Ugrás a kommentre

EPVI elemzés


MissKarrde

Ajánlott hozzászólás

Nagyon hangulatos jelenet, imádom! Itt a zene is telitalálat, az teszi felejthetetlenné a szabadítást. Azt viszont furcsállom, hogy miért engedte kiolvasztani Jabba a kedvenc dísztárgyát? Előbb is közbeléphetett volna. Tök jó volt, hogy befogták C3PO száját. :D Jabba pedig nagy gennyláda.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Jó, hogy végre megtudjuk, Leia a fejvadász, és azt is jó látni, milyen odaadással viseltetik Han irányába. Igazán szép jelenet, ahogy egymásra találnak. Plusz most már biztos, hogy együtt a csapat. :)

 

Szerintem azért lépett közbe Jabba a kiolvasztás után, s nem előbb, mert rájött, macerás dolog azt az embert így "tárolni", akit ennyien ki akarnak szabadítani. Egyszerűbb egyszer és mindenkorra megszabadulni tőle. A dísztárgy poén már megvolt, és lehet, hogy amúgy is megunta nézni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Return of the Jedi

Chapter 9: Enter the Jedi

Time: 0:22:10-0:25:07

 

Tartalom

 

A most már jól ismert előcsarnokkal nyit a következő jelenet, bár most belülről láthatjuk, ahogy felnyílik a kapu. A kapuban álló a mögüle érkező erős tatooine-i napfény miatt mindössze egy köpenyes sötét alaknak látszik. Ahogy beljebb sétál a kietlen előtéren, két gamorreai őr jön a fogadására. Keresztbetett vibrobárdjaik mögött már felismerhető az alak: Luke jött el személyesen tárgyalni Jabbához. Vele teljessé vált a palotában tartózkodó társaság.

Luke nem éppen Jedihez méltóan jut át az őrökön, az Erőt használja, hogy rájuk kényszerítse akaratát. A palota lakói még a csendes szunyókálásban tespednek, egy pillanatra feltűnik a bikinis Leia is Bujaféreg társaságában. Majd a teljesen képernyőt betölti Jabba, ahogy Leia előtte heverészik nem éppen önszántából.

Bib Fortuna gyorsan előresiet Luke fogadására, mindjárt közli vele ura korábbi kijelentését- mi szerint nincs alku-, majd Luke őt is az Erő segítségével „győzi meg”, kísérje Jabbához. Közben kilátásba helyezi szolgálatai megjutalmazását. Ezt értse mindenki, ahogy akarja 

Luke alakját kiemeli a központi helyet elárasztó fény, miközben Fortuna bejelenti őt Jabbának. A hutt dühös, amiért nem teljesítették az akaratát, de főleg Fortunára, amiért felült a Jedi elmetrükknek. Luke felszólítja Jabbát, hozza elé Hant és Chewie-t, Leiával pedig néma pillantást vált. A terem teli feszültséggel, mindenki várakozóan figyel, mi fog történni. Egy rövid alkunak szánt párbeszéd, ami alatt Luke elszántan közli, elviszi Hanékat, a korábbi fenyegetés ismét elhangzik:

-Vagy hasznot húzol belőle, vagy elpusztulsz. Választhatsz. De ne becsüld le az erőmet!– Luke eléggé magabiztos, ahogy az egy jó tárgyalóhoz illik, de a gengsztervezér sem ma kezdte. Threepio próbálja Luke-ot figyelmeztetni, de az ifjú Jedi(tanonc) másra fókuszál, amikor hirtelen lendületbe jönnek az események: Luke egy fegyver után nyúl, míg Jabba kihasználja a helyzeti előnyét, és a padlón lévő rejtett csapóajtó megnyílik, elnyelve Luke-ot és az egyik gamorreai őrt.

Lando Leia mellé húzódik, jelentős pillantásokat váltva a hercegnővel. Az udvartartás izgatottan állja körül a padozatba épített lelátórácsot.

 

Fejezet vége

------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Az előző mozgalmas fejezet után kicsit lecsillapultak a kedélyek, a fejezet lassan kezd. És végre megérkezik Luke személyesen. Sokkal jobban látszik rajta a Jedivé válás felé tett útjának a hatása, mint amennyire a korábbi felvételből következtetni lehet rá. Sosem volt még ilyen magabiztos, talán suhancként sem, amikor állítólag nem félt semmitől. Egy olyan személy aurája veszi körül, aki látszólag biztosan tartja kezében a saját sorsát, és irányítja maga körül az eseményeket.

