Ugrás a kommentre

EPIII elemzés


Ajánlott hozzászólás

Az nagyon tetszik a halál-jelenetben, hogy Obi-Wan végig ott van Padmé mellett, de mégis kicsit vegyesek az érzelmeim: bírom Obi-Want, mert törődik Padmé-val, de miután legyőzi Anakint, elkezdődik bennem egy kis érzelmi hullámvasút.

A "You were the chosen one!..." szövegből úgy érzem, egy kicsit megtagadja Qui-Gont, mivel ő hitt abban, hogy Anakin a kiválasztott. Obi-Wan múlt időben beszél (ő már nem hisz), de a saga vége mégis egykori mesterét igazolja.

A "You were my brother, Anakin! I loved you." mondatnál nagyon sajnálom Obi-Want. Az arcát soha nem felejtem el, mikor ezt mondja (Nagy vagy, Ewan!).

Mikor otthagyja Anakint, akkor kissé megutálom Obi-Want, mert csak úgy elment. Anakin számtalanszor megmenti mesterét, és nem hagyja ott feküdni a padlón Grievous hajóján. Ennél a pontnál úgy érzem, Obi-Wan valamilyen szempontból kicsit rosszabb, mint Anakin. De sajnos úgy kellett lennie, ahogy lett, enélkül nem lett volna Vader-szerkó.

Amikor már a hajón ül és a kezét az arcához emeli, akkor megint sajnálom.

Amikor ott van Padmé mellett, akkor megint bírom.

Húzós a dolog.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Revenge of the Sith

Chapter 47: Lord Vader Awakes

Time: 2:02:23-2:03:39

 

Tartalom

 

A műtőasztal függőleges helyzetbe fordul, vele együtt a lebilicselt Darth Vader is. A termet halk mechanikus légzés tölti meg. Darth Sidious odalép tanítványa mellé, s bizonytalanul megkérdezi, hallja-e őt.

Vader pedig kisvártatva gépiesen recsegő, mély hangon igent felel. Aztán az Uralkodóra pillantva megkérdi, ?Hol van Padmé? Biztonságban van? Jól van??

Sidious pillanatnyi habozás után elmondja neki, hogy őúgy tudja, haragjában Vader maga végzett a nővel.

Vader ellenkezik, lehetetlennek tartja ezt, hiszen érezte, hogy Padmé él. Dühött kétségbeesésében felüvölt. A föld remegni kezd, a műtő falai meghorpadnak, az orvosdroidok összeroppannak. Sidious elégedetten elmosolyodik, miközben tanítványa letépi a kezeit fogvatartó bilincseit, kiszabadítja lábait. Bizonytalanul előrelép, kis híján orra bukik. Végignéz magán, majd reményvesztetten felkiállt: ?NE!?

 

Fejezet vége

------------------------------------------------------------------------------------------------

Azt hiszem, most már kijelenthetjük, hogy Darth Vader teljes egészében megszületett. Sidious egyetlen mesteri húzással kiírtja a maradék jót is. Anakin Skywalker, a jó ember megszűnt létezni, már nincs semmi, amiért élhetne. Se családja, se barátai. Már csak Vader van, aki mesteréért és a Birodalomért él.

Sokan mondták (és sokan még mai napig mondják is), hogy Vadernek nem kellett volna ez a ?NOOOO!?. Szerintem nagyon is kellett. Vader mindig is ember volt, mégha ezt néhányan nehezen is tudják elképzelni. Megvolt benne ez az érzelemkitörés, mert ha nem lett volna meg, nem vágja bele az Uralkodót abba az aknába. Mint ahogy jónéhány embernek az sem tetszik, ahogy Vader először jár. Hát nem tudom, szerintem tökéletes, hiszen először használja gépi lábait, először kell tájékozódnia gépi érzékszervekkel, és először jár egy súlyos sérülés után. Szóval szerintem remek ez a jelenet, ráadásul a zene is hatásos. Utoljára Qui-Gon, egy Jedi lovag temetésénél hallhattuk ezt, most pedig Anakint temetjük képletesen, azt az embert, akit Qui-Gon fedezett fel, így egyben Qui-Gon eszméit is temetjük, ráadásul újfent egy Jedi lovagot.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Bizonytalanul előrelép, kis híján orra bukik. Végignéz magán, majd reményvesztetten felkiállt: ?NE!?

