Ugrás a kommentre

J.R.R. Tolkien könyvei, és a hozzájuk kapcsolódó művek


MissKarrde

Ajánlott hozzászólás

Ody, egy érdekesség: biztos feltűnt a Két Torony bővítettben, hogy Pippin és Trufa pipafüvet találnak Szarumán raktárában... Ez azért került oda, mert bár Szarumán a nyilvánosság előtt megvetette Gandalf ezen szokását ("A félszerzetek pipafüvének élvezete láthatóan lelassította az észjárásod"), titokban majmolta az szürke szakállast és rendszeresen pöfékelt a toronyban. Ilyen kétszínű mókamester volt Szarumán :)

 

Amikor az öt varázsló megérkezett Középföldére, már akkor is Szarumán volt a legerősebb, de azért nem ő kapta meg a tündegyűrűt (ennek soha nem fogom megjegyezni a nevét), mert Cirdan (ha ő az) átlátta, hogy nem sok bölcsesség lakozik benne. Ezért jobb híján Gandalf lett a nyerő :D

 

Ez most Kardde magyarázatait olvasva valahogy előbukott memóriám sötét zugaiból... :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Öt varázsló? Ez új. Kik voltak ők, és miért nme jöttek elő a GYU-ban? :)

Mert Gandalf és Szarumán kivételével gizdák voltak :D

 

Az egyikükre emlékszem, Barna Radagast (vagy mi) volt a neve, de Szarumán könnyűszerrel átejtette még Gandalf bebörtönzése előtt. A többivel nem emlékszem, mi lett, de majd Karrde kijavít :)

Szerkesztve: - yodamester
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Mert Gandalf és Szarumán kivételével gizdák voltak :)

 

Az egyikükre emlékszem, Barna Radagast (vagy mi) volt a neve, de Szarumán könnyűszerrel átejtette még Gandalf bebörtönzése előtt. A többivel nem emlékszem, mi lett, de majd Karrde kijavít :D

Nem igazán kell mit javítani, mert úgy van, ahogy írtad :) Némi plusz információ van róluk a Gyűrűk keresése (milyen hülye cím az angol Unfinished Tales címre) könyvben van.

Öten voltak:

Fehér Szarumán (a tündék Curunírnak, Ügyes Embernek nevezték, eredeti maia neve Curumo)

Szürke Gandalf (őt meg Mithrandírnak, Szürke Zarándoknak, eredeti maia neve Olórin): ő nem is akart menni Középföldére, mondva, hogy kevés ő ehhez, fél is Szaurontól, de aztán a fő vala, Manwe mégis "átzavarta" a többiekkel együtt, látszik, hogy a fő vala mennyire tisztában volt a dolgokkal :D Középföldére érkeztekor ő tűnt a legcsekélyebbnek és a legöregebbnek. De hát akinek volt rá látása, az láthatta, hogy mégis ő a legbölcsebb, stb. közülük.

Barna Radagast (eredeti maia neve Aiwendil): őt annyira elbűvölték később Középfölde élőlényei, hogy nem foglalkozott az emberek, stb hülyeségeivel, Szarumán megvetette őt, de azért felhasználta. a GYK-ben volt, hogy amikor a valák elküldték őket Középföldére, rátukmálták Szarumánra. Szerepe a GyU-ban is olyan kicsi, hogy kihagyták számtalan más kis mellékszereplővel együtt (így is nagyon sok szereplője van a filmnek, több mellékszereplőt már nehezen bírt volna el).

Rajtuk kívül megemlít a fenti könyv két Kék mágust, akik keletre mentek, és utána semmit sem lehet róluk tudni, még a történetekben sem szerepelnek, nemhogy a filmekben, maia nevüket találtam meg a könyvben: Alatar és Pallando.

