Ugrás a kommentre

Az ezer arcú hős - Joseph Campbell


Ody Mandrell

Ajánlott hozzászólás

Nem szeretem a "belemagyarázás" szót.

 

Én viszont szeretem ezt a szót. Azóta mióta egykori magyartanárom azt mondta, hogy: "A verselemzés tulajdonképpen csak, az, hogy egy versbe hogy tudsz minnél többet belemagyarázni, úgy, hogy azt megindoklod, és elhiteted az emberekkel. Azt úgy sem fogjuk tudni, hogy mit akart ezzel az író. Miért írta sosem fogjuk megtudni, hogy azokat, ő bele akarta érteni amiket mi belemagyarázunk. Lehet, hogy csak jól be volt rugva és megszaladt a tolla." 8)

 

Gyakorlatilag ezóta tudok verset elemezni. És akármit elemezni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Lehet, hogy csak jól be volt rugva és megszaladt a tolla." :)Gyakorlatilag ezóta tudok verset elemezni. És akármit elemezni.

 

Ez jó 8) Én valahogy nem hiszek ebben. Valamilyen koncepciónak állni kell mögötte. Bárki nem tud csak úgy leülni, és zseniális szöveget alkotni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Mindenesetre nagyon örülök, hogy ezt megosztottad velünk Lamorak, mert SW körökben azért meglepően nagy ázsiója van Cambellnek, pont azért mert Lucas rengeteget hivatkozik rá és a mesterének tartja stb. A most megjelent DVD kiadáson is beszélnek róla egy keveset...

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ez jó  8)  Én valahogy nem hiszek ebben. Valamilyen koncepciónak állni kell mögötte. Bárki nem tud csak úgy leülni, és zseniális szöveget alkotni.

 

Az tudott dolog, hogy voltak költőink, akik ittas állapotban is irogattak és mondta is erre a Tanárom, hogy igen, ő Ilyen iszogatós volt, Amelyik verse nem jó azt józanul írta.

 

Persze egyébként lehet, hogy semmi alapja, de arra jó volt, hogy az én érdeklődésemet maximálisan felkeltse a művészetek iránt, a versek iránt.

Legalább utáne semmi gondom nem volt a verselemzésekkel, addig pedig szenvedtem.

 

De egyszerű képlet ez, mind verseknél, mind filmeknél működni szokott. Kelt benned egy érzést, aztán azt kifejted és egyes dolgokkal alátámasztod. Közbe koránt sem biztos, hogy az alkotó így akarta. Pláne Lucasnál és az SW-nél. Audiókommentárban számtalanszor elmondja Lucas, mit akart ezzel a jelenettel, és nekem előtte egyáltalán nem az jött le. Ilyen eset számtalanszor van.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De egyszerű képlet ez, mind verseknél, mind filmeknél működni szokott. Kelt benned egy érzést, aztán azt kifejted és egyes dolgokkal alátámasztod. Közbe koránt sem biztos, hogy az alkotó így akarta. Pláne Lucasnál és az SW-nél. Audiókommentárban számtalanszor elmondja Lucas, mit akart ezzel a jelenettel, és nekem előtte egyáltalán nem az jött le. Ilyen eset számtalanszor van.

 

De ezzel nincs is semmi baj... ha jól tudom az elemzés azon formája ma már, hogy akkor értjük meg a filmet/könyvet/akármit, ha kigobozzuk, hogy mit akart mondani az iró már nem nagyon létezik.

A lényeg, hogy mi jön át a közönségnek a műből...

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

ha jól tudom az elemzés azon formája ma már, hogy akkor értjük meg a filmet/könyvet/akármit, ha kigobozzuk, hogy mit akart mondani az iró már nem nagyon létezik.

 

V legalábbis komolyabb helyeken kiröhögik. Jól mondta a magyartanárod, Lokatelli, sosem fogjuk megtudni, mit 'akart mondani' a szerző. Tehát a szöveg jelentéséhez az égvilágon semmi köze nincs, hisz ha lenne, akkor a szöveg jelentéséről nem lehetne beszélni. A jelentést a szöveg és az olvasó interakciója alkotja, a megértés az a (soha be nem fejeződő) folyamat, amely során az olvasó jelentés(eke)t rendel a szöveg elemeihe, struktúráihoz, szavaihoz, képeihez. Könnyű belátni, h ennek a leghalványabb köze sincs ahhoz, amit a szerző 'akart'. Ezért szoktam azt mondani, h engem aztán egyáltalán nem érdekel, mit akart Lucas.

