Ugrás a kommentre

Frank Herbert - Dűne


Forceuser

Ajánlott hozzászólás

Lehet hogy értelmetlen részemről létrehozni ezt a topicot, mert bár lehet hogy nem lesz sikeres és mindig a "Külvilág" részleg legalján lesz, mégis kötelességemnek ( :o ) éreztem egy olyan regény kitárgyalására lehetőséget adni, melynek nagyon sok eleméből táplálkozik hőn szeretett filmsororozatunk és nélküle kevesebb lenne a Sci-fi irodalom is! Szóval legyen szó az SW és Dűne közti párhuzamokról, vagy a műben szereplő helyszínek kitárgyalásáról, a szereplők motivációiról, vagyis bármiről ami által a Dűne kedvelők mélyebben is megismerkedhetnek eme művel!:o

 

Ezen fennkölt szavak után pedig: Hajrá!!! :P

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az eredeti Dűne zseniális!!! Aki kicsit is vonzódik a sci-fihez, annak kötelezővé tenném az elolvasását. A Dűne Messiása és Gyermekei is nagyon tetszett, az Istencsászára kevésbe, az Eretnekei megint jobban. Az Ekőjáték trilógiából csak az utolsó kettőt olvastam, az utódok jó munkát végezte vele. De a Butleri Dzsihad nem tetszett...

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én csak az eredetit olvastam, de azt többször is. Remek a hangulata, lenyűgöző. Minden nyáron újraolvasom. :o Most vettem meg a Szukits kiadó rendkívül igényes kötésű verzióját. Nagyon tetszik: finom lapok, szép betűk, remek borító... de azért akad a szövegben pár gépelési hiba, ami bántja a szememet. A folytatásokat egyelőre nem merem kipróbálni, félek, hogy csalódni fogok... :o

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Dűne... először egy számítógépes játékban hallottam róla, amivel sosem játszottam :o Aztán láttam az HBO-n a háromrészes tvfilmet és az meghozta akedvem ahhoz, hogy elolvassam a könyvet. Miután kivégeztem mindkettőt, isten igazán megtetszett a Dűne univerzum, bár tény, hogy csak az eredeti három könyvet olvastam - a folytatásokról nem hallottam eddig túl sok pozitív véleményt....

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nekem is csak az eredeti trilógiához volt szerencsém, de az olyan szinten megfogott mint még más könyv soha! Szerintem zseniális az egész, meg is kértem az egész családot és még élő rokonságot hogy szavazzanak rá a NagyKönyv-ben!:o Reaper, mesélhetnél ezekről a folytatásokról bővebben! Van olyan rész is ami felfogható lenne negyedi résznek is, és elmeséli Paul herceg további történetét valamint a lehetséges Dzsihádot ami végigvonul a galaxison Atraides zászlók alatt masírozó katonákkal? Szóval jellemezhetnéd azokat a folytatásokat amihez eddig volt szerencséd!

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Több Dűne könyvet is volt szerencsém olvasni, és van, amelyik még előttem áll. Tetszik ez a világ. Viszont most egy kicsi eretnekséget fogok elkövetni. A Dűne könyvet nagyon-nagyon szeretem. Nem ártana újra nekifognom, mert azt is rég olvastam. Viszont az általam olvasott folytatásokat nem szeretem annyira, mint a B.Herbert-Kevin J. Anderson által írt előzményeket. Az előzményekért odáig vagyok.

Írnék néhány mondatot. A Dűne messiásához nem volt még szerencsém, ez foglalkozik Paul további sorsával, és a galaxison végigvonuló Dzsiháddal. A Dűne gyermekeit olvastam (ebből tudom, hogy mi történt az előző könyvben), de nem tetszett annyira, mint a Dűne. A könyv Paul még gyerekkorú ikreiről szól (fiú-lány párosításban :o ) , akik hasonló módon születnek, mint Alia. A könyv végére II. Létóból ténylegesen császár lesz. A Dűne istencsászárába csak belekezdtem, de már az eleje nem jött be. Attól még egyszer végig fogom olvasni, mert érdekel. Kb. 3500 évvel később játszódik, még mindig II. Létó az uralkodó. Ha jól emlékszem, részben az ellene szőtt összeesküvés a téma. Tovább folytatások még előttem állnak.