Néhány mondat a mágusokról úgy általában: istaroknak is hívták őket (quenya nyelven). Emberi testtel felruházva jöttek Valinorból, a fájdalom, éhezés, stb őket sem kerülte el, meg is ölhették a testüket, de ugyebár a szellemüket azt nem. Hatalmukat elrejtve tevékenykedtek, talán hogy ne féljenek tőlük, az emberek mégis félni kezdtek, mert nem haltak meg. Nem szabadott a hatalmukat felhasználva a tündék vagy emberek fölé kerekedniük, és arról már írtam, hogy azért jöttek, egyesítsék Szauron ellen a népeket. Szarumán az érkezésekor még fekete hajú volt. Kb. 2000 évvel a GyU történései előtt mentek Közéföldére. Mivel középföldei vajójuk eléggé tündés, emberi volt, így letérhettek valódi útjukról és a hatalom is megszédíthette őket (mint láttuk).

Egyébként a maiák egy-egy vala segítői voltak. Mit tesz a véletlen a világ kezdetén Szauron ugyanahhoz a valához tartozott, akihez Szarumán is :D (Aulénak hívják, és legegyszerűbben úgy lehetne őt leírni, mint aki a földdel, kézműveséggel, stb. foglalkozott, nem mellékesen, az ő teremtményei a törpök).

Olórin a fő valához és annak asszonykájához is tartozott, de A szilmarilokban úgy áll, hogy Irmohoz (másik nevén Lórien) tartozott. Mikor épp melyikhez :o Irmo a látomások és álmok ura volt. Eredeti neve az álom szóból származott volna (Olofantur), de aztán Tolkien megváltoztatta. Az álom quenya nyelven olor, így végül Irmo maiája neve származik az álom szóból (ami nem az emberi álmot jelöli, hanem egyfajta tisztánlátás az elme olyan dolgairól, amelyek fizikailag nincsenek jelen a testben (ezt a könyv írja le így).

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Mert az túl egyszerű lenne :) Hol maradna akkor a történet, melyben hobbitok, emberek és egy kevéske tünde rak rendet? :) Némi felsőbb hatalom segítséggel.

A valák nem avatkoznak bele a világ dolgaiba (általában). Volt egy teremtő, aki őket is teremtette, meg a világot is az emberekkel, tündékkel együtt. Ezt a világot azonban a puszta teremtése után a valák rakták össze a tündék érkezéséig, de aztán már nem az ő reszortjuk babusgatni a teremtményeket. Megvan azoknak a maguk sorsa. Kivéve egy-két esetet.

Szerkesztve: - MissKarrde
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az az igazság, hogy ezt olvasni kellene. Ha nem is a hosszú GyU-t, akkor legalább A szilmarilokat. Ebben szerepelnek a valák, stb. A végében pedig benne van a GyU is kb. öt oldalban :) Megismertet Tolkien világával, aztán lehet róla filózgatni. Tulajdonképpen Tolkien történeteinek csak egy része van normál regényként megírva, a GyU és A hobbit.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az az igazság, hogy ezt olvasni kellene. Ha nem is a hosszú GyU-t, akkor legalább A szilmarilokat. Ebben szerepelnek a valák, stb. A végében pedig benne van a GyU is kb. öt oldalban :D Megismertet Tolkien világával, aztán lehet róla filózgatni. Tulajdonképpen Tolkien történeteinek csak egy része van normál regényként megírva, a GyU és A hobbit.

Az egy dolog, hogy a GyU hosszabb, de a Szilmarilok rövidsége ellenére is nehezebb olvasmány, szerintem... :hmm:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Tudom, hogy a Hobbit az Bilbóról szól, de mi a sztori? Állítólag Jackson azt is megcsinálja.

Én nem olvastam, de vmi olyasmi, hogy Gandalf rádumálja Bilbót egy kis kalandra... Elhúznak pár törppel a hegyekbe, talán valami sárkány is van a sztoriban akit meg kell halasztani... Sokkal inkább gyerekmese, mint a későbbiek.

 

Viszont úgy rémlik, hogy ebben a történetben jut hozzá Bilbó a Gyűrűhöz Gollamtól.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az egy dolog, hogy a GyU hosszabb, de a Szilmarilok rövidsége ellenére is nehezebb olvasmány, szerintem... :D

Ez igaz, jóval nehezebb, nem mindenki tudja végigolvasni. Valaki már az elején feladja, pedig nem kellene. Én imádom úgy ahogy van, a stílusát, mindent. Bevallom őszintén, hiába nehezebb olvasmány, egy fokkal jobban szeretem olvasni, mint magát A Gyűrűk Urát :hmm:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Tudom, hogy a Hobbit az Bilbóról szól, de mi a sztori? Állítólag Jackson azt is megcsinálja.

