Ugrás a kommentre

Star Wars GY.I.K.


Ody Mandrell

Ajánlott hozzászólás

Anakin a kiválasztott, így ő alapból tudja ezt, mondhatni benne van. Gondoljanak Neo-ra. Őt is sz*rrá lőtték az ügynökök, mégis felkellt. :) Anakin fiatal szelleme pedig a jó Anakint jelzi, akit megismertünk. Ő tért vissza!

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Jaja, mondhatni jutalom, ha már egyszer az Erő annyira kicseszett vele, csakhogy meghozza az egyensúlyt :)

Tényleg, az egyensúly. Ez is mekkora már. Ha a Jedi-ok tudták volna, hogy Anakin tényleg a szó szerint vett egyensúlyt (2 Jedi - 2 Sith) hozza el ami jó ideig eltart, akkor nem akarták volna annyira kiképezni. :D

És itt ne vegyük figyelembe az EU-t mert ott az egyensúly nem tart olyan sokáig (pl. Starkiller)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Tényleg, az egyensúly. Ez is mekkora már. Ha a Jedi-ok tudták volna, hogy Anakin tényleg a szó szerint vett egyensúlyt (2 Jedi - 2 Sith) hozza el ami jó ideig eltart, akkor nem akarták volna annyira kiképezni. :)

És itt ne vegyük figyelembe az EU-t mert ott az egyensúly nem tart olyan sokáig (pl. Starkiller)

Az egyensúly nem azt jelenti, hogy 2 Jedi és 2 Sith van, hanem azt, hogy van Jedi és nincs egy darab Sith sem. Lucas példájával élve (azt hiszem, Lucas mondta ezt a példát), az egyensúly olyan, mint a víztükör. Ha nincsen fodrozódás, egyensúly van. A Sithek zavart keltettek ebben a sima víztükörben, így borult fel az egyensúly.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Tényleg, az egyensúly. Ez is mekkora már. Ha a Jedi-ok tudták volna, hogy Anakin tényleg a szó szerint vett egyensúlyt (2 Jedi - 2 Sith) hozza el ami jó ideig eltart, akkor nem akarták volna annyira kiképezni. :)

És itt ne vegyük figyelembe az EU-t mert ott az egyensúly nem tart olyan sokáig (pl. Starkiller)

Végül is Anakin elhozta az egyensúlyt, csak később és másként, mint ahogy Yodáék számítottak rá. Nem mint Jedi győzte le a Sith-et, hanem mint Sith győzte le saját magát és a mesterét is. :D Szerintem nincs annál nagyobb győzelem, mint amikor az ember saját magát, a rossz énjét képes legyőzni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 3 hónappal később...

Jaj, ma olyat kérdeztek tőlem férfi kollégák (akiket persze mindig a részletek érdekelnek), amire én csak a saját elképzelésem szerint tudtam, ráadásul elég bizonytalan választ adni, de tudom, hogy vannak itt olyan fórumtársak, akik erre kapásból tudnak majd válaszolni. :D

 

A kérdés tehát:

Hogyan is történik az SW-univerzumban a hiperűrben való utazás? Egyszerűen az űrben haladnak, csak többszörös fénysebességgel, vagy a hiperűrsebesség egyben azt is jelenti, hogy kilépnek abból a dimenzióból, és egy másik térben jutnak el a megadott pontra (ezért is kellhet ismerni a pontos koordinátákat, ahogy Han Solo is okítja Luke-ot, hogy nehogy nekimenjenek valaminek)?

 

Az én szerény elképzelésem szerint a második változat az igaz, mivel angolul azt mondják, hogy hiperűrben (in Hyperspace) haladnak, a fénysebesség (light speed) szó talán nem is hangzik el soha. Ugyanakkor az elmosódó fénycsíkok a pilótafülkék ablakában viszont mintha az első változat igazára utalnának. De én soha nem voltam túl jó fizikából, így érdemben ezt nem tudom eldönteni.

 

Mi a helyes válasz szerintetek? :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A második a helyes. A csíkok csak addig látszódnak míg hiperűrsebességre gyorsulnak,( kell ez a tampó ahhoz, hogy átlépjenek a másik térbe) ezek után lépnek be a hiperűrbe ahol túl is lépik a fénysebességet. Erre utal ugye Han Solo ama megjegyzése, hogy nulla egész öt tizeddel lépi túl a fénysebességet az öreglány. :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Jaja. A hiperűr (hiperspace -> Star Warsban, Stargate-ben) egy másik dimenzió, szokták még szub-térnek is nevezni (subspace -> Stargate-ben), vagy görbületnek (Warp - Star Trek), esetleg - bár ez nagyon fantáziasík - ívpályának (Andromeda), de a legelterjedtebb sci-fis berkekben a hiperűr vagy szubtér. Általában gyorsítással lehet belépni oda, ezért vannak a fénycsíkok (Trekben meg a megnyúló hajók). Aztán ott elvileg valós időben lehet megtenni akár ezer fényévet is. Mindnél jobb a hiperhajtómű, annál nagyobb távot lehet megtenni mindnél rövidebb idő alatt.

