Ugrás a kommentre

A Jedi és a Sith rend


Ody Mandrell

Ajánlott hozzászólás

41 perccel korábban, Kenobi tábornok írta:

Rajta kívül van még Sith Nagyúr, aki kánon? Raven vagy hasonlók. 

Revan még nem az. De nagyon szeretnék átemelni. A Lando és Darht Vader második sorozatában szerepel még egy Sith Nagyúr említés szintjén, de az ő neve nem jut eszembe.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

16 órával ezelőtt, Kenobi tábornok írta:

Rajta kívül van még Sith Nagyúr, aki kánon? Raven vagy hasonlók. 

 

Momin, és Shaa-t  már említették ők tényleg Sithek voltak, és valószínű tényleg a régi korokba. Viszont aki még eszembe jut akinek csak a kardját lehet látni, de a nevét is megtudjuk. Viszont van még egy Jedi aki igaz nem Sith, de valószínűsíthető a régi időkből való Chereff Maota. A Star Wars 7 Képes Enciklopédiában található a Maz Kanata résznél ugye volt ideje utazni,és összegyűjteni ezt azt.

 

http://starwars.wikia.com/wiki/Cherff_Maota

 

Persze sok mindent nem tudunk róluk, de azért jó látni, hogy idővel gondolnak a régi időkre is.

 

Képernyőfotó-2018-06-19-16.07.19.png

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Forrásnak kettőt említ meg: 

 

http://starwars.wikia.com/wiki/Darth_Atrius

 

Az SW 7 Képes Enciklopédiában kép biztos nincs róla max. említik mindent még én se olvastam el belőle.

 

Elméletileg ebben van benne: http://starwars.wikia.com/wiki/Star_Wars_Annual_4

 

No igen sok Képregény ami még nem jelent meg idehaza. Van itt annyi mint égen a csillag.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 héttel később...
42 perccel korábban, pb69 írta:

A jedik és a sithek is abban gondolkodtak, hogy ha valaki sötét útra lép, akkor onnantól kezdve eldöntetett a sorsa. Yoda és Ben is ezt mondják Anakinnak/Anakinról vagy Luke-nak.

Szerintem ez így volt igaz. Két szektáról beszélünk, akik szélsőségesen használták az Erőt. Náluk ez törvényszerű. Anakin más lapra tartozik, mondhatni speciális eset. Őt nem lehet besorolni az egyszerű Jedik közé. Sajnos ezt nem látta meg Obi de még Yoda sem.

 

Amit mondtak az viszont szerintem megállja a helyét. Nem igazán térnek vissza a sötét oldalról a sith-ek. 

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

21 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

Szerintem ez így volt igaz. Két szektáról beszélünk, akik szélsőségesen használták az Erőt. Náluk ez törvényszerű.

A gondolkodásmódjuk miatt törvényszerű. És emiatt a gondolkodásmódjuk miatt is használják olyan szélsőségesen az Erőt. Ez nem szükségszerű, hanem ők tekintik annak, emiatt ennek az elméletnek alárendelve magukat cselekszenek, amiből persze az következik, hogy a legtöbb esetben igazzá is teszik a feltevést. Ez egyfajta önbeteljesítés.

23 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

Amit mondtak az viszont szerintem megállja a helyét. Nem igazán térnek vissza a sötét oldalról a sith-ek.

Már eleve az rossz megközelítés, hogy csak sith-ekről beszélünk. Attól nem lesz valakiből sith, hogy a sötét oldalt használja. Még attól sem, hogy amúgy rossz ember, aki kegyetlenkedésre és pusztításra használja az erejét és az Erőt. Ventress hosszú éveken át szolgálta a sith-eket, a sötét oldalt, mégse lett sith. Egyébként bizonyos mértékben vissza is tért a sötét oldalról.

Egy-egy pillanatnyi cselekedettől meg pláne nem lesz valakiből sith, de még csak a sötét oldal szolgája sem. Obi-Wannak is elönti a düh az agyát az Ep.1-ben, indulattal nekiesik Maulnak, mégis belőle válik az egyik legnagyobb jedi. Rey is ismerkedik Kyloval, össze is fognak Snoke legyőzése után, mégse áll át, ugyanolyan tiszta marad, mint előtte. Ezra is tudta kezelni a helyzetet, amikor megérintette a sötétség, még ha kellett is hozzá Kanan és a többiek.

 

Itt nyilván arról van szó, hogy a sötét oldal veszélyes és nagyon kockázatos. Ha valaki erre az ösvényre téved, akkor a könnyű úton gyorsan haladhat, elsodródhat. Amikor pedig már észreveszi, késő meghátrálni, vagy épp rosszabb esetben, nem is akar meghátrálni. Aki nem elég erős jellem, vagy épp sebezhetőbb, könnyen elbukhat ezen az úton. Emiatt a jedik tabut csináltak ebből, illetve mindenből, ami efelé az út felé vezet. De ez nem azt jelenti, hogy ne lehetne erről az útról visszatérni. Pláne az előszobáiból.

Ez a megközelítés tulajdonképpen jogos, csak ugye ott a veszély, hogy a sötétség kontextusát, ezt a bizonyos "előszobát", a végtelenségig lehet növelni. A gyűlölet már a sötétségben van, a düh pedig gyűlölethez vezet. Viszont a félelem a bizonytalanságon keresztül dühöt szül. Így már le is vezettük a Yoda által elhíresült láncot, aminek elején a félelem van. Ami viszont egy természetes érzés, ami önmagában még nem is feltétlenül ártalmas, nemigen lehet tiltani, a sötétségtől pedig azért még igen messze van. Nyilván el lehet jutni a félelemtől a kínig és szenvedésig, ahogyan azt Yoda felvázolta, de ez csak egy lehetséges út a sok közül, ami a félelemből indul ki, vagy az egy állomása.

És a jedik sok ilyen motívumot tiltottak, üldöztek, a félelem csak egy közülük. De ne legyenek mély érzelmi kötődéseid, ne legyél szerelmes, ne legyél szenvedélyes, úgy általánosságban szinte ne is legyenek érzelmeid. Ne nagyon legyenek önálló céljaid, ne járj saját utat, ne bízz a megérzéseidben. Most ezeket vagy tudja valaki kellő finomsággal elég lazán értelmezni ahhoz, hogy megtalálja benne az önmegvalósítás lehetőségét (lásd Yoda, Obi-Wan, Qui-Gon), vagy pedig megtörik ezek alatt és elsodródik, mint pl. Anakin vagy Luke.

