Ugrás a kommentre

A Jedi és a Sith rend


Ody Mandrell

Ajánlott hozzászólás

Mitől lesz Jedi a Jedi?

Sokszor gondolkodtam már azon, mitől számít valaki Jedinek, és a téma itt is többször feljött, ezért is érzem úgy, hogy megéri kicsit jobban belemenni. Már csak azért is, mert az ep8-ból megtudtuk, hogy még az ep1-3-ban látott Jedik sem olyanok, mint az eredeti Jedik, ráadásul az ep1 és ep2-3 között is van egy nagy szakadék a Rendben, hiszen a béke őreiből átvedlettek katonákká. Erre aztán még jön Luke és Rey, főleg az utóbbi, aki nagy valószínűséggel az eredeti rend nyomdokán fog életet lehelni a tetszhalott Jedi Rendet.

Mindenekelőtt szeretném tisztázni, hogy a Jedi nem egy rang, amit elérsz, ha veled van az Erő és eleget tanulsz. Ez szvsz. nonszensz. Ennél sokkal-sokkal komplexebb, mégis valahol egyszerűbb a dolog. Mert a Jedi alapvetően egy vallás, egy filozófia, egy életszemlélet. Ennél fogva szerintem három dolognak kell teljesülnie, hogy valaki abszolút és teljes értékű Jedi legyen:

1) Légy Erőhasználó – ez a biológiai rész.

2) Kötelezd el magad a Jedi eszme mellett – ez a lelki rész.

3) Légy a Jedi Rend tagja – ez a hivatalos rész.

Az első ugye születési jog. Vagy van elég midi-chlorianod ahhoz, hogy képes légy az akaratoddal engedelmességre bírni az Erőt, vagy nincs. Ez ellen nem lehet tenni. Ha nincs elég midi-chlorianod, de tetszik maga a vallás, még mindig beállhatsz a Whillek Őrzői közé vagy az Erő Egyházába. Mindkettő a Jedi eszme mellett kötelezte el magát, sok rituáléjukat a Rendtől vették át, filozófiájukat követik és hirdetik, épp csak nem Erőhasználók.

A második fejben dől el, már ha van esélyed dönteni, mint Anakinnak, Luke-nak, Ezrának vagy Rey-nek, nem pedig úgy jársz, mint mindenki más, és akaratod ellenére eleve Jedinek nevelnek. Akkor legfeljebb lázadhatsz, mint Qui-Gon, esetleg kiléphetsz, mint Dooku. De ha van szerencséd eldönteni, vagy belekényszerítenek, de mégis úgy döntesz, hogy maradsz ezen az úton, akkor jöhet a sok-sok tanulás, tapasztalatgyűjtés, majd a gürizés a vallás nevében.

És ezen a ponton kerülhetnek szóba a padawanok (ami amúgy egy rang, ezért nevezik őket így ;) ), akik bár a 2-es ponton még bizonytalanok lehetnek, ugyanakkor az 1-es és 3-as pontnak megfelelnek. Szóval ők hivatalosan Jedik, ugyanakkor nem teljes értékű Jedik, amennyiben még nem kötelezték el magukat teljesen. Ez viszont egyénfüggő. Ahsoka vagy Ezra padawan rangjuk ellenére nagyobb Jedik, mint a Rend vezetője, Mace Windu mester. És szerintem ezért van az is, hogy nem igazán van életkorhoz vagy tanulási időhöz kötve a próba.

A harmadik pedig szerintem a legjelentéktelenebb része a dolognak. Lehetsz te Jedi úgy is, hogy nem vagy a Jedi Rend tagja. A Rend csak egy közösség, de nem maga az eszme. Luke pont erre világít rá az ep8-ban. Egy elég begyöpösödött, egoista közösség, de az eszme rajtuk bőven túlmutat. Ha nem vagy a Rend tagja, legfeljebb nem élhetsz a kiváltságokkal, nem használhatod a rangjukat, nem szólhatsz vagy járhatsz el a Rend nevében. Ettől függetlenül nyugodtan szolgálhatod a vallást, vagyis fent tarthatod a békét, segíthetsz a rászorulókon, szolgálhatod és tanulmányozhatod az Erőt. Még fénykardot is fabrikálhatsz, ahogy a jellegzetes köpenyt is viselheted.

Tehát, véleményem szerint az 1-es és 2-es pont a legfontosabb, a 3-as meg a hivatalos részhez kell, de éppen ezért nem elengedhetetlenül szükséges. Már csak azért sem, mert ugye maga a Jedi Rend a 66-os parancstól kezdve törvényen kívüli és eredeti formájában működésképtelen szervezetté vált. Azt nem mondanám, hogy megszűnt, mert maradtak követői, így mint vallás fennmaradt, csak, mint politikai és rendfenntartó szervezet szűnt meg létezni. Akár úgy is fogalmazhatunk, hogy tiltott vallási szekta lett a Jedi Rendből a Birodalom idején.

