Ugrás a kommentre

Halhatatlanság-Hallhatatlanság


Szisz

Ajánlott hozzászólás

  • 3 héttel később...

Nahát. Nem akartam új topikot nyitni erre, gondoltam elmegy ide. Padmé haláláról lenne szó, bár a szó szoros értelmében ő nem halhatatlan. Számomra vita tárgyát képezi, hogy mibe halt bele..."szerintetek mi volt a halál oka?" :hmm:

Szerkesztve: - Szisz
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A filmből úgy tűnik, hogy a bánatba halt bele, nekem viszont jobban tetszik úgy, hogy egy kicsit a sötét oldal is hatott rá, mikor Vader fojtogatta. Ez azért nem állja meg teljesen a helyét, mert az orvosdroid azt mondja, hogy a teste egészséges. Viszont a sötét oldal ereje nem csak testileg hathat az emberre. Esetleg kiszívhatja az életerőt. A filmben talán nincs benne (kínos, de most ez nem jut eszembe pontosan), de azt hiszem, a forgatókönyvben mondja a droid, hogy elvesztette az életerejét. Ez pedig akár a sötét oldal miatt is lehet.

Szóval sötét erő hatása és a bánat. Nekem ez tetszik a legjobban, de a film nem igazán ezt mutatja.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem tudom a filmben hogy van...a másik topikban azt írták Vader ölte meg :o , azért a filmben nem egészen így van bemutatva, persze egyéni értelmezés kérdése. Végül is lehet hirtelen felindulásból elkövetett halálos kimenetelű cselekedetnek nevezni. :hmm: Én vagyok az ördög ügyvédje?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ezzel a Vader ölte meg dologgal az a baj, hogy az orvosdroid azt mondja, hogy testileg egészséges. Lehet, hogy lelkileg ölte meg Vader??? :hmm: Így jóval elfogadhatóbb, mint hogy testileg ölte meg. Mert végül is Padmé nem testi bajba halt bele.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Megmondom őszintén ez nekem is nagy rejtély.Ha fizikailag nézzük akkor elvileg lehetetlen mert a bánatba senki nem hal bele.Mondjuk ha meghal egy szerettem én nem tudok a bánatommal olyan belső szervi kárt okozni magamnak, hogy meghaljak.Mert ugye a halál azért következik be mert egy életfontosságú szerved felmondja a szolgálatot.Ez fizikai dolog.Ezt bánattal nem lehet előidézni.Na ez a földi gondolkodás.

Viszont az SW egy mese.Szerintem az Erő "ölte" meg vagyis vette el az életerejét.Padmén keresztűl vezetett az útja a Kiválasztottnak arra az ösvényre, hogy egyensúlyt hozzon az Erőbe(átállt a sötét oldalra ,hogy a Jedi végén ledobja az aknába a fő sith-et).Anakin átállásával Padmé az Erő szempontjából elvégezte feladatát.Már nincs szükség rá.Ezért elvette az életerejét.Legalábbis én így gondolom.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szvsz a lelki legyengülésbe tökéletesen bele lehet halni. A test nem minden az élethez.

Azt se feledjük el, hogy olyan lelki trauma még szvsz ezen a világon senki nem ért, mint Amidalát. Elpusztult a kormány, amiben hitt, amiben élt, és a pusztítóját ő maga állította oda, ahonnét véghez tudta vinni terveit, ő is részese volt annak, ami eszköz volt a pusztításban (klónok háborúja), ráadásként ez a valaki, akit hatalomra juttatott egyben a felelőse annak, hogy rengeteg barátja meghalt, valamint ez az ember felelős azért is, hogy élete egyetlen szerelme, akiért élt, elárulta őt, Amidala hitvallását, a kormányát, az életére tört és saját kezével ölt olyan gyerekeket, amilyenek az ő testében is fejlődnek. Szerintem ezzel ki lett írtva Padmé teljes lelke, gyökerestül kitépték, rátiportak és szétszaggatták, hogy aztán a darabokat még egyszer megtiporják. Ebbe a bánatba vagy belehal vagy beleőrül.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én vagyok az ördög ügyvédje?