Szóval ez a sok kötöttség arról szól, hogy minél jobban bebiztosítsa az egyéneket, hogy véletlenül se kerüljenek közel a sötét oldalhoz. Viszont pont ez a sok szabály és kötelem generál elégedetlenséget, belső feszültséget, disszonanciát, negatív érzéseket, amik végül a sötétség felé taszíthatnak valakit. Szóval könnyen lehet kontraproduktív a megközelítés. Arról nem is beszélve, hogy ha valakibe azt nevelték bele, hogy ha egyszer megtéved, akkor örökre elveszett, akkor ha megtörténik ez a botlás, akkor el is hiszi magáról, hogy menthetetlen. És hiába jár még csak a sötétség előszobájában, ahonnan amúgy könnyen visszatáncolhatna, fejben nem hisz ennek lehetőségében, mert elhitették vele, hogy lehetetlen.

 

Olyan ez, mint a drog. Attól, hogy valaki drogozik, még nem veszett el örökre, nem lehetetlen lejönni a szerről. Csak épp nagyon nehéz, persze a függőség mértékének függvényében. Meg emberenként is nagyon különböző. Van, aki keményen tolja, mégis relatíve könnyen leszokik, míg mások sokkal kisebb függőséggel küzdenek, mégse képesek rá. Viszont a mi világunk is úgy reagált erre a veszélyre, hogy tabutémát csinált a drogokból, és tiltják az erősebb szereket.

Viszont itt is el lehet kezdeni azon agyalni, hogy az alkohol is drog, sőt a kávé, kakaó vagy a kóla is tekinthető annak. A cigi is függőség, a szerencse- vagy videojáték is lehet az, a szex is stb.. Aztán lassan eljuthatunk arra a következtetésre, hogy tiltani kell mindezt, ne igyál, ne cigizz, ne kávézz, ne kakaózz, ne játssz semmilyen géppel, ne fogadj, ne szexelj, abból nem lehet baj. De persze ezt közösségben nehéz kontrollálni, veszélyes közegbe lehet kerülni, ahol ezek a kísértések elkapnak, így hát ne is bandázz, ne járj el otthonról stb..

És lehet, hogy ez most disztopisztikusnak vagy túlzónak hangzik, de bizony vannak olyan szülők, akik gyakorlatilag örökös szobafogságra ítélik a gyerekeiket, mert annyira féltik őket mindentől. Ha kiteszik a lábukat az utcára, akkor "rossz" társaságba keverednek, ahol néha inni fognak, sőt lehet még a cigit is kipróbálják. De onnan már csak egy lépés a füves cigi, ami viszont már drog, onnantól a gyerekből egy lecsúszott drogos lesz, aki rászokik a szerre és le se tudja tenni. Sok ilyen sztori van sajnos.

Ha pedig azt nevelik a gyerekbe, hogy egy üveg sör vagy pohár whisky már szörnyű dolog, vagy hogy ha szexel egy jót, akkor az már a vég, akkor a gyerekben ezek mentén fog meghúzódni egy erkölcsi-morális határ. Ami viszont túl bő, túl nyomasztó ahhoz, hogy tartható legyen. Előbb-utóbb úgyse fogja bírni és kitör ebből. Viszont az ember olyan, hogy ha egyszer átszakad egy ilyen gát, akkor onnantól kezdve nagyon nehéz a megállás. Elszívtam egy aranyost vagy összefeküdtem valakivel, innentől én már egy narkós tróger vagyok, aki elveszett. Ha ezt egy alapos kiakadással, veszekedéssel és ítélkezéssel meg is erősítik bennem, akkor pedig tényleg elhiszem, hogy innentől kezdve már úgyis mindegy, engem már leírtak. Akkor nem kell megállni itt, hanem ki lehet próbálni a komolyabb szereket és ügyleteket is.

 

Eléggé elkanyarodtam a végén a témától, de szerintem érthető miért hoztam ezt a példát. A jedik (és egyébként a sith-ek is) túl kemény korlátokat szabtak a közösségük tagjainak, mert óvni akarták őket. Ezek a túl kemény kötöttségek viszont többeket már lehetetlen kihívás elé állítottak, akik így elbuktak. Így végül többek között pont ez a túlzott óvás és aggódás vezette őket a rosszba, vagy ha nem is oda, de annak veszélyes közelébe.

És itt be is lehet csatolni egy múltkori témát, hogy miért is még pici gyerek korukban toborozzák tagjaikat a jedik. Ez az a bizonyos szemlélet, eszmerendszer és életfelfogás, amit csak akkor van esélye valakinek érdemben magáévá tenni, ha nagyon korán ebbe kezdik szocializálni. Még így is veszélyes lehet, de ezáltal mégis elég jó hatásfokkal lehet alkalmazni. Anakin vagy Luke kiestek ebből a szórásból, őket már csak később tudták elkezdeni erre nevelni, mindketten meg is buktak aztán.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

42 perccel korábban, pb69 írta:

Már eleve az rossz megközelítés, hogy csak sith-ekről beszélünk. Attól nem lesz valakiből sith, hogy a sötét oldalt használja.

Épp azért írtam sith-et és nem sötét oldali Erőhasználót. Dooku pl. sith volt. Visszatért? Még akkor se amikor rájött, hogy Sidious átverte. Amúgy attól tényleg nem lesz sith valaki, hogy a sötét oldalt használja hisz ezer példa van rá. Pl. Snoke vagy Kylo se volt az. Mint írtam ez egy szekta saját szabályokkal. Ebbe belépni egy folyamat végállomása, nyakon öntve egy jó nagy spirituális töltettel. Eddig egy ilyen átállítást láttunk, Anakinnál ahol voltak érdekes dolgok. Jó párszor leírtam már, nem fogom ismételni. A lényeg, hogy az átállást józan logikával nem lehet lekövetni. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

28 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

Épp azért írtam sith-et és nem sötét oldali Erőhasználót.

Igen, de a jedik nem arról beszéltek, hogy a Sith Rendből nem lehet visszatérni. Nem azt mondják, hogy ha egyszer valakiből sith lesz, akkor onnan nincs visszaút. Hanem általánosságban a sötét oldallal kapcsolatban jelentik ezt ki. Márpedig ők is tudják, hogy a sötét oldal nem egyenlő a sith-ekkel. Így ha csak a sith-ekre gondolnának, akkor azt is mondanák, ahogyan Te sem véletlenül írtad azt a sötét oldaliak helyett. ;) 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával ezelőtt, pb69 írta:

Igen, de a jedik nem arról beszéltek, hogy a Sith Rendből nem lehet visszatérni. Nem azt mondják, hogy ha egyszer valakiből sith lesz, akkor onnan nincs visszaút. Hanem általánosságban a sötét oldallal kapcsolatban jelentik ezt ki. Márpedig ők is tudják, hogy a sötét oldal nem egyenlő a sith-ekkel. Így ha csak a sith-ekre gondolnának, akkor azt is mondanák, ahogyan Te sem véletlenül írtad azt a sötét oldaliak helyett. ;) 

Viszont csak a Sith-eket vélték fenyegetésnek, olyannyira, hogy simán Sith-nek neveztek minden Sötét Oldali figurát, Quinlant és Asajj-t is, de még Ezra is, aki aztán jóval a Jedi Rend után ténykedett, azonnal Sith-nek kiáltotta ki Mault, miközben csak annyit tudott róla, hogy ismeri a Sötét Oldalt - pedig aztán Ezra első kézből tudta, hogy nem minden Sötét Oldali Sith.

