. "Ha csak a költségoldalt néztük volna, sohasem vágtunk volna bele a fejlesztésekbe. Már a feltételezés is abszurdum" - nyilatkozta a szakember.

 

Tény: a Blu-ray tábornak van több tagja, ám a HD-DVD táborában több a nagyágyú, elég csak a Microsoftra és az Intelre gondolni. S van még egy döntőnek nevezhető szempont: az átszervezések közepén álló Sony jelenleg nincs abban a gazdasági-anyagi helyzetben, hogy megengedhessen magának egy baklövést, mert az beláthatatlan következményekkel járhat. A japán elektronikai konszern idén is veszteséges: a Playstation 2 eladások biztatóak, de közel sem biztos, hogy a tervek szerint alakulnak, nemrég támadások érték a céget a másolásvédelme miatt és egy "Blu-ray blama" már nem biztos, hogy belefér a pakliba.

A cikk itt olvasható.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 héttel később...

Új hír:

Kétrétegű Blu-ray lemezeket gyárt a Panasonic.

A korongokat a japán elektronikai konszern Torrance-ben (Kalifornia szövetségi állam) található üzemében kezdték el gyártani.

A kétrétegű Blu-ray lemezek tárolókapacitása 50 GB. A Panasonicnak a korongok gyártásához először azonban módosítania kellett az egyrétegű Blu-ray lemezek készítésekor használt gyártósorokat. A japán vállalat igyekszik alacsonyan tartani a gyártási költségeket, ebben fontos szerepet játszik hogy az úgynevezett produkciós hatékonysági ráta növelése, mely még csak nyolcvan százalékos, vagyis száz lemezből húsz selejt.

A Panasonic az első lemezeket a hónap végén akarja elküldeni tesztelésre az optikai meghajtókat gyártó cégeknek. Csak a sikeres tesztek után indulhat majd be a sorozatgyártás és az első írható kétrétegű Blu-ray korongok csak 2006-ban kerülhetnek a boltokba.

Itt van egy kép róluk:

1207pana1.jpg

Forrás:SG.hu

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De picik. :D És milyen meghajtó fogja ezt lejátszani?

 

Méretben megegyeznek a hagyományos 12cm-es korongokkal.Viszont annyirra érzékenyek még a környezeti ártalmakra,por,karcolódás stb..,hogy még csak ebben a védőtokban lehet behelyezni az erre kialakított tálcára.Ezen még dolgozniuk kell,mármint azon,hogy ne legyenek ilyen érzékenyek mindenre :lol:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Végre biztonságos a Blu-ray disc felülete.

Vagy:

Végre biztonságos a Blu-ray disc felülete?

 

A TDK japán gyártósorán elkészültek a tavaly beígért, különleges védőréteggel ellátott első Blu-ray-lemezek, amelyek a gyártó fejlesztésének köszönhetően már nem igényelnek védőkazettát.

A vállalat tájékoztatása szerint egészen pontosan négy különböző Blu-ray típusról van szó, amelyek megjelenése egy időpontban várható. Ezek az egy-, illetve kétrétegű BD-R- és BD-RE-lemezek, amelyeken 25 és 50 GB adatot tárolhatunk. Véleményük szerint ezzel kiküszöbölték a szabvány legnagyobb hátrányát riválisával szemben, és a jövőben érkező példányok már nem igényelnek különleges bánásmódot.

A TDK már több mint egy éve dolgozik a különleges rétegen, amelyet Durabis néven mutattak be. Ennek elsődleges feladata a lemez és az azon tárolt adat megóvása a külső behatásokkal szemben, vagyis védelmet nyújtani a por, a piszok és a karcolások ellen. A cég már februárban bejelentette, hogy a fejlesztés a Blu-ray formátumot hivatott még vonzóbbá tenni a vásárlók körében, ami nem véletlen, hiszen a TDK a szabvány mögött álló szövetség egyik alapítója. Legnagyobb előnyének már akkor is a korábban elengedhetetlennek vélt védőkazetta feleslegessé tételét tartották, mivel ez a megoldás soha nem örvendett túl nagy népszerűségnek.

