Jump to content

1x01 - Spark of Rebellion

Recommended Posts

• 10 months later...

Szerintem tökéletes indítása ez a rész a sorozatnak, jól megismerhettük a karaktereket, és egy kiváló helyszínt választottak a készítők, a Kesselt. Már többször is megnéztem, és az évad egyik legjobb epizódjának tartom. Különös hangulata volt, nem mondanám, hogy az eredeti trilógia hangulatát hozta volna, de a prequelét sem. Még csak a Klónok háborújára sem tudnám hasonlítani, egy teljesen újfajta Star Warst kaptunk. A wookiekat jó ötlet volt beletenni ebbe a részbe, egyedül a megvalósításuk nem tetszett annyira. Kissé soványak voltak a megszokotthoz képest, de ez a kesseli nehéz napjaiknak tudható be. Mindenesetre a Clone Wars animációs sorozatban szereplő wookiek sokkal szebben néztek ki.

• 1 year later...

Most már írhatom, hogy órákkal a vége előtt megnéztem az első részt. Hát érdekes volt újra látni. Egyrészt, érződik, mennyit fejlődött a sorozat technikai téren is, másrészt azért a karakterek szintjén is szép változás állt be, és nem csak a más ruhákra gondolok. Főleg Ezra fordult sokat, itt még simán a saját érdekei vezérlik, bár azért az önzetlensége is megmutatkozik. Nem hisz az emberekben, abban sem, hogy tehetne valamit a Birodalom ellen, és simán lop bárkitől bármit. És az a csúzlit, azt már teljesen elfelejtettem.

Kanan sincs sokban lemaradva tőle. A fénykardját még fiókban hordja a rész elején, az Erőt sem használja a végéig, bár ott sem látványosan. Nagyon messze van a sorozat végén attól a bölcs Jedi mestertől. Itt még tényleg nem Jedi.

Sabine is még egyedül lézeng a Ghoston, a páncélja is eléggé egyszerű még, Zeb meg simán otthagyja Ezrát a Birodalomnak, és még kis híján le is tagadta. Nem sokat, de azért ő is változott ezen a téren, pláne, ahogy összebarátkozott Ezrával. Amúgy fület ütött, hogy itt mindenki főleg kölyöknek nevezi Ezrát, ez azért szépen kikopott a sorozatból.

A Birodalom oldalán is érdekes látni a sok arcot, akik... Nos, tudjuk mi lett a végük. Főleg Kallust volt fura oszlopos birodalmi ügynökként látni, aki csapdába csalja hőseinket, csalinak használja Ezrát, és simán lerúgja a rohamosztagost a mélybe.

Én is tegnap néztem meg. Meglepődtem mennyire nosztalgikus töltete van már. Továbbra is tartom, hogy kár volt a rész elejére betenni Vadert és a Főinkvizítort.  Jobb volt amikor simán Ezrával indítanak ahogy mereng a korlátnál.

Igen, főleg, hogy az Inkvizítor végül utána nem is szerepel, és a végén fordulatszerűen jelenik meg a hologramja. Az első olyan részben, amiben már komolyabban feltűnt, annak a felütésének jobb lett volna a Vader-jelenet (a Rise of the Old Mastersben), esetleg a Fighter Flight végén cliffhangerként a következő részt fölvezetendő.

Edited by IndianaAndrisSolo

Én a napokban tervezem elölről kezdeni az egész sorozatot. Ezt meg csak így itt hagyom a rész címe kapcsán :) :

We are the spark, that will light the fire that will burn the First Order Empire down

19 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Továbbra is tartom, hogy kár volt a rész elejére betenni Vadert és a Főinkvizítort.  Jobb volt amikor simán Ezrával indítanak ahogy mereng a korlátnál.

Nyolc órával ezelőtt ezt még vitattam. Most azt mondom: nagyon elcseszett dolog volt betenni a Főinkvizítort az elejére.

• Ody Mandrell changed the title to 1x01 - Spark of Rebellion
  • 1 year later...

A tavalyi TCW újranézés után idén elkezdtem a Rebels újrázását is és már nem is igazán emlékeztem, hogy mennyire jó volt ez a nyitány. Így lassan hat év távlatából visszatekintve, főleg úgy, hogy már a teljes sorozatot ismerjük nagyon különleges élmény volt visszanézni a sorozat kezdetét. A karakterek emlékszem anno még nagyon idegennek hatottak úgy, hogy nem igazán ismerhettük még őket és a TCW után egy teljesen más korszakban találtuk magunkat, ahol a sorozatnak a látószöge, ahol az események zajlanak, a felépítése is jelentősen eltért a korábbi animációs szériától. Így, hogy már ismerem Ezráékat sok minden fura volt ezzel a tudattal nézve az epizódban. Nem csak Kallus szerepe, aki itt még teljes mellszélességgel a Birodalom mellett van, hanem számomra furcsa volt Kanant nem vakként látni, annyira az rögzült már bennem a későbbi események kapcsán, hogy elvesztette a látását. Az egész csapatban pedig Zeb volt, aki ha talán csak ennyit tudnék róla, mint amit itt látunk belőle (teszem azt, ha most látnám először a sorozatot), akkor a legkevésbé szimpatikus karakter lenne nem ismerve a későbbieket, viszont Hera már itt is messze a legszerethetőbb volt a csapatból.