Hogy mennyire nem fontos a 3-as pont és mennyire fontos a 2-es (és értelemszerűen elengedhetetlen az 1-es), azt szerintem remekül mutatja Krell, Dooku és Barriss Offee. Mindhárman a Jedi Rend tagjai voltak, amikor már Jediket öldököltek és a Köztársaság valamint a Rend létét fenyegették. Egyértelmű, hogy amikor Dooku törölte Kaminót, megrendelte a klónokat és megölte Sifo-Dyast Darth Sidious parancsára, már nem vallotta a Jedi eszméket, annak ellenére, hogy a Rend tagja volt. Ugyanez igaz Barriss-re és Krellre. Van valaki, aki szerint ők még Jedi eszméket vallottak, amikor a sajátjaikat öldökölték? Ugye, hogy nem.

Szóval szerintem az 1-es és 2-es pont létfontosságú, a 3-as meg felejtős. Ugyanakkor ahhoz, hogy valaki minden szempontból Jedi legyen, mindhárom elemnek teljesülnie kell.

 

Most nézzük, ebből a szempontból kik tekinthetők Jedinek? Yoda, Obi-Wan és a régi Köztársaság idején élők nyilván annak tekinthetőek, hiszen a Sötét Oldalra pártolt tagokat leszámítva mindenki esetében teljesült mindhárom feltétel. Na de mi van az új hullámmal? Luke-kal, Rey-jel, Kanannal, Ahsokával és Ezrával?

Kezdjük Ahsokával: szerintem ő már nem Jedi a Rebels idejére, mert nála már csak az 1-es feltétel érvényesül, az viszont önmagában kevés az üdvösséghez. Attól, hogy valakivel ott az Erő még lehet Sith, Dagoyan, Éjnővér vagy éppen a millió és egyedik senki.

Ahsoka esetében a 3-as pont sem érvényesül, hiszen már jóval azelőtt hivatalosan otthagyta a Jedi Rendet, hogy az törvényen kívülre lett helyezve. És mi a helyzet a 2-es ponttal? Nos, részint azt mondom, Ahsoka nem tért le az ösvényről, követi a Jedi eszméket, ugyanakkor nehéz elfelejteni, hogy készen állt bosszút állni Anakin Skywalkerért. Persze mondani és megtenni nem ugyanaz, viszont annyiszor hangoztatta, hogy ő már nem Jedi, hogy szerintem ezt maga is elhiszi. És itt jön képbe a 2-es pont legfontosabb része: fejben dől el a dolog. Ha elhiszed, hogy Jedi vagy, ha meggyőződésből követed, akkor Jedi vagy. De ha magad sem hiszed, akkor nem vagy az.

Szóval szerintem Ahsoka már nem Jedi a Rebels idején. Bosszút esküszik, (jelenlegi tudásunk szerint) ok nélkül távol marad a gonosz elleni harctól, és a sorozat végén sem úgy jelent meg, mint egy Jedi. És persze nem is tartja már magát annak. Szóval ebből a szemszögből Luke akkor is az utolsó Jedi, ha történetesen Ahsokáról tud Yoda (már ha tud, mert egyáltalán nem biztos, hogy Shroud of Darkness után még hallott felőle – Yoda sem mindenható, sohasem volt képes minden Jedit nyomon követni az egész Galaxisban, máskülönben az ep3-ban nem mondta volna, hogy nem tudnak egy túlélőről sem).

Mi a helyzet Kanannel? Nos, Kanan kisebb megszakítást követően abszolút Jedivé lett, mi több, Jedi lovaggá ütötték. A 3-as feltételnek egész életében megfelelt. Sosem lépett ki vagy rúgták ki a Jedi Rendből, mint Ahsokát, és nem is dezertált az ellenséghez, mint Anakin, ami feltehetően automatikus kirúgással járt. A Jedi Rend tagja volt, amikor azt törvényen kívülre helyezték, és utána sem billentette ki az ülepét senki. Mi több, évekkel később a Rend egyik utolsó vezetője ütötte lovaggá.

A 2-es pont viszont Kanannél egyértelműen megszűnt, miközben a Birodalom elől rejtőzött. A Rebels elején egyáltalán nem követi az eszmét, olyannyira nem, hogy még a fénykardját sem viseli (érdemes visszanézni, amíg Ezra az első részben nem bányássza elő a fiókból, Kanan nem viseli a kardot). Ő fejben eldöntötte, hogy nem Jedi, és jobban letért erről az útról, mint Ahsoka, mert vele ellentétben az egykori Caleb az Erőt sem használta aktívan.

De a Rebels során visszatért az útra, vagyis esetében mindhárom feltétel újra teljesült. Jedi volt, és Yodának hála Jedi lovag lett. Ha Ezra tanítását befejezte volna, és valamilyen módon újra kapcsolatba léphetett volna Yodával vagy Kenobival, akár még Jedi mesteri rangot is kaphatott volna. És pont ezért volt szükség a halálára.

