Ugrás a kommentre

Luke Skywalker, a remete


Ody Mandrell

Ajánlott hozzászólás

Számomra azért tetszett nagyon Luke, mert úgy lett más és erősebb, hogy közben mégis olyan maradt, mint régen. A drámája kézzel fogható és hiteles, aztán sokkal erősebb és bölcsebb lett, mégis esendő maradt, és még a humora is maradt.

 

Rábízták az unokaöccsét, hogy majd ő, a nagy jedi mester jó embert farag belőle és eltünteti belőle a gonosz csíráját, amit magában hordoz. Aztán ehelyett az egyre éledező gonoszságot se tudta kordában tartani, majd annyira kétségbe esett, hogy még egy pillanatra az is átfutott az agyán, hogy megöli a fiút. Mi ez, ha nem totális kudarc, tökéletesen megértem, hogy ez ennyire megtörte.

Főleg, hogy Kylot ez taszította igazán a sötétség felé és ezt Luke is tudja. Lehet, hogy enélkül is célt ért volna Snoke és Ben elárulta volna a jediket, de akkor és ott ez volt a fő katalizátor. Én nem hinném, hogy Benben Snoke vagy a sötétség torzította volna el azt az emléket, ahogyan azt se, hogy csak Reyt akarta megvezetni vele. Ben ezt tényleg úgy élte meg, ahogyan láttuk. Ő egy sokkal emberibb és árnyaltabb karakter, emiatt pedig ezt látom a legszebb értelmezésnek. Nem volt ő velejéig romlott, de jó ember se, egy kissrác volt, aki vívódott a saját erejével és érzéseivel, Luke pedig az ő szempontjából elárulta.

 

Na de vissza Luke-ra. Sok nagy jelenete van a filmben, mégis engem egy jelentéktelennek tűnő motívum ragadott meg leginkább. Kifakad, hogy a jedik milyen ostobák voltak és értéktelenek, el akarja pusztítani a könyveket, jön Yoda, aki ezt lazán megteszi, Luke meg meglepődik és kétségbe esik, hogy de hát azok milyen fontosak. Yoda meg kb. körberöhögi vele. Nekem ebből az a tanulság, hogy Luke a sok tanulás és fejlődés ellenére se fogta még fel igazán mi a jediség.

Úgy tesz, mintha már bölcsebb lenne a jediknél, mintha erkölcsileg felülemelkedett volna rajtuk, látja a hibáikat és kívülről jogosnak tűnően elítéli őket. Miközben nem is értette meg valójában miről is szól ez az egész. Azt hitte, hogy majd a sokezer éves anyagokból derülnek ki nagy igazságok, meg ez fog közelebb vinni bárkit is a lényeghez. De Yoda rávilágított, hogy semmi különleges nincs azokban a könyvekben. A jedik szellemisége nem abból fakad. És ezt Luke is tudta még régen, de mégis ahogy tapasztaltabb lett, úgy egyben "begyöpösödöttebb" is.

Az pedig külön parádés volt, hogy rápirított azzal, hogy még csak el se olvasta őket. És ez mutatja is egyben, hogy Luke-ban még bizony mindig ott van az a hebrencs fiú, aki anno volt. Hiába telt el annyi év és történt annyi minden, ekkor kicsit megvillant ugyanaz a Luke, aki a Dagobah kuckójában is ott volt. Egy esendő ember. Dehogy akarta ő megismerni a jedik múltját meg tanait, tényleg bujkálni és meghalni ment oda, elvágta magát az Erőtől és elkönyvelte magában, hogy a jediség úgy ahogy van rossz és ártalmas.

 

A rész végén pedig hatalmas volt, ahogyan "visszatért". A konkét topikban már írtam erről részletesen, itt most nem mennék bele. Nagyon remélem, hogy Erőszellemként visszatér és látjuk majd a továbbiakban is. Kétség nem férhet hozzá, hogy a legnagyobbak közé emelkedett. Mégis az tetszik a legjobban benne, hogy tette mindezt úgy, hogy nem lett egyértelműen a többi nagy jedi fölé emelve.

