Ugrás a kommentre

Minden, ami a trónteremben történik


Lenci

Ajánlott hozzászólás

Nyitott kapukat döngetsz. Anakin felelősségét ugyanis szerintem senki nem vitatja, amit leírtál jellemhibát, az mind benne volt. Azok nélkül aligha lehetett volna át csábítani a sötét oldalra. 

 

A visszatérés illetően továbbra se értek egyet. Fentebb leírtam mit gondolok erről, és azt továbbra is tartom. Anélkül nekem nem működik a Jedi vége. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

12 órával ezelőtt, Pildi írta:

Mert benne volt a kegyetlenség csírája? Hol volt benne? Palpatine duruzsolt a fülébe éveken át, fényezte az egóját, de sosem sugallta neki, hogy legyen kegyetlen gyilkos. Csupán annyit tett, hogy elmondta, mennyire kiváló ember, harcos, és a Rend mennyire nem értékeli mindezt. De ebből hol következik az, hogy gyereket fog lemészárolni szó és lelkiismeretfurdalás nélkül? Szerintem sehol. Ha ilyen torz lelkű ember volt, annak előzménye kellett volna hogy legyen, de nem volt. Olyan nem, ami mindezt valóban és hitelesen megágyazta volna.

Ody, emiatt írtam.

Ezzel abszolút nem értek egyet. Szépen be volt mutatva az előzményekben, hogy hol voltak Anakinben azok a jellemvonások, amikben benne volt a kegyetlenség csírája. A jelleméből következik, hogy átáll a sötét oldalra, abból pedig az, hogy mészárolni fog. A jellemhibái ott vannak feketén fehéren a PT-ben, amik rányitották a kaput a sötét oldalra, és az pedig felerősítette mindezt. Nekem Pildi hozzászólása szerecsenmosdatásnak tűnik, amiben a szegény Anakin naív mód belesétált a Sötét Oldal csapdájába, és emiatt megölt rengeteg embert. Nem. Anakin döntést hozott, hogy a Sötét Oldalra áll, így a Sötét oldal mételyező hatásának következtében elkövetett gyilkolászás alól sem lehet csak úgy simán felmenteni.

 

1 órával korábban, Ody Mandrell írta:

A visszatérés illetően továbbra se értek egyet. Fentebb leírtam mit gondolok erről, és azt továbbra is tartom. Anélkül nekem nem működik a Jedi vége. 

A végével kapcsolatban nem értünk egyet, de ez van. :)

 

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem hinném, hogy Pildi ki akrja magyarázni Anakin tetteit, de ezt majd ő megvilágítja. :)  

 

A hajlam benne volt Anakinban, de igazán a sith hozta ki belőle az állatot. Amikor felállt Sidious előtt már nem volt visszaút. És ez nem menti fel semmi alól, de érdemes figyelembe venni ha vizsgáljuk a dolgot. Szerintem Sidious hathatós behatása nélkül Anakin megmaradt volna egy jellemhibákkal terhelt, de alapvetően jó embernek. Olyan ez mint amikor valaki rossz társaságba keveredik. Amennyiben hajlamos ballépésekre, ez fokozottan veszélyes. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Anakin felelősségéről úgy gondolom, hogy nem volt arra se bizonyíték, se utalás, hogy Palpatine az erővel befolyásolta volna Anakin akaratát és így felülírta volna szabad akaratát. Az, hogy manipulálta, rájátszott a felemeire, erősítette a jellemhibáit ez kétségtelen, de a végső felelősség azáltal, hogy maga Anakin az, akinek egy döntést kellett meghoznia, az mindenképpen az övé. Befolyásolták ugyan, de ő döntött, nem Palpatine, úgyhogy minden, amit elkövetett az Anakin lelkén szárad. Ugyanakkor Pildinek is látom az álláspontját atekintetben, hogy azért a kis Anakin esetében (akit már azonnal behálózott Palpatine, ahogy megismerte) egy 9-10 éves gyerekről van szó és ugyan igaza van Donátnak, hogy megvoltak benne a jellemhibák már fiatalon is, de szerintem ezeknek a hibáknak a jó része sokakban megvan és egy ilyen fiatal ember még egy nagyon képlékeny massza, amit szinte bármivé lehet formálni. Nemcsak Palpatine ténykedése, hanem a jedik nevelési elvei sem tettek feltétlen jót Anakin személyiségének, mindenesetre attól függetlenül, hogy Anakint mivé formálta a sith ármánykodása, azért az látszik rajta a III. részben, hogy őrlődik, ezáltal a döntési szabadságát nem vitatnám el, tehát azért mégis ő az aki meghozza a döntést és ezért a felelősség is az övé, mert hozhatott volna másik döntést is (itt esetleg felmerülhet, hogy az Erő akarta így, mert neki ez volt a kijelölt útja, hogy Kiválasztottként beteljesítse a sorsát, de akkor megint oda érkeztünk el, hogy van-e szabad akarata Anakinnak).

Viszont a végkicsengése és ami a topichoz is kapcsolódik, a VI. rész végén én Ody gondolatával értek nagyon egyet. Szerintem is az a tökéletes befejezés, hogyha Anakin a világos oldalon tér vissza. Szerintem egy jó cselekedettel is meg lehet váltani a korábbi rengeteg rosszat (ez nem az jelenti, hogy el kell felejteni azokat) és Anakint én ott a végén őszintének éreztem, így a megbánást nem vitatnám el. Ez valahogy ahhoz a kereszténységhez kötődő tanításhoz hasonló, hogyha valaki igazán megbánja a bűneit, akkor legyen akármekkora gyilkos, annak megbocsáttatik. Egyébként itt is már korábban is őrlődött magában és a végső lökést a fiai iránt érzett szeretet hozta el számára, mert Lukeban valahogy azt láthatta, ami akár belőle is válhatott volna és ezt akarta megmenteni, nem pedig birtokolni, mint Padmé esetében.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De várjatok. Az egy dolog, hogy a világos oldalon tér vissza, az meg egy másik, hogy újra Jedi-e. A benne lévő jóság feltörése után én is úgy képzelem, hogy a világos oldalon tér örök nyugalomra, de ettől még nem gondolnám, hogy hirtelen újra Jedi lett. De ezt meg már írtam. :) 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

18 órával ezelőtt, Pildi írta:

egy jó szándékú, segítőkész kisfiú személyisége 10 év alatt annyira eltorzul a hatalomvágy miatt, hogy emiatt saját szabad akaratából mindenkit elárul ,még a saját szerelmét is, majd valamiért 20 év múlva mégis meggondolja magát, és megöli azt, aki erre az útra vezette, mert nem bírja látni a fiát szenvedni...

Szerintem azért nem látod ezt így hitelesnek, mert túl fekete-fehéren közelíted meg a kérdéskört. Anakin messze nem volt egy jó és tisztalelkű kisgyerek, így kár ebből kiindulni. A részletekbe most nem mennék bele, Donát elég szépen összefoglalta korábban. Csak annyit mondanék, hogy ott van egyrészt, ahogy Anakin kikéri magának a rabszolgaságot, illetve ahogy a Jedi Tanács előtt viselkedik. A maga szemszögéből mindkettő érthető és elsőre nem tűnik nagy dolognak, de a későbbi (főleg a 2-ben látott) Anakint ismerve ezek azért árulkodóak. Ahogyan a sötét odlalra való átállása, úgy a visszatérése sem olyan egyszerű, hogy gondolt egyet és megölte Palpit, mert nem bírta szenvedni látni a fiát. 

18 órával ezelőtt, Pildi írta:

Hogy lehet az, hogy valaki, aki csak a jót látta maga körül, még gyerekkorában is, aztán a Jediktől is csak a türelmet és a jóságot tanulhatta, mégis így eltorzult valamiért? Mert benne volt a kegyetlenség csírája? Hol volt benne? Palpatine duruzsolt a fülébe éveken át, fényezte az egóját, de sosem sugallta neki, hogy legyen kegyetlen gyilkos. Csupán annyit tett, hogy elmondta, mennyire kiváló ember, harcos, és a Rend mennyire nem értékeli mindezt. De ebből hol következik az, hogy gyereket fog lemészárolni szó és lelkiismeretfurdalás nélkül?

Úgy, hogy Anakin nem csak a jót látta maga körül. Sem gyerekként, sem később. Eleve nem volt olyan ártatlan és tiszta kissrác, aztán pedig a jediktől se csak a türelmet és jóságot tanulta. Sajnos nem ilyen ideális a világ és az élet.

Palpi pedig tudatosan és ügyesen manipulálta. Az egója fényezéséből nem az következett, hogy kegyetlen gyilkos legyen, viszont a hatalomvágyat és hiúságot drasztikusan erősítette. Ezek pedig már közelebb vitték a sötétséghez. Amúgy is, Anakin nem azért állt át, hogy öldökölhessen és gyerekeket mészárolhasson, ezek csak a sötétségben való elmélyülés eszközei voltak. Igazából hatalmat akart és megmenteni a szeretteit. Azt sem tudjuk, hogy lelkiismeretfurdalás nélkül kaszabolta-e le a gyerkőcöket, de az ábrázatát elnézve utána, szerintem pont nem ez látszott rajta.