A Herbert- (ő egyébként Frank Herbert fia, apja halála után "folytatta" a Dűne univerzum írását) Anderson-féle Előjáték a Dűnéhez trilógia nekem nagyon bejött. Három nagy, vaskos könyvről van szó:Az Atreides-ház, A Harkonnen-ház, A Corinno-ház címekkel, de a sorrend korántsem biztos. A Dűne előtt néhány évtizeddel kezdődik. Olvadhatunk arról, hogyan lett Shaddam császár (jóval többet tudunk meg az udvari és egyéb intrikákról), hogyan lett Létóból apja erőszakos halála után tizenévesen herceg egy forrongó galaxisban, látjuk Jessicát, Lietet megszületni, fiatalon tanulni, stb., hogyan került még gyerekként Duncan a Giedi Prime-ról a Caladanra, és kardmesteri tanulását, na és persze Gurney útját szintén a GP-ról a Caladanra. Egészen Paul születéséig, tehát elég nagy időszakot ölel át a három könyv. A háttér pedig, hogy Shaddam titokban megbízza a galaxisban mindenki által gyűlölt genetikai manipulációkkal foglalkozó xy nevű népet (anyám, hirtelen nem jut eszembe a nevük !!! ), hogy próbálják meg mesterségesen létrehozni a fűszert, amihez egy bolygót is leigáznak, méghozzá az Ixet. Ők építik az űrhajókat mellékesen. Csakhogy az ixi herceg Létó apjának legjobb barátja, és a támadáskor Létó pont a bolygón van. El tudnak menekülni, és a herceg gyerekei Létóval a Caladanra menekülnek. Ott is ragadnak jó hosszú időre. Na persze Létó sem olyan, hogy ne segítsen a barátjának. A három könyvben rengeteg történetszál (akár 10 is,de talán annyi nem ) fut egymás mellett. És a Harkonnen család ügyes-bajos dolgait még nem is említettem.

A Herbert-Anderson duó írt még egy 3 kötetes szintén ilyen hosszú könyvet, méghozzá a Butleri Dzsihad időszakáról. Amikor még voltak számítógépek, stb. Első kötetét olvastam, a Butleri Dzsihadot, de már megjelent nálunk a második, s Gépírtó hadjárat is, azt most körözöm. A harmadikról semmit sem tudok. Talán még meg sem jelent. Nagyon tetszett az első rész, és felettébb érdekes. Itt még a Harkonnenek a jó oldalon állnak, a főszereplő fickó hősnek számít. Az aktuális Atreides meg elég szokatlan fazon (nagyon megkedveltem a fickót egyébként), a gépuralmat előidéző 20 ember vezetőjének mesterségesen létrehozott "fia", a gépekkel tart. Egészen a könyv végéig, amikor is átáll az emberekhez, a részleteket hagyjuk most. Az emberek ebben a kötetben jutnak el oda, hogy végre képesek legyenek lerázni a gépek uralmát. Párhuzamosan megy a Dűne története is, de itt még elég jelentéktelen sivatagbolygó, még nem fedezték fel a fűszer hatásait, nincsenek Bene Gesseritek, csak az elődnek számító varászló csajok. Egy zseni matekos csaj felfedez ezt-azt, ami később nagy fontossággal fog bírni, pl. új űrhajók építésével kapcsolatban. Egyszóval a háttérben kezd kialakulni a majdani univerzum, amit már ismerünk. A harmadik kötet címe a Corrino csata, itt történik valami, ami miatt a két család halálos ellenséggé válik, de ezt már más könyvben olvashattuk. Nem magát az eseményt, hanem a tényt, hogy itt történt valami. Ja, és mindkét fickó bele van esve Serena Butlerbe, aki fanatikusan akar a gépek ellen harcolni. Gondolom, fog is. Az első részben a gépek fogságába kerül, ahonnan A. segítségével szökik meg.

