Ugrás a kommentre

Zene


Ajánlott hozzászólás

Az utóbbi pár napban nagyon rá vagyok függve a film zenéjére. Torn Apart, Kylo Ren Arrives at the Battle, Rey theme, Attak on the Jakku, Jedi Steps, és a March of the Resistance a kedvencek, folyamatosan ezek mennek a háttérben mikor gépnél vagyok.

Valamint ez az összemixelt Kylo téma:

http://www.youtube.com/watch?v=yObjb4uNXWY

 

Jujj, nekem a film legemlékezetesebb zenéi (a Jedi Steps mellett) mindazok, amik Kylo Ren jelenetei alatt szóltak! :) Remek kis válogatás. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Eme dolog miatt többször is meghallgattam egymás után a két mjúzikot de sehogy se tudtam felismerni hasonló elemeket bennük. Pedig másoktól is olvastam már hogy van közös pontjuk. Az Anakin sötét tetteivel ugyanez a helyzet. Valaki valahol azt állította hogy van a Finnie-s mjúzik és amaz között hasonlóság de nékem az se jön át. Talán valamikor át fognak jönni. Egyedül a The High Council Meeting and Qui Gon's Funeral elejét tudom felismerni az elején. Szerimtem jobb lett volna ha Jani apó Maestro nem emelt volna át korábbi anyagot a vallomásos jelenethez és akkor nem lenne ekkora kavar.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A Finn's Confession szerintetek is hasonlít az Ankain is Free közepére? Akkor amikor Anakin és az anyja beszélget még bent a kunyhóban a kísértetiesen hasonlít rá.

Igen hasonlít. És más esetekben is vannak párhuzamok. Szerintem jók. Főleg mert prequel-esek!

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

John Williams - Main Title and The Attack on the Jakku Village

 

http://www.youtube.com/watch?v=FBeYD7yFWxE

 

Azt gondolom, hogy már rögtön az első track jól mutatja Williams hitvallását az EpVII kapcsán. Számos kapcsolódási pontot lehet találni a prequel zenei világával, még ha ezek nem is olyan szorosak, mint egy átemelt Erő téma vagy Birodalmi téma az OT-ből. Sok tényező játszik közre abban, hogy mitől emlékeztet bennünket egy zenei világ egy másik film zenei világára. Egyfelől nyilvánvalóan a közös dallamok, apró terc, kvint, stb. ugrások egyik hangról a másikra, ami lehet akár 3-4 hangnyi közös pont is, mégis az embernek egyből az tolakodik az agyába (fülébe), hogy ezt már hallotta valahol, valamilyen formában. Másfelől pedig a hangszerelés. Ha a zeneszerző ugyanazokhoz az eszközökhöz hasonló formában, hasonló módon teret adva nyúl, azzal elég erős kapcsolódási pontot teremhet más alkotásokhoz.

 

Számomra sokszori meghallgatásra mind a becsempészett 2-3-4 dallam részletek mind pedig a hangszerelés a prequelre emlékeztet. Persze ez lehet szimplán amiatt is, mert a prequel OST-ket jóval többször hallgattam meg, mint a régi részekét, ezért elnézést, ha valamit meghallok a prequelből, de nem hallok meg az OT-ből, pedig nyilvánvaló lenne. Hozzáteszem, az OT utalások jóval kézenfekvőbbek, hiszen sokszor konkrét téma került átemelésre (Falcon, Birodalom, Erő-téma, stb.). Az alábbi néhány példán keresztül inkább laza kapcsolódásokat szeretnék bemutatni a prequel zenei világa felé. A beidézett dallamok hangzása vagy üteme gyakran el fog térni a párhuzamba állított másik dallamtól, mégis (számomra) vitathatatlan lesz itt a kapcsolódás a hangszerelés, a zenei stílus vagy a dallam felépítése miatt. Az első trackre 4 konkrét példát hoztam.

 

1. példa

Track 1) 2:48-tól 2:53-ig (először hallgasd meg!)

A hangszerelési párhuzam (szerintem) egyik klasszikus példája. A dallam nem ugyanaz, de mégis egy apró és annál kedvesebb utalás a prequel hangzásvilágra a hangszeren keresztül.