Anakin pontosan tudta, hogy sithként milyen útra lép, hogy milyen kegyetlen szörnyűségeket kell majd megtennie. De ezt tudatosan bevállalta azért, amit cserébe remélt. Úgy is mondhatjuk, hogy Anakinnak a céljai megértek annyit a számára, hogy mindezeket elkövesse. Nem volt ebben zsákbamacska. Azzal nem kalkulált, hogy Padmé majd elfordul tőle a gonoszsága miatt. Ez ostobaság volt, de ilyen téren azért Anakin sosem az eszéről volt híres. 

18 órával ezelőtt, Pildi írta:

Az egyébként érdekelne, hogy milyen más külső motívumokra gondolsz a visszatérése kapcsán?

Például arra, hogy Sidious nyíltan elárulta és meg akarta öletni. Sithként nyilván valahol számított erre, de azért elég nagy arculcsapásként érhette ezzel ennyire konkrétan szembesülni. Beugorhatott neki Dooku sorsa is. Főképp úgy volt gáz, hogy a tulajdon fiával kaszaboltatta volna le az öreg. Nemcsak halálra kínozni akarta Luke-ot, hanem előtte azzal akarta megrontani és a sötétségbe taszítani, hogy megöleti vele az apját.

Vagy arra, hogy Anakin soha nem kapta meg azt a sötét oldaltól, amit remélt. Messze nem lett annyira erős és hatalmas, messze nem vitt véghez olyan csodákat, mint amilyeneket akart. A vágyait nem tudta igazán kiteljesíteni, ellenben elvesztett mindent, beleértve a szerelmét, a gyerekét, a barátait és a saját testi és lelki épségét is. És ekkorra már látta, hogy sem a sötét oldal, sem Palpi nem fogja már megadni neki, amit akar.

18 órával ezelőtt, Pildi írta:

Máskülönben hogy lehetne hiteles az, hogy elmegy Palpatine-t letartóztatni, majd amikor az felcsillantja előtte, hogy megmentheti Padmét, mégsem szúrja le, aztán még könnyek között őrlődik, hogy Winduék után menjen-e, de mégis elindul, mert Padmé miatt nem hagyhatja az öreget meghalni.

Úgy lehet, hogy Anakin és Vader teljesen egy személy és jellem, aki viszont vívódik a sötétség és fény között. Szerintem pont ettől hiteles az egész. Tudja, hogy mivel járhat az árulása, tudja, hogy ez morálisan nagyon rossz dolog, ezért zsigerből dacol ezzel a benne lévő jóság. Pont úgy, ahogyan később Luke haláltusájánál is. Csak előbbinél a sötét oldal, utóbbinál a világos diadalmaskodik.

Viszont azt se felejtsük el, hogy a fő motiváció mindkét esetben egy szerette megmentése volt. Igazából Anakint ismerve teljesen logikus mindkét átállása. Először a sötét oldal praktikáiban bízva látott csak lehetőséget Padmé megmentésére, ezért mindent feláldozott érte. A 6-ban pedig a megtérésben és a világos oldal hívószavában volt meg az esélye Luke megmentésére, így szintén mindent feláldozott érte.

Az a fontos, hogy Anakin sosem amiatt állt át, mert a másik oldalhoz akart tartozni. Pontosabban nem önmagában ez motiválta, hanem más céljai voltak, amit szerinte csak úgy érhetett el, ha a másik oldalhoz tartozik. Ehhez pedig hajlandó volt komoly csúfságokat is elkövetni. Ahogy elárulta a jediket és Padmét, ugyanúgy elárulta Palpit is.

18 órával ezelőtt, Pildi írta:

Utána pedig azért is lesz belőle hűséges csatlós, mert már senkije nincs, csak Palpatine, akit egyébként gyűlölne, ha még maradt volna benne emberi érzés, de nem maradt, minden kiégett a Mustafaron és utána Padmé elvesztése következtében. Azért szolgálta a sötét oldalt, mert nem maradt semmije, csak a mestere. Egészen addig, amíg Luke fel nem bukkant...

Dehogynem maradt benne, pont ezt érzi Padmé, pont ezt érzi Luke és pont emiatt térhet meg a 6-ban. Nem Luke plántálta bele a jót, hanem eleve ott volt benne, csak elő kellett hívni. Ez tökéletesen párba állítható azzal, ahogyan a sötétséget se Sidious ültette el benne, hanem az is eleve megvolt benne, az öreg csak segített kiteljesedni.

Az pedig számomra soha nem volt hihető magyarázat arra, hogy Anakin becsicskult Palpinak, hogy már nem maradt más szerette, meg akihez kötődjön. Ha nekem az egyik haverom kinyírná az összes többi szerettemet, akkor rohadtul nem ragaszkodnék hozzá, hanem a legnagyobb kínokkal járó halált kívánnám neki. Pláne nem válnék a csatlósává és szolgálnám az ő céljait. Az igaz, hogy Anakinnak nem maradt semmije és senkije, viszont a hatalomra még ott volt az esélye. Erre Palpit látta jó alapnak, így őt szolgálta. Illetve a sötétségtől várta, hogy majd hatalmassá teszi, ezért maradt azon az oldalon.

Ha Luke ekkor bukkan fel, akkor szerintem simán eldobja őt is. Ne feledjük, hogy Padméval is ez történt, illetve később Ahsokát is megölte volna, ha teheti. A 6-ban már azért fest másképp a helyzet, mert csalódott a sötét oldalban és Palpiban is. Igazából ekkor már nincs mi azon az oldalon tartsa, hiszen amit akart nem kaphatja meg, pusztán a gonoszság meg nem érdekli, hiszen eleve nem azért állt sithnek, mert gonosz akart lenni.

4 órával ezelőtt, Wilde írta:

Szerintem is az a tökéletes befejezés, hogyha Anakin a világos oldalon tér vissza.

Anakin a világos oldalon válik eggyé az Erővel, ez szerintem vitathatatlan. Amikor épp "meghal", akkor megtért, megbánta bűneit és a fény dominál benne. Ettől még nem lesz feltétlenül jó ember, jedi meg pláne nem. Anno jedi volt, de sok rossz tulajdonsággal és jellemhibával, megbukott. Aztán sith lett, sok pozitív tulajdonsággal és jósággal, itt is megbukott. Közvetlenül a halála előtt meg valószínűleg jobb ember volt, mint, előtte valaha. De ezek csak állapotok. Ez nem zárja ki azt, hogy aztán megint megváltozzon és akár jobb, akár rosszabb legyen. Mondhatjuk, hogy annyiból jól jött ki a lépés, hogy a "csúcson" hagyta abba. Más kérdés, hogy akár szellemként is változhatott és egyáltalán nem biztos, hogy ezután egyetértett bármely másik jedivel is, a jedi eszmékkel, erkölcsös és jó volt stb..

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

23 órával ezelőtt, Pildi írta:

Hogy lehet az, hogy valaki, aki csak a jót látta maga körül, még gyerekkorában is, aztán a Jediktől is csak a türelmet és a jóságot tanulhatta, mégis így eltorzult valamiért? Mert benne volt a kegyetlenség csírája? Hol volt benne? Palpatine duruzsolt a fülébe éveken át, fényezte az egóját, de sosem sugallta neki, hogy legyen kegyetlen gyilkos. Csupán annyit tett, hogy elmondta, mennyire kiváló ember, harcos, és a Rend mennyire nem értékeli mindezt. De ebből hol következik az, hogy gyereket fog lemészárolni szó és lelkiismeretfurdalás nélkül? Szerintem sehol. Ha ilyen torz lelkű ember volt, annak előzménye kellett volna hogy legyen, de nem volt. Olyan nem, ami mindezt valóban és hitelesen megágyazta volna.

Szerintem azért Dooku meggyilkolása, a buckalakók lemészárlása vagy az a tény, hogy 9 évesen űrcsatába megy és hadihajókat robbant fel minden szívbaj nélkül, sőt még tök jól is szórakozik a torpedók eregetése közben, elég komoly előzmény. Azért na, szerintem az sem teljesen normális, hogy egy 9 éves fiú így élvez egy csatát, ahogy Anakin élvezte (a félelem legkisebb jele nélkül), amiben bár droidok is harcolnak, azért az élőlények is hullottak szép számmal - nem egy miatta halt meg. De az erőszakos és életveszélyes fogatversenyhez való vonzódása sem éppen egy egészséges jellemvonású 9 éves kisfiú jellemzője. Az is elég jó alap, hogy Anakin rettenetesen élvezi a harcot. Keresi is a harcot, a konfliktust, és akárhányszor csak teheti, fénykardot ragad. Minderről neki viccesen az a véleménye, hogy ez csak agresszív tárgyalás. Ahogy korábban a többiek elmondták, ezek olyan jellemvonások, amiket a Sötét Oldal durván felerősít.