Továbbá a Jedik az olyan frakciókat, mint az Éjnővérek, le sem csokizták. Mace Windu a tudásukat egyenesen bazári trükknek minősítette. Szóval minden tudásuk ellenére szerintem a Jedik igenis egyenlőségjelet vontak a Sith és a Sötét Oldal között, és ha a Sötét Oldalról hadoválnak, akkor elsősorban a Sith-ekre gondolnak. A Jedik ilyen téren meglehetősen szűk látókörűek voltak.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

8 perccel korábban, Dzséjt írta:

A Jedik ilyen téren meglehetősen szűk látókörűek voltak.

Ami nem is csoda, hisz a sith-ek az ősellenségük, lényegében a saját fajtájukból kivált szekta. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

19 perccel korábban, Dzséjt írta:

Viszont csak a Sith-eket vélték fenyegetésnek, olyannyira, hogy simán Sith-nek neveztek minden Sötét Oldali figurát, Quinlant és Asajj-t is, de még Ezra is, aki aztán jóval a Jedi Rend után ténykedett, azonnal Sith-nek kiáltotta ki Mault, miközben csak annyit tudott róla, hogy ismeri a Sötét Oldalt - pedig aztán Ezra első kézből tudta, hogy nem minden Sötét Oldali Sith.

Továbbá a Jedik az olyan frakciókat, mint az Éjnővérek, le sem csokizták. Mace Windu a tudásukat egyenesen bazári trükknek minősítette. Szóval minden tudásuk ellenére szerintem a Jedik igenis egyenlőségjelet vontak a Sith és a Sötét Oldal között, és ha a Sötét Oldalról hadoválnak, akkor elsősorban a Sith-ekre gondolnak. A Jedik ilyen téren meglehetősen szűk látókörűek voltak.

A hangsúly ezen van, elsősorban. Mivel a jedik más sötét oldalt használókat messze nem tartottak annyira fenyegetőnek, mint a sitheket, így mindig velük példálóztak. Ha láttak egy veszélyes és képzett sötét oldali figurát, akkor rögtön sith-et kiáltottak. Ettől függetlenül szerintem a sötét oldalról való visszatérés lehetőségének kizárását nemcsak a sith-ekre, hanem a teljes sötét oldalra gondolták. Csak az baromira nem érdekelte őket, hogy egy Maul, Savage, Ventress vagy az éjnővérek megtérhetnek-e. De aligha gondolták úgy, hogy igen.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ez az "örökre uralja a sorsod" kifejezés arra is utalhat, amit már Anakin átállása esetén is láthattunk: a sötétségtől vezérelve olyat tehetsz, amivel felégeted magad mögött a hidakat.

 

Anakin levágja Windu kezét és miatta hal meg. Elég sanszos, hogy ezzel megpecsételte a sorsát, mint Jedi. Korrigálhatna, de innen elég nehéz lenne visszajönni. Aztán ez pláne fokozódik, amikor megöli az ártatlan gyerekeket. Egyre mélyebbre sodródik egy kézlevágástól egészen ártatlanok lemészárlásáig. Minél mélyebben vagy, annál inkább tűnik lehetetlennek visszatérni, hiszen ki tudna megbocsátani, befogadni azok után, amit tettél, ha nem a sötétség?

 

Anakin különleges volt, de nemcsak maga miatt, hanem amiatt, mert volt egy gyereke, aki minden korábbi tettétől függetlenül (aminek egy részét ismerte, egy részét nem) meg tudott neki bocsátani. Hitt benne és értelmet, esélyt és lehetőséget adott az apjának a visszatérésre. Mivel a Jedik többségének tiltva volt a kötődés és a gyerek nemzés, így ilyen mentőövük sem lehetett, mint Anakinnek.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 héttel később...

Végigrágtam magam az utolsó pár oldalon és eszembe jutott néhány dolog. Valahogy ez elmúlt időszakban a jedik kollektíve vannak elitélve a klón háborúk miatt, kvázi, ők lettek felelősségre vonva a Birodalom létrejöttéért, illetve Anakin átállásáért, leginkább Kenobi. 

 

Saját nézetem szerint a kép sokkal árnyaltabb, minthogy kijelentsük, hogy a jedik azt kapták, amit érdemeltek. Majd egy kis történelmi példával illusztrálnám, mire is gondolok. 

 

Sokan Luke, EP VIII-as monológját idézik meg, miszerint a jedik rövidlátásuk és elbizakodottságuk okozta a vesztüket, a sitheket is nekik köszönhetjük. Illetve, hogy nem ismerték az Erő valódi természetét, a világos és sötét oldal egyensúlyáról. 

 

Véleményem szerint Luke szájából a kiábrándultság beszélt, még akkor is, ha szavaiban volt némi igazság. A saját vesztesége fölötti kétségbeesése mondatta vele ezeket a súlyos szavakat, mert kudarcot vallott. De kinél is? Darth Vader unokájánál. A saját vérénél. 

 

Vannak, akik Anakin bukását egyenesen Kenobi felelősségének tulajdonítják és ha Qui-gon tanította volna, akkor nem válik azzá, amivé lett. Azt viszont nem veszik észre, hogy Kenobit Qui-gon pesztrálta. Amit Kenobi tudott, ahogyan gondolkodott, mind Qui-gontól szívta magába, hiszen apja helyett apja volt, a mentora, a barátja. Ezért azt gondolom, hogy Qui-gon tanítása sem segített volna Anakinon, ugyanis Anakin legnagyobb ellenfele nem Kenobi, Qui-gon vagy a jedik voltak, hanem önnön maga volt. Egyrészt az elbizakodottsága, forrófejűsége, másrészt először az édesanyja miatti félelme, ami a III. Ep-re Padmé miatti félelemre változott. Ezen a félelmen elsősorban neki kellett volna változtatnia, de nem tudott, mert gyenge volt mentálisan. 