 

0:24-0:27 EpIII

http://www.youtube.com/watch?v=pAxKsqkaRqQ

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2. példa

Track 1) 3:31-től 3:54 (először hallgasd meg!)

Itt nemcsak egyetlen hangszer hozza a párhuzamot, hanem a felhasznált hangszerek egyvelege. Bár a lentebb beidézett geonosisi csatának az üteme gyorsabb és erőteljesebben is szól, véleményem szerint az EpVII zenéje 3:31 és 3:54 között remekül hozzásimul az EpII-es zene 4:50-5:14 közötti szakaszához (is).

 

4:50-5:14 EpII

http://www.youtube.com/watch?v=QEaoh_NeZV8

 

3. példa

Track 1) 4:34-től 4:37 (először hallgasd meg!)

Ez a nyúlfarknyi szösszenet remekül reflektál az EpIII The Immolation Scene dallamának kezdetéhez, persze fentebb transzponálva. Csupán néhány másodperc, mégis, a hasonlóság könnyen tetten érhető.

 

0:00-0:04

http://www.youtube.com/watch?v=52wByO_SFxA

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

(szétszedtem, mert egy hsz-be csak két media linket enged) :oops:

John Williams - Main Title and The Attack on the Jakku Village

 

http://www.youtube.com/watch?v=FBeYD7yFWxE

 

 

4. példa

Track 1) 4:40-tól 4:57-g (először hallgasd meg!)

Ennél jóval hosszabb hasonlóság rejlik a fenti 17 másodpercben, aminek a felépítése nagyon hasonló Padmé mustafari megérkezéséhez. Mindkettő lágyabb, lassabb felvezetéssel nyit, majd felpörgetett tempót követően jön egy kitartott hang (EpVII-ben 4:52-4:56, EpIII-ban 2:17-2:20) és a lezárás.

 

2:06-2:26

http://www.youtube.com/watch?v=1QS9x1HweRQ

 

 

Számomra az első trackben ezek hozzák a prequel hangzásvilágát, de nyugodtan vitára bocsájtom a dolgot. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 1 hónappal később...

Kissé meglepett a BD zenei extráiban Williams. Akik szerint felületesen végezte a dolgát az nézze meg hogy beszél a filmről. A jeleneteket konkrétan, fejből vágja, és azt is milyen elképzeléssel írta hozzá a zenét. Legjobban az fogott meg ahogy a film legvégén látható jelenetet elemezte zeneileg. :clap:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Kissé meglepett a BD zenei extráiban Williams. Akik szerint felületesen végezte a dolgát az nézze meg hogy beszél a filmről. A jeleneteket konkrétan, fejből vágja, és azt is milyen elképzeléssel írta hozzá a zenét. Legjobban az fogott meg ahogy a film legvégén látható jelenetet elemezte zeneileg. :clap:

Most bánom csak igazán, hogy elvesztettem az mp3 lejátszómat így már vagy 1,5 hónapja nem tudtam meghallgatni a futásomhoz a zenéjét. :(

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egészen zseniális, hogy amikor meghallgatom Rey témáját, olyan érzéscunami ránt magával, amit korábban pl. a Love Across the Stars esetében sem (!) éreztem, pedig az is rengeteg emléket, érzést idéz fel bennem. Miközben hallgatom a Rey's Theme dallamát, egyszerre érzem a jakkui perzselő homok forróságát, de az out of universe decemberi hideget is, az új film megismerésének élményét, és a kettő valahogy sajátos egyveleget hoz magával. Egyszerre uralkodik el rajtam egyfajta bájos kedvesség, ami egyértelműen Reyből fakad, és amit ez a zseniális téma tökéletesen megragad és ami elképesztő módon összekapcsolódik az agyamban a Karácsonyt belengő vidám, szeretetteljes légkörrel és persze a film irányába érzett izgatott várakozással. Aztán amikor ritmusváltás történik a zenében (2:15 körül), hirtelen magam előtt látom a céltudatos Reyt is, aki a semmiből jőve elképesztő Erőre tett szert villámgyorsan, és ezt meg is mutatja Kylonak. Látom magam előtt a szemében visszatükröződő fénykard pengéket és "érzem" magam körül az Erőt Maz Kanata tolmácsolásában.