Tartottam tőle, hogy abba az irányba fogunk ellépni, hogy Luke-ból valami óriási bölcs lesz, aki erősebb és okosabb lesz mindenkinél. Akitől majd tényszerű igazságként kell elfogadni, hogy minden, ami eddig történt, és mindenki, aki korábban létezett csak tévedések láncolata volt, ő pedig erre rávilágít és megleli a "bölcsek kövét". Szerencsére nem ez történt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával korábban, redknight írta:

Kicsit sajnálom Mark-ot. Szemmel láthatóan egy aktívabb, klasszikus Jedi szerepkört szeretett volna inkább megformálni, mint kb. Obi-wan az EpIV-ben, csak 3 részen át. Szerencsére, az alakítása ennek dacára - vagy épp éppen ezért - kifogástalan.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Luke... ahogy a film nagy részével, úgy Rian Luke karakterével is sablonmentes tudott maradni. Ez kinek bejött, kinek nem. De gyanítom, hogy a legtöbben nem ilyen Jedi-mesterre számítottak a nagy Skywalker személyében. Függetlenül a Legendákban történtektől (növendékek felkutatása, Jedi Akadémia létrehozása, új Jedi Rend kiteljesedése), Luke Ep6 utáni életét a legkevésbé sem így képzeltem. Ez nem jelenti azt, hogy csalódott vagyok. Sőt, mivel nem erre számítottam, ettől érdekesebb az egész. Viszont bevallom, Luke motivációi számomra nem teljesen tiszták. Azt teljes mértékben meg tudom érteni, hogy csalódott saját magában, mint Ben Solo mestere, és felelősnek érezte magát születőfélben lévő Jedi Rendje pusztulásáért, és Kylo Ren megszületéséért. Még azzal is tudok azonosulni, hogy mid e miatt időre volt szüksége, hogy átgondolja a dolgokat. Viszont! Miért jobb, Jedisebb megoldás kivonni magát a felelősség alól, elrejtőznie a probléma elől, melyért részben ő felelős? Ahelyett, hogy elmenekül az Isten háta mögé, és várja a halált, nem az lett volna a legkevesebb, hogy eltakarítja a mocskát (tudom, ez így elég csúnyán hangzik), meggátolva ezzel többek közt Lor San Tekka és Tuanul falu többi lakójának halálát? Han Solóról nem is beszélve! Erejéből fakadóan Luke az utolsó szikra volt egy sötét korszakban és nem tett semmit. A tétlensége kártékonyabb, mint az, ha cselekszik és kudarcot vall. Azt is elég nonszensznek tartom, hogy azért, mert néhány tanítványa a sötétség csapdájába esett, feladta a Jedi Rend újjáteremtését. Egy több ezer éve létező rend utolsó tagja. Yoda utolsó szavaival is arra kérte, hogy adja tovább mindazt, amit tanult. Hogy a Jedi Rendnek újjá kell születnie. Azt is adom, hogy az általunk megismert Jedi Rend (Ep1-2-3, TCW) nem volt mentes hibáktól, sőt! Viszont annak, amit eredendően képviselt, igenis fenn kell maradnia. Igen, potenciálisan mindig fennáll a veszélye annak, hogy a növendékek egy része átáll a sötét oldalra. De ez benne van a pakliban, ilyen az élet. A sötét és világos oldal mindig is létezett és létezni fog, az egyensúlyra törekedve. A sötét oldal képviselői a hatalom megszerzésére és a terrorral való irányításra törekednek. A Jedik a béke és igazságosság képviselői. Ha ebből az egyenletből kivonjuk a Jediket, mi marad? Tartós, végleges béke sosem lesz, ilyen nem létezik. A jó és rossz harca egy örökös körforgás. Tehát Luke-nak a Bennel és társaival való kudarc ellenére tovább kellett volna adnia a tudását, lehetőséget teremtve ahhoz, hogy a Rey-hez hasonló személyek is képzésben részesüljenek, és reális esélyekkel képviseljék a világos oldalt. Egyébként az sem feltétlen igaz, hogy a mester tehet a tanítvány bukásáról. Ahogy Anakin, úgy Ben esetében is jellembeli vonás volt a bennük rejlő sötétség. Luke "ideje, hogy a Jediknek vége legyen" mondata alapján egy hülye hasonlat, de most nem ugrik be jobb: ne legyenek többé rendőrök, mert jó néhány korrupt lett és megölte korábbi társait és/vagy egyéb ártatlanokat. Sorscsapások történnek, ez az élet velejárója... de nem a menekülés és megadás a megoldás. Akkor már több értelmét látom a harcnak, menteni, amit menthető alapon. Kíváncsi vagyok, ti mit gondoltok Luke motivációiról.  

