Ugrás a kommentre

1x05 - Breaking Ranks


Ody Mandrell

Ajánlott hozzászólás

Mivel a jövendőbeli jediket kisbaba korukban veszik fel a listára ezért a vérelemzésen kivül szerintem semmi más nem történik a kiválasztásnál. Eleve a jedik olyan kevesen vannak, hogy nincs kapacitásuk arra hogy egy galaxist átfésüljenek és megnézzék kinek van kinek nincs Erőjártassága. Ha ezzel foglalkoznának akkor minden jedi ezt kéne csinálja non-stop... és még az se lenne elég.

Főleg a Birodalomban a két sith és az a néhány Inkvizítor biztos nem fogja kutatni a galaxist. Bár viszonylag nyugodtan is lehetnek, hisz elvileg nincs aki kitanítsa a születő Erő-érzékeny gyerekeket. Bár Palpi paranoiáját jól mutatja, hogy még most is ki akarják szűrni az arra fogékonyakat. Persze miért ne tennék az Akadémia adta kereten belül? Két legyet ütnek egy csapásra. Ellenben azt furcsállom, hogy miért nem használnak olyan módszert az érzékenység meghatározására mint a Jedik. Sidious -ék is meg tudnák mérni a midi szintjüket nem?

 

Én is úgy vélem, hogy az erőérzékenység is úgy működik, mint a genetika általában (pl. az allergia, vagy a zsenialitás esetében): ha erőérzékenyek a szülők, vagy legalább az egyikük, akkor nagyobb eséllyel lesz a gyermekük is az, de ez nem garantált. És visszafelé is: ha egyikük sem az, akkor is születhet erőérzékeny gyermekük, valamiféle genetikai véletlen folytán.

Igaz, hogy eddig csak egyértelmű öröklődést láthattunk, de épp itt lenne az ideje, hogy meglepjenek valami mással. Ezra szülei nagyon alkalmasak lennének erre, és is így gondolom.

Ezra szüleire nagyon kíváncsi leszek, remélem ez a szál tartogat még meglepetéseket. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Főleg a Birodalomban a két sith és az a néhány Inkvizítor biztos nem fogja kutatni a galaxist. Bár viszonylag nyugodtan is lehetnek, hisz elvileg nincs aki kitanítsa a születő Erő-érzékeny gyerekeket. Bár Palpi paranoiáját jól mutatja, hogy még most is ki akarják szűrni az arra fogékonyakat. Persze miért ne tennék az Akadémia adta kereten belül? Két legyet ütnek egy csapásra. Ellenben azt furcsállom, hogy miért nem használnak olyan módszert az érzékenység meghatározására mint a Jedik. Sidious -ék is meg tudnák mérni a midi szintjüket nem?

Lehet hogy a Sith dogma másképp épül fel. Még az is lehet hogy van benne annyi maradiság, hogy azt vallják: az is lehet nagy Erőhasználó akinek nem magas a midichlorian száma.

Végülis a földi diktatúrákban is gyakran előfordul, hogy a sötét időszak szellemi sötétséget is jelent (pl. könyvégetés). Lehet itt is egy csomó hasznos tudás vesz/veszett el.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egy újabb remek részt láthattunk. Még mindig csak ámulok azon, hogy mennyi tartalmat képesek besűríteni ebbe a ~20 percbe. Ezt mindig leírom, már rohadt unalmas lehet, de egyszerűen sose tudok elmenni szó nélkül mellette. :) A látvány és a hangulat fantasztikus, a képi világ mellett a hangok és zenei motívumok is nagyon jól eltaláltak. Ami pedig nekem a leginkább szívmelengető, hogy az utalások, a zenék és egyéb hangulati elemek lefedik a teljes Saga-t (PT, TCW, OT), ami csak így sunyin és tudatalatt tesz sokat a Saga egységesítéshez.

 

Szintén megsüvegelendő, ahogyan amúgy a főszáltól független sztorielemeket és karaktereket tudnak beemelni az adott részekbe. Kanan és Hera különakciója vagy Sabine és Zeb besegítése szigorúan véve nem kötődött Ezra kalandjához, mégis ügyesen sikerült egy-egy kritikus ponton összekötni ezeket és így látványos akciókkal fűszerezni a részt. Chopper-re ez ugyanúgy igaz, és végre jutott neki egy érdemi szerep, ahol mutathatott valamit a pozitívumaiból is. És még az új festés is jól állt neki. :)

Ez azért is fontos, mert így a főszál jellegétől függően tudják kiegyensúlyozni az adott részt tartalmilag. Ha alapból kevesebb lenne az akció, akkor a kapcsolt "sallangokat" erre hegyezik ki. Ha amúgy alapjáraton megy a piff-puff, akkor kiegészítésként jöhet pár érzelemközpontú jelenet és/vagy karaktermélyítő motívum.

A másik oldalról Kallus meg az ostoba kiképzők is előkerültek, mint jó ismerősök, nem beszélve az Inkvizítorról. A legjobb az az egészben, hogy pár rész alatt sikerült elérni, hogy jellegzetes és egyedi karakterek legyenek, akiknél mindig külön hangulatemelő elem, ha képbe kerülnek. Mintha már hosszú évek óta a SW részei lennének. Ez pedig mindkét oldalra igaz. Kallus-nál is elég, hogy csak üldögél az irodában vagy sétafikál egy folyosón. :)

 

Nemcsak szórakoztató, de tanulságos is volt látni a kadétképzést a Birodalomban. Pláne, hogy a TCW után már összehasonlítási alapunk is van. Egyébként ilyenkor (is) érződik, micsoda univerzumbővítő hatása volt a TCW-nek. Ennek a Rebels epizódnak több eleme is elég semmitmondó lett volna, vagy legalábbis kevésbé működtek volna a TCW alapozása nélkül. Persze akkor lehet be se kerülnek, de akkor is említésre méltó a helyzet. Eszközök és módszertan tekintetében szinte ugyanaz van, mint anno a klónoknál, viszont filozófia és hozzáállás terén durva a kontraszt.

Megdöbbentem azon, hogy a rohamosztagos-kadétok szintjén szűrik a potenciális Erőérzékenyeket. Ilyen alaposságot már valahogy nem néztem volna ki a az OT időszakához közeledő sithekből. Szerintem a kiszűrteket alaposan "átvizsgálja" az Inkvizítor, aztán ha mégse nyert a dolog, akkor ez a kis "szeánsz" meg is törheti annyira a delikvenst, hogy nem sokra lesz használható. Ha meg bebizonyosodik a gyanú, akkor én leginkább valami külön börtönszerűséget tudok nekik elképzelni, netán likvidálást. Valahogy nehezen tudnám beilleszteni a képbe, ha a Birodalom folyamatosan Erőérzékenyeket képzett volna és indított volna el a sötétség útján. Akár új Inkvizítornak, akár más célra.

 

Ellenben némi magyarázatot kapunk arra, miért is ennyire (hogy is mondjam) nem hatékonyak a rohamosztagosok. Egyszerűen ez a kiképzési módszer katonai szempontból nonszensz. Már a gyerekbe azt verik bele, hogy legyen törtető, arrogáns, öncélú. Nem a küldetés, hanem az egyén sikere számít, az ami értékmérő. Bajtársiasság, kooperáció, összhang, kell a francnak. A sithek mentalitása áthatja az egész Birodalmat. A saját katonáik képzésénél is az a fő szempont, hogy a mögöttes kis céljaikat tudják űzni. Jelen esetben az Erőérzékenyek kutatását. Persze ez nem indok arra, miért nem tudnak később pár méterről eltalálni valamit/valakit, de a rossz szervezettségre, gyenge együttműködésre igen. Eleve kiemelik, aki túl jó és valószínűleg nem kellemesen kiemelt pozíció jut nekik. Rohamosztagosnak meg jó lesz a selejt is. Pláne, ha későbbi kiképzési fázisokban is hasonlóan "kegyesen" bánnak az elittel.

 

Tetszett az, ahogyan Ezra szövetségeseket talált/generált magának. Először azt hittem, hogy Zare elárulja majd. Ő amúgy tuti komolyabb szerephez jut majd később is, de én nem örülnék neki, ha a Birodalmat szolgálná. Szerintem jobban ütne, hogy most a kadétok közt látunk egy újabb olyan arcot, aki személyes indíttatásból áll a Birodalommal szemben és később akár fontos szereplője lehet a lázadásnak is. Gyűlnek az ilyen szereplők és az OT-hoz közeledve érezhető, hogy már a galaxis minden pontján (még a birodalmi akadémián is) belefutni "árulókba". Biztató belegondolni, hogy ezen alapokból bizony hatékonyan össze lehet szervezni azokat a sejteket és a Szövetséget.

Persze abban is van potenciál, hogy Zare majd rosszfiúként jön elő, de nem örülnék neki annyira. Bár az Inkvizítorral nem lesznek jó pillanatai, az biztos. Rögtön levágta, hogy valami nem stimmel és elég gyanakvóan tekintett a fiúra. Apropó, itt is tetten érhető a sötét gőg az Inkvizítoron. A két bohóc büszkén előadja a hülyeségét, de ő még arra se méltatja őket, hogy érdemben lehordja őket vagy felhívja a figyelmüket a tévedésükre. Nyugodtan meghagyja őket a tévhitben, elég ha ő gyanakszik vagy tudja az igazságot. Így aztán a lehetősége sincs meg annak, hogy akár a tisztek fejlődhessenek, megvannak hagyva hülyéknek.