Egyenlőre ennyi. Jó néhány poént nem írtam le, remélem nem veszitek zokon, hogyattól függetlenül ennyi mindent leírtam. Talán kedvcsinálónak jó lesz.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

a Messiása sztem remek folytatás, bár jóval rövidebb mint az eredeti Dűne, de a hangulata hatalmas. ahogy leírja, hogy csömörlik meg Paul saját hatalmától, remek! a Gyermekeihez nem sok mindent tudok hozzátenni, jó az is. az Istencsászára nagyon cselekményszegény, sok az okfejtegetés, így elég lassú az egész, de szintén nagyon érdekes ahogy megismerteti Leto viszonyát saját hatalmáhou. az Eretnekei is lassan indul, de a végére nagyon jó lesz, bár az eredeti történethez már nem sok köze van, hisz sok évezreddel később játszódik. az Előjáték-trilógiából csak at utolsó 2őt olvastam (harkonnen és corrino), nagyon izgalmasak, a sztori is jó, k.j. anderson felülmúlta önmagát :P viszont a butleri dzsihad egyáltalán nem ragadott magával...

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nagyon érdekeseket írtok, gyerekek!:P

MissKarrde, minél hamarabb bekéne szerezned Corrino című kötet, én pedig azon leszek hogy az Előtrilógia köteteit beszerezzem!:P  

Lenne valakinek tippje merre fele nézzek utána?

 

Megpróbálok utánanézni a Corrinoi csata könyvnek, de még a Gépírtó hadjáratot sem olvastam, mindkettőt keresem. Pénteken talán megyek Pestre, majd jobban szétnézek, ha tudok.

Antikvárakban gyakran látni az előtrilógia köteteit, hol ezt, hol azt, de már láttam mindet együtt. Szép nagy könyvek. Sőt a Butleri Dzsihadot is láttam antikvárban, csak sajnos zsé nem volt nálam, hogy megvegyem :P

Normál könyvüzletben mostanában a Dűne istencsászárát láttam csak. Tényleg, a Nyugatinál az Alexandra sokáig nyitva van, beugrok majd oda. Majd beszámolok róla, hogyan jártam, és mit láttam!

 

Azért szeretem az előzmény könyveket olvasni, mert nagyon izgalmasak, és megállják a helyüket önmagukban is.

 

viszont a butleri dzsihad egyáltalán nem ragadott magával...

 

Valószínűleg a történet nem tetszett neked igazán, mert egyébként érdekes és szintén izgalmas könyv.

Meg kell valahonnan szereznem a Dűne messiását, de még sehol nem láttam. Még a könyvtárban sincs meg. Remélem, majdcsak sikerül. A folytatások közül erre vagyok leginkább kíváncsi. Az utolsó kettő sem lehet rossz, majd azoknak is utána járok. Ha jól emlékszem, a Káptalanház az utolsó F.H. által írt történet, utána már nincs folytatás.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Meghoztátok a kedvem a többi Dűne könyvhöz is. Csak be kéne szereznem őket. Hány van össz-vissz?

 

Nemrégiben volt a Hallmarkon egy Dűne trilogia, amiben a folytatás könyveket dolgozták fel. Látta valaki? Én sajnos csak az utolsó rész utolsó tíz percére kapcsoltam oda :P

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem tudok róla, hogy a Dűnén kívül mást is feldolgoztak volna. Nem a Dűne 3 részes változata volt az? Nemrég volt a tv2-n is.

Frank Herbert könyvei:

Dűne

Dűne messiása

Dűne gyermekei

Dűne istencsászára

Dűne eretnekei

Dűne káptalanház

 

B.Herbert-Kevin J. Anderson:

Előjáték a Dűnéhez trilógia:

Atreides-ház

Harkonnen-ház

Corrino-ház

 

Dűne legendái trilógia (a közös cím közben jutott eszembe):

A Butleri dzsihad

A gépírtó hadjárat

Corrinoi csata (talán még meg sem jelent nálunk, a cím saját fordítás)

 

Ennyiről tudok, de valamelyik könyvben volt egy novella is, mely a Caladanon játszódik.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem tudok róla, hogy a Dűnén kívül mást is feldolgoztak volna. Nem a Dűne 3 részes változata volt az? Nemrég volt a tv2-n is.

a Dűne Gyermekei-ből biztos volt sorozat Hallmarkon, de asszem abba bele volt építve a Messiása is (nem tudom biztosan, csak az utolsó részt láttam

Ennyiről tudok, de valamelyik könyvben volt egy novella is, mely a Caladanon játszódik.

a B. Herbert K.J.A. páros készít(ett) pár új Dűnét is a Képtalanház után, (hunters of dune, shadowworms of dune)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Megpróbálok utánanézni a Corrinoi csata könyvnek. [..] Meg kell valahonnan szereznem a Dűne messiását

 

Na, igen a Dűne Messiása! Utána néztem nagyon sok online-antikváriumban, és jórészükben meg is találtam épp csak nem volt belőle egy eladható darab sem! Így nem tudom mi lesz!:P

 

A Gépírtó hadjáratot szerintem rendeld meg innen, a többi könyv hiányát meg orvosolni kéne mert ez nem állapot! :x

http://www.bookline.hu/control/donewsearch2

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Kösz MissKarrde.  

