Ugrás a kommentre

A Geonosisi csata


Ajánlott hozzászólás

Dzséjt: Teljesen rosszul közelíted meg ezt az egész kérdést. A geok harci droidok gyártásában működtek közre, illetve egy gyilkos gépezet megtervezésében. Olyan eseményekben vettek részt, ami hozzájárult ahhoz, hogy háború legyen a két fél között.

 

Ezt követően elfogtak egy Jedit, akivel egyébként diplomáciai tárgyalásokat szokás kezdeményezni, még akkor is, ha az illető valakit követett - esetünkben egy fejvadászt (amit el is mondott volna a Geoknak, ha ugye leülnek vele tárgyalni), majd megtámadtak egy szenátort és egy másik Jedit, aki csak bement a gyárba. Padmé úgy megy oda, hogy tárgyalni akar, ő nem igazán a "mindenáron harcolok" típusú nő, mégsem marad más választása.

 

Úgyhogy ne gyere nekem itt ezzel az "ártatlan geok" maszlaggal, mert ez butaság. A Geok megérdemelték a sorsukat, aktívan közreműködtek a háború kirobbantásában, megtámadtak 2 Jedit és egy köztársasági Szenátort, kivégeztették őket, és még élvezték is. Megérdemlik a sorsukat.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Látom, nem értitek, mire akarok kilyukadni. Nektek mindenki gonosz, aki a szeparatistákkal van? Egy egész nép gonosz, mert a vezetőik két rossz közül a másik rosszt választották?

1) Ebben a háborúban nincsenek oldalak. A szeparatistákat gonosznak bélyegezzük, mert kapzsi, korrupt csoportok vezetik egy Sith-tel az élükön. De, nem ugyanez igaz a Köztársaságra? Ezt mi nézzük tudjuk csak igazán? Hogyan lehet a Szeparatista oldal a gonosz, nem ártatlan, agresszor nép, amikor a másik oldal ugyanolyan? (És a TCW-ből láthattuk, hogy a másik oldalon is vannak Amidalák.)

2) Ugyanazt csináljátok, mint a Heroes of Both Side-ban Ahsoka és a kölyök. Elítélitek a másik felet, mert nem fér bele a jóról alkotott elképzelésbe. Esetünkben a geok nem éppen barátságos kinézetűek. Kész, ennyi elég is. De, ha mondjuk Anakin abban a gyárban wookie-kat vagy twi'lekeket vágott volna le, mikor azok ököllel mennek egy Jedi(!) ellen (ugye elég lenne egy Erőlökéssel félre söpörni őket, mert nem éppen ellenfelek egy fénykardnak), máris azért másabb lenne. Persze a filmekben egyértelműen a szeparatisták a gonoszok, de a TCW-ben ez már egyáltalán nem igaz. Most már nem. Most már sokkal árnyaltabb a két oldal. Volt jó rodiaink - a filmben csak fejvadász rodik vannak -, vannak jó dugjaink - eddig abból is csak gonoszok voltak -, van gonosz kaminoi, stb.

És amire végképp nem akartok valamiért rájönni, hogy mindez a szeparatisták nézete (nem az enyém!!! Kár, hogy ezt hiszitek ennyi közös értekezlet után...). Egy Dookuféle szónok abból, amit Obi-Wan érkezésétől kezdve a klónok támadásáig művelt a Köztársaság, lazán a legrettenetesebb gonosszá varázsolja. És az olyan idealisták, mint Mina és társai, joggal el is hihetik. Nem véletlen vannak ők a Konföderáció oldalán, és a Heroes of Both Side pont erre akart rávilágítani. Persze baj, hogy eddig ilyen "aljasságokat" csak olyan lényekkel szemben láttunk, mint a geonosisiak, akiket kinézetük miatt - voltaképpen jogosan - emberszámba sem veszünk, csak agyatlan szörnyek, akiket nyugodtan le szabad brutálisan kaszabolni. A filmekben a klónok háborúja fekete és fehér. A TCW-ben már távolról sem az. A TCW-ben a Konföderáció oldalán állnak olyanok, akik szemében a Jedi lovagok szörnyetegek, és mivel Mina például egy értelmes nő, felteszem, nem Dooku szavait cumizta be. Csak még nem tudok jobb példát hozni a dologra szegény randa kis geoknál, mert mást még nem láttunk. Ami viszont nagy hibája a TCW-nek, mert ezt nem csak szóban kéne bemutatni. Valamiért senki sem háborgott a Jedik lemészárlásért, sőt, mindenki tokkal vonóval bevette, hogy a béke és igazság őrzői hajlamosak az árulásra, és jó lenne látni ennek a miértjeit. Pillanatnyilag viszont csak a geok azok, akiknek okuk van szörnynek nézni a Jediket.

 

Dzséjt: Már ne haragudj, de nézzük már sorrendben az eseményeket. Először a bolgón létrehoztak egy droidgyárat ami katonai droidokat gyártott, ott ülésezett a Szeparatista vezérkar mely nyíltan a Köztársaság ellen volt. Erre odament a Köztársaságból egy Jedi hogy a Köztársaság ellenségei(a Geonosis is tagja volt) ellen kémkedjen. Elkapták. Te pedig jogosnak tartod a kivégzését. Tulajdonképpen a következőt véded.: Van egy terroristacsoport mely ideggázt akar elengedni Los Angelesben. Én mint a rendörség tagja odamegyek kihallgatni őket, hogy megakadályozzam a tömeggyilkosságot. Elkapnak és ki akarnak végezni. Holott semmi joguk nem lenne hozzá hisz ők készültek rosszra én meg a jó vagyok.

Ugyanez van Geonosidon. Háborúra készültek Obi-Wan ezt akarta megakadályozni a kémkedéssel. Ennyi. Az meg természetese hogy jönnek kiszabadítani a fogságból. Elöször is rátámadtak Anakinra. A futószalagon is állandóan támadták. Mit csinált volna? Hagyja hogy belelökjék az olvadt fémbe? Csak védekezett.