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerinted mit kellett volna tennie azok után ami Bennel történt? Minden lehetőségnek a végén az van, hogy meg kell ölnie. Erre láttuk, hogy nem volt képes. Persze. Mondhatjuk, hogy térítse vissza a jó oldalra mint az apját. Csak hogy Ben nem az apja. Teljesen más karakter. Képes volt pusztán hideg számításból megölni Hant úgy, hogy még nem is gyűlölte. Luke belenézett az elméjébe és nyilván látta ezt. Ilyen Erőhasználóval mit lehet tenni? Főleg ha az az unokaöcséd? Teljesen megértem azt amit Luke tett.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ha Luke felveszi a kesztyűt akkor megkell ölnie a testvére gyerekét, úgy hogy közben a testvére szentül hisz abban hogy Kylo még visszatérithető. Luke viszont látta, hogy nem az. Mennyire lenne in-character, ha ennek ellenére megölné? De van egy másik probléma is. A film végén Leia végre belátja, hogy Benen már nem lehet segiteni. Azt mondja a fiának annyi. Luke viszont erre azt feleli: senki nem tűnik el örökre. Tehát ő nem csak azt látja, hogy Kylo menthetetlen, hanem hogy még ha csak halványan is de Ben, a régi jó Solo gyerek még ott pislákol benne. Hogy tudná így megölni?

 

A jedi renddel nem csak általában van probléma. A probléma sokkal mélyebben gyökerezik annál hogy esetleg Windu vagy Yoda be volt gyöpesedve a Köztársaság végnapjaiban. A jedik folyamatosan kitermelték magukból a gonoszokat. És ezt átélte Luke is és átlátta azt is hogy nincs igazi ellenszer. Nincs semmiféle praktika vagy biztositék ami mellett biztosra vehető hogy a jedi rend a jövőben nem árasztja el megint gonosz erőhazsnálókkal a világot. Nem lepne meg egyébként ha a kánonban is a jedikből váltak volna ki a sithek anno. A másik hogy az óriási fényesség óriási sötétséget szül, mint mondja. Ha Luke vagy bárki más elkezdi tanitani a jediket akkor a másik oldal is erőre kap és megjelennek a túloldalon is az erős erőhasználók. A jedi rendnek ezért kell pusztulnia. Szerinte.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem Luke azért jutott erre az "ideje a Jediknek véget vetni" dolognak, mert rájött, hogy ő sem tud túllépni elődjei hibáin, nem tud tanulni belőle. Nem csoda, elvégre a régi Jedik voltak a mesterei, a régi Jedi Rendről szerzett ismereteket Lor San Tekkától, a felkutatott ereklyékből, és így tovább. És nem azt adta tovább, amit ő egyénileg megtanult, megtapasztalt, hanem Yoda, Ben Kenobi és a régi Jedi dogmák alapján kezdte el felépíteni a saját Jedi Rendjét, és a végeredmény ugyanaz lett: Yodáék kitermelték Darth Sidious császárt, ő kitermelte Kylo Ren fővezért. Sőt nagyon az az érzésem, hogy Luke hagyta Snoke felemelkedését.

A Jedik sok galibát csináltak, és ezekből Luke az ep8-ig nem tanult. Megismételte őket, így szerintem érthető, hogy végül arra jutott, hogy a Jedi Rendnek ideje tényleg veszíteni, mert a Galaxis legnagyobb háborúinak kitöréséhez masszívan közük volt. A Sith a Jedi Rendből jött létre, Palpatine-t hagyták felemelkedni, Darth Tyranus és Darth Vader a soraikból került ki, és most Kylo Ren és a Ren Lovagjai keverik a zűrt (és ha a Renek azok a Jedik, akiket Kylo magával vitt, akkor még szebb a helyzet).

Rey éppen ezért lesz jobb Jedi, mert tulajdonképpen semmit sem tud a Köztársaság végnapjaiban működő rendről. Nem tanult Yodától vagy Kenobitól, azok nem adtak át neki begyepesedett dogmákat, ahogy Luke is csak olyan alapokat adott neki, amiből egyrészt jobban átérezhette az Erőt, másrészt megtudhatta, miért volt rossz a Jedi Rend. Ugyanakkor Rey az eredeti, ősi Jedi könyvekből tanulhat, azokból az írásokból, amikből a - mondjuk így - szűz, ártatlan Jedi Rend nőtt ki. Amikből a béke őrei születtek. Luke folytatta az elkorcsosult Jedi Rendet, Rey viszont újra megalkothatja az eredeti, tiszta Jedi Rendet, mert semmi sem befolyásolja, semmi olyasmi, ami a korcsból jött át.