Mi van Ezrával? Nos, ugyanaz, ami Luke-kal vagy Rey-jel. Az 3-as pont teljesül, hiszen a Jedi Rend egy tagja veszi be a rendbe. Ezránál annyiból viszont faramuci a helyzet, hogy egy padawan fogadja padawanjáúl. Felteszem, ezt a kódex legalább annyira tiltja, mint azt, hogy egy Jedi mesternek két padawanja legyen, de a szabályszegés még nem kizáró tényező, pláne nem olyan rendkívüli helyzetben, mint amilyenben a Jedi Rend volt a Birodalom idején. Ráadásul a dolog meg is oldódott, miután Yoda lovaggá ütötte Kanant. Onnantól kezdve Ezra esetében is teljesült mindhárom tényező – sőt igazából már akkor, amikor a Path of the Jedi-ban a Rend vezetője átadta neki a kyber kristályát, ezzel elfogadva Ezrát a Rend tagjaként. Nyilván, ha Yoda nem tartja Jedinek, nem is bocsátja útjára egy kyberrel – sőt valószínűleg a kyber sem választotta volna ki.

Luke-ról túlságosan sokat nem kell beszélni. Őt a Jedi Tanács utolsó két élő tagja vette be a buliba, fogadta tanítványául, és a Jedi Rend vezetője jelentette ki, hogy mi az a próbatétel, amin ha átmegy, Jedi lovag lesz. És mivel eme két tanácstag még a próba után is él, akár hivatalos keretek között is lovaggá üthetik.

És akkor itt van Rey. Nos, szerintem nála még Luke-nál is egyértelműbb a jediség. A Jedi Rend ekkor hivatalosan létezik, nem törvények kívüli szervezet, még úgy sem, hogy egy tagot számlál. Az Első Rend ugyan üldözteti, de az Első Rend az ep8 végéig még nem a Galaxis egyeduralkodója, mint amilyen a Birodalom volt.

És a Jedi Rend vezetője kezdte tanítani Rey-t, Luke jelentette ki, hogy márpedig Rey az utolsó Jedi. Azt hiszem, ezután nem kérdés, hogy Rey Jedi. És Rey-nél az is egyértelmű, hogy nem csak az 1-es és 3-as, de a 2-es pont is él. Elkötelezte magát a jediség mellett, sok tekintetben jobban, mint Luke, Yoda vagy Obi-Wan. Megkockáztatom: az öregek közül Rey-hez csak egy korábbi Jedi mérhető, méghozzá Qui-Gon Jinn. Luke is felérne hozzá, ha nem lenne az a kis megbotlás, ami után csak feltett szándéka az eszme abszolút felszámolása.

Szóval Rey Jedi. Még talán nem teljes értékű, de szerintem ez sem igaz. Vele van az Erő, elkötelezte magát és még a hivatalos oldalt is megkapta. A többi már a sallang. Még sok dolgot tanulhat, de a jediség alapjai ez a három, a többit már csak rá kell húzni erre. Mert megtanulhatja még kivetíteni magát más bolygókra, vagy Erőszellemé válni, de ettől nem lesz jedibb. Ahogy a nyelvek ismeretétől, az űrhajók vezetésétől, meg a többi dologtól, amiket a régi Rendben a padawanok a Templomban és egy mester mellett elsajátítottak.

 

Mert alapvetően azért tartott sokáig egy padawan lovaggá nevelése, mert sok egyéb huncutságot kellett még beléjük verni, hiszen a Jedi Rend volt a Köztársaság hivatalos rendfenntartó és diplomáciai ága. Vagyis ezer és egy dolgot kellett még megtanulniuk. Nyelveket, különféle űrhajók vezetését, harcművészetet, etikettet, diplomáciát, meg kellett ismerkedniük más kultúrákkal, szokásokkal, szervezeteket és így tovább. És persze már padawanként elkezdhették kialakítani azokat a kapcsolatokat, amiket lovagként hasznát vehették, ezt láthattuk Obi-Wan, Ezra és Ahsoka esetében is (ilyen tekintetben érdekes, hogy Luke a teljes elszigetelődést választotta).

Ez az, amit sallangnak nevezek. Nem ezektől lesz valaki Jedi, ettől csak el tudják látni a Köztársaság által rájuk testált feladatokat. De a Jedi nem a Köztársaságnak kötelezi el magát – és ez az a pont, ahol a Rend alkonyán már nagyon elkanyarodtak a vallás alapjától. A Köztársaság „ölebei” lettek, nem az Erő tanulmányozói és szolgálói voltak. Azt is mondhatjuk, hogy elvesztették vallási oldalukat és politikai csoporttá váltak (ezen a ponton viszont jó, hogy Luke elszigetelte a saját rendjét).