 

Vádolják a jediket azért, mert katonaként harcoltak egy háborúban, holott ők nem katonák voltak. Nos, felteszem a kérdést, volt lehetőségük máshogy tenni? Persze, hogy lett volna. Például nem harcolni tábornokként egy olyan háborúban, ami pusztulással fenyegette a Köztársaságot, hiszen csak a Köztársaság védelmére esküdtek fel. Tehát, csinálhatták volna, hogy az egész háborút végigmeditálják a jedi templomban. Csakhogy a közvélemény előbb-utóbb megkérdi, hogy azok most mi a francot csinálnak? Imádkoznak a békéért, vagy mi? Hiszen ha ők a Köztársaság védelmezői, akkor miért nem tesznek valamit, miközen a szakadárok robotjai mészárolják le vagy rabszolga sorba hajtják a Corusanttól távol eső világokat. Szerintem, sok választási lehetőségük nem volt. Két rossz közül még mindig a jobbat választották, harcoltak, nem pedig ölbe tett kézzel várták sorsuk beteljesülését. Mert azt ne felejtsük el, hogy olyan csapdába sétáltak bele észrevétlenül, amit talán a valaha élt legnagyobb sith állított nekik. 

 

Végezetül a történelmi példa arra, amikor egy szervezetnek (jedik), vagy országnak nincs mozgástere, gyakorlatilag egy irányba ható cselekvéssoron nem tudnak változtatni, mert nincsen számukra alternativa. Jelesül Magyarország a két világháborúban. A másodikkal most nem foglalkozom, csak az elsővel. De az másodikban sem volt semmivel sem rózsásabb a helyzete. Szóval, háborús bűnösnek kiáltották ki Magyarországot az első vh után. Csakhogy, MO nem volt független állam. Az OMH (Osztrák-magyar monarchia) egyik tagállama volt. Külügyekben önállóan nem dönthetett, ugyanis közös külügyminisztérium volt, osztrák vezetéssel akárcsak a hadügyminisztérium. A háború szavazásakor csak Tisza miniszterelnök szavazott nemmel, mégsem tudta megakadályozni a hadba lépést. Az országnak nem sok választása maradt, valódi alernatíva nem volt, mert nem tehetett mást. Gyakorlatilag sodródtak az eseményekkel, amelyeket a háborús örültségek diktáltak, amik aztán elsodorták az addig ismert világot. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Frenkie is ezen rágott be, hogy nem ítélhetők el a Jedik kollektíve, és ők a jó megtestesítői a Saga-ban. 

Én ezt pl. sose vitattam, viszont az utolsó pár évben és a végórákban hatalmas szarvashibákat követtek el, kijött minden gyengeségük. És ez nem légből kapott teória, több szomorú példát is láttunk rá. 

Szerintem a Rendnek szüksége lett volna egy újítóra, egy olyan nagy formátumú alakra, aki tovább fejleszti a dogmáitól béklyóba kerülő Jediket. Qui-Gon tökéletes lehetett volna erre a szerepre, akinek halála éppen ezért minden téren tragikus. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nekem a TCW változtatta meg a véleményem igazán. Előtte úgy voltam vele, hogy a jedik meglehetősen inkompetensek voltak -hisz nem szúrták ki az orruk előtt lévő sith mestert- de nagyrészt kihozták a helyzetből amit tudtak. Ami igy se sok, de akkor még nem gondoltam hogy a Jedi Renddel alapvető problémák vannak. Aztán jöttek a TCW részek, amik nem csak azt mutatták be hogy van pár gyenge akaratú, másokra kifejezetten veszélyes tagjuk (pl. Barris  Offe vagy Pong Krell) de azt is, hogy a Rend inkompetenciája felülmúl mindent, amit korábban képzeltem: lásd Ahsoka kipenderítését.

Most már azt gondolom, hogy a Jedi Rend pusztulásának az egyik legfőbb oka maga a Jedi Rend. Végigküzdöttek egy 3 éves háborút a sith bábjaiként, ami önmagában is szégyen, de a "hogyan", az ahogy az egészet kezelték, sokszor még vérlázitóbb.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Igen, de azért mindig érdekesebb az olyan történet, ahol a jók nem tökéletesek. Ha a régi korszak kap egy filmet vagy esetleg egy komplett trilógiát akkor jó eséllyel árnyalni fogják a képet és kiderül hogy azért megvoltak akkoris a bajok. Mondjuk ott nem az orruk előtt lesz a sith és nem neki fognak "dolgozni", hanem minden bizonnyal rögtön ellene.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

4 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Frenkie is ezen rágott be, hogy nem ítélhetők el a Jedik kollektíve, és ők a jó megtestesítői a Saga-ban. 

Én ezt pl. sose vitattam, viszont az utolsó pár évben és a végórákban hatalmas szarvashibákat követtek el, kijött minden gyengeségük. És ez nem légből kapott teória, több szomorú példát is láttunk rá. 

Szerintem a Rendnek szüksége lett volna egy újítóra, egy olyan nagy formátumú alakra, aki tovább fejleszti a dogmáitól béklyóba kerülő Jediket. Qui-Gon tökéletes lehetett volna erre a szerepre, akinek halála éppen ezért minden téren tragikus. 

Csakhogy, egy olyan új helyzettben voltak, amiről előtte nem volt tapasztalatuk. 1000 éve nem dúlt háború a Köztársaságban. Ráadásul olyan elkeseredett, ami magával rántotta az egész civilizációt. Az hogy emberként mind máshogy reagálta le, az egy természetes dolog. Ettől pettek emberiebbek. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Árnyalni lehet őket, főleg az ősi időkben. Annak viszont nem örülnék ha pl. kiderülne, hogy a Star wars jófiúi tulajdonképpen inkompetens lúzerek. 

 

6 perccel korábban, M.Laci írta:

Csakhogy, egy olyan új helyzettben voltak, amiről előtte nem volt tapasztalatuk. 1000 éve nem dúlt háború a Köztársaságban. Ráadásul olyan elkeseredett, ami magával rántotta az egész civilizációt. Az hogy emberként mind máshogy reagálta le, az egy természetes dolog. Ettől pettek emberiebbek. 

Az biztos, hogy a olykor a legrosszabbat hozta ki belőlük a háború. Kedvenc vesszőparipánkon, Windu mesteren is jól lemérhető ez a folyamat. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

14 órával ezelőtt, M.Laci írta:

Vannak, akik Anakin bukását egyenesen Kenobi felelősségének tulajdonítják és ha Qui-gon tanította volna, akkor nem válik azzá, amivé lett. Azt viszont nem veszik észre, hogy Kenobit Qui-gon pesztrálta. Amit Kenobi tudott, ahogyan gondolkodott, mind Qui-gontól szívta magába, hiszen apja helyett apja volt, a mentora, a barátja. Ezért azt gondolom, hogy Qui-gon tanítása sem segített volna Anakinon, ugyanis Anakin legnagyobb ellenfele nem Kenobi, Qui-gon vagy a jedik voltak, hanem önnön maga volt. Egyrészt az elbizakodottsága, forrófejűsége, másrészt először az édesanyja miatti félelme, ami a III. Ep-re Padmé miatti félelemre változott. Ezen a félelmen elsősorban neki kellett volna változtatnia, de nem tudott, mert gyenge volt mentálisan. 

