Ugrás a kommentre

EPI elemzés


Ody Mandrell

Ajánlott hozzászólás

Szerintem nem Watto az oka a csúnya nézésnek, hanem az anyja szenvedése, ha látogatóba jött volna és Ani jó kedvébe van még az adósságokat is behajtja Watto-nak. :)

 

Watto jó arc nem gonosz. Nem igazi rabszolgatartó csak egy pénzéhes üzletember. Szerintem Lucas a fekete öltönyös ügyvédeiről mintázta. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

The Phantom Menace

Chapter 15: Fateful Meetings

Time: 34:22-39:06

 

Tartalom

A kis csapat tovább bóklászik Mos Espa utcáin, amikor Jar Jar egy ételárús mellett áll meg. Az íncsiklandó falatoknak nem tud ellenállni, és miután óvatosan körülszemlél, megpróbál ellopni egy érdekes kinézetű ennivalót. Az árus azonban észreveszi, és ráförmed, hogy fizesse ki de rögtön. Jar Jar inkább jó messzire hajítja az ételt, ami pont egy fenyegető kinézetű Dog asztalán landol. Több sem kellett a sértett félnek, azonnal a gungára veti magát, és elkapja annak torkát. Mielőtt túl veszélyessé válna a csetepaté Jar Jar számára, Anakin érkezik melléjük, és megmenti a helyzetet. Eközben odaér Qui-Gon is, és megfeddi a gungát, hogy legközelebb jobban vigyázzon. Egyúttal megköszöni Anakinnak is a segítséget.

Obi-Wan és Panaka a nubientől nem messze az időjárást figyelik, ami kezd rosszra fordulni. Homokvihar van készülőben, amikor Panaka üzenetet kap a hajóról, hogy adás érkezett a Naboo rendszerből. A Jedi és a biztosnsági tiszt azonnal visszasietnek a fedélzetre.

Közben Anakin a kis csapattal tart, amikor egy óvatlan pillanatban meglátja Qui-Gon fénykardját. A homokvihar egyre erősebb lesz, és ezt látva Anakin, meghívja otthonába új barátait. Qui-Gon elfogadja a meghívását, mert túl kockázatosnak tartja a visszautat a rossz időben. Megérkeznek a kis rabszolga szállásra, ahol Shmi Skywalker, Anakin édesanyja fogadja őket. A kölcsönös bemutatkozás után, Anakin a szobájába invitálja Padmét, hogy bemutathassa neki a droidot amit készített. R2-D2 is kíváncsi, ezért velük tart. C3-PO, miután gazdája bekapcsolja, kissé darabos lépésekkl halad előre, és pont R2 előtt áll meg. A kis robot tájékoztatja ujdonsült társát, hogy bizony mesztelen még, mert kilátszanak az alkatrészei. C3-PO szerint ez roppant kínos, ám a kis asztromech droid annál jobbat derül rajta.

A nubien fedélzetén, Obi-Wan és a királynő Sio Bibble hologramját szemléli. A kormányzó elmondja, hogy egyre több ember hal meg, ezért kéri Amidalát, hogy minél előbb válaszoljon. Az adás végeszakadtával Obi-Wan azonnal ráparancsol a Királynőre, hogy ne válaszoljanak, mert ez csapda.

Fel is veszi a kapcsolatot a városban tartózkodó mesterével, aki megerősíti tanítványa gyanúját. Obi-Wan félve veti fel, hogy mi van ha tényleg pusztul a nép. Qui-Gon gondterhelten csak anynit felel, hogy akár hogy is van, fogytán az idejük.

A Köztársaság szívében Coruscanton, az éjszaka leple alatt Darth Sidious és Darth Maul a közeljövő terveit szövögetik. Miután sikerült bemérni a Nabooi Uralkodó tartózkodási helyét, Darth Maul könnyedén rájuk találhat. A Tatooint kevesen lakják, így ez megkönyíti a dolgát. Mestere arra utasítja, hogy előbb végezzen a Jedikkel, mert utánna könnyen visszaviheti a Királynőt a Naboora, és végre aláírhatják a szerződést. Maul diatalittasan jegyzi meg mesterének, hogy végre felfedehtik a kilétüket a Jedik előtt, és végre bosszút állhatnak. Végül Sidious megdicséri Mault (és ezáltal magát is), mert jó kiképzést kapott, ezért könnyen elbán majd a Jedikkel... fejezet vége

-----------------------------------------------------

 

Igen mozgalmas chapter! Lehet rajta polemizálni bőven. Jar Jar bohóckodásával indul, de ezt követően már komolyabb események sorjáznak. Tetszik a homokvihar ábrázolás, mintha a sötét oldal törne előre, ahogy mind közelebbi kapcsolatba kerül Anakin és Qui-Gon.

Hagyok nektek is elemezgetni valót, de természetesen nem állhatom meg, hogy a Coruscanti erkély jelenetet ne említsem meg! Kellően darkos, és végre láthatjuk a Sitheket élőben is, nem csak hologram formájában. Darth Maul pedig nagyban utal a harmadik rész címére :)) Ez is mutatja, mennyire jól felépítette Lucas az előtrilógiát.

Még egy jó poén kíván említést, ez pedig C3-PO és R2 első találkozás. Már az első percben megy a zrika :) R2 nevetése pedig, ahogy C3-PO csupaszságán mulat, nagyon 'ott' van :?))

 

Gyerünk skacok, Ti jöttök :?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Hát a chapter elég zötyögősen kezdődik Jar Jar kajláskodásának hála. Mondjuk ez a rész azért nincs eltúlozva hála istennek, csak miután az előzőben elvolt, itt már kicsit soknak hat. De mindenestre jól előképbe hozza Sebulbát. Maga Seb is elég jó karakter, egy kis nyerésre pályázó mellékgonosz. Mikor először megláttam, rendesen meglepett, ahogy a mellső lábain járt és a hátsókkal folytogatta Jar Jart.