Nagyon helyesen viselkedtek a Jedik. Ne állítsuk már be őket gyilkosoknak. Ők az igazság és a béke védelmezői. Pontosan ezt tették.

Na ez az! Egy oldalról szemléled a dolgot, pedig éppen két felől kéne nézni. Én nem a saját szemszögömről beszéltem, hanem a geok szemszögéről. Nézd az ő szemszögükből, hogy mi történt (nem Poggle vagy Karina, hanem a mezei geo polgár szemszögéből).

- Beléptek egy olyan csoportba, ami a korrupt Köztársaság ellen akart fellépni. Titokban fegyverkezni kezdtek, tény. Mivel állam lettek, jogukban áll felfegyverezni magukat, de hadüzenetet még senkinek sem küldtek, és Dooku sem beszélt támadásról (ezt Obi-Wan is hallhatta). Persze nyilván támadni akartak, de ezt csak a vezérkar és mi, nézők tudhatjuk.

- Idejött egy, a Köztársaság harcosaként ismert Jedi lovag, aki bár egy fejvadászt követett, hivatalos diplomáciai csatornák helyett beosont az ő gyárukba, és kikémlelte az ő politikai tanácskozásukat, majd ezt megüzente az ellenségnek. A kémkedésnek nem pont ez a leírása?

- A kém után érkezett egy páros. Amidala diplomáciáról dumál, de az, amit ők ketten produkálnak, olyan távol áll a diplomáciától, mint a Halálcsillag a béke szimbólumától. Ezt józan paraszti ésszel is meg lehet állapítani. A diplomaták nem felfegyverkezve, a lakosokat levágva törnek be a gyárakba, hanem felveszik a kapcsolatot hivatalos csatornákon, és hivatalos eljárások keretében tárgyalnak. Amit ők csináltak, az az Anakinféle agresszív véleménycsere, de nem diplomácia. Na már most, ez a két figura súlyosan megrongálta a gyárukat és megölte a polgáraikat. Ez némely világban már nem csak kémkedés, hanem merénylet, azaz háborús indíték.

- A geonosisi törvény szerint jogosan elítélt három figura megmentésére egy hadsereg érkezik. (Persze a tárgyalás - már ha volt, mert szegény tárgyalás jelenetet kivágták ;) - persze színjáték, de ezt megint csak nem tudhatja az átlag geo polgár.) Egy Jedi HADSEREG! A béke és igazság őrei, akik ugye nem katonák, támadásba lendültek. Beosonnak a játékcsarnokaikba, fénykardot lóbálnak a polgárok között, fenyegetik a vezetőket. Egy átlag geo szemszögéből, aki csak ott ült az arénában, mi jön le ebből? Hát nem az, hogy a béke és az igazság őreivel áll szemben, hanem egy rájuk támadó hadsereggel.

 

A példád amúgy nem jó, mert pont azt írtad le, amit én is. A terrorista Obi-Wan, a geok meg a hatóság, így a példád szerint pont az áll fenn, amit írtam. De Obi-Wan nem terroristáskodni ment (az inkább Anakin, mert ő gyilkolt és rongált), hanem kémkedni. De a céljait is rosszul festetted le, mert nem a háborút megakadályozni ment, hanem Jango Fettet elkapni. Csak mikor rálelt egy második hadseregre is (a jó Kenobi mesterien talált ebben a részben titkos hadseregeket :)), átment kémbe - persze helyesen.

Inkább úgy lenne helyes, ha a terrorista elmenne Amerikába, és kikémlelné a fegyvergyárukat/kiképzőbázisukat/akármijüket, majd elfognák. De ez sem az igazi, mert a terrorista szó használata és a két fél viszonya miatt nehéz nem a terroristára csúnyán nézni. A lényeg az, hogy egyik fél sem járt el helyesen a másik szemszögéből és mindkettő helyesen cselekedett a saját szemszögéből.

 

Ami Anakin védekezését illeti, a fegyveres geok levágásának helyességében nem kételkedem. Ott nincs más választás és a helyzethez képest (Jedi vs Geo) kiegyenlített volt a küzdelem. Az más kérdés, hogy a geok is jogosan támadtak, de az már vagy-vagy felállás. Viszont most komolyan, feltétlen szükséges és jogos eljárás egy Jedinél, hogy olyanokat gyilkol le, akik ököllel támadnak rá? Ellenfelek? Nincs a Jedi eszköztárában egy olyan képesség (súgok: Erőlökés), amivel a megölésük nélkül is ártalmatlanná tudnak tenni egy fegyvertelen ellenfelet? Nem pont Anakin mondja, hogy nem helyes fegyverteleneket ölni, mert az nem a Jedik útja? Itt mégis megöl négy fegyvertelent, de mondhatjuk azt is, hogy ötöt, mert a csavarkulcs sem ellenfele egy fénykardnak.

 

Dzséjt: Teljesen rosszul közelíted meg ezt az egész kérdést. A geok harci droidok gyártásában működtek közre, illetve egy gyilkos gépezet megtervezésében. Olyan eseményekben vettek részt, ami hozzájárult ahhoz, hogy háború legyen a két fél között.

A Köztársaság tán nem ugyanezt csinálta? Mi van, ha egy geonosisi téved a Kaminora, ahol ugyanaz folyt, mint a Geonosison? :D

 

Padmé úgy megy oda, hogy tárgyalni akar, ő nem igazán a "mindenáron harcolok" típusú nő, mégsem marad más választása.

De ha tárgyalni akar, akkor miért oson? Fegyvertelen hajóval ment, nyugodtan felvehette volna a kapcsolatot a geonosisi hatósággal vagy akár magával Dooku gróffal is, és akkor tényleg tárgyalás kezdődött volna. Erre felfegyverkezve betör egy gyárba. Szerinted a kettő lehetőség közül melyik a diplomáciai eljárás, melyik ébreszt bizalmat abba a népben, amely felé nyitni kéne? Ha ugyanezt egy geonosisi játssza el a Coruscanton, vagy a Kaminon, egyből a geonosisi lenne a gonosz és jogos a kivégzése.