Ezzel azért nem tudok egyetérteni, mert akármit és akármennyit tanult Obi-Wan Qui-Gontól, attól Obi-Wan Kenobi még nem lesz Qui-Gon Jinn. A két szereplő között látványos különbségek vannak. Qui-Gon koránál fogva is bölcsebb, emellett renitens, szembemegy az elvártakkal, ez kiviláglik az ep1-ből. Obi-Wan viszont még fiatal, sok dologban, például az Anakin szempontjából nagyon fontos tanításban tapasztalatlan, és mereven ragaszkodik a szabályokhoz, ez az ep2-ből derül ki. Az ep3-ban már közelebb áll Qui-Gonhoz, de akkor meg már nem tanítja Anakint.

Obi-Wan igenis komoly szerepet vállalt Anakin elbukásában, sőt, "szülőként" őt terheli a legtöbb felelősség. Még nem volt alkalmas tanárnak, pláne nem állt készen egy olyan gyerek felnevelésére, aki Qui-Gonhoz hasonlóan renitens - amivel Obi-Wan sosem tudott azonosulni, erre több remek példa is van az ep1-ben: amikor az erkélyen, majd amikor a leszállóplatformon beszélgetnek. Hogy tudna egy renegát Jedit kinevelni, amikor egy renegát mesterrel sem tudott egyetérteni? És az ő felelőssége, hogy Anakint milyenné neveli. Nem a formálódó gyereké. A szülőnek kell nevelnie a gyereket helyesen. És itt Obi-Wan volt a szülő.

Nem tudni, Qui-Gon milyen lett volna, de renegát jelleméből fakadó rugalmassága és tapasztalata a nevelés és tanítás terén mindenképpen alkalmasabb tanárrá tette volna Obi-Wannál. Lehet azzal sem lett volna jobb a dolog, de az biztos, hogy nem lett volna ugyanolyan, mint Obi-Wan esetében. Más körülmények más eredményt szülnek.

 

14 órával ezelőtt, M.Laci írta:

Vádolják a jediket azért, mert katonaként harcoltak egy háborúban, holott ők nem katonák voltak. Nos, felteszem a kérdést, volt lehetőségük máshogy tenni? Persze, hogy lett volna. Például nem harcolni tábornokként egy olyan háborúban, ami pusztulással fenyegette a Köztársaságot, hiszen csak a Köztársaság védelmére esküdtek fel. Tehát, csinálhatták volna, hogy az egész háborút végigmeditálják a jedi templomban. Csakhogy a közvélemény előbb-utóbb megkérdi, hogy azok most mi a francot csinálnak? Imádkoznak a békéért, vagy mi? Hiszen ha ők a Köztársaság védelmezői, akkor miért nem tesznek valamit, miközen a szakadárok robotjai mészárolják le vagy rabszolga sorba hajtják a Corusanttól távol eső világokat. Szerintem, sok választási lehetőségük nem volt. Két rossz közül még mindig a jobbat választották, harcoltak, nem pedig ölbe tett kézzel várták sorsuk beteljesülését. Mert azt ne felejtsük el, hogy olyan csapdába sétáltak bele észrevétlenül, amit talán a valaha élt legnagyobb sith állított nekik. 

Ez megint nem olyan elképzelés, amivel egyet tudok érteni, mert nem csak annyit tehettek volna, hogy meditálnak a háború végéig. A Jedik békefenntartók voltak, a TCW-ből pedig kiderült, hogy bizony k*rva nagy szükség lett volna ilyenekre a háború alatt. Egyrészt, röhej, hogy a béke őrei, akik alapvetően diplomaták, egy másodpercnyi kísérletet sem tettek a helyzet békés rendezéséért. Hát battya meg a paripa, egy szenátornő és egy padawan önkényes akciója a legtöbb, amivel valaki megpróbálta békésen, tárgyalás útján lezárni ezt az egész kalamajkát. A Jedi Tanácsnak mindenre az volt a reakciója, hogy majd leölik a gonosz vezírt, aztán vége a háborúnak.

Amikor Dooku meghalt, nem ám azzal állt volna Windu Palpatine elé, hogy na, most, hogy a karizmatikus s*ggdugasz eltűnt a Konföderáció éléről, akkor próbáljunk tárgyalni a parlamenttel, hátha az "idealista manipulátor" nélkül hajlandók leállni, és akár Grievoust is kiadni. Vagy legalább utasítani, hogy üljön el a valagán. Nem, Windu imigyen felel: hát akkor Grievoust is kinyírjuk. További komment nem szükséges. Padmé próbálja csak Anakint unszolni arra, hogy győzze meg a kancellárt a tárgyalásról.

Mindeközben a kalózok és a szervezett bűnözés szabadon garázdálkodott a Köztársaságon kívül és belül is. Obi-Wan az egyik TCW epizódban még meg is jegyzi, hogy amióta a Jedik a háborúval vannak elfoglalva, a bűnszervezetek feltörtek és elkanászodtak. Olyannyira elcseszték ezt, hogy végül Darth Maul létrehozta az Árnyékszindikátust (ennek ugye része a Solóban is látott Vörös Hajnal és a Pyke Szindikátus - a Jedik háborúzása tette lehetővé, hogy ez a két szervezet a filmben látott hatalomra tett szert), amivel köztársasági bolygókat terrorizált, sőt terrorizál még a Birodalom idején is. A Jedik például ezekkel a bűnözőkkel is foglalkozhattak volna. Sok emberhez soha nem jutott el a háború, de az ilyen bűnözők tönkretették, rosszabb esetben megölték, mert a Jedi Rend sz*rt rájuk. Nekik fontosabb volt a háborúzás.

A Jedi Rend nagyon is sokat tehetett volna azon kívül, hogy meditál. Foglalkozhattak volna a bűnözőkkel, próbálkozhattak volna a diplomáciai megoldással, segítséget nyújthattak volna a háború sújtotta világoknak. Ezek mind olyan dolgok, amik még a köznép szemében is jól fest, pláne, hogy volt helyettük egy alkalmas katonai szervezet a vezetésre - ennek tagjait láthattuk a TCW-ben, hiszen ott volt Tarkin, Yularen, és a többi, nem klón és nem Jedi tiszt.

Amúgy meg, a Jedi Rend megítélése eleve kérdéses pontja a sztorinak, hiszen a Jedik renoméját Palpatine szándékosan rombolta, szóval technikailag bármit csinálnak, ez ellen semmit sem tehettek volna. Ugyanakkor azzal, hogy beszálltak a háborúba, remekül Sidious kezére játszottak, olyan figurák felsorakoztatásával, mint Barriss Offee és Pong Krell. De az sem véletlen, hogy Dooku is a Jedik sorából került ki.