A napok, szupernovák és feketelyukak problematikája meg abban rejlik, hogy az ilyen nagy gravitációs tömeggel rendelkező űrdolgok úgymond árnyékot vetnek a hipertérbe, így lendületből kiránthatják a hajót a valós térbe és beszívhatják. Az SW-ben pl. van egy biztonsági intézkedés erre, hogy ha véletlen egy feltérképezett hiperűrútvonalon egy nap szupernovává vagy feketelyukká avanzsálódna, és még nem állították át a térképeket, akkor a navikomputer - amennyiben időben érzékeli az árnyékot - automatikusan kilépteti a hajót a hipertérből. No, ezt szokták kihasználni az Interdictor hajók, hogy kirágassák a menekülőket, vagy meggátolják, hogy hipertérbe ugorjanak (a navikomp. ugyanis ilyenkor nem is engedélyezi az ugrást, pl. sok sci-fiben naprendszeren belül nem lehet teret váltani; mondjuk ilyen SW-ben nincsen, ott bárhol lehet ugrálni).

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 11 évvel később...

A TCW 6x12 Destiny része ezzel is foglalkozik. Érdemes lenne megnézned. Yoda ellátogat az élet, azaz a midichloriánok forrásához:

 

"Az élet forrása vesz körül bennünket, itt születnek a lények, melyet tudományotok midi-kloriánoknak nevez, a kapcsolat alapjai, mely az Élő Erőt összeköti
a Kozmikus Erővel. Mikor egy élőlény meghal, minden eltűnik. Az élet az Élő Erőből a Kozmikus Erőbe vándorol, s eggyé válik vele. Az egyik táplálja a másikat. Az egyik megújítja a másikat."

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

21 perccel korábban, starwarsfan1113 írta:

@Ody Mandrell tehát a kozmikus erő csak a szellemek miatt fontos? Mert úgy gondoltam, hogy az élő erő maga a most, a kozmikus pedig a múlt, és a jövő. Vagy ez ennyire nincs kifejtve még?

Nem, a Kozmikus Erő azért fontos, mert az tartja össze a Galaxist, és ez az oldala kommunikál a midi-chlorianokon keresztül az élőlényekkel. Amikor a Jedi azt mondja, hogy az "erő akarata", akkor a Kozmikus Erőt hallja. Illetve, az Élő Erőből ide távoznak a holtak, itt vállnak eggyé az Erővel - és igen, innen térnek vissza az Erőszellemek, ugyanis az ő Élő Erejük nem olvad bele a Kozmikus Erőbe.

A Kozmikus Erőből születő midi-chlorianok pedig új életet alkotnak, ami Élő Erőt eredményez, és táplálja a Kozmikus Erőt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ez egy körforgás, és szerintem zseniálisan ki van találva!

 

1 perccel korábban, starwarsfan1113 írta:

A vonatkozó részt láttam, csak néhány dolog még kérdéses.

Erőképességek tekintetében mi a különbség a kettő között? Tehát egy erőhasználó mikor használja ezt, és mikor azt? 

Ha a mostra figyelsz akkor az Élő Erőt használod, míg ha messzebbre kalandozol a gondolatokban akkor a Kozmikust. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

19 perccel korábban, starwarsfan1113 írta:

Erőképességek tekintetében mi a különbség a kettő között? Tehát egy erőhasználó mikor használja ezt, és mikor azt? 

A képességek valószínűleg (ebben a kérdésben csak az biztos, amit Ody írt) a Kozmikus Erőhöz kötődnek. Ben Kenobi szavai szerint az Erő engedelmeskedik az Erőhasználó akaratának, márpedig az Erőnek a mid-chlorianokon keresztül lehet ezt közvetíteni, amik a Kozmikus Erővel vannak kapcsolatban - ráadásul az köti össze a Galaxist, így valószínűleg az van nagyobb ráhatással mindenre.

De szerintem ennyire nem érdemes belegondolni, mert összességében ez egy nagy egész. Egy Erő van, csak annak vannak különböző aspektusai: Sötét és Világos Oldal, Élő és Kozmikus Erő (ráadásul ezek csak a Jedi elnevezések). De mindez egyetlen egy kozmikus energiamezőnek, az Erőnek a része, egy olyan tudatos entitásé, amit ésszel igazán fel sem lehet fogni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

A képességek valószínűleg (ebben a kérdésben csak az biztos, amit Ody írt) a Kozmikus Erőhöz kötődnek. Ben Kenobi szavai szerint az Erő engedelmeskedik az Erőhasználó akaratának, márpedig az Erőnek a mid-chlorianokon keresztül lehet ezt közvetíteni, amik a Kozmikus Erővel vannak kapcsolatban - ráadásul az köti össze a Galaxist, így valószínűleg az van nagyobb ráhatással mindenre.