 

A Geok megérdemelték a sorsukat, aktívan közreműködtek a háború kirobbantásában, megtámadtak 2 Jedit és egy köztársasági Szenátort, kivégeztették őket, és még élvezték is. Megérdemlik a sorsukat.

De akkor ugye megérdemli a sorsát Mina és Lux, és az összes szeparatista görény, akik békét javasoltak a Heroes of Both Side-ban? Mert ők is aktívan részt vettek a háborúban. Ők is szörnyetegek, mert a gonosz oldalon állnak. Hoppácska! Mond csak, a jó oldalt véletlen nem Darth Sidious, Dooku gróf, a Szeparatista mozgalom Tanácsát alkotó kereskedelmi szervezetek és egy halom korrupt szenátor vezetik? Akkor hogyan is lehet a Köztársaság a jó oldal? Szóval, úgy tűnik, mindenki megérdemli a sorsát. Éljen az Első Galaktikus Birodalom! :)

 

Úgyhogy ne gyere nekem itt ezzel az "ártatlan geok" maszlaggal, mert ez butaság.

Ez kitűnő, félresöpörhetetlen érvelés volt, ami ellen nem is tudok ellenérvet támasztani. Miért nem kezdted ezzel, akkor nem koptatom az ujjaim :D Kár, hogy a mondandómból egy büdös szót nem értettél meg, mert én sehol sem írtam, hogy a geonosisiak ártatlan báránykák lennének, csak azt, hogy az Ő szemszögükből a Jedik joggal tűnnek szörnyetegeknek. De, mint írtam, az érvelésed kikezdhetetlen.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Mondjuk azért azt is meg kéne vizsgálni, hogy mióta szokás egy diplomatának egy gyárkéményben leszállni....ha ugye mint diplomata megy oda.

Jé, van még valaki, aki úgy véli, hogy ez nem diplomáciai eljárás? Örülök! ;)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ez kitűnő, félresöpörhetetlen érvelés volt, ami ellen nem is tudok ellenérvet támasztani. Miért nem kezdted ezzel, akkor nem koptatom az ujjaim icon9.gif Kár, hogy a mondandómból egy büdös szót nem értettél meg, mert én sehol sem írtam, hogy a geonosisiak ártatlan báránykák lennének, csak azt, hogy az Ő szemszögükből a Jedik joggal tűnnek szörnyetegeknek. De, mint írtam, az érvelésed kikezdhetetlen.

 

EZ NONSZENSZ!

 

Nem ez volt az érvelésem, ez volt a konklúziója az érveimnek!

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

EZ NONSZENSZ!

 

Nem ez volt az érvelésem, ez volt a konklúziója az érveimnek!

Teljesen igaz, bocs. Még reggel volt, épp a kávét szürcsöltem és rosszul is aludtam. A felfogásom ilyenkor akadozik :) Szóval, kitűnő konklúzió, kár, hogy nem arról vontad le, amiről írtam.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A Köztársaság tán nem ugyanezt csinálta? Mi van, ha egy geonosisi téved a Kaminora, ahol ugyanaz folyt, mint a Geonosison?

 

Nem egészen, mert amögött Palpatine állt, nem pedig az egész köztársaság. :) Itt viszont a droidgyártásból tudatosan vették ki a részüket a szeparatista szervezetek.

De ha tárgyalni akar, akkor miért oson? Fegyvertelen hajóval ment, nyugodtan felvehette volna a kapcsolatot a geonosisi hatósággal vagy akár magával Dooku gróffal is, és akkor tényleg tárgyalás kezdődött volna. Erre felfegyverkezve betör egy gyárba. Szerinted a kettő lehetőség közül melyik a diplomáciai eljárás, melyik ébreszt bizalmat abba a népben, amely felé nyitni kéne?

 

Túl nagy jelentőséget tulajdonítotok annak, hogy egy kéményben szálltak le. Szerintem egyszerűen csak élet nyomait keresték, és utána Padmé mondja is Anakinnek, hogy ne harcoljanak, az csak végső megoldás, diplomáciai úton akarja megoldani a dolgot. Erre az első adandó alkalommal rájuk támadnak a barlangban a Geok, kihúzzák a lábuk alól a talajt, sugárlövedékkel lőnek rájuk, stb. Én nem azért mondom a Geokra, hogy rosszak, mert csúnyák, hanem azért, mert esélyt sem adtak Padmééknak pl. a tárgyalásra. Igen, nem feltétlenül kellett volna őket kettényisszantani a lézerkarddal, de Anakin önvédelemből tette, amit tett. A Geok támadtak rájuk először, ők csak tovább akartak futni.

 

De akkor ugye megérdemli a sorsát Mina és Lux, és az összes szeparatista görény, akik békét javasoltak a Heroes of Both Side-ban? Mert ők is aktívan részt vettek a háborúban.

 

Úgy érdemlik meg a sorsuk, mint katonák. Részt vesznek a háborúban, még ha csak egy gyárban dolgoznak is, hiszen rátámadnak a Jedire és egy köztársasági szenátorra. Ha ujjat húzol egy Jedivel, megérdemled, ha kettényisszant.

 

Értem én, hogy te a GEO-k szemszögéből akarod bemutatni a Jedik megítélését, de ez - lehet, hogy az enyémhez hasonlóan - elvakult szemszög. Obi-wan semmit sem ártott a Geonozisiaiaknak, csupán követett egy fejvadászt, s mint Jedi ezt szerintem teljes joggal megteheti. Ezt követően elfogták, bezárták, és kivégeztették. Hát nem tudom, szerintem egy Jedivel egyik népnek sem kéne így bánnia...

 

Ami Amidaláékat illeti: bementek egy gyárba, és szerintem azért, (Padmé szavaiból ítélve), hogy keressenek valakit, akivel tárgyalhatnak. Erre rájuk támadnak, kihúzzák a lábuk alól a talajt, megpróbálják megölni őket. Ezek után mondom, ne csodálkozzanak, ha irtják őket, mint a szúnyogokat.

 

Szóval az a nézőpont, hogy a Jedik gonoszak, még az ő nézőpontjukból sem helytálló, mert ők húzták ki a gyufát, nem a csúnya Jedik akartak hadatüzenni Geonosisnak mindenáron...