Nem. Te Darth Szisz vagy. :)

 

Egyébiránt Karrde mondta ki a bűvös szót. Amidala lelkét "ölte" meg Anakin. Annyira szerette az a szegény lány, hogy ekkora traumát már nem bírt elviselni. A rengeteg drámai esemény végén ez tette be a kaput. Nem akart élni, még a gyerekei miatt se. Ez azért elég nagy lelki összeomlásra utal.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 6 évvel később...

Ami a másikat illeti, a galaxisbeli magyarázatot, az már sokkal elgondolkodtatóbb, és ez már bőven megér egy topicot. Mert vajon miért a 22 éves Anakin Skywalker jelenik meg szellemként, miért nem 44éves? Merthogy erről van szó. És számomra ez az egyik bizonyítéka annak, hogy amikor Anakin áttért a sötét oldalra, megszűnt Anakin Skywalkernek lenni, s lett Darth Vader. S bár ez az Anakin a Jedi visszatér végén visszatér, de ekkor már Vader teste mögé szorul. Az igazi Anakin, a kiválasztott, véleményem szerint testben lélekben az az Anakin, akit az EpIII elején ismertünk meg. Itt stimmel mindene. A teste, a lelke. Az, hogy a próféciát csak 22 évvel később teljesíti be, az jórészt a környezetének tudható be. Hát szerintem ezért Hayden fejét látjuk az EpVI végén.

 

Anakin nem halt meg, csak Obi-wan és Yoda gondolja így. Csupán háttérbe szorítja Vader. "megszűnt Anakin Skywalkernek lenni, s lett Darth Vader".

 

Szerintem Skywalker testében két én élt, Vader és Anakin. Vader, akit Plagueis teremtett, és akinek a Sith prófécia szerint az volt a feladata, hogy kiirtsa a Jediket, és Anakin akinek az volt a sorsa, hogy kiirtsa a Sith-eket. Utóbbi felülkerekedett a másikon a hatodik részben és beteljesítette sorsát.

 

Nagyon tetszettek a gondolataid e témában, és legtöbbel egyet is értek. :)

 

Én Yoda helyében min 100 évesen tértem volna akkor vissza :)

Zseléshajú Yoda :metal:

 

Nem jársz messze az igazságtól. :)

http://www.dorkly.co...of-force-ghosts

 

"megszűnt Anakin Skywalkernek lenni, s lett Darth Vader".

Mondja ezt Obi-Wan, aki jól láthatóan nincs tisztában azzal mi a helyzet, hiszen akkor nem mondana olyanokat, hogy Luke-nak meg kell ölnie Vadert, vagy hogy Vader számára nincs visszaut.

Itt követik el szerintem a súlyos tévedésüket Yodával...

 

Igen, és a legszomorúbb, hogy ezek a tévedések összhangban vannak az ep1-2-3 alatti időszakban elkövetett tévedéseikkel. Mintha Yoda, de talán Obi-Wan sem hitte volna soha, hogy Anakin lelke jó. Obi-Want, akármilyen baráti/testvéri/atyai viszonyt ápolt is Anakinnal, sosem látni, hogy bátorítani, hogy a kétségeit segítene eloszlatni, hogy egy-egy kérdésben mellé és nem vele szemben állna (pl. amikor Anakint felveszik a tanácsba). Egy igazi mentor nem így viselkedik szerintem.

 

Nem komplikált, a misztikuspszihoanalizises énem :P még hajlik is ebbe az irányba. Csak Bomarr és mások azért megerősítették bennem, hogy ez egy mítoszszerűen építkező történet és a mítoszokban nincsenek többszörös személyiségek. Ha így nézem akkor Anakin ott bent kuksol és végignézi a pusztítást, amit Vader visz véghez. Anakin hívja elő magából, mert ő maga erre nem képes ezért csinál egy Vadert, de attól Anakin még felel Vader tetteiért, hisz Vader tetteit ő is elkövette még ha ezt maga elől takargatja is. Tehát Vader nem belekerül valahogyan hanem Anakin teremti meg, Sidius befolyására.