Bizony! Az az enyhén Frankensteinteremtménye lépés meg kifejezetten egy levettkalapos főhajtás Dave Prowse felé:peace:

 

Kemény, "ütős" jelenet. meg "darkos" meg milyen szó sikerült még rá... Palpi meg, azon túl hogy szemét is meg igaza is van, élete egyik legjobb sorát mondja, ha nem "a" legjobat. Eddig mindig ő volt az aki Anakint a valós helyzetelkkel úgy szembesítette, hogy azt ő el is hitte neki. Most is ez a helyzet, "csak" épp a téma más. Szögesellentétes.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

"Failure complete!" A néhai Anakin Skywalkert végképp csapdába ejtette a sötét oldal. Sidious nagyon jól tudta mi lesz, és bár Vader látta volna kárörvendő vigyorát, biztos letépi a fejét.

 

Az a sokak által vitatott "NOOOO" pedig a legjobb reakció, hisz abban a kiáltásban veszik el (vagy kerül nagyon mélyre) a néhai Anakin minden reménye, szeretete, életének értelme. Innentől láthatjuk az EPIV-es Vadert. Azt aki megtagadja régi mivoltát, hisz Anakinként "kudarcot vallott". A zene is telitalálat, és pont azét amit Dzséjt is írt. Ez Anakin Skywalker temetése.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

ez a jelenet nagyon hatásos, ez az egyik kedvenc jelenetem az egész Star Wars saga-ban. És szerintem ez az egyik legszomorúbb jelenet.

Ja és a zenei aláfestés is nagyon odaillő. Pontosan ahogy ti mondtátok, így még nem is gondoltam végig. Nem véletlen hogy Qui-gon elhamvasztásánál is ugyanaz a zene megy, mint annál a jelenetnél, amikor a műtőasztalra leszíjazott Darth Vader a műtőasztallal együtt lassan függőleges helyzetbe emelkedik.

valóban remek párhuzam, köszönöm, hogy ezt is felfedtétek előttem :peace:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egy újabb párhuzam: a Yoda-Sidi és Qui-Gon - Maul párbaj zenéje is ugyanazokon az alapokan fekszik. Yoda zuhanása és megkapaszkodása között pedig az dallam jön elő, amikor Qui-Gon benyom egyet Maulnak, az leesik a Jedi pedig utánaugrik. Még a párbaj vége is ugyanaz: a Jedi marad alul.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ezt majd az EPVI-nál megebszéljük

Nemigen van ezen mit beszélni, mert az ami Vader fejében zajlik, az egyik legnagyobb rejtély sagában (szerintem). Jobb, ha ezen mindenki egyedűl elmélkedik.

Egyszerűen Anakin mélyre vagy nem mélyre temetése eszembe juttatta ezt a dolgot. Az érdekelne csak képletes volt. Máskor majd egyértelműbb leszek.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egy újabb párhuzam: a Yoda-Sidi és Qui-Gon - Maul párbaj zenéje is ugyanazokon az alapokan fekszik. Yoda zuhanása és megkapaszkodása között pedig az dallam jön elő, amikor Qui-Gon benyom egyet Maulnak, az leesik a Jedi pedig utánaugrik. Még a párbaj vége is ugyanaz: a Jedi marad alul.

Na ja, bár ez egyáltalán nem tartozik ehhez chapterhez. Ennek inkább a párhuzamokkal foglalkozó topicban a helye.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Érdekelne, hogy mennyire gondolja Vader komolyan a benne levő vívódás letagadását a VI-ban.

Na ez az, amin mindenki jól eltörpölhet... sok verzió lehet:)

 

-Komolyan gondolta, hogy neki már késő

-Komolyan gondolta, de kíváncsi volt igaza van-e

-Csak annyira gondolta komolyan, hogy hagyja Luke-ot tovább fűzni őt

-Csak azért mondta, mert Palpihoz tartozott és nem szándékozott lelki válságba esni az orra előtt

-Csak azért mondta, mert Palpi bőven hallótávolságon belül volt

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nemigen van ezen mit beszélni, mert az ami Vader fejében zajlik, az egyik legnagyobb rejtély sagában (szerintem). Jobb, ha ezen mindenki egyedűl elmélkedik.

Szerintem pedig bőven van mit megbeszélni ezen. :) Az, ami Vader fejében van, a legizgalmasabb rejtély a sagában. Lényegében erről szól a saga, hiszen ez Anakin Skywalker története.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem pedig bőven van mit megbeszélni ezen. :) Az, ami Vader fejében van, a legizgalmasabb rejtély a sagában. Lényegében erről szól a saga, hiszen ez Anakin Skywalker története.

