Ugrás a kommentre

Halhatatlanság-Hallhatatlanság


Szisz

Ajánlott hozzászólás

Három énünk van :D Etika órán tanultuk: Jó, Rossz, Reális :D

 

Amúgy köszi... már kezdtem azt hinni, hogy begolyóztam teljesen. Bomarr képes elhitetni velem :D

 

 

Amúgy Bomarr: köszönöm a leírást. Jó kis képet adok magamról, hogy ilyen klasszikust nem ismerek :D

 

 

Donát.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Donát, a materiális verzió nagyon jó, viszont a másikkal én sem értek egyet. Anakin és Vader egy személy, erre Ody írta a legjobb megfogalmazást (nevesítve van a jó és a rossz oldala, gratula, remek megfogalmazás :D ).

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nyilván azért választja ezt a formát ? formát vagyis a tartalom azért nem ugyanaz ? mert az öreg testhez a sötét oldal tapad. Meg ő az egyetlen, akiről nem tudni mikor tanulta meg a halhatatlanságot. Obi és Yoda hozta vissza, esetleg és ők meg így hozták vissza.

A fiatal Anakin volt a Jedi, az "öreg" Vader (-nek nevezem, hogy megkülönböztessem) Sith, és mikor Jediként visszatér, akkor a Jedi alakját veszi fel (amihez nem a sötét oldal tapad :D )

Nem tudjuk, hogy egyáltalán tanulta-e a halhatatlanságot. Ezt mindig úgy veszem, hogy neki, mint Kiválasztottnak, ez alapból megy. Talán nem állja meg a helyét, de az ellenkezője sincs a filmekben. Csak egy gondolat.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Anakin szelleme. Ahogy én látom azért kellett, mert így jobban összeköti a filmeket, és a karakternek is jót tesz, hogy nem annyi ember játsza el Anakint ahány SW epizód van...

 

A másik szempont pedig; a jó Anakin kifejezőbb visszatérése. Az, hogy a fiatalabb énjét látjuk csak azt jelképezi, hogy Anakin megtért, de semmmiképp nem azt, hogy ugyanabba az állapotba lépett volna, mint ami huszonévvel ezelőtt jellemzte. Azzal, hogy túl tudott lépni önmagán, és megölte az Uralkodót, egy új, sokkal bölcsebb szintre lépett. Hasonló ez ahhoz, amikor Luke nem öli meg őt, hanem eldobja a fegyverét. Említettem már valahol, ezt nevezik a hit ugrásának, ami kb. annyit tesz: megvilágosodás. Talán Luke szenvedése alatt jött rá Vader arra, hogy az egész Palpatine oldalán leélt élete semmit se ért.

:D Olyan szépen írtad le, egész meghatódtam.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A fiatal Anakin volt a Jedi, az "öreg" Vader (-nek nevezem, hogy megkülönböztessem) Sith, és mikor Jediként visszatér, akkor a Jedi alakját veszi fel (amihez nem a sötét oldal tapad :D )

Nem tudjuk, hogy egyáltalán tanulta-e a halhatatlanságot. Ezt mindig úgy veszem, hogy neki, mint Kiválasztottnak, ez alapból megy. Talán nem állja meg a helyét, de az ellenkezője sincs a filmekben. Csak egy gondolat.

Alapból? Ez már többször előjött. Ez nem jelenti azt, hogy mindenképpen halhatatlan lesz halála után, csak azt hogy neki nem kell tanulnia, teljesíti a feladatát és ezzel kiérdemeli a halhatatlanságot.

Azt sose tudjuk meg, hogy mit váltott ki Vaderből mikor Obi meghalt és eltűnt a teste a szeme láttára, aztán elkezdte a lábával keresgéli a "maradványait". KI: Hiányzik egy emotikon, a meglepődő .BE A test mintha egy kicsivel előbb is válna semmivé, vagy legalábbis nagyon egyszerre azzal, hogy eléri fénypenge.