De alapvetően nem egy 9 éves fiú, hanem egy 22 éves férfi állt át a Sötét Oldalra, szóval nem érzem jó kiinduló alapnak, hogy a 9 éves Anakin Skywalkert hasonlítjuk a 22 éves Darth Vaderhez. Lehet, hogy Sheev Palpatine is kedves kisgyerek volt 9 évesen, és egész biztos vagyok, hogy Ben Solo sem volt sorozatgyilkos 9 évesen. 10-13 év nagy idő, ráadásul Anakin nem éppen normális körülmények között nőtt fel. A Jedi Rend még béke idején is kiteszi életveszélynek a gyerekeket, láthattuk, hogy már a próbáikban is benne van a halál lehetősége. Arról nem beszélve, hogy Anakin sokat nem is tanult a Jediktől, nem úgy, mint mások. A türelmet és jóságot lehet, hogy tanult volna Yodától, ha valaha tanul Yodától úgy, mint a kicsik az ep2-ben, vagy Obi-Wan, Kanan, Ahsoka, stb. De ő nem tanult Yodától, ő Obi-Wannal kezdte és fejezte be. Obi-Wan pedig az ep1 alapján még maga is inkább volt olyan, mint Luke: akcióra kész, nyughatatlan, kissé talán türelmetlen is.

Azt sem érdemes elfeledni, hogy Anakin három évig harcolt egy kegyetlen háborúban. A filmek nem foglalkoznak vele, de a TCW többször is említi, sőt következményeit is láthattuk annak, hogy ez negatív befolyással van a Jedi Rendre. Tudjuk, milyenné lett Krell, Barriss Offee, Nahdar Vebb, Quinlan Vos és a későbbi Főinkvizítor, meg a többi inkvizítor, akik szintén Jedik voltak hajdanán. És ők világ életükben Jedik voltak, Jediknek nevelték őket, tanultak Yodától, a háború mégis kifordította őket - pedig biztos, sőt tudjuk, hogy anno jó lelkű lények voltak. Akárcsak egyszer Dooku. Nála is fel lehetne tenni a kérdést: hogyan válik egy olyan ember tömeggyilkos háborús uszítóvá, aki 70 éven át volt Jedi lovag, jó ember, és nem mellesleg az utolsó ember, aki Yoda személyesen képzett ki (legalábbis Luke-ig). És biztos, hogy Dookut Palpatine gyorsabban átállította, mint Anakint.

Ha ilyen stabil, egész életükben jó teremtményeket ki tud fordítani a háború és/vagy Palpatine, akkor egy olyan jellemhibákkal küzdő figurát, mint Anakin, tizenhárom évnyi csábítás és három évnyi háború még jobban megzavarhat. És láthattuk is, hogy Anakinra hatással van. Láthattuk, amikor kis híján agyonverte Clovist, amikor fojtogatni kezdte Poggle-t vagy a zygerriai királynőt, Miraj Scintelt. Vagy amikor bosszú hadjáratot indított Rako Hardeen ellen, amikor azt hitte, hogy megölte Obi-Want. És persze a buckalakók lemészárlása, ami ráadásul még a háború előtt történt. Szerintem mindez jól mutatja, hogy Anakinban ott volt mindig is az agresszió és brutalitás csírája, csak a józan eszével ezt az esetek nagy többségében el tudta nyomni.

 

Emellett Anakin lelkét az is mérgezte Palpatine mellett, hogy titokban kellett élnie szerettével, Padméval. Ez a házasság kombinálva a jediséggel átvitt értelemben rabszolgaság a számára. Nem lehet Jedi és férj egyszerre, pedig ő mindkettőt akarja, de ha az egyiket vállalja, a másikat elveszti. Ezen túl a Jedi Tanács parancsolgat neki, ott élhet és azt csinálhatja, amit ők mondanak.  Ezzel nem lenne gond, ha Anakin képes lenne lemondani a dolgokról, de látható, hogy erre képtelen. Nem csak a feleségéről, abszolút semmiről. Az anyjáról képes volt lemondani (valaki fentebb erre az elszakítás szót használta, de szerintem ez tévedés, senki sem szakította el Shmitől, maga döntött úgy, hogy elmegy), de aztán annak a következménye az lett, hogy az anyja meghalt. Naná, hogy ezután nem mond le a feleségéről, meg a gyerekéről.

De ugyanígy nem akar lemondani a hatalomról, eszébe sem jut, hogy a Jedi Rendből kilépve éljen a feleségével. Mert hát azt nem. Pedig ezt már az ep2-ben megtehette volna. De akár a háborúban is, sőt az álom előtti este is bejelenthette volna, hogy oké, én hátra hagyom a Jedi Rendet. De nem, amikor meg Padmé megpróbálta ezt a témát szóba hozni, leintette a nőt.

A hatalomvágy nagyon durván ott van Anakinban, ami párosul azzal, hogy képtelen lemondani a dolgokról, legyen az egy pozíció vagy egy szerette. Nem jó kombináció, láttuk is az eredményét. Már Jediként kisajátította az érzelmeket a kapcsolatukban ("én szeretlek téged", "én ígérem", "én nem hagyom" - házasságuk alatt Anakint ritkán hallani a "mi" személyes névmást használni).

 

És akkor még ott a versenyszellem, ami 9 éves korában már megmutatkozik a fogatverseny képében, de az önhittségének is van jele, hiszen csak a "leggyorsabb fogatnak" titulálja a saját maga épített gépet. De henceg a barátainak, felvág C-3PO-val. Ez persze alapvetően nem gáz, kisgyerek, naná. Ez csak azt mutatja, hogy bizony a 9 éves Anakinban megvolt annak az alapja, ami 22 évesen Darth Vaderré tette.

 

És persze, hogy Palpatine nem buzdította tömeggyilkosságra, de nem is ágált ellene. Csak emlékezzünk arra, hogy mit mond Dooku meggyilkolása után? "Természetes dolog. Ő levágta a kezed, te ezért bosszút akartál állni. Ahogy korábban is. Emlékszel a buckalakókra?"

Tehát Palpatine-nak elmesélte, amit Obi-Wannak vagy Yodának nyilván nem, és szerintem mindnyájan biztosak vagyunk, hogy az öreg Sith nem fedte meg ezért úgy, mint a Jedik tették volna. Nem ítélte el a cselekedetet, sőt, ahogy Dooku lefejezését, úgy valószínűleg a buckalakók lemészárlását is (nők és gyerekek megölését) természetesnek titulálta, jogos cselekedetnek, ezáltal felmentette Anakint és valószínűleg megnyugtatta a lelkiismeretét. Amit láthatóan felzaklatott ez a szélsőséges és drasztikus tett, de sajnos Anakint ezért senki nem fedte meg, senki nem magyarázta el neki, miért baj, amit csinált. Padmé és több mint valószínű, hogy Palpatine is helyeselte a dolgot.

És nem csak azzal lehet torzítani a lelket, ha valakit gyilkosságra buzdítunk, de azzal is, ha a tett után természetesnek, jogosnak tituláljuk, ahelyett, hogy következmények elé állítanánk. És ez nagy baj Anakinnál. Dooku és a buckalakók meggyilkolása után nem büntetést, hanem lelki nyugtatást és helyeslést kapott mindenkitől - Palpatine-tól szándékosan, Padmétól és a Jediktől meg tudatlanságukból fakadó tévedésből (Padmé tapasztalatai alapján a buckalakók valószínűleg szörnyetegek voltak, a Jedik meg nem tudhatták, hogy Anakin Dookut meggyilkolta, nem harcban ölte meg). És ki tudja, Palpatine hány ilyen szélsőséges esetet helyeselt. A nyakamat tenném rá, hogy hasonló beszélgetések voltak Clovis lepofozása vagy Poggle megkínzása után is. Az ilyen beszélgetések bizony komolyan torzíthatták Anakin morális értékrendjét.

A többi meg a ráadás. Fényezi a hiúságát, a hatalomvágyát növeli, és persze mindezek közepette a Jedik ellen hangolta. És ez is fontos tényező: Sidious nem csak a morális értékrendjét deformálta, és tápolta a hiúságát és hatalomvágyát, de a Jedi Rend ellen fordította őt. Palpatine sugdolózásai miatt Anakint a Jedi Rend irányából 13 év alatt rengeteg vélt és nyilván nem egy valós sérelem érte. Ezek miatt 13 éven át duzzadt benne az elfojtott harag, ami aztán kitört belőle a Jedi Templom ostromakor. Így a saját felfogása szerint ő elsősorban Jediket ölt, nem férfiakat, nőket és gyerekeket. Palpatine ellenségképet csinált a Jedikből, ahogy a tatooine-i neveltetés ellenségképet csinált a buckalakókból. És ahogy a táborban, úgy a Templomban is az ellenségeit öldöste. És ahogy a buckalakók és Dooku megölése is "természetes dolog", úgy a Jedi ellenség kiirtása is az.

