Ugrás a kommentre

Frank Herbert - Dűne


Forceuser

Ajánlott hozzászólás

A hétvégén megvettem a Dűne legendái sorozat befejező részét, A corrini csatát, ugyanis megjelent !!!!!!!!! Előző héten még nem láttam sehol. De hogy a sorozat teljes legyen, beszereztem az első részt is :peace: Most már csak olvasni kellene a két folytatást. A második regény baromi vastag, így sokáig fog tartani. 500 oldal, míg a Messiása csak 200 volt, ráadásul minimum eggyel kisebb betűméretű. És A corrini csata majdnem ugyanilyen hosszú. Hát mit ne mondjak, el leszek velük foglalva egy ideig :D

A corrini csata végén a kronológia már 23 oldal, a Messiásában pedig még csak 10 oldal volt. És ez még valószínűleg nem tejles!

A könyv elején írják, hogy A Dűne Káptalanház, a Hunters of Dune és a Sandwarms of Dune előkészület alatt. Remélem, nem kell éveket várni, valószínűleg jövőre jelennek meg. Talán az utolsó jövő után.

Az utóbbi kettőnek még nincs magyar címe.

Nemrég a boltokba került A Dűne eretnekei is.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 héttel később...

Tegnap befejeztem a Dűne I-IIt, és hát arra gondoltam hogy az új év közeledtével, vagy épp az új évben belevághatnánk az elemzősdibe! Ha benne vagytok, összehoznék egy "piszkozatot", hogy én hogyan is képzelem el a dolgot, milyen formában, milyen szempontok alapján stb. Várom a véleményeket...

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Oké, várom.

Már belekezdtem A corrini csatába. Ha végeztem vele, írjak az egész trilógiáról egy kis összefoglalót? Jobban fog menni, mint a Messiásáról, mert arról még mindig nem voltam képes egy normális véleményt írni.

Január 5-ig csak elvétve leszek itt. Remélem, addigra a végére érek, és a Dűnét is végig tudom olvasni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Igen, jó lenne ez a kis összefoglaló!

És nagyon örülök hogy a Messiással nemcsak én vagyok így, újraolvasni most meg semmi időm, szóval egy ideig nem is nagyon lesz normális értékelhető véleményem, de remélem azért majd egyszer...

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Igen, majd egyszer én is. Mennyire legyen részletes az összefoglaló? Na és mit áruljak el a történetből? Lelőhetem a poénokat, vagy inkább azt hagyjam ki? Mert anélkül is lehet egy rövidebb tájékoztatót. Kb. mint ami a könyvek hátulján van.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Mennyire legyen részletes az összefoglaló? Na és mit áruljak el a történetből?

Szerintem ez teljes mindegy! Amikor fölvetetted, hogy összefoglalnád a trilógiát, nekem úgy jött le a dolog hogy egy egyrészes iromány lesz (persze könyvenként), ami megpróbál kitérni , minden fontosabb dologra, amit te fontosnak tartasz! Szóval csak egy dologtól kell félned, hogyha kiadod kezed közül az írást, néhány elemével találkozni fogsz az elemzésben...:D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 héttel később...

Miért találkoznék? Nem a Dűnéről (ami egyébként ennél megtévesztő, az az, hogy az egyik kiadás három könyvben jelent meg, viszont nem trilógia, hanem egy könyv- találkoztam már két könyves verzióval is, de az egy könyves verzió az igazi, és szerintem megfelelő) írnék, hanem a Dűne legendái trilógiáról, amit nem igazán lehet belekeverni a Dűne történetébe. Bár talán mégis, ami nem baj :? Az írás készül, de ahhoz, hogy átfogó képet adjak az egész gépek elleni háború történetéről, hosszabb iromány szükséges, ami nálam időbe telik.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én azthittem hogy az eredeti Dűnéről írsz te is... Akkor természetesen nem áll az előző hozzászólásom! A szünetben semmi időm nem volt az elemzéssel foglalkozni, de két napja elkezdtem nemsokára jön is az első fejezet, de megpróbálok elég részletes lenni, mindenre fontos dologra kitérni így elég hosszadalmas a dolog, és nem is igazán találom a megfelelő formát... Na, de majd hozom az írást!

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ráérsz vele, csak nyugodtan dolgozd ki :D Addig próbálom én is begépelgetni az enyémet, csak éppen egy kb. 10 szálon futó 1500 oldalnyi történetet nem könnyű összefoglalni. Na de hát ezt nem kell részleteznem :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 9 évvel később...

Szégyellem magam, de 25 évig "sikerült" elkerülnöm a Dűne-univerzumot. :) Na de most elkezdem az első könyvet.

 

Nem vagy egyedül. Én is már több, mint egy évtizede ki akarom próbálni. A közeljövőben viszont terítékre fognak kerülni. Én kronológiai sorrendben szeretnék majd haladni.

