Ugrás a kommentre

5x20 - The Wrong Jedi


Ody Mandrell

Ajánlott hozzászólás

  • 3 hónappal később...

Eszembe jutott valami, ami eddig nem tűnt fel: amikor ezek az epizódok mentek, szó volt róla, hogy Barriss vajon padawan volt-e még ekkor, vagy már lovaggá ütötték. Ha még padawan lett volna, akkor ebben az epizódban látnunk kellett volna a Padawan-tincsét. Csakhogy nincs neki.

Szerkesztve: - Werebazs
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem egy ilyen nagyságrendű merényletsorozatot nem is lehet padawanként véghezvinni, hisz mindig ott lenne a mester árgus tekintete, ha más miatt nem is, hogy figyelje, mikor ér el a tanítványa arra a szintre, hogy megpróbálkozhasson a próbákkal.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Minden Padawan-nak van tincse. Annak akinek nincs haja, gyöngysort hord, mint Ahsoka. Ez is egy tradíció. Korábban azért nem láthattuk Barriss-ét, mert mindig rajta volt a csuklya.

Éppen ez az, hogy sosem láttuk, mert mindig volt a fején valami. Ebben a részben is, még a végén is hord valamiféle pántot, ami alá betűri a haját. Szóval nem lehet teljes bizonyossággal kijelenteni, hogy azért nem volt padawan, mert nem látni a tincsét. Attól függetlenül, hogy szerintem is Jedi lovag volt már. Padawanként ezt képtelenség végrehajtani. Szerintem a geonosisi események után Jedivé ütötték.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 1 hónappal később...

https://www.youtube.com/watch?v=ZODxy0_Fn_A - Eszerint nagyon szándékos húzás volt Filoni részéről, hogy az epizód máshogy fejeződött be :)

 

 

 

 

 

 

 

Nnnnna. Az epizód.

A száműzős jelenet hangulatilag nagyon ott van. Egyrészt ott és akkor mélyen átérezhető Ahsoka magányossága, másrészt ahogy a "légüres" térben áll a mélyben levő Anakin és a sötétségbe burkolt Jedi Tanács közt, csodálatos szimbólum. Anakinról tudjuk hogy átáll, a Jedikről tudjuk hogy kihalnak, és ott van Ahsoka akiről ott és akkor csak azt tudjuk hogy egyik sem fog vele történni.

Ventress mozgása (főleg ahogy a fejét tekergeti) nekem valahogy elképesztően gollamos.

A katonát formázó szobrok Coruscanton - huhhh! Mindenesetre jó ötlet.

Az fura hogy Ahsoka miért nem érezte meg az Erőben, hogy akinek a piros fénykardjait látja, az nem Ventress. (És Ventressnek sem, hogy aki utána jött még kérdezni valamit, az nem Ahsoka.) Anakinnak nem tudom milyen hamar esik le, hogy akivel "vív", annak egy darab kardja nincs.

 

Az fura, hogy amikor Ahsokát kiadták a Szenátusnak, Anakin nem rohant azonnal Palpatine-hoz, hogy lenne egy személyes kérése. Szerzett egy védőt, ez szép dolog, de nem lett volna egyszerűbb egyből a főkancellárral megbeszélni? Persze, akkor nincs az egész epizód (sőt, az egész történetív sem) :)

 

Padmé beszéde szép. Szinte föl sem tűnik neki, amikor kimondja, hogy Jedi volt az elkövető - s mégis mekkora szög a Jedik koporsójába ha már ő is ilyeneket mond. Nyíltan, sőt az egész Szenátus előtt. Szinte már az a csoda, hogy az Ep3 idején még volt olyan szenátor (az egy darab Bail Organa) aki még vette a fáradságot és próbálta menteni őket.

Ezer év alatt a Jedik tökélyre fejlesztették az egy karddal vívást. Most hirtelen mindenki profin tud kettővel vívni? Barriss mikor tanulta?

A padawanok ééédesek :) Az őrség viszont csak dísznek jött? A két vívó kiugrik az ablakon, ők meg....? Hívták a liftet?