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem egészen, mert amögött Palpatine állt, nem pedig az egész köztársaság. :) Itt viszont a droidgyártásból tudatosan vették ki a részüket a szeparatista szervezetek.
Upsz, mekkora Epic Fail lett volna ha a kaminoiakat hallgatták volna ki akkor. "Egy Jedi a megrendelőnk és a köztársaságnak rendelt sereget". :D
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én arraakartam rávilágítani, hogy míg egy szeparatista rendszer se tudott Palpatine hátteréről, addig ugyanúgy egy köztársasági sem. A kaminóiak a jediknek gyártották a klónokat, míg a kezdeti szakaszban a geok a szepi katonai vezetésnek. Tehát ergó ebben a szituban a jedik és Dooku kompániája egyenértékűen sáros, a másik fél számára háborús bűnös.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem egészen, mert amögött Palpatine állt, nem pedig az egész köztársaság. :) Itt viszont a droidgyártásból tudatosan vették ki a részüket a szeparatista szervezetek.

Amit csak te tudsz, mint néző, mert ahogy Oldi is írta, az univerzumon belül így szólt volna Lama Su vallomása: a Köztársaságnak készítjük a hadsereget a Jedi Tanács közvetlen megrendelésére.

 

Túl nagy jelentőséget tulajdonítotok annak, hogy egy kéményben szálltak le. Szerintem egyszerűen csak élet nyomait keresték, és utána Padmé mondja is Anakinnek, hogy ne harcoljanak, az csak végső megoldás, diplomáciai úton akarja megoldani a dolgot. Erre az első adandó alkalommal rájuk támadnak a barlangban a Geok, kihúzzák a lábuk alól a talajt, sugárlövedékkel lőnek rájuk, stb. Én nem azért mondom a Geokra, hogy rosszak, mert csúnyák, hanem azért, mert esélyt sem adtak Padmééknak pl. a tárgyalásra. Igen, nem feltétlenül kellett volna őket kettényisszantani a lézerkarddal, de Anakin önvédelemből tette, amit tett. A Geok támadtak rájuk először, ők csak tovább akartak futni.

Te tényleg nem látod a helyzet diplomáciai buktatóit? Gondolj bele ésszerűen: valaki felfegyverkezve titokban bemegy a lakásodba. Nem kopog, nem telefonál, betör!!!!!!!!!! Te mire gondolsz először? Hogy teázni jött vagy megölni? Az, hogy mit mond Amidala Anakinnak, és mit tesz a geonosisiak ellen, két baromira különböző dolog. Ha a geonosisiaknak mondta volna már azelőtt, hogy pisztollyal az oldalán és begerjedt Jedivel az árnyékában BEOSON a házukba, akkor lett volna ez diplomácia. Nem hiszem el, hogy szerinted az rendben van, hogy valaki betör valahová, és az az ártatlan, nem az otthonát védő személy.

Igen, jelentősége van annak, hogy a kéményen át landoltak. Mert az nem éppen egy leszálló platform, ahol a diplomatáknak szokása landolni. Én legalábbis még nem láttam olyan diplomatát, aki a kéményen át ereszkedett volna le egy nagykövetségen. Az a télapó.

 

Úgy érdemlik meg a sorsuk, mint katonák. Részt vesznek a háborúban, még ha csak egy gyárban dolgoznak is, hiszen rátámadnak a Jedire és egy köztársasági szenátorra. Ha ujjat húzol egy Jedivel, megérdemled, ha kettényisszant.

Szóval a Jediknek jogukban áll bárkit lemészárolni, ha rá támadnak. A béke és az igazság őrei, igen, pláne, ha fegyverteleneket hánynak kardélre. Persze nem általános, és nem is véletlen pont Anakin tesz így. Érdekes mód, Obi-Wan képes volt mészárlás nélkül ki és bemenni. De sajnos akkor és ott Anakin volt a Jedik egyik képviselője.

 

Obi-wan semmit sem ártott a Geonozisiaiaknak, csupán követett egy fejvadászt, s mint Jedi ezt szerintem teljes joggal megteheti. Ezt követően elfogták, bezárták, és kivégeztették. Hát nem tudom, szerintem egy Jedivel egyik népnek sem kéne így bánnia...

Addig rendben van, hogy Jangot követte, de aztán a fejvadász keresése már átment kémkedésbe. És a kémekkel minden nép erélyesen lép fel. Már persze kivétel, mikor férfi magazinokban pózolnak, de esetünkben erről nincs szó :D

 

Ami Amidaláékat illeti: bementek egy gyárba, és szerintem azért, (Padmé szavaiból ítélve), hogy keressenek valakit, akivel tárgyalhatnak. Erre rájuk támadnak, kihúzzák a lábuk alól a talajt, megpróbálják megölni őket. Ezek után mondom, ne csodálkozzanak, ha irtják őket, mint a szúnyogokat.

Ha te elmész egy idegen országba, egy gyárban keresel valakit, akivel tárgyalhatsz, vagy esetleg az arra megfelelő épületben, teszem azt, a nagykövetségen? A geonosisiak meg honnan tudták volna, hogy Amidaláék csak dumálni akarnak? Nem gondolatolvasók. Ők két felfegyverzett betörőt láttak az otthonukban. Amikor támadtak a geok, Amidalának és Anakinnak meg kellett volna adnia magát, nem kardot rántani. Megadják magukat és szépen odakísértetik magukat Dookuhoz. Bár még ennél is egyszerűbb lett volna holotelefonálni, de ha már így bonyolítjuk. De nem, Anakin és Amidala SEMMI olyan megmozdulást nem tett, ami a geonosisiak felé diplomáciát sugallt volna. Semmi békés megmozdulásuk nem volt. Amidala csak a száját jártatta, de semmi lépést nem tett békés úton történő rendezés felé. Annak nem ez a módja.

 

Szóval az a nézőpont, hogy a Jedik gonoszak, még az ő nézőpontjukból sem helytálló, mert ők húzták ki a gyufát, nem a csúnya Jedik akartak hadatüzenni Geonosisnak mindenáron...

