Ugrás a kommentre

Így készült a "Jedi visszatér"


Ody Mandrell

Ajánlott hozzászólás

Az fix, hogy Muren, Tippet és Winston nélkül a filmek ma nem ott járnának, ahol járnak. Persze, ehhez kellett George Lucas is, hogy a három úrból kettőt alkalmazzon a Star Warsnál. :)

 

 

Így van, ráadásul a VII. epizód kapcsán is kaptak felkérést: a Phil Tippett Studio készítette újfent a holochess scene-t, ami valóban jó poén volt a visszautaló jelenetek sorában. Mindjárt beteszek erről némi anyagot egy megfelelő ottani topicba.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Azért hátborzongató belegondolni, hogy ekkor én még azt se tudtam, hogy létezik a Star Wars. :o

 

Igen, ez tényleg az :)

Sőt, a leghátborzongatóbb, hogy nem voltunk jelen :D Mit meg nem tennék egy kis időutazásért ezügyben...hehe

 

A fickó akié ez a kép írja, hogy az elég magas kerítés ellenére elcsípték Mark Hamillt, aláírt stb., és készségesen bizonygatta, hogy gőzerővel készül a Blue Harvest című film :P

Amúgy rohadt gyönyörű lehetett ez a set ritka impozáns méreteivel, beleértve a Sarlacc vermét is -> arról az istennek nem találok sehol képet (főképp jobb felbontásban) amikor kiássák, előkészítik. Azt olvastam, hogy egy vastag takaróhalmaz volt az alján: jó, mondjuk azt gondoltam, hogy nem vasbeton :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

És az egész fából készült. Nagyon szépen megcsinálták.

 

Egy aránylag kis felbontásút találtam arról, semmi több (esetleg van róla hi-res képed??) -> arra emlékszem, hogy szépen beásták vastag fából a falait, nyilván alaposan kellett a homok miatt. Pont az ilyen képeket imádnám, náhány témakörben sajna olyan ritka, mint a Tatooine-i hóesés.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Azért hátborzongató belegondolni, hogy ekkor én még azt se tudtam, hogy létezik a Star Wars. :o

Az. Nekem pláne úgy, hogy 1982-ben még nem is léteztem, viszont most már elmondhatom, hogy több Star Wars film készült az életemben, mint az előtt. :)

És még félelmetesebb, hogy az ep7 hány évvel eme kép készítése után érkezett meg.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Azért hátborzongató belegondolni, hogy ekkor én még azt se tudtam, hogy létezik a Star Wars. :o

 

 

Szerintem Pildi meg én vagyunk csak a fórumon akik ekkor már párszor láttuk az EP IV-et. Lehet már az EP V-öt is, de ez attól függ bemutatták-e már ekkor Magyarországon. Már nagyon rég volt a dátumok már kimentek a fejemből.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem Pildi meg én vagyunk csak a fórumon akik ekkor már párszor láttuk az EP IV-et. Lehet már az EP V-öt is, de ez attól függ bemutatták-e már ekkor Magyarországon. Már nagyon rég volt a dátumok már kimentek a fejemből.

Az Ep5-öt 1982. január 28-án mutatták be nálunk, és holtbiztos, hogy a premier környékén láttam, mert emlékszem, hogy több órát álltam sorba a jegy elővételnél. Vagyis amikor a lenti képek készültek, én már vastagon benne voltam a témában. De szerintem Frenkie, Te is. :)

 

Az pedig szintén biztos, hogy az Ep4-et addigra már többször is láthattuk mindketten. Tök jó, hogy akkoriban évekig ment egy ilyen kaliberű film a mozikban, és ezt a két mozit párhuzamosan is adták, nem lehetett lemaradni róla.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az Ep5-öt 1982. január 28-án mutatták be nálunk, és holtbiztos, hogy a premier környékén láttam, mert emlékszem, hogy több órát álltam sorba a jegy elővételnél. Vagyis amikor a lenti képek készültek, én már vastagon benne voltam a témában. De szerintem Frenkie, Te is. :)

 

Az pedig szintén biztos, hogy az Ep4-et addigra már többször is láthattuk mindketten. Tök jó, hogy akkoriban évekig ment egy ilyen kaliberű film a mozikban, és ezt a két mozit párhuzamosan is adták, nem lehetett lemaradni róla.