A tárgyalás meg mindeközben zavartalanul zajlik és még Yodáék sem tudnak róla hogy Anakin és Barriss épp a Jedi Templom udvarát amortizálják. Vagy ez mindennapos gyakorlat hogy érett lovagok az ablakon ugrálnak kifelé, két-két fénykarddal veszélyeztetve egymást? Sőt még az sem tűnik föl SENKINEK hogy a vádlott mestere igencsak látványos díszkísérettel közelít?

Barriss-t illetően egyetértek az előttem szólókkal: 100% igazat mond, viszont rossz eszközt választott. De választott-e? Nem csak belerogyott lelkileg abba, amit látott maga körül?

Ahogy Anakin és Ahsoka egymásra néz az gyönyörű. Valahogy (talán a távolság miatt?) az Ep3 "Padme's rumination" jelenete ugrik be róla.

 

És a végén a Tanács. Anakin (aki itt még ugye messze nem tag!) az aki bocsánatot kér. Miért? Mit tett ANAKIN ellene? Késett egy fél napot a tettes előkerítésével? Oké, ez felróható neki. (Ventress-szel éjszaka beszélt, de Offee-val már napközben. De ennyi a bűne és nem több.)

Windu EDDIG tény hogy tenyérbemászó volt, de itt amikor a próbát említi - szerintem nem az. Itt (végre!) szembesül azzal hogy tévedett, és felajánl valamit kárpótlásul. Nem azt mondja hogy "ezt az egészet azért találtuk ki hogy jól megmérjük a bátorságodat". Hanem a többi Tanácstaggal együtt azt mondja, hogy "ezt mi rontottuk el, cserében ezt tudjuk felajánlani."

Az a képsor a kezeikkel - szép. Mi volt benne? Mi az amit Ahsoka Tano visszautasított? Hogy Anakin mellett marad és és az értelmes jószívűségével ellehetetleníti az átállását? Vagy azt, hogy meghal a többi Jedivel együtt (talán Anakin kezétől)? Vagy egy még korábbi halált?

 

Akárhogy is, mi, a nézők, tudjuk hogy jól döntött.

 

 

 

 

 

Amúgy azt továbbra is nehezen veszi be a lelkem, hogy ez egy kánonszintnek számít a filmekkel. Palpatine ekkora nagy kavarógép, akkor az Ep3-ban az operás jelenetnél miért nem említi meg Ahsdoka cserbenhagyását? Vagy Winduval a villámos párbaja közben, ahol szintén Anakin érzelmeire hat? Nem olyannak ismerem, mint aki egy ekkora ziccert kihagy.

Szerkesztve: - Darth Krande
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 hónappal később...

A nagyon jó drámai befejezés miatt adnék rá egy 10-est (a 10-ből). De, mint alant írtam, badarságnak tartottam, hogy Barris átállt a sötét oldalra, ezért csak 10/9. Évadzárónak viszont szerintem tökéletes volt.

Szerkesztve: - DarthMaul31
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Barriss nem állt át a sötét oldalra... épp azért ábrándult ki a Jedi Rendből, mert szerinte a tagjai háborús uszítókká és a sötét oldal hadseregévé váltak. Csak a Jediktől és a Köztársaságtól fordult el, nem vált a sötét oldal elkötelezettjévé.

Más kérdés, hogy a templomi robbantással, Letta megölésével és Ahsoka bemártásával (akinek ez kis híján az életébe került) semmivel nem vált jobbá, mint az általa kritizált Jedik.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Barris szerintem se állt át a sötét oldalra, inkább észrevétlenül sodródott felé. Yoda épp erre figyelmeztette Luke -ot: ha nem vigyáz bekebelezi a sötétség úgy, hogy észre sem veszi. Plusz Barris pálfordulása azért is jó mert megmutatja, hogy egy jóravaló Jediből is lehet rossz ember, főleg ebben a háborús környezetben. Dooku -nál és Krell -nél már egyből a sötét állapotot láttuk, Barris -nál viszont mind a két oldalt és ez szerintem jó.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Jó, bizony, de engem érdekelne az is, hogyan fordult el. Tök jó lenne erről olvasni egy könyvet vagy képregényt. Mert itt sajnos csak a két végletet láttuk. Nyilván a kis gyáras-kukacos incidens nem tett rá túl mély pozitív benyomást, akkor már megfoganhatott benne, hogy itt valami nem kerek. Eleve, ha azt vesszük, a Geonosison azért a Jedik eléggé durva dolgokat műveltek: Ki-Adi-Mundi lángszóróztatott, Obi-Wan parancsára kinyírtak egy királynőt és ezzel valószínűleg elpusztítottak egy geonosisi vérvonalat (tippre, mert a fene tudja, hogyan vannak a geók), és hát jó pár klón is fűbe... azaz, itt homokba harapott. Összességében, a második geonosisi csata rémképet fest a Jedikről, ami egy olyan ifjú padawan, mint Barriss, rémisztő lehetett, pláne, hogy egyszer majdnem az életét adta, hogy elpusztítsa azt a gyárat, ami szintén nem éppen kedves gesztus, ha a célt és a két akciózó természetét félre téve pusztán azt a tényt nézzük, hogy Anakin és Luminara két gyereket használt (bár Barriss kora azért kérdéses). És persze, az agyrágó kukacok lehettek a hab a tortán.

