Ugrás a kommentre

Luke Skywalker, a remete


Ody Mandrell

Ajánlott hozzászólás

2 órával ezelőtt, Yoda József írta:

Szerintem is Hanra vonatkozott, hisz miután ezt mondja Luke, rögtön odaadja neki a kockákat.

Leia Organa: I held out hope for so long, but I know my son is gone.

Luke Skywalker: No one's ever really gone.

 

Ha ez nem Benre vonatkozik, akkor megeszem a kalapom. Igen, közben Leiát Hanra is emlékezteti a kockákkal, hiszen az emléke megmarad. De a jelenet két szintű és az egyik a kocka, a másik pedig amire válaszolja ezt Luke. Igen, Luke tudja, hogy Ő nem hozhatja vissza Kylot. De ez nem jelenti azt, hogy nincs Kylo számára visszaút. Csak nem Ő a kulcs ehhez.

 

Ha Vader vissza tudott jönni, akkor Luke-nak hinnie kell benne, hogy bárki visszajöhet. És hisz is.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

10 perccel korábban, Donát írta:

Ha Vader vissza tudott jönni, akkor Luke-nak hinnie kell benne, hogy bárki visszajöhet. És hisz is.

Az biztos, hogy Luke elsősorban Benre gondolt, másodsorban Hanra, és talán kicsit magára is, mert tudta, hogy bele fog halni a trükkjébe. Viszont abban már nem vagyok biztos, hogy Kylo visszatérésében is hisz. Szerintem inkább arra gondolt, hogy Ben, mármint a jó Ben ott él Leiában Han emlékével együtt. Mert Ben Solo, aki jó ember volt, meghalt, bizonyos szemszögből nézve. Már csak az emléke maradt.

Azért vélem így, mert szerintem Luke is látja, ami elég látványosan jelen van az ep7-8-ban: Kylo szó szerint irtja, ami a fényhez köti. Vadernek ott volt a fia és a lánya, ez a szeretet pedig elég erős volt, hogy kirántsa a Sötét Oldalról. Ugyanakkor Kylónak mi maradt? Az apját megölte, a nagybátyját megpróbálta megölni, az anyjára is kimondta a halálos ítéletet, Rey-hez meg nem kötődik úgy, hogy az visszahozza a Sötét Oldalról, pláne nem az ep8 végén. Kell valami nagyon erős kapaszkodó, ami visszarántja az embert a Sötét Oldalról. Vadernek ez a gyerekei voltak. Kylo fogta és sorban letörte a kapaszkodókat. És szerintem ezt is jelképezi az utolsó közös jelenetük: Rey bezárja az ajtót, ezzel jelezve, hogy elvágta a köteléket, mert már ő is lemondott róla. A legtisztább, a sztori legoptimistább szereplője is lemondott Ben Solo visszahozásáról.

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

4 perccel korábban, pb69 írta:

Szerintem is egyértelműen Benre vonatkozott a kijelentés. Luke nem megmenteni jött, nem akarja és képtelen is lenne rá maga szerint, de ettől még őt sem tartja totálisan elveszettnek.

Dettó.

Dzséjt: szerintem a "Találkozunk még kölyök" is arra utal, hogy nem mondott ő még le róla teljesen. Most szellemként visszajöhet huhogni egy sort körülötte, de sokkal több értelme lenne, ha próbálna még hatni rá valahol. Kyloban mindig lesz egy adag fény, amit ő ugyan próbál eltörölni, de ez nem igazán megy. Pont ez az örökös kettősség az, ami miatt olyan speciális. Ő jóval közelebb áll a sötét ÉS világos oldal együttes használatához, mint Rey, akiben szinte semmilyen sötét szikra sincs.

 

És amíg van Benben jóság (copyright by Padmé) addig vissza is térhet. Mert ez végső soron egy mese.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával ezelőtt, Donát írta:

Ha Vader vissza tudott jönni, akkor Luke-nak hinnie kell benne, hogy bárki visszajöhet. És hisz is.

De ha hisz ebben Luke akkor miért mondja a filmben végig, hogy Bennek annyi?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával ezelőtt, Donát írta:

Dzséjt: szerintem a "Találkozunk még kölyök" is arra utal, hogy nem mondott ő még le róla teljesen.