 

1 perccel korábban, Bomarr írta:

Nem lepne meg egyébként ha a kánonban is a jedikből váltak volna ki a sithek anno.

A kánonban is így van, egy kiugrott Jedi alapította meg a Sith Rendet.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

43 perccel korábban, Bomarr írta:

Ha Luke felveszi a kesztyűt akkor megkell ölnie a testvére gyerekét, úgy hogy közben a testvére szentül hisz abban hogy Kylo még visszatérithető. Luke viszont látta, hogy nem az. Mennyire lenne in-character, ha ennek ellenére megölné? De van egy másik probléma is. A film végén Leia végre belátja, hogy Benen már nem lehet segiteni. Azt mondja a fiának annyi. Luke viszont erre azt feleli: senki nem tűnik el örökre. Tehát ő nem csak azt látja, hogy Kylo menthetetlen, hanem hogy még ha csak halványan is de Ben, a régi jó Solo gyerek még ott pislákol benne. Hogy tudná így megölni?

Viszont ha nem tesz semmit, akkor tétlenül nézi, hogy a galaxis amiatt senyved, amit kreált. Az mennyivel jobb? Mennyivel Luke-osabb? Azt megértem, hogy miért mondta azt: elég a Jedikből, elég az új tanítványokból. De a már kitermelt gonoszt hagyni szabadon garázdálkodni a galaxisban valóban elég fura. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ebből a nézőpontból világosabb Luke száműzetése, egyetérteni viszont továbbra sem tudok vele. Mivel a visszatérése többször is zátonyra futott, Kylo megölése lett volna az egyetlen ésszerű opció a további vérontás megelőzése érdekében. Tiszta sor, és valahol érthető, hogy Luke ezt nem volt képes megtenni. Ahogy Obi-Wan is képtelen volt megölni korábbi barátját (noha végül rászánta magát). De Jediként meg kellett állítania a Sith-et. A száraz tényeket nézve Luke-nak is meg kellett volna ölnie Kylót és Snoke-ot. Értem, hogy ezt nem volt képes megtenni, de a rendelkezésére álló opciók közül ez lett volna a sok rossz közül a legkisebb. 

 

A régi mintájára alakuló új Jedi Rend érdekes téma. Mint írtam, benne van a pakliban, hogy a világos oldal képviselői rossz útra térnek. Valóban, a Sith Rend is így született. De nem vagyok biztos benne, hogy Jedik nélkül nem jönnének létre sötét oldalt használó szekták. Pl. nem tudhatjuk, hogy Snoke volt-e Jedi egykoron. Ha nem, akkor egyértelmű, hogy nem kellenek Jedik a sötét oldal képviselőinek megjelenéséhez. De mondjuk, hogy értem. Luke azt gondolhatta, hogy a Jedik kihalásával a sötét oldal sem nyer teret.  

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

4 perccel korábban, Donát írta:

Viszont ha nem tesz semmit, akkor tétlenül nézi, hogy a galaxis amiatt senyved, amit kreált. Az mennyivel jobb? Mennyivel Luke-osabb? Azt megértem, hogy miért mondta azt: elég a Jedikből, elég az új tanítványokból. De a már kitermelt gonoszt hagyni szabadon garázdálkodni a galaxisban valóban elég fura. 

Megint jön a kérdés, Mit tehetett volna? Ráadásul egyedül? Az ő esetében nincs jó döntés.

38 perccel korábban, Dzséjt írta:

Szerintem Luke azért jutott erre az "ideje a Jediknek véget vetni" dolognak, mert rájött, hogy ő sem tud túllépni elődjei hibáin, nem tud tanulni belőle. Nem csoda, elvégre a régi Jedik voltak a mesterei, a régi Jedi Rendről szerzett ismereteket Lor San Tekkától, a felkutatott ereklyékből, és így tovább. És nem azt adta tovább, amit ő egyénileg megtanult, megtapasztalt, hanem Yoda, Ben Kenobi és a régi Jedi dogmák alapján kezdte el felépíteni a saját Jedi Rendjét, és a végeredmény ugyanaz lett: Yodáék kitermelték Darth Sidious császárt, ő kitermelte Kylo Ren fővezért. Sőt nagyon az az érzésem, hogy Luke hagyta Snoke felemelkedését.