Kész moralizálás, amit itt csinálok :P .

 

Szerintem nagyon is megállja a helyét a többszörös/összetett személyiség-elméletetek. Amikor Anakin hűséget esküszik Sidiousnak, azt mondja, megteszek bármit, amit kérsz, csak segíts megmenteni Padmét. Képes eladni a lelke jóságát és hagyni, hogy egy teljesen elkorcsosult valami költözzön a helyébe, csak hogy Padmé megmeneküljön. Mintha a saját "üdvözülése" semmit sem számítana, csak az, hogy a szeretett (!) lény, és annak gyermeke megmenekülhessen. Tehát még a rettenetes gonoszság közepette is ott élt benne a jó, mely a szeretet és aggodalom érzését sugározta Padmé irányába. Emellett a Mustafaron, amikor minden szepit lemészárolt, Anakin ott áll a korlátnál és SÍR. A könnyek a fájdalom és a szenvedés jelei, melyet a tettei okoznak annak a lényének, melytől ez olyan idegen (a JÓ Anakin).

 

A másik szempont pedig; a jó Anakin kifejezőbb visszatérése. Az, hogy a fiatalabb énjét látjuk csak azt jelképezi, hogy Anakin megtért, de semmmiképp nem azt, hogy ugyanabba az állapotba lépett volna, mint ami huszonévvel ezelőtt jellemzte. Azzal, hogy túl tudott lépni önmagán, és megölte az Uralkodót, egy új, sokkal bölcsebb szintre lépett. Hasonló ez ahhoz, amikor Luke nem öli meg őt, hanem eldobja a fegyverét. Említettem már valahol, ezt nevezik a hit ugrásának, ami kb. annyit tesz: megvilágosodás. Talán Luke szenvedése alatt jött rá Vader arra, hogy az egész Palpatine oldalán leélt élete semmit se ért.

 

Én is így gondolom. Az a pillantás, a szöveg nélküli rész, ahogy nézzük (a néző szemével) Vader sisakját, és ahogy ő hol a szenvedő Luke-ra, hol Palpatine-ra pillant, sokkal többet mond el, mint bármi szó. Talán akkor tudatosult benne, hogy ővele is ugyanez történt volna, ha Yoda tanácsát követve lemond Padmé megmentéséről (és az ehhez szükséges sötét erőről), és inkább ellene szegül a Sithnek. Luke képes volt eldobni a fegyverét miatta, pedig alig ismerte őt, és amikor csak találkoztak, ártott neki és a szeretteinek. Mégis rendületlenül hitt a jóságában, akárcsak Padmé a halálakor, és ez adhatta meg a végső löketet, hogy felszámolja magában Vader nyomat.

 

Anakin valóban nem volt skizofrén. Régebben nekem is hasonlóü volt a véleményem mint neked, hogy két énje volt, ami valahol igaz is, hiszen mindenkinek két énje van. Egy jó és egy rossz. A legtöbbünkben a jó elnyomja a rosszat. :D

 