És van benne adag önhittség is: Luke még nem az a Jedi, akivé lennie kell, aki lesz belőle. Ha Yoda most látná, valószínűleg megkapná tőle a dorgálást ep2-módra. Ahogy viselkedik az őrökkel, az nem méltó egy Jedihez, de az elmemanipuláció sem éppen tisztességes eljárás.

Szegény Fortuna, hát tehet ő arról, hogy a Jedi elmetrükk hatott rá? Biztosan nem azért alázatos szolgája Jabbának, mert annyira eszes (jobban mondva bizonyos ravaszságnak nem lehet híján, ha egyszer eddig eljutott) és a befolyásolásnak ellenálló lenne, szóval felesleges okolni azért, amiért a trükk hatott rá.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Zseniális Luke belépője! Az EPVI -os letisztult Luke személy szerint hatalmas kedvencem. Szinte minden allűrt kiszűrt ami korábban jellemző volt rá. Ez a belépés pedig fenomenális: ilyen egy Jedi munka közben. Imádom a jelenet minden egyes másodpercét!

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A kölyök a párologtatófarmról végleg eltűnt, itt válik egyértelművé. Egyetértek, nagyon hatásos belépő. Anno nekem valamiért sokáig nem volt egyértelmű, hogy Luke az elmetrükköt használta a gamorreai őrökön és Bib Fortunán (aki elég ravasz és számító figura lehet, ha már évtizedek óta ott van Jabba mellett, ismerve a hájzsír kiszámíthatatlan természetét az alattvalóival kapcsolatban...). Furcsa, hogy Jabba az egész udvartartásával egy légtérben döglik, ez nem lehet valami biztonságos megoldás. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A kölyök a párologtatófarmról végleg eltűnt, itt válik egyértelművé. Egyetértek, nagyon hatásos belépő. Anno nekem valamiért sokáig nem volt egyértelmű, hogy Luke az elmetrükköt használta a gamorreai őrökön és Bib Fortunán...

 

A gamorreaiakon nem Erő fojtást alkalmaz?!

Szerkesztve: - Darth Cupsy
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A 8-as fejezethez utólag: érdekes az egész Leia akció, szinte sikít róla az amatőrség. Mintha Leia nem is akarna azzal fáradni, hogy Hant csendben kivigye. Nekimegy a csilingelő akárminek, kopogó cipőben "oson", amikor lecsattan a karbonit, mintha egy zongorát ejtenének le (komolyan, megismételhette volna, hátha nem hallották Mos Eisley-ban). Tulajdonképpen akkora zajjal csinálja végig az egészet, hogy a legnagyobb tömegben is eljátszhatta volna ugyanezt, az sem lett volna feltűnőbb. Ja, és persze az egész teremből árad a csapda hangulat.

Leia és Han újratalálkozását nagyon szeretem, érezhető, hogy tulajdonképpen a szeretlek-tudomnak a kiteljesülése ez. Akkor kimondták, amit kellett, de érzelmeik tettekbeli kinyilvánításának gátat szabott egy csapat rohamosztagos, majd egy vaskos karbonit tömb. Most ezek a gátak eltűntek, végre jöhet a csók, még ha kicsit kapkodósan is. Aztán meg Jabba, vígan, hogy ez milyen kedélyes gazfickó.

Azt eddig észre sem vettem, hogy C-3PO száját befogták. Végre valaki! :D

Szerintem Jabba azon túl, amit Pildi írt, azért is hagyta kiolvasztani Hant, mert egy gennyláda. Nagyobb élvezet neki megadni neki a szabadulás lehetőségét, összehozni a párt, majd elvágni a menekülés útját, és szétszakítani a párt, mint csak hagyni, hogy Han ott lógjon, Leia meg egyből metálbikinibe kerüljön. Mondhatni: Jabba szeret játszani az étellel, mielőtt megeszi.

Amúgy a jelenetben még egy kis sutaság Leia részéről, amikor a "befolyásos" barátairól beszél. Jabba azért valószínűleg nem hülye, tudja, hogy Leiának a barátai legfeljebb a Lázadók Szövetségében lehetnek, akik galaktikus mércével mérve távolról sem befolyásosak, és még jó távol is vannak. Oké, Jabba bérencei nyilván nem tudnának ellenállni egy osztagnyi X-szárnyúnak és egy Lázadó kommandós osztagnak, de Jabba nyilván jól tudja, hogy ha a Lázadók ily módon akarnák segíteni Leiáékat, a palota már rég ostrom alatt lenne.