A csapdát meg amúgy tökéletesen látták. Mire elkezdődött a coruscanti csata, már tudták, hogy a klónokat Dooku rendelte meg, Yoda már egyszer szembe is került Sidiousszal, sőt Yoda azt is pontosan tudta, hogy a klónok szembe fognak fordulni velük, és a Sith győzni fog.

 

14 órával ezelőtt, M.Laci írta:

Végezetül a történelmi példa arra, amikor egy szervezetnek (jedik), vagy országnak nincs mozgástere, gyakorlatilag egy irányba ható cselekvéssoron nem tudnak változtatni, mert nincsen számukra alternativa. Jelesül Magyarország a két világháborúban. A másodikkal most nem foglalkozom, csak az elsővel. De az másodikban sem volt semmivel sem rózsásabb a helyzete. Szóval, háborús bűnösnek kiáltották ki Magyarországot az első vh után. Csakhogy, MO nem volt független állam. Az OMH (Osztrák-magyar monarchia) egyik tagállama volt. Külügyekben önállóan nem dönthetett, ugyanis közös külügyminisztérium volt, osztrák vezetéssel akárcsak a hadügyminisztérium. A háború szavazásakor csak Tisza miniszterelnök szavazott nemmel, mégsem tudta megakadályozni a hadba lépést. Az országnak nem sok választása maradt, valódi alernatíva nem volt, mert nem tehetett mást. Gyakorlatilag sodródtak az eseményekkel, amelyeket a háborús örültségek diktáltak, amik aztán elsodorták az addig ismert világot. 

Az Osztrák-Magyar Monarchia és a Jedi Rend között van egy lényeges különbség: a Jedi Rendnek van választása, mert a Szenátustól független, autonóm szervezet. A Tanács akár azt is mondhatta volna, hogy ők leülnek a kispadra, de ahogy fent vázoltam, több aktív lehetőségük is volt. Ők nem azzal éltek, amivel kellett. Ők arrogánsan azt vállalták, hogy félre dobják elveiket, és támadásba lendülnek, mert csak ők, és csak is ők lehetnek a háború vezetői. Katonának álltak, pedig maradhattak volna a béke őrei.

 

A helyzet az, hogy Sidious hatalomra jutása és Darth Vader megszületése hosszú és bonyolult folyamat, ahol nem lehet csak egy emberre vagy egy szervezetre rábökni, és azt mondani, az a felelős. Ugyanúgy felelős a Szenátus, a Jedi Rend, vagy személyekre bontva Obi-Wan, Mace Windu, Yoda, Padmé vagy éppen Jar Jar. Mindenkinek volt ebben része. Természetesen a legfőbb felelős maga Seev Palpatine és Anakin Skywalker, mert ha ők nem ezt akarták volna, nem ez lett volna.

Ugyanakkor vannak, akik többet tehettek volna a dolgok rosszra fordulása ellen, mint mások. Mert igen, a Szenátus juttatta hatalomra az Uralkodót, de velük nincs ott az Erő és nem az ő nemezisük a Sith. Ez a Jedi Rend, és mégis, az Erővel felvértezve ültek le nap mint nap beszélgetni egy Sith Nagyúrral. Oké, a Sötét Oldal meggyengítette a hatalmukat, de ha nem lettek volna arrogánsak, talán nem a háború küszöbén veszik észre, hogy meggyengültek. De még ez sem akkora gáz. A legnagyobb gáz, hogy tudták, hogy a Sith befolyásolja a Szenátust. Ezt kerek-perec kimondta Yoda, Windu javasolja is, hogy tartsák rajta a szemüket a kongresszuson. Vagyis ők tudták, hol kell keresni a bajt, míg például a politikusok java valószínűleg csak a történelemkönyvekből ismerte a Sith-et, és úgy tudták, nem is léteznek már - plusz mit érdekli őket, ki miben hisz.

És a Jedik voltak azok is, akik már tudták, hogy a klónokat a szeparatisták vezére rendelte meg, aki történetesen szintén Sith Nagyúr. Tudták, hogy egy Sith Nagyúr befolyásolja a Szenátust, tudták, hogy Palpatine kancellár körül a Sötét Oldal konvergál, tudták, hogy a Konföderációt is egy Sith Nagyúr vezeti, és tudták, hogy egy Sith Nagyúr rendelte meg azt a hadsereget, aminek az élén ők állnak, és akikben van egy biochip, ami feltétlen engedelmességre kényszeríti őket. Minderről a Szenátus nem tudott, a Jedik megtartották maguknak. Ergo nekik volt több esélyük a Sith megállítására.

A másik probléma, hogy már túl sok mindent rendeltek alá a politikának, ami szintén olyan hiba, ami nagyobb felelőssé teszi őket. Itt van Ahsoka esete, akit politikai megfontolásból rúgnak ki, ezzel amúgy alaposan betesznek Anakinnak is. Az Ahsokával történtek komoly előrelépést jelentett a Sith-é válásában, hiszen a Jedi Rend egyszer s mindenkorra elásta magát azzal, hogy - átnyúlva a feje fölött -, szilárd bizonyítékok hiányában kirúgták a Rendből és átnyújtották a "hóhéroknak". És akkor hol van még, hogy a háborút sem tudják jól kezelni, stb.

Igen, rengeteg ember felelős azért, hogy Darth Sidious és Darth Vader hatalomra jutott, de vannak, akik azért jóval felelősebbek, mert hatalmukban lett volna tenni ez ellen. Ha Obi-Wan tapasztaltabb tanár és "szülő", esetleg rugalmasabb Anakinnal szemben, vagy idejében észreveszi, milyen hatással van rá Palpatine, talán teljesen máshogy alakulnak a dolgok (bár hiszek abban, hogy pusztán Anakin Sith-é válásának meggátolása még nem állította volna meg Sidioust, mert a Birodalom tőle függetlenül jött létre, a fiú pedig nem lett volna ellenfele Sidiousnak). És ha a Jedi Rend jobban koncentrál a Sith utáni nyomozásra, a gyanús jelekre, ha nem katonai vezetőként lépnek be a háborúba, és kisebb hangsúlyt fektetnek a politikára, az is máshogy alakította volna a dolgokat.

Nem biztos, hogy jobb lett volna, de az sem biztos, hogy nem lett volna jobb.