Valamilyen szinten mind azok vagyunk szerintem. Anakin egymagában nagyon sokféle személyiség/lény: férfi, jedi, harcos, férj, (leendő) apa, és az Erő olyan teremtménye, melynek képességeit mind a jók, mind a rosszak ki akarták használni. Eleve az ep3 annyi gusztustalan machinációt bemutat, melyek láttán nem csoda, hogy egy jó ember eltévelyedik. Meg kell ölnie Dookut, pedig nem ez a jedi "módja" az egésznek. Kémkedni kell a kancellár ellen, pedig tudja, hogy ez felségárulás. A bűntudat ezt be is vallatja vele Palpatine előtt, és akaratlanul is elárul néhány dolgot, amit viszont a jedikről nem volna szabad kiadnia ("Tudom, hogy nem bíznak magában..."). Felveszik a tanácsba, de megtagadják tőle a mesteri címet. Őt kellene küldeni az Utapau-ra, hogy végezzen Grievousszal, mégis Obi-Want küldik. Ahelyett, hogy a helyes utat megvilágításba helyeznék előtte, folyton homályban tartják őt a próféciát és saját sorsát illetően. Nem tudja, mit kockáztat, és nem látja előre, milyen súlyosak a döntései. [ezért is annyira jó a TCW-ban, amikor az APA-FIÚ-LÁNY részeknél belelát a jövőbe, és tenni akar az ellen a szörnyűség ellen, amiket el fog majd követni]

 

Szerintem a skizofrénia valahogy nem is passzol a mitikus világképbe... Obi-Wan szavaiból is inkább csak azt veszem ki, hogy külön kezeli a régi és az akkori Anakint, ami érthető is, hisz amikor még Anakinnak hivták, barátok voltak és Vaderré válása után valamivel ellenségek lettek. De nem beszél olyasmiről, hogy két énje lenne...

Yoda is egy emberként kezeli az ep.5-ös beszédekor, amikor Luke apjáról azt mondja, hogy elindult a sötétség ösvényén, amely bizony könnyebben járható út... és nem azt, hogy a gonosz énje átvette az irányitást. Ha igy néznénk Anakinnak nem is lenne drámája, hisz a szörnyüségeket passzivitásban vészeli át, és nem is felelős értük semmilyen mértékben.

 

Szerintem Obi-Wan figurájában rengeteg a tagadás, ami szintén egy összetett pszichológiai és emberi vonás. Obi-Wan elválasztja Anakint és Vadert, pedig a két "én" egy testben él. A tagadás sok esetben a saját felelősség elismerésének hiánya. Obi-Wannak nagyon sok szerepe volt abban, hogy Anakin nem tudott megmaradni a jó oldalon. Akármilyen hű bajtársak voltak is, nem kapott tőle igazi útmutatást az élet dolgait illetően, és amikor csak szóba került köztük az érzelem témája, Obi-Wantól csak fejmosást kapott. Mint pl. az ep2 erkélyjeleneténél, amikor Anakin bánkódik, hogy Padmé alig nézett rá, pedig milyen régen találkoztak, és hogy ő mennyit gondolt rá. Erre Obi-Wan csak annyival reagál, hogy "ügyelj a gondolataidra... örült neki, hogy ismét találkoztunk". Én ebben nem látom azt a mélységet, amivel egy igazán gondos mentornak bírnia kellene. Mert mindez hangozhatott volna úgy is, hogy "tudom, hogy most kicsit csalódott vagy... de az élet ment tovább azóta, ő fontos politikai szereplő lett, te jedi vagy, sajnos ez a dolgok rendje, hogy a vágyaink nem mindig teljesülnek, és egyébként is, mi jedik vagyunk, a kódexünk X-Y-Z pontja úgyis tiltja a ragaszkodást/szerelmet/házasságot, még ha ebbe nehéz is beletörődni... akarsz róla beszélni?" Nyilván a filmvásznon a film hossza akadály az ilyen mély és tartalmas beszélgetéseknél, de valahogy egy igazi kapcsolatot kettejük közt én így képzeltem volna el ideálisnak.

 

Azért az bizarr, hogy pont amiatt menekül meg a kárhozattól, ami miatt rossz útra tért, vagyis ami elindította. Padmé iránt érzett szerelme miatt nem tudott Jediként viselkedni és ugyanakkor a szerelmükből született ikrek fiú fele, hoz rá áldást, pont ahogyan mondja Padménak, hogy a "gyermekünk áldást hoz ránk". Ebbe még az anyja mint másik kulcsember, akinek elvesztése miatt elkezdett sodródni, is belefér, a szimbólumok szintjén, nő és anya, amely kihozza azt a tulajdonságát, ami miatt nem tud Jedi lenni. Padmé is anya lett tehát ő egy személyben testesít meg mindent, ami elfordítja.

