Ugrás a kommentre

J.R.R. Tolkien könyvei, és a hozzájuk kapcsolódó művek


MissKarrde

Ajánlott hozzászólás

  • 6 hónappal később...

Valaki meséljen már nekem ezekről a gyűrűkről. Szauroné pl. nagyon jól néz ki, tisztára beleszerelmesedtem :cool:

 

Szóval ki csinálta ezeket a gyűrűket? Szauron miért tudott csinálni magának egy hatalmasabbat? Ő miért nem tűnt el, amikor felhúzta? :cool:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az összes gyűrűt Szauron csinálta, azért, hogy a hatalma alá vonja az összes főbb nemzetséget (törpök, tündék, ember-királyok). Odaadta nekik, de közben nála volt az Egy Gyűrű, ami mind fölött uralkodott.

 

Szauron története egyébként nagyon hasonlit Lucifer történetéhez. Egykor a jók táborába tartozott. Egy maia volt, aki aztán rossz útra tért...

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem egészen. A Tolkien mitológia szerint a három tünde gyűrűhöz pl. nem sok köze volt, azokat Celebrimbor maga készítette (ő Feanor unokája volt, aki örökölte nagyapja tehetségét a kézművesség terén), attól függetlenül függtek az Egy Gyűrűtől. Talán azért, mert a Szaurontól való tudást is felhasználta a készítésükkor. Szauron álnéven álmindenben (mint Annatar, az ajándékok ura) ment a tündék közé, hogy tanuljanak egymástól (no persze neki már akkor is hátsó szándékai voltak, de mikor nem a kezdeteket kivéve) a Másodkor közepe táján. A Gyűrűket tulajdonképpen együtt készítették, kivéve az említetteket. Mikor Szauron egymaga elkészítette az Egy Gyűrűt, kiderült, hogy ki ő és mit akar valójában, a tündék ellene fordultak. Meg akarta szerezni az összes gyűrűt, a tünde gyűrűket Celebrimbortól követelte, aki átadta már azokat másoknak, és nem is vallott. Szauron erre megölte szegényt. Az emberek gyűrűivel tudjuk mi lett, sorban sikerült neki visszaszerezni a törp gyűrűket is (az utolsót nem sokkal A Gyűrűk Ura története előtt), a tünde gyűrűknek a közelébe sem jutott soha. Kár, hogy a filmből nem derül ki világosan, hogy A Gyűrűk Ura idején kiknél voltak ezek.

 

Azt hiszem, nem vagyok pontos (már rég nem néztem bele egy Tolkien sztoriba sem, kissé halványodik az olvasott "anyag"), de ha bővebben érdekel bárkit a téma, utánanézek és szívesen írok róla többet is. Egyébként bármi másról is ami Tolkien, és tudok róla írni :cool:

 

A maiák meg egy külön fejezet. Egyébként a filmben van még több maia is Szauronon kívül: Gandalf, Szarumán és még a balrog is az :cool:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Tehát Szauron aféle jófiúnak akart látszani igaz? :cool: Nincs róla valahol egy legénykori kép?

Közben írtam már pár sort hozzá. Legénykori kép? Jó néhányszor meghalt élete folyamán, és többször új testet öltött (elvégre maia volt). Volt ő szép is. Melyik érdekelne? :cool: Egyébként nem ismerek róla ábrázolásokat.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Köszi Karrde a javitásokat. Annyira nem vagyok képbe... évekkel ezelött olvastam utoljára a trilógiát :cool:

 

A jóságos Szauronról maguk a filmesek is csináltak képet. Eredetileg ugyanis azt akarták, hogy a végső ütközetnél, amit a Fekete kapuknál vivnak, megjelenjen Aragornék elött szép formájában. Az extra lemezen rajta van... egy fehér börű elf-et kell elképzelni, csillogó páncélban, akinek csak a vörös szemei jelzik az igazi kilétét :cool:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Köszi Karrde, írhatnál még mert érdekel! Bármelyik kép jó, amin ő van.

 

Érdekes, hogy összeakarta gyűjteni a gyűrűket. Erről most hallok először. Minek kellettek neki, hisz a leghatalmasabb cucc nála volt.