 

(Zárójelbe írom, hogy az egészben az a szomorú, hogy az ifjak megölése rideg és érzéketlen katonai szemszögből nézve igazolható, hiszen mint ahogy azt láthattuk is, a 66-os parancs idején gyerek Jedik, nevezetesen Kanan és Ahsoka okoztak fejfájást a Birodalomnak tizenegynéhány évvel később.)

 

Szóval, Anakin már 9 éves korában is bírt néhány ártatlan, megfelelő neveltetéssel kezelhető, de a később eseményekhez hozzájáruló jellemhibával:

- Büszkeség, gyermeki önteltség.

- A dolgokról való nehéz lemondás (mondjuk gyerekként könnyebben ment neki, mint felnőttként).

- Nem viseli el a korlátokat.

- Az élet-halál harcok szórakoztatják.

- Durva versenyszellem.

 

Ezek önmagukban persze ártalmatlanok, talán csak a naboo-i csata után kellett volna leülni vele egy pszichológus jelenlétében, és azért elmondani neki, hogy egy űrcsata nem poén, és pár életet kioltott (annak ellenére, hogy rosszat nem tett, mert a droidvezérlőnek vesznie kellett, és a neimoidiaiak már akkor sem voltak ártatlan báránykák - de akkor is, egy 9 éves ölt, ezt azért nem árt átbeszélni). Ha Palpatine sosem került volna kapcsolatba Anakinnal és/vagy Qui-Gon neveli, szerintem Anakin mindezt leküzdeni, mert még Sidious befolyásolása mellett is sokáig megvolt a józan esze, amivel képes volt a fenti jellemhibákból kicsírázó problémáit kordában tartani. Magyarul: volt önuralma, csak néha csúszott ki a kezéből a kontroll.

DE ott volt Palpatine, és lehet, hogy csak szépeket mondott, de egy gyereket nem lehet úgy felnevelni, hogy csak szépeket mondunk neki, pláne, ha durva hibákat követ el. Nem lehet egy tömegmészárlásra azt mondani, hogy természetes volt. És több mint valószínű, hogy ha a Jedik valamiért jogosan megbüntették Anakint, Palpatine Anakin lelkét babusgatva mellette állt és a Jediket ekézte. Szóval elég baj az, hogy Palpatine 13 éven át sokszor "elmondta, mennyire kiváló ember, harcos, és a Rend mennyire nem értékeli mindezt". Mert ez azt jelenti, hogy tizenhárom éven át deformálta Anakin morális értékrendjét, hangolta a Jedi Rend ellen és mentette fel a hibái és bűnei alól.

 

Na mármost, jött a Sötét Oldal, amit önként választott. Nem a véletlen műve, nem ártatlan áldozat, tudatos döntés volt. Még Windu megtámadása után is visszatáncolhatott volna. Még akkor is volt választási lehetősége. Nyilván a Jedi Rendnek már nem lehetett volna tagja, ha oda visszamegy, irány a dutyi... Vagy sem, a Jedi Rend azért meglehetősen megbocsátó fajta volt, hiszen Quinlan Vost is lazán visszafogadták, holott Dooku oldalán tömeggyilkossá vált. Ennek tükrében lehet, hogy Windu megölése után Anakin elmodnott volna tíz "az Erő legyen velünket", aztán máris mehet a dolgára. A fene tudja.

Akárhogy is, választhatta volna azt, hogy akárcsak Luke, nemet mond Palpatine-nak, vagy egyenesen megtámadja. Nyilván meghal, de a fia képes volt az életét eldobni csak azért, hogy ne legyen a Sötét Oldal áldozata. Ugyanez az út Anakin számára is nyitva állt, de ő inkább fejet hajtott a Sötétség urának.

És itt 13 évnyi gát nyílt fel. Ahogy behódolt a Sötét Oldalnak, 13 évnyi elfojtott harag, frusztráltság és vágy tört fel. Mint, amikor egy fárasztó hét végén az ember leroskad a székre, és hirtelen eluralja a fáradtság, még gondolkodni sincs ereje. Csak ez fordított dolog, itt éppen, hogy felpörög az ember. Mert a Sötét Oldal mindezt táplálja, mint valami drog. Anakin összes elfojtott negatív tulajdonsága és érzelme gát nélkül elszabadulhatott és dorbézolhatott. Ez egy igen erős érzelmi fröccs lehetett, és mondhatjuk, hogy megszállta a démon, de én inkább úgy mondanám, hogy felébredt a lelkében lakozó, addig tudatosan elnyomott démon, és mivel most már a Sötét Oldal támogatta, rohadtul nem akart visszaaludni.

És ez az, ami elveszi Anakin eszét. Egy amúgy is komoly negatív érzelmi csomagot tápol fel a negatív energiákon élő Sötét Oldal. Anakinban ott égett a parázs, Palpatine ezt felerősítette 13 évnyi duruzsolás alatt, aztán a Sötét Oldal olajként loccsant rá.

Ezért képes gyerekgyilkosságra, ezért képes megtámadni Padmét, mondani olyan baromságokat, hogy a Jedik szörnyetegek és ezért lenne hajlandó akkor már Palpatine-nak is nekimenni. És ha figyeljük, látható, hogy az "elhülyülése" hullámokban működik. Mindig van egy érzelmi fröccs, amit feltüzel a Sötét Oldal. A Jedik elleni ellenszenve a Templomban, ezt tápolja a Sötét Oldal. Aztán a Szeparatista Tanács lemészárlásakor nyilván örömmel ölelte magához az évtizedes gyűlöletet irántuk, amit szintén boostolt a Sötét Oldal. És amikor Padméval beszél, akkor a hatalomvágya, a büszkesége és az afeletti öröme, hogy minden ellenségét, minden korlátját legyőzte, nincsenek már Jedik, se Szeparatisták, nincs már ki megmondaná neki, kivel és hogyan éljen, ez a tíz éve várt öröm csap ki a lelképből és csap le rá a Sötét Oldal. A beszélgetés alatt szinte látni is az arcán, melyik stádiumban jár. Először telesen normálisnak tűnik, aztán jön az öröm, a lelkesedés, de közben láthatóan sötétül el az arca, ahogy ezeket az alapvetően pozitív érzéseket emészti fel a Sötét Oldal, miközben erősödik a hatalomvágya, a büszkesége.

Az egész szerintem egy rendkívül komplex lelki folyamat, de átérezhető. Mint mikor az ember megkapja a vágyott ajándékot, és örömében ugrálni kezd. Vagy eluralja az elméjét a szerelem és képes iszonyú hülyeségekre is. A Sötét Oldal is ilyesmi lehet, elhomályosítja a józan észt. Ez még kombinálva 13 évnyi felgyülemlett negatív érzelemmel... Hát nem csoda, hogy Anakin esze elment. Ugyanakkor néha-néha felébredt belőle, ekkor látjuk sírni, de ekkor már tényleg nincs visszaút, mert már nincs miért visszamennie. Már igazán nincs is hová visszamennie. Ráadásul ezek csak pillanatnyi tiszta állapotok, aztán jön az újabb érzelemhullám és a Sötét Oldal megint elhomályosítja a józan eszét.

 

És akkor eme hosszú fejtegetés után rá is kanyarodnék a topik témáját adó kérdésre: a trónterembe akkor mégis hogyan tért vissza? Ezután hogy lehet mindez hiteles? Nos ugyanúgy, ahogy a Sötét Oldalra állása is. Ahogy fentebb írták, Anakinban a jó jellemvonások is megvoltak és Palpatine közbenjárása nélkül valószínűleg élete végéig azok domináltak volna. Sőt a negatívak talán meg sem mutatkoztak volna drasztikusan, hiszen legjobb tudomásunk szerint Anakin a buckalakók lemészárlásáig ilyen szélsőséges tettet nem hajtott végre. Arrogáns volt, öntelt, de ez a legrosszabb, amit Obi-Wan mond róla, Yoda meg rá is kontrázik, hogy ez nem csak Anakinra jellemző a Jedik között. Olyannyira nem, hogy az öregebb Jedik is egyre magabiztosabbak (és tuti, hogy ez kiszólás volt Obi-Wannak, de talán még Windunak is).

És ezek a tulajdonságok nem vesztek el attól, hogy átállt a Sötét Oldalra és onnantól kezdve a Darth Vader névre hallgat. Egyszerűen csak elnyomja egy részét, a másik részét meg átcsoportosítja. Darth Vaderként is van számos remek jellemvonása: bátor, tettre kész, remek stratéga. Harcban az embereivel tart, sőt ő megy elől. Van humorérzéke (ugyan kicsit sötét), alapvetően tisztelettudó, rendkívül hűséges (tudom, ez két árulással a háta mögött nehezen bevehető, de amíg nem fordul ellene vagy nem fordítják ellene a csapatát, addig Anakin rendíthetetlenül hűséges) és Sith-ként türelmesebb, mint amilyen Jediként volt. Persze azért itt is meg-megmutatkoznak negatív jellemvonásai, mert a türelmét is hajlamos elveszteni, és nyilván még mindig élvezi a harcokat, azért is veti bele magát mindig olyan nagy hévvel.