Csak ne itt, mert nem ide tartozik. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ory-Wan, kérlek, ez se tartozik ehhez a chapterhez (a DVD egy adott fejezetei). Ennek a topicnak az a lényege, hogy mindig ahhoz a fejezethez szólj hozzá, amiről szó van, most pillanatnyilag a 47-esről. Néha lehet előre és visszautalás, de ne ugorj szándékosan, minden átmenet nélkül más chapterekre, vagy más filmekre.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Revenge of the Sith

Chapter 48: The future of the Twins

Time: 2:03:40-2:06:39

 

Tartalom

 

A Tantive IV landol a naboo-i főváros, Theed hangárjában. A tárgyalóteremben Yoda, Obi-Wan és Organa gondterhelten tanácskoznak. Yoda azt javasolja, hogy a gyerekeket el kell rejteniük, Obi-Wan pedig hozzáteszi, hogy lehetőleg olyan helyen, ahol a Sithek nem érzik meg őket. Az apró Jedi mester még megjegyzi, hogy külön, két helyen lennének biztonságban, majd a szenátor felé fordul. Bail magára vállalja Leiat, elmondja, hogy a feleségével már régóta szeretnének örökbe fogadni egy lányt, és szerető szülei lesznek. Obi-Wan helyeslően bólint, majd rákérdez a fiú sorsára. Yoda felé perdül a székkel, s azt javasolja, hogy a Tatooine-ra, a családjához küldjék. A Jedi mester maga vállalkozik a gyerek elvivésére, akárcsak arra, hogy mellette marad, míg felnő.

A tanácskozás végével Bail és Obi-Wan felállnak. Yoda még elmondja, hogy amíg el nem jön az ő idejük, elvonultan kell élniük. Aztán mindkét férfi meghajol felé, és kifelé indulnak. Az apró Jedi visszainti Obi-Want, aki leül a székbe. Yoda arra kéri, töltse tanulással tatooine-i remeteségét. Kenobi meglepetten kérdez vissza. Yoda elmondja, hogy egy régi barátjuk megtalálta a halhatatlansághoz vezető utat. Visszatért az Erő honából, s ez nem más, mint Obi-Wan régi mestere. Obi-Wan döbbenten mondja ki a nevet: ?Qui-Gon.? Yoda bólint, majd hozzá teszi még, hogy megtanítja neki, hogyan beszélhet vele.

Organa Raimus Antileshez kíséri C-3PO-t és R2-D2-t. A szenátor a gondjaira bízza a két droidot, majd a lelkére köti, hogy bánjon velük jól, a protokoll droid memóriáját pedig töröltesse. C-3PO ilyedten kérdezi: ?Mi??, R2 pedig kacarászó csipogást hallatt. A protokoll droid ránéz, majd Oragan után és elkeseredetten felnyög: ?Jaj ne.?

Éjjszaka honol Naboon. Theed összes épülete kivilágítva díszeleg, a folyót összekötő hídon pedig hatalmas tömeg gyűlt össze, hogy elbúcsúztassák Padmé Amidala Naberrie-t. A lebegő koporsót Padmé anyja, Jobal, apja Ruwee, nővére Sola és az ő gyermekei, Ryoo és Pooja kísérik. Mögöttük a nabooi hatalmasságok, Apailana királynő, Sio Bibble kormányzó, Nass nagyfőnök és Jar Jar Binks képviselő ballagnak gyászosan. Padmé kék ruhában, arcán békességgel fekszik a virágszirmokkal díszített koporsóban, kezét kigömbölyödő hasára téve, benne az Anakintól kapott japorfa medállal.

Valahol, messze a Nabootól, három Venator csillagromboló lebeg a nyílt űrben. Körülöttük V-Szárnyú vadászgépek járőröznek. A hídon a birodalmi tisztek végzik munkájukat, míg az ablakoknál Darth Sidious, azaz az Uralkodó áll és épülő csodafegyverében gyönyörködik. Mellette Tarkin kormányzó áll. A műveleti szobából egy tiszt felnéz a ködeledő Darth Vaderre, aki mestere mellé áll. Rápillant Tarkinra, és a kormányzó azonnal távozik a két Sith mellől, akik elmerülnek teremtményük látványában. A Halálcsillag kerete és a szuperlézer építése már előre haladott állapotban leletzik.

 

Fejezet vége

------------------------------------------------------------------------------------------------

Remek képpel indítunk. Naboo, mint mindig, még most is a fény, a békesség birodalma, a Tantive IV pedig egyáltalán nem rí ki belőle. Ráadásul már régi ismerősként üdvözölhetjük a hangárakat és az alatta húzódó űrdokkot. Ám most az utolsó ittléttel ellentétben gyászos okok miatt érkeztek ide hőseink. Aporpó, ki szúrta ki a Millenium Falcont a hangárok alatti űrdokkban?