 

Aragorn gyűrűje nem ennyire értékes igaz? :cool:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A jóságos Szauronról maguk a filmesek is csináltak képet. Eredetileg ugyanis azt akarták, hogy a végső ütközetnél, amit a Fekete kapuknál vivnak, megjelenjen Aragornék elött szép formájában. Az extra lemezen rajta van... egy fehér börű elf-et kell elképzelni, csillogó páncélban, akinek csak a vörös szemei jelzik az igazi kilétét :cool:

Betehették volna... Sauron kicks ass :cool:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ainu, Aulë egyik maiája. Melkor még az Első Kor elején elcsábította, szolgái vezérévé tette. Szauron akkor az első sorban küzdött a valák és az eldák elleni harcban. Miközben Melkor Utumnóban volt, Szauron Angbandot tartotta; sikerült elkerülnie, hogy a Nagy Csata során elfogják. Amikor Melkor visszatért Középföldére a szilmarilokkal, Szauron Angbandban csatlakozott hozzá, sőt, maga irányította azt a háborút, amit Melkor indított az emberek megrontásáért, felébredésük után. Angband ostroma után előmerészkedett, hogy biztosítsa Melkor délnyugati frontját. 457-ben elfoglalta Minas Tirithet Tol Sirionnál, zsúfolásig megrakta vérfarkasokkal, és Nyugat-Beleriandra szabadította a pusztító ork hordákat. Néhány évvel később elfogta Gorlimot, és bűbájjal rávette, hogy árulja el Barahir törvényen kívülijeit - ezzel megszerezte Dorthoniont. 466-ban elfogta Finrodot és Berent. Varázspárbajban legyőzte Finrodot, pincebörtöne mélyén végzett vele és tündéivel, de nem sokkal később utolérte a bosszú: megjelent a Beren megmentésére érkező Lúthien és Huan.

 

Miután Huan végzett a farkasokkal, Szauron farkas-alakot öltött, és megküzdött a kutyával. Nem bírt Huan erejével és Lúthien mágiájával, ezért feladta a tornyot, és vámpíralakban Taur-nu-Fuinba menekült. Az Első Kor hátralevő részében ott is maradt iszonyatos, ám tétlen hatalomként. A Nagy Csata után fejet hajtott Eönwë előtt, de azt a választ kapta, hogy térjen vissza Amanba, ahol a valák ítélőszéke elé áll. Habár megbánása akár őszinte is lehetett, büszkesége nem engedte, hogy ennyire megszégyenítsék, és elrejtőzött valahol Középföldén. Mk. 500 körül kezdte ismét megmutatni magát, és 1000-re elegendő erőt gyűjtött össze ahhoz, hogy megvesse a lábát Mordorban, és nekifogjon Barad-dűr felépítésének. Az ezer Sötét Esztendő során az emberek számos faját megrontotta. Annatar néven, szépséges testben, több tünde-csoportot elcsábított, nevezetesen az eregioni Gwaith-i-Mírdaint is. Képességei és a nolda találékonyság, mindkét félnek a hasznára vált, és 1500 körül közösen nekiláttak kikovácsolni a Hatalom Gyűrűit, amivel Szauron le akarta igázni a Szabad Népeket. Hatalma legnagyobb részét az Egy Gyűrűbe zárta, amivel aztán befejezte Barad-dűr építését. Amikor az eregioni Celebrimbor rájött az álnokságra, erőszakhoz folyamodott. Ezzel kezdetét vette a tündék és Szauron háborúja (1693-1700), amely során Szauron elpusztította Eregiont és lerohanta Eriadort, de a Középföldére érkező Gil­galad és a númenori Tar-Minastir flottája végül legyőzte.

 

Ezután nyíltan megmutatkozott a világ előtt, elkezdte zászlaja alá gyűjteni az orkokat és Morgoth egyéb szörnyetegeit, és (különösen keleten) hatalmas területeket hajtott uralma alá az erőszak és a rettegés erejével. Vazallusait minden jel szerint áttérítette Melkor hitére, mert urához örökké hűséges maradt. Határtalan gőgjében Minden Emberek Királyának nevezte magát, vagyis egy szintre emelte magát Númenor uralkodóival. 3262-ben Ar-Pharazón hatalmas sereggel szállt partra Umbarnál, Szauront viszont csapatai magára hagyták, ezért kénytelen volt megadni magát Ar-Pharazónnak, aki magával vitte Númenorba. A következő ötven évben olyan sikeresen kihasználta a númenoriak haláltól való félelmét, hogy azok végül megtagadták a valákat, és Melkort imádták. Addig mesterkedett, míg meggyőzte Ar­Pharazónt, hogy ha halhatatlan akar lenni, foglalja el Amant. Meglepetésére a valák megidézték Ilúvatart. Númenor borzalmas pusztulásának Szauron teste is áldozatul esett, azután kizárólag ocsmány testben járhatta a világot. Visszatért Mordorba és csapatai élére állt.