Jó lenne valahogy látni, hogy ezután Barriss hogyan kommunikálta le ezeket az élményeket Luminarával, mi zajlott le benne. Erre egy könyv tökéletes lenne, hiszen ott a szereplők gondolatába is beláthatunk.

Az viszont szerintem biztos, hogy ha most nem kapcsolják le, akkor Barriss végül átállt volna a Sötét Oldalra. Éppen ezért reménykedem benne, hogy valamilyen formában feltűnik a Rebelsben. Palpatine-nek egy ilyen ex-Jedi hasznára válhat, mint teszem azt, egy másik Inkvizitor. Már persze, ha nem végezték ki még a Köztársaság idején - ami így leírva, durva.

 

De mivel Luminara szerepel a Rebelsben, ki tudja, lehet, hogy egykori tanítványa is tiszteletét teszi.

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Leginkább az tetszett ebben az epizódban, hogy a stáblista alatt szóló zene is pont olyan hangulatú volt, mint amilyen az utolsó néhány perc. Szerintem ez az epizód nemcsak az évad zárásához volt méltó, hanem az egész sorozat zárásához is. Sokáig úgy is volt, hogy itt vége a szériának, aztán berendelték a hatodik évadot. Pedig szerintem ez pompás vég volt. Mivel még nem láttam a 6x13-at (alias a sorozat valamint a hatodik évad záróepizódját), ezért nem tudom, annak milyen a vége.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az a zene nem is más, mint a Kiner-féle Ahsoka zenetéma, szóval nem hogy az utolsó rész, de még az utolsó kreditlista is tökéletesen bezárja a kört. Most eszembe jutott, milyen hajtépegetős napok voltak, amikor a finálé után vártuk a végítéletet.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Hajlamosak vagyunk túlgondolni Barriss indítékait. Lehet, hogy sokkal prózaibb a helyzet. Az elhúzódó háború, a harcok és a folyamatos parasztvakítás a politikusoktól könnyen felőrölhet egy gyengébb személyiséget. Barriss eleve kicsit furcsa volt, már az első perctől. Aztán a férges kalandnak valóban lehetett hosszabb távú hatása, ami sebezhetővé tehette az elméjét. Szerintem simán megzakkant a lány és messzire gurult a bogyója.

 

Most a monológjában elhangzott ökörségekre nem térek ki megint. Pontról pontra cáfolható minden, amit mondott, de már lerágott csont.

A Geonosis-on semmi különös nem történt, legalábbis semmi olyan, ami kimutatna a háborúból. Mivel rosszabb lángszóróval felégetni néhány agresszív ellenséget, mint fénykarddal lekaszabolni őket? A királynő zombihadsereget csinált az amúgy is a háborúban harcoló lényekből, akik a CIS egyik fő szövetségesei voltak. Nem ártatlanokat mészároltak. Halottak meg sajnos mindig vannak, mindkét oldalon. A padawan-ok is vettek már részt veszélyesebbnek ígérkező akcióban is.

 

Persze azzal egyetértek, hogy érdekes lenne megtudni mi történt az árulása előtt, miként beszélt Luminara-val stb.. Azzal is egyetértek, hogy nagyon közel állt a sötét oldalhoz. Sőt, ha tökéletesen be tudta volna fejezni a tervét, akkor alighanem már a sötétség felé vezető útjának is végére ért volna. Ha meg lett volna ki kitanítsa, még konkrétan sith is lehetett volna belőle. Ennek ellenére, én annyira nem látnám szívesen a Rebels-ben Sidious oldalán. Amúgy akár jöhet.