Persze szerintem mindez Leia részéről szándékos. Az ő feladata az lehetett a játékban, hogy valahogy szedje ki Hant a karbonitból, mert úgy azért mégis csak könnyebb mozgatni. Persze, ha ki tudtak volna sétálni, az nyilván jó lett volna - bár most, hogy már Chewie is a fogdában van, annyira talán nem -, de kétlem, hogy erre Luke vagy Leia ekkor még reális esélyt látott volna. Úgyhogy Leia is inkább előadta ezt a suta mentőakciót, majd erőtlen fenyegetéseket dobott be, elhitetve Jabbával, hogy egy tesze-tosza csapattal van dolguk, akiket ő simán elkapkodhat.

 

9. fejezet: egy Jeditől az Erővel való fojtogatás egyértelműen se nem szép, se nem elegáns. Az elmetrükk viszont az, hiszen Qui-Gon és Obi-Wan is előszeretettel élt ezzel, de Ahsokát is láttuk alkalmazni. Lehet, hogy nem fair (tisztességtelennek semmiképpen sem nevezném, pláne nem értem, minek kéne tisztességesen eljárni egy bűntanyán, ahol olyasmit nyomokban sem találni), de az sem lenne az, ha Luke-ot már az első őrök ketté vágnák. Ezen a helyen se a fair, se a tisztesség nem számít. Tényleg csak az a furcsa, hogy Luke nekitámadt az Erővel a két malacnak, holott rajtuk az elmetrükk még jobban fogott volna. És szerintem ez az, ami jelzi, hogy Luke azért még nem ért meg teljesen, és van benne némi Sötétség az apjából. Itt is a robotkezét használja, és erre a kézre tekint rá az ep6 végén. Ez a Vader-keze, ez hajtja végre a Vader-tetteket.

A jelenet folytatása is szépen ível, ahogy a nyugiból áthúzunk a feszült pillanatokba, majd az egész kitör egy gyors akcióban, az szvsz. majdnem zseniális. Megjegyzem, szerintem ez az a pont, ahol a dolgok kicsit félresiklottak Luke tervében. Lando ugyan elfoglalja a helyét, Leián is látszik, hogy bár nem valószínű, hogy azt a pontot szánták neki, mégis tettre kész, de hiányzik valaki: R2-D2, bögyében a fénykarddal. Úgyhogy rögtönzött és kard helyett pisztolyt rántott, de hát az ebben a helyzetben fabatkát sem ért. Az őrök bevédik Jabbát, aki lecsap a kéznél lévő gombra, és Luke-nál már csak az a pisztoly tűnik el gyorsabban, igaz, utóbbi nem a padlóba süllyesztett lyukon át, hanem csak szimplán kámforrá válik.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Akkor valamit rosszul csináltak, mert csak a Sötét Oldalát sikerült ezzel demonstrálni. Nem hiszem, hogy véletlen lenne, hogy eddig csak a Sith-ektől láttunk fojtogatást, a Jediktől meg sosem. Illetve csak egyszer: Darth Vadertől Anakin Skywalkertől.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Teljesen jó volt, főleg mert csak elkábította őket. Persze meg is simizhette volna a buksijukat helyette. Egyébként az erejét akarták demonstrálni mint írtam. Szerintem sikerült. Persze ki lehet forgatni, hogy Luke majdnem áttért a sötét oldalara a két malac elkábításával (...) de szerintem felesleges.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Igaz, hogy Luke "belépője" hatásos és mutatja is az erejét, de szerintem egy más Erőhasználat (akár elmetrükk) is alkalmas lett volna erre, ráadásul elegánsabb is. Ezt a fojtogatást inkább mondanám erőfitogtatásnak, mint erődemonstrációnak, egy jedinek ez nem fekszik. Ilyen téren egyetértek Dzséjttel. Bár szerintem van abban tudatosság a készítők részéről, hogy Luke nem tartja magát mindenben a jedi elvekhez. Ezzel utalhatnak arra, hogy jobb híján nevezhetjük jedinek, de ez a fogalom már eléggé átalakult eddigre és nem sok köze van a PT-ben ismerthez.