Hol és mikor hangzik el az ep2-ben vagy a TCW-ben, hogy a geonosisiak bármikor is hadat akartak üzenni a Köztársaságnak? Ilyet még Dooku sem mondott. Pusztán egy hadsereg megléte még nem jelent háborút (még akkor sem feltétlen, ha minden arra utal).

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A Geok fogjul ejtettek egy Jedit, tehát ők hozták a bajt a fejükre. Amidaláék hajlamosak lettek volna tárgyalni velük, ha eljutnak egy értelmes helyre, ahol meghallgatja őket valaki, nem pedig rájuk támadnak. Gondolom lövésük sem volt, hol keressék az első olyan embert, aki meghallgatja őket, ezért keresték az élet jeleit, és próbáltak keresni valakit, akivel tárgyalhatnak Obi-wanról. Erre utal Padmé magatartása, és mindez csak akkor borul, amikor a Geok rátámadnak. Lényegtelen, hogy mivel, rájuk támadtak. És előzetesen Obi-want is ők rabolták el, úgyhogy én tartom magam az eredeti véleményemhez:

 

Maguknak köszönhetik a bajt, és ezzel nekik is tisztában kell lenniük.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Mondjuk elég értelmes életet lehetett volna ott találni ahol sorban sorakoztak a szepik hadihajói a felszínen. Érdekes mód Obi rögtön rájuk talált, bár neki lépéselőnye volt abból a szempontból, hogy követte Jango jelét. De ha úgy vesszük az orbitális pályákon ott kellett lennie a gyűrűhajók sorainak is.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Mondjuk elég értelmes életet lehetett volna ott találni ahol sorban sorakoztak a szepik hadihajói a felszínen. Érdekes mód Obi rögtön rájuk talált, bár neki lépéselőnye volt abból a szempontból, hogy követte Jango jelét. De ha úgy vesszük az orbitális pályákon ott kellett lennie a gyűrűhajók sorainak is.

Meg baromi nehéz lehet a Star Wars világában felvenni a kagylót és rákérdezni a bolygó repülésirányítójánál, hogy adjon már útbaigazítást.

Nyilván, a legtöbb életet egy kéményben lehet meglelni. A leglogikusabb ott kezdeni a keresést, mert a bolygóközi hatalmak vezetői ott szoktak ülésezni. Gyárkéményekben. Lol... :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Dzséjt. Persze amit írsz az úgy van, és vica-versa. Kicsit mintha elbeszéltetek volna egymás mellett, mert Donát érvelése is jó a néző szemszögéből, és a tiéd is a geók szemszögéből. Minden csak nézőpont kérdése. :) A lényeg, hogy a Köztársaság bukásra ítéltetett, amit Palpi remekül ismert fel. Onnantól, hogy felvállalta a katalizátor szerepét, szerintem nem igazán beszélhetünk jó és rossz oldalról, mert minden esemény az ő érdekeit szolgálja. Itt a Jedik és néhány jólelkű szenátor akkora szélmalomharcot vívnak, hogy azt belátni is borzalmas (ennek bemutatása a TCW egyik nagy erénye).

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Dzséjt. Persze amit írsz az úgy van, és vica-versa. Kicsit mintha elbeszéltetek volna egymás mellett, mert Donát érvelése is jó a néző szemszögéből, és a tiéd is a geók szemszögéből. Minden csak nézőpont kérdése. :D A lényeg, hogy a Köztársaság bukásra ítéltetett, amit Palpi remekül ismert fel. Onnantól, hogy felvállalta a katalizátor szerepét, szerintem nem igazán beszélhetünk jó és rossz oldalról, mert minden esemény az ő érdekeit szolgálja. Itt a Jedik és néhány jólelkű szenátor akkora szélmalomharcot vívnak, hogy azt belátni is borzalmas (ennek bemutatása a TCW egyik nagy erénye).

Ha a néző szemszögéből írná - abból gondolja, az fix, ez a baj :) - úgy igen, de többszőr is leírta, hogy a geoknak is tudniuk kell, hogy ők az abszolút hibásak és be kell látniuk, hogy megérdemlik, hogy levágták őket. Ez viszont a geok szemszöge, szóval szerintem nincs szó elbeszélésről. Persze, a tévedés jogát fenn tartom. Kérlek Donát, erősíts vagy cáfolj meg :o

Amúgy ezzel egyet értek, itt csak két fél van, ugyanolyan rosszak (Köztársaság, Konföderáció, egy kutya, mindegyik a legrosszabb a legrosszabbak közül, ezeknél még talán a Birodalomban is jobb volt élni), és fölöslegesen harcolnak, mert az egész mögött egyetlen ember áll. Csak erre sajnos az utolsó utáni pillanatban jöttek rá.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ha a néző szemszögéből írná - abból gondolja, az fix, ez a baj :) - úgy igen, de többszőr is leírta, hogy a geoknak is tudniuk kell, hogy ők az abszolút hibásak és be kell látniuk, hogy megérdemlik, hogy levágták őket. Ez viszont a geok szemszöge, szóval szerintem nincs szó elbeszélésről. Persze, a tévedés jogát fenn tartom. Kérlek Donát, erősíts vagy cáfolj meg :D
Szerintem sarkítod egy kicsit, de Donát majd reagál erre. :o

 

Amúgy ezzel egyet értek, itt csak két fél van, ugyanolyan rosszak (Köztársaság, Konföderáció, egy kutya, mindegyik a legrosszabb a legrosszabbak közül, ezeknél még talán a Birodalomban is jobb volt élni), és fölöslegesen harcolnak, mert az egész mögött egyetlen ember áll. Csak erre sajnos az utolsó utáni pillanatban jöttek rá.
No-no! Azért álljunk meg egy pillanatra! Azért ne mossuk össze a Birodalmat még ezzel a Köztársasággal se... Az előbbi egy nyíltam diktatórikus rendszer volt, míg az utóbbiban azért még vannak látszat intézkedések, és talán valami iciripiciri jót is lehet tenni. Az előbb kihagytam a semleges rendszereket, de azok meg nyögik a semlegesség terheit. A sokak által szidott Mandalore duológia meg ezért jó! A harmadik évadban láttunk semleges rendszert, szakadárt és Köztársaságit. Minden oldalról bem lett mutatva a háború! Zseniális! És ezen dolgok láncolata mind ekkor, az első Geonosisi csatában vette kezdetét. :D
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