De szerintem ennyire nem érdemes belegondolni, mert összességében ez egy nagy egész. Egy Erő van, csak annak vannak különböző aspektusai: Sötét és Világos Oldal, Élő és Kozmikus Erő (ráadásul ezek csak a Jedi elnevezések). De mindez egyetlen egy kozmikus energiamezőnek, az Erőnek a része, egy olyan tudatos entitásé, amit ésszel igazán fel sem lehet fogni.

Amikor Luke nem tudja kiemelni az X szárnyút akkor Yoda mondja neki, hogy hangolódjon rá a gép és a talaj között lévő lényekre, a környezetre, mert az Erő abból fakad. Úgyhogy olyankor szerintem a Jedi az Élő Erőre támaszkodik. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nehéz ezt így szétválasztani egy-egy konkrét cselekedet (mint pl. egy Erőhasználat) kapcsán, mert tényleg egy entitásról beszélünk, mint Erő. Kicsit olyan, mint azt taglalni, hogy az ember épp érzelmi vagy értelmi alapon dönt, az agyával vagy a lelkével. Mivel jelenleg igencsak valószínű, hogy valójában mindenért az agy felel, így felesleges ezt ilyen szinten szétválasztani, ugyanis minden ott dől el, minden gondolati úton. Most hogy ez mennyire tudatos, az már más kérdés. Ahogyan az is, hogy hogyan éljük meg.

 

Ugyanígy van az Erő, mint entitás. Szét lehet választani, hogy van ennek az a része, ami az éppen a mi dimenzióinkban/létsíkunkban létezőnek tekinthető lényekből, tárgyakból fakadnak, illetve a másik része, ami minden más. De ez nem annak menti szeparálás, hogy funkcionálisan mi mire való. Mint ahogy mondhatjuk azt, hogy (a szemünk számára látható módon) a fény visszaverésének függvényében megkülönböztetünk különböző színű tárgyakat. Feltehetjük a kérdést, hogy a piros vagy a zöld lények/dolgok illatosabbak-e, vagy hogy a lila vagy a sárga dolgokkal könnyebb-e beverni egy szöget a falba, de érezhető, hogy ez nem jó kérdés. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 4 hónappal később...

Egy másik topikba már írtam, de ez hátha ez jobb topik, nem célom összezavarni senkit és remélem sikerül jobban megfogalmaznom. Ez csak a saját "problémám". És lehet, hogy hülye a kérdés, de nem akarok senkit sem szívatni. 

Na szóval én Anakrin-ról, a filmek tudatában, nem hinném, hogy mester lett volna, vagy legalábbis ahogy teper a Mestercímért. És láthattuk, hogy a The Clone Wars-ban mester.

Ez az én kis "probémám". Pl.: Hogy Obi-Wan-t elárulta Anakin, attól ő még mester maradt. Vagy erre nincs válasz? 

 

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Padawanja bárkinek lehet, aki Jedi Lovaggá van ütve. De a Mester címet csak akkor kapja meg valaki, ha legalább egy tanítványa eljut a Lovag címig. Anakin nem Mester, csak mester :) Ahsoka számára mester, de a Jedi Renden belül pedig nem Mester. (a kis és nagybetűvel a különbséget akartam hangsúlyozni)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nahát, én ennek a topicnak a létezéséről ezidáig nem is tudtam. :D Akkor most kihasználom az alkalmat.

Én, aki nagy rajongója vagyok a Star Wars irodalmi ágazatának, (illetve szeretek nyelvtannáciskodni is :evil:), többször elgondolkodtam már egyes szavak helyesírásán, mivel ahány mű, annyiféle írásmód...

 

Talán a legszembetűnőbb a Jedik megnevezés. Melyik a helyes? Jedi lovag (nagy kezdőbetűvel), jedi lovag, Jedi-lovag, Jedi Lovag. Én már találkoztam mindegyikkel...

 

A másik a Jar-Jar-féle faj megnevezése: magyarul egyes művekben gunga néven lettek fordítva, ugyanakkor elvileg gungan lenne a helyes. Vagy mégsem? 

 

Obi-wan is érdekes eset. Sok műben Obi-van a neve. Gondolom, egyfajta magyarítás, de szerintem semmi nem indokolja, hogy a w-t kicseréljük v-re.