 

Amúgy meg ha annyira Luke erejét akarták bizonygatni, akkor mondjuk nem követ dobálni kellett volna a rancor-veremben vagy használhatta volna érdemben az Erőt a sivatagi szabaduláskor is. Nagyon olybá tűnik, hogy nyugodt körülmények közt, előre tervezetten tud villogni az Erőhasználattal, de kiélezett vagy spontán szituban visszatér a párafarmról a srác a józan paraszti ésszel, a nemes jedi pedig erősen háttérbe szorul. Ezt nem feltétlen Luke hibájaként mondom, csak érdekességképp. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Amúgy meg ha annyira Luke erejét akarták bizonygatni, akkor mondjuk nem követ dobálni kellett volna a rancor-veremben vagy használhatta volna érdemben az Erőt a sivatagi szabaduláskor is. Nagyon olybá tűnik, hogy nyugodt körülmények közt, előre tervezetten tud villogni az Erőhasználattal, de kiélezett vagy spontán szituban visszatér a párafarmról a srác a józan paraszti ésszel, a nemes jedi pedig erősen háttérbe szorul. Ezt nem feltétlen Luke hibájaként mondom, csak érdekességképp. :)

 

Azt hiszem a "rancor-os kődobás miért nem erővel?" ki is lett egyszer beszélve már. Lehet, hogy pont te, de akkor is valaki pont ezt írta, hogy éles helyzetben reflex szerűen inkább a parasztfiús megoldásokhoz nyúl :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Azt hiszem a "rancor-os kődobás miért nem erővel?" ki is lett egyszer beszélve már. Lehet, hogy pont te, de akkor is valaki pont ezt írta, hogy éles helyzetben reflex szerűen inkább a parasztfiús megoldásokhoz nyúl :)

Igen, volt már róla szó. Tartom is azt a véleményem, csak most más aspektusból közelítettem meg a dolgot. Akár készítői szemmel, akár Luke-ból kiindulva, nem biztos, hogy az erejét pár ilyen véglény fojtogatásával kéne demonstrálni, miközben egy kapcsolót hamarabb dob meg kővel, mint kapcsol az Erővel. Nem mintha túl sok jelentősége lenne persze, de néha adni kell a stílusra is. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Amúgy a jelenetben még egy kis sutaság Leia részéről, amikor a "befolyásos" barátairól beszél. Jabba azért valószínűleg nem hülye, tudja, hogy Leiának a barátai legfeljebb a Lázadók Szövetségében lehetnek, akik galaktikus mércével mérve távolról sem befolyásosak, és még jó távol is vannak. Oké, Jabba bérencei nyilván nem tudnának ellenállni egy osztagnyi X-szárnyúnak és egy Lázadó kommandós osztagnak, de Jabba nyilván jól tudja, hogy ha a Lázadók ily módon akarnák segíteni Leiáékat, a palota már rég ostrom alatt lenne.

 

9. fejezet: egy Jeditől az Erővel való fojtogatás egyértelműen se nem szép, se nem elegáns. Az elmetrükk viszont az, hiszen Qui-Gon és Obi-Wan is előszeretettel élt ezzel, de Ahsokát is láttuk alkalmazni.

 

és Luke-nál már csak az a pisztoly tűnik el gyorsabban, igaz, utóbbi nem a padlóba süllyesztett lyukon át, hanem csak szimplán kámforrá válik.

Han kiszabadítása egyértelműen magánakció volt, nem pedig "hivatalos", erre valószínűleg rájött Jabba.

 

Igen, mindennapos eszközük volt az elmetrükk, de szerintem érvekkel való meggyőzés helyett ilyen módon befolyásolni valakit szintén tekinthető erőszakos beavatkozásnak.

 

Jé, tényleg, erre nem is gondoltam. A pisztoly kámforrá vált.

 

Akkor valamit rosszul csináltak, mert csak a Sötét Oldalát sikerült ezzel demonstrálni.

Teljesen egyetértek. Mint ahogy Yoda mondta nem sokkal korábban, a Jedi védekezésre használja az Erőt, sohasem támadásra. Jó emlékezni az ilyen alaptételekre. Ebben az esetben pedig Luke volt a támadó fél.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Igen, mindennapos eszközük volt az elmetrükk, de szerintem érvekkel való meggyőzés helyett ilyen módon befolyásolni valakit szintén tekinthető erőszakos beavatkozásnak.