No-no! Azért álljunk meg egy pillanatra! Azért ne mossuk össze a Birodalmat még ezzel a Köztársasággal se... Az előbbi egy nyíltam diktatórikus rendszer volt, míg az utóbbiban azért még vannak látszat intézkedések, és talán valami iciripiciri jót is lehet tenni. Az előbb kihagytam a semleges rendszereket, de azok meg nyögik a semlegesség terheit. A sokak által szidott Mandalore duológia meg ezért jó! A harmadik évadban láttunk semleges rendszert, szakadárt és Köztársaságit. Minden oldalról bem lett mutatva a háború! Zseniális! És ezen dolgok láncolata mind ekkor, az első Geonosisi csatában vette kezdetét. :)

Nem akarom összemosni, természetesen a Birodalom a rosszabb, de voltaképpen a Köztársaság a végnapjaiban már a Birodalom volt. Minden jog egy ember kezében, a Szenátus pedig látszat (pedig szenátus a Birodalomban is volt majdnem húsz évig még). De egy valami jobb volt a Birodalomban: nem volt háború, vagy legalábbis nem ilyen. A TCW idejében sajnos mindenki bármikor háborús áldozattá válhatott, élhetett akárhol. Ugyanúgy célponttá válhatott Konföderációs, Köztársasági és semleges világ is, de olyan is, ami a háromból egyik oldalon sem állt. A Birodalomban, ha összes is csapott a két fél, a Lázadókban legalább volt annyi tisztesség, hogy a csatamezőt távolra helyezték a lakott világoktól. Bár a Birodalomtól lehetett félni éppen elég dologtól, de legalább nem volt ott az állandó rettegés, hogy a világod egésze háborús zónává válik.

A Geonosis is jó példa erre, hisz háborús áldozatokká váltak az olyan geok is, akik csak szórakozni mentek le az arénába. De számos más világ is így járt, elvégre, mivé vállt Christohsis, Ryloth vagy a Maridun. Ki tudja, lehet békés időben a Geonosis egy turistaparadicsom volt a geok meg az udvariasság és kedvesség mintapéldányai :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Igaz nem voltak csaták, de jobb félelemben élni? :)

Hát - legalábbis szerintem - jobb, mint félelemben meghalni. Amíg élsz, legalább tehetsz valamit. A Birodalom idején legalább magad és nem a kormányod választott felet :D

De azért egyikben sem élnék, mint egyszerű állampolgár. A Köztársaság fénykorában viszont igen, csak sajnos, arról sem a filmek, sem a TCW nem szól.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Dzséjt, jól látod, a Geok szemszögét is nézve mondom azt, hogy nem lehet jogos a Jedik szörnyetegként való kezelése. Persze, valamilyen szinten nyilván befolyásol a mesélés nézőpontja, de én továbbra is tartom, hogy a Geok maguknak köszönhetik a bajt. Lepaktáltak egy nyíltan köztársaság és Jedi ellenes mozgalommal, akadályozták a Köztársasági békeőr, Obi-wan Kenobi nyomozását, elrabolták, és utána megtámadtak két Jedit. Ez utóbbi esetben hajlok az önvédelemre, mert tényleg nem egy gyárkéményben kéne landolnia egy szenátornak, de ezzel együtt is: én úgy gondolom, hogy - bár ezt a GEOk nyilván sohasem ismernék be - maguknak köszönhetik, amit kaptak.

 

Ez olyan (szerintem), mintha a népem vezetője háborúban állna USA-val, én meg csodálkoznék, hogy az amerikai csapatok megszállják a hazám. Jó, tudom a Geok nyíltan nem üzentek háborút, de a fent taglalt tetteik szerintem elegek ahhoz, hogy ne csodálkozzanak a válaszcsapáson.

 

Én csak ennyit értek ezalatt az egész alatt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Válaszolva a Heroes of both Side topicban elkezdett témára.

 

 

Ami a geok szemszögéből teljesen jogos kivégzés volt. Obi-Wan kém volt, Anakin és Padmé pedig a kémet jöttek megszöktetni úgy, hogy beosontak, majd elkezdték halomra ölni a gyár munkásait és biztonsági őreit (az első geo, akit Anakin félbehasít, csavarkulccsal támadott, a következő három pedig teljesen fegyvertelen volt - szerintetek jogosan lettek ketté nyisszantva, a saját munkahelyükön/otthonukban?). Szóval, a geonosisiak szemszögéből az arénában egy kémet és a megszöktetésére érkező két tömeggyilkost végeztek volna ki nyilvánosan. Majd persze, hogy harcba szálltak az elítélt bűnözők megszöktetésére érkező, a bolygójukon immár agresszíven és nyílt katonai támadással fellépő Jedi sereg ellen. Úgyhogy azt hiszem, a geok joggal vannak a szeparatisták oldalán és nézik szörnyetegeknek a Jediket. Elvégre azok kémkedni, a civiljeiket leölni és háborúzni jöttek a világukra.

No hát közben jól kibeszéltétek ezt a témát, így csak röviden reagálnék. :D

 

Nekem alapvetően nem is azzal volt bajom, hogy a geok ellenségként kezelik őket, mert hogy rossz helyen voltak a geok szempontjából, az nem kétséges. Hanem inkább maga az a primitív élvezet, amivel a nyilvános kivégzést nézték, az nem tetszett soha. Ez semmivel sem különbözik attól, amikor Jabba akarta a rancorral megetetni Luke Skywalkert - akkor sem Jabbával éreztünk egyet, nem igaz? :) Pedig Luke engedély nélkül betört hozzá, fenyegette mindenfélével. :D

 

De persze az is igaz, hogy az ilyen jelenetek nélkül igencsak szegény lenne az egész SW. :D Az Ep2-ben a geonozisi aréna rész, kezdve Anakin és Padmé bevonulásával, az egyik legjobb jelenetsor a filmben képileg, zeneileg, és történetileg is. Márpedig a geok eme kulturális hagyománya nélkül, hogy így bánnak az ellenségeikkel (gondolom, generálisan) ez nem jöhetett volna létre. :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Dzséjt: A geok szempontjából sem jó az elmélet.