A Durabis a 2002-ben bemutatott Scratch Proof technológiát hivatott felváltani, amelyet akkor a még újnak számító DVD lemezeken alkalmaztak. A Blu-Ray korongok írható rögzítő rétege a felület alatt 0,2 mm-re helyezkedik el, szemben a DVD-vel, ahol ez 0,8 mm. A közelség miatt természetesen e réteg jóval érzékenyebb a mechanikai behatásokra, sérülésekre, a gyártók ezért is alkalmazták eddig a kazettás megoldást. A TDK állítása szerint azonban a DURABIS védőréteg százszor ellenállóbb, mint a hagyományos fedőréteg, így nincs szükség egyéb védelemre.

Mindkét típus - az egyszer és többször írható változat - 2x-es (72 Mbps) sebességgel írható, és magán hordozza a speciális "Durabis 2" réteget. Az első példányok a TDK japán üzeméből kerültek ki, de azt még nem tudni, hogy a sorozatgyártás mikor indulhat be. A vállalat állítása szerint a lemezek csak jövőre kerülnek a boltokba, addig meg kell elégednünk a hagyományos kazettás változattal. A várható árat még nem hozták nyilvánosságra.

Mindenesetre így néznek ki,védőkazetta nélkül.

 

1213durabis1.jpg

Forr:SG.hu

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 3 héttel később...

Az Amazon.com-on már előrendelhetőek HD-DVD filmek. Íme a kínálat:

 

03/28 - U2 - Rattle & Hum [HD DVD] DVD

04/04 - The Italian Job (2003) [HD DVD] DVD

04/11 - Four Brothers [HD DVD] DVD

04/19 - Lara Croft: Tomb Raider [HD DVD] DVD

05/09 - Sky Captain and the World of Tomorrow [HD DVD] DVD

05/09 - Sahara [HD DVD] DVD

05/23 - We Were Soldiers [HD DVD] DVD

06/06 - The Manchurian Candidate (2004) [HD DVD] DVD

06/06 - Aeon Flux (2005) [HD DVD] DVD

10/31 - Braveheart [HD DVD] DVD

11/07 - The Ultimate Star Trek Movie Collection [HD DVD] DVD

 

 

dátum nélkül:

 

The Lord of the Rings Trilogy [HD DVD] DVD

Band of Brothers [HD DVD]

Seven [HD DVD] DVD

King Kong (2005) [HD DVD]

The Bourne Supremacy [HD DVD] DVD

Batman Begins [HD DVD] DVD

Friends [HD DVD] DVD

Harry Potter and the Goblet of Fire [HD DVD] DVD

Terminator 3 [HD DVD] DVD

The Aviator [HD DVD] DVD

The Matrix Trilogy [HD DVD] DVD

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nemrég láttam HD-DVD-t müködés közben: okés, hogy eddig is tudtam, hogy ez micsoda minőségi előrelépés a képminőségben, de amikor megláttam, alig hittem a szememnek. Emellett a DVD tényleg majdhogynem silánynak tünik. Viszont a részletek már olyan bántóan kristálytiszták voltak, hogy nem vagyok biztos benne, hogy ez minden film élvezhetőségének jót fog tenni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

ez minden film élvezhetőségének jót fog tenni.

 

Épp ettől félek én is. Sokkal jobban látszanak majd a hibák is az effekteknél pl. Meg abban se vagyok biztos, hogy látni akarom a szereplők arcán a pattanást. :roll:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ody: Jaja... a régi stop-motionos effektek már a DVD minőségen is elég silányul hatnak, de egy ilyen HD-DVD-n szerintem köz-röhej tárgyai lesznek és igen nehéz lesz elmagyarázni, hogy ezek mitől is voltak anno klasszikusok :D

 

frenkie: Lucashoz hasonlóan érdemes várakozó álláspontot felvenni :roll:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ime itt vannak a Blu-rayen kijövő első filmek cimei:

 

A Sony-tól:The Fifth Element, Bram Stoker's Dracula, Desperado, For a Few Dollars More, The Guns of Navarone, Hitch, House of Flying Daggers, A Knight's Tale, Kung Fu Hustle, The Last Waltz, Legends of the Fall, Resident Evil Apocalypse, RoboCop, Sense and Sensibility, Stealth, Species, SWAT and XXX. Black Hawk Down and The Bridge on the River Kwai