Akkor sok Jedi követett el támadást, kezdve Qui-Gonnal, aki betámadta Nasst, és megpróbálta lerohanni Wattót, folytatva Obi-Wannal, aki betámadta a halálpálca árust és a rohamosztagost. :P Az érvek naiv elképzelések ilyen helyzetekben. Szerinted mivel érvelhetett volna itt Luke? Bib Fortuna parancsot kapott arra, hogy ne engedje be Luke-ot, hát mivel győzhette volna meg? Vagy Ben milyen érvekkel győzhette volna meg a rohamoszit, hogy tényleg nem azokat a droidokat keresik? A duma és a diplomácia nem jó mindenhol, pláne nem olyan helyen, ahonnét ki vagy tiltva, és ahol azután, hogy egy ártatlan, védtelen nőt megetettek egy szörnnyel, szimplán visszatérnek bulizni. Milyen érvekkel is győzhetnéd meg ezeket, mármint az agresszív véleménycserén kívül? Ha ilyen naiv elképzelésekkel indult volna neki Luke, már a küszöbön lelövik. :)

 

Teljesen jó volt, főleg mert csak elkábította őket. Persze meg is simizhette volna a buksijukat helyette. Egyébként az erejét akarták demonstrálni mint írtam. Szerintem sikerült. Persze ki lehet forgatni, hogy Luke majdnem áttért a sötét oldalara a két malac elkábításával (...) de szerintem felesleges.

Írtam én olyat, hogy ezzel már át is ért a Sötét Oldalra? :roll: Nem, viszont alternatívát írtam, és ha jól látom, nem a buksisimogatás volt, hanem olyasmi, ami szintén kifejezte volna Luke erejét. Amúgy persze, sikerült, demonstrálták azt, hogy milyen jól és erősen tud támadni az Erővel. Ezt Anakinnál is elérték párszor, és mintha ő is kicsiben kezdte volna. Itt egy kicsit megfélemlítjük Zam Wesellt, ott egy kicsit kínvallatjuk Poggle-t, amott kicsit majdnem megöljük a szerelmünket. ;) Az ilyen apróságok vezetnek végül a Sötét Oldalra. E lehet intézni egy vállrándítással, hogy ezzel csak az erejét akarták demostrálni, persze, de szerintem tökéletes alap arra, hogy Yoda rohadtul lecsessze. Mint írtam, nem véletlen nem láttunk ilyen apróságot más Jediktől, viszont annál többször Sith-ektől.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ma már mindannyian jóval többet tudunk arról, mit jelent Jedi lovagnak lenni, mint amikor ezt a filmet forgatták és ahogy utána sokan (még az Ep 1-2-3 előtt) láttuk. Nekem nem tűnt fel akkor, hogy Luke nem Jedi-hez méltóan intézi az ügyet ebben a jelenetben, számomra is inkább az maradt meg, milyen imponáló már, ahogy cselekszik, és profin, minden probléma nélkül jut be a palotába, ahová nem akarják beengedni. És ahol (ahogy Dzséjt is írta) csupa gonosztevő él, akiket nem feltétlenül kell hímes tojás módjára kezelni. Legalábbis én soha egy percig sem sajnáltam senkit Jabba palotájából. :)

 

Luke talán tényleg nem a legszebb módon járt el, de azért elég messze járt attól, amit a Sötét Oldal jelent. Azt valóban hallottuk már, hogy egy Jedi sohasem használja támadásra az Erőt, de jelen esetben a "támadás" csupán a mentőakció békés lebonyolításának az eszköze volt. Ha fénykarddal kísérli meg ugyanezt, lekaszabolva az őröket, de mentális trükk vagy fojtogatás nélkül, az lett volna az igazi erőszak. Más megoldás pedig nem nagyon adódott ahhoz, hogy egyáltalán tárgyalni tudjon Jabbával. Szóval szerintem ez minimális "erőszak" volt, ami nélkül nem igen lehetett megúszni a dolgot.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Akkor sok Jedi követett el támadást, kezdve Qui-Gonnal, aki betámadta Nasst, és megpróbálta lerohanni Wattót, folytatva Obi-Wannal, aki betámadta a halálpálca árust és a rohamosztagost. :P Az érvek naiv elképzelések ilyen helyzetekben.