 

Az Ahsoka-nyomozáshoz meg még annyit, hogy nagyon hiányosak az infoink az egész téma kapcsán. A fővárosi bűnüldöző zsenik korábban (Satine-ügy) arra képtelenek voltak, hogy megkülönböztessenek egy sniper-lövést egy droidsokkolóétól. Az se tűnt fel nekik, hogy az üldözött gyanúsítottra közben a merénylő lövöldözik, ill. nem sikerült memorizálni az amúgy elég feltűnő vörös palástot se, így szem elől vesztették a célt.

Később is betekintést nyerhettünk (a kis köpcös pl.) nyomozásokba és nagyon úgy tűnt, hogy a SW univerzumában rémesen primitívek és visszamaradottak ezek a dolgok. Ezek után én nem csodálkozom azon, hogy Ahsoka kapcsán is könnyen engedtek a kísértésnek és simán elfogadták bizonyítéknak az amúgy kézenfekvő jeleket.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 hónappal később...

Mivel e rész debütálása idején Barriss pártfordulása eléggé felkavarta az állóvizet, gondoltam felhívom rá a figyelmet, hogy a Star Wars magazinban volt egy Paradise Lost című rövid képregény, ami gyakorlatilag az Ahsoka kvadrológia előzményeként szolgált.

 

Aki kíváncsi rá, itt elolvashatja.

Szerkesztve: - LordGravon
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 5 hónappal később...
  • 1 hónappal később...
  • 3 hónappal később...
  • 6 hónappal később...

Amikor elkezdtem több éves késéssel a TCW-t, azt tervezgettem, hogy majd szépen minden részhez írok egy kicsit. Ez sajnos nem sikerült... viszont úgy éreztem, ehhez a részhez muszáj lesz.

 

A Star Warsban nagyon kevés olyan jelenet volt, ami érzelmileg ekkora hatással lett volna rám, mint ez a tetralógia.

 

"Obi-Wan mester, ez nem győzelem. A sötét oldal leple reánk borult."

 

Hogy értette ezt Yoda? Láthattuk, hogy sok Jedi elhullott a háborúban, egy-kettő átállt a sötét oldalra is, de ez lett volna a sötét oldal nagy leple? Ezt kicsit erőltetettnek tartottam mindig. Ez a négy rész viszont szépen bemutatja azt, hogy Yoda mire is gondolt igazából. Véleményem szerint a hiba, amit a Jedi Rend elkövetett, ahhoz hasonló a való életben, amikor egy egyház összefonódik az állammal. Egyszerűen az elveiket félretéve egy állam végrehajtó hatalmává váltak. Sajnos abban a pillanatban, hogy beleszóltak a háborúba, közszereplőkké váltak, akiknek már számít az imázsuk, nem mindegy, hogy a média mit mond róluk, mit állít a közvélemény. Ha az elején kijelentették volna, hogy ők ebből a háborúból nem kérnek, akkor fix lett volna, hogy a jedik bizony pacifisták és kész, semlegesek. (Persze lehet, hogy Palpatinenak így könnyebb dolga lehetett volna árulónak bélyegezni őket, ahogy minden valós háborúban is a háborúpártiak árulónak, gyávának és hazafiatlannak bélyegzik a békepártiakat.) Akkor a háború tényleg a klónok háborúja lett volna, és nem a jedik háborúja. Így viszont a Rend elveszítette az autonómiáját. Már nem az Erőt szolgálták, vagy a gyengéket, hanem az államhatalmat, amit lehet idealizálni, mint Anakin (az államnak mindig igaza van, a hatalom szent, Palpatine jó ember), csak valójában már itt célját tévesztette az egész Jedi Rend.