Tessék majd beszámolni a haladásról és minden másról, itt a topikja :) Jövő évben tervezem újra elolvasni az egész sorozatot. Az eddig magyarul kiadott összes könyv ott csücsül a polcomon, szóval kötetekben nincs hiány.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én még mindig nem tudtam rávenni magam, hogy az alapkönyvön túl elolvassak bármilyen epizódot. Az elsőt nagyon-nagyon szeretem (kedvenc könyvem), de éppen ezért tartok a többitől. Mert vagy nem tudnak megfelelni az elvárásaimnak, azért nem fognak tetszeni, vagy tényleg nem jók, és azért nem fognak tetszeni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én még mindig nem tudtam rávenni magam, hogy az alapkönyvön túl elolvassak bármilyen epizódot. Az elsőt nagyon-nagyon szeretem (kedvenc könyvem), de éppen ezért tartok a többitől. Mert vagy nem tudnak megfelelni az elvárásaimnak, azért nem fognak tetszeni, vagy tényleg nem jók, és azért nem fognak tetszeni.

Sejtettem, hogy nem olvastál el többet, mert különben biztosan írtál volna róluk. Puding próbája az evés. Attól még az első könyv biztosan ugyanúgy fog tetszeni, ahogy korábban is, ha a többi meg nem. Vagy gondolod, hogy megváltozna az első könyvhöz való hozzáállásod? :)

Az eredetit mindenképp elolvasom, aztán majd annak fényében a többit is. Eddig amúgy pont a Dűnéhez kötődő könyvek nagy száma ijesztett el ettől a klasszikustól.

Az egész sorozat hossza valóban elég ijesztő, de szerintem megéri belefogni. Nekem sem volt rövid idő, bő 10 év alatt jutottam el addig, ahol most állok. Tekintve, hogy a kiadást kellett követnem, nem volt nehéz szüneteket tartani :D

Szerkesztve: - MissKarrde
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Á, igen, az univerzum :) Benne van a pakliban, és még csak megjósolni sem igazán tudom, hogy neked tetszene-e a folytatás. Talán a következő 3 könyv még igen, a többi pedig már kétséges. Az előzmények pedig pláne. Más írók, más stílus, bár ugyanaz az univerzum. Ahova végül a teljes sorozat kifut, nekem nagyon tetszett, de úgy gondolom, hogy elég megosztó befejezést kapott végül.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Engem nem a hossza riasztott el, csak mindig volt valami más. Pl Forgotten Realms könyvek. 87 könyv, és idén értem utol magam bennük. Idő Kereke sorozat, ott 11 könyv volt meg, de egy rész is gigahosszú. Dragonlance-ből is olvastam vagy 20-30 könyvet. Az összes magyarul megjelent Warhammer 40.000 sorra került már, ha jól számoltam 30 könyv. Warhammer fantasy-ből is majdnem megvolt az összes, itt 21 könyv. E mellett olvastam M.A.G.U.S., Káosz és egyéb univerzumokban játszódó regényeket is.

Szerkesztve: - Darth Revan9
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ha már szóba került, akkor leírom a legutóbbi Dűne-élményemet. A Dűne ösvényei egy ideje itt feküdt a polcomon, de eddig nem olvastam el, most ősszel sort kerítettem rá. Igazából nem Dűne-regény, hanem egy kiegészítő kötet, ami tartalmazza a Dűne eredeti cselekményvázlatából, a Fűszerbolygóból megírt regényt, a Dűne kiadása körüli hercehurcákat, levelezéseket, néhány novellát és kimaradt fejezeteket a Dűnéből, plusz egyéb Dűne-sztorikból.

Összességében egy remek olvasmány volt. A Fűszerbolygó kb. 150 oldalas, és döbbenet, hogy mennyi minden hiányzott belőle, ami a Dűnében megtalálható. Szinte az alapoktól írta újra Herbert a sztorit. Még az ismerős karakterek neve is más volt, kivétel ez alól Gurney, ő nem sokat változott a Dűnére. A legnagyobb érdekessége a történetnek azt látni, hogy honnan hova tud egy történet kifutni az alakítgatások során. Persze nem derül ki a teljes írói folyamat, de egymás mellé téve a két történetet világos, hogy az írás nem egyszerű "munka", ami egy csettintésre működik, hanem egy igen bonyolult alkotói folyamat.

Az egész sivatagbolygó alapját az adta, hogy Herbert írt egy cikket még 1957-ben az Oregonban pusztító homokdűnékről, és azok sikeres stabilizálásának egyedülálló módszeréről (csak margószéli megjegyzés a részemről: ezek az amerikaiak biztosan nem hallottak még Tessedikről, aki szerény városom szülöttje, és többek között akácfák Alföldre való betelepítésével/elterjesztésével segített megoldani a szikes talaj problémáit, stb.) :) A cikk végül nem jelent meg, helyette néhány év múlva napvilágot látott az első Dűne-könyv.