Teljesen jól írta Yodamester. Kb arról szól.

A törpök vissza akarják szerezni egykori otthonukat, a Magányos Hegyet Smaugtól, a sárkánytól (ennek a térképe látható az első rész elején és amikor Gandalf és Frodó beszélget, van is erre a kalandra utalás a film elején). 13-an indulnak útnak, de közben találkoznak Gandalffal, aki azt javasolja, hogy vigyék magukkal egy hobbit ismerősét, Bilbót, mint betörőt :o Ki tudja, miért tartja jó ötletnek (még ő maga sem) ezt Gandalf. Bilbo akkoriban még eléggé átlag hobbit volt. A társaság és Bilbo is ezerszer megbánja, hogy velük megy, egészen addig, amíg a Szürke-hegységben rájuk támadnak az orkok, a hegy alagútjaiban szétszéled a banda, és Bilbo belebotlik Golllamba meg a Gyűrűjébe. Utána már valóban a társaság hasznára lesz, főleg a végén. Többször is megmenti az egész bandát (Gandalf csak az út egy részén tart velük). Jól megedződik és tiszteletet vív ki magának. Persze a kaland végül jól sikerül :D

Inkább meseregény, ami 1937-ben jelent meg, és gyerekeknek szánta Tolkien (más meséket is írt). Nagy sikere lett a könyvnek, így vártak hozzá folytatást. Na már most a folytatás végül kinőtte magát (1954-55-ben jelent meg), és A hobbitból lett előzmény :o

A hobbit első sorát Tolkien egy iskolai dolgozat hátuljára írta: "Volt egyszer egy földbe vájt lyuk, és abban élt egy babó." Így kezdődött. Ez a régi fordításból való, ami nem egyezik meg A Gyűrűk Urával. Idén jelent meg a könyv kritikai átdolgozott kiadása, amit még mindig nem tudtam megvenni. De sebaj, pont egy hónap múlva lesz a születésnapom, majd meglepem magam vele :hmm:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De arra jól emlékszek, hogy a tolkien.hu-n előbb voltál regisztrálva és csak később jöttél át az sw.hu-ra? :hmm:

Nagyon is jól emlékszel rá :D Életemben akkor hallottam először arról, hogy létezik a neten ez a fórum dolog, ahol rajongók dumálhatnak egymással, mikor egy Tolkien Klubon mondták. Utána ott regeltem, de nem írtam sokat. Nem éreztem rá az ízére :o

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 hónappal később...
  • 1 hónappal később...
A Tolkien topicban le tudná valaki nekem írni hogy a Hobbit-nak mi a története?Gondolom Bilbo kalandjait dolgozza fel.

A hobbit (régi fordításban A babó) egy mesekönyv, és ez inkább gyerekkönyv, mint felnőtt. Egy átlag könyv hosszúságú, 1937-ben jelent meg, és Tolkien egy iskolai dolgozat hátuljára írta az első sorát: "Volt egyszer egy földbevájt lyuk, és abban élt egy babó", innen indult útjára a hobbitok története, és végül összefonódva Tolkien mitológiájával, vezetett A Gyűrűk Urához.

Történet: Főhősünk, Zsákos Bilbó kényelmes, nyugodt életét éli Zsáklakban kb. az ötvenes évei környékén (remélem, a pontatlanságért megbocsátotok, de már régebben olvastam), mint úgy általába a többi hobbit, annyi különbséggel, hogy nem nősült meg, és nincs családja. Egy nap betoppan hozzá egy törp, akit még 12 követ. Szegény főhősünk ugye jó hobbit módra megvendégeli őket, aztán a nagy vacsi közepette betoppan hozzá Gandalf is, és végre kiderül, mi ez az invázió nála.