Szóval ezek még megvannak, néhány a felszínen, néhány elnyomva. És tulajdonképpen tesz is "jót" annak érdekében, amiben ő hisz. Hisz a Birodalomban, hisz Palpatine-ban. Hiszi, hogy ez jó, és én állítom, hogy annyira nem téved. A Birodalom lehetett volna jó, ha nem egy sötét zsarnok irányítja. Ha tényleg egy bölcs ember irányítja, ahogy anno Anakin maga célzott erre. Bár viccnek szánta, de nyilván ez jelzése volt annak, hogy inkább a monarchiát élteti, semmint a demokráciát, ami abban a helyzetben (a Köztársaság éppen a széthullás szélén állt, míg például a monarchikus államformájú Naboo vagy Alderaan virágzott) érthető.

És ehhez alapvetően gonosznak sem kell lenni. Bárki hihet egy rendszerben, még ha az egyeduralomra is épül. Ettől nem lesz senki gonosz. Anakinnal, vagyis ekkor már Vaderrel az a baj, hogy nem vesz tudomást vagy nem látja azt, miért nem jó monarchia a Birodalom, miért gonosz Palpatine, mi több, ő maga az, aki tevékenyen részt vesz abban, hogy a Birodalom zsarnokság legyen. Persze hittel, de ez nem javít a helyzeten. Vader picit elvakult, na.

 

Szóval itt van Vader, akit a Rebelsben és a Rogue One-ban láthattunk. Aki maximálisan hisz abban, hogy a Birodalom a jövő, hogy Palpatine a legjobb vezető, és hogy ezek megóvásáért mindent meg kell tenni. Ráadásul részint elnyerte a vágyott szabadságot. Már csak az Uralkodó, az egyetlen megmaradt szerette mondja meg neki, mit csináljon, senki más. A Birodalom ellenségeivel úgy bánik el, ahogy akar, a tettet nem előzi meg hathavi vita, két meddő szavazás és három bizottság sem áll fel, hogy eldöntsék, milyen kávé legyen a vita szüneteiben. Palpatine rámutat a Lothalra, és Vader úgy takarítja el onnan a lázadókat, ahogy úri kedve tartja. Egy admirális elcsesz egy rajtaütést? Nosza, megfolytja és senki sem szúrja le ezért. Anakin tehát baromi jól érezhette magát a Birodalomban és a Sötét Oldalon, akkor minek álljon vissza?

Igaz, meghalt a felesége, a meg nem született gyereke és oda az egészsége, de mindez csak táplálják a benne lévő sötétséget, ami kell neki. Már csak azért is, mert közben új célra lelt: kell neki az a nyüves trón. A hatalomvágya nem múlt, ahogy az az ep5-ből ki is derült. Sőt, amilyen egoista, szerintem biztos abban, hogy jobban vezetné a Birodalmat, mint Palpatine. Pláne, ha ezzel az utolsó embertől is megszabadulna, aki még ugráltathatja. Szerintem csak azért nem kísérli meg a trónfosztást másfél évtizeden át, mert akármennyire vágyik a trónra és a korlátlan szabadságra, még mindig benne van az, hogy szereti Palpatine-t, mint a mentorát és barátját, és az egyetlen olyan embert, aki tényleg végig mellett állt, elismerte, aki az apja helyett már az apja és sosem árulta el. És itt jön az említett hűség...

 

Ami bizony Luke Skywalker feltűnésével szerintem megrendült, de durván. Ugye alig valamivel a yavini csata után a Cymoon I-en Vader szembekerül egy szöszi kölyökkel, akiről megérzi, hogy ő robbantotta fel a Halálcsillagot, és aki fénykarddal esik neki. A párbaj említésre sem méltó, de Vader a kölyök kezéből kikapva a fénykardot a saját régi, Mustafaron elhagyott fegyverére ismer. Itt jön ám a hoppá! Mit keres ennél a kölyöknél az ő kardja? A válasz egyértelmű: Obi-Wan tanítványa a kis mitugrász, és az ő régi kardját ajándékozta neki a vén köpönyegforgató.

A dolog viszont nem hagyja nyugodni. Tudja, hogy Obi-Wan készült valamire, és a végére kell járnia, főleg azután, hogy elpusztult a Halálcsillag és Sidious berágott rá, olyannyira, hogy kigúnyolta kiválasztottságát, komolyan kétkedni kezdett a képességében és még Tagge alá is beosztotta, megfosztva ezzel a szeretett szabadságától. El is küldi Boba Fettet, hogy legyen már oly kedves, és vadássza le neki azt a fiút. Fett viszont nem jár sikerrel, a fiú helyett csak egy névvel tér vissza: Luke Skywalker.

Vader ekkor jön rá, hogy a pilóta, akit oly hévvel üldöz, aki miatt pofára esett az Uralkodónál, a fia. És most jön képbe Anakin azon jellemvonása, hogy sziklaszilárd jellemvonása kártyavárként dől össze, ha csalódás éri: Sidious azt állította, hogy Padmét ő megölte. Ha Padmé meghalt szülés előtt a Mustafaron, hogyan lehet neki fia? És talán az is eszébe jut, hogy már akkor, amikor Sidious közölte vele a hírt, ő kételkedett. Hisz érezte, hogy él.

Mire jut eztán Vader: Palpatine hazudott. Nem ölte meg a feleségét, később halt meg, azután, hogy életet adott a Palpatine sugallata - és a Bail Organa által gondosan kivitelezett temetés - szerint halott gyereknek.  Akár még arra is gondolhat, hogy Palpatine intézte úgy, hogy Padmé terhesnek látszódjon a temetése alatt (bár ugyanígy gondolhatott Obi-Wanra is).

 

És bár nem ez az első komoly hazugság, amit Sidious Anakinnak mondott ismeretségük kezdete óta, ez az első, amire Vader ráeszmél. A bizalma innentől Palpatine-ban megrendül. És ha Palpatine hamis, akkor a Birodalom sem lehet teljesen jó. Hiszen már szenátorok sincsenek, akikre rá lehet húzni a vizes lepedőt. Érzésem szerint Vader nagyon-nagyot csalódott Palpatine-ban, és ez hatással volt arra is, hogyan ítéli meg a Birodalmat. Ugyan nyilván a rendszernek nem fordított volna hátat, de valószínűleg újra fellelkesült azzal kapcsolatban, hogy talán ő jobb uralkodó lenne, pláne, ha a fia is vele tart. Ez természetesen a hatalomvágyából eredeztethető.

Vader egy szólt sem szólt Palpatine-nak a fiáról, viszont némi kitérő után utána is eredt, és tudjuk az ep5-ből, milyen hajtathatatlanul üldözte. A Lázadók Szövetsége csak annyira érdekelte, hogy Luke nyomára vezessék. Amint a Falcon felszállt - és vélhetőleg azt hitték, hogy Luke is rajta van - az egész flotta azután a hajó után eredt, a Lázadókkal hirtelen már senki sem törődött. Szabadon távozhattak, kit érdekel? Vader irányította a Fekete Flottát, és az egész banda egyetlen hajóra vadászott.

Ezen a ponton beköszönt Sidious is és leközölte az infót, hogy tud Luke-ról. Vader kamázik, de Sidioust nem veri át. Ugyan nem mondja ki nyíltan, de szerintem azzal, hogy "Vader nézzen magába" arra céloz, hogy ne kamázzon neki. Rá is állítja hűséges tanítványát, de az látszólag meggyőzi arról, hogy Luke szövetségesként hasznosabb lehetne, mint halottként.

Ugyanakkor szerintem itt még nem hisz abban, hogy Sidious képes lenne őt megölni. Elvégre az átállítását ő veti fel, nem Sidious, ő csak annyit mondott, hogy nem lehet Anakin fiából (az ő fiából) Jedi. Ez még azt sem feltétlen jelenti, hogy meg kell halnia. Gondolhatja, hogy Sidious azért ismeri annyira, hogy sokat jelenthet neki a fia. Elvégre ő egy rendes ember, aki csalódottsága ellenére szívén viseli tanítványa sorsát.

Ráadásul a Sith-ek ugyan mindig ketten vannak, de sötét oldali csatlósaik, végrehajtóik Anakin tudomása szerint mindig is voltak. Darth Tyranusnak ott volt Asajj Ventress és Savage Opress, neki az inkvizítorok. Sőt talán még azt is tudja, hogy Dooku már azelőtt a Sötét Oldalon állt és a Sith-eknek dolgozott, hogy kilépett a Jedi Rendből és Darth Maul eltűnt a színről. Szóval semmi szokatlan nincs abban, hogy Sidious ráállt az áttérítésére. Legfeljebb Luke lesz a Főinkvizítor, amíg Vader ki nem tanítja annyira a Sith-ségre, hogy leverjék Sidioust a trónjáról.