Új részét ismerhetjük meg a Tantive IV-nek, a tárgyalót. Szerintem akárcsak a pilótafülke, ez is nagyon jól eltalált és az ep4-ben látott elemek közé remekül beillő hely. Főleg az asztal a nagy piros gombokkal. Eldől a kicsik sorsa is. Bail örökbe fogadja Leiat, Obi-Wan pedig elviszi Luke-ot a Tatooine-ra, ahogy azt mindig is sejteni lehetett, bár az meglepő, hogy Yoda intézkedik mindkét ügyben, a jelenlévők csak elvállalják a rájuk osztott szerepet. Obi-Wan itt már rettenetesen megkeseredett, egyedül csak Qui-Gon említésékkor derül fel kicsit.

Apropó Qui-Gon. Szép, hogy itt elmondják, hogy visszatért, meg minden, de mire fel? Miért ő, mit tudott ő, amit más nem? Qui-Gonnak ez a képessége ott maradt a levegőben, és szerintem egyáltalán nem sikerült tökéletesen elvarrni. Szerintem itt egyáltalán nem lett volna baj, hogy ?Qui-Gon megmondja a frankót?. Ez ?A szeretett a válasz a sötétségre.? Újabb ízt adott volna a történetnek, hiszen egyáltalán nem érthető. Ha a szeretet lenne a gyógyír, Anakinnak nem kellett volna a szeretet miatt a Sötét Oldalra állnia, és éppen ezért, akárcsak Obi-Wan a néző is szkeptikusan állhatna Luke visszatérítő mozdulatához, és Padmé ?Van még benne jó.? mondatához. És ott lenne a hogyan is, hogy hogyan lehetne annyi szertetett kicsikarni egy Anakinhoz hasonló emberből, hogy az visszatérjen a jó oldalra. És mint írtam, Qui-Gon ezen képessége, ezzel együtt a szellem képességet is elvarratnak érzem. Egy ?Ne Anakin! NE!? és egy ?Régi barát visszatért az Erő honából? elég erre? Szerintem nem. Hiszen nem egy embert ismerek, aki addig, míg fel nem világosítottam, hogy Qui-Gont hallani, azt hitte, hogy Obi-Want hallják. És ez még az ep6 végén sem nyílvánvaló szerintem. Nekem jobb és több dolgott és érzést adott volna, ha Yodával beszélgetett volna Qui-Gon holtában, és ezt a jelenetet mindig is hiányolni fogom.

Nade kanyarodjunk vissza. Jön a temetés pillanata. Itt újra láthatunk régi és új ismerősöket. Itt van egy kis hiba, mert akik nem látták az ep2 kivágott jeleneteit, vagy nem olvasták a könyvet, gőzük sem lesz, ki az a kislány (és van ott egy másik is, csak szegényt kitakarja az előtte haladó), illetve a másik három ismeretlen arc. Ez az ep2 hibája, ahonnét szépen kivágták őket, így sokan csak sejthetik, hogy rokonok a semmiből előtűnve. Nekem viszont nagy öröm látni őket, hiszen ismerem az ep2 kinyisszantott jelenetét. Ugyanúgy örültem Jar Jar és Boss Nass feltűnésének is. És bár Panakát rühelem, de ő is megjelenhetett volna. És a Jedik trükkje, hogy terhesnek tűntették fel Padmét, nagyon ötletes, így érthető, Vader miért nem tudott a gyerekekről.

Végül láthatjuk a már átfestett Venatorokat, a TIE vadászokra igencsak emlékeztető V-Szárnyúak hangja is tovább erősíti a birodalmi érzést, a híd pedig maga a megtestesült ep5. Nagyon jó, akárcsak Vader, Sidious és Tarkin hármasa. Tarkin kicsit erőteljesebbnek tűnik alkatilag, mint későbbi önmaga, de hát istenem, húsz év nagy idő, főleg egy birodalmi tiszt életében.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Apropó Qui-Gon. Szép, hogy itt elmondják, hogy visszatért, meg minden, de mire fel? Miért ő, mit tudott ő, amit más nem? Qui-Gonnak ez a képessége ott maradt a levegőben, és szerintem egyáltalán nem sikerült tökéletesen elvarrni. Szerintem itt egyáltalán nem lett volna baj, hogy ?Qui-Gon megmondja a frankót?. Ez ?A szeretett a válasz a sötétségre.? Újabb ízt adott volna a történetnek, hiszen egyáltalán nem érthető. Ha a szeretet lenne a gyógyír, Anakinnak nem kellett volna a szeretet miatt a Sötét Oldalra állnia, és éppen ezért, akárcsak Obi-Wan a néző is szkeptikusan állhatna Luke visszatérítő mozdulatához, és Padmé ?Van még benne jó.? mondatához. És ott lenne a hogyan is, hogy hogyan lehetne annyi szertetett kicsikarni egy Anakinhoz hasonló emberből, hogy az visszatérjen a jó oldalra. És mint írtam, Qui-Gon ezen képessége, ezzel együtt a szellem képességet is elvarratnak érzem. Egy ?Ne Anakin! NE!? és egy ?Régi barát visszatért az Erő honából? elég erre? Szerintem nem. Hiszen nem egy embert ismerek, aki addig, míg fel nem világosítottam, hogy Qui-Gont hallani, azt hitte, hogy Obi-Want hallják. És ez még az ep6 végén sem nyílvánvaló szerintem. Nekem jobb és több dolgott és érzést adott volna, ha Yodával beszélgetett volna Qui-Gon holtában, és ezt a jelenetet mindig is hiányolni fogom.