Az alfa és az omega. Talán pont ez az amiben fejlődik. Nem tudja elengedni a szeretteit a halálba. Valaki egyszer mondta, hogy a motiváció ugyanaz marad, életet akar menteni, ám van egy nagy különbség. Padmé életét mások élete árán vagy Luke életét a saját élete árán. Nem mindegy. És az első döntésnél elveszti Padmét, pont azt aki miatt mindent felad, feláldoz, aztán másodszor, amit feláldoz az tulajdonképpen megmarad, csak a rossz teste vész kárba. Persze Padmét örökre elveszti, ez az amit meg kell tanulnia: "Önként válj meg mindattól, amit fájna elveszítened." Számomra ez a legszívbemarkolóbb mondat az egész Sagában, és ez az amire nem volt képes, emiatt bukott el.

 

Ezek nagyon szép gondolatok. :) Igazán tetszik bennük, hogy a második "feláldozáskor" Anakin már nem sajnálja elveszteni azt, amitől korábban rettegett, mert rájött, hogy azzal egy jobb célt szolgál majd.

 

Persze, hogy a hatalomért tette. Egy olyan hatalomért, amivel meg tudja menteni, azaz le tudja győzni a halált :hmm: . Aztán hiába is nem jött össze Padmé megmentése, már nem volt más választása, mint a csaászár oldalán szolgálni a maradék céljait.

 

Igen. :( Mindig is kíváncsi voltam azonban, mi lett volna, hogy ha véget vet az életének, miután tudatosult benne, hogy mindent elvesztett és tönkretett. Vajon a jedik körében előfordult öngyilkosság? Mennyire vétek az az élő Erővel szemben?

 

Szvsz a lelki legyengülésbe tökéletesen bele lehet halni. A test nem minden az élethez.

Azt se feledjük el, hogy olyan lelki trauma még szvsz ezen a világon senki nem ért, mint Amidalát. Elpusztult a kormány, amiben hitt, amiben élt, és a pusztítóját ő maga állította oda, ahonnét véghez tudta vinni terveit, ő is részese volt annak, ami eszköz volt a pusztításban (klónok háborúja), ráadásként ez a valaki, akit hatalomra juttatott egyben a felelőse annak, hogy rengeteg barátja meghalt, valamint ez az ember felelős azért is, hogy élete egyetlen szerelme, akiért élt, elárulta őt, Amidala hitvallását, a kormányát, az életére tört és saját kezével ölt olyan gyerekeket, amilyenek az ő testében is fejlődnek. Szerintem ezzel ki lett írtva Padmé teljes lelke, gyökerestül kitépték, rátiportak és szétszaggatták, hogy aztán a darabokat még egyszer megtiporják. Ebbe a bánatba vagy belehal vagy beleőrül.

 

Nekem ez azért kicsit furcsa. A szerelemben való csalatkozás képes volna dominálni az anyai érzések felett? Képes az összetört szíve miatt lemondani a gyermekeiről is, és árvaként hagyni őket egy ilyen vészterhes időben? Mert az számomra nagy csalódást jelentett volna Padméban. Végig oly gondossággal készült a gyermekszülésre, tervezte az új, közös életüket, és nem hinném, hogy ezt csak magának és Aninak tervezte volna. A gyermek szerves része volt az elképzeléseinek. Most meg már nem is számít, hogy mi lesz velük?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 10 hónappal később...

De akkor Luke honnan tanulta meg látni Obi-Want? Nem hiszem, hogy Obi megtanította neki, azalatt a pár együtt töltött óra alatt, és javítsatok ki, ha tévedek, de Yodáig nem is találkozott, senki olyannal, aki megtaníthatta volna ezt neki. Ennek ellenére már a Halálcsillagról való menekülés közben hallja az öreget, és a Hoth-on már látja is.