 

No, én így látom a jediséget. Nem hosszú évek tanulásával, nem egy mestertől, és nem is egy tanács jóváhagyásától lesz valaki Jedi. Ahhoz, hogy minden tekintetben Jedinek nevezzek valakit, a fent említett három dolognak kell számomra teljesülnie, de igazából csak az első kettőt tartom elengedhetetlenül fontosnak. Ebből az egyik születéstől fogva megvan, a másik pedig idő kérdése, hogy bekövetkezik-e vagy sem. Lehet valaki már 14 évesen fél év tanulás után nagyobb Jedi, mint az egész életét a Rendben lehúzó 80 éves mester, lehet, hogy valaki csak névlegesen tölti el az egész életét a Renden belül – mondjuk azt nem is tartom igazi Jedinek, csak, mondjuk így: hivatásos Jedinek.

Szóval zárásul talán így írnám le: ha teljesíted az első két feltételt, Jedi vagy. Ha az 1-est és a 3-ast, akkor hivatásos Jedi vagy. Ha pedig mindhárom megvan, akkor te vagy A Jedi.

 

És ti hogy vélitek? Mitől Jedi a Jedi?

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Hmmm... érdekes fejtegetés. Így már jobban értem miért mondod azt a padawanokra, hogy jedik, illetve Jedi növendékek. Nos ezzel egyet is tudok érteni. Számomra a jediséget a Köztársaságban látott rendszer jelenti. Nem is szakadnék el ettől, ha nem lenne az EPVIII. Ott már átformálódott ez, de még be kell illesztenem ezeket az új információkat a Jedikről alkotott képembe.

 

Zanzásítva tehát számomra a Jedi olyan Erőhasználó, akit a Jedi rend egy tagja fedezett fel, és vitt el a templomba, majd mindazt megtanulta az évek során, ami a Jedik sajátja. Mindenki más csak imposztor. Ezt kell majd átgondolnom, hiszen pl. a Prime Jedire aligha érvényesek ezek a kitételek. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

15 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Zanzásítva tehát számomra a Jedi olyan Erőhasználó, akit a Jedi rend egy tagja fedezett fel, és vitt el a templomba, majd mindazt megtanulta az évek során, ami a Jedik sajátja.

Így már értem, mit értesz a klasszikus Jedi kifejezésen. :) 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egyébként szerintem is az 1-2 pont a leglényegesebb, a harmadik nem. Főleg ha épp nincs is Jedi rend. Az eszme a lényeg. Nagyon kíváncsi leszek, Rey milyen alapokra helyezi majd az új rendet. Remélem kellőképpen ráfeküdnek erre az utolsó részben. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én is egyetértek, Dzséjt, szép gondolatmenet. :)

 

2018. 03. 27. - 19:04, Dzséjt írta:

Megkockáztatom: az öregek közül Rey-hez csak egy korábbi Jedi mérhető, méghozzá Qui-Gon Jinn. Luke is felérne hozzá, ha nem lenne az a kis megbotlás, ami után csak feltett szándéka az eszme abszolút felszámolása.

Annyit tennék hozzá, hogy Luke nem a saját botlása miatt értékelte az eszmét hibásnak és ítélte megszüntetésre, hanem azért amire az önkéntes száműzetése közben rájött a Renddel kapcsolatban. Az eszme nem is érdemelte meg a megszüntetést, mert azzal nem is volt baj soha, csak azzal, ahogy értelmezték és eljártak a nevében. Viszont erre Luke csak az Ep 8 alatt jött rá, ezért is nevezte Reyt az utolsó Jedinek, aki az eszmét biztosan a dogmák nélkül (biztosan, hiszen sosem találkozott velük) viheti tovább, miközben ösztönösen tudja, mi a helyes.

 

2018. 03. 27. - 20:08, Ody Mandrell írta:

Zanzásítva tehát számomra a Jedi olyan Erőhasználó, akit a Jedi rend egy tagja fedezett fel, és vitt el a templomba, majd mindazt megtanulta az évek során, ami a Jedik sajátja. Mindenki más csak imposztor. Ezt kell majd átgondolnom, hiszen pl. a Prime Jedire aligha érvényesek ezek a kitételek. :)

Reyre sem érvényesek. :) Nem vitte fel senki a templomba és nem tanult ott évekig, s talán nem is fog, legalábbis a klasszikus értelemben nem.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

17 órával ezelőtt, Pildi írta:

Annyit tennék hozzá, hogy Luke nem a saját botlása miatt értékelte az eszmét hibásnak és ítélte megszüntetésre, hanem azért amire az önkéntes száműzetése közben rájött a Renddel kapcsolatban. Az eszme nem is érdemelte meg a megszüntetést, mert azzal nem is volt baj soha, csak azzal, ahogy értelmezték és eljártak a nevében. Viszont erre Luke csak az Ep 8 alatt jött rá, ezért is nevezte Reyt az utolsó Jedinek, aki az eszmét biztosan a dogmák nélkül (biztosan, hiszen sosem találkozott velük) viheti tovább, miközben ösztönösen tudja, mi a helyes.