 

Szívesen, de lentiek alapján még van néhány könyv, amiről még nem olvastam sehol sem. Ellenben rémlik, mintha B.Herbert az apja hagyatékában talált volna folytatás tervezetet, talán azt használták fel.

Nem tudtam, hogy más Dűne könyvet is feldolgoztak, köszi mindenkinek!

 

A Gépírtó hadjáratot szerintem rendeld meg innen, a többi könyv hiányát meg orvosolni kéne mert ez nem állapot!  http://www.bookline.hu/control/donewsearch2

 

Holnap (péntek) megyek Pestre, elmegyek személyesen megvenni. Szerencsére jó helyen van az üzletük, könnyen megközelíthető. Szerintem sem állapot, hogy nincsenek meg :) Majd lassacskán.

 

a B. Herbert K.J.A. páros készít(ett) pár új Dűnét is a Képtalanház után, (hunters of dune, shadowworms of dune)

 

Ezek megjelentek nálunk magyarul, vagy csak angolul lehet esetlegesen hozzájutni?

Nálunk a könyvtárban megvan néhány, ott is érdemes próbálkozni. Igaz, hogy attól még saját példány nem lesz belőle, de legalább el lehet olvasni a könyveket.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én csak a Lynch féle Dűnét láttam, de sokakkal ellentétben nekem tetszett. :)

 

Nekem is bejött, bár szerintem sok dolgot máshogy is meglehetett volna oldani benne! De Lynch az én meglátásom szerint egy igencsak különc rendező így nem is csodálkozok rajta hogy sok dolgot másképp old meg mint ahogy mi elképzelnénk!:D Egyébként mikor készítették a filmet? És a magamrészéről szívesen beülnék már egy 3 órás új Dűne filmre a mozikba!:D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egyébként mikor készítették a filmet?

 

Ha jól tudom 1984-ben mutatták be. Lucas azt szerette volna, ha Lynch rendezi a Jedi visszatért, ám a rendező nemet mondott. Ezután csinálta meg a Dűnét Laurentisnek.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A Lynch-féle Dűne film nekem nem jött be. Nem volt rossz, de a most levetített 3 részes film jobban tetszett. Mivel majdnem 6 órás volt a 3 film együtt, így részletesebb a történet. Bár Irulan karakterének teljes megváltoztatása meg ebben nem volt oké :D

Egy jó kis mai 3 órás Dűne filmet én is szívesen megnéznék a moziban.

 

de nem hiszem hogy azelőtt kidnák, hogy befelyeznék az eredeti sorozatot

 

Na, ezt én sem hiszem. Így még sokáig várhatunk rájuk :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egy jó kis mai 3 órás Dűne filmet én is szívesen megnéznék a moziban. [...] Nem volt rossz, de a most levetített 3 részes film jobban tetszett. Mivel majdnem 6 órás volt a 3 film együtt, így részletesebb a történet.

 

És kit látnál szívesen a rendezői székben? Vagy a színészek közt? [...] Na, igen! Nekem nincs ilyen viszonyítási alapom, ha láttam volna lehet hogy másképp vélekedek! Egyébként miben változtattak Irulan karakterén? És nem lehet valahonnan netről beszerezni ezt a 3 részes sorozatot?

 

Lucas azt szerette volna, ha Lynch rendezi a Jedi visszatért, ám a rendező nemet mondott. Ezután csinálta meg a Dűnét Laurentisnek.

De Spielberg is szóba került, nem? Kiváncsi vagyok az öreg milyen filmet alkotott volna... :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

És kit látnál szívesen a rendezői székben? Vagy a színészek közt? [...] Na, igen! Nekem nincs ilyen viszonyítási alapom, ha láttam volna lehet hogy másképp vélekedek! Egyébként miben változtattak Irulan karakterén? És nem lehet valahonnan netről beszerezni ezt a 3 részes sorozatot?  