Mi is történt? Menjünk sorjában. Lepaktáltak a Köztársaság ellenségeivel és biztosítottak helyet egy droidgyárnak. Majd miután jött egy Jedi ,hogy ezt a disznóságot kikémlelje, elfogták. De kérdem én ha ártatlanok ,miért kapták el a Jedit? Hát azért mert PONTOSAN tudták hogy nem azok. Azért kapták el, nehogy a Köztársaság idejekorán hírét vegye a droidhadseregnek és a Szeparatista Tanácsnak. Mert ha ma született báránykák, akkor körbe kellett volna vezetniük Kenobit és bűnbánóan viselkedni, mikor Kenobi rájön a turpisságra. Nem, erőszakot alkalmaztak. Erőszakot csak az alkalmaz akinek vaj van a füle mögött és ezt tudja is magáról.

A Jedi Tanács megkapta a felvételt melyen Obi-want körbeveszik fegyveres geok. Inne nyilvánvaló hogy aki odamegy Jedi az fegyverrel fog menni, hisz a geok erőszakosak(elkapták Qui-Gon tanítványát). Azaz Anakin és Padmé azért indult el fegyverrel mert azon információ birtokában voltak, hogy erőszakkal elfogták Kenobit, azaz nem egy békés nép a geo. Láttak egy életjelet és leszálltak, majd elindultak körbenézni. A geok első dolga volt rájuk támadni. Nem azt kérdezték, hogy hölgyem miben segíthetek(ez lett volna a normális), hanem egyből az erőszak. Hát jóhogy levágják őket.

Gondold el hogy te Balassagyarmaton keresel valakit és egyből rádtámadnak. Ez a vendégszeretet? A normális menete nem az hogyha egy idegent látok megkérdemn mit akar mielött lövök?

Na megmondom miért támadtak. mert tudták hogy rosszban sántikálnak és el akarták hallgattatni aki rájön esetleg.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Dzséjt: A geok szempontjából sem jó az elmélet.

Mi is történt? Menjünk sorjában. Lepaktáltak a Köztársaság ellenségeivel és biztosítottak helyet egy droidgyárnak. Majd miután jött egy Jedi ,hogy ezt a disznóságot kikémlelje, elfogták.

De ez az, hogy mivel Kenobi kémkedett ellenük, joguk volt elfogni.

Egyébként meg nem hiszem, hogy ha egy idegennek tűnő személy betéved egy fegyvergyárba, akár a való életben is, hogy a biztonsági személyzet kedvesen megkérdezné, mi járatban van. Az ipari kémkedés is bűncselekménynek minősül, és Padméék külseje erősen gyanút keltő volt.

Azt meg hogy "tudták, hogy vaj van a fülük mögött", nem igazán értem hogy gondolod. A Konföderáció egy független állam volt, aminek joga sereget gyártani, és ha nem akarják, hogy a jedik tudjanak erről, szívük joga, ez az ő magánügyük.

Ha pl a feleséged egyik ismerőse kikémleli, hogy te csalod a feleségedet, akkor sem az az első gondolatod, hogy elkezdesz neki mentegetőzni szerintem

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De ez az, hogy mivel Kenobi kémkedett ellenük, joguk volt elfogni.

Egyébként meg nem hiszem, hogy ha egy idegennek tűnő személy betéved egy fegyvergyárba, akár a való életben is, hogy a biztonsági személyzet kedvesen megkérdezné, mi járatban van. Az ipari kémkedés is bűncselekménynek minősül, és Padméék külseje erősen gyanút keltő volt.

Azt meg hogy "tudták, hogy vaj van a fülük mögött", nem igazán értem hogy gondolod. A Konföderáció egy független állam volt, aminek joga sereget gyártani, és ha nem akarják, hogy a jedik tudjanak erről, szívük joga, ez az ő magánügyük.

Ha pl a feleséged egyik ismerőse kikémleli, hogy te csalod a feleségedet, akkor sem az az első gondolatod, hogy elkezdesz neki mentegetőzni szerintem

A Konföderáció nem volt független állam, csak önmagukat önkényesen függetlenítő szervezetek. Legalábbis ekkor még. Nem hiába láttunk Dooku társaságában szervezetek vezetőit, bolygók vezetői helyett. Ez egy kétoldalú játszma, hisz a bankárklán és a ker. szöv. mindkét oldalon jelen van.
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De kérdem én ha ártatlanok

Hol a bánatban írtam én olyat, hogy ártatlanok? Ha erre válaszolsz, elfogadom az érveidet. De mivel nem írtam, nem értem, te miért dobálózol ezzel.

 

Nem, erőszakot alkalmaztak. Erőszakot csak az alkalmaz akinek vaj van a füle mögött és ezt tudja is magáról.

Aha, ezzel csak egy bökkenő van. Mind a való világban, mind a Star Wars világában elég sokszor alkalmaznak erőszakot az olyan jónak nevezett csoportok, mint a Jedi Rend vagy a Lázadók Szövetsége. Szóval, ez a "csak az erőszakos, akinek vaj van a füle mögött" abszolúte téves érv.

 

A Jedi Tanács megkapta a felvételt melyen Obi-want körbeveszik fegyveres geok.

Mármint az az egy szem droideka :o

 

elkapták Qui-Gon tanítványát

Na most ez hogyan jön ide? Ha más tanítványát kapják el, az már nem baj?

 

Azaz Anakin és Padmé azért indult el fegyverrel mert azon információ birtokában voltak, hogy erőszakkal elfogták Kenobit, azaz nem egy békés nép a geo. Láttak egy életjelet és leszálltak, majd elindultak körbenézni.