A homokvihar bejövetele tényleg jól betudható a Sötét Oldal előretörésének, erre eddig nem is gondoltam.

Viszont itt van egy dolog, ami kicsit nem jól jön ki.

- Az idő nem kedvez nekik. - Obi-Wan

- Homokvihar. - Panaka

Hát, Panakától ez a ténymegállapítás... ha nem mondja, Obi-Wan még monszunnak nézi. Ez a szöveg szerintem súlyosan rontja Panaka kapitány értékét (van még egy ilyen ténymegállapítása, de azt majd akkor).

3PO és R2 találkozása viszont nagyon tettszik. Eleve, ahogy egyből szekállni kezdi R2 az "aranybogarat". És 3PO is hozza a formáját, hiszen a bekapcsolása pillanatától megállás nélkül beszél. "A nevem C-3PO, ember kiborg kapcsolatok." Egyébként C-3PO a szövege miatt felejthetetlen karakter a számomra, ahogy az egyszerű emberi nyelvet droidosítja, hát az fantörpikus: "Jaj, Tervezőm! - Ugrál a feszültségem az örömtől. - Beléd bújt a kóboráram? - Minden bitem utálja az űrrepülést." És ez magyar nyelven szól így, nem tom angolul is hozza-e ezt a formát, bár szerintem nem nagyon.

És végül a Sithek. Először is, itt az első apró jel, hogy ki is voltaképpen Sidious. Másodszor ebben a jelenetben beszél egyedül Maul két szónál többet. Haramdszor, színtén egy felejthetetlen szöveg hangzik el itt: "At last we will have revenge." Az ep3-mal ez nagyon jó. Maga a jelenet is sötét hangvételű, Coruscanton éjszakában, két árny sétál az erkéjen.

 

Na és persze Qui-Gon köszöntője: "Hai there!" :) Innét már csak egy köpésre a "Hello there!"

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ebben a részben nekem egyértelműen az erkély jelenet tetszik a legjobban! Iszonyatos hangulata van... brrr... kiráz a hideg. Valami eszeveszetten jó! Nagyon tetszik.

 

C-3PO és R2 bolondozása is ok, és tényleg nagy hurrá a fordítónak,mert szerintem az angolban fele ilyen jól sem lehet kiérteni a poénokat...

 

Donát.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Hát, Panakától ez a ténymegállapítás... ha nem mondja, Obi-Wan még monszunnak nézi. Ez a szöveg szerintem súlyosan rontja Panaka kapitány értékét

 

Panaka értékein nehéz ronatni bármit is. :) Éredekes karakter, szinte mindig rosszat szól, vagy javasol. Nemhiába lett birodalmi moff. :) Ez EU, de állítólag azért tudták Sidiousék, hogy a tatooinon vannak, mert Panaka "megtelelefonálta" neki. :vfuckoff:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Hát, Panakától ez a ténymegállapítás... ha nem mondja, Obi-Wan még monszunnak nézi. Ez a szöveg szerintem súlyosan rontja Panaka kapitány értékét

 

Panaka értékein nehéz ronatni bármit is. :) Éredekes karakter, szinte mindig rosszat szól, vagy javasol. Nemhiába lett birodalmi moff. :) Ez EU, de állítólag azért tudták Sidiousék, hogy a tatooinon vannak, mert Panaka "megtelelefonálta" neki. :vfuckoff:

 

Igen?Ezt nem is tudtam.Egy kicsit mindig hiányoltam, hogy honnan tudják a Sith-ek, hogy a Jedik és a királynő a Tatooine-on vannak?Mindig úgy képzeltem, hogy volt egy jeladó a királynő hajóján.Az is baromira tetszik, hogy Panaka birodalmi lett.Tipikus birodalmi kinézete van.

 

Az erkélyjelenet nekem is bejön.Újabb szög a Köztársaság koporsójába.Már iit látni, hogy a Köztársaság rohan a végzete fele.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Hát, Panakától ez a ténymegállapítás... ha nem mondja, Obi-Wan még monszunnak nézi. Ez a szöveg szerintem súlyosan rontja Panaka kapitány értékét

 

Panaka értékein nehéz ronatni bármit is. :evil: Éredekes karakter, szinte mindig rosszat szól, vagy javasol. Nemhiába lett birodalmi moff. :) Ez EU, de állítólag azért tudták Sidiousék, hogy a tatooinon vannak, mert Panaka "megtelelefonálta" neki. :vfuckoff:

 

 

ez igaz, annyi kiegészítéssel, hogy Panaka természetesen Palpatine-nak telefonált, nem Sidiusnak, szóval szerintem ez nem olyan nagy baj. ÚGy értem, Panaka simán dolgozhatott a szenátornak, azt meg honnan tudhatta volna, hogy ő a Sith nagyúr? :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

The Phantom Menace

Chapter 16: Dinner Conversation

Time: 39:07-42:26

 

