Ugrás a kommentre

5x15 - Shades of Reason


Ody Mandrell

Ajánlott hozzászólás

Bizony, közeledünk az ep3-hoz, már sok minden jelzi, hogy abba a coruscanti csata egyre közeleg (főleg a hadigépekben feltűnő ez), és ez bizony azt is jelenti, hogy a sötétség végleg teret nyer, és minden remény kiveszik. Satine és az Új Mandalore bukása érzésem szerint már ennek az útnak az egyik határa.

Ehhez azonban kell még egy megerősítő rész. :) Eddig minden arra mutat amit írtatok, de ez még visszafordítható.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nos tehát, azért nem írtam eddig erről a részről, mert... Egyszerűen nem váltott ki bennem semmilyen hatást. Mert a bennem élő Star Wars rajongó már egy ideje csendben van. Annak idején nyálcsorgatva bámultam az ötödik évad előzetesét, mit meg nem adtam volna, hogy láthassam a Maul szál folytatását és kb. csak a vállamat vontam. Végignéztem és rájöttem hogy maga a tény, hogy egy ilyen übergiga rész nem vált ki belőlem semmit, amitől normális esetben hanyatt vágnám magam, hát... Ijesztő. Máskor is voltak már olyan időszakaim, amikor épp nem kötött le az SW, remélem, hogy ez is csak egy ilyen időszak és ez hamarosan elmúlik majd. Sok minden váltotta ki, az egyik, hogy abbahagytam a honlapom szerkesztését, mert hogy majd jön egy másik honlap, ami mindent megcsinál helyettem. (Megjegyzem, azóta sem nyitottak meg, szóval k*pják be tövig.) Másodszor pedig a Disney-s bejelentés. Tudjátok, mennyire szeretem az EU-t és hogy számomra az is mennyire az SW szerves része. Persze meg tudom érteni, hogy másoknak ez semmit sem jelent, mert más franchise-oknál én is telibe lesz*rom az EU-t, így tudom, miért nem éreztek velem együtt. De kb. ez az egyetlen olyan franchise, amire ennyire belemélyedtem, amiből kb. lediplomázhattam volna, annyira ismertem. Nagyon-nagyon félek attól, amit a Disney csinálni fog és emiatt talán elfojtottam az SW rajongót magamban. A gondolata annak, hogy mindazt, amivel már 8 éve kitartóan foglalkozom, olvasom a könyveket, képregényeket, játszok játékokkal, egyszerűen csak áthúzzák. Nagyon, de nagyon lehangoló. (Mi sem szemléltethetné jobban, hogy le vagyok hangolva SW téren, mint az, hogy nyár eleje óta egy könyvet sem vettem meg, holott azelőtt kitartóan faltam őket.) Persze előbb még megvárom, mit hoz az EPVII., lehet, hogy nem keletkezik akkora "kár", mint amitől félek. Szóval még van remény számomra, sajnálnám, ha egyszerűen meghalna bennem az SW rajongó, nagyon sajnálnám.

 

Ezért nem éreztem magam méltónak arra, hogy kritikát írjak a Shades Of Reasonről és ez most sincs másképp. De a teljesség kedvéért megteszem, egy epizód sem maradhat ki KisKósa kritika nélkül, ezt megígérhetem. :)

 

Magáról az epizódról nem fogok annyit írni, mivel hogy egy hete láttam, de amire emlékszem belőle, az szerintem baromi jó volt. A hatalomátvétel okosan ki volt tervelve. Eleinte így néztem, hogy Maul komolyan rá akarja ereszteni a Death Watcht a saját Shadow Collective-jére? Nem lesz ez emberpazarlás egy bolygóért? Azok az bűnözők hasznosak, nem éri meg. Persze okosan megoldották, hogy a Death Watch nem tett bennük kárt, csak elfogta őket. Ami tőlük karakteridegen ugye, de ez a népnek nem esett le. Almec visszatérése meglepett, de tökéletes fordulat. Bár itt látványosan sokkal genyóbbnak van beállítva, mint amilyen eredetileg volt. Egyébként sem volt egy széplélek, de azért na... :D Egyébként milyen ironikus, a fekete piacból láttatta el a bolygót és most a bűnözők uralkodnak Mandalore-on. Ideális a báb pozícióra.