Jogos! Valószínűleg Qui-Gon még nem volt olyan fejlett szellem mint a későbbi utódai. :D Valószínűleg csak hanggal tudott kommunikálni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De akkor Luke honnan tanulta meg látni Obi-Want? Nem hiszem, hogy Obi megtanította neki, azalatt a pár együtt töltött óra alatt, és javítsatok ki, ha tévedek, de Yodáig nem is találkozott, senki olyannal, aki megtaníthatta volna ezt neki. Ennek ellenére már a Halálcsillagról való menekülés közben hallja az öreget, és a Hoth-on már látja is.

Ezt már Lucas bácsitól kéne megkérdezni. Leginkább azt, hogy ezt a szellemesdit miért nem gondolta át picit alaposabban vagy adott több támpontot a megismeréséhez. Mert jelenleg csak annyit lehet mondani, hogy Luke a kiválasztott fia, aztán ennek köszönheti. Az biztos, hogy nem a szellem választ, hiszen akkor Qui-Gon bármikor szólhatott volna Yodához, Anakinhoz vagy Obi-Wanhoz, nem Yodának kellett volna tíz évvel Qui-Gon halála után véletlen észrevennie, hogy a fickó vissza tud szólni a túlvilágról. Akkor Qui-Gon már rég visszatérhetett volna, tanácsot adhatott volna Obi-Wannak, utat mutathatott volna Anakinnak - pláne, amikor az mészárlásba kezd. Akkor is csak Yoda hallotta, Anakin semmit sem. Márpedig ha a szellemnek ebbe van beleszólása, akkor ott Anakin meghallja.

 

Egy lehetőséget látok, ami megállná a helyét, ha nem volna az ep4. Ha a Jedi spirituális állapotba kerül, akkor képes tanulás nélkül is érzékelni a halhatatlanság e formáját elérő Jediket. Yoda meditatív állapotban volt, amikor meghallotta Qui-Gont, és Luke halálközeli állapotban lebegett, amikor meglátta Bent. Az elmélet csak az ep4-ben bicsaklik meg, mert ott úgy tűnik, hogy Luke hallja Bent. Már ha ő hallja és nem csak a néző, mert ugye Luke egyszer sem reagál döbbenten arra, hogy egy halott szól hozzá, technikailag csak egyszer van egy érdemi reakciója: amikor a csatában zavartan körbenéz. Mivel az ep4-ben tényleges kommunikáció nincs a két fél között, akár lehet azt is mondani, hogy csak a néző hallja Bent, Luke pedig csak érzi az akaratát.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Mindebből miért válik biztossá, hogy nem a szellem választ? Én azt szűrtem le a filmből, hogy Qui-Gon csak megtalálta a titok nyitját, nem lett az új képesség tökéletes elsajátításának mestere. Erre az általad említett korlátok is utalnak. De ezt a képességet - visszatérni az Erő honából - később Ben és Yoda tovább fejleszthették kényszerű remeteségük során. Yoda sem véletlenül mondja Obi-Wannak az Ep3 végén, hogy idejét töltse tanulással. Rögtön ezt követően kerül szóba Qui-Gon. Így értelmet nyer, hogy Jinnel ellentétben Kenobi és Yoda miért volt képes vizuálisan is kommunikálni az élőkkel, de a "megválasztom" dolog is hihetőbbé válik.

 