A Jedik sok galibát csináltak, és ezekből Luke az ep8-ig nem tanult. Megismételte őket, így szerintem érthető, hogy végül arra jutott, hogy a Jedi Rendnek ideje tényleg veszíteni, mert a Galaxis legnagyobb háborúinak kitöréséhez masszívan közük volt. A Sith a Jedi Rendből jött létre, Palpatine-t hagyták felemelkedni, Darth Tyranus és Darth Vader a soraikból került ki, és most Kylo Ren és a Ren Lovagjai keverik a zűrt (és ha a Renek azok a Jedik, akiket Kylo magával vitt, akkor még szebb a helyzet).

Rey éppen ezért lesz jobb Jedi, mert tulajdonképpen semmit sem tud a Köztársaság végnapjaiban működő rendről. Nem tanult Yodától vagy Kenobitól, azok nem adtak át neki begyepesedett dogmákat, ahogy Luke is csak olyan alapokat adott neki, amiből egyrészt jobban átérezhette az Erőt, másrészt megtudhatta, miért volt rossz a Jedi Rend. Ugyanakkor Rey az eredeti, ősi Jedi könyvekből tanulhat, azokból az írásokból, amikből a - mondjuk így - szűz, ártatlan Jedi Rend nőtt ki. Amikből a béke őrei születtek. Luke folytatta az elkorcsosult Jedi Rendet, Rey viszont újra megalkothatja az eredeti, tiszta Jedi Rendet, mert semmi sem befolyásolja, semmi olyasmi, ami a korcsból jött át.

 

A kánonban is így van, egy kiugrott Jedi alapította meg a Sith Rendet.

Pedig anno mennyire hittünk benne, hogy majd Luke más lesz. Hiszen ő már nem a régi Jedi rend terméke.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Donát: De pont az a központi téma hogy Luke-nak saját magában is megrendült a hite: már nem hiszi hogy ő a nagy hős aki megváltja a világot. Mert oké ő úgy tudja/gondolja hogy Kylo-nak halnia kell. De az is lehet hogy téved. Elvégre akkor is tévedett amikor kitanitotta. Pont arról beszél hogy hiába állitja be utólag mindenki a jediket vagy őt Luke-ot az utókor valami feddhetetlen legendának valójában aligha az(ok). Ráadásul nekem úgy tűnik hogy a jedik minél magasabb szintre jutnak annál inkább eltávolodnak a földi dolgoktól. Az ep.5-ben Yoda azt mondja Luke-nak, hogy hagyja meghalni a barátait. Nekem ez anno nagyon meredeknek tűnt. Öszintén szólva ez sokkal meredekebb mint amit Luke csinál.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

5 perccel korábban, Donát írta:

Viszont ha nem tesz semmit, akkor tétlenül nézi, hogy a galaxis amiatt senyved, amit kreált. Az mennyivel jobb? Mennyivel Luke-osabb? Azt megértem, hogy miért mondta azt: elég a Jedikből, elég az új tanítványokból. De a már kitermelt gonoszt hagyni szabadon garázdálkodni a galaxisban valóban elég fura. 

Miért, az mennyire Obi-Wanos, hogy megcsonkítja a legjobb barátját, tanítványát és szinte testvérét, majd kínok kínja között hagyja sorsára, aztán eltűnik 18 évre, míg Darth Vader szabadon garázdálkodhat. Valószínűleg sokan hálásak lettek volna, ha a Mustafaron Obi-Wan nem hagyja ott Vadert, hanem megöli. De nem tudta, ahogy Luke sem tudta megölni a testvére és a legjobb barátja fiát, akiben még látott valamennyi jót (és volt is benne, hiszen a film elején nem ölte meg Leiát, amikor módjában állt). És Luke maximum csak hat évre tűnt el (poén, hogy végül ugyanaz az üzenet sarkallta cselekvésre, ami Ben Kenobit is).

Szerintem Luke semmivel sem cselekedett érthetetlenebbül, mint Obi-Wan. És ez is egy remek dolog: Luke csak szimplán elkövette ugyanazt a hibát, amit a mestere, szinte ugyanazokból az okokból. Nem tudott végezni egy hozzá közelállóval, amikor meg kellett volna tenni. Eztán eltűnt, de amikor eljött az ideje, hogy megmozdítsa öreg hátsóját, meg is mozdította az új reménysugár útnak indításával.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

Megint jön a kérdés, Mit tehetett volna? Ráadásul egyedül? Az ő esetében nincs jó döntés.