 

Persze a rész fénypontja akkor is Maul és Vizsla párviadala volt, ami bár kiszámítható volt, mégis izgalmas. Hogy Vizsla elfogadta a kihívást, szerintem nagyon is mandalori. Függetlenül attól ki az ellenség, egy mandalori sosem futamodik meg a harc elől, így Vizsla sem tette. Emlékezetes csatában veszítette életét, mandalorihoz méltóan. Bo-Katan hűsége is dicséretes volt.

 

Hát, röviden ennyi. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nyilván ez nem vigasztal téged KisKósa de velem pont az ellenkezője történt. Pont mielött jött a felvásárlás kezdett kikopni belőlem az Sw rajongás. Néztem a TCW-t meg néha a filmeket is megszokásból, de már egyre több olyan film és sorozat került a látóterembe amik jobban lekötöttek. Aztán jött ez a hir és újranéztem azóta szinte minden régi filmet, sokkal jobban élvezem a TCW epizódokat is és iszonyúan várom az ep.7-et.

Valahol elkerülhetetlen volt, hogy sokaknak ez fordulópont lesz a rajongásukban kinek ilyen kinek amolyan irányba... azért remélem majd te is újra rápörögsz a témára :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nyilván ez nem vigasztal téged KisKósa de velem pont az ellenkezője történt. Pont mielött jött a felvásárlás kezdett kikopni belőlem az Sw rajongás. Néztem a TCW-t meg néha a filmeket is megszokásból, de már egyre több olyan film és sorozat került a látóterembe amik jobban lekötöttek. Aztán jött ez a hir és újranéztem azóta szinte minden régi filmet, sokkal jobban élvezem a TCW epizódokat is és iszonyúan várom az ep.7-et.

Valahol elkerülhetetlen volt, hogy sokaknak ez fordulópont lesz a rajongásukban kinek ilyen kinek amolyan irányba... azért remélem majd te is újra rápörögsz a témára :)

Nem is kell, hogy vigasztaljon, mert örülök, hogy leírtad. :) (Ahogy Ody és Gunray biztatásának is, annak ellenére, hogy mostanában egy kicsit harapós voltam mostanában.) Engem is jelenleg jobban leköt a kedvenc animém és a Marvel filmek alakulása. Biztos vagyok benne, hogy jó lesz az EPVII., csak nem mindegy, hogy hogyan. Úgy tűnik én is megélem majd azt, amit a Fanboys főszereplői. Persze majd meglátjuk, nem akarom tovább OFF-olni a topikot! :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 hónappal később...

Nagyon jó volt magyarul.

Az epizód nézése közben jöttem rá, hogy valamilyen szinten Karen Traviss koncepciója is benne van a dolgokban, hisz voltak olyan mandik, akik elfogadták Mault vezetőnek. Almec és Vizsla is elismerte, hogy az erősebb vezetheti a harcosok népét, függetlenül attól, hogy milyen fajhoz tartozik.

Szerkesztve: - Darth Revan9
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 1 évvel később...

Ezt az epizódot vártam a legjobban BD-n. Erre az egész kép elemeire hullott a közepén. Se az ez előtti, se az ez utáni résznek semmi baja, de ez lejátszhatatlan. Vagyis hát, lejátszható, de mindig széthullik. És mindig máshol, szóval elvileg nem a lemez a hibás. :para:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ezt az epizódot vártam a legjobban BD-n. Erre az egész kép elemeire hullott a közepén. Se az ez előtti, se az ez utáni résznek semmi baja, de ez lejátszhatatlan. Vagyis hát, lejátszható, de mindig széthullik. És mindig máshol, szóval elvileg nem a lemez a hibás. :para:

 

hát az ilyen qrva bosszantó! Fogadd együttérzédem!