Mindenesetre sehonnan sem tanulhatta, vagy Obiék gyorstalpalón halála után segítettek neki vagy azzal, hogy teljesítette a jóslatot "kiérdemelte". Ha nem öli meg a császárt fix, hogy nem tér vissza.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem is úgy értettem. Azzal hogy teljesítette a Kiválasztottságával járó feladatát, és, sőt !! Jediként visszatért, képes lett a halhatatlanságra. Az alapból azt jelenti, hogy nem kellett tanulnia. Végül is nem ő volt a legerősebb Jedi? A sötét oldal tapasztalatával a háta mögött még erősebben is tért vissza akár. Nem kellett tanulnia. Sith-ként nem válhatott volna halhatatlanná, ez egy valódi Jedi sajátosság, a Sith-ek nem képesek rá azért, amiért olyanok, amilyenek. Most ezt jól összezavartam, nem? :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Hát bizony nem lehetett volna Sithként halhatatlan.

Mondjuk a gróf is ismerte mindkét oldalt mégsem lett az, Anakinon kívül pedig mindenki "kőjedi" volt. Érdekes hogy amit Sidi mond neki az igaz lesz, hogy az erő átfogó ismeretével lehet bölcs vezető vagy valami ilyesmi. A kiválasztottság azt jelenti, hogy ő az áttérés után képes visszatérni, vagyis ő dönt teljes mértékben arról hogy melyik oldalon áll. Dooku már nem térhetett vissza, mert akit elnyel a sötét oldal annak sorsát örökké uralja. Sidi :D már Sade márki-hoz közelít tehát, szinte már ő maga a sötétoldal, mintha belőle jönne. Yodais téved mert valószínű már nem hisznek abban hogy ő vagy hogy egyáltalán van kiválasztott. A kiválasztottság annyit jelent hogy akkora erővel van felruházva hogy a sötét utón járva is képes olyan döntést hozni hogy visszatér és ezt véghez is tudja vinni. Van aki azt gondolja egy önzetlen tett végrehajtása hoz vissza a sötét oldalról ám a sötét oldalon elkövetett dolgok "jutalma" a halál. Vader mindenképp meghalt volna, tehát szerintem nem a halálvolt az ár, hiszen ennek ellentmond, hogy lényegében csak a rossz testét vesztette el. Egyébként nekem a 3. rész után esett csak le a tantusz, hogy valójában Anakinról szól a Jedi visszatér cím. Hála égnek hogy nem a Jedi bosszúja lett a cím, bár lényegében illene az is az eseményekre ám egy Jedi nem áll bosszút, csak igazságot szolgáltat, jelen esetben egyensúlyt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

:D Olyan szépen írtad le, egész meghatódtam.

Örülök hogy tetszett. :D Szerintem ennyire egyszerű.

 

Talán annyit még, hogy nem véletlen mentette meg Vader életét Palpi. Tudta, hogy ezzel a tettével szinte lekötelezi, és mivel más már nem lévén számára, teljes hűséggel fogja szolgálni. Persze Luke mindent felborított. :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Azért az bizarr, hogy pont amiatt menekül meg a kárhozattól, ami miatt rossz útra tért, vagyis ami elindította. Padmé iránt érzett szerelme miatt nem tudott Jediként viselkedni és ugyanakkor a szerelmükből született ikrek fiú fele, hoz rá áldást, pont ahogyan mondja Padménak, hogy a "gyermekünk áldást hoz ránk". Ebbe még az anyja mint másik kulcsember, akinek elvesztése miatt elkezdett sodródni, is belefér, a szimbólumok szintjén, nő és anya, amely kihozza azt a tulajdonságát, ami miatt nem tud Jedi lenni. Padmé is anya lett tehát ő egy személyben testesít meg mindent, ami elfordítja.

Az alfa és az omega. Talán pont ez az amiben fejlődik. Nem tudja elengedni a szeretteit a halálba. Valaki egyszer mondta, hogy a motiváció ugyanaz marad, életet akar menteni, ám van egy nagy különbség. Padmé életét mások élete árán vagy Luke életét a saját élete árán. Nem mindegy. És az első döntésnél elveszti Padmét, pont azt aki miatt mindent felad, feláldoz, aztán másodszor, amit feláldoz az tulajdonképpen megmarad, csak a rossz teste vész kárba. Persze Padmét örökre elveszti, ez az amit meg kell tanulnia: "Önként válj meg mindattól, amit fájna elveszítened." Számomra ez a legszívbemarkolóbb mondat az egész Sagában, és ez az amire nem volt képes, emiatt bukott el.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Mondjuk a gróf is ismerte mindkét oldalt mégsem lett az

 

 

Igen, de Anakin nem azért lett halhatatlan, mert ismerte mindkét oldalt, hanem azért - szerintem - mert beteljesítette a próféciát, és volt akkora ereje hogy visszatérjen a sötét oldalról. Erre természetesen Dooku sem volt képes.