A levelezésekből kiderül, hogy bár több kiadó is azt gondolta, hogy zseniális a könyv, mégsem akarták kiadni, mert sci-fihez képest roppant hosszú, és nem biztos, hogy egy ilyen típusú könyvre lenne elég kereslet. A könyves formátum előtt részletekben ugyan, de egy magazinban/lapban látott napvilágot a történet. Végül csak sikerült találni egy kisebb - nem mellékesen, nem is regénykiadással foglalkozó - kiadót, akik kihozták, de eleinte elég lassan fogyott a könyv. A következő évben a legrangosabb díjakat kapta meg, és végül ha lassan is, de elindult azon az úton, ahol most tart.

A kimaradt jelenetek érdekesek, de többségük túl sokat nem tesz a történethez, kivétel ez alól A Dűne Messiásának alternatív befejezése. Nekem főleg A Dűne Legendái-trilógia plusz jelenetei tetszettek a kötet végéből.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 1 hónappal később...

Brian Herbert és Kevin J. Anderson: A Dűne: A Butleri Dzsihad

Elkezdtem megismerkedni a Dűne univerzummal, a kronológiai sorrendet követem. Úgy tudom, hogy minden, ami a Dűne legendái trilógiában történik, az meghatározó lesz az univerzum számára. Keveset tudok erről a világról, csak pár dolgot hallottam, illetve láttam. Arrakis, homokférgek, Atreides, Harkonnen család. A világ atmoszférája elég érdekes. Az emberiség egy részét 10.000 évvel a Dűne eseményei előtt a gondolkodó gépek uralják. Az Omnius nevű örökelme, egyfajta mesterséges intelligenica, mely minden Összehangolt Világon uralkodik. Az emberiség másik része a Nemesek Szövetsége uralma alatt van. Mivel itt minimális szinten használnak gépeket, ezért a rabszolgaság elterjedt. A cselekmény elég szerteágazó, a szerzőpáros sok főhőst mozgat. Nem volt mindig dinamikus a cselekmények sora, de legalább részletes bepillantást engedett ebbe a korszakba.

 

 

 

Xavier Harkonnen, a Nemesek Szövetségének egyik katonai vezetője, aki mindent megtesz az emberiség maradékának megóvásáért. Szerelme, Serena Butler egy idealista, jó szándékú politikus. Az emberiség teljes felszabadítását szorgalmazzák. Vorian Atreides, a kimek Agamemnón fia, akit a gépek neveltek fel. Szerelmes lesz Serenába és felnyílik előtte az igazság kapuja. Gyakorlatilag ők a legfontosabb szereplők, de azért bőven akadnak mások is. Erasmus, a kegyetlen robot, akinek a fogságába esik Serena. Ez a gép a kegyetlenség megtestesítője. A kis Manion megölése brutális tett volt tőle, ami végül is begyújtotta a lázadás magját. A Poritrinen tanul Norma Cenva, a tudós Tio Holtzamn szolgálatában. Norma láthatja, hogy sokszor az emberek se jobbak, hiszen az elmaradott világok lakóit rabszolgaságban tartják. Jó betekintést nyerünk a zenszunik és zensíiták világába, hitükbe és mindennapi életükbe. Az Arrakison féreglovas Szelim története és a fűszerkitermelés nagyobb sebességre kapcsolása valószínűleg még jelentős lesz. Érdekes volt a rossaki varázslónők világa, Zufa Cenva karaktere.

A cselekmény hullámzó volt, hol unalmas, hol érdekes, főleg Serena, Xavier, Vor, Seurat, Norma, Szelim, és Iblis voltak érdekesek. A kis Manion halála nagyon megrázó, még akkor is, ha az események egyik gyújtópontja volt. Ezért a végeredmény nálam: három és fél.

 

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Jó bevezető volt az eseményekhez, amelyeket a következő két részben olvashatunk, majd meglátod. És jól tudod, az elmesélt események valóban meghatározóak a továbbiakban.

Számomra a sorozat hozott egy kedvenc Dűne-karaktert: Voriant. Abszolút dobogós az univerzum teljes szereplőgárdáját tekintve.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 évvel később...

Már gondoltam én is arra, hogy felhozom a topikot :)

Akkor mindjárt itt van egy interjú, aminek a második felében a főszerepet játszó Timothée Chalamet beszél a Dűnéről is. Többek között annyit, hogy 6 hónapra jön forgatni a filmet Budapestre - miután az idei nyár nagy részét is nálunk töltötte egy másik film kapcsán :D :rock:

https://entertainment.inquirer.net/295431/timothee-chalamet-talks-beautiful-boy-dune

 

Jelenleg úgy néz ki, hogy jövő márciusban kezdik a forgatást, de ehhez hirtelen nem tudok forrást biztosítani. 

 

Valaki tervezi elolvasni, vagy újraolvasni a könyvet? 

 

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.