Tartalom

Miközben odakint még mindig tombol a homokvihar, Shmi vacsorát készített a vendégeknek. Az étkezés közben az asszony mesél a Tatooini rabszolgaságról, melyet egy titkos jeladóval biztosítanak. Ezt a rabszolga testébe építik, és aki szökni próbál, azt egyszerűen felrobbantják. Padmé hitetlenkedve néz Shmire, és megjegyzi, hogy a Köztársaságban már rég nincs rabszolgaság. A nő azonban, nem kis szomorúsággal a hangjában, azt mondja, hogy a Köztársaság túl messze van és nem védi meg őket. Eközben Jar Jar kissé illetlen módon szerez magának egy gyümölcsöt, amely tettét Qui-Gon szúrós pillantással honorálja. Anakin töri meg a csendet, aki arról érdeklődik, láttak-e már fogat versenyt? Csupán Qui-Gon mondja, hogy régebben szemtanúja volt egynek a Malastaron, de nagyon veszélyesnek tartja. Anakin büszkén vágja rá, hogy bizony ő is versenyző, ráadásul az egyetlen ember! Qui-Gon kissé meglepetten jegyzi meg, hogy akkor Jedi reflexei lehetnek. Ismét csak Jar Jar közjátéka zavarja meg a beszélgetést, aki nem bír magával. Qui-Gon megfenyíti, hogy hagyja ezt abba. A kínos csendet ismét Anakin szakítja meg. Egyenesen Qui-Gonnak szegezi a kérdést, hogy tényleg Jedi lovag-e? Miből gondolod? - kérdezi Qui-Gon. - Láttam a "lézerkardodat"- feleli a fiú. A jedi azonban továbbra sem árulja el igazi kilétüket, ezért felveti, hogy mi van ha megölt egy Jedit, és tőle vette el a fénykardot? Anakin, naív kisfiú módjára azt válaszolja, hogy egy Jedit nem lehet megölni. Qui-Gon sóvárgó arcal azt feleli, bárcsak igaza lenne. A fiú elmeséli, hogy egész életében arról álmodott, hogy Jedi lovag lesz, és felszabadítja az összes rabszolgát. Szerinte Qui-Gon is azért jött. A Jedi azonban gyorsan lehűti a reménykedő fiút, mivel közli, hogy sajnálja de itlétének egészen más oka van.

Anakin értetlenül kérdi, hogy akkor miért jöttek a Tatooinra? Qui-Gon kis gondolkodás után úgy véli, itt az idő, hogy felfedje titkukat Anakin és Shmi előtt. Padmé közreműködésével elmeséli a korábban történteket, és ebből kifolyólag nyilvánvalóvá válik a fiú számára, milyen cél vezérli új barátait. Azonnal felajánlja segítségét, hisz állítása szerint, ő mindent megtud javítani. Qui-Gon mosolyogva válaszolja neki, hogy bizony ahhoz alkatrészek is kellenek, no meg pénz. Hirtelen Padmé kapcsolódik be a beszélgetésbe, és azt kérdi Shmi-től, mi lehet a gyengéjük az itt élőknek? A nő véleménye szerint a szerencsejáték. Élnek-halnak a podversenyekért, és nagy összegben fogadásokat is szoktak kötni rá. Qui-Gon elgondolkodva jegyzi meg, hogy a kapzsiság még hasznukra lehet. Anakint is megragadja a podrace lehtősége, és felajánlja, hogy indítsák a versenyen, mert ha nyer, akkor meg tudják venni az alkatrészeket. Az édesanya azonban ellenzi a tervet, mert aggódik a fiáért, és szerinte Watto különben sem engedné meg az indulást. A fiú viszont elmondja, hogy Watto nem tud a fogatról amit épített, ezért Qui-Gon mondhatná, hogy az övé, és így minden akadály elhárulna a versenyzés elől. Qui-Gon és Padmé is azt javasolja a fiúnak, hogy hallgasson az anyjára, és majd keresnek más megoldást. Shmi azonban belátja, hogy nincs más lehetőség, Anakin az egyetlen aki segíteni tud a jövevényeken. A sors akarja így... fejezet vége

-----------------------------------------------------

 

A film egyik legjobb jelenete, és az eddigi legbeszélgetősebb chapter :? Korábban is voltak utalások Anakin jellemére, de itt igazán terítékre kerül a fiú. Ebben a jelenetben is látszik, mennyire jóságos a gyermek Anakin, ami a következő részekkel szép kontrasztban van. Remekül kidolgozott karakter.

Aztán megtudhatunk egyet s mást a Tatooini rabszolgaságról is, amit Padmé hitetlensége fűszerez. Először itt kap nagyobb teret Shmi. Teljesen megfelel annak a képnek, amit egy aggodó, és a fiát szerető anyáról kialakíthatunk. Ráadásul roppant szimpatikus :evil:

Ebben a chapterben van két érdekes jelzésrendszer is elrejtve. Az egyik, amikor Padmé vacsora előtt csak turkál a tányérjában. Ő a királynő, és bizony nem ilyen "szánalmas" ételhez szokott. Azt hiszem meg sem kóstolja a kaját. A másik dolog még jobb! Arról van szó, amikor Anakin mondja Qui-Gonnak, hogy verjék át Watto-t. Akkor a fiú pont olyan kézmozdulatokat használ, mint Vader az EPV-ben, amikor megfenyegti Piett admirálist! Nézzétek csak meg! Eszméletlen. A kis dolgokban rejlik az egész nagyszerűsége.

 

Talán egyetlen negatívumként Jake Loyd "lasersword" beszólása említhető, ami tudjuk, hogy "lightsaber" :) De ő még gyerek, és nyilván nem szóltak neki :) Jar Jar-t direkt kihagytam :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Tudtommal csak azért csináltak Panakából ilyen gonoszt, mert túl sokat kért a színész.

Ezért kicserélték Typho-ra. Ezután Moffot csináltak belőle bosszúból. Ő lett a besúgó, Palpinak jelentő, Házasságot beköpő.