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Annyit azért mindenképpen tegyünk hozzá a sztorihoz, hogy a Klónháborúk kirobbanásakor a jedik egyetlen dologban lehettek biztosak. Abban, hogy a CIS-t a sith-ek irányítják. Innentől kezdve az szerintem nem is lehetett kérdés, hogy a jediknek a Köztársaság oldalán KELL beszállni a háborúba. Igen, itt nem volt értelmes választásuk, ugyanis a sith-ek mindennél rosszabbak, azt, hogy hatalomra jussanak, azt semmi szín alatt nem lehetett megkockáztatni. Ez egy olyan alapvetés, amivel szembemenni eszükbe nem juthatott. Márpedig a CIS győzelme a sith-ek győzelmét jelentette volna.

Elviekben tehát lehetőségük lett volna a jediknek a geonózisi csata után azt mondani, hogy nem harcolnak tovább a megmentőik és a Köztársaság oldalán, bár már ez is erős aggályokat vetett volna fel. Azért a klónok megmentették őket, másrészt a Jedi Rend és a Köztársaság között elég szoros volt ahhoz az összefonódás, hogy utóbbi elvárja a jedik segítségét, bennük pedig ne merüljön fel kétség, hogy egy ilyen éles szituban a Köztársaság mellé kell állni. De mindezektől függetlenül is, a jedik kimaradása a háborúból csupán egy elvi lehetőség, de semmiképpen nem reális.

Ha a jedik nem harcolnak a Köztársaság oldalán, azzal növelik annak az esélyét, hogy a CIS megnyeri a háborút, ami egyenes út a sith uralomhoz. Ez pedig sokkal nagyobb fenyegetés, mint a rabszolgaság, meg az alvilági bűnbandák stb.. Ha a jedik a háború helyett az alvilággal, a korrupcióval és egyéb dolgokkal foglalkoznak, az olyan lett volna, mintha én az égő házamban azon erőlködnék, hogy nehogy piszkos legyen a padló vagy a mosogató. A sith-ek hatalomra jutásának lehetősége egy mindent felülíró probléma, nem is lehetett kérdés, hogy a jediknek ellenük kell felvenni a harcot és nem mással foglalkozni.

 

Nagyon jól ki volt ez találva, ugyanis az erőviszonyok eléggé kiegyenlítettek voltak. Ha a jedik nem harcolnak, akkor a mérleg erősen átbillent volna a CIS javára. Még ha a Köztársaság is lett volna egyértelmű fölényben, egy sith-ek elleni háborúban akkor sem lehet megkockáztatni, hogy utóbbiak nyerjenek.

Arról nem is beszélve, hogy minél hosszabb ideig tart a háború, annál több az áldozat és a szenvedés. Az nyilván nem opció, hogy minél hamarabb nyerjen a CIS, tehát a Köztársaság minél gyorsabb győzelméért kellett küzdeni. Márpedig erre akkor volt a legnagyobb esély, ha a jedik is az ő oldalukon ténykednek.

 

Mindez egyébként arra is elég jó indok, hogy a jedik miért nem szálltak ki később, amikor egyre erőteljesebb gyanakvásuk volt a főkancellár személye, a Szenátus vagy épp a klónhadsereg kapcsán. Egész egyszerűen azért nem szállhattak ki, mert azzal a Köztársaságot gyengítették volna. Akkor pedig a CIS győz, ahol 100% a sith-ek sikere. Legyen is akármekkora kétség és gyanú a köztársasági oldalon, annak az esélye, hogy az ő sikerükkel is a sith-ek jutnak hatalomra, garantáltan kisebb, mint 100%.

Eleve, nagyon-nagyon ritka az a háború, ahol mindkét oldalon teljesen ugyanaz az ember áll az élen. Lehet azért cseszegetni a jediket, hogy ezt miért nem vették észre, miért nem számoltak komolyabban ezzel az opcióval, de már önmagában sem feltétlenül fair hozzáállás. Annak tükrében pedig pláne nem, hogy a másik oldalról nyilvánvaló volt, hogy ki a vezér. Ha döntened kell, hogy az ördögnek vagy valami nagyon gyanús fura szerzetnek add el a lelked, akkor se az ördögnek fogod, mert róla biztosan tudod, hogy az ördög, és a legrosszabb.

Millióféle probléma és gond lehetett a főkancellárral vagy bármi mással a Köztársaság oldalán, abból nyilván a legrosszabb eshetőség volt az, hogy őket is a sith-ek irányítják. De ez itt egy lehetőség volt a sok közül, a legrosszabb alternatíva, a másik oldalon pedig ismert tény. Bármikor szembeszállhattak volna a jedik a főkancellárral vagy a klónokkal, de ezzel egyértelműen szembekerültek volna a Köztársasággal. Aminek következményeképp biztosan gyengítették volna őket, legjobb esetben csak annyival, hogy kiemelkedő tábornokok és harcosok hiányoztak volna a csatamezőn.

 

Jól látható tehát, hogy a Jedi Rendnek nem volt érdemi alternatívája e téren. Ha látod, hogy az ördög közelít és be akar jönni az ajtón, akkor bezárkózol és mindent elkövetsz annak érdekében, hogy ne juthasson be. Ha felmerül benned, hogy akikkel egy oldalon harcolsz, ők is árulók vagy gonoszak lehetnek, akár ők is az ördög szolgái lehetnek, akkor se nyitod ki az ajtót az ördögnek, mert annál nagyobb hülyeséget nem lehet csinálni.

Azt is tegyük hozzá, hogy a nép támogatását szintén mindenképp elveszítették volna a jedik, hiszen a nép önként és dalolva szolgálta Palpit, ők választották meg, ők hosszabbították meg a mandátumát, az ők képviselőik ruházták fel extra jogkörökkel, ők bíztak benne annyira. Ha a jedik elkezdik fúrni a törvényesen megválasztott, illetve a nép gyakorlatilag teljes körű bizalmát élvező vezetőt, akkor azzal nemcsak politikailag gyengítették volna a sith-ekkel háborúzó Köztársaságot, de nyíltan szembementek volna a nép akaratával is.

És mik lettek volna a jedik érvei, az indokok? Az, hogy zavart éreznek az Erőben? Az, hogy a sötét oldal erői kavarognak a főkancellár körül? Az, hogy Yoda-nak volt valami látomása? Az, hogy Palpigynús és nem szimpi nekik? Az, hogy van pár furcsán viselkedő klón? Ezek nekünk sokat mondanak, mert pontosan ismerjük a körülményeket. De akkor és ott nem lehetett előállni ilyen ötletekkel, mert körberöhögték volna őket. Még ha tökéletesen biztosak is lettek volna abban, hogy igazuk van, még akkor is szinte reménytelen helyzetben lettek volna, hogy valahogy közbelépjenek.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

7 perccel korábban, pb69 írta:

Annyit azért mindenképpen tegyünk hozzá a sztorihoz, hogy a Klónháborúk kirobbanásakor a jedik egyetlen dologban lehettek biztosak. Abban, hogy a CIS-t a sith-ek irányítják. Innentől kezdve az szerintem nem is lehetett kérdés, hogy a jediknek a Köztársaság oldalán KELL beszállni a háborúba.

