Ugrás a kommentre

John Williams


lokatelli

Ajánlott hozzászólás

Kösz szépen Phobos! Egy álmom teljesülne, ha lehetőségem lenne kimenni egy ilyen koncertre. A hangulat, a kedvenc zenéim, a "show". Most boldog vagyok, mert létezik ilyen, de egyben sajnos szomorú is, hogy valószínűleg nincs esélyem, hogy élőben tekinthessem meg a koncertet. :hmm:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 1 hónappal később...

Sokat gondolkodtam mostanában azon, hogy annyi film közül miért pont a Star Wars, miért pont ez a valahol könnyed hangvételű, mégis, nyomokban komoly érzelmi töltettel gazdagított Saga lett a kedvencem. A kérdés annál is inkább aktuális, mert mostanában egyre kevesebbszer veszem elő a filmeket, könyveket, enciklopédiákat, a legtöbb, ami a filmhez köt, az emlékek és persze ez a fórum. Bevallom őszintén, kicsit elbizonytalanodtam, hogy nem nőttem-e ki ebből az univerzumból, s a tini évekkel együtt nem hagytam-e hátra a filmekhez kötődő érzelmeim jelentős részét is.

 

A rajongásom okát firtató kérdés tehát nagyon is aktuális volt, hiszen ha megtalálom, hogy mi is ragadta meg a szívemet-lelkemet 2002-ben, akkor sokkal könnyebben újra rábukkanhatok, és újra felfedezhetem magamnak ezt a messzi-messzi galaxist. Ahogy azt ti is tudjátok, nemrég megnéztem az előzményeket (az epI dvd-m azóta tönkre is ment...), a klasszikus részekig viszont még nem jutottam el, noha az első 3 talán jobban megragadt, mint valaha.

 

És akkor ismét feltettem magamnak a kérdést. Akarom-e látni a közeljövőben a klasszikusokat? Ha igen, miért? Mi az, ami annyira vonzz ebben a galaxisban. A történet? Igen, egyértelműen, hisz bár az alapíve talán nem a legeredetibb, de elképesztően részletes és helyenként bonyolult. Kicsit hasonló a GDP görbéhez: vannak benne kisebb-nagyobb hullámvölgyek, de azért már évszázadok óta emelkedő trendet követ. A Star Wars nem a legeredetibb történet, de amikor nagyító alá vesszük a szakaszok egyes részeit, máris látjuk a zsenialitását: csavarok, fordulatok jól megírt lendületességgel viszik tovább a történet szálait.

 

A történet tehát egyértelműen a szívemhez nőtt, ahogyan a látvány is. Mégsem ezek a döntő érvek. Kitalálhattátok, hiszen nem véletlenül írtam ebbe a topicba ezt a hozzászólást.

 

A zene számomra az, ami odaragasztotta ezt a SAGA-t a szívem mélyére, és bármi történjék is, nem fog onnan eltűnni. A Youtube-on kalandozgatva láttam John Williams egyes komponált dallamait levezényelni, mígnem természetesen eljutottam a Star Warsig.

 

Láttam, ahogy egy kórusnyi ember együtt lélegzik, mozog, dobol, fúj, von, penget, láttam, ahogy John Williams, ez az őszes, megtépázott hajú ember ott áll fölöttük, és lengeti a karmester pálcát... s ha kell pampog a dobok helyett, ha vidám részhez ér, elmosolyodik, ha pedig épp a Battle of the Heroest vezényli, akkor olyan morcos a tekintete, hogy Anakin is megirigyelné... komolyan mondom, elgondolkodtam, nem Sith-e az öreg. :D

 

És akkor rájöttem: John Williams zenéi nemcsak azért mesteriek, mert zseni az öreg, és ezáltal a dallam is, hanem mert együtt él a zenével, lüktet, ha kell, vagy épp a szívek húrján pendül, vagy misztikusságot sugall, ha éppen a Coruscant-i éjszakát kell aláfestenie. És ez az, ami annyira közel hozza számomra ezt az egész, egyébként helyenként olyan távolinak és megfoghatatlannak tűnő világot: egyszerűen együtt szuszogok Darth Vaderrel, együtt szenvedek vagy éppen együtt térek ki a lecsapódó gyári berendezés elől a droidgyárban Skywalkerrel. Fáj a szívem, amikor Luke a naplementét bámulja és elvágyódik, tombol bennem a kétségbeesett csalódottság, amikor Obi-wan fájdalmas kikiáltja, hogy "Te voltál a kiválasztott" és együtt kacsintok Hannal, amikor megkapja a nyakába a medáliát.

 

A történet kiemeli a filmet a többi közül? Lehet. Az akció megeleveníti a látottakat? Lehet.

 

De a zene... a zene ruházza fel élettel a filmeket számomra, és hozza kézzel fogható közelségbe, s mondatja velem: bár ott lennék a szereplőkkel, s együtt( )érezhetnék velük.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

http://www.bdz.hu/

Pont az előbb láttam a koncert reklámját a TVben. Lehet tippelni, melyik filmzene volt :P

Jó lehet majd ez a koncert. :D Ha jól emlékszem, másfél éve a Várban John Williams filmzenei koncertjét is ez a zenekar adta elő.

 

De a zene... a zene ruházza fel élettel a filmeket számomra, és hozza kézzel fogható közelségbe, s mondatja velem: bár ott lennék a szereplőkkel, s együtt( )érezhetnék velük.
Az SW zenéje nekem is mindig sokat adott, meggyőződésem, hogy John Williams zenéje nélkül kisebb lenne a varázslat. :P

Szép összefoglaló így évvége felé, Donát. :P

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

No, ezt is kaptam karácsonyra. Anyci ma találta meg a csomagomat ;)

http://www.megaupload.com/?d=UJ075OMR

NEM apró kis hangfalacskákra szánva. Ha máshogy nem megy, akkor tessék szépen kiírni CD-re, és úgy belerakni a kéznél levő legnagyobb lejátszóba.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Hát igen... annak idején, amikor a Zsinagógában (gondolom ott volt éppen szabad orgona) volt ez koncerten, arról még élménybeszámolót is írtam ( http://www.starwars.hu/center/extrak/?head...=2007/xaver.htm ) és kb azóta vártam ezt a CD-t. Egyébként szolidan szoktam zenét hallgatni (általában), de ma valahogy ez nem sikerült. Ott, ahol a normál zenét a hangfalak már régen torzítják a túlhangosítástól, egy orgona hangja ott érvényesül igazán.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ki-Adi hívta fel a figyelmemet arra, hogy egy lépéssel közelebb kerültünk a Star Wars In Concert néven futó, az előzetes alapján lenyűgöző koncertsorozathoz: a rendezvény 2010-ben európai turnéra indul. Egyelőre csak a március-áprilisi tervek láthatóak, a helyszínek között van Glasgow, London, Párizs, Madrid és Milánó. Keletebbre semmi - ki tudja, talán még közelebb is jönnek majd. De ha mégsem, ezek a városok így is elérhetőbbek, mint eddig bármi.

 

http://starwarsinconcert.com/#_tourdates

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Március 26 (este 9) és 27 (délután 4 és este 9) a milánói, a többi messzebb van. A jegyárak ugyanazok..... http://www.ticketone.it/EN/nc_id318226_pt5...p;q=Star%20Wars

(valamiért az angol nyelvű oldalról is olasz szövegre irányít át..... )

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 5 hónappal később...
  • 6 hónappal később...

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.