 

Nem hibáztatom a Jediket, de sajnos egyszerűen nem láttak túl önmagukon. "Ha a Sithek visszatértek volna, arról mi is tudnánk." Oké, Windu mester, de megfordult a fejedben, hogy mégsem vagytok ekkora spílerek? Legalább Qui-Gon halála után fel kellett volna merüljön ez a gondolat. Nyilván jó szándékkal léptek be a háborúba, és a Köztársaságot akarták így védeni - lehet, hogy jobb lett volna, ha kerek perec kijelentik az elején, hogy nekik a Szeparatistákkal nincs semmi dolguk, csak a Sithekkel, azt vállalják, hogy Dookut eltakarítják, de többet nem. Lényeg a lényeg, nem így lett, és a jedik tényleg meghasonlottak önmagukkal. Sosem láttak igazi galaktikus háborút, nem volt történelmi tapasztalatuk, így beleugrottak. Hát nem jöttek ki jól belőle.

 

Ami szívfacsaró volt, az az, hogy a Rend egy tiszta lelkű jedi helyett az államhatalmat szolgálja ki. Tény, hogy minden bizonyíték Ahsoka ellen szólt, de a jedik meg sem próbálták tisztára mosni a nevét, egyszerűen elfogadták, hogy ez van, az állam kezére adjuk és beáldozzuk, kész. Nekem ez azt mutatja, hogy már ők sem tudják, kiben bízzanak. Emlékszünk, amikor az Ep2 elején felmerült, hogy a Padmé elleni merénylet mögött Dooku gróf állt? Az még egy olyan Jedi Rend volt, aminek a második embere teljes mellszélességgel kiállt Dooku mellett, mondván ő a mi emberünk volt, és a légynek sem ártana. Most eljutottunk oda, hogy egy lány esetében, aki még mindig jedi, fel sem merül az, hogy "Ahsoka jedi, ő nem lehet gyilkos". Simán rábolintanak, hogy naná, hogy egy jedi lehet gyilkos, megesik az ilyen néhanap. (És tényleg megesik, lásd Dooku, lásd Krell.) Ez a szomorú, hogy ide jutottak.

 

Tarkin? Láttam a kommentekben sokan anyázták. Szerintem az ő bűne, már ha ti annak tartjátok, hogy egy antidemokrata, autoriter-diktatúrapárti figura, aki imádja a dolgok megoldásának egyszerű módjait, mint a rögtönítélő bíróság és a halálbüntetés. Én ezért mélységesen elítélem, de érdekes módon a való életben azt látom, hogy a hasonló gondolkodásmódú figurák, politikusok, történelmi személyek mostanában "reneszánszukat" élik, és elég nagy támogatottságot élveznek. Persze ezen a ponton Palpatine és Tarkin is populisták, a lényeg, hogy minél többen támogassák őket, akármilyen áron. Lássa a plebsz, hogy az árulókat itt rendesen megbüntetjük, nincs kec-mec, nem vagyunk gyengekezűek, akik futni hagyják az árulókat. Tarkin simán amorális, nincsenek erkölcsi gátlásai, teszi, amit szerinte tenni kell. Azért nem feltétlenül ítélem el, mert Ahsokát vádolta, hiszen a bizonyítékok ellene szóltak. Pusztán magát a karakterét ítélem el, illetve inkább a nézeteit. Maga az, hogy Ahsoka ilyen könnyen a guillotine alá került majdnem, csak azt bizonyítja, hogy egy diktatúrába hajló rendszerben hiába vagy ártatlan, ha az államhatalom azt mondja, hogy bűnös vagy, akkor semmi esélyed. A baj csak az, hogy egy ilyen rendszerben bárkire rá lehet sütni, hogy áruló, és aztán kivégeztetni.

 

Barriss? Nem, nem értek egyet 100%-ban azzal, amiket mond a jedikről, de megértem, hogy miért mondja azokat, amiket. Abban igaza volt, hogy a jedik már nem a régiek, és hogy a Köztársaság a bukás szélén áll. Szegényem csak azt nem tudta, hogy pont ez a terv. :D

 

Ventressről csak ennyit: :love::D És nem bántam volna, ha Ahsokával együtt lépnek le végül, de tudom, hogy mindkét karakternek más sorsa lett, Ventress esetében sajnos. :(

 