 

Ez nem igaz. Amikor az EPI-et forgatták, akkor még nem volt szó semmiféle "bosszúról". Egyszerűen ilyen lett a karakter. A moff dolog pedig EU természetesen és csak érdekességként hoztam fel.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Természetesen, csak úgy értettem, hogy a film utáni sorsát azért alakították, ilyen kis spiclisre, mert több lóvét lért az ep2ért. Az ep2 előtt, sosem, hallottam ezeket a feltételezéseket, hogy Panaka köpte be a Tatooine-t Palpinak, és az esküvőt...

 

Természetesen a karatere, nem az akkor még meg nem történt fizetés emelés miatt lett az ep1-ben ilyen fanyar.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Lasersword: Ha jól tudom, akkor eredetileg lightsabre-t kellett volna mondjon, de miután elrontotta Lucasnak megtetszett a dolog. Elvégre egy galaxis-széli rabszolga fiú honnan is tudná a jedik fegyverének pontos megnevezését :)

 

Panaka-dologhoz: Ez a több lóvét kért ez nem valami urban legend? Csak mert sok SW szinésszel kapcsolatban felmerült már, de még egyetlen helyen se találtam rá konkrét utalást. Van erről valami interjú/ cikk vagy akármi?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Helosztok!

 

Jó ez a chapter, de korántsem a kedvencem. Anakint túl... kedvesnek érzem, igen. Tudom, hogy itt még nem nagyon éri behatás, de mégis... itt kicsit túlzásba vitték a karakter jellemét - szerintem. Viszont azért szeretem ezt a részt, mert emlékeztet a negyedik rész Owen-Luke beszélgetésére. A JarJar-os poén is tetszik, és engem a "lézerkard" sem zavar. Most már a fénykard és a lézerkard is elterjedt (sőt, egyesek szerint a fényszablya is:). Szóval nekem ezzel nincs gondom.

 

Ami meg Panakát illeti, szerintem ő nagy ívben tojik rá, hogy az általa formált karakter milyen szerepet kap az EU-ban :)

 

Donát.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Van erről valami interjú/ cikk vagy akármi?

 

Valahol olvastam a neten, de már magam sem tudja hol. :) Lehet, hogy nem is igaz.

Nálam is ugyanez. Akkor olvastam mikor az ep2 volt, hogy azért kellett Amidalának, új testőr főnök, mert Panaka több lóvét akart. Persze aztán úgy magyarázták, hogy Panaka a királyi testőrség vezetője. Nem Amidaláé. Szenátornak Typho a testőr főnöke. Csakhát Panakának biztos kimenője volt mikor Anakin és Padmé ott vannak.

Mondjuk én örülök, hogy új arcokat látunk és Typho szimpatikusabb, mint Panaka.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Lasersword: Ha jól tudom, akkor eredetileg lightsabre-t kellett volna mondjon, de miután elrontotta Lucasnak megtetszett a dolog. Elvégre egy galaxis-széli rabszolga fiú honnan is tudná a jedik fegyverének pontos megnevezését  :D

 

Szerintem is ezért lett Lézerkard, csakhát a magyar fordító félreértette és ezután folyamatosan ez lett. Kár érte. Kis hiba nem számít, de sok kicsi sokra megy :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Na, az egyik kedvenc chapterem. Nincs benne Jar Jaron kívül egy csap CG sem, semmi látvány, viszont hétköznapi, megmutatja, hogy ezek az emberek is élnek (emiatt kár, hogy kivágták az ep2-es családi jelenetet), ráadásul idézi az ep4 hasonszőrű jelenetét is. Az ilyen kis hétköznapi dolgok teszik igazán élővé ezt a Galaxist, és ezt pl én hiányolom az ep4-5-6-ból (ott is van hétköznapiság, de nem ilyen mértékű, annél jobban már csak az ep2 viszi ezt előbbréb, az ep3 viszont az utolsó három szintjére esik vissza).

A beszélgetésben nagyon jól benne vannak a kimondatlan titkok (királynő és Jedi álruhában, a Jedi prófécia gyanúja), amik folyton behozzák azt a kínos csendet. Érdekes, hogy mindkét alkalommal Anakin szakítja meg, ezzel megmutatva, mennyire a helyzet ura tud lenni már ekkor. Anakin jelleme egyébként szerintem nagyon jó. Egy ártatlan, jószívű gyermek, aki folyton álmodozik. Ilyennek kell lennie egy gyereknek. Ráadásul nemhogy kontrasztban áll az ep2-es Anakinnal, de tökéletes ellentétje Vadernek. Szerintem Lucas ennél jobban nem is ábrázolhatná, hogy a felnőtté vállás rögös útján mennyire megváltozhat egy ember, még akkor is, ha hibái már ekkor felfedezhetőek, ám ekkor még csak gyeremeki hibáknak tűnnek. A kézmozdulatot már én is észre vettem, de fel se tűnt, hogy az ep5-ben is ilyen kézmozdulatot tesz. Ez fantörpikus.

A lézerkard-fénykard vita szerintem tökéletesen fölösleges. Édesmindegy. Ráadásul ebben a részben Anakin lasersword megnyílvánulása helyén való, pl kiskoromba én is így hívtam, idősebb koromba meg már fénykardnak. És szerintem ezernyi kiskölök van ezzel így.

Jar Jar ebben a jelenetben szerencsére nincs túlspirázva. Megfelelően használják, a poénjai oldják a feszültséget és alkalmat nyújtanak a gyors témaváltozásokra is.

Ráadásul, Jar Jarnak hála van még egy jó kis mutatvány benne. Qui-Gon éppen akkor mondja, hogy Anakinnak Jedi reflexei lehetnek, mikor elkapja Jar Jar nyelvét, amihez Jedi reflexek kellenek. Nekem ez a tény nagyobb poént jeent, mint ahogy elkapta és megfenyítette a kajla gungát.