 

 

Akkor igen mert a bemutató után 1-2 héttel már láttam az EP V-öt. Pont a szülinapomon mutatták be. Osztálytársak mondták hogy megy a mozikban a Csillagok Háborúja folytatása, amiről azt sem tudtam addig hogy létezik.

Az EP4-et meg tuti mert azt '81 ben láttam először és totál bele is zúgtam.

Szerkesztve: - Frenkie
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 3 héttel később...
  • 1 évvel később...

A Making of könyvben az egyik legszórakoztatóbbak azok a részek, ahol a különféle megbeszélések leiratai vannak. Legszivesebben az egészet becopy-znám ide, de inkább csak pár részletet. Itt például Kasdan beszélget Lucas-al. Kasdan nem érti, hogy Ben hogy tudhatott Leiáról ha egyszer a Birodalomban azt mondja, hogy Luke az utolsó remény.

 

Lucas: The “other” could be explained by Yoda or described by Ben. We could save that for Ben.

Kasdan: Ben doesn’t even know about it.

Lucas: Ben knows about it.

Kasdan: How come in Empire he says, “He is our last hope” and Yoda says, “No there is another.”

Lucas: He discounts women because he is a male chauvinist pig. :lol: 

Kazanjian (ő az egyik producer): Well, he forgot.

Kasdan: Wouldn’t that be weird that Ben has forgotten?

Lucas: She isn’t trained, she isn’t ready and Ben wasn’t thinking. Let’s assume that Ben knows there is the other.

 

Itt pedig Lucas és Kasdan arról vitáznak, hogy a pozitív főszereplők közül meghaljon-e valaki a trilógia záródarabjában vagy ne. Kasdan nagyon szeretné ha meghalna valaki, Lucas viszont kifejezetten ellenzi. Itt a vita leírata:

 

Lucas: No, no, no. Come on, this is for kids.

Kasdan: I think you should kill Luke and have Leia take over.

Lucas: You don’t want to kill Luke.

Kasdan: Okay, then kill Yoda.

Lucas: I don’t want to kill Yoda. You don’t have to kill people. You’re a product of the 1980s. You don’t go around killing people. It’s not nice.

Kasdan: No, I’m not. I’m trying to give the story some kind of an edge to it.

Lucas: I know you’re trying to make it more realistic, which is what I tried to do when I killed Ben—but I managed to take the edge off of it—and it’s what I tried to do when I froze Han. But this is the end of the trilogy and we’ve already established that there are real dangers. I don’t think we have to kill anyone to prove it.

Kasdan: No one has been hurt.

Lucas: Ben and Han, they’ve both—Luke got his hand cut off.

Kasdan: Ben and Han are fine. Luke got a new hand two cuts later.

Lucas: By killing somebody, I think you alienate the audience.

Kasdan: I’m saying that the movie has more emotional weight if someone you love is lost along the way; the journey has more impact.

Lucas: I don’t like that and I don’t believe that.

Kasdan: Well, that’s all right.

Lucas: I have always hated that in movies, when you go along and one of the main characters gets killed. This is a fairytale. You want everybody to live happily ever after and nothing bad happens to anybody.

Kasdan: I hate it when characters get killed, too.

Lucas: Oh, you do.

Kasdan: I do.

Lucas: I resent it and I resented it when I was a little kid. I would watch and there would be these five guys and one of them would be the funny clown and halfway through, one of them gets killed. Why did they kill the lead? He was the best character.

Marquand: I felt that about Ben the first time I saw Star Wars.

Kasdan: But that one worked like crazy.

Lucas: Yes, I know. But we’ve done that. The same thing with Han. The biggest reaction we got was when people asked, “How can you leave the movie half finished?” Well, the main thrust of this one is that it has to be fun.

Kasdan: All of our material here is not fun.

Lucas: Well, I know we’ve got the serious side.

Kasdan: We have a lot of grim stuff here.

Lucas: Well, that’s why we have to concentrate on the fun.

Kasdan: There isn’t much fun stuff. There is the Jabba stuff.

Lucas: That’s fun.

Kasdan: And the Ewok stuff and that’s it.