Akkor mondhatjuk szükséges rossznak, amit egy Jedi még megtehet az Erővel, de attól még erkölcsileg nem helyes :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A jediknél a lényeg szerintem az adott küldetés sikerre vitele a lehető legerkölcsösebb (a Kódexük szerint definiálva a fogalmat!) módon. Nyilván ha mondjuk elfogják vagy bármilyen módon hátráltatják őket, akkor nem az a megoldás, hogy csendben és tétlenül ülnek, mondván így jártak, nem léphetnek fel támadólag. A vezérelv, hogy a lehető legbékésebben másszanak ki az adott szituból, hogy folytathassák a küldetést.

 

Példának okért Qui-Gon-ék nem lemészárolják a gungan-eket és ellopják egy hajójukat, hanem egy elmetrükkel szereznek egy járművet és elengedtetik magukat. Amúgy ha az elmetrükk erkölcstelen vagy erőszakos húzás, akkor az egyszerű meggyőzés is az. Elvégre mindegy, hogy az Erővel vagy a szavak erejével veszed rá a "gyengéket" arra, hogy a neked tetsző döntést hozzák, mindenféleképpen kihasználtad őket bizonyos szinten.

A Tatooine-on nem bemegy a kereskedésbe és szegezi a fénykardot Watto torkának, arra kényszerítve, hogy ingyen adjon neki alkatrészeket, hanem megpróbál vásárolni. Amikor ez nem jön be, akkor megpróbálja elmetrükkel megvezetni az eladót. Amikor ez se jön be, akkor se erőszakkal veszi el a cuccot, hanem elkezd hazardírozni és kétes fogadást köt egy kétes figurával egy kétes eseményre. Persze a kockát azért "megcinkeli" kicsit. Ez se épp erkölcsös megoldás, de adott helyzetben működik és békés. Ez mondjuk már Qui-Gon egyedi szemlélete, más jedi valószínűleg másképp jár el, de (ha magáénak érzi a jedi szellemiséget) aligha durván.

 

Luke prioritása az volt, hogy először bejusson a palotába, amihez át kellett jutni az őrökön. Becsülendő (és bölcs) húzás, hogy nem esett nekik, de a fojtogatásnál lett volna szofisztikáltabb megoldás is. Ilyen lett volna az elmetrükk. A különbség kb. annyi, mint a mi világunkban egy szóbeli meggyőzés és egy testi fenyegetés között. Ettől Luke nyilván nem esik a sötétség mély bugyrába és nem szükséges elítélni ezen tettéért, de ettől még megemlíthető az eset. Jedi aspektusból nézve pedig nem egy olyan dolog, amire büszke lehet.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ma már mindannyian jóval többet tudunk arról, mit jelent Jedi lovagnak lenni, mint amikor ezt a filmet forgatták és ahogy utána sokan (még az Ep 1-2-3 előtt) láttuk. Nekem nem tűnt fel akkor, hogy Luke nem Jedi-hez méltóan intézi az ügyet ebben a jelenetben, számomra is inkább az maradt meg, milyen imponáló már, ahogy cselekszik, és profin, minden probléma nélkül jut be a palotába, ahová nem akarják beengedni. És ahol (ahogy Dzséjt is írta) csupa gonosztevő él, akiket nem feltétlenül kell hímes tojás módjára kezelni. Legalábbis én soha egy percig sem sajnáltam senkit Jabba palotájából. :)

 

Luke talán tényleg nem a legszebb módon járt el, de azért elég messze járt attól, amit a Sötét Oldal jelent. Azt valóban hallottuk már, hogy egy Jedi sohasem használja támadásra az Erőt, de jelen esetben a "támadás" csupán a mentőakció békés lebonyolításának az eszköze volt. Ha fénykarddal kísérli meg ugyanezt, lekaszabolva az őröket, de mentális trükk vagy fojtogatás nélkül, az lett volna az igazi erőszak. Más megoldás pedig nem nagyon adódott ahhoz, hogy egyáltalán tárgyalni tudjon Jabbával. Szóval szerintem ez minimális "erőszak" volt, ami nélkül nem igen lehetett megúszni a dolgot.