 

Visszakanyarodva, mekkora lenne, ha később Kanan-ék kiszabadítanák Zare-t és a nővérét is és rögtön nem kevés szövetségest szereznének, akik nem mellékesen elég komoly potenciállal is bírnak. Amúgy a látott szűrési módszer szerintem nem túl hatékony. Úgy értem, jó eséllyel kiszűrheti azon Erőérzékenyeket, akik valamilyen szinten már képesek kihasználni ezt, de sokszor bakot is lőhetnek. Simán elképzelhető, hogy egy adott csoportból "természetes" módon is kiemelkednek páran, a kiképzők meg aligha annyira kompetensek, hogy átlássák a helyzetet. Lényegében minden kiemelkedő tehetségű gyereket megbélyegeznek és elkülönítenek.

Nem lennék benne biztos, hogy Zare vagy a nővére Erőérzékenyek. Eleve itt kitűnt 3 kadét (még ha Ezra speciális eset is) + tudunk a srác testvéréről. A kiképzők rutinszerűen jelentettek az Inkvizítornak, mintha mindennapos lenne a helyzet. Ennyi Erőérzékeny feltűnése valószínűtlen lenne. Korábban úgy jött le, hogy ez egy ritka jelenség, irreális, hogy a kadétok közt ilyen arányban legyenek közülük.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ez igaz, de még azt se tudjuk, hogy Zare tesója Erő-érzékeny volt-e. Plusz az meg még mindig tény, hogy Aresko csak Ezrát és Jai -t említi mint potenciális jelölteket. A végén pedig csak azért lehetett annyira érdeklődő az inkvizítor, mert a renegát fiúkat jobban is ismerte Zare, plusz lehet, hogy büdös volt neki a megmeneküléses sztori. :)

Igen, ez is lehet, de Darth Vader első részbeli bevezetője és ennek az egész epizódnak a vége nem azt sugallja, hogy az Inkvizítor csak emiatt ment volna el vele. Szerintem az, hogy bevonják az Inkvizítort, jelzi, hogy itt azért nem egyszerűen arról van szó, hogy majd lelövik a delikvenseket, hanem, hogy aki "eltűnik", az bizony Erőhasználó és megy inkvizítor-képzésre. Zare-t persze ettől még kihallgathatja, de itt is minek vállal ennyit, ha az Erővel egyszerűen belenézhetne a csávó fejébe és durr, mindenre fény derül. Szerintem annyira azért képzett az Inkvizítor, hogy ezt képes legyen véghez vinni.

 

A 66 -ost a klónok kapcsán írtam, hisz ott is meghibásodott az egyik egyed. Akkor meg már veszélyes lehet mindenkire, nem csak a Jedikre. Ráadásul még nem láttunk olyat, hogy "mesterséges" úton lett volna valakiből sötét oldal használó. Mindegyik a saját akaratából tért át.

Így már értem, bár én nem éppen ilyen agymosásra gondoltam. Csupán annyira, hogy hülyeséggel teletömik a fejét, amivel könnyebben átlendül a Sötét Oldal határán, aztán úgyis ott marad. Nem kell teljesen indoktrinálni, csupán áttaszigálni a "jó" oldalra. De mint írtam, egy gyereknél, aki jószerével azt sem tudja, mi az az Erő, nem tud védekezni a Sötét Oldal ellen. Zare pedig több ponton is betámadható, a legkézenfekvőbb a nővére.

A klónok viszont így sem jó példa, mert annak ugyanannyira nincs semmi köze az agymosáshoz, mint a Sötét Oldalhoz. Az a probléma egy hibásan működő technikai eszköz eredménye volt, az agymosás viszont nem megy tönkre magától, legalábbis amíg a delikvens él. Megtörhető más eszközökkel, de az agymosott nem gondolja meg magát csak úgy magától, mert az agymosás éppen meghibásodik valami baci miatt. :)

 

Főleg a Birodalomban a két sith és az a néhány Inkvizítor biztos nem fogja kutatni a galaxist. Bár viszonylag nyugodtan is lehetnek, hisz elvileg nincs aki kitanítsa a születő Erő-érzékeny gyerekeket. Bár Palpi paranoiáját jól mutatja, hogy még most is ki akarják szűrni az arra fogékonyakat. Persze miért ne tennék az Akadémia adta kereten belül? Két legyet ütnek egy csapásra. Ellenben azt furcsállom, hogy miért nem használnak olyan módszert az érzékenység meghatározására mint a Jedik. Sidious -ék is meg tudnák mérni a midi szintjüket nem?

Azon túl, amit Bomarr bedobott, szerintem akár az is közrejátszhat, hogy a peremvidéki bolygókon erre nincs kapacitás. Egy Tatooine-on még azt sem tudom elképzelni, hogy van kórház, hát még, hogy az fejlett lenne - oké, a midi-chlorian tesztet akár egy űrhajó pilótafülkéjében is el lehet végezni, de nagy tömegben ehhez már nagyobb kapacitás szükséges. Plusz ne feledjük, a Birodalom még mindig a jóságos állam képét mutatja a világ nagy része felé. Elrejtik Tarkinvárost, felszabadítanak bolygókat (mi alól is?), stb. Ha tömeges csecsemőlopkodást végeznének a bolygókon, akkor ez a hamis kép gyorsan megtörne. Egyszerűbb, ha bekerülnek az akadémiára, ott kiszűrik őket, azt csók, eltűnnek. Akkor már úgyis majdnem felnőtt emberek, meg katonák, stb. Kifogás jöhet elég.

Mondjuk az viszont már kérdéses, hogy itt miért kell ilyen bonyolult, távolról sem megbízható módszert alkalmazni, miért nem lehet a dolgot lerendezni egy rutin orvosi vizsgálattal?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Azon túl, amit Bomarr bedobott, szerintem akár az is közrejátszhat, hogy a peremvidéki bolygókon erre nincs kapacitás. Egy Tatooine-on még azt sem tudom elképzelni, hogy van kórház, hát még, hogy az fejlett lenne - oké, a midi-chlorian tesztet akár egy űrhajó pilótafülkéjében is el lehet végezni, de nagy tömegben ehhez már nagyobb kapacitás szükséges. Plusz ne feledjük, a Birodalom még mindig a jóságos állam képét mutatja a világ nagy része felé. Elrejtik Tarkinvárost, felszabadítanak bolygókat (mi alól is?), stb. Ha tömeges csecsemőlopkodást végeznének a bolygókon, akkor ez a hamis kép gyorsan megtörne. Egyszerűbb, ha bekerülnek az akadémiára, ott kiszűrik őket, azt csók, eltűnnek. Akkor már úgyis majdnem felnőtt emberek, meg katonák, stb. Kifogás jöhet elég.

Mondjuk az viszont már kérdéses, hogy itt miért kell ilyen bonyolult, távolról sem megbízható módszert alkalmazni, miért nem lehet a dolgot lerendezni egy rutin orvosi vizsgálattal?

Abszolút egyetértek Dzséjttel és Pb-vel abban, hogy ez a kiválasztási módszer bizony nem túl hatékony. Eleve nem egzakt. Mit mond a kiképző: hogy már-már túl jók. Tehát a jók jöhetnek, de a túl jók nem? És ki mondja meg, hogy mi a túl jó?

 

Tartok tőle, hogy azért nem kerültek elő a midi-chloriánok, mert sok rajongónak baja van vele, és nem akarnak róla többet hallani. Nyilván ez az Univerzumon belül nem lehet magyarázat. Mi van akkor, ha azért nincs ilyen vizsgálat, mert nem akarják, hogy az emberek tudjanak a midi-chloriánokról? Hogy pusmogjanak róla, hogy létezik olyan, hogy Erő. Az Uralkodóról sem tudják, hogy áthatja az Erő, az egész Sith rendről lövésük sincs, úgy hiszik, hogy a Jedik (akik ilyen sanyargatott helyzetben reményt adhatnának nekik akár) kipusztultak, tehát bármiféle utalás az Erőre vagy az ehhez kapcsolódó misztikumra csak felpiszkálná a galaxist.

 

Persze hazudhatnának a tesztről, de nem megcsinálni kevesebb kérdést vet fel.

 

Egyébként egy kérdés: akik tisztek a Birodalomban, ők is rohamosztagosként kezdik? Vagy már itt az akadémián kitűnnek és átkerülnek egy tisztképző csoportba?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Abszolút egyetértek Dzséjttel és Pb-vel abban, hogy ez a kiválasztási módszer bizony nem túl hatékony. Eleve nem egzakt. Mit mond a kiképző: hogy már-már túl jók. Tehát a jók jöhetnek, de a túl jók nem? És ki mondja meg, hogy mi a túl jó?

 

Tartok tőle, hogy azért nem kerültek elő a midi-chloriánok, mert sok rajongónak baja van vele, és nem akarnak róla többet hallani. Nyilván ez az Univerzumon belül nem lehet magyarázat. Mi van akkor, ha azért nincs ilyen vizsgálat, mert nem akarják, hogy az emberek tudjanak a midi-chloriánokról? Hogy pusmogjanak róla, hogy létezik olyan, hogy Erő. Az Uralkodóról sem tudják, hogy áthatja az Erő, az egész Sith rendről lövésük sincs, úgy hiszik, hogy a Jedik (akik ilyen sanyargatott helyzetben reményt adhatnának nekik akár) kipusztultak, tehát bármiféle utalás az Erőre vagy az ehhez kapcsolódó misztikumra csak felpiszkálná a galaxist.

 

Persze hazudhatnának a tesztről, de nem megcsinálni kevesebb kérdést vet fel.

 

Egyébként egy kérdés: akik tisztek a Birodalomban, ők is rohamosztagosként kezdik? Vagy már itt az akadémián kitűnnek és átkerülnek egy tisztképző csoportba?

