Ugrás a kommentre

A Geonosisi csata


Ajánlott hozzászólás

Frenkie, ezt most én sem igazán tudom hova tenni. :|

Nem tudom, hogy ez irónia akart-e lenni, vagy komolyan gondoltad, de a nagy része eléggé kimutat a témakörből. Nem csak a topikéból, de úgy a SW univerzumból is.

 

Amúgy a CIS egyáltalán nem a korrupció ellen harcolt. Eleve a támogatóik döntő többsége pont élen jár e téren. Ha a CIS nem foglalkozott volna a Köztársasággal, hanem békésen elül a hátsóján (tényleg függetlenül), akkor semmi gond nem lett volna velük. Csakhogy a sitheknek háborút "kellett" szítani, majd minél tovább húzni azt. Ennek a szeparatista oldalon is sok jó résztvevő megitta a levét.

A geonózisi átlagpolgárok pedig tényleg nem igazán vonhatók felelősségre semmiért. A nyilvános kivégzés náluk hagyomány volt. Ennyi erővel az összes ókori római polgár terrorista? A vezérkar már más tészta, ők olyan illegális szervezkedésnek adtak otthont, ami aztán kirobbantott egy háborút.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Meg aztán egy geonosisi átlagpolgár nyilván be volt avatva, hogy a vezetés épp letartóztatott egy Jedit. A legtöbben még kívülállót sem láthattak soha. Amiről Frenkie ír, az nem más, mint a kollektív bűnösség elve.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Lehetőleg maradjunk meg a topik témájánál, és tartózkodjunk mások minősítésétől... A földi politikai színezetű írásokat pedig törölni fogom.

 

 

Ok elnézést, csak példaként hoztam fel.

 

Természetesen nem iróniaként hoztam fel a földi példát.

 

Nute: Teljesen máshogy látjuk a világot és értelmezzük a filmeket. Lehet hogy egyszerű a politikai gondolkodásom, de őszinte. Sosem szerettem semmit túlbonyolítani az életemben. Vannak a jók és a rosszak akiket világosan meg tudok különböztetni egymástól. Az meg elég szomorú hogy te ezt nem tudod megtenni.

Itt(még) a rosszak a CIS a jó a Köztársaság.

A CIS-nek semmilyen joga nincs mert élőlények milliárdjainak egy jól működő gazdasági-politikai rendszerét(Köztársaság) akarják megdönteni. A korrupcióra meg írhatsz érvet nyugodtan hogy miért nem jó, mert én leírtam miért jó. A no comment nem érv. Nem véletlenül mondta Yoda hogyha Dookut kinyírják megmenekül a Köztársaság a háborútól.

Azaz az egyetemes jó mindent felűlír.

Szerkesztve: - Frenkie
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Teljesen felesleges bármit írnom, nem én fogom a 40 éved után megváltani a gondolkodásmódodat, és nem is akarom meg erre nem is lennék alkalmas. A Heroes on Both Sides pont azt mutatta meg, hogy a világ nem fekete és fehér, a Köztársaság nem Jó és a CIS nem rossz. Hiába volt Mina Bonteri az utóbbiak tagja, ezerszer különb politikus, mint mondjuk Orn Free Taa (hogy ne olyat mondjak, aki bármilyen szinten köthető a Sith-ekhez).

 

Az pedig, hogy mi szomorú, szerintem hagyjuk, mert csak értelmetlen és végeláthatatlan vitákat szülne. A korrupciós megjegyzésedre nem lehet a jó ízlés határain belül nyilatkozni, magától értetődő, hogy miért nem reagáltam rá érdemben. Van amire felesleges a szót pazarolni, olyannyira egyértelmű, hogy hatalmas baromság.

 

Persze, hogy a CIS meggyengült volna, ha Dooku meghal, de a háborút nem úszták volna meg (Yoda nyilván nem tudhatott Sidious mesterkedéséről). Dooku karizmatikus vezető volt, egy személyben összefogta a sok eltérő érdeket. Halála az EP3-ban nagy érvágás volt, de nem lett azonnal vége a háborúnak, a Konföderáció nélküle is tovább működött.

Szerkesztve: - Nute Gunray
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Persze, hogy a CIS meggyengült volna, ha Dooku meghal, de a háborút nem úszták volna meg (Yoda nyilván nem tudhatott Sidious mesterkedéséről). Dooku karizmatikus vezető volt, egy személyben összefogta a sok eltérő érdeket. Halála az EP3-ban nagy érvágás volt, de nem lett azonnal vége a háborúnak, a Konföderáció nélküle is tovább működött.