Teljesen így gondolom én is. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Luke prioritása az volt, hogy először bejusson a palotába, amihez át kellett jutni az őrökön. Becsülendő (és bölcs) húzás, hogy nem esett nekik, de a fojtogatásnál lett volna szofisztikáltabb megoldás is. Ilyen lett volna az elmetrükk. A különbség kb. annyi, mint a mi világunkban egy szóbeli meggyőzés és egy testi fenyegetés között. Ettől Luke nyilván nem esik a sötétség mély bugyrába és nem szükséges elítélni ezen tettéért, de ettől még megemlíthető az eset. Jedi aspektusból nézve pedig nem egy olyan dolog, amire büszke lehet.

:clap: :clap: :clap:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Return of the Jedi

Chapter 10: „Oh No! The Rancor!”

Time: 0:25:08-0:29:36

 

Tartalom

 

Luke és az őr a lenti verem foglya, de nem sokáig maradnak egyedül. Mint ahogy az előző napon, ismét nyílik a verembe vezető kapu. Végre megláthatjuk, mitől esett úgy kétségbe korábban Oola. Hirtelen óriási karmok jelennek meg a kapunyílásban, Threepio számára egyértelművé téve: egy rancort rejt a verem elzárt része.

Az óriási fenevad lassan teljes méretében láthatóvá válik, elsöpörve Luke addigi magabiztosságát. Luke inkább felméri a helyzetet, míg a gamorreai menekülne, sajnos ezzel magára vonva a rancor figyelmét, ezáltal gyorsan a szörny szájában, majd a gyomrában végzi rancoreledelként. A palota udvartartása hangos biztatással asszisztál a látnivalóhoz.

Luke először egy jó nagydarab csonttal ékeli ki a fenevad száját, ám ez rövid életű mentőövnek bizonyul, a hatalmas állkapcsok hamar szétroppantják az éket. Luke némi időt nyerve igyekszik elrejtőzni és kiút után kutatni, de a rancor kikergeti a rejtekhelyéről. A kiutat végül egy ajtóban találja meg a rancor vermének hátsó falán, azonban csalódnia kell, az ajtó mögött egy rácsozat várja, és hiába minden fizikai erőfeszítés, azon nyers erővel nem jut át. Végül egy követ nekihajít a kapcsolótáblának, mire a rácsozat a rancorra esik, megölve ezzel a fenevadat.

Luke megkönnyebbülve lélegzik fel, azonban Jabba a megmenekülésének egy cseppet sem örül ellentétben Leiával. Az őrök berontanak Luke-ért, mint ahogy a rancor gondozója is befut megnézni, mi történt a kedvencével. Úgy látszik, még egy ilyen fenevad- mint ez a hatalmas rancor- , is számíthat nem kevés együttérzésre.

A dühös hutt vezér magához rendeli Hant és Chewie-t is, valakinek lakolnia kell házi kedvence pusztulásáért. Lando az egyik őr, aki elsiet a foglyokhoz, hamarosan Luke őreként láthatjuk viszont. A csempészt és a Jedit keresztülrángatják a fogadótermen Jabba elé, miközben ők lazán cseverésznek. Han persze gondol Leiára is, ha már egyszer nem láthatja, mert még mindig nem heverte ki a hibernálás hatásait.

- Jól vagy?

- Jól. Újra együtt.

- Alig vártam.

- Hogy állunk?

- Ahogy szoktunk.

- Olyan rosszul?

- Hol van Leia?

- Itt vagyok.

Threepio közvetíti a hutt parancsát:

-Őfenesége, a nagy Jabba úgy rendelkezett, hogy önöket haladéktalanul kivégzik. Önöket a Dűne-tengernél bevetik a Carkoon-verembe, ahol a hatalmas Sarlacc fészkel. Az ő gyomrában megtudják, mi a kínszenvedés, miközben több mint ezer éven át lassan megemészti önöket.

Han epés megjegyzésekkel kommentálja az elhangzottakat, Luke pedig közli Jabbával, alkudnia kellett volna. Mindenki kiféle a palotából.

 

Fejezet vége

------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Szerintem ez egy remek jelenet. Luke a korábban mutatott érettsége ellenére még messze áll attól, hogy Obi-Wannal felvegye a „harcot” lazaság terén (gondolok itt pl. arra, amikor Obi leugrik Grivi és a társasága közé), szóval van még hová fejlődnie. Mentségére legyen mondva, hiányzik a fénykardja, de vele van, vagyis volna az Erő, amit ez esetben - mint ahogy korábban megjegyeztétek -, mintha elfelejtett volna, legalább is nem használja sem a nyomógomb esetében, sem az ajtónál, a rancorról nem is beszélve.