 

A Paramount-tól: Four Brothers, Sahara, Aeon Flux, Sky Captain and the World of Tomorrow, The Italian Job, Tomb Raider, U2: Rattle and Hum, Sleepy Hollow, We Were Soldiers, The Manchurian Candidate, Mission: Impossible and Mission: Impossible 2

 

A Fox-tól: Fantastic Four, The League of Extraordinary Gentlemen, Behind Enemy Lines, Kiss of the Dragon and Ice Age

 

A Liongate-től: Lord of War, The Punisher, The Devil's Rejects, Saw, T2: Judgment Day, Reservoir Dogs, Total Recall, Dune and Rambo: First Blood

 

Hát nem bizzák a véletlenre. Vannak klasszikusok, nagy sikerek és egyszerű látványfilmek is...

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Hát nem tudom, szerintem teljesen mindegy melyik jön ki, így is úgy is szivatás, mert már - tudomásom szerint - van olyan lemez, amin több száz gigányi anyag is elfér. Holografikus akármi, (bocsánat, annyira nem értek hozzá:) ) szóval teljesen mindegy Blu-Rayre vagy HD-re ruházol be, pár év múlva (5-10-15, ki tudja) majd megint lehet lecserélni...

 

Jól tudom, vagy megint tévedek ? :)

 

Donát.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én erről még nem hallottam, de nem hinném, hogy sok értelme lenne ilyesminek. A DVD pl. eljutott a hang-minőség olyan szintjére, ami fölé már lehet tenni, de nem érdemes. A HD DVD a képminőséggel van igy. Ez már olyan éles, hogy szinte bántó... és tegyük hozzá: ezt az extra-élességet már csak nagy TV-ken lehet észrevenni. Szerintem egy olyan formátum, ami még ennél is többet tud, már nem tudná megállni a helyét. Illetve én a HD DVD és a Blu-ray-el kapcsolatban is szkeptikus vagyok.

Szerintem még egész sokáig a DVD marad az uralkodó formátum...

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ha már tévét is kellene cserélni, hogy "élvezzük" a képminőség javulást, akkor marad a dvd. Jó sokáig. Annyira azért nem fontos a kristálytiszta kép, hogy lecseréljem a dvd-t.

 

Én is így vagyok vele. Én nagyon meg vagyok elégedve a DVDvel. :) Remélem még egy darabig nem megy ki a "divatból"! :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Lehet, hogy nem ide kéne írnom, de nem találtam alkalmasabb topicot.Lenne egy kérdésem.Az asztali dvd-k milyen divx-es filmeket játszanak le?Egy kollégámnak kellen pár filmrészletet kiirni cd-re, de nincs számítógépe, csak egy asztali dvd-lejátszója, ami tudja a divx-et.Namost honnan tudom én azt, hogy azt az avi vagy mpg file-t lejátsza-e.Arra gondoltam, hogy amik kellenek neki videók azokat átkonvertálom olyan divx-be amit lejátszik a lejátszó.Van ilyen program?Előre is köszönöm a segítséget.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem tudom, hogy teljesen ide tartozik e, de...még csak most sikerült beszereznem A Klónok Támadása HDTV változatát. Hát valami eszméletlenül gyönyörű, hihetetetlen, hiába van meg az eredeti DVD, lehet, hogy sűrűbben fogok ebbe bele pillantani. Nem tudjátok, hogy bármelyik másik epizódnak van ilyen változata? Szóval azt mondom, hogy nekem mindegy csak dőljön már el melyik lesz az új formátum...

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem tudom, hogy teljesen ide tartozik e, de...még csak most sikerült beszereznem A Klónok Támadása HDTV változatát. Hát valami eszméletlenül gyönyörű, hihetetetlen, hiába van meg az eredeti DVD, lehet, hogy sűrűbben fogok ebbe bele pillantani.

 

Hogy én ezt milyen régóta hajkurászom már. :) Turegga is említette, hogy eszméletlen részletgatdag. Meg kell szereznem!

 

Egyébként úgy tudom a többi SW-ből nincs ilyen változat (legalábbis a neten :( )

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.