Az elmélet érdekes - leszámítva, hogy a készítők azért kerülik a témát, mert sokaknak nem tetszik, ez az eddigiek alapján hihetetlen, hiszen nem csak az egész Rebelsben láttunk már számtalan utalást az ep1-2-3-ra és a TCW-re, de konkrétan Filoni kijelentette, hogy esze ágában sincs tagadni az előzményeket és annak elemeit. Viszont hibásnak érzem kicsit annak tekintetében, hogy az Inkvizítor elég nyíltan szaladgál. Rohamosztagosok és tisztek látták korábban fénykarddal hadonászni, tudják, hogy a Jedik ellen van kiképezve, stb. Tehát azért az Erő létezése nincs tagadva, innen meg már lehet a továbbiakat kérdezni. Arról nem beszélve, hogy szerintem a Jedik sosem tartották titokban a midi-chlorianok létezését, vagyis akár az általános iskolás tankönyvekben is benne lehet. Kétlem, hogy csak a Jedik léteztek egyedül az egész Galaxisban olyan technológiával, amivel fel lehetett fedezni ezeket a kis lényeket.

 

A fekete egyenruhás tisztek a rohamosztagos tisztek. De valószínűleg a Birodalom is úgy csinálja, ahogy a valós hadseregekben, van külön tisztképző. Oda aztán ajánlással bekerülhet mezei baka - rohamosztagos -, és aki eleve odamegy, teszem azt az egyetemről, mivel diplomásokat nem képeznek mezei bakának. Itt most a sorállományú katonákat láthattuk, ezek - ha csak nem kapnak ajánlást - legfeljebb altisztek/tiszthelyettesek/tisztesek lehetnek (megnevezés kérdése, nálunk jelenleg a tiszthelyettes dívik).

 

Visszakanyarodva, mekkora lenne, ha később Kanan-ék kiszabadítanák Zare-t és a nővérét is és rögtön nem kevés szövetségest szereznének, akik nem mellékesen elég komoly potenciállal is bírnak. Amúgy a látott szűrési módszer szerintem nem túl hatékony. Úgy értem, jó eséllyel kiszűrheti azon Erőérzékenyeket, akik valamilyen szinten már képesek kihasználni ezt, de sokszor bakot is lőhetnek. Simán elképzelhető, hogy egy adott csoportból "természetes" módon is kiemelkednek páran, a kiképzők meg aligha annyira kompetensek, hogy átlássák a helyzetet. Lényegében minden kiemelkedő tehetségű gyereket megbélyegeznek és elkülönítenek.

Nem lennék benne biztos, hogy Zare vagy a nővére Erőérzékenyek. Eleve itt kitűnt 3 kadét (még ha Ezra speciális eset is) + tudunk a srác testvéréről. A kiképzők rutinszerűen jelentettek az Inkvizítornak, mintha mindennapos lenne a helyzet. Ennyi Erőérzékeny feltűnése valószínűtlen lenne. Korábban úgy jött le, hogy ez egy ritka jelenség, irreális, hogy a kadétok közt ilyen arányban legyenek közülük.

Szerintem az Inkvizítorral való meeting nem véletlen van benne a dologban, ő a végső mérőeszköz, akik képes megérezni, hogy a "kiválasztott" valóban Erőérzékeny, vagy csak piszok ügyes és/vagy mázlista. Ha megérzi benne az Erőt, akkor viszi magával, ha csak szimplán ügyes/mázlis, akkor marad a rohamoszi képzésen vagy esetleg elküldik tisztképzőbe. Annak nem sok értelmét látom, hogy tényleg beaprítsák azokat, akik csak simán jók.

Szerintem az Erőérzékenység csak Galaxis szinten ritka, hiszen valahol mindenki Erőérzékeny, még a két félkegyelmű birodalmi is. A kérdés az, mennyire tudják használni. Szerintem éppen emiatt jelentenek "mindennap" gügye és dinka, de ezen jelentések nagy része valószínűleg fals.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az elmélet érdekes - leszámítva, hogy a készítők azért kerülik a témát, mert sokaknak nem tetszik, ez az eddigiek alapján hihetetlen, hiszen nem csak az egész Rebelsben láttunk már számtalan utalást az ep1-2-3-ra és a TCW-re, de konkrétan Filoni kijelentette, hogy esze ágában sincs tagadni az előzményeket és annak elemeit. Viszont hibásnak érzem kicsit annak tekintetében, hogy az Inkvizítor elég nyíltan szaladgál. Rohamosztagosok és tisztek látták korábban fénykarddal hadonászni, tudják, hogy a Jedik ellen van kiképezve, stb. Tehát azért az Erő létezése nincs tagadva, innen meg már lehet a továbbiakat kérdezni. Arról nem beszélve, hogy szerintem a Jedik sosem tartották titokban a midi-chlorianok létezését, vagyis akár az általános iskolás tankönyvekben is benne lehet. Kétlem, hogy csak a Jedik léteztek egyedül az egész Galaxisban olyan technológiával, amivel fel lehetett fedezni ezeket a kis lényeket.

 

A fekete egyenruhás tisztek a rohamosztagos tisztek. De valószínűleg a Birodalom is úgy csinálja, ahogy a valós hadseregekben, van külön tisztképző. Oda aztán ajánlással bekerülhet mezei baka - rohamosztagos -, és aki eleve odamegy, teszem azt az egyetemről, mivel diplomásokat nem képeznek mezei bakának. Itt most a sorállományú katonákat láthattuk, ezek - ha csak nem kapnak ajánlást - legfeljebb altisztek/tiszthelyettesek/tisztesek lehetnek (megnevezés kérdése, nálunk jelenleg a tiszthelyettes dívik).

A Rebelst Filoni mozgatja, de Filoni nem az atyaúristen, tehát ő is fentebbről kapja az utasításokat. Persze, volt egy csomó utalás az EpI-II-III-ra, ahogy a TCW-re is, és lesz is, de vannak olyan témák, amik szerintem tabuk, és nem fogják őket érinteni, mert az új éra alatt már nem akarnak velük foglalkozni a rajongók érzékeny reakciója miatt. Szerintem tipikusan ilyen területek Jar-Jar és a midik, amik szerintem nem fognak előkerülni a Rebelsbe. Nyilván Jar-jarnak sok értelme nem is lenne, de a midikkel én szívesen foglalkoznék, viszont tartok tőle, hogy ők nem fognak.

 

Az In Universe részhez: persze, látják az Inkvizítor fénykardját. Tudják, mi az, hogy Jedi, de gondoljunk például Han reakciójára, vagy pl. Mottira, akik - Inkvizítor ide vagy oda - az Erőt nem létezőnek, "boszorkányság"-nak írják le, valaminek, amiben nem igazán hisznek, annak ellenére, hogy Jedikről, Inkvizítorról (de főleg Motti) tudnak. Ennek oka, hogy szerintem az Erőben az legtöbben akkor sem nagyon hittek / tudtak róla, amikor még minden sarkon Jedik rohangáltak, most meg már pláne igaz ez a dolog. Tehát azt tudják, hogy létezik Inkvizítor, aki a Jediket irtja, de hogy a Jedik vagy épp az Inkvizítor az Erővel vannak kapcsolatban, azt nem.

 

A midi-chlorian mérést nem hiszem, hogy sokan végzik, ugyanis ez azoknak fontos, akik tudják, hogy mi az Erő, és mi a midik szerepe a folyamatban. Lehet, hogy technológiailag tudnák mérni mások is, csak nem teszik, mert számukra a midik jelenléte semmit sem jelent (ha pl. a megemelkedett vagy lecsökkent midi-chlorian szint betegséget jelentene egy fajra nézve, már esélyesebb lenne, hogy mérnék, de ilyenről nem tudunk).

 

A Birodalom pedig pont azért nem szeretné ezen elmélet alapján méricskéltetni a lakosokat, hogy ne is legyen pusmogás a midi-chloriánról, és arról, hogy akiknek nagy értéket dobott ki, azok különös dolgokat műveltek (amíg el nem vitte őket a Birodalom). Én legalábbis esélyesnek érzem ezt a magyarázatot is.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De a midikkel maga az ep.2-3 se nagyon foglalkozott egy megjegyzést leszámítva. A TCW-ben is úgy rémlik hogy csak az utolsó Yoda szálban került komolyabban szóba, de évadokon keresztül senki nem foglalkozott vele. Pedig ott sokkal természetesebben merülhetett volna fel, mint itt a Birodalom idején.

 

Egyébként én nem szeretném ha új dolgok derülnének ki a midiklorianokról. Ők a közvetítő kapocs az Erő és a szerves lények között. Ennyi elég. Ha valamiről új dolgokat akarnak mondani akkor az inkább legyen az Erő. De lehet hogy ezt inkább meg kéne hagyni az ep.7-8-9-nek.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A Rebelst Filoni mozgatja, de Filoni nem az atyaúristen, tehát ő is fentebbről kapja az utasításokat. Persze, volt egy csomó utalás az EpI-II-III-ra, ahogy a TCW-re is, és lesz is, de vannak olyan témák, amik szerintem tabuk, és nem fogják őket érinteni, mert az új éra alatt már nem akarnak velük foglalkozni a rajongók érzékeny reakciója miatt. Szerintem tipikusan ilyen területek Jar-Jar és a midik, amik szerintem nem fognak előkerülni a Rebelsbe. Nyilván Jar-jarnak sok értelme nem is lenne, de a midikkel én szívesen foglalkoznék, viszont tartok tőle, hogy ők nem fognak.