Shmi karaktere is eltalált. Olyan személy, mint Qui-Gon vagy Padmé. Első pillantásra emlékezetes marad, a szereplésével egyre jobban megszeretjük de tudat alatt végig tudjuk, bizony meg kell majd halnia. És mégis, végig reménykedünk, hogy életben marad. Aztán, amikor bekövetkezik a tragédia, együt szomorkodunk a szereplőkkel.

Padmé játszadozása az étellel, ezt betudhatjuk királynőségének is (bár én valahogy nem tudom elképzelni róla ezt a hijúságot, mert viszonylag egyszerű családból származik - kár, hogy kivágták az ep2-es családi jelenetet - másrészt az ep2-ben sem finnyáskodott a hajókoszt miatt), inkább annak tudható be, hogy míg ő békésen eszegetne, és beszélget egy kedves családdal, miközben a hajójuk bedöglött, szóval a szó legszorosabb értelmébe tehetetlen, addig a népe szenved és talán pusztul is.

Qui-Gon karaktere pedig ezzel a jelenettel is tovább tökéletesedik 8) A mondata, hogy egy Jedit is meg lehet ölni, egycsapásra lerombolja a Jedik elpusztíthatatlan képét. És sajnos Qui-Gonon bizonyosodik meg először isten igazán, mennyire így van ez, szóval a mondata még szomorú is emiatt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Qui-Gon éppen akkor mondja, hogy Anakinnak Jedi reflexei lehetnek, mikor elkapja Jar Jar nyelvét, amihez Jedi reflexek kellenek. Nekem ez a tény nagyobb poént jeent, mint ahogy elkapta és megfenyítette a kajla gungát.

 

Nahát! Ez nekem még fel sem tűnt! Megint gazdagottam valamivel. :41:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nekem feltűnt, és ez tényleg nagy poén. Tudom, hogy előre megyek, bocsássátok meg nekem, de majdnem elfelejtettem már az előbb is, ezért most felteszem: Sio Bibble-t (nem tudom pontosan hogy kell írni:() kényszerítették, hogy üzenje, hogy a népe szenved, és kérje meg a királnynőt, hogy térjen haza, vagy a saját gondolatait mondta el?

 

Donát.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Sio Bibble-t (nem tudom pontosan hogy kell írni:() kényszerítették, hogy üzenje, hogy a népe szenved, és kérje meg a királnynőt, hogy térjen haza, vagy a saját gondolatait mondta el?

 

Donát.

 

Elég őszintének tűnt, pedig akkor már biztos fogságban volt...

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nekem arról a videóról mindig az volt az érzésem, hogy hamis. Nem igazi. Lehet, hogy Bibble mondja, de benyomtak neki valami szérumot, mint Leia-nak.

Vagy simán csináltak egy hamis hologramot, sosem fordult meg a fejemben,. hogy igazi.

Mert Obi-Wan azt mondja csapda, miért segítene Bibble csapda állításban, ha nem tudja, hogy az.

Nekem az műnek tűnik.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Sio Bible beszéli rá Amidalát,hogy a szenátusban kérjen segítséget :63: Megkapják az üzenetet Obiék majd nem soká Nute Gunray-al dölyfösködik,hogy nálluk demokrácia van és soha nem fogják elismerni a megszállást :x.Ha szavazni kellene Én is azt mondanám,hogy hamis :39:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

The Phantom Menace

Chapter 17: Preparing for the Race

Time: 42:27-49:55

 

Tartalom

A kis csapat visszatér Watto üzletébe, hogy fogadást kössön a toydarival. Padmé szerint nem bölcs dolog egy ismeretlen fiúra bízni a sorsukat, és a királynő ellenezni fogja majd. Qui-Gon viszont úgy érzi, hogy Amidala megbízik benne, és ezért Padmé is követhetné a példáját.

Amint belépnek a boltba, Watto repül eléjük és elmondja, hogy a fiútól már tudomása van a versenyzési szándékról. Azt is hozzá teszi még irónikusan, hogy reméli nem köztársasági váltókkal akarja szponzorálni, mert az kicsit bajos lesz. Qui-Gon ekkor egy kis holovetítőt vesz elő, amin megjelenik a nubien képe. "A hajóm lesz a nevezési díj"; mondja bátran a Jedi. Wattonak tetszik az ötlet, és hajlandóságot mutat a fogadásra. Ámbár megjegyzi, hogy sajnos az ő fogata a legutóbbi versenyen összetört, és még nem sikerült megjavítani. Anakin védekezésképpen elmeséli, hogy Sebulba leszórította őt, és inkább megmentette a fogatot, mint összetörte. Qui-Gon ravaszul előad egy mesét, miszerint nemrég nyert egy versenygépet valakitől, amellyel indulhatna a fiú. Watto kissé gonoszan jegyzi meg, hogy reméli nem az egyik ismerősét ölte meg érte. Ezután rátér a fogadás részleteire. Azt javasolja, hogy mivel ő adja a fiút, ezért Qui-Gon fizesse a nevezést, és ha nyernek akkor osztoznak a díjon. A Jedi viszont azt mondja, hogy ha már úgy is osztoznak a nyereményen, akkor a nevezési díjat fizesse Watto, és ha nyernek, akkor ő csak az alkatrészeket kéri, a pénz maradhat a toydarié. Hozzá teszi még, hogy ha veszítenek, akkor megkapja a nubient, így mindenképpen nyer. Watto kis gondolkodás után Qui-Gon tenyerébe csap, így megköttetik az alku. Miután a Jedi elhagyja a boltot, Watto nevetve mondja Anakinnak, hogy kissé bolond a barátja.