Ez azért elég erős leegyszerüsitése a dolognak. Az ep.2 végén konkrétan elhangzik hogy szemmel tartják a Szenátust, mert nem zárják ki hogy Sidious befolyása alatt áll. És tudják, hogy a hadsereg amit vezetnek az meglehetősen gyanús körülmények között készült. Konkrétan Dooku felbérelt fejvadásza a donor, ráadásul miközben Jango Kaminon segitett a klónozásban közben rögtön utána elhúzott Dookuhoz. Ha ez nem gyanús, akkor nem tudom mi az. Magyarán: a jediknek a képlet sose volt egyszerű. Sose volt az hogy harcolunk a gonosz ellen a jók oldalán. Mindig ott volt a lehetőség, hogy valamit nagyon elcsesznek.

12 perccel korábban, pb69 írta:

Mindez egyébként arra is elég jó indok, hogy a jedik miért nem szálltak ki később, amikor egyre erőteljesebb gyanakvásuk volt a főkancellár személye, a Szenátus vagy épp a klónhadsereg kapcsán. Egész egyszerűen azért nem szállhattak ki, mert azzal a Köztársaságot gyengítették volna. Akkor pedig a CIS győz, ahol 100% a sith-ek sikere. Legyen is akármekkora kétség és gyanú a köztársasági oldalon, annak az esélye, hogy az ő sikerükkel is a sith-ek jutnak hatalomra, garantáltan kisebb, mint 100%.

Ennek igy se füle se farka. A jedik pont azt sejtik meg hogy azon az oldalon állnak amit a sith irányit. Ez valami amitől a háború kirobbanása óta tartanak. Annyi változott, hogy a sejtés időközben roppant erős gyanú lett. Ezt akkor szerinted mivel az ellenfél gonosz teljesen ignorálniuk kéne és tenni amit a sejthetően sith irányitású Köztársaság mond nekik? De annyira, hogy biztos ami biztos alapon majd minden erőforrásukat rátolják a háborúra, csakhogy ha véletlenül az erős gyanú igaznak bizonyul akkor tutira óriási ganéban legyenek és a galaxis akkor aztán tényleg odavesszen. Nekem ez pont hogy roppant illogikusnak és értelmetlennek tűnik. A jediknek mivel ők a jó ügy védelmezői, szerintem mindenképp komoly figyelmet kellett volna szentelni arra hogyha harcolnak akkor a jó ügyért harcoljanak. Ha sejtik hogy a sith parancsait követik akkor ne vállvonva intézzék el azzal hogy "de hát az ellenség az meg tuti gonosz, úgyhogy a gyanú kit érdekel", mert ez elég komoly inkompetenciáról árulkodik.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2 perccel korábban, Bomarr írta:

Az ep.2 végén konkrétan elhangzik hogy szemmel tartják a Szenátust, mert nem zárják ki hogy Sidious befolyása alatt áll.

Teljesen más az, hogy nem kizárható, hogy a sith-ek befolyással vannak a Szenátusra, mint az, hogy a CIS-t egészen biztosan a sith-ek vezetik.

3 perccel korábban, Bomarr írta:

És tudják, hogy a hadsereg amit vezetnek az meglehetősen gyanús körülmények között készült. Konkrétan Dooku felbérelt fejvadásza a donor, ráadásul miközben Jango Kaminon segitett a klónozásban közben rögtön utána elhúzott Dookuhoz. Ha ez nem gyanús, akkor nem tudom mi az. Magyarán: a jediknek a képlet sose volt egyszerű. Sose volt az hogy harcolunk a gonosz ellen a jók oldalán. Mindig ott volt a lehetőség, hogy valamit nagyon elcsesznek.

Mindig ott volt a lehetősége annak, hogy csapdába estek és elcseszték, de nem volt jobb alternatíva. Pont ez a lényeg. Hogy nem arról van szó, hogy a jedik biztosak lehettek benne, hogy jó oldalon harcolnak, abban viszont biztosak lehettek, hogy csak rosszabb alternatíváik vannak.

4 perccel korábban, Bomarr írta:

Ennek igy se füle se farka. A jedik pont azt sejtik meg hogy azon az oldalon állnak amit a sith irányit. Ez valami amitől a háború kirobbanása óta tartanak. Annyi változott, hogy a sejtés időközben roppant erős gyanú lett. Ezt akkor szerinted mivel az ellenfél gonosz teljesen ignorálniuk kéne és tenni amit a sejthetően sith irányitású Köztársaság mond nekik?

A lényeg ki van emelve. Ezek sejtések, gyanúk, megérzések és félelmek. Ellenben az, hogy a háborúban harcoló másik felet a sith-ek irányítják, konkrét tények. Nem azért kell ignorálniuk ezeket, mert a másik fél gonosz, hanem mert a másik fél ennél sokkal több, maga a Sith. Az még csak gyerekcsíny lenne, hogy az ellenfél gonosz, ennél sokkal többről van szó. Ha a legrosszabb eshetőség, hogy a sith-ek hatalomra jutnak, akkor teljesen mindegy, hogy kinek az oldalán harcolsz, ha ezzel a sith-ek ellen küzdhetsz.

A legrosszabb, ami történhet, hogy a te oldaladat is a sith-ek vezetik, de őszintén szólva ezzel az esettel amúgy meg mit lehetne kezdeni? Hogyan lehetett volna kezelni azt a helyzetet, ha pl. a 2. világháborúban kiderül, hogy valójában mindkét fél náci és Hitler vezeti? Meg eleve egy kis valószínűségű eset. Inkább teszem azt, amit sejthetően a sith-ek vezette bábok mondanak, minthogy azokat segítsem, akiket bizonyítottan a sith-ek vezetnek.

11 perccel korábban, Bomarr írta:

A jediknek mivel ők a jó ügy védelmezői, szerintem mindenképp komoly figyelmet kellett volna szentelni arra hogyha harcolnak akkor a jó ügyért harcoljanak. Ha sejtik hogy a sith parancsait követik akkor ne vállvonva intézzék el azzal hogy "de hát az ellenség az meg tuti gonosz, úgyhogy a gyanú kit érdekel", mert ez elég komoly inkompetenciáról árulkodik.

Komoly figyelmet is szenteltek ennek, de mit kellett volna tenniük? Azt baromi könnyű megmondani, hogy amit tettek, az hülyeség, de mi lett volna a jó megoldás? Az nem lett volna inkompetens megoldás, hogy "hát, gyanús nekünk ez a főkancellár meg a klónsereg, akkor inkább hagyjuk nyerni a CIS-t, akkor is, ha tudjuk, hogy a sith-ek vezetik őket"?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.