Végszóként: hihetetlenül erős, nyomasztó, borzasztó hangulata volt ennek a négy résznek, a TCW csúcspontjai közé sorolom. Viszlát Ahsoka! :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Üdv Shettrad a TCW rajongók táborában. :D Ez a négy rész talán a legjobban megmutatja miért is tekintjük (legalábbis páran) alapműnek ezt a sorozatot. Amellett, hogy életben tartotta az SW -t, még olyan színvonalat is képviselt a franchise TV -re szánt tartalmai között, ami azóta is páratlan.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Üdv Shettrad a TCW rajongók táborában. :D Ez a négy rész talán a legjobban megmutatja miért is tekintjük (legalábbis páran) alapműnek ezt a sorozatot. Amellett, hogy életben tartotta az SW -t, még olyan színvonalat is képviselt a franchise TV -re szánt tartalmai között, ami azóta is páratlan.

Én is annak tekintem, bár nem ettől a résztől fogva gondolom így, de ez is bizonyította, hogy az. :D

 

Amit még elfelejtettem írni: Anakin is brilliáns volt, hihetetlen, hogy egy ilyen animációs sorozatban ennyire durván érzelmeket kifejező arcjáték van, de van. Az egész négy rész újabb strigula Anakin kis füzetében, ahol jegyzi, hogy "miért utálom a Jedi Rendet". :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A jedik szerepére a háborúban már nem térnék ki újra részletesebben, mert így is sokat beszéltünk már róla, szerintem kellőképp ki lett tárgyalva. A Rend már annak idején (nagyon régen) hibát követett el, amikor elég szorosra húzta a kapcsolatát a régi köztársasággal. Persze valahol érthető volt a döntés, nem is tudjuk mik határozták ezt meg anno, mik voltak a körülmények, de elkötelezték magukat. Felesleges függetlenségről vagy semlegességről beszélni, amikor már az Ep.1-ben a főkancellár titokban jediket küld tárgyalni. Meg aztán egy, a Szenátus által még érdemben nem is értékelt és kezelt ügyben két jedi is komoly részt vállal, állást foglal és nyíltan segíti az egyik felet.

A Köztársaság már hanyatlóban volt, Sidious már javában szedegette össze a zsinegjeit a kis marionettjátékához, amikor a jedik már, ill. még mindig teljes mellszélességgel ezt a rendszert szolgálták. Próbálták előadni, hogy mennyire nem ez a helyzet, de így volt. A háború már csak egy újabb lépés volt, ott is ugyanúgy (és nagyon hasonló okokból kifolyólag, súlyosbítva újabbakkal) folytak bele és választottak oldalt, ahogy korábban. Csak ez már egy nyíltabb és nagyobb szabású konfliktus volt, de a korábbiak alapján igencsak meglepő és szokatlan lett volna, ha a jedik kihúzzák belőle magukat.

 

A Jedi Rend hibái eltagadhatatlanok, de nagyon régre nyúlnak vissza. Fokozatosan kerültek egyre kötöttebb pozícióba, amit vagy nem is vettek észre, vagy nem gondolták annyira vészesnek, vagy egyszerűen csak ezt gondolták a lehető legjobb útnak. A Saga idején meg már aztán abszolút egyik csapdából zuhantak a másikba. Hiába a békepártiság, egy olyan háborúból nemigen vonhatták ki magukat, amely nemcsak a Köztársaságot veszélyeztette, de egy Sith Birodalom kiépülését is vetítette. Ha meg már belefolytak, akkor végig kellett csinálni, egy már folyamatban lévő ekkora háborút nem lehet csak úgy békésen lezárni.

Ennek voltak csúnya mellékhatásai, többek között a megítélésük drasztikus leromlása is, ill ebből fakadóan az, hogy küzdeniük kellett a támogatásért, a "népszerűségért". Ez nyilván szerepet játszott az Ahsoka-ügyben is, ahogyan az is, hogy Dooku, Ventress vagy Krell személyében sorban kerültek elő az árulók a soraik közül. Azt meg ne felejtsük el, hogy hiába szeretjük nagyon Ahsoka-t, tudjuk, hogy becsületes és erkölcsös, hibáztatjuk a jediket, hogy ennyire nem bíztak meg egy tagjukban, de végtére az áruló csak egy jedi volt. Ráadásul egy Ahsoka-hoz hasonló korú és még több szempontból is hasonló.