 

Szóval ott járunk, hogy Vader komoly hazugságon kapta Sidioust, talán életében először durván csalódott benne. De ezzel még nem indult meg a Világos Oldal felé, viszont hatalomvágya felerősödött és a fiával való közös uralkodás vágya is fellobbant. És van egy fia. Na, ez már felpiszkálta benne azt a szeretetet, ami mindig is Anakin Skywalker legjobb és legrémesebb érzése volt. Viszont most nem a már megszokott és kontrollált Sötét Oldal, hanem az elfeledett és óvatosan támadó Világos Oldal kezdi felkorbácsolni ezt az érzést. Nem őrjítő módon, nem hirtelen, szépen, lassan, ahogy az ételt főzzük. A Sötét Oldal durván és gyorsan dolgozik, a Világos Oldal megfontoltan és türelmesen.

 

Vader végül szembekerül a fiával. Közben a hajtóvadászatban munkálkodik benne a Sötét Oldal, bárki, aki hátráltatja, halállal lakol. Szegény Needa. Ám a találkozás valószínűleg felszakít néhány gyógyultnak vélt sebet. Harc közben szerintem óhatatlanul is gondol arra, miképpen vélekedne Padmé arról, hogy ő fiával párbajozik, és hogy a fiát a zsarnoki uralom megszerzésére akarja használni. Hogy gonosszá akarja tenni. Padmé emléke már mardosó lehet, de ha arra gondol, hogy milyen megvetéssel lenne akkor és ott Anakin irányába, hát a szégyenérzet durván lecsaphatott Anakinra.

De Luke derekasan helytáll, Vader is tudja kezelni az érzelmeit. Aztán bekövetkezik valami, ami Vadert valószínűleg megint rég elfeledett dolgokra emlékeztette, és szerintem, ahogy végiggondolta, durva pofon is lehetett: megsebzi a saját fiát. Úgy vágja le haragjában a kezét, mint ahogy anno Dooku megcsonkította őt. Ahogy később a trónteremben Luke rádöbben, hogy ő az apja útját járja, szerintem Vader ott a Bespinen, ha csak egy futó pillanatra is, de rádöbben: Dooku útját járja. Ami ugye nem éppen fényes jövő.

Vader le is higgadt, még stílust is vált. Csábítgatni kezdi a fiát, elmondja az igazságot, de az igazi pofon ekkor jön: Luke megteszi, amit ő nem. Inkább a biztos halált választja. Szerencsére nem hal meg, de Vader kezéből így is kicsúszik.

 

Hogy Vader mennyit változott csupán ezalatt a párbaj alatt, az az ep5 végéből szűrhető le. Piett baromi nagyot hibázott, és előtte ketten ennél kisebb hiba miatt is halállal lakolnak. Helyzete komolysága rá van írva az admirális arcára, és valószínűleg a gatyájába is extra tartalom került. De Vader csak elindult, egy pillanatra még (talán reménykedve, hogy a fia mégis ott lesz?) visszafordul az ablak felé, aztán kissé öregesen, kissé fáradtan elbaktat. A nagy Darth Vader, a Sith Nagyúr, a rendíthetetlen halálosztó gépezet, az Uralkodó végrehajtója úgy megy el, mint bármilyen más ember, akit a fia elhagyott. Darth Vader megtört.

 

Vader ekkora tehát már csalódott az Uralkodóban, feltételezésem szerint rádöbbent önnön kegyetlenségére és arra, hogy emiatt kezd Dookura hajazni. A fia ráadásul megmutatta neki, anno ő mit választhatott még volna. Emellett több mint valószínű, hogy Padmé is kísérti. És ki tudja még mi jár Vader fejében ekkortájt. Shmi, Qui-Gon, Ahsoka, talán még Yoda és Obi-Wan is eszébe jut, és ezúttal nem gyűlölettől övezve. Annak függvényében, hogy Sidious hazudott neki egy nagyon fontos dologról és amivé ő vált, újragondolhatja a múlt egyes eseményeit.

 

És így jutunk el a trónterembe. Bár a Halálcsillag II-re látszólag a régi Vader szál le, a páncél alatt már egy bizonytalan apa van. Aki már megkérdőjelezi annak az embernek a szavahihetőségét és céljait, akiért anno feladta az életét. Akiben dúl a szeretet a fia iránt, ugyanakkor még az Uralkodóhoz is lojális. A mentorához, a barátjához. De ha az Uralkodó hazudott Padmé haláláról, mi másról hazudhatott még? És miféle ember az, aki megtámadja a saját feleségét, hovatovább felszeleteli a tulajdon fiát, akit állítólag szeret? Ez utóbbi tett miatt valószínűleg már a Sötét Oldalban is csaladkozni kezd. Nagy hatalmat ad neki, ugyanakkor kontrollálhatatlanná válhat. Ez miatt támadt rá a feleségére és vágta le Luke kezét. Elhomályosítja az elméjét és olyasmit tesz, amit máskülönben nem tenne.

 

És akkor jön a trónteremben a hideg zuhany. Az Uralkodó csapdába csalta a Lázadókat, de erről őt már nem tájékoztatta. Tehát már egyáltalán nem bízik benne. Dookuban vajon mennyire bízott a végén? S aztán, mindennek az érzelmi kavalkádnak a tetejére jön, hogy kiderül: van egy lánya is. Nem csak egy, két gyereke van. Bár a maszk és torzított hangja miatt nem látni, és próbál még Sith Nagyúr lenni, de szerintem a lelkében ez Hosnian-katasztrófa szintű robbanást okozott. Három évvel azelőtt egy gyerekről sem tudott, most meg már kettő is van.

Végül jön a hab a törtára: az Uralkodó tényleg kész megöletni. Ugyanúgy, ahogy Dookut megölette vele. Valószínűleg neki is odaígért fűt-fát, aztán mégis a fejét vetette. Vele. Most pedig az ő feje következik, csak a fia az áldozat.

Emlékek és érzelmek egész kavalkádja zúdulhat rá, ahogy Luke rohamozik. Egy része valószínűleg még mindig uralkodni akar a fia oldalán, egy másik meg akarja óvni attól a sok kíntól, amit a Sötét Oldal jelent. Mindezeken túl ott van (felteszem) Padmé, Shmi és Qui-Gon kínzó emléke, lehet hogy már Ahsokára és Obi-Wanra sem ellenségként gondol. Ott a tudat, hogy Dooku helyébe lépett, szó szerint. És mindennek az érzelmi vonzata. Szeretet, félelem, csalódottság, düh, a Sötét és a Világos Oldal a Kiválasztott lelkében küzd.

Nem is csoda, hogy elesik. Talán magában újra felkiált: mit tettem? És elveszti a párbajt, s akárcsak anno ő, most Luke magasodik a lefegyverzett Sith tanítvány főlé. Eljutott arra a pontra, ahol ő szörnyű döntést hozott. És ekkor szerintem Vader nem reménykedik uralkodásban, csak annyit kíván: a fia ne legyen olyan ostoba, mint ő volt.

 

És nem az. Eldobja a kardot. Szerintem itt még a büszkeség is betársul az Anakinban kavargó érzelmek közé. Feltápászkodik és megáll mestere és fia között. És Sidious, akiben csalódott, aki hazudott neki mindenben, aki csak csapást hozott rá, aki meg akarta öletni és aki egy picit sem bízik benne, megtámadja a fiát. Villámokkal szórja, mint Windut. Tudja, hogy az meg fogja ölni a fiát, aki minden rémtette ellenére hisz benne. Aki elég erős volt ahhoz, hogy ellenálljon a Sötét Oldalnak. Aki erősebb nála. És ha az Uralkodó győz, meg fogja ölni a lányát is.

Anno hasonló helyzet állt fenn. Egy Jedi mester az egyik oldalon, aki egy kicsit sem bízott benne, aki akkori tudása szerint hazudott neki, aki olyan rendhez tartozott, amiben csalódott, a másik oldalon pedig valaki, aki mindig is hitt benne, akit szeretett. Most ugyanott állt. És Anakin Skywalker újra tudatos döntést hoz. Teret enged a Sith-ség alatt elfojtott érzelmeknek, amitől lelkében a Világos Oldal lángra gyullad, és a halál biztos tudatában felkapja mesterét és lehajítja a feneketlen mélységbe, elhozva ezzel az egyensúlyt az Erőben. Megtette azt, amit anno a Coruscanton, az irodában kellett volna: az élete árán is elpusztítani a Jediket a szerettei védelme érdekében.