 

 

Artu, Thripio, Csubi. Gondolom, az egyszerű kiejtés végett lett átírva így a nevük. :D De a Csubi név számomra abszolút érthetetlen, a Csuvi már valamivel jobb lenne, elvégre az eredeti Chewie. 

 

És ha már a Jediket is megemlítettük, Sith barátainkról se feledkezzünk meg! :D Többes szám esetén mi lenne helyes? Sith-ek vagy Sithek? Illetve indokolt-e a kötőjel a Sith és a lovag között? Na meg nagybetűvel kell-e írni Sith szót? :P Velük kapcsolatban is találkoztam már többféle verzióval.  

Szerkesztve: - caseyjones
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A jedi lovagokat azért szokták néha nagybetűvel írni, mert a bizonyos lovagrendhez tartozó lovagokat (mint a teuton, templomos stb.) az angol helyesírásban nagy betűvel szokás írni. Mivel a Jedi Rend párhuzamokat mutat ezekkel a rendekkel, ezért az angol könyvekben idomulnak ehhez a szokáshoz. Magyarul azonban nincs külön szabály, hogy az ilyen rend tagjait nagybetűvel kell írni, így a helyes írásmód a kisbetűs kötőjel nélkül. (itt jegyzem meg, hogy hála isten itt nem erőltetták a kiejtés szerinti írásmódot, mert a dzsedi lovag borzalmasan festene :D )

 

A gunganaknél ugye megintcsak az angolból indultak ki, hogyha a hovatartozást akarod írni, írsz mögé egy "-an"-t (Hungarian, caucasian, Mandalorian, rodian, gungan). Szigorúan véve a helyes fordítás gungai, lenne (mint a kaukázisi, mandalore-i, rodiai stb.), de ennél bármi jobb. A gunga egy próbálkozás ezt a hibát kijavítani, de a gungan, mint faj tökéletesen hangzik magyarul.

 

Kenobi esetében a "w" elhagyását én sem értettem. Talán így próbáltak meg rámenni a kiejtés szerinti írásmódra, de szvsz tök felesleges. Amúgy a helyes írás Obi-Wan Kenobi, nagy "w"-vel ;) 

 

A Csubi azért Csubi, mert a Csubakka rövidítése (a "v" kiejtésben teljesen hasonul, vagy mi a fene, ezért írásban sem vesződtek vele). A magyar nevében nincs "v", így furcsa lenne, ha a becézésben lenne.

 

A "sith-ek" nél azért kell a kötőjel, mert a "h"-t nem ejtjük. A kis és nagybetű, meg ugyanaz, mint a jedik esetében.

 

 

 

 

Szerkesztve: - Nabopolasszar
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával korábban, caseyjones írta:

Talán a legszembetűnőbb a Jedik megnevezés. Melyik a helyes? Jedi lovag (nagy kezdőbetűvel), jedi lovag, Jedi-lovag, Jedi Lovag. Én már találkoztam mindegyikkel...

Én Jedi lovagoknak szoktam őket írni. Szerintem ez a helyes, nopersze a kis kezdőbetűs jedi lovag is megengedett, bár a Jedi miatt szerintem a nagy kezdőbetűs a megfelelőbb. :)

1 órával korábban, caseyjones írta:

A másik a Jar-Jar-féle faj megnevezése: magyarul egyes művekben gunga néven lettek fordítva, ugyanakkor elvileg gungan lenne a helyes. Vagy mégsem? 

Gungan. ;) Bár gungani lenne a jó. :D

1 órával korábban, caseyjones írta:

Obi-wan is érdekes eset. Sok műben Obi-van a neve. Gondolom, egyfajta magyarítás, de szerintem semmi nem indokolja, hogy a w-t kicseréljük v-re.

1980 óta Obi-van -ként van magyarul. Még most is így írják - Sötét tanítvány és Mester és tanítvány könyvekbe belelapoztam - nem értem a fordítókat. :D

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 hour ago, Nabopolasszar said:

A gunganaknél ugye megintcsak az angolból indultak ki, hogyha a hovatartozást akarod írni, írsz mögé egy "-an"-t (Hungarian, caucasian, Mandalorian, rodian, gungan). Szigorúan véve a helyes fordítás gungai, lenne (mint a kaukázisi, mandalore-i, rodiai stb.), de ennél bármi jobb. A gunga egy próbálkozás ezt a hibát kijavítani, de a gungan, mint faj tökéletesen hangzik magyarul.

A gungai lenne valóban a helyes. De nem értem, miért kellett ezt átírni gungára. Akkor ez alapján a rodiai rodia, a mandalore-i meg mandalore lenne... Elvégre a gunga földrajzi nevet jelöl, ahonnan származik a faj. 

Viszont se a gunga, se a gungai nem hangzik jól szerintem. A gungan a legjobb. 

Szerkesztve: - caseyjones
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.