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Köszi. :( Sajnos azóta sem javult a helyzet. Nem tudom, mi ez, úgy néz ki, két chapter között hibásan került fel az epizód, mást nem tudok mondani. Az epizódok a BD-n három részre vannak bontva, az elejének kutya baja, a végének kutya baja, de onnantól, hogy elkezdi a Death Watch "felszabadítani" Mandalore-t, odáig, hogy Maul megbeszéli karrierjét Almeckel, nem működik rendesen. :( De mocskos sorsa a poénnak, hogy csak a kedvenc részemmel van ez. :angry:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 9 hónappal később...

Köszi. :( Sajnos azóta sem javult a helyzet. Nem tudom, mi ez, úgy néz ki, két chapter között hibásan került fel az epizód, mást nem tudok mondani. Az epizódok a BD-n három részre vannak bontva, az elejének kutya baja, a végének kutya baja, de onnantól, hogy elkezdi a Death Watch "felszabadítani" Mandalore-t, odáig, hogy Maul megbeszéli karrierjét Almeckel, nem működik rendesen. :( De mocskos sorsa a poénnak, hogy csak a kedvenc részemmel van ez. :angry:

Na, most, így majdnem tíz hónappal később újra megnézve az epizódot, már csak Almec és Maul beszélgetése alatt jelentkezett a hiba. Még tíz hónap, és kutya baja sem lesz az epizódnak (szerintem valami szennyeződés lehet a lemezen, ami kopik le róla - bár furcsa, mert az elmúlt tíz hónapot a tokban töltötte).

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 évvel később...
2015. 12. 10. - 21:28, Dzséjt írta:

Na, most, így majdnem tíz hónappal később újra megnézve az epizódot, már csak Almec és Maul beszélgetése alatt jelentkezett a hiba. Még tíz hónap, és kutya baja sem lesz az epizódnak (szerintem valami szennyeződés lehet a lemezen, ami kopik le róla - bár furcsa, mert az elmúlt tíz hónapot a tokban töltötte).

Nem tudom, mi volt ez, de mára már nyoma sincs. Hála az égnek, mert ez még mindig egy nagyszerű rész. Talán csak azt tudnám felróni neki, hogy Mandalore terrorizálása kicsit fura vágás ügyileg (látjuk Savage-t megtámadni a bankot, aztán több snitt is következik, ami azt sugallja, hogy napok teltek el, és csak azután látjuk kijönni a bankból). De mindaz, amit itt Maul leművel, az zseniális. De sajnos, ahhoz, hogy ő most sikerrel járjon, nagyon kellett Satine félre siklott politikája, ami ugye arról szólt, hogy egy kulturális szinten is harcos népet tesz légynek sem ártó néppé. Most komolyan, ezt hogyan képzelte, amikor a mandik magukat a több száz éves, agyonfegyverzett páncéljaikban határozzák meg?

Békepolitikája több ponton is visszacsapott, kezdve a kereskedelmi utak elzárásától, ami éhezést okozott, a csempészhálózat felszámolásán át, ami eszkalálta a nyomort, egészen odáig, hogy békefenntartó őrei, akik javánál csak bosszantásra jó botok voltak képtelenek voltak hatékonyan szembeszállni a halálos fegyverekkel érkező és bizony a gyilkolástól egy pillanatig sem elrettenő bűnözőkkel. Brutális, ahogy a pyke-ok és a Fekete Nap emberkéi sorban lövik agyon a menekülő civileket, az Új Mandalore katonái pedig tehetetlenül hadonásznak botjaikkal és pajzsaik mögé bújva is védtelenek a brutális előrenyomulással szemben. Igazából a népnek valahol mázlija van, hogy ez csak megrendezett akció volt, máskülönben Új Mandalore népét simán rabigába hajtják ezek a bűnbandák és eladják őket rabszolgának a zygeriai piacon.