 

Így, Anakin Skywalker, akit élete során Darth Vadernek is hívtak, jó útra tért, visszatért a Világos Oldalra, majd eggyé válva az Erővel egészen addig örök kárhozatra ítéltetik, amíg meg nem békél önmagával. Mert rémtettei nem merültek feledés homályában, s mivel ő maga sem halhatott meg, neki is rémtettei tudatával kell élnie. És ő még akkor is emlékezni fog minderre, amikor már senki sem él, aki emlékezne Darth Vaderre. De talán enyhülést hozhat számára, hogy az örökkévalóságig ott lesz vele barátja és testvére, Obi-Wan Kenobi és idővel a fia is csatlakozott hozzá. És ki tudja, talán az Erő honában még a feleségét is újra meglelte, akitől megtudhatta, hogy ő sem mondott soha le róla.

 

Tömören én így látom Anakin útját a trónteremig és azt, ami az alatt történt.

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Elkezdtem válaszolni szépen részletesen a hozzászólásaitokra, erre elment a net és elszállt az egész. :angry: Sajnos nincs erőm most újra kezdeni, majd talán holnap.

Egyébként amikor anno csatlakoztam a fórumhoz, épp erről a témáról volt az első nagy vitám Bomarral. :D Sajnos nincs sok időm hosszasan és pontosan fogalmazni (sokszor ezért sem szólok hozzá a nagy vitákhoz), ezért talán sarkítva írtam, de Ody és Wilde így is megértette, mit szerettem volna mondani. :)

 

A lényeg egyébként, hogy nem mentem fel Anakint a saját döntése felelőssége alól, csupán azt szeretném hangsúlyozni, hogy a körülményeknek igen nagy szerepe volt, és azt is, hogy a Sith eskütétel lelkileg is mérföldkő a folyamatban. Nem úgy, hogy Palpatine belenyúlt a fejébe és elvarázsolta, hanem úgy, hogy az esküvel elszabadult benne a saját sötét oldala, amit eddig több-kevesebb sikerrel kordában tartott, és ezt az elszabadulást úgy értem, hogy a jó oldalának már nem volt többé kontrollja felette. Ez a lelki torzulás, amit többen is írtatok. Valamint az vitatom, hogy arról, mit is jelent pontosan Sith-nek lenni, Anakinnak pontos fogalma lett volna. Nem olyan szempontból, hogy a Jedik ellen kell majd fordulnia - ez teljesen nyilvánvaló - ,hanem abból a szempontból, hogy azt nem tudhatta előre, hogy ő maga mennyire fog ettől megváltozni, eltorzulni.  Azt nem tudta, hogy gátlástalanná válik majd, hogy a feleségének is ártani akar majd, hogy mindent megtagad, amit azelőtt hitt. Ő eszköznek hitte a Sötét Oldalt ahhoz, hogy a célját, az áhított hatalmat és ezen keresztül a felesége megmentését elérje, de ő vált eszközzé a Sötét Oldalon Palpatine számára, és a végén szinte alig kapott meg valamit az áhított célok közül - ebben egyetértek pb-vel, hogy ez valóban fontos szempont lehetett a visszatérésében.

Az hogy maradt benne a szeretet, csupán jó mélyen eltemetve szunnyadt évekig, én is így gondolom, különben Luke felbukkanása nem tudott volna hatni rá.

1 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

Így, Anakin Skywalker, akit élete során Darth Vadernek is hívtak, jó útra tért, visszatért a Világos Oldalra, majd eggyé válva az Erővel egészen addig örök kárhozatra ítéltetik, amíg meg nem békél önmagával. Mert rémtettei nem merültek feledés homályában, s mivel ő maga sem halhatott meg, neki is rémtettei tudatával kell élnie. És ő még akkor is emlékezni fog minderre, amikor már senki sem él, aki emlékezne Darth Vaderre. De talán enyhülést hozhat számára, hogy az örökkévalóságig ott lesz vele barátja és testvére, Obi-Wan Kenobi és idővel a fia is csatlakozott hozzá. És ki tudja, talán az Erő honában még a feleségét is újra meglelte, akitől megtudhatta, hogy ő sem mondott soha le róla.

Nagyon tetszik ez a megfogalmazás. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Dzséjt giga-mega hozzászólásából ez a szellem lét (is) valóban érdekes. Ugye azt tudjuk most már, hogy amíg nem materializálódik a szellem, nem igen gondol semmire mert a nagy massza része. Qui-Gon is csak azután lett "önmaga", hogy megjelent Obinak. Ezt jól leírja a 40-es könyv. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

9 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

Dzséjt giga-mega hozzászólásából ez a szellem lét (is) valóban érdekes. Ugye azt tudjuk most már, hogy amíg nem materializálódik a szellem, nem igen gondol semmire mert a nagy massza része. Qui-Gon is csak azután lett "önmaga", hogy megjelent Obinak. Ezt jól leírja a 40-es könyv. 

Viszont mikor Anakin megjelenik, mosolyog. Annyira nem hiszem, hogy szenvedne. :) 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Anakinnak mindig is nagyon fontosak voltak az érzelmei, ezen belül is leginkább a szeretet és a kötődés. Anno mindenkit eltaszított magától, akihez jó érzéssel kötődött, csak Palpit nem. Utóbbit mondjuk én nem misztifikálnám annyira túl. Nyilván jóban voltak, az öreg egy mentor, talán kicsit egyfajta apapótlék is volt a számára, de ennyi. Messze nem volt az egy olyan szoros kötelék, mint Padmé, Ahsoka vagy Obi-Wan kapcsán. Kedvelte Palpit, a világnézetük is passzolt, illetve róla gondolta, hogy képes lehet neki megadni, amire vágyik. Így aztán a szolgálatába szegődött, de amikor csak szóba került, mindig kész volt elárulni.

Erre bukkant fel később Luke, akit ha nem is ismert, de mégiscsak a fia, aki rendkívül sokat jelentett neki. Én úgy láttam, hogy már Ahsoka is megingatta valamelyest Vadert, de ott még felülkerekedett ezen és megölte volna a lányt. A saját fia viszont jóval nagyobb érzelmi bizonytalanságot okozott, főleg hogy nem is tudott a létezéséről. Meg ugye Palpi át is verte ezzel. Hirtelen megjelent valaki, akihez volt kötődése és vitathatatlanul egy szebb korszakára emlékeztette. Palpiban akkor már végérvényesen csalódott, egyedül Luke (és Leia) maradt neki.

 

Igazából a 6-ban pontosan ugyanaz az erénye/gyengéje tört felszínre, ami a 3-ban is. Mindenáron megmenteni a szerettét. Csak akkor ahhoz a sötét oldal és az árulás kellett (szerinte, persze tévedett), most pedig a fény és a megtérés. Ezúttal pedig igaza lett.

Egyáltalán nem akarom csökkenteni Anakin érdemeit, de ha őszintén belegondolunk, akkor mi történt a 6 végén? Sidious sokadszor, immáron totálisan nyíltan elárulja Vadert, először meg akarja rontani a fiát és megöletni vele, majd kegyetlenül halálra kínozni. Anakin is pontosan tudja milyen érzés villámokat kapni, most pedig a szeme láttára él át kínkeserves szenvedést a gyermeke és könyörög az apja segítségéért. Valahol teljesen érthető és logikus, hogy ezt Vader már nem hagyja és kitör a sötétségből. Azért ahhoz, hogy ezt valaki tétlenül nézze, már tényleg az kell, hogy szemernyi érzés se legyen az emberben és abszolút hulla legyen belülről. Nem is tudom láttunk-e egyáltalán ilyen karaktert a SW-ban. Talán Sidious, de rá se merném kijelenteni, mert nem láttuk még csak hasonló helyzetben sem.

Szóval önmagában a fia megmentése nekem még nem jelent megtérést. Sőt, az sem, hogy megölte Palpit. Engem azzal győzött meg, amit ezt követően tesz, illetve mond Luke-nak. Számomra ezekből derül ki, hogy tényleg megbánta a szörnyű tetteit, tényleg belátta a tévedéseit és visszatért a sötétségből.

 

A külső tényezőknél említettem, hogy Vader a végén már tökéletesen tisztában van azzal, hogy nemcsak az öregtől, de a sötét oldaltól sem fog már semmit kapni. Az öröklét kutatásában semmire nem jutott, pedig azt hiszem, hogy mindent elkövetett azért, hogy minél jobban elmélyedjen az Erő sötét oldalában. Arra hamar rájöhetett, hogy Palpi nem igazán akar ebben a segítségére lenni, így a saját szakállára is próbálkozhatott az áttöréssel, de nem jött össze.

Ehhez képest a jedik rájöttek a titok nyitjára. Persze nem tudom Vader mennyire érezhette konkrétan, hogy Obi-Wan visszatért, vagy pl. anno mennyire hallhatta Qui-Gon síron túli szavait. Viszont mégis a Kiválasztottról beszélünk, simán érezhetett valamit a yavini csatában. Pláne azután, hogy Kenobi felvilágosította mi lesz, ha lecsap rá, aztán a szeme láttára vált kámforrá. Mondhatjuk azt, hogy a szellemlét nem az a fajta örök létezés, amit Anakin akarhatott. Ugyanakkor ami életet a sötét oldaltól kapott, hát az sem épp csábítóbb ennél semmivel.