Tölgyfapajzsos Thorin a törpök akkori királya elhatározta, hogy visszaszerzik a Magányos Hegyet a törpök számára, melyet elfoglalt Szmóg, a sárkány a törpök sok kincsével együtt. Elmeséli ezt Gandalfnak, és ő azt ajánlja neki (no meg Thorin társaságának, akik között ott van Balin, a később Móriában meghalt király, no meg Gimli apja Glóin is), hogy vigyék magukkal az ő egyik hobbit ismerősét, név szerint Zsákos Bilbót, mint betörőt!! Valamiért meg lesz róla győződve, hogy Bilbó segítesége nagyon hasznos lesz (persze bejön az öreg megérzése).

Szegény Bilbó majd agybajt kap ettől, de aztán magukkal viszik szinte akarata ellenére. Eleinte úgy tűnik, hogy nagyon rossz vásárt csináltak Bilbóval, csak a baj van vele. Egészen addig, amíg át nem kelnek Völgyzugoly után a Szürke-hegységen. Mert ugye itt történik a könyv legfontosabb mozzanata. Ugyanis orkok ütnek rajtuk, szétszéled a hegyek alatt a banda, és Bilbó na kivel találkozik össze? Pont akire gondoltok :evil: Gollammal, és itt szerzi meg a Gyűrűt, de azért nem úgy, ahogy a filmben lehet látni, ennél azért bonyolultabban megy a dolog. És ezek után már igen hasznos tagja lesz a társaságnak, többször is megmenti az életüket a Gyűrűnek köszönhetően. Gandalf egy időre magukra is hagyja őket, és nélküle folytatják az utat.

Lényegében az út a történet, a közben megeső kalandok, és persze a végén a Hegy visszaszerzése, Szmóg pusztulása és egy nagy csata a végén (Öt Sereg Csatájaként híresült el).

A filmben van is utalás: pl. az elején, mikor Gandalf szóba hozza a sárkányt. No meg ugye a mithril páncélt Bilbó Thorintól kapta.

Főhősünk megváltozik a nagy kalandjának köszönhetően, jó barátságba kerül mindenféle népekkel, ellenben odahaza innentől fogják furcsának tartani.

Egyéb kérdésre is szívesen válaszolok :death: Mondjuk ha kellenek még sztori részletek, vagy bármi más.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Köszi szépen MissKarrde!Túl sokat tudsz. :death:

A történet alapján jóval gyengébb mint a LOTR, de P.J. szerintem jól eltudná készíteni.A baj csak ott kezdődik ha nem ő lesz a rendező...

Amikor a Szövetség könyvében a téma Bilbón van, és hogy hogyan tudta Gollam-tól megszerezni a gyűrűt, mindig is érdekelt ennek a sztorinak a teljes verziója.De az hogy két film készül, már egyértelműen rókabőr effektus.Gondolom ha bemutatják nem marad el a pénzeső.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem baj, ismétlés a tudás anyja :death:

 

Obi1, a második film nem is kellene szerintem, az elsővel kibékülnék, ha jól megcsinálnák. De azért az inkább a gyerekeknek szólna :evil: Ami nem feltétlenül baj :lol: Gyengébbnek azért nem nevezném, csak éppen hiányzik belőle Tolkien mitológiája, a világának mélysége (más szóval nem igazán tudom írni), ez "szimpla" mese (különben meg a gyerekeinek írta, mert hát ő egy ilyen szülő volt, csak éppen kiadva sikeres lett a könyv, éveken át nyaggatták egy folytatásért a hobbitokról, aztán belekezdett, csak éppen a következő hobbit-sztori enyhén szólva kinőtte magát; kb. onnan van a változás a sztoriban, mikor Vándor belép a képbe, addig inkább egy hobbitokról szóló sztori volt az eredeti tervhez híven), ha egyáltalán lehet szimplának mondani.

És köszi, de olyan sokat azért nem tudok :D Vagyis nem annyit, mint szeretnék. Momentán a quenya nyelvet még nem tudok betéve, se a tengwar írást, de utóbbival már próbálkoztam :D

Leírjam a Gyűrű szerzés részleteit?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.