Kicsivel később Qui-Gon tájékoztatja tanítványát az eseményekről, aki meglehetős szkeptikusan reagál. Ugyanis ha nem válik be a terv, akkor végképp ott ragadnak. A Jedi mester szerint viszont segítséget kérni túl veszélyes lenne, hiperhajtómű nélkül pedig nem jutnak sehova. Kissé elmerengve teszi hozzá, hogy érez valamit Anakinban. Miután vége szakad a kapcsolatnak, Shmi lép oda a Jedihez, és szótlanul nézik a fiút miközben az a fogatán dolgozik.

Qui-Gon töri meg a hallgatást, és a dicséret hangján szól Anakinról. Shmi büszke lehet a fiára, mert önzetlen és segítőkész. Az asszony hozzá teszi még, hogy hirből sem ismeri a kapzsiságot. Aztán kissé bátortalanul folytatva megemlíti, hogy van egy különleges képessége. Qui-Gon mintha tudná mit akar mondani a nő, mert így folytatja;"Belelát a jövőbe ezért tűnnek gyorsnak a reflexei....ez Jedi vonás" Shmi abbéli véleményének is hangot ad, hogy a fia nem arra született, hogy rabszolga legyen. A Jedi megjegyzi, hogy ha a Köztársaságban születik, már régen felfedezték volna. Kíváncsian kérdezi, hogy ki volt Anakin apja? Shmi erre azt a meglepő választ adja, hogy nincs apja. Kihordta és megszülte a fiút, de nem tudja hogyan fogant. Qui-Gon mindenre számított csak erre nem. Döbbenetéből Shmi újabb kérdése rántja ki, miszerint tud-e segíteni a fiának. A Jedi azt feleli, hogy egyenlőre nem tudja, mert nem ezért jött a bolygóra.

Anakin és Jar Jar a fogaton dolgoznak, amikor a fiú barátai érkeznek látogatóba. Nagy büszkeséggel ujságolja nekik, hogy indulni fog a holnapi podversenyen. Legjobb barátja Kister, hitetlenkedve néz végig a poros és lerobbant járművön. A többi gyerek kineveti Anakint, és inkább elmennek játszani. A fiú kissé dühösen néz utánnuk, majd odaszól Jar Jar-nak, hogy vigyázzon a hajtóműveket összekötő enregiakapoccsal, mert ha belenyúl órákra elzsibbad a keze. A gunga megigéri, hogy vigyáz, de a következő pillanatban nem a keze, hanem a szája érinti az energianyalábot. Ettől a nyelve lebénul, ráadásul még a szerelő kulcs is beleesik a hajtóműbe. A bajt tetézi, hogy miután benyúlt megkeresni a szerszámot, a keze beszorult. Anakin közben átveszi az indítás vezérlőt Qui-Gon-tól, mialatt Padmé Jar Jar segítségére siet, és kiszabadítja a hajtómű fogságából. Elhárult minden akadály, most már ki lehet próbálni a gépet. Pár kattintás után a motorok életre kellnek, amit megkönnyebülten vesz tudomásul Qui-Gon. Anakin is hatalmas örömujjongásban tör ki, csupán Shmi arcán látható némi aggodalom. Hamarosan beesteledik. A Jedi és Anakin, a rabszolga szállás udvarán beszélgetnek. Közben Qui-Gon ellátja Anakin sebét, és egyúttal vérmintát is vesz tőle. A fiú vágyakozva néz a csillagokra, és arról álmodozik, hogy ő lesz az első aki bejárja az összes bolygórendszert. Shmi kiabálása vet véget a beszélgetésnek, aki ágyba parancsolja fiát. Anakin távoztával, Qui-Gon ismét a hajón tartózkodó Obi-Want hívja, és arra kéri, hogy elemezze a küldött vérminta adatokat, különös tekintettel a midichlorián szintre. Obi-Wan döbbenten mondja, hogy az érték 20000 felett van, ami még Yoda mester midichlorian szintjét is meghaladja. Megkérdezi mesterétől, hogy szerinte mire utalhat ez? Qui-Gon merengve feleli, hogy még nem tudja biztosan.

Darth Maul hajója vészjóslóan közelít a Tatooin felé, majd nem sokkal később a lakott területek mellett landol. A Sith lovag körül pásztáz távcsövével, melyben három távoli település fényeit pillantja meg. Kisvártatva három kutasz droid indul útra a városok felé, hogy a Nabooi különítmény nyomára leljen... fejezet vége

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Az első epizód egyik legtartalmasabb szakasza. Watto boltjában kezdődik, ami megint csak egy remek jelenet. Watto továbbra is nagyon jól játszik. Látszik rajta, hogy csak a minél nagyobb nyereség vágy hajtja. Tulajdonképpen ez lesz a "veszte" is.

Aztán jön Qui-Gon és Shmi beszélgetése, amiből igazán lényeges dolgok derülnek ki. Korábban említettétek, hogy a vacsoránál a kimondatlan kérdések érzete volt a levegőben. Itt már kérdéseket, és mi több, válaszokat is kapunk. Qui-Gon megérzi Anakinban a lehetőséget, és Shmin is látszik, hogy valószínűleg választás elé kerül majd a fiát illetően. Anakinról itt pedig már tényleg egy nagyon baráti kép alakul ki az emberben.

Érdekes információ volt első nézésnél, hogy Anakinnak nincs apja. Amikor ezt a jelenetet megláttam a moziban, egy darabig nem tudtam mit kezdeni vele. Akkor még nem láttam ennek értelmét, de persze most már minden a helyén van :) Obi-Wan szkepticizmusa is jó, mert ebben a részben ilyennek kellett lennie. Kissé arrogáns padawan, akinek a jelleme majd az EPII-re tisztul le.