 

Egyébként most el kell gondolkodnom azon, amit írtatok... azt hiszem, fölülvizsgálom az álláspontom :D

 

Donát.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Igen én is úgy gondolom, hogy azért mert vissza tudott térni a sötét oldalról. Csak sokszor hozzák fel ezt Anakinnel kapcsolatban, hogy ő ismeri mindkét oldalt, mintha csak ő ismerné. Dooku is ismeri saját tapasztalataiból, az igazi különbség, hogy Anakin az egyetlen, aki visszatért onnan.

 

Donát milyen álláspontodat vizsgálod felül? Azt, hogy Anakin és Vader nem egy? Hát tényleg szinte az ellentétébe fordult miután átált, 180 fokos fordulatot vett. Vader hideg, Anakin meg olyan mint egy fáklya. Vader alázatos a mesterével, Anakin nem. Anakin így jut el a középpontba, hogy ugyannak a dolognak a két végletét is megéli, s ezáltal a teljességet is meglátja s a szatori egy pillanat alatt bekövetkezik, összeáll a kép, hogy ki is a császár. Korábban hiába mondták volna el neki, hiába mondták neki, hogy egy szörnyeteg, ő nem látta, mert a szörnyeteg felé nem azt az arcát mutatta, amiben meglátta volna pl. saját könyörtelenségét. De akkor hirtelen meglátta.

 

Valóban elég nehéz feldolgozni, amiket Anakin tett. Nehéz megemészteni a mészárlást amit csinál és ezért gondoltam én is hogy nem lehet ugyanaz ember, még akkor sem ha van azért átmenet egyikből a másikba. Pálfordulás, ami történik.

Szerkesztve: - Szisz
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Hát itt van például amit Bomarr mondott.

Annak ellenére, hogy leírtam, amit leírtam, egy cseppet sem tetszik, hogy eszerint a verzió szerint Anakint egyáltalán nem terheli felelősség azért, amit Vaderként elkövet.

Aztán így belegondolva ez így kicsit tényleg túl misztifikáns. Szóval egy szó, mint száz, át kell gondolnom.

 

Donát.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Mondjuk a gróf is ismerte mindkét oldalt mégsem lett az, Anakinon kívül pedig mindenki "kőjedi" volt.

Dooku sith lovagként halt meg, ő nem tért vissza a jó oldalra. Szerintem ha Vadert egy csatában érte volna a halál, ő sem tért volna vissza szellem alakban, mert mint gonosz halt meg. A visszatéréshez kellet az utolsó, mindent elsöprő jó cselekedete.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Persze Padmét örökre elveszti, ez az amit meg kell tanulnia: "Önként válj meg mindattól, amit fájna elveszítened." Számomra ez a legszívbemarkolóbb mondat az egész Sagában, és ez az amire nem volt képes, emiatt bukott el.

És ha megfogadná Yoda mester mondatát, talán nem veszítené el Padmét :) Akkor szimplán azért térne "csak" át, mert "I want more!", bár több időbe telne (és közben megszületnének az ikrek is) és mindenki világosabban látná, hogy a hatalomért tette (már aki ezt nem látja át :hmm: ) És, és , .... Szóval inkább hagyjuk, mert ez spekuláció a részemről :P

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Persze, hogy a hatalomért tette. Egy olyan hatalomért, amivel meg tudja menteni, azaz le tudja győzni a halált :hmm: . Aztán hiába is nem jött össze Padmé megmentése, már nem volt más választása, mint a csaászár oldalán szolgálni a maradék céljait.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem volt más választása, mert számára csak ez maradt.

A hatalom azért is kellett, hogy megmentsen mindenkit (főleg a háború szörnyűségeitől). Igazából a hatalom jó célért kellett volna, csak hát tévedésben volt a fiú rendesen, hogyan tegyen jót.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egy kicsit azért fura, hogy a sok borzalmat, amit csinált egyelen jócselekedettel semlegesíti. Bár igaz, hogy az az egyetlen megmenti valóban a fényt, a "féynhozót", aki újraszervezheti a rendet. Gyakorlatilag mielőtt áttért bebiztosította a visszatérését azáltal, hogy gyerekeket nemzett. :hmm: .