Szembeszáll Kylo-val és megpróbálja legyőzni. Mondok egy példát: ha Obi belenézett volna Anakin jövőjébe pár évvel korábban, kétlem, hogy alvás közben képes lett volna őt megölni a jövő miatt. De ettől még amikor ténylegesen átállt akkor képes volt szembenézni vele és legyőzni. Luke dettó: nem volt képes lesújtani Benre, ami rendben van. Viszont amikor már sötétségbe taszította a galaxist egy maszkban, az már más tészta. Akkor már mint Jedi szerintem kötelessége lenne szembenéznie vele és megpróbálni legyőzni. Nem Leia, Han vagy maga miatt, hanem a galaxis sorsa miatt. Obi-wan sem mérlegelte Anakinnel szemben, hogy a legjobb barátját le kell vágni; mint Jedi, tudta mi a kötelessége és félretette a saját érzelmeit a galaxis sorsa miatt. Ez miért elképzelhetetlen Luke-tól?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2 perccel korábban, Donát írta:

Szembeszáll Kylo-val és megpróbálja legyőzni. Mondok egy példát: ha Obi belenézett volna Anakin jövőjébe pár évvel korábban, kétlem, hogy alvás közben képes lett volna őt megölni a jövő miatt. De ettől még amikor ténylegesen átállt akkor képes volt szembenézni vele és legyőzni.

Obi-Wan sosem tett ilyet. Sosem volt képes kinyirni Anakint. Még akkorse amikor Vader volt. Inkább kinyiratta magát.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

4 perccel korábban, Donát írta:

Obi-wan sem mérlegelte Anakinnel szemben, hogy a legjobb barátját le kell vágni; mint Jedi, tudta mi a kötelessége és félretette a saját érzelmeit a galaxis sorsa miatt. Ez miért elképzelhetetlen Luke-tól?

Mert ahogy Bomarr is írta, Obi-Wan sem tett ilyet. Nem ölte meg Vadert. Legyőzte, és? Ezzel mit ért el? Ez megmentette azokat az ezreket, akiket Darth Vader a Mustafar után megölt? Megmenekültek a lázadók a Profundity fedélzetén? Segített Raimus Antillesen? Jobb lett Tarkin Town lakosainak a sorsa? Obi-Wan győzelme egyetlen eredményt hozott: Vader még jobban elmélyedt a Sötét Oldalban. Nagyszerű! Ennyit ér a próba, és Obi-Wan csak próbálkozott, aztán ugyanazt az eredményt kapta, mint Luke, aki - Yoda tanításának megfelelően - már nem is próbálkozott.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Éppen most , Dzséjt írta:

Mert ahogy Bomarr is írta, Obi-Wan sem tett ilyet. Nem ölte meg Vadert. Legyőzte, és? Ezzel mit ért el? Ez megmentette azokat az ezreket, akiket Darth Vader a Mustafar után megölt? Megmenekültek a lázadók a Profundity fedélzetén? Segített Raimus Antillesen? Jobb lett Tarkin Town lakosainak a sorsa? Obi-Wan győzelme egyetlen eredményt hozott: Vader még jobban elmélyedt a Sötét Oldalban. Nagyszerű! Ennyit ér a próba, és Obi-Wan csak próbálkozott, aztán ugyanazt az eredményt kapta, mint Luke, aki - Yoda tanításának megfelelően - már nem is próbálkozott.

De szembeszállt Anakinnel és a lávaparton úgy hagyhatta ott, hogy Vadernek tuti annyi. Ez máris sokkal több, mint amit Luke valaha tett Kyloval szemben. Mint Jedi szerintem kötelessége lett volna szembeszállni a saját mocskával - ahogy Sky fogalmaz - a galaxis érdekében. És itt most lényegtelen, hogy Leia, Han vagy ő maga erről mit gondol. Ahogy Obi-wan esetében is lényegtelen volt, hogy Anakin a legjobb barátja volt. Szembeszállt vele, és tette a kötelességét.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

6 perccel korábban, Darth Sky írta:

Szerintem Obi-Wan azzal a tudattal jött el a Mustafarról, hogy megölte Vadert. Direkt nem keverem ide a Legendákat (ahol így van), de egy végtagok nélkül lángoló emberről joggal gondolhatta, hogy a halálán van. 

Nem! Egy sithnél sose! Pont ő tudhatta volna legjobban, Maul után, hogy addig amíg mozog bármi lehet! Oda kellett volna mennie és levágni. De erre persze nem volt képes, még a szenvedését se bírta nézni, teljesen érhető módon.