Lucas: There are three parts to the movie: Jabba, the Ewoks, and Luke and the Emperor. Luke and the Emperor are not fun and the other two are. I think that we can roll along with the fun parts and still have this undercurrent of a fairly serious study of father and son, and good and evil. The whole concept of the original film is that Luke redeems his father, which is the classic fairytale: a good father/bad father who the good son will turn back into the good father. We can have a serious line and still have a fairly light film. The whole point of the film, the whole emotion that I am trying to get at the end of this film, is for you to be real uplifted, emotionally and spiritually, and feel absolutely good about life. That is the greatest thing that we could possibly ever do.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Azért a Star Wars is milyen messzire jutott innen:

4 perccel korábban, Bomarr írta:

I have always hated that in movies, when you go along and one of the main characters gets killed. This is a fairytale. You want everybody to live happily ever after and nothing bad happens to anybody.

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Azért a Star Wars is milyen messzire jutott innen:

 

És ez nem baj. Csak az tud eljutni valahová, ami halad előre.

Az is jó, hogy anno Lucas így gondolta, mert egy csodálatos történetet köszönhetünk neki, de az is jó, hogy az utódai mernek mást gondolni, továbblépni, többet megengedni, veszteséget, halált, elmúlást, egy korszak befejezését és egy új kezdetét.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

15 órával ezelőtt, IndianaAndrisSolo írta:

Amit megjegyzem, nem tudom, miért vágtak ki, ennél tényleg ez a helyzet, mert egy kiváló jelenet, jobban megteremti a kohéziót a Vader-jelenet és a droidok jelenete között, és epic is, ahogy Luke bekapcsolja a fénykardját. Egyértelműen ennek a setupja az előző film végén Vader és Luke kommunikációja.

Szerintem szimplán azért, mert megtöri az egész dinamikát. Eleve, Vader nagy belépője után ez a nyugalmi állapot zavaró, pláne az a folyosón sétálás. Elég hülyén is követik egymást a jelenetek, a lift után máris ott ücsörög a kis kamrájában. Ide mindenképpen perspektívaváltás kellett, ez hangáros nagy belépő -> folyosó/lift -> meditációs Luke-ozás egyszerűen szörnyen van egymás mellé hányva, zéró dramaturgiai érzékkel. Ráadásul amit Vader leközöl Luke-nak, annak semmi célja vagy értelme, hiszen csak azt mondja el, amit az ep5-ben ismételt. Ezt kár megismételni bárhol az ep6-ban. Sokkal jobb a jelenet úgy, hogy Vader közli, az Uralkodó nem olyan megbocsátó, mint ő. Tudván, hogy Vader milyen, ezzel remekül megalapoztak az Uralkodónak, ráadásul Vader nagy belépője sem veszt súlyából.

Aztán a Luke jelenet sem az igazi. A fénykard korai megmutatásával elveszti a bárkás jelenet a meglepetés erejét. A kész filmben ez nagyszerűen lett felépítve. Az ember egészen addig, amíg Luke nem áll a pallóra és jelez R2-nak, abban a hitben élhet, hogy már nincs fénykardja, és lehet izgulni, hogy most mit fog csinálni, hogy mászik ki Luke a bajból. Aztán R2 kilövi a kardot és fülig érhet az ember szája. A zöld szín a kék után meg extra meglepetés.

A másik, hogy miért egy barlangban szereli össze Luke a kardját, amikor ott van nem messze a Millennium Falcon. Ennek semmi értelme.

Összességében, ezzel a kivágott jelenettel csak baj van, jó, hogy kivágták.