Ez ügyben pedig újfent van visszacsatolás a 3-ra, hiszen mit mondott Palpi Anakinnak az operában? Hogy a jediktől biztos nem fog elsajátítani semmi olyan képességet, ami kellően hatalmassá tehetné (pl. "kijátszható vele a halál"). És ez alappillére volt az átállításának, de ez is egy ordas nagy hazugság volt. Nem azt mondom, hogy ez a motívum akkora jelentőséggel bírt volna a megtérésében, de ez is szerepet játszhatott benne.

 

De ami a legfontosabb a fia megmentése mellett, hogy más érdemi célja már nem maradt. Ha győznek is a sithek és a Birodalom, mi lesz? Hogy lenne ő már ennél hatalmasabb, amikor ott van Sidious, aki ellen fel kéne lépnie vhogy, miközben a "tacskó" fia is lenyomta. Vader ilyen téren is elbukott. Na meg hogy működött volna kapcsolata mesterével, miután az nyíltan elárulta? Teljesen egyértelmű volt, hogy ha Luke és a lázadás odavész, akkor Vadernek egyetlen dolga marad hátralévő életére. A sötétségben várni az elmúlást, a csendes halált, de leginkább Sidious személyében a kaszást.

Ahogy arról korábban beszéltünk, neki a sötét oldal csak egy eszköz volt a céljai elérésére. Viszont már semmi célja nem maradt, amihez a sötétség hozzásegíthetné, így az eszköz is feleslegessé vált. Megmenteni már nincs kit, nincs senkije, magát meg ugyan minek. Csak azért meg nem fog gonosz maradni, hogy gonosz lehessen. Főleg nem fogja ezért végignézni, ahogy a hátba döfője halálra kínozza a fiát.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 8 hónappal később...
33 perccel korábban, pb69 írta:

Sidious is azzal csábítgatja Luke-ot, hogy ha megöli az ellenségeit, akik történetesen a Birodalom fejei és sith-ek, akkor ezáltal végleg révbe ér a sötét oldalon.

Sidious Luke gyűlöletére játszik rá. Érdekes, hogy meg is érinti a sötét oldal, amikor darálja le Vadert. Nagyon kifejező az a tekintet amikor rájön, hogy majdnem elemésztette a rossz oldal (pár évtizeddel később sajnos megint meginog egy pillanatra és annyi is elég, hogy a galaxist romba döntse).

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával korábban, Ody Mandrell írta:

Érdekes, hogy meg is érinti a sötét oldal, amikor darálja le Vadert. Nagyon kifejező az a tekintet amikor rájön, hogy majdnem elemésztette a rossz oldal

Ebben semmi érdekes nincsen, ez természetes. Meg lehet nézni Obi-Wan tekintetét vagy gesztusait a Naboo-n mestere halála után. Anakin tekintete is igencsak beszédes sok esetben, mégse ekkor emésztette el a sötétség. De épp Rey tekintete és arckifejezése se semmi bizonyos pillanatokban. Nekem a 7-ben pl. többször sokkal félelmetesebb volt, mint Kylo. Ezekben a pillanatokban megérinthet vkit a sötétség, de az nem fogja szükségszerűen elemészteni, és ez a lényeg.

1 órával korábban, Ody Mandrell írta:

pár évtizeddel később sajnos megint meginog egy pillanatra és annyi is elég, hogy a galaxist romba döntse

A galaxist nem ő dönti romba, hanem az ő megingása nyomán alakul ki egy olyan szituáció, ami segíti a galaxis romba döntését. Ez nem ugyanaz. És egyébként hiába inog meg Luke, nem ragadja el a sötétség, nem áll át a sötét oldalra, pláne nem lesz sith. Megtörik, remeteségbe vonul, elvágja magát ez Erőtől, de nem emészti el a sötétség.

Sőt, bármennyire is kegyetlen kimondani, amikor már Luke aktiválja a kardját, akkor azzal lett volna kisebb galiba, ha megöli Bent. Nyilván a legjobb az lett volna, ha nem akarja álmában megölni az unokaöccsét, de ha már odáig eljutott, hogy kardot emeljen rá, akkor ez volt a legrosszabb, amit tehetett, hogy aztán hezitált és így létrehozta a Kylo Ren nevezetű szörnyeteget.

 

Egyébként annyit azért jegyezzünk meg, hogy a galaxis "romba döntése", de még Ben elfajzása is csak részben köszönhető Luke-nak. Ez persze nem menti fel, csak hozzátartozik az igazsághoz. Ahogyan anno Sidious terve is működött volna Anakin nélkül, úgy az ER terve is ment volna Kylo nélkül. A Csillagpusztítót el tudják sütni akkor is, ha Ben nem áll át. Benben pedig eleve ott volt a sötétség, Snoke ezt el is kezdte táplálni és felerősíteni benne. Luke se csak úgy poénból vetemedett arra, amire, hanem mert látta a hatalmas veszélyt és kockázatot, amit a fiú jelent a benne lakozó gonoszsággal.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

36 perccel korábban, pb69 írta:

Ebben semmi érdekes nincsen, ez természetes. Meg lehet nézni Obi-Wan tekintetét vagy gesztusait a Naboo-n mestere halála után. Anakin tekintete is igencsak beszédes sok esetben, mégse ekkor emésztette el a sötétség. De épp Rey tekintete és arckifejezése se semmi bizonyos pillanatokban. Nekem a 7-ben pl. többször sokkal félelmetesebb volt, mint Kylo. Ezekben a pillanatokban megérinthet vkit a sötétség, de az nem fogja szükségszerűen elemészteni, és ez a lényeg.

Persze de itt egy sith nagyúr mesterkedéseiről beszélünk, és ebből a szempontból vizsgálom. 

36 perccel korábban, pb69 írta:

A galaxist nem ő dönti romba, hanem az ő megingása nyomán alakul ki egy olyan szituáció, ami segíti a galaxis romba döntését.

Így a pontosabb és erre is gondoltam, csak kétértelműen fogalmaztam. 

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

13 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

Persze de itt egy sith nagyúr mesterkedéseiről beszélünk, és ebből a szempontból vizsgálom.

Igen, ebből a megközelítésből jogos, amit írsz. És ez egyben jól alá is támasztja, amiről beszéltem. Sidious is olyan szinten hisz abban, hogy egyetlen megingás és sötét cselekedet egy lépésben el is dönti valaki sorsát, hogy erre a motívumra húzza fel a Luke átállításának tervét. Amibe aztán bele is bukik, mert nincs mögötte semmi valódi, kézzel fogható alap.

 

Egyébként én (így zárójelben) újra előhúznám a kalapból azt a régebbi vesszőparipám, hogy Vader teljes megváltásával azért még várnék. Olyan értelemben, hogy elárulta a császárt, megmentette Luke-ot és elismerte, hogy igaza volt abban, hogy vívódott és van még benne jóság. Ez azonban nem jelenti azt, hogy más tekintetben is átállt volna a világos oldalra. Pl., hogy a Birodalom koncepcióját is elárulná, kicsit messzebbről nézve, hogy a diktatórikus centralizált teljhatalmat rossz intézménynek tartaná. Egyáltalán nem biztos, hogy a lázadók ügyével egyetért.

Nagyon-nagyon hiányzik nekem Anakin Erőszellemének feltűnése a sequelből. Az ő története és életútja sokkal összetettebb annál, mintsem hogy szerette Padmét, aztán gonosz lett, aztán jött a fia, amitől újra jó lett. Szörnyen kíváncsi lennék arra, hogy utólag mit mond a régi időkről. A jedikről, Yoda-ról, Kenobiról, Padmé-ról, Palpiról, a Köztársaságról. Arra, hogyan élte meg a birodalmi időket és a sith-ek útját, világát. Hogy vajon ő hogyan képzelte volna el a folytatást a tróntermi történések után.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

55 perccel korábban, pb69 írta:

Igen, ebből a megközelítésből jogos, amit írsz. És ez egyben jól alá is támasztja, amiről beszéltem. Sidious is olyan szinten hisz abban, hogy egyetlen megingás és sötét cselekedet egy lépésben el is dönti valaki sorsát, hogy erre a motívumra húzza fel a Luke átállításának tervét. Amibe aztán bele is bukik, mert nincs mögötte semmi valódi, kézzel fogható alap.

Palpatine borzasztóan lebecsülte Luke-ot. Ez lett a veszte. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 3 hónappal később...

Lehet hogy Palpi nem is purcant meg a Halálcsillagon. A nagy tervezések közepette arra is gondolhatott hogy balul sülnek el a dolgok és nem ússza meg ép bőrrel a kivitelezést. Talán lerakott az akna aljára valamit amire rázuhanhatott.
Utána bekapcsolt egy előre odatett bombát amit távirányítással robbantott fel miután egy titkos kijáraton át biztos távra húzódott. Végül pedig egy kis siklóval lelécelt hogy inkognitóban dolgozza ki további terveit. :D

Szerkesztve: - Rog
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.