 

Viszont a 'belemagyarázás' szót azért nem szeretem, mert iskolás (akárcsak az 'elemzés', szerintem), és ferdít: azért nem mi 'tesszük bele' kívülről a jelentést a szövegbe, hiszen minden értelmezői állításunkat szövegszerűen alá kell támasszuk. És ha meg tudom mutatni, h 'ott van a szövegben', akkor hol itt a 'belemagyarázás'? Az odáig OK, h jelentés csak szubjektumban van (a jelentés mint kategória nem a szövegé, hanem az értelmező szubjektumé--ha nincs olvasó, aki látja, akkor a szöveg nem szöveg, csak kis fekete jelek fehér lapon), de ezeket a jelentéseket a szöveg hozza vmilyen módon működésbe. H milyen módon, arról máig is folyik a vita persze.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az SW-nek mi köze a mitólógiákhoz? 8)

 

Erre majd fogok válaszolni, csak nem most. De ebbe csak menjünk bele; egyébként a Campbell-témát fel lehetne használni arra, h ki-ki a saját mitológiai v vallástörténeti olvasmányait esetleg megossza és vonatkoztassa itt a Star Wars értelmezésére.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Tud valaki ajánlani mítoszokról szóló könyvet? Melyiket érdemes vadászni?

 

Egyébként most, hogy teljes lett az SW Saga, valaki írhatna egy jó kis könyvet az egész történetről. Van is egy próbálkozás, a fickó azt ígéri, hamarosan könyv formájában is megjelenik az elemzése. Egyenlőre a honlapján olvasható az írása, de "csak" az első két részről. Azonban nincs kétségem affelől, hogy hamarosan találkozhatunk a további elemzésekkel is. Már csak az lenne a jó, ha ez a könyv nálunk is megjelenne (amire már most kevés esélyt látok). Alább megadom a címet, lehet böngészni :)

 

http://www.lardbiscuit.com/starwars.html

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egy nagyon jó barátommal, aki filmes (filmesztétikát tanul), meg egy másikkal, aki médiás, már tervezgetünk egy ilyen könyvet. Mondjuk a következő 4 évben vmikor (kettőnknek előbb doktorit kell írni, a harmadiknak diplomázni). Én elsősorban nem a mitológiai elemeket akarnám tárgyalni, hanem a kultúrákat megalkotó történeteket, ill. a történetvezetés, látvány, egyebek kultúrafikció-alkotó szerepét (ahogy Tolkiennél is, nekem a Star Wars-ban is leginkább a fikció összeállása, megalkotása és használata az érdekes).

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Lamorak! Ez nagyon jó!! Már alig várom, hogy kijöjjön bármiféle olyan könyve, ami a StarWars mélyebb rétegeit kutatja. Láttam már ilyet a Mátrix és a GYU esetében, de ez érthető is, hiszen ott egy befejezett sorozatról volt szó! Az SW is nagyon megérdemelne már, egy mélyenszántó művet.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Lamorak! Ez nagyon jó!! Már alig várom, hogy kijöjjön bármiféle olyan könyve, ami a StarWars mélyebb rétegeit kutatja. Láttam már ilyet a Mátrix és a GYU esetében, de ez érthető is, hiszen ott egy befejezett sorozatról volt szó! Az SW is nagyon megérdemelne már, egy mélyenszántó művet.

 

Huh, azokról ne beszéljünk, a GyU-sról semmiképp, remélem, nem olvasta senki, ne is tegye. Volt szerencsém lektorálni. A Mátrixost nem olvastam, de abba legalább Slavoj Zizek is írt egy cikket, aki legalább név--a többiek noname amerikai egyetemek noname oktatói, és semmi mondanivalójuk nincs.

Nem, ez a könyv nem olyan lesz, ez egy rendes könyv lesz :evil:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Lucas sokmindenből meritett az SW megalkotása során, de talán egyik film se volt rá akkor hatással, mint a Flash Gordon sorozat (najó talán csak a Hidden Fortress).

Ez föleg annak tudható be, hogy Lucas eredetileg ezt a sorozatot akarta átültetni mozi-vászonra. Ám a '30-as években nagy sikerrel futó sci-fi / fantasy/ kaland sorozat jogtulajai nem engedték, hogy az ifjú direktor eljátsza a jó kis licenszüket... George ennek ellenére felhasznált pár ötletet gyermekkori kedvencéből. Ime az egyik legszembeötlőbb párhuzam. A film eleji nyitó-szöveg:

 

titles.jpg

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Király Bomarr! Talán sokan nem is tudják, de a Flash Gordonban is úgy úszott be a szöveg, mint az SW-ben. Végre van kép róla. :)

 

Ha jól emlékszem, a TrilógiaDVD-n lévő hosszú dokumentum filmben egy nbagyon rövid mozgókép részlet is van az ihlető mű, felfelé úszó szövegéről.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ha jól emlékszem, a TrilógiaDVD-n lévő hosszú dokumentum filmben egy nbagyon rövid mozgókép részlet is van az ihlető mű, felfelé úszó szövegéről.