Ezzel egyetértek, de szerintem ennek a kiindulópontja az volt, amikor kis híján megölte Bent. Előtte még nem vélekedett úgy, hogy a Jedi Rendet fel kéne számolni, csak azután, hogy mint mester ilyen csúfos módon elbukott. Miközben felemlegeti, hogy Obi-Wan képezte ki és járult hozzá Darth Vader megszületéséhez, akár saját magával és Kylóval is példázhatott volna. Az a botlás kényszerítette rá, hogy átgondolja a Jedik ebben a formában történő létezését, és gyanúm szerint jött rá arra, hogy ő semmivel sem jobb Jedi lovag, mint az elődei. Semmivel sem jobb, mint például Obi-Wan Kenobi.

Viszont szerintem Luke az eszmét is fel akarta számolni, hiszen fel akarta gyújtani a fakönyvtárat, amiben ott voltak (tudomása szerint) az eredeti Jedi szövegek, az eszme alapjai. Ha nem tartja vissza valami, akkor azok pusztulásával nem csak a Rendnek, de az eszmének is vége lett volna. Márpedig Luke nagyon is készen állt erre. Azért állt kint a peremen, amikor Rey befutott, hogy elvégezze az utolsó rituálét, amivel leszámol a Jedikkel. Csak az Erő (újra) közbeszólt. Majd másodszor is Yoda formájában. Utána viszont már tényleg megértette, hogy elég a Rendet megreformálni, nem kell az egészet tűzbe küldeni.

17 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Rey más tészta. Úgy érzem igazán majd a IX-ben fog kibontakozni. 

Rey tulajdonképpen Első Jedi lett.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

22 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

 akár saját magával és Kylóval is példázhatott volna. Az a botlás kényszerítette rá, hogy átgondolja a Jedik ebben a formában történő létezését,

 

Semmivel sem jobb, mint például Obi-Wan Kenobi.

Az én olvasatomban választ is adtál,hogy pont jobb mint Kenobi vagy Yoda. Utóbbiaknak a teljes rend pusztulása se volt elég,hogy alapjaiban kérdőjelezzék meg amit csinálnak/tak.
Luke nélkül nem lenne majd új Jedi rend. Jó nyilván ha nincs kihez mennie Reynek nem lenne történet,átvitt értelemben gondoltam. A szenvedés amin végigment és ami miatt kikristályosodtak a gondolatai ágyaztak meg Reynek és remélhetőleg egy új és egyben nagyon régi Jedi rend újjászületésének.

Szerkesztve: - Lizardking
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

5 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

Ezzel egyetértek, de szerintem ennek a kiindulópontja az volt, amikor kis híján megölte Bent. Előtte még nem vélekedett úgy, hogy a Jedi Rendet fel kéne számolni, csak azután, hogy mint mester ilyen csúfos módon elbukott. Miközben felemlegeti, hogy Obi-Wan képezte ki és járult hozzá Darth Vader megszületéséhez, akár saját magával és Kylóval is példázhatott volna. Az a botlás kényszerítette rá, hogy átgondolja a Jedik ebben a formában történő létezését, és gyanúm szerint jött rá arra, hogy ő semmivel sem jobb Jedi lovag, mint az elődei. Semmivel sem jobb, mint például Obi-Wan Kenobi.

Viszont szerintem Luke az eszmét is fel akarta számolni, hiszen fel akarta gyújtani a fakönyvtárat, amiben ott voltak (tudomása szerint) az eredeti Jedi szövegek, az eszme alapjai. Ha nem tartja vissza valami, akkor azok pusztulásával nem csak a Rendnek, de az eszmének is vége lett volna. Márpedig Luke nagyon is készen állt erre. Azért állt kint a peremen, amikor Rey befutott, hogy elvégezze az utolsó rituálét, amivel leszámol a Jedikkel. Csak az Erő (újra) közbeszólt. Majd másodszor is Yoda formájában. Utána viszont már tényleg megértette, hogy elég a Rendet megreformálni, nem kell az egészet tűzbe küldeni.

Rey tulajdonképpen Első Jedi lett.

 

Én is így értettem. :) Az pedig nagyon jó megfogalmazás, hogy Rey Első Jedi lett. :) Tiszta lappal indul, és azok alapján, amit eddig láttunk tőle, képes lehet lerakni egy új Jedi Rend alapjait.

 

23 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Rey más tészta. Úgy érzem igazán majd a IX-ben fog kibontakozni. 

 

Szerintem is. Amit eddig látunk tőle, az még csak ízelítő volt. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Dzséjt valóban nagyon szépen összefoglalta a dolgot, egyetértek vele.