Egyrészt, aligha foghattak egyetlen életjelet egy olyan bolygón, aminek az egésze lakott. Másrészt, Amidala konkrétan kijelentette, hogy diplomáciai úton akar ténykedni, és annak még mindig nem ez a módja. Konkrétan biztonságos távolságból az űrből fel lehetett volna venni a kapcsolatot a Geonosisi kormánnyal, és elindítani a diplomáciai folyamatot. Ha ez elől elzárkóznak, akkor jöhetett volna az, amit csináltak. De ők a nagy diplomáciai megoldásban pont a diplomáciát hagyták ki.

 

A geok első dolga volt rájuk támadni. Nem azt kérdezték, hogy hölgyem miben segíthetek(ez lett volna a normális), hanem egyből az erőszak. Hát jóhogy levágják őket.

Miért, ha a te házadba két fegyveres betör, te udvariasan megkérded, hogy miben segíthetsz? Nonszensz.

 

Gondold el hogy te Balassagyarmaton keresel valakit és egyből rádtámadnak. Ez a vendégszeretet? A normális menete nem az hogyha egy idegent látok megkérdemn mit akar mielött lövök?

Ennél a példánál maradva, ha én Balassagyarmatra diplomáciai szándékkal megyek, akkor nem a TBG Vác Transzportbeton Gyártó és Forgalmazó Kft. üzemépületének hátsó bejáratán megyek be felfegyverkezve (ahol valószínűleg a biztonsági őrség első dolga az lesz, hogy nekem esik -> vajon jogosan?), hanem először diplomáciai csatornát nyitok innét Veszprémből a balassagyarmati önkormányzat felé telefonon keresztül, aztán a megbeszélés pozitív végkimenetele esetén odamegyek a polgármesteri hivatal főbejáratán át a város vezetéséhez, fegyvertelenül. Gondolom érezhető a különbség.

 

Na megmondom miért támadtak. mert tudták hogy rosszban sántikálnak és el akarták hallgattatni aki rájön esetleg.

Még jó hogy tudták, hisz fegyvereket gyártottak, de mivel éppen függetlenedő állam voltak, jogok van elhárítani minden kém és egyéb ellenséges tevékenységet.

 

A Konföderáció nem volt független állam, csak önmagukat önkényesen függetlenítő szervezetek. Legalábbis ekkor még. Nem hiába láttunk Dooku társaságában szervezetek vezetőit, bolygók vezetői helyett. Ez egy kétoldalú játszma, hisz a bankárklán és a ker. szöv. mindkét oldalon jelen van.

Na ez viszont egy érdekes és jogos kérdés, amire se a filmek, se a TCW nem ad választ. Mikor alakult a Független Rendszerek Konföderációja? Az ep2 előtt, alatt vagy után? Én Yoda szavai miatt a Geonosis utánra tippelek. Yoda mondja, hogy ha Dooku megszökik, még több csillagrendszer áll át az oldalára. És szerintem az a "több csillagrendszer" adta meg végül azt a lehetőséget, hogy a szeparatista mozgalom független állammá alakulhasson.

Viszont az ep2-ben a gyűlésen nem csak kereskedelmi szervezetek voltak, hiszen ott volt Tikkes és Rogwa Wodrata szenátorok is, és Po Nudo és Passel Argente is képviseltek szektorokat a Hiperkommunikációs Kartellen és a Vállalat Szövetségen kívül. Szóval a gyűlésen nem csak szervezetek, de csillagrendszerek is "részt vettek". És ne feledjük, a kezdőszövegben is az szerepel, hogy "több ezer naprendszer vált ki a Köztársaságból". Szóval valami államszerűség már volt ekkor is, és nem csak kereskedelmi szervezetek csoportosulása. Sőt, voltaképpen, azok nem is függetlenítették magukat papíron, emlékezzünk csak Lott Dodra. Nut Ganray "már nem tagja a Kereskedelmi Szövetségnek", felteszem, a többi kereskedelmi szervezet, ami még képviseli magát a Köztársaság Szenátusában, körülbelül ugyanígy vállt ki :o

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Na ez viszont egy érdekes és jogos kérdés, amire se a filmek, se a TCW nem ad választ. Mikor alakult a Független Rendszerek Konföderációja? Az ep2 előtt, alatt vagy után? Én Yoda szavai miatt a Geonosis utánra tippelek. Yoda mondja, hogy ha Dooku megszökik, még több csillagrendszer áll át az oldalára. És szerintem az a "több csillagrendszer" adta meg végül azt a lehetőséget, hogy a szeparatista mozgalom független állammá alakulhasson.

Viszont az ep2-ben a gyűlésen nem csak kereskedelmi szervezetek voltak, hiszen ott volt Tikkes és Rogwa Wodrata szenátorok is, és Po Nudo és Passel Argente is képviseltek szektorokat a Hiperkommunikációs Kartellen és a Vállalat Szövetségen kívül. Szóval a gyűlésen nem csak szervezetek, de csillagrendszerek is "részt vettek". És ne feledjük, a kezdőszövegben is az szerepel, hogy "több ezer naprendszer vált ki a Köztársaságból". Szóval valami államszerűség már volt ekkor is, és nem csak kereskedelmi szervezetek csoportosulása. Sőt, voltaképpen, azok nem is függetlenítették magukat papíron, emlékezzünk csak Lott Dodra. Nut Ganray "már nem tagja a Kereskedelmi Szövetségnek", felteszem, a többi kereskedelmi szervezet, ami még képviseli magát a Köztársaság Szenátusában, körülbelül ugyanígy vállt ki :o

Amit az EPII -ben látunk az csak a magja a szervezetnek. Szerintem ekkor alakult ki a szövetség, majd a háború beindulásával nőtte ki magát a többi csatlakozónak hála. De az is biztos, hogy már korábban is elkezdték ennek a szervezését. De erre Palpatine is tesz utalást a film végén.

 

Ez a Geo jó/gonosz vita kezd parttalan lenni. Szerintem mindkét fél úgy cselekedett, ahogy elvárható volt tőle abban a helyzetben.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.