7 perccel korábban, Donát írta:

De szembeszállt Anakinnel és a lávaparton úgy hagyhatta ott, hogy Vadernek tuti annyi. Ez máris sokkal több, mint amit Luke valaha tett Kyloval szemben. Mint Jedi szerintem kötelessége lett volna szembeszállni a saját mocskával - ahogy Sky fogalmaz - a galaxis érdekében. És itt most lényegtelen, hogy Leia, Han vagy ő maga erről mit gondol. Ahogy Obi-wan esetében is lényegtelen volt, hogy Anakin a legjobb barátja volt. Szembeszállt vele, és tette a kötelességét.

Sz*rul! És ez a lényeg nem az eszme. Az eredményét tudjuk.

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

8 perccel korábban, Donát írta:

De szembeszállt Anakinnel és a lávaparton úgy hagyhatta ott, hogy Vadernek tuti annyi. Ez máris sokkal több, mint amit Luke valaha tett Kyloval szemben. Mint Jedi szerintem kötelessége lett volna szembeszállni a saját mocskával - ahogy Sky fogalmaz - a galaxis érdekében. És itt most lényegtelen, hogy Leia, Han vagy ő maga erről mit gondol. Ahogy Obi-wan esetében is lényegtelen volt, hogy Anakin a legjobb barátja volt. Szembeszállt vele, és tette a kötelességét.

Én sokszor láttam az ep3-at, de abban tuti nem volt annyi Vadernek. Otthagyta, és akkor még élt. Lélegzett, gyűlölködött, fájdalomtól üvöltözött. És pont Obi-Wan Kenobi az, akinek tudnia kéne, hogy egy Sith csak akkor halott, ha a szeme láttára nyúvad ki. Mert addigra párszor már összecsapott Darth Maullal, akit ugye ugyanúgy otthagyott egy "tuti annyi" állapotban. Sőt Darth Maulnál még tutibb volt, hogy halott. Vader látványosan élt még, amikor Obi-Wan otthagyta. Ott minden volt, csak az nem, hogy Vader tuti halott. A tuti az lett volna, ha átböki a fején a fénykardját, vagy belerúgja a lávafolyamba. Ez, hogy otthagyta az élő Vadert, nagyon-nagyon távol állt a tutitól, már akkor is, amikor Darth Maul visszatérése még nem volt porondon, azóta meg olyan messze van, hogy a Galaxisból is kirepült.

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Éppen most , Dzséjt írta:

Én sokszor láttam az ep3-at, de abban tuti nem volt annyi Vadernek. Otthagyta, és akkor még élt. Lélegzett, gyűlölködött, fájdalomtól üvöltözött. És pont Obi-Wan Kenobi az, akinek tudnia kéne, hogy egy Sith csak akkor halott, ha a szeme láttára nyúvad ki. Mert addigra párszor már összecsapott Darth Maullal, akit ugye ugyanúgy otthagyott egy "tuti halott" állapotban. Sőt Darth Maulnál még tutibb volt, hogy halott. Vader látványosan élt még, amikor Obi-Wan otthagyta. Ott minden volt, csak az nem, hogy Vader tuti halott. A tuti az lett volna, ha átböki a fején a fénykardját, vagy belerúgja a lávafolyamba. Ezt, hogy otthagyta az élő Vadert, nagyon-nagyon távol áll a tutitól, már akkor is, amikor Darth Maul visszatérése még nem volt porondon, azóta meg olyan messze van, hogy a Galaxisból is kirepült.

Ezer százalék, hogy halottnak hitte, mikor eljött a Mustafarról. Erről vitázni is kár. :) Egy szénné égő ember karok és lábak nélkül ki tudja hány száz fokon a partra vetve... na nee... 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

4 perccel korábban, Donát írta:

Egy szénné égő ember karok és lábak nélkül ki tudja hány száz fokon a partra vetve... na nee... 

Egy ketté vágott ember egy feneketlen aknába belezuhanva... Hm... Mi is lett annak a vége?

 

4 perccel korábban, Donát írta:

Ezer százalék, hogy halottnak hitte, mikor eljött a Mustafarról.