 

Az számomra soha nem is volt kérdés, hogy a padawanok is jedik. Attól, hogy még tanulnak és nem feltétlenül vannak szellemileg/lelkileg/képességekben azon a szinten, mint pl. a lovagok, attól még jedik. Én mindig úgy tekintettem erre, hogy a gyerekek is emberek, attól még, hogy nem felnőttek. :) A padawan egy státusz a jediségen belül.

A "klasszikus jedi" kifejezést én is sokszor használom. Nálam ez azokat a jediket jelenti, akiket a PT idején megismerhettünk, illetve az OT-ban Obi és Yoda, akik ugyanebben a rendszerben gyökereznek. Tehát akik alapvetően abban a Rendben nevelkedtek és futották be pályájuk első szakaszait, amit a Köztársaság idején láthatunk. Mint utóbb kiderült, ez nem az eredeti "klasszikus" vonal, sőt már kissé messze áll attól, de hát ezt ugye akkor még nem tudtam, amikor ez a fogalom kialakult bennem. :) Szóval nekem a "klasszikus" jedi továbbra is ez marad, még akkor is, ha simán lehet, hogy az amúgy "nullkilométeres" Rey klasszikusabbnak tekinthető. :)

 

Ahsoka egy érdekes kérdés, mert az első pont mellett a másik kettő is érvényes rá valamilyen szinten. Noha kizárták a Rendből, de aztán visszavették, sőt megadták (volna) neki a magasabb rangot is. Ilyen téren tekinthető lenne a Rend hivatalos tagjának, viszont ő ezt visszautasította. Aztán amit látunk a Rebels-ben, az alapján én azt mondanám, hogy a jedi eszméket és elveket követi, sokkal hithűbben, mint sok olyan korábbi társa. Csak megint az van, hogy ő maga viszont konkrétan kijelenti, hogy nem jedi.

És itt adódik a kérdés, hogy mi legyen azzal, akire amúgy teljesülne mindhárom feltétel, viszont mégse vallja magát jedinek. Ha egy sportcsapat szurkolói klubja felvesz a vezérkarba, illetve folyamatosan kijárok a meccsekre, szívemből drukkolok az adott csapatnak, mégis azt mondom, hogy én nem vagyok a szurkolójuk, akkor mi van? :) Vagy az ominózus 3 pontot végigjárva, ha olyan vagyok, mint egy "valami", úgy élek, mint egy valami, és a többiek is ennek a valaminek tekintenek, akkor ha nem vallom magam ennek, akkor nem is vagyok az?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

48 perccel korábban, pb69 írta:

És itt adódik a kérdés, hogy mi legyen azzal, akire amúgy teljesülne mindhárom feltétel, viszont mégse vallja magát jedinek.

Szerintem pont emiatt nem teljesül a második. Hiszen ez minimum azt jelenti, hogy ő maga bizonytalan a kérdésben, bár Ahsokánál bizonytalanság sincs, legalább kétszer határozottan mondja, hogy nem Jedi. Attól, hogy úgy él és nagyjából úgy viselkedik, az kevés. Az még nem szívből elkötelezettség, csak mímelés. Aki szívből elkötelezi magát valami mellett, az nem mondja magára, hogy amúgy nem az. Aki így tesz, vagyis tagadja mivoltát, ott bajok vannak a szívből elköteleződéssel.

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

17 perccel korábban, Dzséjt írta:

Szerintem pont emiatt nem teljesül a második. Hiszen ez minimum azt jelenti, hogy ő maga bizonytalan a kérdésben, bár Ahsokánál bizonytalanság sincs, legalább kétszer határozottan mondja, hogy nem Jedi. Attól, hogy úgy él és nagyjából úgy viselkedik, az kevés. Az még nem szívből elkötelezettség, csak mímelés. Aki szívből elkötelezi magát valami mellett, az nem mondja magára, hogy amúgy nem az. Aki így tesz, vagyis tagadja mivoltát, ott bajok vannak a szívből elköteleződéssel.

Igen, viszont Ahsoka szerintem nem a jedi elvek iránti nem teljes elkötelezettsége miatt nem vallja magát jedinek, hanem amiatt, hogy a hivatalos Rendben tört meg a bizalma. Tehát nem a 2. pont miatt bizonytalan, hanem a 3. miatt. A jedik eszméit elfogadja, magáénak tudja és eszerint is él, viszont nem akarja magát az ehhez kapcsolódó hivatalos szervezet tagjaként aposztrofálni, mert az (mint közösség) megsértette korábban. Igaz ez úgy is, hogy a Jedi Rend már abban a hivatalos formájában nem létezik a 66-os miatt.