 

Jól emlékszel. :) Egyébként nekem hányingerem van a flash gordontól. :) Bár csak egy feldolgozást láttam, de elég volt annyi.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én nagyon kicsi voltam mikor láttam a Flash Gordon mozi-filmet (amit az SW film elkészülte után csináltak) és akkor nagyon tetszett. Kiváncsi lennék, hogy milyen lenne újranézni... valoszinű úgy járnék, mint a 'Támadás a Krull bolygó ellen' cimű filmmel. Rádöbbennék, hogy milyen borzalmasan gyenge :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Néha a külföldi csatornákon ellehet kapni a "Forbidden planet" cimű 1956-os keltezésű, feledésbe merült sci-fi filmet, amiből nekem annyi maradt meg, hogy valami nagy fénylényt lövöldöznek benne lézerágyukkal... szoval nem túl épületes, de lehetséges, hogy Lucasra inspirálólag hatott, mondjuk a hologrammok megjelenitésénél:

 

holo.jpg

 

Vagy esetleg a nagy mélységek érzékeltetésénél:

 

forb_generator.jpg

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Van sok ilyen utalás a filmekben, amik különböző filmekre utalnak. Van is egy rakat ilyen képem.  :wink:

 

Ez érdekelne.

Azt ugye tudjuk, hogy sok film merít az Sw-ből. Azt, hogy ez fordítva is igaz, én az 1-3- ban fedeztem fel, mivel a 4-6 elött alig éltem.

Max évjárat alapján tudtam eldönteni mi volt előbb, a tyúk vagy a tojás.

Az 1-3 nekem olyan, mintha linkekkel lenne tele más filmekhez, irodalmi művekhez. Az egész Saga egy spirituális gyűjtemény.

Jó lesz ha kijön az a könyv...

 

Pár háttértörténetben döbbenetes dolgok vannak arról, ahogy az egyes SW filmek összeálltak. Ijesztő és mosolyogtató Lucas első papírra vetett történetvázlatai. Hogy lett ebből valami? Nem sok választotta el az irtó nagy buktától. Valamilyen erő nagyon vele volt..

8)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egyébként nagyon érdekes, hogy egy tolkien megafan fog SW könyvet írni. :39:

 

Annyira nem fura, végül is mindkettő egy fantáziavilág. Ha mindkettőben elmerül, könnyebb közös pontokat találni.

 

:): És az a könyv rendesen könyvesboltban vagy hogy?

 

off : A könyv nekem is tetszett, már a GYU. Bár először az első oldal után letettem. Másnap adtam neki még egy esélyt és nekigyürkőztem, végül ittam a könyvet.

Fan az nem vagyok. És nincs is helyem neki az SW mellett.

A filmekből a 2. tetszett. A 3. vége annyira amerikai, hogy szinte vártam mikor úszik be egy sokcsillagos, piros csíkos zászló a képbe. :)

 

Az ízlés változik: időnként nem árt megkóstolni azt, ami nem ízlett vala, hátha…

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

:D: És az a könyv rendesen könyvesboltban vagy hogy?

 

Tolkien megafan, ez tetszik :P Egyszer a fantasya.hu-ra csináltunk egy interjút, aminek a címe is az volt, h 'Nem vagyok Tolkien-rajongó'.

 

Válaszolva a kérdésekre, igen, nyilván azt szeretnénk, ha ez egy rendesen kiadott és terjesztett könyv lenne majd. De azért ne kezdjetek még várakozni, centit vágni és ilyesmik; ez a projekt a következő mondjuk 4 évre van tervezve, mint mondtam, a leendő szerzők közül kettőnek doktorit, a harmadiknak diplomát kell még szereznie. Csak annyit tudok konkrétan ígérni, h igyekszem majd tájékoztatni, ha oda jutunk majd, szívesen köröztetek és véleményeztetek kéziratokat és fejezet-vázlatokat. A három szerző tudományos irányultságát ismerve nyilván lesznek benne műfajelméleti- és történeti kérdések, fikcióelmélet, mitológia és mitopoétika, kulturális keretek kérdései, ill. média-oldal (sorozatok, populáris kultúra), ilyesmik. De nagyon jól esik az érdeklődés, köszönjük szépen előre :(

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csak annyit tudok konkrétan ígérni, h igyekszem majd tájékoztatni, ha oda jutunk majd, szívesen köröztetek és véleményeztetek kéziratokat és fejezet-vázlatokat.

 

Állok elébe a dolognak. Az idő nem számít, csak legyen alapos. :(

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.