Azt még hozzáfűzném, hogy Luke reakciója az X-szárnyúban a Yavin-i Csata során nekem egyértelműen arra utal, hogy hallja Bent. Az ő tanácsára hallgat az Erőre, miután kikapcsolja a számítógépet. Nem látom értelmét, ha csak a néző hallaná. Főleg a Qui-Gonos párhuzam fényében.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De akkor felmerül a kérdés, hogy Obi-Wan miért ilyen visszafogott és miért nem ül be mondjuk szellemként a Lázadók vezetőségébe, ha más nem mondjuk Leián keresztül. Nyilván mint tapasztalt tábornok és egykori jedi van pár jó tippje hogy lehet megnyerni egy háborút. Épp emiatt is gondolnám, hogy valamit a fogadó félnek is tudnia kell ahhoz, hogy a kapcsolat létrejöjjön.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én úgy gondolom, hogy csak erőérzékenyek látják / hallják a szellemeket, sőt, azt sem tartanám meglepőnek, ha csak a világos oldal használói lennének azok, akik képesek fogadni ezeket az "ingereket". Az pedig, hogy Luke miért hallja Obi-want, szerintem pofon egyszerű: Qui-Gonn még kezdetlegesen tudta csak magát szerepeltetni a túlvilág után, kvázi a hangjával, és azt sem azonnal, csak 10 év elteltével (ki tudja, hogy az Erő honában az mennyi idő). Obi-wan rövidebb idő alatt tudott megszólalni (szinte rögtön), de a megjelenés neki is 3 évébe került. Yoda ellenben pár hónap alatt képes volt erre.

 

Ez lehet véletlen is (pl. kicsit röhejesen festett volna a szellem Obi-wan Luke X szárnyújának az orrán), de lehet, hogy egy fajta tanulási folyamatot prognosztizál. Qui-Gonn lehet, hogy csak annyit tudott felhasználni az Erőből, amit életében megtanult, és azt kombinálgatva 10 év alatt jutott oda, hogy meg tudott szólalni. Ezt támasztja alá, hogy Obi-wannal konzultálva Obi maga messzebbre jutott, mint Jinn (persze kérdés, hogy ha akart volna, meg tudott-e volna jelenni Qui-Gonn). Obi-wan már több mindent tudott, konzultált Jinnel, aki el tudta mondani, hogy ő minek venné hasznát az Erő honában, mi az, ami segíthetné, hogy megjelenjen. Obi-wan ezt életében elsajátította, így a halál után is képes volt már rá, csak mivel korábban Qui-Gonn azt nem tudta elmondani neki, hogy mi kell a szellem alakhoz pontosan (hiszen ő maga sosem ért ilyen magasságokba), időbe telt Obi-wannak, mire első Jediként kitapasztalta, hogy miként is lehet megjelenni. Ez megmagyarázná azt is, hogy Luke miért 3 év után látja először szellemként (nekem így jön le a jelenet a Hothon, ráadásul Obi-wan itt még fakóbb, halványabb is - persze lehet csak a fényviszonyok miatt).

 

Aztán Obi-wan már könnyedén elmagyarázhatta Yodának, hogy mit hogyan kell csinálnia a megjelenéshez, ezért a zöldfülű már relatíve gyorsabban elérte ezt a szintet. Ebben az elméletben az egyetlen kérdés csak Anakin, de hát ő a kivéte... izé a Kiválasztott, ami erősíti a szabályt. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

És mi a helyzet a Kiválasztott vérvonalával? Vajon a halála után Leia is automatikusan szellem lesz, mint Anakin?

Nem hinném, hogy "automatikusan" bárki képes lenne erre. Ha Leia nem foglalkozik az Erőérzékenységével, akkor valószínűleg sokkal alacsonyabb szinten reked meg, mintha csak megérzései lennének. Ha a jedik útjára lép és képzi/képezteti magát, mint Luke, akkor minden esélye megvan a szellemmé válásra.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én úgy gondolom, hogy csak erőérzékenyek látják / hallják a szellemeket, sőt, azt sem tartanám meglepőnek, ha csak a világos oldal használói lennének azok, akik képesek fogadni ezeket az "ingereket". Az pedig, hogy Luke miért hallja Obi-want, szerintem pofon egyszerű: Qui-Gonn még kezdetlegesen tudta csak magát szerepeltetni a túlvilág után, kvázi a hangjával, és azt sem azonnal, csak 10 év elteltével (ki tudja, hogy az Erő honában az mennyi idő). Obi-wan rövidebb idő alatt tudott megszólalni (szinte rögtön), de a megjelenés neki is 3 évébe került. Yoda ellenben pár hónap alatt képes volt erre.