 

Nagyon jók ezek a kis beszélgetések, különösen Lucas leírása arról, hogy utálja, ha meghalnak a hősök és hogy azt szerette volna, ha az emberek pozitívan jönnek ki a moziból. Valóban, azóta még az SW háza táján is nagyot fordult a világ és jobban követi a trendeket, muszáj is, mert sajnos manapság a közönség követeli a hősök halálát (csak kukkantsunk be a Rebels topikba...). Szerencsére viszont az új Saga filmekben azért csak a régi hősök pusztulnak, a kiöregedett csókák, de az újak még biztonságban vannak. Ezzel sikerül az, amiről fentebb mesélnek: komollyá teszik a sztorit, de a tündérmese vonal sem veszik ki belőle.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Érdekesség: először úgy volt hogy Han Solo egyáltalán nem fog szerepelni a filmben. Harrison Fordnak ugyanis szemben Carrie-vel és Hamillal a szerződése csak két filmre szólt. Lucas ezért is fagyasztatta le Hant a Birodalom visszavág végén. Igy ha nem tudnak megegyezni akkor van rá magyarázat hogy miért nincs ott a többi hőssel ha viszont nyélbe ütik a szerződést, akkor csak ki kell fagyasztani. Egyedül az egyik producer közbenjárásának köszönhető hogy végül Han is belekerült. De van egy ennél is érdekesebb része a munkálatoknak:

 

Had Abbadon

avagy így került ki Coruscant a Jedi visszatérből

 

Az új Halálcsillag és a Birodalomi Főváros már az első vázlatokban felbukkant. A Császár székhelyét Lucas Had Abbadonnak nevezte el (a név a Jelenések könyvére utal: "Egy király van felettük, a mélység angyala. A neve héberül Abaddon"). 1981 februárjában a nyitó szöveg első verziója még így hangzott:

 

The rebellion is doomed. Spies loyal to the Old Republic have sent word of two new armored space stations under construction.
A desperate plan to destroy the dreaded Death Stars, and end the tyranny of the Empire, has been put into effect.
A group of commandos, led by Princess Leia, has made its way into the very heart of the Galactic Empire in an attempt to land on a moon orbiting the dreaded Imperial Capitol of Had Abbadon …

 

Tehát mint látható az volt az ötlet, hogy a Birodalom két(!) új Halálcsillagot épít, mindkettőt a Főváros közvetlen közelségében. Leiáék pedig a Had Abbadon egyik holdján vertek tanyát és kialakítottak egy titkos bázist. A nyitójelenetben rögtön láttuk is volna a bolygónyi várost és a körülötte keringő zöld holdat. Vader a hajójával az egyik szupercsillagrombolóra dokkolt volna be és itt találkozott volna Jerjerrod-al. A beszélgetésük közben egy birodalmi kompra szálltak volna, ami egyenesen elvitte volna őket a főváros szívében álló Császári Palotába. A palota belsejében egy hosszú lépcsősor vitt volna le az épület "gyomrába", ahol Vaderéket pokolbéli táj várta volna. Egy lávafolyó, melynek a közepén a Császár trónol.

 

Ebben az első verzióban Vadernek végig két célja van: megölni a Császárt és maga mellé állitani Luke-ot. Már rögtön az elején kapcsolatba lépett volna Luke-al az Erőn keresztül és figyelmeztette volna hogy a Császár meg akarja ölni. A végső párharcban pedig szellemként maga Yoda és Ben is részt vett volna.

 

McQuarrie ezek alapján a tervek alapján kezdett el dolgozni. Így készült el a lávában úszó császári "trónterem" képe:

bfb2ba9286570b6d302ee0c2e3eb9bd6.jpg

 

És a birodalmi palota tervei:

8a4a99c500de3406cf2ea01561635890.jpg

 

Ekkoriban még ez a "Coruscant előd" sokkal gótikusabb volt:

latest?cb=20070807212213

 

Itt pedig a két épülő Halálcsillag Had Abbadon fölött

fad88890ff514d71247338e8c2c38f63.jpg

 

Viszont nehezen tudtak dűlőre jutni a végső csata kapcsán. Hogyan pusztuljon el a Birodalom? Volt olyan terv, hogy a lázadók átveszik az egyik Halálcsillag felett az irányitást és felrobbantják a Fővárost. Egy másik verzióban nem is lettek volna Halálcsillagok. A közeli Hold pajzsgenerátora Abbadont védte volna. Miután azt megsemmisítették a lázadók lebombázták volna a kormányzati negyedet a Császári Palotával együtt. Volt hogy a lávatermet Lucas blődségnek érezte, ezért készültek olyan látványtervek is, ahol Palpatine-nak egy teljesen hétköznapi trónterme van kilátással a városra. 

rotjthronejohnstons.png

 

Itt a beszélgetés leirata arról amikor megvitatták a Császár székhelyét:

 

Marquand: I really love the lava. I love the Emperor being this chilly man … What do you think of that? You didn’t like it much.