A háborút sehogy nem úszták volna meg. Sidious ezt eltervezte, márpedig amit eltervezett, az úgy is lett. Lehet épp a gróf halála jelentette volna azt az extra motivációt, amit amúgy elvesztettek volna vele.

Az Ep.3 viszont már teljesen más dolog, de ez nem ide tartozik.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Teljesen felesleges bármit írnom, nem én fogom a 40 éved után megváltani a gondolkodásmódodat, és nem is akarom meg erre nem is lennék alkalmas. A Heroes on Both Sides pont azt mutatta meg, hogy a világ nem fekete és fehér, a Köztársaság nem Jó és a CIS nem rossz. Hiába volt Mina Bonteri az utóbbiak tagja, ezerszer különb politikus, mint mondjuk Orn Free Taa (hogy ne olyat mondjak, aki bármilyen szinten köthető a Sith-ekhez).

 

Az pedig, hogy mi szomorú, szerintem hagyjuk, mert csak értelmetlen és végeláthatatlan vitákat szülne. A korrupciós megjegyzésedre nem lehet a jó ízlés határain belül nyilatkozni, magától értetődő, hogy miért nem reagáltam rá érdemben. Van amire felesleges a szót pazarolni, olyannyira egyértelmű, hogy hatalmas baromság.

 

 

 

Nem is kell megváltoztatni, csak ne hidd azt hogy a te világlátásod olyan baromi ok. Mert én amit hiszek azt tudom is igazolni(sőt maga az utóbbi 68 év történelme igazolja, innen már kitalálhatod mire gondolok). Persze nem úgy hogy azt állítom hogy a te véleményed baromság. Mert ez nem érv.

A szomorúra úgy értettem hogy egyértelműen ki lehet jelenti mi a rossz és a jó. Akár egy emberről is. Én a környezetemben lévőkről simán megmondom ki a jó a és a rossz. Mert egyértelmű és kétséget kizáró.

Úgymint itt. A Köztársaság még jó volt.

 

Ha te nem is de valaki világosítsa már fel gyenge elmémet miért is rossz a korrupció mikor mindenki jól jár vele? Azt nem fogadom el válasznak hogy baromság.

Szerkesztve: - Frenkie
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én a környezetemben lévőkről simán megmondom ki a jó a és a rossz. Mert egyértelmű és kétséget kizáró.

Még soha nem csalódtál senkiben? Még soha nem vertek át, nem vezettek meg? Csak mert akkor nagyon szerencsésnek vallhatod magad. ;) Olyan se volt, hogy akit utáltál, azzal később összehaverkodtál?

 

Úgymint itt. A Köztársaság még jó volt.

Az eszme, ami mögötte állt, az tekinthető jónak. De ahogyan ekkortájt már működött, az aligha. Azért nem véletlenül kellett Padménak folyamatosan szembeúszni az árral. Ő még képviselte volna a demokratikus értékeket, csak sajnos van, amikor már nem lehet.

 

Ha te nem is de valaki világosítsa már fel gyenge elmémet miért is rossz a korrupció mikor mindenki jól jár vele? Azt nem fogadom el válasznak hogy baromság.

A válasz egyszerű: mert nem jár vele mindenki jól. Bizonyos felek nagyon is csúnyán járnak. A Te korábbi példádban igazságtalanul kicsesztek a többi pályázóval. De a Köztársaságban is lehet látni mihez vezethet a korrupció. Jó példa erre a gyerekmérgezéses eset. Vagy az egész TF helyzete, leginkább a Naboon történtek tekintetében. De Sidious egész terve lényegében a korruptság miatt működhetett.

A gond az, hogy a korrupció kiskapukat nyit a törvények kijátszására. Nagyon sok törvényére, nem válogat. Márpedig a törvények nem véletlenül lettek kitalálva, a többségük nem felesleges hátráltató tényező, hanem nagyon fontos gát. A korrupció adta lehetőségeket nem csak "jó" célok érdekében használják ki bizonyos emberek.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ha te nem is de valaki világosítsa már fel gyenge elmémet miért is rossz a korrupció mikor mindenki jól jár vele? Azt nem fogadom el válasznak hogy baromság.