Az biztos, ami nagy hasznára vált a Galaxisnak, ugye. Te Obi-Wan tévhitét hozod fel pozitív erénynek Luke-kal szemben, miközben Obi-Wan tévhitének EREDMÉNYE ugyanazt, ha nem valami rosszabbat teremtett, mint amit Luke tétlensége. Mert Vader ÉLETBEN maradt, erről kár vitázni. Hogy Obi-Wan miben hitt, amikor eljött Mustafarról a lőtéri kutyát sem érdekli, hát még Vader későbbi áldozatait. A hitek ellenére ugyanúgy meghaltak, mint Kylo áldozatai. Obi-Wannak biztosra kellett volna mennie, nem hinnie. A tévhite miatt ezrek haltak meg, innét nézve még rosszabb is, mint amit Luke tett, mert Kenobinak ott volt az alkalma, hogy tényleg egyszer s mindenkorra pontot tegyen az ügy végére, aztán inkább úgy hagyta az egészet.

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

7 perccel korábban, Dzséjt írta:

Az biztos, ami nagy hasznára vált a Galaxisnak, ugye. Te Obi-Wan tévhitét hozod fel pozitív erénynek Luke-kal szemben, miközben Obi-Wan tévhitének EREDMÉNYE ugyanazt, ha nem valami rosszabbat teremtett, mint amit Luke tétlensége. Mert Vader ÉLETBEN maradt, erről kár vitázni.

Most nem a végső eredmény szempontjából beszélek a témáról - amiben igazad van, a lényegen nem változtatott sem Obi, sem Yoda - hanem a karakter magával szembeni elszámolásáról, kötelességéről. Ilyen szempontból a mérleg viszonylag egyszerű: Obi, Yoda -- nem tétlenkedett; Luke -- nem csinált semmit. Yoda se egyből ment el a Dagobah-ra, hanem szembeszállt a Sith-tel, akit hagytak felemelkedni. Még egyszer leírom: ha Luke megpróbálta volna valahogy eltakarítani Kylot az átállás után, de ez nem sikerült volna és ezután vonult volna a szigetre az számomra sokkal reálisabb lett volna.

 

Ami még itt bejátszhat és racionálisabbá teszi a dolgokat az a szégyenérzet. Talán Luke azért nem merte felkeresni Kylot és azért nem próbálta eltakarítani a mocskát, mert szégyenkezett azzal kapcsolatban amit tett, és képtelen volt szembenézni vele, kvázi a szemébe nézni.

 

 

4 perccel korábban, Bomarr írta:

Hát mikor otthagyta akkor élt szóval ja, erről tényleg kár. Pláne Maul után.

Aha. Szóval ha te ott hagysz valakit az égő házban rekedve, felteszed, hogy ezután is vígan élni fog. Oké... :) 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

 

Éppen most , Donát írta:

Aha. Szóval ha te ott hagysz valakit az égő házban rekedve, felteszed, hogy ezután is vígan élni fog. Oké... :) 

Jaj nemár Donát, ez most komoly? Én nem a Star Wars világában élek. Nincsenek ősi ellenfeleim akik visszatértek a halálból miután kettévágtam őket. De ha ezt megéltem volna és a Kiválasztott egy égő házban marad, akkor megfordulna bennem hogy még visszatérhet, igen.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

4 perccel korábban, Donát írta:

Most nem a végső eredmény szempontjából beszélek a témáról - amiben igazad van, a lényegen nem változtatott sem Obi, sem Yoda - hanem a karakter magával szembeni elszámolásáról, kötelességéről. Ilyen szempontból a mérleg viszonylag egyszerű: Obi, Yoda -- nem tétlenkedett; Luke -- nem csinált semmit. Yoda se egyből ment el a Dagobah-ra, hanem szembeszállt a Sith-tel, akit hagytak felemelkedni. Még egyszer leírom: ha Luke megpróbálta volna valahogy eltakarítani Kylot az átállás után, de ez nem sikerült volna és ezután vonult volna a szigetre az számomra sokkal reálisabb lett volna.

 

Ami még itt bejátszhat és racionálisabbá teszi a dolgokat az a szégyenérzet. Talán Luke azért nem merte felkeresni Kylot és azért nem próbálta eltakarítani a mocskát, mert szégyenkezett azzal kapcsolatban amit tett, és képtelen volt szembenézni vele, kvázi a szemébe nézni.

Luke véréről beszélünk! Obi-Wannak Anakin max. a legjobb barátja volt.

4 perccel korábban, Donát írta:

 

Aha. Szóval ha te ott hagysz valakit az égő házban rekedve, felteszed, hogy ezután is vígan élni fog. Oké... :) 

Ez iszonyúan gyenge hasonlat Donát, bocsi. :o

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.