Ha ez annyira így lenne, akkor azok a bizonyos "felső vezetők" (akik eddig láthatóan egy szót nem szóltak bele a dolgok menetébe, sőt, még voltak olyan kedvesek, hogy extra TCW-ket is adtak Jar Jarral és midi-chlorianokkal...), akkor nem engedték volna adásba a Jar Jart és midi-chlorianokat tartalmazó extra TCW részeket. Jelenleg Filoni, Kennedy és Abrams az atyaúristen a Star Wars táján, és egyik sem jelezte még semmivel, hogy lenne olyan aspektusa a Star Warsnak, amit kerülnének, csak, hogy a szegény rajongói tömeg lelkivilága nyugodt maradjon. Mert hát minek? Hiszen tömeges elvándorlás történt ugye eddig minden olyan elem miatt, ami nem tetszett, ezernyi rajongó hagyta el a Star Warsot minden Jar Jaros TCW epizód után, millió rajongó szeretett ki a Star Warsból az ep1 után... Ja nem, ezek még máig tartanak, és érdekes mód, még a Disney égisze alatt is volt két Jar Jaros rész és egy midi-chlorianos rész, pedig ha annyira fosnának tőle, mint ahogy te azt lefested, ezek sosem kerülnek ki a dobozból.

Foglalkoznak majd a midikkel vagy Jar Jarral, ha szükségét fogják érezni, de mivel Jar Jar lényegtelen karakter, a midikről meg sok újat nincs értelme mondani, nem csoda, ha ugyanúgy ritkán nyúlnak majd hozzájuk, mint Lucas.

 

Az In Universe részhez: persze, látják az Inkvizítor fénykardját. Tudják, mi az, hogy Jedi, de gondoljunk például Han reakciójára, vagy pl. Mottira, akik - Inkvizítor ide vagy oda - az Erőt nem létezőnek, "boszorkányság"-nak írják le, valaminek, amiben nem igazán hisznek, annak ellenére, hogy Jedikről, Inkvizítorról (de főleg Motti) tudnak. Ennek oka, hogy szerintem az Erőben az legtöbben akkor sem nagyon hittek / tudtak róla, amikor még minden sarkon Jedik rohangáltak, most meg már pláne igaz ez a dolog. Tehát azt tudják, hogy létezik Inkvizítor, aki a Jediket irtja, de hogy a Jedik vagy épp az Inkvizítor az Erővel vannak kapcsolatban, azt nem.

Motti egy borzalmasan pocsék példa, akiről általánosan még a Birodalom hadvezetését sem minősíthető, nemhogy az egész Galaxis ismerete az Erőről. Már csak azért sem, mert akkor én meg Mottival szemben hozom neked Yularent és Tarkint, akik ugyanabban a teremben ülnek ugyanakkor, és valamiért nagyon kétlem, hogy ők sosem hallottak az Erőről, vagy nem hinnének benne. Már csak azért is, mert mindketten napi szinten dolgoztak együtt Jedikkel, akik közül az egyik még akkor is ott volt velük abban a teremben. Tessék, akkor most Motti az általános példa, vagy Tarkin és Yularen? Motti egy ostoba seggfej volt, de ritka nagy merészség lenne az ő véleménye alapján azt állítani, hogy akkor biztos alig hisznek benne páran. De jöhetünk ám a komplett Lázadók Szövetségével, ahol általános jókívánság az "Erő legyen XY-nal". Tán ők is csak úgy a semmiért szajkózzák ezt, egyszer valaki hallotta, és azóta ez lett a helyi köszönés, miközben lövése sincs annak a több ezer embernek, mi is az az Erő? Ami meg ugye már csak azért elképzelhetetlen, hiszen a vezetőik, Bail, Mon Mothma és Ackbar mind olyan személyek, akik egy időben elég sokat láttak Jedit, látták működni az Erőt, stb. Lehet, hogy egy csavargó, egy láthatóan alulművelt tatooine-i ócskás vagy egy ottani parasztfiú (akit mindentől távol akartak tartani, ami az apjával kapcsolatos) nem hisz az Erőben vagy tud az Erőről, ne azért műveltebb körökbe tuti nem csak mesének vélik. Pláne nem lehet ez általános egy olyan szervezetben, ahol az első számú ellenségek bizony használják is az Erőt. Mert akkor vajon mit mondanak a rohamosztagosoknak, akik kézlegyintés után repültek? Vagy a kezükből csak úgy kiröppent a puska? És a tiszteknek? És a tanúknak?

Arról nem beszélve, hogy szinte képtelenség, hogy tudjanak a midi-chlorianokról, de csak a Jedik és Sith-ek kutatták volna, hogy mégis mire valóak. Mérni meg tuti, hogy nem nehéz, hiszen egy sehonnai bolygó királyi jachtjának pilótafülkéjében is van arra alkalmas eszköz.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ha ez annyira így lenne, akkor azok a bizonyos "felső vezetők" (akik eddig láthatóan egy szót nem szóltak bele a dolgok menetébe, sőt, még voltak olyan kedvesek, hogy extra TCW-ket is adtak Jar Jarral és midi-chlorianokkal...), akkor nem engedték volna adásba a Jar Jart és midi-chlorianokat tartalmazó extra TCW részeket. Jelenleg Filoni, Kennedy és Abrams az atyaúristen a Star Wars táján, és egyik sem jelezte még semmivel, hogy lenne olyan aspektusa a Star Warsnak, amit kerülnének, csak, hogy a szegény rajongói tömeg lelkivilága nyugodt maradjon. Mert hát minek? Hiszen tömeges elvándorlás történt ugye eddig minden olyan elem miatt, ami nem tetszett, ezernyi rajongó hagyta el a Star Warsot minden Jar Jaros TCW epizód után, millió rajongó szeretett ki a Star Warsból az ep1 után... Ja nem, ezek még máig tartanak, és érdekes mód, még a Disney égisze alatt is volt két Jar Jaros rész és egy midi-chlorianos rész, pedig ha annyira fosnának tőle, mint ahogy te azt lefested, ezek sosem kerülnek ki a dobozból.

Foglalkoznak majd a midikkel vagy Jar Jarral, ha szükségét fogják érezni, de mivel Jar Jar lényegtelen karakter, a midikről meg sok újat nincs értelme mondani, nem csoda, ha ugyanúgy ritkán nyúlnak majd hozzájuk, mint Lucas.

 

A TCW egy letűnt éra utolsó maradványa volt. Az átmenet szerintem fokozatos, és a Rebelsszel kezdődött meg lényegében az új fejezet. A TCW-t még a Lucasfilm indította el, a Disney éra pedig elkaszálta, majd rajongói nyomásra kvázi hagyták lezárni. Ebbe nem szóltak bele, ez tény. Azt sem hinném, hogy napi szinten felügyelik a Rebels alkotói folyamatát, hogy ez belemehet, ez nem, stb. Azt viszont hiszem, hogy szemléletváltás következett be, és épp ezért Jar-Jarokra és midi-chloriánokra nem kell számítani, de még elhangzás szintjén sem.

 

Bomarr: én sem hiszem, hogy túl sok újat lehetne mondani velük kapcsolatban, de szinte biztos vagyok benne, hogy kapocsként sem fognak szerepelni az új részek felé (pedig lenne rá alkalom ilyen esetekben), amit én már előre hiányolok most. Persze ne legyen igazam.

 

Motti egy borzalmasan pocsék példa, akiről általánosan még a Birodalom hadvezetését sem minősíthető, nemhogy az egész Galaxis ismerete az Erőről. Már csak azért sem, mert akkor én meg Mottival szemben hozom neked Yularent és Tarkint, akik ugyanabban a teremben ülnek ugyanakkor, és valamiért nagyon kétlem, hogy ők sosem hallottak az Erőről, vagy nem hinnének benne. Már csak azért is, mert mindketten napi szinten dolgoztak együtt Jedikkel, akik közül az egyik még akkor is ott volt velük abban a teremben. Tessék, akkor most Motti az általános példa, vagy Tarkin és Yularen? Motti egy ostoba seggfej volt, de ritka nagy merészség lenne az ő véleménye alapján azt állítani, hogy akkor biztos alig hisznek benne páran.

 

De jöhetünk ám a komplett Lázadók Szövetségével, ahol általános jókívánság az "Erő legyen XY-nal". Tán ők is csak úgy a semmiért szajkózzák ezt, egyszer valaki hallotta, és azóta ez lett a helyi köszönés, miközben lövése sincs annak a több ezer embernek, mi is az az Erő? Ami meg ugye már csak azért elképzelhetetlen, hiszen a vezetőik, Bail, Mon Mothma és Ackbar mind olyan személyek, akik egy időben elég sokat láttak Jedit, látták működni az Erőt, stb. Lehet, hogy egy csavargó, egy láthatóan alulművelt tatooine-i ócskás vagy egy ottani parasztfiú (akit mindentől távol akartak tartani, ami az apjával kapcsolatos) nem hisz az Erőben vagy tud az Erőről, ne azért műveltebb körökbe tuti nem csak mesének vélik. Pláne nem lehet ez általános egy olyan szervezetben, ahol az első számú ellenségek bizony használják is az Erőt. Mert akkor vajon mit mondanak a rohamosztagosoknak, akik kézlegyintés után repültek? Vagy a kezükből csak úgy kiröppent a puska? És a tiszteknek? És a tanúknak?

Arról nem beszélve, hogy szinte képtelenség, hogy tudjanak a midi-chlorianokról, de csak a Jedik és Sith-ek kutatták volna, hogy mégis mire valóak. Mérni meg tuti, hogy nem nehéz, hiszen egy sehonnai bolygó királyi jachtjának pilótafülkéjében is van arra alkalmas eszköz.

 

Igen...borzalmasan pocsék példa, mert nem a te igazad bizonyítja. Azon kívül, hogy ostoba és beképzelt volt, mi szól ellene? Az egyetlen megszólaló, az Erő létezését elemeiben megkérdőjelező véleménnyel szembeállítjuk a jelenet során morfondírozó Tarkint és a néma Yulareent? Ez így biztos jó lesz? A Lázadók használják a szavakat, de attól még, hogy úgy zárom le az üzleti leveleimet, hogy "Yours' faithfully" ez nem lesz több, mint egy lezáró klauzula. Akárcsak az Erő legyen Veled. A Jediktől átvették, mert jól jött, mint jelkép, mint a lázadás eszméit alátámasztó mondat, de ettől még simán lehet, hogy lövésük sincs, mi az az Erő.