 

3429-ben megtámadta Gondort, elfoglalta Minas Ithilt, és elpusztította a Fehér Fát, Aman Fényének gyűlölt szimbólumát. 3434-ben azonban az Utolsó Szövetség erői a dagorladi csatában legyőzték, és bevették Barad-dűrt. 3441-ben, az Utolsó Csatában, az Orodruin lejtőin Gil-galad és Elendil seregei térdre kényszerítették, de sikerült végeznie mindkét ellenfelével. Isildur levágta az ujját és elvette tőle a Gyűrűt. A Harmadkorban, a hatalma alapját jelentő Egy Gyűrű nélkül, rendkívül óvatos volt. Két célt tűzött ki maga elé: meggyengíteni a dúnadán királyságokat - anélkül, hogy jelentős válaszlépéseket kockáztatna -, illetve visszaszerezni az Egy Gyűrűt. Ez utóbbit nehezítette, hogy semmit sem tudott a Gyűrű sorsáról, amit Isildurnak el kellett volna pusztítania. Miután Hk. 100 körül ismét gyarapodni kezdett az ereje, elleplezte igaz valóját: Varázslóként, vagy Dol Guldur varázslójaként ismerték. Mivel Mordorra Gondor felügyelt, Szauron Dol Guldurban húzódott meg. Északra küldte a nazgűlok urát, ahol megalapította Agmart. Délen Gondor ellen uszította a haradiakat és a keletlakókat.

 

Az 1636-os Fekete Vész után - amit lehet, hogy ő bocsátott a vidékre -, Gondor figyelme lankadni kezdett, így a nazgűlok visszamentek Mordorba, és előkészítették Szauron hazatérését. 2002-ben a nazgűlok elfoglalták Minas Ithilt, és ezzel sikerült egy palantírt szerezniük uruknak. Ezzel ő később szolgájává tette Szarumánt, és becsapta II. Denethort. 2063-ban Gandalf Dol Guldurba ment, hogy megtudja, kicsoda valójában a Boszorkánymester, de Szauron keletre menekült. 2460-ban, megújult erővel tért vissza Dol Guldurba, és tervein dolgozott egészen 2941-ig, amikor a Fehér Tanács kiűzte onnan. Önként visszament Mordorba, ahol nyíltan megmutatta magát: újraépítette a Barad-dűrt, és elkezdett felkészülni a Nyugat meghódítására. Úgy tervezte, orkok, trollok, haradiak, keletlakók, és még náluk is iszonytatóbb lények alkotta, roppant seregeivel lerohanja Gondort, és az északi, kisebb királyságokat.

 

Habár az Egy Gyűrű nem volt a birtokában, puszta létezése elegendő erőt adott neki ahhoz, hogy összezúzza a Nyugatot. Erre Gandalf és Elrond is rájött, és tudták, hogy egyetlen módon lehet csak legyőzni: ha elpusztítják a Gyűrűt. Zsákos Frodó vállalkozott a küldetésre, és Szauron szolgáit elkerülve - akik mind őt és a Gyűrűt keresték -, eljutott a Végzet-katlanig, és megsemmisítette a Gyűrűt. A nazgűlok elpusztultak és Szauron annyira meggyengült, hogy soha többé nem volt képes alakot ölteni. Lehetetlen feladat lenne felsorolni Szauronnak, a hazugságok és az árulás mesterének összes tervét, ezért most mindössze egy kurta áttekintés következik. Szauron egyéb mesterkedései között megtalálhatjuk a Fekete Beszéd megalkotását; legerősebb szolgái, a nazgűlok megteremtését (akiket a Kilenc Gyűrű hatalmával hajtott örök szolgaságba); és az olog-haiok, sőt, talán még az uruk-haiok kitenyésztését.