A korrupciónak van törvényes formája is, úgy hívják lobbi. :D A Köztársaságban viszont már túllépet az egészséges mértéken ez a dolog, ráadásul ekkor már rég rossz irányba mentek a dolgok. A Geonosisi csata volt a tetőzése mindannak a folyamatnak ami az utóbbi évtizedben a Köztársaságban lezajlott. Ennek a katalizátora pedig Palpatine volt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én a környezetemben lévőkről simán megmondom ki a jó a és a rossz. Mert egyértelmű és kétséget kizáró.

Only a Sith deals in absolutes ;)

 

Szerk (eszembe jutott a magyar mondat).:

Csak egy sith gondolkodik végletekben

Szerkesztve: - Nabopolasszar
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A Köztársaság még jó volt.

Szerinted az jó, hogy egy független kereskedelmi szervezet egyetlen szavára szemet hunynak egy népirtás fölött? Ez egyben remek példa arra is, miért nem jó a korrupció. A Kereskedelmi Szövetségen keresztül Sidious zsebre vágta a Szenátus nagyját, így őt választották meg például egy alderaani helyett, aki valószínűleg jobb kancellár lett volna (már ha abból indulunk ki, hogy az alderaaniak mindig jók).

Vagy, mivel a Kereskedelmi Szövetség zsebében volt több szenátor is, amikor Lott Dod a bizottságot követelte, Malastare egyből támogatta.

Arról nem beszélve, hogy a Sidious tenyeréből eszegető Mass Amedda azonnal leintette Valorumot, amikor az kussra akarta inteni a Dodot.

És ez csak az ep1, hol volt ekkor még az ep2? Az alatt a tíz év alatt egy Sith Nagyúr irányította a dolgokat, emelte a korrupciót, a hataloméhséget tetőfokára, vágott zsebre így, úgy, amúgy ezreket, dúlta fel a Köztársaságot? Te lényegében most azt írtad, hogy amit a Sith-ek művelnek, az jó. Márpedig ez eléggé ellene van ama kijelentésednek, hogy egyértelműen megtudod mondani, ki vagy mi a jó, és ki vagy mi a rossz.

 

Írod, hogy a Dooku meghalt volna, nincs háború. Komolyan gondolod? Szerinted Sidioust, akinek a hátsójához forró dróttal volt odaláncolva az egész Szeparatista tanács, de még Grievous is, szerinted ez egy percig is hátráltatta volna? Az ep3-ban ott van, mennyire lelassult a háború menete, miután meghalt Tyranus: semennyire!

Yoda rosszúl mérte akkor fel a helyzetet, abban a tévhitben élt, hogy a háborúban két szemben álló oldal vesz részt. Akkor még Obi-Wan nem mondta el neki azt, amit Dookutól hallott. Vagyis azt hitte, a Sith-ek csak a Szeparatisták oldalán állnak. De ez nem így van, ezt mi nézők nagyon jól tudjuk. Yoda tévedett, a háborút Dooku kiiktatásával se akkor, se máskor nem lehetett megállítani. Legfeljebb Sidious Geonosis után kiválaszt egy másik követőt Dooku helyére. Biztos volt még szimpatikus pofa a bandájában. Teszem azt bevágja Clovist.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem a háború azért tört ki, mert a Köztársaság már nem tudta azt nyújtani a tagállamoknak, amit ők szerettek volna.

Így van. A CIS minél több rendszert akart kiszakítani és uralkodni felettük, a Köztársaság pedig minél kevesebb rendszert akart elveszíteni. Az érdekellentét adott. Fel tudták volna ezt oldani tárgyalások útján még a háború előtt. Rengeteg lehetőségük lett volna, de nem éltek vele. Kitört a háború, hogy összemérjék ki farka hosszabb. Amíg ez nem dőlt el, addig nem hátrál meg egyik fél se. Pedig lehet, hogy bölcsebb lenne.

 

Olyan béke nincs ami mindenkinek jó? ;) Főleg ha egy harcban patt helyzet alakul ki.

Lehet, hogy van, de eddig még soha nem sikerült ezt megtalálni egy eldöntetlen háborúban.

 

Ezzel csak arra akartam rávilágítani, mennyire is értelmetlen a Jedik harca. Nem azt vártam volna, hogy átlássák a dolgokat, hanem, hogy valamit felismerjenek ebből.