A hirtelen jött akadályok ellen még mindig a jó öreg kézi erőt és a leleményességét alkalmazza. Ami egyébként nem probléma, nem kell mindig az Erőhöz folyamodni, de ez esetben ez inkább vall gyakorlatlanságra, semmint tudatos választásra. Éles helyzetekben nem sok lehetősége volt még gyakorolni, márpedig az Erővel való bánásmódot nem csak szabályozott körülmények között kövek emelgetésével kell csiszolni, hanem valós helyzetekben is, amikor a reakcióidőt tizedmásodpercekben és életekben mérik.

Szegény rancort sajnáltam, nem tehet ő arról, hogy gyilkos fenevadként kezeli a gazdája.

Luke és Han együtt pedig egy remek párost alkotnak: Luke már nem az a naiv és „hirtelen” parasztkölyök, amit folyton meg kell menteni, de Han is sokat változott az utóbbi időkben ahhoz, hogy végül két különböző emberből egy nagyon is működőképes páros alakuljon ki. Nagyon tetszenek így együtt humorizálva a helyzetükön.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Luke valóban inkább cselekszik ösztönből és a régi életében tanultakra hagyatkozva ("You must unlearn what you have learned!") de végülis megoldotta a problémát. Szegény rankor.

Az a "kő" egyébként egy korábbi eledel koponyája. EU szerint Bib Fortuna és egy kollégája együtt ajándékozták Jabbának a rankort, aztán az utóbbi a jószág első otthoni vacsorájaként végezte. Na, az ő koponyája az, ami megmenti Luke életét.

Szerkesztve: - Darth Krande
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ezt a koponyás dolgot megnézem. Nekem mindig kő kinézete volt. :D

 

Jó jelenet! Régebben már kilógott a lóláb effektek terén, de a DVD kiadásra rendbe kapták ezt is így most teljesedett ki igazán! Jó fejel voltak a Rancor idomítói a végén, megsiratták a pincsijüket. :D Egyébként nem tudom melyik észlény fordította a Rancor szót Ádáz -nak. :facepalm:

Luke és Han ahogy összefutnak már is belekezdenek a poén gyártásba, bujaféreg nagy örömére. :D Egyébként itt megint jó látni mennyire magabiztos Luke! Rendesen odaszólongat Jabbának.

 

Érdekességként megemlíthető, hogy többen mondták már, hogy a mozis premieren emlékeznek egy jelenetre amikor Luke lóg a rácsról. Természetesen az most már nincs benne. :) Szerintem összemosódott bennük Luke vaskapu rángatása. ;)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Számomra a film egyik legviccesebb jelenete, amikor a gondozója megsiratja a "kis kedvence" kimúlását. :D Lám, még az ilyen szörnyeket is szeretheti valaki. :)

 

Egyetértve Krandéval, Luke talpraesetten cselekszik, noha ennek szerintem sincs sok köze a Jedi tréninghez, bár annak eszközeit használja, inkább a régi farmerfiú énje tér vissza, aki anno buckapatkányokra vadászott gyors reflexekkel.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Basszus, ez a koponya nekem sem esett le eddig. :) Legalább Luke használta a fejét, igaz, valaki más fejét. :D

Ezt a jelenetet tényleg nagyon jól összerakták a DVD-re - bár ettől függetlenül, én még így is eltudnék viselni egy CGI Rancort - tudom, szentségtörés, de ez van. A DVD óta remekül belesimul a képbe, így ezzel kapcsolatban nincs különösebb bajom, de valahogy ez a lassú, darabos mozgás nem az igazi.

Én mindig sajnáltam a gondozót, hogy elpusztult a kis kedvence, még ha ez egy kicsit abszurd helyzet is. :)

Luke és Han marha jó páros, itt igazán elemükbe vannak. Az azért durva, hogy az ep5 hangárjelenete óta ők nem is találkoztak. Ott elköszöntek egymástól és csak most hozta újra össze őket a sors. De simán ott folytatják, ahol abbahagyták, mintha Hant nem kínozták és karbonizálták volna, mintha Luke nem kapott volna Jedi képzést vesztett volna el párbajt Darth Vaderrel szemben.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.