 

Miután Númenor pusztulásakor a teste is megnyomorodott, emberi alakot öltött: bőre fekete volt és izzott a forróságtól. A Harmadkorban leggyakrabban a félelmetes, örökké kutató Szem képében jelentkezett. A Szauron név a korábbi quenya alakból, a Thauronból származik, a sindák Kegyetlen Gorthaurnak nevezték. Más néven: Szauron; az Álnok; a Föld Ura (a Másodkorban); az Ellenség; a Mester; a Sötét Hatalom; a Sötét Úr; Mordor Ura; Mordor Sötét Ura; a Fekete Föld Hatalma; a Fekete Mester; a Barad-dűr Ura; a Sötét Torony Ura; a Soha Le Nem Hunyt Szem és a Gonosz Szem. Hívták még Névtelennek; Névtelen Szemnek vagy egyszerűen úgy, hogy Ő. Másképpen: A Gyűrűk Ura; a Gyűrű Ura; a Gyűrűkészítő.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Köszi Karrde a javitásokat. Annyira nem vagyok képbe... évekkel ezelött olvastam utoljára a trilógiát :cool:

A jóságos Szauronról maguk a filmesek is csináltak képet.

Ehhez nem csak a trilógiát kell olvasni, az infók több különböző Tolkien könyvben vannak.

Láttam az extrák között én is. Be kell vallanom, akárhogy is baromi jól nézett volna ki filmen, örülök, hogy végül nem rakták be. Ezt még én is nehezen emésztettem volna meg :cool:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ehhez nem csak a trilógiát kell olvasni, az infók több különböző Tolkien könyvben vannak.

Láttam az extrák között én is. Be kell vallanom, akárhogy is baromi jól nézett volna ki filmen, örülök, hogy végül nem rakták be. Ezt még én is nehezen emésztettem volna meg :cool:

Gondoltam, hogy neked nem fog tetszeni a felvetés... :cool:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Köszi Karrde, írhatnál még mert érdekel! Bármelyik kép jó, amin ő van.

Érdekes, hogy összeakarta gyűjteni a gyűrűket. Erről most hallok először. Minek kellettek neki, hisz a leghatalmasabb cucc nála volt.

Aragorn gyűrűje nem ennyire értékes igaz? :cool:

Szívesen :D Írok én, csak jó lenne valami konkrét kívánságlista, mert írnivaló lenne dögivel :D Képet nem tudok, de majd nézek valamit a neten.

Érdekes a kérdésfelvetés, de pillanatnyilag fogalmam sincs róla, hogy miért is akarta összegyűjteni őket. Ennek utána fogok nézni (tudom is, hogy merre, csak ma meccs lesz, meg meló is van, így beletelik egy kis időbe, mondjuk holnap estére igyekszem).

Aragorn gyűrűje nagyon is értékes, csak más szempontból (egyébként ez az egyik kedvenc ékszerem a Tolkien cuccok közül, könyvből és filmből is). Aki nem ismeri a Tolkien mitológiát (nem mintha én olyan jó lennék benne, max. az átlagtól valamivel többet tudok), az azt gondolná, hogy szimpla filmes kellék. Pedig nem, csak éppen nem A Gyűrűk Ura sztorijához kapcsolódik közvetlenül. A gyűrű eredetileg egy Finrod Felagund nevű tünde királyé volt (kedvenc tündém :P ), még Valinorból hozta magával, amikor népe, a noldák száműzték magukat onnan Középföldére. Aztán egy csatában egy általa sokra tartott ember nép vezetője (egyébként Felagund "fedezte fel" először az embereket és lett a barátjuk), Barahir megmentette őt és társait. Felagund megesküdött, hogy mindig barátként fogja segíteni Barahírt és a nemzetségét (erre szegény jól ráfázik), zálogul pedig ezt a gyűrűt adta neki. A gyűrűt aztán Barahír továbbadta a fiának, Berennek (aki aztán be is toppant vele Felagundhoz, és elvitte szilmaril keresőbe, csak sajna Szauron elkapta őket, aminek következtében meghalt Felagund, népe legszebb és legszeretettebb tagja :cool: , a teljes sztori A szilmarilok Luthien és Beren fejezetében található), és rajta keresztül vándorolt a leszármazottakra egészen Aragornig. Egyébként neve is van, Barahír Gyűrűjének hívják :P

Ha kellenek ehhez még részletek, írhatok.

Még egy: Finrod Felagund Galadriel legidősebb bátyja volt, már csak az ő halála miatt is jött a csaj Szauronnak eggyel :P

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ezt a szerencsétlent mindig legyőzte valaki. :cool:

Nekem a Luthienes tetszik a legjobban ismerve a teljes sztorit.

Egyébként ez a Minas Tirith nem az a Minas Tirith :cool: Két ilyen torony is van Tolkien történeteiben.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Númenor borzalmas pusztulásának Szauron teste is áldozatul esett, azután kizárólag ocsmány testben járhatta a világot. Visszatért Mordorba és csapatai élére állt.