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egy kicsit azért fura, hogy a sok borzalmat, amit csinált egyelen jócselekedettel semlegesíti. Bár igaz, hogy az az egyetlen megmenti valóban a fényt, a "féynhozót", aki újraszervezheti a rendet. Gyakorlatilag mielőtt áttért bebiztosította a visszatérését azáltal, hogy gyerekeket nemzett. :) .

Nálam nem semlegesíti.Próbálom felmenteni amikor ledobja a császárt.De mindig eszembe jutnak a kisgyerekek a Templom folyosóján.Ez számomra megbocsáthatatlan.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem Vader karakterében az a jól eltalált, hogy nem "igényli" a megbocsátást a nézőtől. Tudjuk, hogy volt benne jó, rossz, és hogy mindkét témában nagyot alakított. Tisztelni "kell", nem pedig megbocsátani neki. Az Luke dolga:)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem Vader karakterében az a jól eltalált, hogy nem "igényli" a megbocsátást a nézőtől. Tudjuk, hogy volt benne jó, rossz, és hogy mindkét témában nagyot alakított. Tisztelni "kell", nem pedig megbocsátani neki. Az Luke dolga:)

A megbocsátás és a tisztelet ennyire szétválasztható dolog lenne? Ha valakit tisztelek, akkor meg is bocsátok neki, nálam ez együtt jár. S ha már a tisztelet szóba kerül, akkor ott van az ellentéte is. Minden ?viszonyulás? mely természetes nem megnevezhető, a tiszteletnek van egy távolságtartó hivatalos formája és egy természetes, ami körülírható.

Itt, egyúttal látom azt, hogy összeegyeztethető a halhatatlansággal az, ha valakinek a múltjában olyan tettek vannak, amelyek emberi mércével borzalmasak és ?elítélendők?.

A tisztelet lehet ilyen is: "Ne ítélj mert megítéltetsz", ha elítélem, az elzár attól, hogy megérthessem. Nem őt vetem meg és még csak a tettét sem, nehéz elfogadni, hogy ez szükségszerű volt és nem volt más út. Bármilyen sötét is egy lépés, egy lépés lehetett számára a megvilágosodás felé...vagyis ez Anakin útja, s nem a miénk! Példakép nem az egyes tettei miatt lehet, hanem hogy felül tudott emelkedni a szörnyűségeken és "újra tudta kezdeni" még a pokol fenekéről is.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 3 héttel később...

Egy fontos dolog senkinek sem jutott eszébe...nekem is csak most hogy elkezdtünk a melóhelyen erről beszélni. :cry:

 

Amikor Anakin visszatér a Jedi végén, mint halhatatlan, a régi változatban egy olyan arcát láttuk, amilyen neki sohasem volt. A 3. rész végén összeégett és ez sosem állt helyre, csak hízott, erősödött, öregedett, de olyan arca sosem volt, hisz amikor Luke leveszi a sisakot ott egy kopasz sebes arcú ember van alatta.

Most jöttem rá, hogy muszáj volt kicserélni a fiatal arcra, másképp az nem Anakin lenne. Tulajdonképen akik belekötnek egy hibát hoznának vissza/bele...

Lucas bácsinak meg ott a pont :cry: .

 

Ody ezt beledolgozhatod a SW GYIK topicba is, ha gondolod.

 

 

:cry::)

Szerkesztve: - Szisz
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szisz, ezt figyelmedbe ajánlanám :)

 

Csabai Donát (azaz én :cry: ) 2006. Feb. 2. - 17:39

 

"Lucas szerette volna összekötni a filmeket. Három részen át látjuk az ifjú Anakint, ebből kettőben Hayden szerepel. Na már most. Mikor Anakin meghal, eredetileg szellemként Sebastian Shaw jelenik meg a helyén. De nem összeégett állapotban, és nem is teljesen leöregedve, ami azt jelenti, hogy már eredetileg sem az az ember jelent meg szellemként, aki a páncél mögött volt, hanem valaki fiatalabb.

Így tehát amikor Lucas megváltoztatta a Shaw fejét Haydenre, nem csinált mást, minthogy kijavította az így már hibának számító szellemalakot. De nem öreg Anakinből csinált fiatal Anakint, hanem egy nem létező Anakin képből csinált egy létezőt (elvégre a Shaw által megformált Skywalker test nem létezett soha, azáltal hogy Hayden eljátszotta a fiatal Anakint)."

 

Donát.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.