 

Zeb, Han, Luke, Motti: két átlagember a galaxisból (egyikük ráadásul világlátott) egy fiatal a semmi közepéből és egy arrogáns birodalmi akik semmit sem tudnak az Erőről. Nyilván van még rajtuk kívül több csillió ember a galaxisban, de az EpIV pl. egyetlen karaktert sem hoz fel, aki kifejtené, hogy tudja mi az az Erő leszámítva azokat a karaktereket, akik használják. Épp ellenkezőleg! Aki csak outsiderként megszólal e témában, kvázi megkérdőjelezi a létezését, és most ehhez jött egyébként hozzá Zeb. Ebből kiindulva szerintem egyáltalán nem túlzó kijelenteni, hogy az emberek mit sem tudnak az Erőről, főleg, mivel már a prequel idején is titokzatos szerzetesekként viszonyultak a Jedikhez, és vélhetően nem sokat tudtak róluk, sem arról, amit használtak.

 

OFF

Egyébként a felvetésem kizárt, hogy olyan orbitális baromság, hogy ilyen kioktató hangnemet érdemeljen, úgyhogy szerintem gondold újra a stílust. Az elmúlt napokban nem én vagyok az első, akinek nekitámadtál, csak mert írni vagy épp kérdezni merészelt. Mert így könnyű az ellenvéleményeket elhallgattatni, épp csak a fórumnak nem ez lenne a lényege. Végy példát Bomarról: ő se osztja a véleményem, de amikor az ember vele szemben érvel, legalább nem érzi úgy, hogy épp sárba akarják tiporni, csak mert nem ért egyet. Én elhiszem, hogy Te ilyen vagy, és penge éles eszű, csak egy fórumnak az lenne a lényege, hogy az emberek vállalják és ütköztessék a véleményüket. Ha te kegyetlenül ízekre szeded a másikat, a következő vitánál sokan kétszer meggondolják, hogy szembehelyezkedjenek-e veled, ami pedig egyenes út az unalomba.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Igen...borzalmasan pocsék példa, mert nem a te igazad bizonyítja.

Első rangú érvelés, nagyon tetszetős. Szeretem az ilyeneket, amikor ilyen konkrét, az epizódokban és filmekben elhangzó, látható dolgokat hozol fel ellenpéldának mindennemű személyeskedés nélkül. Csak így tovább, így a legegyszerűbb bizonyítani az igazad. :clap:

 

Azon kívül, hogy ostoba és beképzelt volt, mi szól ellene? Az egyetlen megszólaló, az Erő létezését elemeiben megkérdőjelező véleménnyel szembeállítjuk a jelenet során morfondírozó Tarkint és a néma Yulareent? Ez így biztos jó lesz? A Lázadók használják a szavakat, de attól még, hogy úgy zárom le az üzleti leveleimet, hogy "Yours' faithfully" ez nem lesz több, mint egy lezáró klauzula. Akárcsak az Erő legyen Veled. A Jediktől átvették, mert jól jött, mint jelkép, mint a lázadás eszméit alátámasztó mondat, de ettől még simán lehet, hogy lövésük sincs, mi az az Erő.

Azon kívül? Mondjuk, az, hogy Motti ugyanolyan lekicsinylően beszél a Lázadók Szövetségéről és a birodalmi csillagflottáról is, vagyis mindennel szemben arrogáns, nem kell neki misztikusság sem. Alap szkillje a karakternek, nem az egész Galaxisnak ebben az érában. Számára csak a Halálcsillag létezik, az a technológiai szörnyszülött az isteni csoda, meg gondolom ő maga. És Tarkin és Yularen nem szól közbe, nyilván, mert tudják, hogy semmi értelme, ismerik Mottit, vagy csak tudják, mi következik, lényegtelen, a tény az tény marad: ott voltak a Jedik mellett, látták az Erőt. Vagyis tökéletes példák arra, hogy vannak a Birodalomban olyanok, akik hisznek az Erőben, máskülönben saját tapasztalataikat tagadják. Ugyanez érvényes Bailre, Mon Mothmára, Chewie-ra, Ackbar admirálisra, Jabba,de én Leián sem láttam a megrökönyödést az Erővel kapcsolatban - nyilván az apja eleget mesélt neki a Jedikről. Azt meg kifejezetten hihetetlennek találom, hogy szerintem a jók olyan idióták, hogy csak azért használják az Erő legyen veled kifejezést, mert jól hangzik, de valójában fogalmuk sincs, mi az. Hogy ezt Bail, Mothma és Ackbar szó nélkül hagyja is.

 

Zeb, Han, Luke, Motti: két átlagember a galaxisból (egyikük ráadásul világlátott) egy fiatal a semmi közepéből és egy arrogáns birodalmi akik semmit sem tudnak az Erőről. Nyilván van még rajtuk kívül több csillió ember a galaxisban, de az EpIV pl. egyetlen karaktert sem hoz fel, aki kifejtené, hogy tudja mi az az Erő leszámítva azokat a karaktereket, akik használják. Ebből kiindulva szerintem egyáltalán nem túlzó kijelenteni, hogy az emberek mit sem tudnak az Erőről, főleg, mivel már a prequel idején is titokzatos szerzetesekként viszonyultak a Jedikhez, és vélhetően nem sokat tudtak róluk, sem arról, amit használtak.

Nem hozza fel az ep4, valóban így van, de állít példákat a TCW, akik most ott ülnek: Yularen, Tarkin. Ez a lényeg, hogy ott vannak, létező karakterek, a kánon részei! És ott van még a történetben Chewie, Leia, Mothma, Ackbar, Jabba és Bail is. Meg még ki tudja, kik lesznek a jövőben. Nem kell megszólalniuk, hiszen mi tudjuk, hogy kik ők. Nem kell védeni az Erőt a szavaikkal, mert láttuk, hogy látták az Erőt működés közben. Ha nem lenne a TCW, azt mondanám, hogy van ráció az állításban, de van a TCW, ahol jöttek olyanok, akik már bizonyítják, hogy még a Birodalom idejében sem ismeretlen az Erő.

 

OFF

Egyébként a felvetésem kizárt, hogy olyan orbitális baromság, hogy ilyen kioktató hangnemet érdemeljen, úgyhogy szerintem gondold újra a stílust. Az elmúlt napokban nem én vagyok az első, akinek nekitámadtál, csak mert írni vagy épp kérdezni merészelt. Mert így könnyű az ellenvéleményeket elhallgattatni, épp csak a fórumnak nem ez lenne a lényege. Végy példát Bomarról: ő se osztja a véleményem, de amikor az ember vele szemben érvel, legalább nem érzi úgy, hogy épp sárba akarják tiporni, csak mert nem ért egyet. Én elhiszem, hogy Te ilyen vagy, és penge éles eszű, csak egy fórumnak az lenne a lényege, hogy az emberek vállalják és ütköztessék a véleményüket. Ha te kegyetlenül ízekre szeded a másikat, a következő vitánál sokan kétszer meggondolják, hogy szembehelyezkedjenek-e veled, ami pedig egyenes út az unalomba.

Te meg légy oly kedves, ne csak akkor kritizáld a stílusom, amikor éppen veled szemben állok, hanem akkor is, amikor másra támadok rá mocskos, szemét, tetű módon. Érdekes, hogy csak most szólsz, és amikor az a "bizonyos másik" volt célpontban, meg valahogy nem láttam, hogy annyira bajod lett volna vele. Se akkor, amikor Zééét támadom be, sőt, mintha akkor kifejezetten mellettem állnál. Amúgy kire gondolsz, mert most őszintén szólva az sem rémlik, hogy az elmúlt napokban olyan marha sok hozzászólást generáltam volna. Már csak azért sem, mert ma reggel jöttem haza hosszabb időre, csütörtök este óta számítógép közelében is alig voltam, szóval nem igazán értem, hogyan eshettem neki bárkinek is az elmúlt napokban. Ne csak akkor legyek rossz fiú, amikor neked nem tetsző dolgot írok. ;) Sőt, lehet velem van a gond, de azt sem tudom felfogni, rád mivel támadtam. Csak mert "borzalmasan pocséknak" neveztem a Motti példát? Vagy mi volt az a k*rva nagy támadás, amiért hirtelen már megint ellenség vagyok?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Első rangú érvelés, nagyon tetszetős. Szeretem az ilyeneket, amikor ilyen konkrét, az epizódokban és filmekben elhangzó, látható dolgokat hozol fel ellenpéldának mindennemű személyeskedés nélkül. Csak így tovább, így a legegyszerűbb bizonyítani az igazad. :clap:

És a stílus folytatódik... egyébként szétszedted az érvelésem, méghozzá nem a jó értelemben: amit egy bekezdésnek írok, az egybe tartozik, tehát nem ennyi volt az érv, amit ide beidéztél, hanem az egész bekezdés. Motti igen is jó példa, mert jól megfogja a galaxis tudatlanságát az Erővel kapcsolatban.

 

Azon kívül? Mondjuk, az, hogy Motti ugyanolyan lekicsinylően beszél a Lázadók Szövetségéről és a birodalmi csillagflottáról is, vagyis mindennel szemben arrogáns, nem kell neki misztikusság sem. Alap szkillje a karakternek, nem az egész Galaxisnak ebben az érában. Számára csak a Halálcsillag létezik, az a technológiai szörnyszülött az isteni csoda, meg gondolom ő maga. És Tarkin és Yularen nem szól közbe, nyilván, mert tudják, hogy semmi értelme, ismerik Mottit, vagy csak tudják, mi következik, lényegtelen, a tény az tény marad: ott voltak a Jedik mellett, látták az Erőt. Vagyis tökéletes példák arra, hogy vannak a Birodalomban olyanok, akik hisznek az Erőben, máskülönben saját tapasztalataikat tagadják. Ugyanez érvényes Bailre, Mon Mothmára, Chewie-ra, Ackbar admirálisra, Jabba,de én Leián sem láttam a megrökönyödést az Erővel kapcsolatban - nyilván az apja eleget mesélt neki a Jedikről. Azt meg kifejezetten hihetetlennek találom, hogy szerintem a jók olyan idióták, hogy csak azért használják az Erő legyen veled kifejezést, mert jól hangzik, de valójában fogalmuk sincs, mi az. Hogy ezt Bail, Mothma és Ackbar szó nélkül hagyja is.