Lucas: I don’t know. It’s hard to rationalize it on Had Abbadon unless we did it in a different way: Instead of being a cavern down in the planet, it could be like a fountain or pool.

Marquand: That has contributed to the pollution.

Kasdan: More like a volcano.

Lucas: At the end of the scene, the way it is now there is a volcanic …

Kasdan: I don’t like that.

Lucas: I can’t rationalize it; I like it, but I can’t rationalize it. When you say everything takes place in a throne room with the Emperor in a gothic castle, it all makes a lot more sense. That doesn’t mean we know how we are going to kill the Emperor. I came up with the lava because it was easy to just dump him in the river. Maybe we could have a more horrible kind of death.

Kasdan: I feel like the boiling lava is not new enough.

Marquand: Well, snakes are pretty old.

Kasdan: True, but "Raiders" (megjegyzés: az első Indiana Jones filmről van szó) embraces everything that is old. A lot of the Star Wars stuff is new.

Lucas: No matter what you do, you are going to be doing something that’s old. Let’s face it, there is no new image.

Kasdan: I know, but this is the Emperor.

Lucas: The thing is it’s not clever and it is not believable. You know that the only reason that you have created that lava pit is to throw somebody into it. It telegraphs the movie.

Marquand: Yes, I agree with that.

Lucas: We’re not going to have Vader kill the Emperor without semi-killing himself, so maybe we could have them have hand-to-hand combat. Vader chokes him and the Emperor chokes him back.

Marquand: It has to be something huge, something amazing.

Lucas: One of the reasons that it works is the element of surprise. Nobody expects it to happen, least of all the Emperor. But it’s tricky to set up and not give it away before it happens …

 

Lucas aztán a beszélgetések alatt úgy érezte hogy Abbadon csak útban áll és a film sokkal jobban működne ha dobnák a sztoriból. Itt a magyarázata:

 

Lucas: Just having the moon and the Death Star and not having Had Abbadon at all is then you can have Vader’s fleet, a limited number of starships out there. It’s out in the middle of nowhere. It justifies a primitive moon. Right now, Had Abbadon is getting in the way of everything. It’s cumbersome. And I like the idea that the trap is that the rebels think they’re fighting a half-finished Death Star.

 

Kasdan-nak azonban nem annyira tetszett az ötlet. Úgy érezte hogy a Birodalmi Főváros egy érdekes újszerű elem a filmben amit kár lenne kidobni.

 

Kasdan: I think Had Abbadon is worth saving. I think it’s worth destroying the nerve center of the Empire. Forget the Death Star.

Lucas: But then you’re still dealing with the question as to why have the fleet? The thing about the Death Star is it’s so manageable. The planet is not manageable at all. It is too big to be manageable.

Kasdan: But it’s much more interesting and it is new. The look of it is new and the idea that it’s bigger than a Death Star is interesting.

[...]

Kasdan: I like the idea of Had Abbadon.

Kazanjian (producer): So do I.

Kasdan: I think it looks neat and I think the Empire should have a home base.

Kazanjian: I agree.

Marquand: But if you make it their home base rather than a planet, then it’s a destructible thing and you achieve what George wants.

Kasdan: You mean blowing it up?

Marquand: Yes.

Lucas: Let me say what I thought about it. I have pondered everything and thrown everything out and cleansed my mind even to the point of throwing the Emperor out. I went through the whole thing and I wasn’t very successful in coming up with another idea of how to finish it off and still keep my Ewoks going. I kept falling back into the same rut. After stripping everything away, these are some of the thoughts that I had—and I go back to getting rid of Had Abbadon. Forget it.

 

És ez volt a végső szó. Mivel Lucas nem tudta úgy elképzelni a történetet, hogy egyszerre helyet kapjanak benne az ewokok és a Birodalomi Főváros is ezért az utóbbit teljesen dobta a történetből. Így  eljutottunk oda, hogy végül az ep.6 a II. Halálcsillag felrobbanásáról szól. A császár pedig nem a saját székhelyén hanem az űrállomáson hal meg.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.