Itt hallunk először a midichloriánokról, de egyenlőre csak említést tesz róla Qui-Gon. Viszont az érezhető, hogy ez a dolog nagyobb szerepet kap majd a történetben. Kedvenc képsoraimról ejtenék még néhány szót, amik sztem az egész film legdarkosabb részei. Igaz, nem túl hosszú, de nagyon hangulatos és remekül kivitelezett. Arra gondolok, amikor Qui-Gon bejelentkezik a mintával, és innentől egészen a fejezet végéig (Maul robotjai útra kellnek). Akkor nagyon sejtelmes a zene, amikor Obi-Wan vizsgálja a mintát, és figyeljétek meg a színeket mellette. Az egész kabin vörös! Nyilván nem véletlen....a leendő végzetüket vetíti előre. Nem csak hogy belengi a gonosz ezt a részt (annak aki tudja mi lesz Anakinból :), de meg is jelenik, Darth Maul személyében. Remek a vágás, ahogy Qui-Gonról Maul hajójára váltunk és a landolás is kellően "súlyos" Ahogy ez a karakterhez illik. Maulnak nem is kell beszélnie, mert egyszerűen a megjelenése mindent elárul róla. Félelmetes. Nagyon darkos ahogy a sötétben kiszáll a hajóból, majd elindítja a droidokat. Egyébként nézzétek csak meg a hajó belsejét....vörös! Ezért is szeretem Lucast, mert nagyon kevesen tudják úgy használni a színeket és jelzésrendszereket mint Ő. Ezt sokan sajnos nem látják a filmekben :) Egyébként ez csak a kezdet, mi lesz itt még......:)

 

Volt szó korábban arról, hogy miért nem tudta bemérni Maul a nubiai hajót. Szerintem nem volt semmi viszonyítási pontja. Egy inaktív űrhajót hogyan lehetne megtalálni a bolygó felszínén? Sztem sehogy, hacsak nem veszünk a ST-ből analógiát, de az más mint tudjuk :( Szerintem Maul a szökevények fejével gondolkozott. A legsűrűbben lakott területen szállt le, mert nyilvánvalóan ott kell lenniük ha alkatrészt akarnak szerezni. Az meg sokkal simább és feltünésmentesebb, ha kis droidokkal keresteti őket, mintha elkezd körözni a hajójával a sivatag felett. Kockáztatta volna, hogy észreveszik, és elmenekülnek ismét. Egy szó mint száz, az élet később őt igazolta, persze csak részben :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Jó hosszú chapter. Nosza essünk neki. A boltban játszódó jelenetet én eddig nem nagyon értettem, de most Ody megvilágította nekem, így már az a rész sem homályos.

Shmi & Qui-Gon. Én a képregényből értesültem először, hogy Anakinnak nincs apja. Kicsit furán néztem rá, de szerintem ezt, akárcsak a midi-chlorianokat könnyebb bevenni, ha az ember még gyerek. Legalábbis nekem ez a személyes tapasztalatom. Sok idősebb fannak nem tettszik ez a két dolog, de pl. azok, akik gyerekként szembesültek ezzel talán könyebben elfogadták. Én mindenesetre nem zavartatom magam egyik miatt sem.

Anakin barátait Kitster kivételével rühelem. Pláne azt a vöröshajú kölyköt, aki palacsintát emlegetett. Furán hatnak, bár az is igaz, hogy a Tatooine durva világában talán ez a megszokott.

Jar Jar ökörködése itt üdítő. Amikor Anakin szól neki, már mindenki tudja, ez bele fog nyúlni. De Lucas ezen is újított. Mert arra senki sem számít, hogy a nyelvével nyúl bele. És erre rá is kontráz a kézbeszorulással. Itt jó Jar Jar karaktere.

A csillagos ég alatti beszélgetés. Fura Anakint ilyen vágyakkal ábrázolva látni, főleg, miután tudjuk, hogy segít a legtöbb bolygót leigázni.

Obi-Wan is kellően pesszimista, és szerintem jól visszadja azt, amit az ep5-ben fejteget Én is ilyen voltam, emlékszel? Akaratos, pesszimista, kalandkereső.

Darth Maul belépője pedig zseniális, a színek, a zene, és hogy a Beszivárgó hasonlít Vader TIE X1-esére.

 

Szerintem Maul a szökevények fejével gondolkozott. A legsűrűbben lakott területen szállt le, mert nyilvánvalóan ott kell lenniük ha alkatrészt akarnak szerezni. Az meg sokkal simább és feltünésmentesebb, ha kis droidokkal keresteti őket, mintha elkezd körözni a hajójával a sivatag felett. Kockáztatta volna, hogy észreveszik, és elmenekülnek ismét. Egy szó mint száz, az élet később őt igazolta, persze csak részben :)

Erre gondoltam én is. Akkor nem írom le :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Shmi és Qui-gon beszélgetése.

Emlékszem :39: a film bemutatója előtt az RTL-klubon volt minden szombaton vagy Vasárnap egy rövid Making of ep1. majd a bemutató előtt egy 1órás beszélgetés,ha jól emlékszem mr.McCallum beszélgetett Batiz Andrással(ha nem jól tudom elnézést kérek)és ott vetődött fel az a kérdés,hogy kicsoda Anakin apja.Batiz azt mondta,hogy Ő úgy hallotta,hogy ki fog derülni,hogy Darth Maul :twisted: erre McCallum csak mosolygott :) és sejtelmesen meghúzta a vállát.Ezzel teljesen behülyített minket és sokáig ezt is hittük.Aztán már tudjuk,hogy mi az igazság.