 

Nem tudom, hogy a netről be lehet-e szerezni.

Fogalmam sincs, kiket látnék szívesen az alkotógárdában, ezen még nem gondolkodtam. Azt megnézném, hogy vajon Baz Luhrman mit csinálna a sztorival, de megnézném, hogy minden egyéb más műfajjaj mit is kezdene a rendező :twisted:

A sorozatban Irulan nem egy passzív háttérszereplő. Hasonlít a karaktere Fenring feleségééhez (a neve most nem jut eszembe, egyébként Fenring asszonykája ki is maradt a filmből, de a fickó is passzív háttérszereplővé silányult), kémkedik és elég határozott elképzelései vannak. Amolyan harmadik női főszereplő, aki nem rest maga utána járni a Harkonneneknél, hogyan történt valójában az Atreidesek likvidálása. A végén egy csöppet pofára esik, mert nem az az "erre neveltek" tipus.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 héttel később...
A Lynch-féle Dűne film nekem nem jött be. Nem volt rossz, de a most levetített 3 részes film jobban tetszett.

 

Sztem ha másért nem is (pedig igen), a Dűnéért agyon kellene lőni Lynch-et--semmi, az égvilágon semmi értelme nincs az adaptációjának, minden részlet, minden finomság, a történet és a világ, pláne a nyelv minden lényeges pontja eltűnt a filmjéből, és olyan lett, mint egy rossz C-kategóriás sci-fi. Paul Bobby Ewing-haját még meg lehet bocsátani a 80-as évek mentségével (jó h vége a 80-as éveknek és nem jön újra el), de mást nem. Soha senki ne nézze meg a Lynch-filmet, mielőtt a könyvet elolvassa.

 

Amúgy nagy örömmel látom a témát, mert a Dűne néhány éve nekem is tökéletesen benne van a kánonom közepében (bár a Chapter House-t még nem olvastam)--a legigényesebb sci-fi szöveg, amit valaha olvastam, egészen hihetetlenül érzékeny és finom, és a berántó ereje vhol Tolkien közelében mozog. Nov. elején Salzburgban végre alkalmam is lesz beszélni róla (Tolkien Szauronjáról és az Istencsászár Létójáról beszélek mint a 'mitológiai szubjektum' eseteiről, különös tekintettel a testre és annak átalakulására/ítására), de a Star Wars-szal együtt szeretném majd a Dűnét is kicsit komolyabban boncolgatni, amint lesz időm, akár tanítani is (kéne már egy sci-fi kurzus).

 

Az egyes kötetekről legfeljebb annyit tudok gyorsan mondani, h az első magában is egészen megdöbbentő, és egyszerűen gyönyörű, amiket csinál a nyelvvel, a kultúrának azokkal a különböző beszéd- és gondolkodásmódjaival, amelyeket a sci-fi/fantasy általában képtelen kezelni (mondjuk még Ursula Le Guin jut eszembe kivételnek, meg még néhány--azért persze vannak). A Messiása és a Gyermekei nekem kicsit felejthetőbb volt, viszont most (harmadik olvasásra) meg vagyok győződve róla, h az Istencsászárban nagyjából minden kérdésre benne van a válasz--a Dűne Istencsászára az egyik legszebb szöveg, amit valaha volt szerencsém a műfajban látni.

 

A Lynch-féle filmet sikerült viszonylag hatásosan elfojtanom magamban; a közelmúltban vetített 3 részes Dűne-változat nem adott hozzá nekem túl sokat (de legalább Paulnak már normális arca volt). A Sci-fi Channel Messiása-Gyermekei 3 részesét viszont nagyon szeretem, még akkor is, ha meg vagyok győződve róla, h a Golden Path-os marhaságokat benne csak az képes megérteni, aki amúgy is olvasta a könyvet. Azon gondolkodtam, hogy lehet, h az Istencsászárból még senkinek sem jutott eszébe filmet csinálni--mintha arra írták volna: kevés helyszín, kevés szereplő, hihetetlen dramatikus dialógusok, még csak forgatókönyvet adaptálni is alig kellene, meg háttereket csinálni, félelmeteseket lehetne játszani a belső-külső terek ellentéteivel, a folyamatosan reflektált fényekkel, a kevés egyedi szereplő vs. nagy és félelmetes tömegek képeivel... ha vkinek sok pénze van, szóljon, szívesen próbálkozom forgatókönyvet adaptálni :lol:

 

Sajnos nincs sok komolyan vehető szakirodalom a Dűnéről, az egyetlen (és ez sem teljesen komolyan vehető), amit egy szakdolgozóm talált tavaly, az itt elérhető: http://tim.oreilly.com/herbert/index.html

 

A hivatalos Dűne-oldal pedig: http://www.dunenovels.com/

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Azt megnézném, hogy vajon Baz Luhrman mit csinálna a sztorival

 

Ez jó ötlet :lol: Vagy (l. az előző postomat) Jim Jarmusch az Istencsászárral...

Szereplőknek--Leto II természetesen Bruce Willis :lol: Egyszer gondoltam arra, h a fiatal(abb) Brad Pitt mennyire érdekes lehetett volna Paulnak.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem akartam nagyon szidni a Lynch-féle Dűne filmet, ezért fogalmaztam enyhén. Mindig azzal hergelem magam, hogy azért nem tetszik, mert a 80-as években készült, de ez egy nagyon rossz érv, mert ugyanakkor az Egy új remény meg a 70-esben, tehát nem a készítés időpontja a zavaró tényező :lol:

Még távolról sem mondhatom magam nagy Dűne ismerőnek, mert olvastam a regények egy részét, de még soha nem merültem el benne igazán. Nagyon tetszik ez a világ, de nehéz megfogalmazni, hogy miért. Na meg egyébként is nehéz fogalmazó/elemző vagyok.

Nov. elején Salzburgban végre alkalmam is lesz beszélni róla

Nincs meg/lesz meg egészen véletlenül írásban mondjuk a vázlata?

Az Istencsászárát elkezdtem olvasni, de néhány tucat oldal után le kellett tennem. Valahogy nem fogott meg elsőre, de lehet, hogy mást vártam, az volt vele a baj. Vagy még nem értem meg rá. A közeljövőben szándékomban áll mindenképpen elolvasni végig, mert csak akkor tudok róla bármit mondani.

 

Szereplőknek--Leto II természetesen Bruce Willis  Egyszer gondoltam arra, h a fiatal(abb) Brad Pitt mennyire érdekes lehetett volna Paulnak.

Miért pont Bruce Willis?? Érdekes lenne a fiatal Brad Pitt Paulnak, csak nem tudom elképzelni. Habár...

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nov. elején Salzburgban végre alkalmam is lesz beszélni róla

Nincs meg/lesz meg egészen véletlenül írásban mondjuk a vázlata?

 

Meglesz az egész szöveg, még a jövő hét során amúgy is muszáj lesz megírnom. Angolul lesz, de azt szívesen elküldözgetem érdeklődőknek.

 

Miért pont Bruce Willis??

 

Mert bármilyen filmen gondolkodom, Bruce Willis mindig benne van :lol: Képzeld el, milyen nagyon durva lenne az arca azon a rettenetes féreg-testen...

V még jobb, mert máshogy használja a mimikát: JOHNNY DEPP!!!

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Na, sikerült megrendelnem a Dűne - Messiása című művet, remélem nem okoz csalódást! :lol:

 

Lamorak, ez a sci-fi kurzus nagyon ütött! komolyan, hatalmas ötlet! Mekkora zsíradék lenne ha megvalósulhatna egy ilyen dolog!!! Ha megkérdezhetem, hogy jutsz el pölö Salzburgba, és pontosan milyen rendezvény is zajlik ott? És szoktál járni mindenfele, hasonló témában előadást tartani?

 

Eszembe jutott a minap az, hogy végigmehetnénk a Dűne I-IIön, és fejezetenként de legalábbis valahogy kivesézhetnénk a történet! Mit szóltok hozzá?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Lamorak, ez a sci-fi kurzus nagyon ütött! komolyan, hatalmas ötlet! Mekkora zsíradék lenne ha megvalósulhatna egy ilyen dolog!!!

 

Megvalósulhat, amikor megcsinálom itt Szegeden. De most sajnos nincsen időm új kurzust kidolgozni, és sokat kellene olvasni még hozzá; a következő 2 évben vmikor. Amúgy csak érdekességként: a Dűne (és a SW) többek szerint nem is sci-fi, mert a technológia nincs a középpontban, nem játszik háttér-szerepnél többet.