Azért sok dolog felismertek ebből, csak épp hogyan hátráljanak ki? Már az Ep.1-ben azt mondja Qui-Gon, hogy nekik a királynőt kell védeni, nem csatározni. Ehhez képest a királynőt le se tojják, amikor előkerül Maul. Az Ep.2-ben azt mondja Windu, hogy ők a béke őrei, nem katonák. Ehhez képest belekeverednek a háború gócpontjába és éveken át háborúznak. Obi-Wan azt mondja, hogy ők a Köztársaságra és a demokráciára esküdtek fel, nem pedig a szenátorokra és a főkancellárra. De ezek vezetik a Köztársaságot, őket akarja a nép, tehát a jedik védik őket.

Ezek mind-mind joggal megkérdőjelezhető döntések a Rendtől, csak én nem látom mit kellett volna tenniük ezek helyett. A sok rossz alternatíva közül ezek tűntek a legkevésbé rossznak. De magát a tényt, miszerint a Rend is rossz úton jár, rengetegszer hangoztatta több jedi is.

 

 

(Inkább áthoztam ide a témát, mert itt beszéltünk erről korábban és itt jobban témába vág.)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Így van. A CIS minél több rendszert akart kiszakítani és uralkodni felettük, a Köztársaság pedig minél kevesebb rendszert akart elveszíteni. Az érdekellentét adott. Fel tudták volna ezt oldani tárgyalások útján még a háború előtt. Rengeteg lehetőségük lett volna, de nem éltek vele.

Szerintem ez már csak a legvégső eredménye a dolgoknak. A Köztársaság nem azért ingott meg, mert volt pár olyan tagrendszer aki hódítani akart... A valós sérelmeikre Dooku épített légvárat, és telebeszélte a fejüket hülyeségekkel, hogy ha kiválnak az milyen jó lesz majd nekik. Ebben a részben, a csata előestéjén pont erre látunk szép példát. A kapzsiságukra játszott a gróf úr, és igaza volt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem ez már csak a legvégső eredménye a dolgoknak. A Köztársaság nem azért ingott meg, mert volt pár olyan tagrendszer aki hódítani akart... A valós sérelmeikre Dooku épített légvárat, és telebeszélte a fejüket hülyeségekkel, hogy ha kiválnak az milyen jó lesz majd nekik. Ebben a részben, a csata előestéjén pont erre látunk szép példát. A kapzsiságukra játszott a gróf úr, és igaza volt.

Teljesen igazad van.

Ha vissza akarunk menni a dolgok legelejére, akkor nyilván a TF-féle nagyvállalatok korrupción keresztüli túlzott hatalma sok rendszernek nem tetszett. De ugyanígy az ilyen vállalatoknak nem tetszett, hogy ennyire is korlátozzák őket, még több hatalmat akartak. Így megosztottá vált a Köztársaság és fokozatosan egyre többen álltak vmelyik oldalra. A konfliktus egyre élesebb lett.

Mindezt pedig tökéletesen használták ki a sithek, akik minden ilyen folyamatra locsolták az olajat. Az Ep.2-nél már pár rendszer kivált, ill. a CIS a Köztársaságon kívülről rántott bele sokakat a buliba (leginkább a pénz- és hataloméhségen keresztül). Akik maradtak a Köztársaságban, azok pedig minden áron meg akartak szabadulni a TF-féle koloncoktól. Akár erőszakos, radikális úton is.

És akkor kb. ezen a ponton érkeztünk el oda, amiről az előző hozzászólásomban írtam.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A béke nem volt reális opció, bár ezt a Jedik nem tudhatták. Palpi célja a háború kirobbantása volt, és mivel mindkét oldalt ő vezette, simán elintézhette a többiek segítsége nélkül. Az igazán trükkös rész az volt, hogy a Szenátus felruházza őt a különleges jogokkal.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Úgy látom teljesen máshogy értelmezzük a Köztársaság jó volt-e vagy nem. Voltak kilengések de az elenyésző szerintem ahhoz képest mint amit létrehozott. Szerintem ekkor még meg lehetett volna menteni. Pl úgy hogy a csata létre sem jön. A Jedik ha elfogták volna a Szepi vezérkart akkor nincs háború. Persze Palpi valószinü tovább szövögette volna a terveit.

 

Dzséjt: Ezt a ha Dooku meghal akkor nincs háború Yoda mondta nem én. Persze hogy nem hiszem hogy nélküle ne tört volna ki a háború.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Dzséjt: Ezt a ha Dooku meghal akkor nincs háború Yoda mondta nem én. Persze hogy nem hiszem hogy nélküle ne tört volna ki a háború.