 

Hogy mit láttak és mit tapasztaltak, és hogy ebből végül is milyen tanulságokat vontak le, ez két külön dolog. Kb. mint Scully ügynök és az idegenek, de ebbe most nem akarok belefolyni.

 

Ellenben azt leszögezném, hogy nyilván vannak, akik ismerik a galaxisban az Erőt. Akik tűz közelben voltak anno, és látták a megnyilvánulását. De az átlagember nem volt a tűz közelében, sőt, megkockáztatom, hogy Jedit se látott egész életében. Lövése sincs az Erőről, és ez akkor is igaz, ha mondjuk Chewie-nak, Ackbarnak vagy Yularennek igen. Nem véletlen, hogy a fiatalabb Motti az, aki megkérdőjelezi az Erőt a nagykutyák között, hisz ő már azt a generációt testesíti meg, aki egy olyan galaxisban nőtt fel,ahol a Jedik és az Erő ténykedésének kevesebb szemtanúja volt.

 

Én nem hinném, hogy a Lázadók idióták, ez egy szép gesztus, semmi több. Persze vannak, akik tudják, hogy ez anno a Jedik jelmondata volt. Sőt vannak köztük akik tudják, hogy mi az az Erő. De a filmben látottak alapján véleményem szerint nagyon sokan csak megszokásból használják, pont azért mondom ezt, mert az átlagember a film alapján mit sem tud az Erőről.

 

Nem hozza fel az ep4, valóban így van, de állít példákat a TCW, akik most ott ülnek: Yularen, Tarkin. Ez a lényeg, hogy ott vannak, létező karakterek, a kánon részei! És ott van még a történetben Chewie, Leia, Mothma, Ackbar, Jabba és Bail is. Meg még ki tudja, kik lesznek a jövőben. Nem kell megszólalniuk, hiszen mi tudjuk, hogy kik ők. Nem kell védeni az Erőt a szavaikkal, mert láttuk, hogy látták az Erőt működés közben. Ha nem lenne a TCW, azt mondanám, hogy van ráció az állításban, de van a TCW, ahol jöttek olyanok, akik már bizonyítják, hogy még a Birodalom idejében sem ismeretlen az Erő.

 

Finomítsunk: én sem azt mondtam, hogy ismeretlen, hanem hogy az átlagember számára az, és ez így tökéletes a Birodalom számára.

 

Te meg légy oly kedves, ne csak akkor kritizáld a stílusom, amikor éppen veled szemben állok, hanem akkor is, amikor másra támadok rá mocskos, szemét, tetű módon. Érdekes, hogy csak most szólsz, és amikor az a "bizonyos másik" volt célpontban, meg valahogy nem láttam, hogy annyira bajod lett volna vele. Se akkor, amikor Zééét támadom be, sőt, mintha akkor kifejezetten mellettem állnál. Amúgy kire gondolsz, mert most őszintén szólva az sem rémlik, hogy az elmúlt napokban olyan marha sok hozzászólást generáltam volna. Már csak azért sem, mert ma reggel jöttem haza hosszabb időre, csütörtök este óta számítógép közelében is alig voltam, szóval nem igazán értem, hogyan eshettem neki bárkinek is az elmúlt napokban. Ne csak akkor legyek rossz fiú, amikor neked nem tetsző dolgot írok. ;) Sőt, lehet velem van a gond, de azt sem tudom felfogni, rád mivel támadtam. Csak mert "borzalmasan pocséknak" neveztem a Motti példát? Vagy mi volt az a k*rva nagy támadás, amiért hirtelen már megint ellenség vagyok?

 

1. Most szólok, mert most zavar, hogy mindenkinek neki ugrasz. Most tényleg azzal védekezel, hogy Zééének is neki ugrottál?

2. Azért most szólok, mert a Zééével kapcsolatos írásod tartalmi részével egyetértettem, és nem akartam plusz egy frontot nyitni a vitatkozásban/veszekedésben. Az USA se akkor vette elő a szovjeteket, amikor össze kellett fogni a németek ellen.

3. Az elmúlt időszakban kapott tőled hideget meleget Revan és Pb is, és most már én is. Szegény Revannal konkrétan szarkasztikusan szórakoztál, csak mert attól félt, hogy az Episode VII nem lesz ott a szalagcímben. Én nem gondolnám, hogy rászolgált. Pb-re meg azért szoktál minősíthetetlen stílusban rászólni, mert más a véleménye, mint a tiéd. Én Pb-t egyszer sem láttam még személyeskedni a vitáitok során, te viszont gyakran folyamatosan osztod. Azt írom le, amit látok.

Nem kétlem, hogy sok esetben igazad van, de nem lehetne úgy vitázni, hogy a másik ne érezze már magát megsemmisítve?! Van a másiknak is nézőpontja, sok esetben az is épp úgy védhető, mint a tiéd, még ha mást is gondol! Nem nehéz belátni, hogy ez a fórum érdeke is, mert én magam is érzem magamon, hogy egyre kevesebb kedvem van veled ellentétes véleményre helyezkedni, és nem én vagyok az első aki ezt megfogalmazza itt. Egyszerűen azért, mert nincs kedvem kiállni azt a b@szogatást, amit te érvelés gyanánt az emberre zúdítasz. És itt most nem egy vagy két szóról van szó, (borzalmasan pocsék és társai) és ezt te is tudod, hanem konkrétan az egész stílusról, amit kapunk válaszként. Én elhiszem, hogy k/rva unalmas lehet más, náladnál a te nézőpontodból sokkal hülyébbekkel leállni vitatkozni, csakhogy a többiek is emberek, van véleményük, amit szeretnének ütköztetni, de úgy nehéz, hogy két gyomorgörcs között azon morfondíroznak, hogy ugyan a véleményemhez mit fog szólni Dzséjt, és hogy fog porba alázni, ha nem ért egyet?

 

Nem hinném, hogy ezen komolyan le kéne állni vitázni, inkább csak gondold végig, mert nem írnám le ezeket, ha nem öltött volna számomra zavaró méreteket. Tudod, hogy sokat adok a tudásodra, és el szoktam ismerni, hogy igazad van, de egyszerűen tény, hogy a válaszaidban olyan arrogancia van, hogy az embernek a vitázástól is elmegy a kedve. És ezt a hozzászólást ízekre szedheted, nem fogok rá írni, mert egyrészt OFF, másrészt leírtam amit gondolok. (PM-ben folytathatjuk, ha van rá igény).

Az Erővel kapcsolatos résznél szívesen folytatom tovább a vitát.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De miért reprezentálja egy vagy két ember ismerete az Erőről a Galaxis általános ismeretét az Erőről, míg öt-tíz másik emberé meg lesöpörhető az asztalról? Ezt magyarázd meg nekem, mert ez nekem magas. Értem én, hogy szerinted Motti tudását általánosíthatjuk a közemberére, csak azt nem értem, hogy miért, meg hogy akkor Bail ismerete miért nem használható ugyanerre? Miért vetíthető ki egy példa az egész SW világára a másik öt ellenpéldával ellentétben?

 

A többire nem azért nem reagálok, mert nem érdekel, hanem mert a) off, b) megsüvegelem, c) úgyis feldühít, mert igazad van és ez újabb ok, hogy dühös legyek magamra d) túl fáradt vagyok most még ebbe is belemenni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A témába vágó dolgokhoz hozzászólva:

 

Azt nem tartom valószínűnek, hogy szándékosan kerülnének bizonyos PT- vagy TCW-motívumokat. Szerintem Filoni-ék nem ilyen fajták és felülről se szólnak bele ilyen szinten a dolgokba. A midikloriánok eddig se kaptak domináns szerepet és most se éreztem úgy, hogy elkerülhetetlen lett volna a képbe kerülésük. Az egy egzakt magyarázat az Erőérzékenységre, de ennél több potenciál nem sok van benne, emiatt nem kerül gyakrabban szóba. Magyarán nem szándékosan kerülik a témát, de mindenképp beerőltetni se akarják a sztoriba, Jar-Jar-ra ugyanez érvényes lehet.

 

Miért nem vérvizsgálattal szűrik az Erőérzékenyeket? Leginkább azért, mert abban semmi érdekes nem lenne, a tesztelős-inkvizítoros mókára meg jó sztorielemeket lehet építeni. Jelen esetben is ez volt a célravezető és érdekes megvalósítás. Ez persze nem univerzumon belüli magyarázat. Arra nekem hitelesnek tűnik azon elmélet, hogy a sithek nem akarnak ilyen szinten beavatni ebbe sokakat. Sokkal jobb az úgy, hogy azon kevesek, akik szembesültek már az Erő valamilyen szintű hatalmával, nekik is ez egy misztikus és természetfeletti mágia, mintsem valami hétköznapibb, magyarázható dolog.