Nekem a Qui-gon-os dologgal nincs bajom, csak mégis... :)

Szóval szerintem a funkcióját betölti a jelenet e tekintetben, csak én többre vágyom. Viszont tudom, hogy ez így is elég és jó.

Az általam sokat emlegetett elmélet szerint, minden megjelenő jedi valójában az Erő, mely felhasználja az adott elhunyt képét, hogy segítse a Skywalker családot.

És hogy az Erő nem jelenik meg Qui-gon képében a film végén ismét csak azt mozdítja elő, hogy az ep4-5-6-ban lássunk újat, amint egyre erőteljesebb az Erő megnyilvánulása (hang, aztán kép is), ahogy Luke egyre jobban megismeri az Erőt is.

Sőt, Luke-ot senki nem tanította meg arra, hogy beszélni tudjon Obi1-al, mégis megteheti. Ellenben Obi1-nak meg kell tanulnia Yodától. Nyilván ez azért lehet, mert Yoda az Erőt jobban ismeri, mint Obi1. Azonban Luke még őket is körözi abból a szempontból, hogy csak ő látja meg/érzékeli az apjában levő jót, ezért igazságos, hogy az Erő már rendszeresen beszélget vele és irányítja őt Obi1 képében.

Tök jó, hogy az ep6-ben már szinte úgy viselkedik Obi1 a Dagobah-n, hogy lazán elmehetne wc-re is. Tehát az Erő egyre közvetlenebb.

Nekem így nagyon tetszik. :)

Ez volt Lada: "Ahogy a jedi-szellemeket értelmezem" írása. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ezeken a képsorokon már több a később megszokott látványelem, mint a 'prequelben' látott. Csupán Naboo maradt. Remek látvány tárul elénk amikor a Tantive megérkezik, és már bizon Theed felé is közelednek a vihar felhők. Szinte jelzésértékű, hogy ott ér véget az előzmény, ahol kezdődött. Érdemes lenne összehasonlítani az akkori és a mostani Naboo látványvilágát. Zongorázni lehetne a különbséget.

Obi-Yoda-Bail beszélgetés tökéletes, míg a csillagromboló flotta Vaderrel, Uralkodóval és Tarkinnal maga a megtestesült álom. Ezekeben a részletekben nem beszélnek, mégis nagyon hatásos képsorok. A Köztársaságra itt már csak a temetési zene emlékeztet, még a rombolókról is gyorsan levakarták a festéket. :)

 

Qui-Gon. Én még mindig azt mondom nem kell. Rombadöntötte volna a drámát, ha mint szellem lény elmondja, hogy a sithek nem győzhetnek. Lényegében arra lett volna jó, hogy amiről az EPIII szól, mármint, hogy a sithek győznek, az tkp. semmit se érne hosszú távon. Ezért nagyon nagy kár lett volna, már most "mindent elrendezni".

Így csak nagyon kétséges remények vannak, és ránk van bízva a dolog. Egyébként sem mondja el a technikát, mivel lehet visszatérni az Erő honából, így ezért se lett volna értelme ezt berakni. Lucas láthatóan nem akarta ezt elmondani (vagy fogalma sem volt, hogy oldja meg).

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De tudjuk ,hogy hosszú távon nem ér semmit a sith győzelme.Huszonvalahány év aztán Palpi aknában végzi, Birodalma meg széthullik.Tehát elvileg nincs dráma az EP3 végén mert ismerjük a 4-5-6-ot.Más lenne a helyzet ha a 4-5-6 még nem lenne kész.Akkor egyetértenék Odyval de így nem.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.