 

Ha megkérdezhetem, hogy jutsz el pölö Salzburgba, és pontosan milyen rendezvény is zajlik ott?

 

Bartók Béla nemzetközi gyorsvonat... mire vagy kíváncsi? :lol: benne vagyok egy programban a salzburgi és a szegedi egyetemek között, onnan a pénz, de ez most egy konferencia 'Fantastic Body Transformations in Literature' címmel. Nyáron már volt egy kisebb workshop Szegeden (ezen, be kell valljam, egy előző éjjel írt dolgozatot olvastam fel, és a többiekén majdnem elaludtam), ez most egy nagyobb cucc. Remélem, jó lesz, majd beszámolok. Egyébként minden hasonló dolgomban szoktam Dűnét és SW-t emlegetni--múlt héten pl. az Országos Idegennyelvű Könyvtárban a Nagy Könyv keretében beszéltem a Gyűrűk Uráról és Tolkienről, és eleve a fantasztikus irodalom háttereinek/fiktív világainak összehasonlításával kezdtem.

 

És szoktál járni mindenfele, hasonló témában előadást tartani?

 

Főleg Tolkienről, itthon főleg a Tolkien Társaság által szervezett dolgokon, legtöbbször csak ismeretterjesztőt, de a konferenciáinkon tudományos(abb) igényűt is.

 

Eszembe jutott a minap az, hogy végigmehetnénk a Dűne I-IIön, és fejezetenként de legalábbis valahogy kivesézhetnénk a történet! Mit szóltok hozzá?

 

Az tényleg jó lenne, csak sajnos azt jelentené, h hirtelen le kell ülnöm, újraolvasnom és gondolkodnom, aztán írnom. Ha ezt jól megcsinálnánk, nagyon fasza virtuális szeminárium lenne belőle. Sajnálom, h most ki kell maradjak, de nem megy. Go ahead.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Bartók Béla nemzetközi gyorsvonat... mire vagy kíváncsi?:lol:

 

Bartók Béla nemzetközi gyorsvonat............. kösz!:lol:

Igen, erre az egyetemek közötti kapcsolatra voltam kiváncsi! Minél több remek előadást kívánok, és a salzburg-i dologról tényleg beszámolni, elsőként itt, a Dűne topicban!:)

 

Na, ha elfogadható ötlet ez a Dűne elemezés, akkor majd valamikor (nagyon valamikor, mert semmi konkrét elképzelésem nincs a dologról:)) hozzá lehetne látni! Persze mindenki aki benéz ebbe a topicba, mondjon véleményt a dologról és hogy ő hogy elemezné a művet!!! :!:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Na, ha elfogadható ötlet ez a Dűne elemezés, akkor majd valamikor (nagyon valamikor, mert semmi konkrét elképzelésem nincs a dologról:)) hozzá lehetne látni! Persze mindenki aki benéz ebbe a topicba, mondjon véleményt a dologról és hogy ő hogy elemezné a művet!!! :!:

 

Az a szar, h nekem rohadtul lenne, csak időm nincs tényleg... sztem adjatok időt minden egységnek, mmint akár egy-egy hetet egy fejezetnek, v szélsőséges esetben ha nagyon aktív volt a megbeszélés, külön topikot... fene tudja. Menjetek fejezetenként, karakterek, sztori, nyelv, a kezdő idézet, kapcsolatok (későbbi fejezeteknél) a korábbiakhoz, az elbeszélés és az elbeszélő (az első Dűne a lehető legjobb példája az ún. váltogatott belső fokalizátoros elbeszélésnek [fokalizátor a narratológia terminológiájában az a nézőpont, belső vagy külső, amin keresztül a történetet látjuk]; Herbert egyébként abszolút tökélyre fejlesztette sztem itt a fokalizátor karakterek használatát és váltogatását, a nézőpont mindig változik, mindig más karakterből nézünk), stb. Technikailag mondjuk azt javasolnám, h reakciókhoz mindig idézzétek az eredeti hozzászólást (de olyan röviden, amilyen röviden csak lehet), h lehessen követni. Ilyenek. Ha lesz időm, csinálhatunk egy ilyen virtuális szemináriumot.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.