 

Miután Númenor pusztulásakor a teste is megnyomorodott, emberi alakot öltött: bőre fekete volt és izzott a forróságtól.

Egyébként itt van Tolkien világának egyik rejtélye. Ugye Númenor sziget, oda hurcolták a nyugathoniak. Ahhoz, hogy kifejtse rájuk gonosz hatását, nála kellett, hogy legyen a gyűrű is (meg különben is, hova tette volna :cool: ) Na már most Númenor elsüllyedt, minden rajta lévő elpusztult, közte Szauron teste is. Aztán visszatért Középföldére a szelleme, ahol már csak rettentő testet tudott ölteni. De vajon a gyűrű hogy menekült meg? Elvégre az egy tárgy, nem szellemalak! Ezt fejtse meg valaki, ha tudja :cool:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szívesen :cool:

Valinorba hajóztak, de egy kicsit hosszú történet, hogy az milyen hely. Most már rendesen álmos vagyok, így visszatérek rá holnap.

Mondjuk úgy, Szauron nem fog már többé gondot okozni Középföldének :cool: Mivel maia, őt nem lehet meghalasztani ebben a világban úgy, mint pl. egy embert. Egyszerűen a szelleme eltávozott ebből a világból. Vagyis azt hiszem :D

 

Kérdés: a film alapján Te tudod, hogy kiknél van a három tünde gyűrű?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szívesen :cool:

Valinorba hajóztak, de egy kicsit hosszú történet, hogy az milyen hely. Most már rendesen álmos vagyok, így visszatérek rá holnap.

Mondjuk úgy, Szauron nem fog már többé gondot okozni Középföldének :cool: Mivel maia, őt nem lehet meghalasztani ebben a világban úgy, mint pl. egy embert. Egyszerűen a szelleme eltávozott ebből a világból. Vagyis azt hiszem :D

 

Kérdés: a film alapján Te tudod, hogy kiknél van a három tünde gyűrű?

Mutatták őket, de nem figyeltem eléggé, és a nevüket sem mondta a "narrátor". :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Pedig a filmben Galadriel mondja Frodónak az egyben, hogy ő az egyik gyűrű hordozója. Igaz olyan semleges mondatban böki oda, hogy nem jön át a dolog súlya :cool:

 

Lamorak a tolkien.hu-n mesélte, hogy Tolkien egy időben folytatni akarta a Gyűrűk Urát és el is kezdett jegyzeteket irni, amiben Mordorban újra körvonalazodni kezd a sötétség, de végül elvetette a dolgot.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az oldalon fenn is van az a néhány oldal, ami elkészült a folytatásból.

 

A gyűrűk gazdái: Galadriel (ez benne van a filmben, de tényleg eléggé odavetett módon), Gandalf (a Szürkeréves résznél viseli is, ha jól láttam) és Elrond. Egyébként ha Galadriel gyűrűjéről volt szó, akkor a többiekéről miért nem?

Anno mikor elkészültek, Galadrielé lett az egyik eleve (látszik is az első rész elején, hogy hozzá kerül, mellesleg ő maga a narrátor is :D ), de a másik kettő nem. Az egyik Gil-Galad tünde nagykirályé lett, a másik Cirdané, a hajóácsé. Gil-Galad ugye a Szauron elleni (film eleji) csata tünde részlegének volt a vezetője, Elrond pedig mindenben a "jobb keze", mellesleg évezredeken át (jobb kifejezés éppen nem jut eszembe). Sajna Gil-Galadot megölte Szauron a csatában. Tőle került a gyűrű Elrondhoz, de hogy milyen úton-módon, azt nem tudom. Cirdan Szürkerév kikötőjében élt szintén évezredeken át. Mikor Valinorból átjött az öt mágus (ide térnek haza a tündék), ide érkeztek és Cirdan találkozott velül először, ő tudta, hogy kik valójában (rajta kívül ki gondolná, de Galadriel és Elrond tudta ezt :D ). Az öt közül pedig pont Gandalfnak ajándékozta az általa őrzött gyűrűt, mert úgy látta, hogy benne nagy bölcsesség van, és hogy majd szüksége lesz a gyűrű erejére. Egyébként maiaként a bölcsességet szokták a számlájára írni.

 

A neveket és hogy melyik kinél volt, otthon megnézem, mert nem akarok hülyeséget írni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.