Nem is csoda, hogy Satine népe már nem hallgatott rá, de itták a megváltóként érkező Pre Vizsla szavait, aki ideológiák és szájkarate helyett talpig beskárban és lézerstukkerekkel lépett akcióba, ahogy azt több mint ezer éven át minden mandi tette. Mert azért na, Death Watch ide vagy oda, a Satine előtti, még nem pacifizált mandókat nem tudta volna terrorizálni néhány bűnbanda. A színjátékot ugyan Maul rendezte meg, de a színpadon Satine állította fel. És ez egy szomorú tragédiája Mandalore-nak, a népnek.

Persze végül Pre Vizsla is elbukott, hiszen Maul simán kijátszotta - amihez sajnos Satine-nak szintén van némi köze, hiszen ő juttatta anno hatalomra Almecet, majd tette abba a börtönbe, ahol Maul rátalálhatott. Nyilván a hercegnő nem tudta, hogy ez lesz, de van egy olyan sanda gyanúm, hogy a régi mandi törvények szerint Almecet kivégezték volna a bűnei miatt (gyerekek haltak meg miatt és az egész bolygón halálos járvány tört ki). Így viszont csak életfogytiglant kapott, aminek hála Maul remek szövetségest talált benne.

Amúgy Satine szerintem már-már beteges naívságát remekül jellemzi az a jelenet, amiben Darth Maulnak úgy adja elő Almec bűneit, mintha attól a szörnyeteg meggondolná magát. Hát lényegében beajánlotta Almecet Maulnak.

Az epizód végi párbaj meg egészen az évad végéig a legszebben megkoreografált kardcsata az egész TCW-ben. Gyönyörű az egész, a mozgások ezúttal folyékonyak, nem olyan szögletesek, mint más epizódokban. S a végén még Vizsla is mutat némi becsületet: elfogadja a vereséget és méltósággal hal meg, ráadásul utolsó szavaival jóvá hagyja Maul trónra jutását. Ahogy egy valódi mandihoz illik. Kár, hogy csak az utolsó percben tudott ilyen gerinces lenni, és pont Maulnak kellett átadnia a stafétakardot...

Bo-Katan lázadása meg egy teljesen más mese, amit a további részek mesélnek el, és még közel húsz évvel ezután is folytatódik.

Amúgy a jövő ismeretében érdekes Maulnak eme mondata: "Unfortunately for you, history will not see it that way." ("Szerencsétlenségedre a történelem nem így fogja megítélni.")

Ezt ugye Bo-Katannak mondja, aki szembeszegült vele és árulónak bélyegezte mindazokat, akik Maul mellé álltak. Hát, tudjuk, hogy ebben Maul tévedett.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Annak ellenére, hogy Satine-ról minden résznél leveszed a keresztvizet azért el kell ismerni, hogy ő legalább megpróbált valamit tenni a népe integrálása érdekében. Jobb életet akart nekik, nem elszigeteltséget. A mandalori egy régi dogmatikus alapokra épülő erőszakos társadalom volt, talán nem baj ha meg akarta reformálni. Persze nem tudhatta, hogy esélytelen, mert kb. a galaxisban ha két barátja volt akkor sokat mondok (Obi és Padmé). Persze ezt mi kívülről jól látjuk, de neki esélye se volt a külső és belső ármánykodásokat átlátni.

Szóval ha valaki békét akar még nem akar rosszat, viszont az igaz, hogy talán kisebb léptékben kellett volna haladnia. Túlontúl pacifista volt és túlontúl gyorsan akart nagy változást elérni. Ez sokaknak bökte a csőrét, ez lett a veszte. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én nagyon kedveltem Satine-t, de főleg az újranézéseknél már világos, hogy nem volt jó politikus és vezető. Hiába akart jót, de ezt nem tudta pragmatikus módon kezelni. Ő csak azokat látta és szolgálta, akik a népéből békét akartak, hozzá hasonlóan, és nem vonta be a harcos klánokat a tervezésbe. Politikusként tudnia kellett volna, hogy úgy nem építhet egy új Mandalore-t, hogy a kulturális örökséget figyelmen kívül hagyja, egy háború közepén, amiben minimális az esély a semlegességre. Semleges csak akkor maradhatott volna, ha van valamije, amire mindkét félnek szüksége van és békés körülmények kellenek hozzá, mint a Svájcnak a diszkrét bankrendszere a II. vh.ban. Ezt nem látta be Satine.