 

A galaxislakók többségének alighanem fogalma sincs az Erő természetéről, de még csak a létezéséről sem. Aztán vannak azok, akik hallottak már a dologról, de nem hisznek benne. Aztán azok, akik már tapasztaltak is valamit a hatalmából, de a mögöttes működésről semmit nem tudnak. Na meg persze azok, akik sokkal behatóbb ismeretekkel rendelkeznek az egészről. Ez utóbbi tudás nagy hatalommal jár és az illetékesek (praktikusan sithek és jedik) valószínűleg igyekeztek megtartani maguknak ezt a tudást és nem kifecsegni mindenkinek. Szóval összességében szerintem nem azt érdemes vizsgálni, hogy ki tudhatott az Erőről és ki nem, hanem sokkal inkább azt, hogy ki milyen mértékben.

 

A másik fontos szempont, hogy ki mit is lát, ill. fog fel valójában az Erő jelentőségéről. Az egy dolog, hogy látják pl. az Inkvizítort fénykarddal parádézni, de az egy külső szemlélőnek csak egy fegyver. Cad Bane is fénykardozott egy kicsit, Anakin meg a fénykardja alapján azonosította jedinek Qui-Gon-t. A kis tudású ember semmi összefüggést nem láthat a fénykard és az Erő között. Azt gondolhatják, hogy fénykarddal ők is nagy spílerek lennének és felvehetnék a harcot egy sith/jedi ellen, elvégre azokat jórészt a fegyverük teszi naggyá.

Persze ott a telekinézis és egyéb trükkök (amikor mondjuk egy túlélő jedi falhoz csapja őket), de azért az se épp az Erő hatalmának a krémje. Ettől még nem fognak az ezzel szembesülők akkora galaxisrengető jelentőséget tulajdonítani az egésznek. Ezen kívül meg annyi tűnik fel, hogy az Erőérzékenyek szinte mindenben jobbak, de amúgy is vannak tehetségesebb figurák, na bumm. Eleve a birodalmi tiszteknek is azt a feladatot adják, hogy szűrjék ki a feltűnően ügyes arcokat, ebből nekik nem sok minden fog leesni az Erő lényegéről.

 

Az, hogy Motti leszólja az egészet, az nem feltétlenül azt jelenti, hogy megkérdőjelezi az Erő létezését. Lehet az is, hogy csak sokkal kisebb hatalmat rendel a fogalomhoz, mint valójában kellene. Ez pedig sokakra sok szinten érvényes lehet. Most macerás lenne szisztematikusan végigvenni a TCW releváns jelenetreit, hogy Yularen vagy Ackbar konkrétan mennyit látott az Erő hatalmasságából, de valószínűleg a tapasztalataik ellenére ők se érezték át eléggé ennek jelentőségét. De igenis meg kell említeni Han-t vagy Zeb-et is, hisz utóbbi pl. akkor is gúnyolódik a témával, amikor már volt szerencséje közelről tapasztalni bizonyos aspektusait.

 

Az "Erő legyen Veled" frázisnál pedig én se hinném, hogy a használói annyira átérezték volna a dolgot. Nyilván a jedik tökéletesen értették a dolgot. Azok, akik dolgoztak jedikkel és tapasztaltak dolgokat az Erővel kapcsolatban, ők még tudták a jókívánság igazi értelmét. De egy mezei lázadó már aligha értett ebből bármit is, de elterjedt és szokásból használták. A való életben is van, aki csak annyit mond, hogy "Napot!", aminek amúgy semmi értelme. Telefonban is megy a "viszlát", pusztán megszokásból.

Miért terjedt el ez az elköszönés? Valószínűleg azért, mert a Szövetség alapítói és fejesei közül jó páran pont voltak anno jedik közelében és átvehették tőlük. Aztán ez így terjedt tovább lefelé. A Rebels-ben is egy olyan potenciális sejtet látunk, amelyben vannak jedi-kötődésű figurák, az ilyenek bekapcsolásával is terjedhet a "szlogen". Ráadásul a lázadók a Birodalom ellen lázadnak, akiknek meg a jedik a legnagyobb ellenségeik. Anno a Rend befeketítésével húzták fel a Birodalmat, miközben az akkor ezt ellenzők nyilván szimpátiát és szolidaritást vállaltak a jedikkel. Pláne, amikor elkezdték felkutatni és kiirtani a túlélőket. Ez egyfajta fontos szimbolika lehetett. amivel nemcsak az egybetartozást mutatták, de az eszmeiségük és céljaik is megnyilvánultak valamilyen szinten.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

No úgy látom a Birodalmi Akadémián Aresko és Grint csettinthetnek. Egymást marják a kadétok. :D

 

 

Szerintem az Inkvizítorral való meeting nem véletlen van benne a dologban, ő a végső mérőeszköz, akik képes megérezni, hogy a "kiválasztott" valóban Erőérzékeny, vagy csak piszok ügyes és/vagy mázlista. Ha megérzi benne az Erőt, akkor viszi magával, ha csak szimplán ügyes/mázlis, akkor marad a rohamoszi képzésen vagy esetleg elküldik tisztképzőbe. Annak nem sok értelmét látom, hogy tényleg beaprítsák azokat, akik csak simán jók.

Szerintem a legnagyobb hülyeség lenne a "simán jókat" eltüntetni a képből. Így csak egy selejt hadsereget kapnak, amely idővel még pár macival se fog elbírni. :D

 

Én elhiszem, hogy k/rva unalmas lehet más, náladnál a te nézőpontodból sokkal hülyébbekkel leállni vitatkozni, csakhogy a többiek is emberek, van véleményük, amit szeretnének ütköztetni, de úgy nehéz, hogy két gyomorgörcs között azon morfondíroznak, hogy ugyan a véleményemhez mit fog szólni Dzséjt, és hogy fog porba alázni, ha nem ért egyet?

Na ne már, hogy gyomorgörcsöd lesz Dzséjt lehetséges válaszától. :D Nekem nincs. Nekem is így írt a minap de olyan nagyon nem éreztem megsemmisítve magam. Legalább lehet vele vitázni. És azért ha vele kell agresszívabb csörtét vívni, én sem megyek a szomszédba. ;):P

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

No úgy látom a Birodalmi Akadémián Aresko és Grint csettinthetnek. Egymást marják a kadétok. :D

:trop: :trop: :trop:

 

Szerintem a legnagyobb hülyeség lenne a "simán jókat" eltüntetni a képből. Így csak egy selejt hadsereget kapnak, amely idővel még pár macival se fog elbírni. :D

Az azért tök jó lenne, ha látnánk egy elitebb rohamosztagos egységet, mint amilyen a Köztársasági Kommandó volt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Itt most láthattuk, hogy a feltétel adott lenne egy ilyen osztag felállításához. Talán abból a szempontból nem lenne szerencsés egy über-táp osztagot látni, hogy tudjuk mire mentek a macikkal. Ha itt világverő bandát mutatnának be, akkor az még nehezebben magyarázná, hogy az Endoron hogy kaphattak ki a primitív őslakosoktól.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Talán magyarázni lehetne azzal, ha a számuk ténylegesen kicsi, elvégre rep. comosokból sem voltak légiók. Mondjuk tényleg ilyen maroknyi elit katona, akiket akár el is takaríthatnak a Lázadók az Endorig.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De miért reprezentálja egy vagy két ember ismerete az Erőről a Galaxis általános ismeretét az Erőről, míg öt-tíz másik emberé meg lesöpörhető az asztalról? Ezt magyarázd meg nekem, mert ez nekem magas. Értem én, hogy szerinted Motti tudását általánosíthatjuk a közemberére, csak azt nem értem, hogy miért, meg hogy akkor Bail ismerete miért nem használható ugyanerre? Miért vetíthető ki egy példa az egész SW világára a másik öt ellenpéldával ellentétben?.

Rendben, akkor nem reprezentálja, majorálja. Mondok egy példát: ha egy gátfutó hulla fáradtan, széllel szemben 30 másodperc alatt futja a gátat, akkor optimális körülmények között biztos, hogy ennél jobban. A 30 másodperces eredménye majorálja a teljesítményét (tehát ennél csak jobb lehet).

 

Ergo ha valaki, aki a) világlátott (Han), vagy b) a Birodalom élén lévők egyikeként sok mindent tapasztalt azt mondja, hogy soha nem hallott az Erőről, akkor ez majorálja az átlagemberek lehetséges véleményét, azaz valószínű, hogy egy Jedi mentes világban az, aki egy helyben élte le az életét, még kevésbé esélyes, hogy hallott róla.

 

Nem tudom, világos-e, amit próbálok kifejezni. Tarkinék maximum minorálni tudják a témát, azaz: az ő pozíciójukban (valaki, aki végig harcolta a klónháborút / aktívan segítette a Jediket stb.) természetes, hogy tisztában vannak az Erővel, de ebből nem vonatkoztathatunk az átlagember tudására, hiszen ők nem voltak a tűz közelében.

 

A gátfutós példánál maradva: ha én lefutom a 110 métert 20 másodperc alatt, akkor biztos, hogy a profik ennél jobb eredményt érnek el, (majorálom, tehát felső határt szabtam az ő eredményeiknek), ha viszont a profik 12 másodperc alatt futják le, akkor az a biztos, hogy én ennél lassabban fogom (hiszen nem vagyok profi (minorálják, tehát alsó határt szabnak a lehetséges eredménynek).

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Na ne már, hogy gyomorgörcsöd lesz Dzséjt lehetséges válaszától. :D Nekem nincs. Nekem is így írt a minap de olyan nagyon nem éreztem megsemmisítve magam. Legalább lehet vele vitázni. És azért ha vele kell agresszívabb csörtét vívni, én sem megyek a szomszédba. ;):P

Nekem nem, és nem is a magam nevében beszéltem. ;) De lehetséges (ha valószínűtlen is, ki tudja? :)), hogy vannak, akik nem vállalják fel az agresszívabb csörtét, mert konfliktuskerülők. Szerintem az az ideális fórum környezet, amikor ők is hallathatják a hangjukat, anélkül, hogy tartaniuk kellene egy minden ízében megsemmisítő választól.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

:trop: :trop: :trop:

 

 

Az azért tök jó lenne, ha látnánk egy elitebb rohamosztagos egységet, mint amilyen a Köztársasági Kommandó volt.