De az a baj ezzel az amúgy nekem tetsző elmélettel, hogy egy bazi nagy kérdőjelre van alapozva: Qui-Gon meg tudott jelenni? Mert az ep2-ben az az egy kiabálás nem bizonyítja, hogy erre később képtelen volt. Már az ep2 és 3 között megjelenhetett Yodának, az ep3 és 4 között pedig vígan ugrálhatott Yoda és Obi-Wan között szellemalakban.

És továbbra is ott a kérdés, ha Qui-Gon tíz év után eljutott arra a szintre, hogy szólt Yodához, miért nem szólt egy szót sem Obi-Wanhoz vagy Anakinhoz? Egyáltalán, ha már itt járunk, ez sem elhanyagolható kérdés: Yoda mi a frászért tartotta ezt titokban három éven át? Hány száz Jedi veszett oda, miközben a kis zöldfülű ott ücsörgött az örök élet titkán.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Igen, ez nekem is eszembe jutott, de Mortison minden kérdőjel. Egyrészt, speciális hely, ahol még az Erő szabályai is felborultak, másrészt, abban sem lehetünk biztosak, hogy az valóban Qui-Gon volt, nem az Erő vagy a helyiek manifesztációja. Azon a világon semmiben sem lehetünk biztosak, még abban sem, hogy létezett egyáltalán. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Akár hányszor olvasom az erről szóló diskurzusokat, nekem akkor is mindig az a következtetésem, hogy a szellemek nem a korábbi emberek túlvilági megjelenései, hanem az Erő kivételes kivetülései, mindig az adott helyzethez és emberekhez. Qui-gon azt tanította Anakinnak, hogy a midi-chlorianok által beszél az Erő. A szellemalakokat vehetjük különálló öntudattal nem rendelkező speciális kommunikációs eszközöknek, amit még a jedik sem ismertek addig.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem hinném, hogy annyira szükséges lenne azon filózni, hogy mi van ha Qui-Gon is képes volt visszatérni szellemalakban csak nem láttuk és akkor miért volt ez titokban stb.. Legalább ennyi esély van arra, hogy nem volt erre képes, mert ő még "csak" egy alapvetőbb szintre jutott el. Obi-Wan, Yoda és Anakin pedig már továbblépett, noha Qui-Gon alapozta meg a lehetőségüket. ;)

 

Ha pedig feltesszük, hogy a befogadó Erőhasználónak is komoly képesség kell a szellemmel való kommunikáláshoz, akkor meg is van a magyarázat miért csak Yoda hallotta Qui-Gon-t. ;)

Miért nem tanította meg ezt másnak? Egyszerűen mert nem volt rá szükség. Most a háború közepén túl sokat senki nem ért volna azzal, hogy Qui-Gon szelleme néha sugall vmit. Voltak ennél sokkal fontosabb dolgok is. :) Aztán történtek dolgok, Obi-Wan-nak remeteségbe kellett vonulni hatalmas traumák után és mégiscsak a mesteréről van szó. Én nem látok ebben semmi érdekességet.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem ez a tanulás dolog is relatív. Nem feltétlen egy technikát foglalhat csak magában, amit el kell sajátítani. Lehet ez pl. gondolkodásmódbeli változtatás is, amit meg kell tanulni.

És figyelemre méltó, hogy mindig fajsúlyos helyzetekben jönnek elő a túlvilági szereplők. Vagyis az egy dolog, hogy Yoda tanított valamit Obi1-nak, de az még nem jelenti azt, hogy Obi1 akkor beszélt Qui-gonnal, amikor csak akart.

És az is érdekes, hogy Yoda tanulásra buzdítja Obi1-t a remeteség idejére, miközben a Qui-gonnal való beszélgetésre már rögtön megtanítaná. Ezek megint csak tág értelmezésre adnak lehetőséget.

És akkor még ott van a tanulatlan Luke esete is.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.