A vizuális megvalósítást és a művészi igényességet nézve a Rebels szerintem a legjobb a három animációs produkció közül. A TCW talán szebb volt, főleg az idén bemutatott befejező évad volt kimagaslóan látványos, de a képi megvalósítása és formavilága ennek a sorozatnak tetszett a legjobban. Ebben szerpe van Ralph McQuarrie zseniális munkáinak is, de ahogy ezt itt utólag megvalósították az kifejezetten hangulatos volt és ezt az egyébként kissé sivár és első ránézésre nem túl izgalmas világot, a Lothalt úgy rajzolták meg, hogy az egyik kedvenc bolygómmá tud válni, pusztán a látványvilágával. Az épületek, a dizájnelemek mind nagy mértékben járulnak hozzá az atmoszférateremtéshez, de tetszettek a városban látható falakon megjelenő festett ábrázolások... ezek a kis részletek mind remekül adtak hozzá az epizód és a helyszín hangulatához. A történet kellően egyszerű ahhoz, hogy megágyazzon a karaktereknek, akiket itt kell bevezetni a sorozatba. Minden szereplőt kellően megismerhetünk itt ahhoz, hogy el tudjuk helyezni őket a sorozat világában. Persze senkiről sem tudunk még igazán sokat, de annyira pont jó volt ez a bevezető rész, hogy egy általánosabb képet kapjunk mindenkiről. A karakterek közötti interakciók tekintetében Kanan és Hera között már itt is remekül érzékeltették azt a speciális kapcsolatot, ami összeköti őket. Ott volt a szikra, a zrikálás és a kölcsönös bizalmon alapuló szeretet is, hogy számítanak egymásra. Ez egyébként a teljes csapatban megvolt és az is remekül kijött, amikor Ezra először kezdi azt érezni, hogy itt ő is tartozhat valahová. Nem volt igazán kihangsúlyozva (szemben azzal, mikor Hera átküldi a birodalmiakhoz Ezrát, ami kissé szájbarágós volt), de érezni lehetett azt, amikor Ezra kissé irigykedve tekint a Ghost legénységére, mikor szóba kerül a család kérdése, illetve mikor bizonyosságot nyer, hogy visszajönnek érte és megmentik.

Azok a motívumok, amelyek végigkísérik a későbbiekben a sorozatot, gondolok itt a felelősségvállalásra és az építkezésre már itt is megjelentek. Ebben az epizódban Ezra ugye elindul egy úton, először csak az önzetlenséget tapasztalja meg, hogy milyen másoknak adni valamit (mikor találkoznak Tarkintown hálás lakóival), majd az összetartozás és az egymás iránti áldozathozatal is képbe kerül a wookie mentőakció és a csapat összetartása révén. Viszont, ami szintén felsejlik már itt az elején az a Lázadás, mint mozgalom természetrajza. Ezra, aki kezdetben csak csekély léptékű akciókkal próbál borsot törni a Birodalom orra alá, megtapasztalja, hogy milyen, ha többen egyszerre, szervezetten egy adott cél érdekében mozgósítják az erőiket a Birodalom ellen és ebben milyen szövetségekre tehetnek szert (itt például a wookiekra). A Lázadás is hasonló fejlődési folyamatként egyre komolyabb célokat kitűzve tud fejlődni odáig, majd az évad és az egész sorozat során, hogy egyre komolyabb és valóságosabb fenyegetést jelent nem csupán egy adott ponton, hanem a Birodalomra, mint hatalmi struktúrára úgy en bloc.
Sok mindent felvillant még az epizód, ugye megjelenik a jedivé válás is, mint Ezra előtt egy lehetséges út. Szerintem Obi-Wan megjelenése, kifejezetten ezzel az üzenettel egyfajta átvezetésként is szolgált az előző korszakból (TCW) ebbe a következő időszakba, ami nem csak a sorozatok keletkezési sorrendjét jelöli, hanem kronológiailag is megállja a helyét, mivel egymás után következnek. Talán hasonló okokból van ott Vader is rögtön a rész elején, egy olyan ikonikus arc fogad minket a Rebels kapcsán, aki ugyan később a sorozat szempontjából nem a legtöbbet foglalkoztatott karakter, de így rögtön az elején még ismeretlenül egy mégis ismerős arc fogad minket, aki személyével nemcsak a korszakot határozza meg, de a Birodalomról szerintem sokaknak ő jut elsőre az eszébe. Az más kérdés, hogy a főinkvizítor feltűnése az epizód végén úgy lenne igazán hatásos, ha előtte egyáltalán nem láttuk volna, persze pusztán ez alapján a rész alapján még így is eléggé homályban van a kiléte. Az Erő rejtelmeibe szerintem pont annyira mentek egyébként bele Kanan és Ezra kapcsán, amennyire muszály volt. Azt megtudtuk, hogy Ezra erőérzékeny és a Kanannal folytatott kapcsolata érdekesen alakult, ahogy elemelte a cuccait, meg "kiállta a próbákat" már így belengették egyfajta mester-tanítvány viszony kialakulását kettejük között.

Igazából, ha most látnám először ezt a sorozatot ez után a rész után mindenképpen kedvet kapnék hozzá. Anno volt egy kis keserű szájíz bennem, hogy úgy tűnt, hogy nem lesz több TCW és emiatt ennek a sorozatnak sem tudtam 100%-ig örülni, hogy a Disney inkább elkezdett egy teljesen új szériát az meg befejezetlenül maradt, de aztán nagyon megszerettem a Rebelst is és csak áldani tudom őket, hogy elkészítették ezt a sorozatot (azóta meg a TCW is megkapta ugye a maga lezárását). Nagyon erős kezdés és igazán nosztalgikus is volt visszanézni!

• Like 2
  • Tetszik 1