 

Ez valóban jó ötlet, főleg, hogy a rohamoszik eddig kb battle droid szinten vannak és rengeteg mellélövésnek -akár 3 méterről is- eddig csak a "Rise of.." epizódban volt létjogosultsága a terasz jelenetben, mert ugye el kellett jutniuk a csapdáig a lázadóknak.

És valóban ahogy valaki írta is ebben a részben a kadétok jól céloztak (még).. :hmm:

Szerkesztve: - csoli1138
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Valami történhet velük addig amíg kikerülnek a seregbe. :D

Minél több a gyenge, annál könnyebben lesznek a jók túl jók. Minél többen lesznek túl jók, annál többüket veszi kezelésbe az Inkvizítor. Minél többüket veszi kezelésbe az Inkvizítor, annál kevesebben maradnak. Többnyire a selejtek. :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Visszautalok egy korábbi írásomra, a nagy rivalizálás miatt eltörpül minden más a kiképzésüket tekintve. Donát írta rá, hogy ennek javítania kéne a teljesítményüket, és van benne igazság, viszont ha kikerülnek terepre, épp emiatt rengeteg hiányosságuk is lesz, nem tudnak együtt harcolni igazán eredményesen, túlságosan vakmerőek lehetnek, így hiába jók a képességeik a becsvágy és az önteltség uralja őket a csatatéren is. Olyanok lesznek a harcmezőn mint Balotelli a futball pályán. Persze azért nem szabad elfelejteni, hogy ez a bénázás elsősorban a főhősökkel szembe jön elő, és teljesen logikus, hogy őket nem találhatják el, de jó lenne olyat is látni, hogy legalább néha megnehezítsék a dolgukat, tehát egy kiélezettebb csata alakulna ki velük. De, hogy mellettük is szóljak, azért az ep4-ben a Tantive IV legénységével könnyedén elbánnak, remélem látunk majd a Rebelsben is nagyobb csatát, ahol ők is megmutathatják mit tudnak és nem csak a főhősök lesznek potenciális célpontok.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ez igaz. Én csak azt nem értem, hogy ha volt egy majdnem elitnek mondható hadsereg és kiképzési szisztéma a klónokkal, akkor legalább a metódust megtarthatták volna. Persze mint láttuk vannak elemek amit átvettek, de az ideológiával teljesen elkefélték az egészet. Egyszerűen nem a minőség számít, hanem a vakhit a Birodalomban. Eleinte gondoltam rá, hogy ide be kellett volna rakni pl. Rex -et kiképzőnek, de a részt látva nem illett volna ebbe a rendszerbe. Rex nem hülye, ráadásul ilyen parancsokat és filozófiát kizárt, hogy követni tudott volna.

 

SZERK: Palpi! Egyetértek. Egy ilyen rész azért majd ránk férne valamikor. :)

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ez igaz. Én csak azt nem értem, hogy ha volt egy majdnem elitnek mondható hadsereg és kiképzési szisztéma a klónokkal, akkor legalább a metódust megtarthatták volna. Persze mint láttuk vannak elemek amit átvettek, de az ideológiával teljesen elkefélték az egészet. Egyszerűen nem a minőség számít, hanem a vakhit a Birodalomban. Eleinte gondoltam rá, hogy ide be kellett volna rakni pl. Rex -et kiképzőnek, de a részt látva nem illett volna ebbe a rendszerbe. Rex nem hülye, ráadásul ilyen parancsokat és filozófiát kizárt, hogy követni tudott volna.

 

SZERK: Palpi! Egyetértek. Egy ilyen rész azért majd ránk férne valamikor. :)

Én is egyetértek. +1 dolog: a pökhendiség pökhendiséget szül, ezzel nem tudnak mit csinálni már vezetői szinten sem, ezért lesznek a katonák is olyanok, amilyenek.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

...remélem látunk majd a Rebelsben is nagyobb csatát, ahol ők is megmutathatják mit tudnak és nem csak a főhősök lesznek potenciális célpontok.

Én már nem tudom mi lenne a jó ezen a téren. Lehet jobb lenne, ha megmaradnánk annál a verziónál, hogy a rohamosztagosok röhejesen bénák (bármilyen okból kifolyólag) és ennyi. Ez akkor legalább konzisztens lenne a Saga-n belül. Ha előhúznának olyan momentumokat, amikor nem a főhősökre kell lövöldözni és hirtelen minden helyreállna (pl. tudnának célozni), akkor az még inkább hülye helyzet lenne, ami csak kiélezné ezt az amúgy se túl szerencsés helyzetet.

Az jöhetne még szóba, hogy behoznak valami elitkommandót, akik indokoltan jobbak az átlagnál. Végül is stratégiailag fontosabb helyeknél szolgálhattak épp ilyenek, akiket nem láttunk a filmekben. Pl. a Halálcsillagokon lehettek, csak az 1. esetében nem akarták levadászni Luke-ékat, aztán felrobbantak, a 2.-nál meg szimplán csak felrobbantak. :) Nem mondom, hogy túlságosan boldogítana egy ilyen megoldás, de beleférhet.

 

Ez igaz. Én csak azt nem értem, hogy ha volt egy majdnem elitnek mondható hadsereg és kiképzési szisztéma a klónokkal, akkor legalább a metódust megtarthatták volna. Persze mint láttuk vannak elemek amit átvettek, de az ideológiával teljesen elkefélték az egészet.

Ha volt valami a Köztársaságban, akkor az elvből nem lehet a Birodalomban. Ez független attól, hogy működött-e vagy sem. Még szofisztikáltabb rendszerek esetében is divatos hozzáállás, hogy kényszeresen szakítsunk az elődeink módszereivel és menjünk más irányba, de a diktatúrákra pláne jellemző. A Birodalomban is látványosan irtanak mindent, ami a köztársasági időkből maradt vagy arra emlékeztet. Legalábbis hozzáállás, ideológia szintjén mindenképp.

 

A rohamosztagosoknál működő toborzási rendszernél fontos szempont lehetett az olcsóság. Ez leginkább a könnyű elérhetőségből fakad, hiszen a galaxisban mindig lesz annyi olyan mentalitású arc, akik katonák akarnak lenni. Mivel a Birodalomban hivatalosan egyetlen katonaság van, ezért az ilyenek oda fognak jelentkezni. Ezt megtámogatják némi agymosó propagandával és meg is van oldva a dolog. Ha meg esetleg mégse, akkor végső esetben aligha riadnának vissza attól, hogy bekényszerítsenek embereket katonának.

Na most, ha ilyen könnyen tudnak katonákat szerezni, akkor jó sok lesz belőlük, így az értékük csökken. Egyszerű eszközökké válnak, akik helyett simán betesznek egy másikat, ha elpatkolnak. Az alapos kiképzésük költséges, így nem éri meg igazán. Komoly hadi rivális úgysincs, így aztán elegendőnek tűnik a mennyiséggel operálni, ami a fenti modell esetében magától értetődően adódik. Simán el tudom képzelni, hogy egy rohamosztagos esetében a lényeg az, hogy minél hamarabb csatasorba tudják állítani, nem pedig a minőség.

 

Én is egyetértek. +1 dolog: a pökhendiség pökhendiséget szül, ezzel nem tudnak mit csinálni már vezetői szinten sem, ezért lesznek a katonák is olyanok, amilyenek.

Na igen. Amit korábban az Inkvizítorról is írtam: eszébe se jut kioktatni a két jómadarat, maradjanak csak meg a tudatlanság boldogságában, kit érdekel. A sithek alapból önző, törtető figurák, akik csak saját magukra gondolnak, más nem érdekli őket. Nekik bőven elég az, hogy ők okosak (legalábbis annak hiszik magukat), magukban bíznak, ők tévedhetetlenek. Az alattvalóknak meg nem kell tudni semmit, minél butábbak, annál könnyebben irányíthatóak. Ez a mentalitás felülről áthatja az egész Birodalmat, hiszen diktatúraként az egész rendszer központilag szerveződik.

Ha a fenntarthatósághoz muszáj pár komolyabb (pl. önálló, értelmes gondolatokkal rendelkező) személy is, akkor kiszemelnek pár ilyet és azokat felvilágosítják, beavatják. Ilyen lehet az Inkvizítor vagy Tarkin. De itt is nagyon fontos, hogy ilyenből pontosan annyi van, amennyi feltétlenül szükséges, valamint csak és csupán annyit tudnak, annyira jók, amennyire a feladatkörük azt megköveteli. Ez megint a diktatórikus rendszerek sajátja, hogy a hatalmon lévők nem viselik el a tehetséget, az önálló gondolkodást, ami persze a minőség rovására megy.

 

Azt se felejtsük el, hogy a kadétképzésben a gátlástalan rivalizálás teszi lehetővé a potenciálisan Erőérzékenyek kiszűrését. A nyitóepizód extra jelenete vagy pusztán az Inkvizítor létezése (de amúgy a filmekből is logikusan leszűrhető) egyértelműsíti, hogy ez a sitheknek nagyon fontos. Ennek az oltárán akár a katonák normális kiképzését is fel lehet áldozni. Így ugyanis a legjobbakat kiszűrik, maradnak a középszerűek.

Amúgy azért se hiszem, hogy a végül nem Erőérzékenynek bizonyuló kiszűrtek visszakerülnének a rohamosztagos-képzésre, mert ők már túl sokat tudnak. Elterjedne, hogy a legjobbakat az Erőérzékenységre való gyanú miatt keresik, ami nem biztos, hogy annyira vonzó lenne. Pedig az a rendszer működése szempontjából kritikus, hogy a kadétoknak meglegyen a motivációjuk a kitűnésre.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.