Anakin beszélgetése a "verandán" Qui-Gonnal.

Ha az ANH azt a részét nézem mikor Luke megáll a maplementében egyik lábát felteszi egy buckára és a lenyugvó napot csodálja nekem mindig ez az ep1-es beszélgetés jut eszembe.Anakin a kalandor aki elvágyódik innen és a csillagokat csodálja és próbálja kitalálni,hogy vajon mindeggyiken van-e élet és 36évvel később(remélem jól számoltam)a fia akinek ugyanúgy a távolba réved a tekintete és a "jövőt hajszolja".Szerintem ez egy zseniális párhuzam a két trilogia között :41:

Darth Maul megérkezése.

Parádés.Ennél sejtelmesebben és fenyegetőbben nem is tudták volna megcsinálni :41:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

36évvel később(remélem jól számoltam)

Csak 32 évvel később. Amúgy tényleg volt ilyen műsor az ep1 idején (istenem, a régi szép idők, amikor a csapból is SW folyt, aztán az ep2 idején beindult az apadás, az ep3-ra meg majdnem ki is száradt). Batizt Andrásnak meg volt abban néhány nagyon hülye megnyílvánulása... :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

The Phantom Menace

Chapter 18: A Wager with Watto

Time: 49:56-52:46

 

Tartalom

A podversenyzők hangárjában, Watto és Qui-Gon beszélgetnek. A kolibriszerű rabszolgatartó türelmetlenül jegyzi meg Qui-Gonnak, hogy amint vége a versenynek, szeretné itt látni a hajóját. A Jedi mester kicsit értetlenül kérdez rá, hogy miért mondja ezt? Talán nem hisz a fiú gyözelmében? Watto nyomatékosítja, hogy hisz a fiúban, és ezért is fizette ki a nevezési díjat, de mégis úgy gondolja, hogy Sebulba nyeri a versenyt. Egy egész kis vagyont tett fel rá. Qui-Gon váratlanul közli, hogy állja a fogadást, melyben felteszi a versenygépét a fiú és az anyja ellenében.Watto ingerültem mondja, hogy nincs olyan fogat ami megér két rabszolgát Gyorsan kapva az alkalmon, Qui-Gon csak a Anakin szabadságát kéri győzelem esetén. A toydari kissé habozik, láthatóan nincs ínyére ez az alku, ezért azt javasolja, hogy az épp nála lévő szerencse kocka döntsön. Ha kéket dob, akkor a fiút teszi fel, ha pirosat, akkor az anyját. Miután eldobja a kockát, Qui-gon egy enyhe trükkel befolyásolja annak mozgását, és az a kék színen állapodik meg. Watto ingerülten veszi tudomásol hogy vesztett, és azzal vág vissza a Jedinek, hogy bár a kockadobást megnyerte, viszont a versenyt nem fogja, ezért kár örülnie.

Időközben megérkezik a hangárba Anakin, és kis csapata. Watto éppen akkor ér melléjük és sokat mondóan csak annyit jegyez meg, hogy ha továbbra is így folytatja a fogadásokat, akkor Anakin barátja is a rabszolgája lesz. Ezt követően Qui-Gon is odaér a fiúhoz, majd Anakin érdeklődve kérdi tőle, Watto ugyan miről beszélhetett az előbb? A Jedi mester erre azt feleli, hogy majd később elmondja. C-3PO és R2-D2 is jelen vannak a verseny helyszínén, amikor is C-3PO kifejti, hogy ő bizony nem száll be semmiféle ingatag csillaghajóba, mert utálja az űrutazást.

Kitster elégedetten jegyzi meg, hogy milyen szuper az új fogat, és ezzel biztosan sikerülni fog célba érni Anakinnak. Padménak, aki hallotta ezt a megjegyzést, elkerekedik a szeme, és döbbenten kérdi, hogy még soha nem nyert versenyt? Anakin pironkodva mondja, hogy nem, ráadásul még célba sem ért. Kitster viszont azonnal rávágja, hogy ezzel a fogattal biztos sikert ér majd el. Qui-Gon is ezen a véleményen van

Közben Mos Espa utcán is feltűnnek Darth Maul kutaszdroidjai, akik minden utcát bejárva próbálnak a szökevények nyomára bukkani... fejezet vége

----------------------------------------------------------------------------------------

 

Annak ellenére, hogy ez csak egy kis felvezető chapter a versenyhez, itt is fontos dolgok derülnek ki. Pl., hogy Anakin győzelme esetén szabad lesz. Jó húzás volt Qui-Gontól, hogy nem mondta el a fiúnak mi az igazi tét. Nem akart nagy súlyt rakni a vállára. Watto totálisan kapzsi, amit jól jelez, hogy sunyi módon Sebulbára fogadott, mert szerinte mindig ő nyer :D Személy szerint örülök a kudarcának....

Van még egy nagyon jó jelenet ebben a részben, ami pont olyan apróság, amiért az SW-t mindig is imádni lehetett. Nem tudom észre vettétek-e, de arról van szó, amikor Padmé, Anakin és Kitster beszélgetnek. A háttérben látható ahogy Sebulba szerelői nagyon nézegetik Anakin gépét, és az egyik nagyon aggódik valami miatt. Kisvártatva Qui-Gon lép oda hozzájuk, és elküldi őket. Ez annyira bagatel és fókuszon kívül játszódó eseménysor, hogy az ember ügyet sem vetne rá, ám mégis ezekből látszik mennyire részletesen kidolgozott az egész. Remek jelenet. Nyilván ha nem láttam volna a filmet vagy 50-szer, én is átsiklanék fölötte :()

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.