 

Félretéve minden történetvezetési, bolygókat és faj változatosságot illető kritikát, a legeslegnagyobb előnye ennek a filmnek, hogy hihetetlen módon szerethető, és minden, amit ezzel kapcsolatban érzek, ott bujkál ezen dallamokban elrejtve, varázslatosan beleszőve a hangjegyek közé. Az egész zene olyan elemi módon összekapcsolódik Rey karakterének lényével, mint borsó meg a héja. Bár tudom, hogy sokan kritizálták Williamst a 7. rész filmzenéje miatt, de számomra ez az egy téma önmagában annyira zseniális, hogy ha a film alatt egyetlen más dallam sem csendülne fel, kis túlzással akkor is odáig lennék meg vissza. Bízom benne, hogy hasonló módon meg fogja majd tudni ragadni a mester a VIII. rész kvintesszenciáját is, és akárcsak a Rey téma esetében, partitúrára is tudja majd vetni. Ez már csak azért is fontos lenne, mert nálam a film hangulata és az a tény, hogy újra és újra meg akarom nézni, nagy mértékben fakad Williams zenéjéből és ebből a témából.

 

Aki mostanában nem hallgatta meg a Rey témát, és így kellő távolságra került a zenétől az elmúlt időben, annak mindenképpen javaslom, hogy tegye be egyszer, csukja be a szemét, és hagyja, hogy a zene érzéseket váltson ki belőle. Meg lennék lepődve, ha én lennék az egyedüli, akiben ilyen kedves érzéseket kavar fel a dallam, mert az EpVII-ben pont az a zseniális, hogy emberek millióit hozta közös nyelvre és tudta elvarázsolni... amiben, még ha sokaknál tudat alatt is, de hatalmas szerepe volt ezeknek a taktusoknak.

 

http://www.youtube.com/watch?v=65As1V0vQDM

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nekem is az éjféli premier ugrik be a Rey témájáról és a Jedi steps-ről is.

És furcsa módon nem a filmet juttatják eszembe, hanem az akkori hangulatomat.

Megint ottvagyok tőle a moziban, vagy a kocsiban hazafelé vezetve.-mert biz a soundtrack-et hallgattuk.

 

Én a kezdetektől dícsérem már a "7. szimfóniát", de mára már abszolút vitathatatlannak tartom, hogy egyérteműen felér a korábbi 6 Williams-műhöz!

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én összességében csalódtam az Ep.7-ben zenei téren, de Rey témája kapcsán csak egyetérteni tudok Donáttal, én is abszolút le vagyok nyűgözve tőle. Önmagában a zene is zseniális, de ami még jobb, hogy a filmben remekül alkalmazták többször is. Nagyon jól passzolt Rey-hez, a nyugisabb, merengősebb részekhez ugyanúgy, mint a katartikus csúcspontoknál. Többször is felcsendülnek belőle dallamok, pl. a film végén is fantasztikusan ül. Ugyan csak ezt az egy tételt, de ezt már az első perctől kezdve a legnagyobb SW zenékkel kezeltem egy lapon, és vélhetően be is fogja járni azt az utat, amit mondjuk a Duel of the Fates, az Across the Stars, a Binary Sunset vagy éépen az Imperial March.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én is nagyon szeretem a film zenéjét, természetesen beleértve ezt a nagyszerű témát is. :) Ahogy egyre jobban beleivódik az emberbe a mozi, úgy tesz a zene is: sok jelenthez hatalmas pluszt ad a score.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Imádom a Rey's Themet, tényleg hihetetlen, hogy rengeteg érzelmet vált ki az emberből, bár számomra még nagy kedvenc a March of the Resistance és a Scherzo for X-Wings is :)

 

Szerintem abszolút jól sikerült a soundtrack, és egyediséget is kölcsönöz az új trilógiának.

 

Kíváncsi leszek majd, mennyiben lesz az Episode 8 zenéje hasonló, mert hiába voltak PT-s és OT-s témák is, de mégis a két, már teljes trilógián belül is minden filmnek megvan a sajátos hangulata, zenei értelemben is.

Szerkesztve: - Shettard Hart
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 1 hónappal később...

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.