Ahsoka sorsáért nagyon nagy részben egyedül Barriss tehető felelőssé, a többi már mellékes. Eljátszotta a kis Sidious-t és ebben az ügyben minden szálat úgy forgatott, hogy neki jó legyen. Kihasználta a rendszer és a Rend sebezhetőségeit, amelyek kétségtelenül megvoltak, ill. amikért a jedik is felelősek voltak. Ennek ellenére belső emberként minden eszközt felhasznált, Ahsoka is a keze alá játszott, ahogy lényegében mások is. Annyiból hiányosnak érzem ezt a szálat, hogy a "hivatalos" nyomozásra és tárgyalásra nagyon keveset fókuszált, pedig biztos vagyok benne, hogy nem csak úgy fél perc alatt vágta rá mindenki könnyedén, hogy a togruta bűnös.

 

Tarkin-nal amúgy nem is feltétlenül az a baj, amiket leírtál. Nem ezek miatt gyűlöli úgy szinte mindenki, hanem azért, ahogyan megélte ezt az egészet. A szerepe adott volt, de ahogy azt előadta, az volt gyomorforgató. Minden egyes percét élvezte annak, ami történik, hogy végre megadatik neki, hogy az általa olyannyira gyűlölt jedik ellen felléphet és bemocskolhatja őket. Nem is érdekelte semmi, csak az a kéjes öröm, amit az ellenfelei "vágóhídra" küldése közben érezhetett. Mintha a hóhér egy kivégzéskor levette volna a maszkot és örömittasan a képébe vigyorgott volna az épp utolsó másodperceit élő delikvensnek.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem megtehették volna azt, hogy vállalják Dooku levadászását és a másik Sith keresését, de a háborúban nem vesznek részt. Így is voltak klónparancsnokok, úgy meg csak azok lettek volna, meg Köztársasági katonák, mint Yularen vagy Tarkin. Én azért érzek különbséget aközött, hogy a diplomata szerepét vállalják, és aközött, hogy a katonai vezető szerepét vállalják. Az előbbi beleillik a profiljukba, az utóbbi annyira nem kéne, hogy beleilljen.

 

Igen, Tarkin tényleg szemétláda is, aki élvezi a hatalmi pozícióját, és hogy élet és halál ura. De ha semlegesen nézném a dolgokat, és mondjuk egy civil lennék a TCW világában, aki látja a bizonyítékokat, akármennyire is szemétládának tartanám Tarkint, de valószínűleg egyetértenék vele abban, hogy Ahsoka a bűnös. Látták hadonászni a fuldokló nőnél, látták Ventressel, látták a bombáknál, látták a fénykarddal levágott klónokat, meg a menekülést a városon keresztül... még egy antipatikus figurával is egyetértenék, ha azt mondja, hogy ő volt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én is annak tekintem, bár nem ettől a résztől fogva gondolom így, de ez is bizonyította, hogy az. :D

Ez a történetszál a csúcspont.

 

A jedik szerepére a háborúban már nem térnék ki újra részletesebben, mert így is sokat beszéltünk már róla, szerintem kellőképp ki lett tárgyalva. A Rend már annak idején (nagyon régen) hibát követett el, amikor elég szorosra húzta a kapcsolatát a régi köztársasággal. Persze valahol érthető volt a döntés, nem is tudjuk mik határozták ezt meg anno, mik voltak a körülmények, de elkötelezték magukat. Felesleges függetlenségről vagy semlegességről beszélni, amikor már az Ep.1-ben a főkancellár titokban jediket küld tárgyalni. Meg aztán egy, a Szenátus által még érdemben nem is értékelt és kezelt ügyben két jedi is komoly részt vállal, állást foglal és nyíltan segíti az egyik felet.

A Köztársaság már hanyatlóban volt, Sidious már javában szedegette össze a zsinegjeit a kis marionettjátékához, amikor a jedik már, ill. még mindig teljes mellszélességgel ezt a rendszert szolgálták. Próbálták előadni, hogy mennyire nem ez a helyzet, de így volt. A háború már csak egy újabb lépés volt, ott is ugyanúgy (és nagyon hasonló okokból kifolyólag, súlyosbítva újabbakkal) folytak bele és választottak oldalt, ahogy korábban. Csak ez már egy nyíltabb és nagyobb szabású konfliktus volt, de a korábbiak alapján igencsak meglepő és szokatlan lett volna, ha a jedik kihúzzák belőle magukat.