Stimt, de te azt írtad, hogy "Yoda nem véletlenül mondja." Az én olvasatomban ez azt jelenti, hogy te elhiszed Yoda szavait, hogy ha elkapják Dookut, nincs háború.

 

A Szepi vezérkar elfogása meg esélytelen volt, gyorsabban leléptek, mint ahogy a klónok szétszéledtek. Még Dooku kiszúrása is csak a vak szerencse műve volt. Ezt a csatát nagyjából egyféleképpen lehetett volna elkerülni: hagyják meghalni Obit, Padmét és Anit, azaz senki nem megy oda a Geonosisra. Persze ez nyilván nem volt opció, mint ahogy semmi más se. A Köztársaság megromlását kellett volna pár száz évvel ezelőtt megakadályozni, és akkor beszélhetnénk még most menthető Köztársaságról. De attól a pillanattól kezdve, hogy egy Sith Nagyúr került hatalomra, erről már szó sincs. Mert ahol teret kap egy olyan szörnyeteg, mint Palpatine, az az én világomban nem lehet jó, se jól működő kormány.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Úgy látom teljesen máshogy értelmezzük a Köztársaság jó volt-e vagy nem. Voltak kilengések de az elenyésző szerintem ahhoz képest mint amit létrehozott. Szerintem ekkor még meg lehetett volna menteni.

Szerintem ezt senki sem tagadja. Én legalábbis biztosan nem. ;)

A Köztársaság több tízezer éves történetét tekintve, összességében nyilván egy pozitív dolog volt. Nem véletlenül maradt fent ennyi ideig és volt ennyi elvakult támogatója. És persze a Rend se véletlenül fűzte ilyen szorosra a kapcsolatát vele.

 

Amit sokan mondanak, az inkább arra vonatkozik, hogy az a Köztársaság (az egésznek egy rövid időszaka), amit már a filmekben látunk, az nem az igazi. Az utalásokból az jön le, hogy ekkor már elég nagy a baj és egyre nagyobb lesz. Persze meg lehetett volna menteni, de erre egyre csekélyebb esély adódott. Eleve a megmentésnek szinte az az egyetlen módja lett volna, hogy Palpi tervét ellehetetlenítsék, de az meg elég masszív volt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Úgy látom teljesen máshogy értelmezzük a Köztársaság jó volt-e vagy nem. Voltak kilengések de az elenyésző szerintem ahhoz képest mint amit létrehozott.

Pedig nekem nagyon úgy tűnik hogy az általad megálmodott rendszer inkább hajaz a Birodalomra, mint a Köztársaságra

Alkalmazkodjon élje az életét és maradjon csendben.

Pipa

A Jedik tartják fent a rendet ha valaki nyavalyog akkor fénykardpróba rajta.

A "jedik" szót lecseréljük a "hadseregre", és a "fénykardpróbát" a "csillagrombolópróbára" akkor pipa

A Szepik kiváltak így potenciális veszélyforrássá váltak.

A "szepik" lecserélve a Lázadásra és pipa

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Pedig nekem nagyon úgy tűnik hogy az általad megálmodott rendszer inkább hajaz a Birodalomra, mint a Köztársaságra

 

Pipa

 

A "jedik" szót lecseréljük a "hadseregre", és a "fénykardpróbát" a "csillagrombolópróbára" akkor pipa

 

A "szepik" lecserélve a Lázadásra és pipa

 

 

Akkor csak kiderült hogy a Birodalom nem is olyan rossz. :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 hónappal később...

Egy kicsit inaktív voltam mostanában a fórumon, így nem tudom, hogy korábban volt-e róla szó, ezért előre is elnézést kérek, hogy ha már említettétek. Ponds parancsnokot a TCW-ből "beleretconnolták" az EPII.-be!

 

Ő az: http://images.wikia.com/starwars/images/2/24/Ponds_AotC.png

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ezt a Kis Jóska találta ki? :D

Nem egészen. A Star Wars: The Clone Wars: Visual Guide Ultimate Battles-ben írják, hogy Ponds az első Geonosisi Csatában is Mace Windu mellett szolgál, a StarWars.Com enciklopédiájában pedig azt írták, hogy szerepelt az EPII.-ben. Tehát ő az.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.