 

Olyan ez, mint a vallás. Lehet valaki pl. hithű katolikus, de nem vallja magát annak, mert a katolikus egyházzal már nem tud azonosulni. Nem vallja magát katolikusnak, hiszen akkor összekötik az egyházzal, amit tudatosan kerül. Ettől függetlenül a katolikus vallás elveihez tartja magát és annak szellemében él.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ahsoka el is tűnik a lázadásból, miután Ezra megmenti. Egy igazi Jedi minden erejével a Birodalom ellen ment volna (Obi és Yoda más eset, ők vártak Luke-ra, magukban már nem hittek olyan szinten, hogy ellenszegüljenek a hatalomban. Egyszer már elbuktak). Ebből is látszik, hogy a lány nem volt igazán a fő sodor része. Jó kérdés, hogy mit csinált abban a 7-8 évben amíg nem láttuk. De ez már Ahsoka téma. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 4 hónappal később...

Nekem a sithekkel az a bajom, hogy nem eléggé önzőek. Mármint ezek a kettő szabályás, Bane-vonalon lévők. Az ostobák egész sora képes volt feláldozni a teljes életét, valami olyasmiért, amit nyilvánvalóan nem az ő életük alatt sikerül majd megvalósítani. Na mindegy, az ő dolguk. Az igazi problémám az a világnézetükkel, hogy hittek valami maguk fölötti dologban - a sith rendben. Vélményem szerint Darth Bane csak elvitte őket egy olyan irányba ami -ugyan megoldást kínált néhány problémára- nem kellően ellentéte a jedi rendnek. Darth bane sith rendet csinált, pedig a sith káosz önzőbb, és ezáltal a filozófiájukhoz méltóbb lett volna.

De a sith megszűnt, és a sötét oldalt már mások képviselik. Talán itt volna az ideje annak, hogy megszűnjön a másik rend is? Én úgy tippelem, hogy Rey nem alakítja újra a jedi rendet. Lezárul egy korszak a galaxisban. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Pontosan. Ha túlságosan önzők lettek volna, a Sith elpusztult volna ezer évvel Darth Sidious előtt. Ha minden tudást megtart magának az egyén, Darth Bane-nel vége lett volna az egész rendnek. Így is pengeélen táncoltak, hiszen ha mindkét Sith meghal, vége a rendnek. Meg is történt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 hónappal később...
3 órával ezelőtt, pb69 írta:

Ezt így hirtelen nem igazán értem. Obi-Wan figyelmeztette a megmaradt jediket, illetve mindegyikőjük hozzájuthatott a megfelelő infóhoz. A hatékony bujkálás kulcsa pedig az volt, hogy minél szeparáltabban tűnjenek el a galaxis egy-egy pontján, minden interakció csak hatványozta a kockázatot.

Ez valóban így van jobb külön bujkálni, de ha mondjuk az egyik Jedit megtámadják Korélián és elmenekül, akkor figyelmeztetheti a többit hogy a Birodalom a Korélián keresi a Jediket. Ilyesmire gondoltam.

Kenobi üzenete meg nem szentírás, érdemes megfogadni, de ha valakire rátalálnak, iletve ha figyelmeztetik hogy jönnek érte, akkor bizony el fog menekülni akármit mondott Kenobi.

Azt tudjuk az EP3-ból hogy van nekik egy vészcsatornájuk, de akár az Erőn keresztül is érezhetik egymást. Egy ilyen nagy múltú szervezetnél csak van egy belsős kommunikációs stragéia baj esetére, illetve hogy segítsék az egymásra találást.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

54 perccel korábban, Frenkie írta:

Ez valóban így van jobb külön bujkálni, de ha mondjuk az egyik Jedit megtámadják Korélián és elmenekül, akkor figyelmeztetheti a többit hogy a Birodalom a Korélián keresi a Jediket. Ilyesmire gondoltam.

Kenobi üzenete meg nem szentírás, érdemes megfogadni, de ha valakire rátalálnak, iletve ha figyelmeztetik hogy jönnek érte, akkor bizony el fog menekülni akármit mondott Kenobi.

Azt tudjuk az EP3-ból hogy van nekik egy vészcsatornájuk, de akár az Erőn keresztül is érezhetik egymást. Egy ilyen nagy múltú szervezetnél csak van egy belsős kommunikációs stragéia baj esetére, illetve hogy segítsék az egymásra találást.

Van, az az egy kommunikációs csatorna, amit használtak az ep3-ban és ami a Jedi Templom bevétele után a Birodalom kezébe került. Azon sugároztát azt, hogy jöjjenek haza a túlélő Jedik, aztán Obi-Wan azt, hogy bújjanak el. Ennyi. Ha bárki használja ezt a cuccot, esélyes, hogy a Birodalom azonnal rátalál. Pláne, miután a Jedi Templomból az Uralkodó magánpalotája lett. :) 

A Jedik sehogy sem tudják figyelmeztetni egymást, mert nem tudják, ki él és ki halt meg. Az Erőben sem érzik meg egymást. Az ep3-ban ugye Yoda azt mondja, hogy nem tudnak egy túlélőről sem. Ha lehetséges lenne az Erőn át megérezni a Jediket, akkor ha arra más nem is, Yoda képes lenne. De nem az. Ha pedig Yoda nem képes rá, akkor nincs még egy Jedi lovag, aki az lenne. Csak akkor érzik meg egymást, ha tudják, kit keresnek és az hol van. Ahhoz sem árt egy mélyebb meditatív állapot vagy egy olyan helyszín, mint a lothali templom, ahol különlegesen magas szinten koncentrálódik az Erő.