Békeidőben lehet ment volna a pacifikus politika, akkor lett volna rá több idő is, hogy fokozatos legyen a kulturális váltás, de ebben a helyzetben ez zsákutca volt. :(

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

3 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Szóval ha valaki békét akar még nem akar rosszat

Így van, de az is igaz, hogy ha valaki jót akar, az még nem feltétlenül fog jót is tenni. Az is számít, sőt az számít igazán, hogy ki és hogyan tesz azért a jóért. És Satine nem volt jó ember erre a feladatra. Nem véletlen nem látta át a külső és belső ármánykodásokat, nem véletlen volt csak két barátja, nem véletlen szőtte át a birodalma legfelső szintjeit a korrupció, ami szó szerint az orra előtt folyt, és nem véletlen, hogy a saját népe pár nap alatt elfordult tőle egy Pre Vizsla kedvéért. Satine rossz uralkodó volt, pocsék politikus, és szerintem emberként sem volt a legjobb a béke-fanatizmusa miatt. Mandalore klón háborús eseményeire nagyon is igaz ez a mondás: a pokolba vezető út jó szándékkal van kikövezve. Hát, Satine kikövezte az utat jó szándékkal, és Mandalore pokolra jutott.

Padmé Amidala a legjobb példa arra, hogy milyen egy jó békepárti politikus. Ő is békét akart, a végsőkig elment ezért. A Kereskedelmi Szövetség már megszállta a bolygóját, de ő még ekkor sem ment bele a háborúba, mert reménykedett a Köztársaságban. Amikor ez a remény szertefoszlott, elspájzolta az elveit, halálos lőfegyvert ragadott, hadsereget szervezett és kirugdosta a KSz-t a bolygójáról. De akár Bail Organát is említhetném, aki szintén a béke elkötelezettje volt, de amikor már látta, hogy ezt elérni békés módszerekkel lehetetlen, csak megszervezett egy fegyveres felkelést.

Satine-nak példát kellett volna vennie róluk, de leginkább Padméról, aki nem fanatikusan, hanem ésszerűen hitt a békében, aki nem hagyta a népét szenvedni az ő eszméi miatt, és aki beszélte azt a nyelvet, amit az erőszakos emberek megértenek.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

5 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

Mint ember ennél jobb már nem is lehetett volna.

Azét annak, aki minden alap nélkül börtönnel fenyegeti meg azt, aki egy perccel azelőtt a saját testével védte őt a felé záporozó lézersugarak elől, és aki a barátját és plátói szerelmét nyíltan porig alázza magasrangú vezetők előtt, mert az nem ért vele egyet, meg aki haragból bizonyítékokat semmisít meg, annak azért bőven lenne még hová fejlődnie. ;) A felsorolt jellemhibák egyike sem igaz például Padmé Amidalára, Mon Mothmára vagy Bail Organára, akik jobb emberek, mint Satine. Szóval de, lehetett volna ennél jobb ember. Sokkal jobb. Mert az emberi karakter is hozzájárul ahhoz, hogy milyen uralkodó és politikus.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én sem várom el a tökéleteset, Padmét sem tartom annak, és nem csak Anakin miatt, hanem mert naivsága miatt hatalomra juttatta Palpatine-t. De olyan sincs, még általánosságban sem, hogy "jobb ember már nem is lehetne". Mindig van hová fejlődni, és Satine-nak lett is még volna bőven oka fejlődni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.