 

A Jedi Rend hibái eltagadhatatlanok, de nagyon régre nyúlnak vissza. Fokozatosan kerültek egyre kötöttebb pozícióba, amit vagy nem is vettek észre, vagy nem gondolták annyira vészesnek, vagy egyszerűen csak ezt gondolták a lehető legjobb útnak. A Saga idején meg már aztán abszolút egyik csapdából zuhantak a másikba. Hiába a békepártiság, egy olyan háborúból nemigen vonhatták ki magukat, amely nemcsak a Köztársaságot veszélyeztette, de egy Sith Birodalom kiépülését is vetítette. Ha meg már belefolytak, akkor végig kellett csinálni, egy már folyamatban lévő ekkora háborút nem lehet csak úgy békésen lezárni.

Ennek voltak csúnya mellékhatásai, többek között a megítélésük drasztikus leromlása is, ill ebből fakadóan az, hogy küzdeniük kellett a támogatásért, a "népszerűségért". Ez nyilván szerepet játszott az Ahsoka-ügyben is, ahogyan az is, hogy Dooku, Ventress vagy Krell személyében sorban kerültek elő az árulók a soraik közül. Azt meg ne felejtsük el, hogy hiába szeretjük nagyon Ahsoka-t, tudjuk, hogy becsületes és erkölcsös, hibáztatjuk a jediket, hogy ennyire nem bíztak meg egy tagjukban, de végtére az áruló csak egy jedi volt. Ráadásul egy Ahsoka-hoz hasonló korú és még több szempontból is hasonló.

Ahsoka sorsáért nagyon nagy részben egyedül Barriss tehető felelőssé, a többi már mellékes. Eljátszotta a kis Sidious-t és ebben az ügyben minden szálat úgy forgatott, hogy neki jó legyen. Kihasználta a rendszer és a Rend sebezhetőségeit, amelyek kétségtelenül megvoltak, ill. amikért a jedik is felelősek voltak. Ennek ellenére belső emberként minden eszközt felhasznált, Ahsoka is a keze alá játszott, ahogy lényegében mások is. Annyiból hiányosnak érzem ezt a szálat, hogy a "hivatalos" nyomozásra és tárgyalásra nagyon keveset fókuszált, pedig biztos vagyok benne, hogy nem csak úgy fél perc alatt vágta rá mindenki könnyedén, hogy a togruta bűnös.

 

Tarkin-nal amúgy nem is feltétlenül az a baj, amiket leírtál. Nem ezek miatt gyűlöli úgy szinte mindenki, hanem azért, ahogyan megélte ezt az egészet. A szerepe adott volt, de ahogy azt előadta, az volt gyomorforgató. Minden egyes percét élvezte annak, ami történik, hogy végre megadatik neki, hogy az általa olyannyira gyűlölt jedik ellen felléphet és bemocskolhatja őket. Nem is érdekelte semmi, csak az a kéjes öröm, amit az ellenfelei "vágóhídra" küldése közben érezhetett. Mintha a hóhér egy kivégzéskor levette volna a maszkot és örömittasan a képébe vigyorgott volna az épp utolsó másodperceit élő delikvensnek.

Ez kurva nagy off itt már. Ne ide....

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Igen, Tarkin tényleg szemétláda is, aki élvezi a hatalmi pozícióját, és hogy élet és halál ura. De ha semlegesen nézném a dolgokat, és mondjuk egy civil lennék a TCW világában, aki látja a bizonyítékokat, akármennyire is szemétládának tartanám Tarkint, de valószínűleg egyetértenék vele abban, hogy Ahsoka a bűnös. Látták hadonászni a fuldokló nőnél, látták Ventressel, látták a bombáknál, látták a fénykarddal levágott klónokat, meg a menekülést a városon keresztül... még egy antipatikus figurával is egyetértenék, ha azt mondja, hogy ő volt.

Igen, de pont az a lényeg, hogy Tarkin-t senki nem önmagában azért gyűlöli, mert bűnösnek látta Ahsoka-t, hanem a többi már taglalt dolog miatt.

Szerkesztve: - pb69
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.