De van több más példa is. Kanan nem érezte, hogy Luminara él vagy sem. Annyit mondott, hogy hallott pletykákat. Csapdába is csalták. Ugyanígy Ezra és Kanan azt sem tudta, hogy Ben Kenobi vagy éppen Ahsoka Tano még él. Pedig aztán később Benről azt is tudták, melyik bolygón kéne keresni. Ugyanígy Kanan nem érezte meg Yodát sem, amíg be nem tette a lábát a lothali templomba.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

3 órával ezelőtt, Frenkie írta:

Ez valóban így van jobb külön bujkálni, de ha mondjuk az egyik Jedit megtámadják Korélián és elmenekül, akkor figyelmeztetheti a többit hogy a Birodalom a Korélián keresi a Jediket. Ilyesmire gondoltam.

Figyelmeztetheti, csak ezzel hatalmas kockázatot vállalna, amit nyilván nem fog megtenni. Ha kapcsolatba lépsz valakivel, aki bujkál, azzal könnyen leleplezheted. Ha már menekülnöd kell, mert megtaláltak, akkor pláne hatalmas az esélye annak, hogy olyan szintű megfigyelés alatt állsz, hogy lekövetik kivel veszed fel a kapcsolatot. Szóval nem volna bölcs dolog.

2 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

Az Erőben sem érzik meg egymást. Az ep3-ban ugye Yoda azt mondja, hogy nem tudnak egy túlélőről sem. Ha lehetséges lenne az Erőn át megérezni a Jediket, akkor ha arra más nem is, Yoda képes lenne. De nem az. Ha pedig Yoda nem képes rá, akkor nincs még egy Jedi lovag, aki az lenne. Csak akkor érzik meg egymást, ha tudják, kit keresnek és az hol van. Ahhoz sem árt egy mélyebb meditatív állapot vagy egy olyan helyszín, mint a lothali templom, ahol különlegesen magas szinten koncentrálódik az Erő.

Bizonyos esetekben képesek megérezni egy-egy Erőhasználó jelenlétét. Ilyen pl. amiket Dzséjt is ír. Vagy ha van egy erős érzelmi kötődés vagy a múltban sok időt töltöttek együtt. Vader ugye megérzi Obi-Want a HCs-on vagy Luke-ot az Endornál. Ahsoka és Vader is érezték egymást, de Azra és Kanan is érezték Vader érkezését stb..

Viszont az nagyon fontos, hogy az Erőben leplezheted magad, el tudsz rejtőzni úgy, hogy ne érezhessenek meg. Palpiról se tudták a jedik, hogy Erőérzékeny, pedig ott volt az orruk előtt. Nyilván a túlélő jediknek kulcsfontosságú volt, hogy elrejtsék nyomaikat az Erőben, elvégre Erőérzékenyek is keresték őket. Ezáltal viszont a többi túlélő jedinek se volt esélye megtalálni őket. Bár annyiból nem is baj, hogy ezzel is csak veszélybe sodorták volna magukat, ahogyan arról már beszéltünk is korábban.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 hónappal később...
23 perccel korábban, Darth Revan9 írta:

Van. Ott van Rur és Amon. De ők az Ordu Aspectu eretnek Jedi-szekta tagjai. Bane mindig is kánon figura volt.

Rajta kívül van még Sith Nagyúr, aki kánon? Raven vagy hasonlók. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2 perccel korábban, Kenobi tábornok írta:

Rajta kívül van még Sith Nagyúr, aki kánon? Raven vagy hasonlók. 

Bane -en kívül még nem tudunk senkiről. Miazhogy, még a régi korról is nagyon keveset tudunk. :)

Ami esélyes, hogy ha a Százéves Sötétség újra előkerül, akkor az ottani sithek bekerülhetnek a kánonba, de csak említésszintjén került elő a korszak. Most per pillanat nem tudom, hogy az ottani első sithek kik is voltak, ennyire nem vagyok benne a Legendses TOR korszakban. Talán Revan, vagy valaki más megtudja mondani. Ők esélyesek, de egyelőre Bane -en kívül nincs információnk.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

9 perccel korábban, RacerX írta:

Ha jól emlékszem, tervezték hogy Revant behozzák a TCW-ben. Még Bane is kapott volna egy emberibb külsőt. Már ha nem kamu a videó.

Nem-nem. Ha jól tudom a TCW 3. évados BD -n volt rajta. Tervezni tervezték, aztán gondolom Lucas meggondolta magát.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.