Ebben is van ráció, de én most inkább arra hajlok, hogy Luke ezzel is csak azt fejezte ki, hogy Kylo nem győzött. Hasonló "beszólás", mint amikor Ben azt mondta Vadernek, hogy ha megöli a Sith, akkor nagyobb ereje lesz, mint addig valaha. Csak ez szarkasztikusabb.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2 órával ezelőtt, Donát írta:

szerintem a "Találkozunk még kölyök" is arra utal, hogy nem mondott ő még le róla teljesen. Most szellemként visszajöhet huhogni egy sort körülötte, de sokkal több értelme lenne, ha próbálna még hatni rá valahol.

Abban egyetértünk, hogy Luke Benre célzott, amikor Leiának mondta, hogy senki nem tűnik el végleg. Abban is, hogy Luke szerint Ben nem abszolút menthetetlen, csak épp ő nem tudja megmenteni. Viszont a "találkozunk még kölyök" kijelentés később nem ennek szól. Luke mondja korábban, hogy ha Kylo lecsap rá, akkor örökké vele lesz. Én úgy vélem, hogy az "elköszönés" ennek a megerősítése.

Nem elég, hogy csúnyán megvezette Kylot, de még véletlenül se nyugodjon bele abba a fiú, hogy most akkor Luke eltűnik onnan, sőt "meghal". Megerősíti a fejében elültetett magot, miszerint soha nem fog tőle megszabadulni. Vésse jól az eszébe, hogy bármikor és bárhol felbukkanhat az öreg Luke, hogy kvázi kísértse őt a fény képében.

 

Ettől függetlenül úgy gondolom, hogy Luke nem tartja kizártnak Ben valamilyen értelemben vett megtérését. Többféleképp is lehet értelmezni, hogy senki nem tűnik el végleg. Nekem pl. Anakin ugrott be. Vader lett belőle, Sidious el akarta törölni Anakint, sőt saját maga is el akarta törölni korábbi önmagát, Obi-Wan és Yoda is azt mondták, hogy Anakin nincs többé. Mégis volt egy fia, aki azért akart jedi lenni, mert az apja egy hős jedi volt.

Kenobi sajátos nézőpontból mesélt sztorija Anakinról igencsak necces, de az vitathatatlan, hogy Luke-ot ez indította el a jedik útján. Luke egy hatalmas hőst látott, érzett az apjában, miatta akarta a jediséget. Olyannyira ráérzett erre az Anakinra, hogy még amikor a legsötétebb esküdt ellenségéről kiderült, hogy valójában ő az apja, ő volt egykor Anakin, még akkor is megérezte benne a pozitívumokat, az egykori jedit és hőst.

Szóval hiába tett úgy mindenki, mintha Anakin soha nem létezett volna és végleg elragadta volna a sötétség. Jött a fia, aki amúgy még csak nem is ismerte, soha nem is találkoztak, mégis végül visszahozta Anakint. Fogalmazhatjuk úgy is, hogy Anakin bizony nem tűnt el nyom nélkül, az ő pozitív lenyomata volt az, ami alapján Luke hitt benne, amit megragadott és aminek segítségével megtérítette. Azt a Vadert, aki amúgy sokkal stabilabban állt a sötét oldalon, mint Kylo valaha.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

11 perccel korábban, pb69 írta:

Megerősíti a fejében elültetett magot, miszerint soha nem fog tőle megszabadulni. Vésse jól az eszébe, hogy bármikor és bárhol felbukkanhat az öreg Luke, hogy kvázi kísértse őt a fény képében.

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

24 perccel korábban, pb69 írta:

Ettől függetlenül úgy gondolom, hogy Luke nem tartja kizártnak Ben valamilyen értelemben vett megtérését. Többféleképp is lehet értelmezni, hogy senki nem tűnik el végleg. Nekem pl. Anakin ugrott be. Vader lett belőle, Sidious el akarta törölni Anakint, sőt saját maga is el akarta törölni korábbi önmagát, Obi-Wan és Yoda is azt mondták, hogy Anakin nincs többé. Mégis volt egy fia, aki azért akart jedi lenni, mert az apja egy hős jedi volt.

Kenobi sajátos nézőpontból mesélt sztorija Anakinról igencsak necces, de az vitathatatlan, hogy Luke-ot ez indította el a jedik útján. Luke egy hatalmas hőst látott, érzett az apjában, miatta akarta a jediséget. Olyannyira ráérzett erre az Anakinra, hogy még amikor a legsötétebb esküdt ellenségéről kiderült, hogy valójában ő az apja, ő volt egykor Anakin, még akkor is megérezte benne a pozitívumokat, az egykori jedit és hőst.

Szóval hiába tett úgy mindenki, mintha Anakin soha nem létezett volna és végleg elragadta volna a sötétség. Jött a fia, aki amúgy még csak nem is ismerte, soha nem is találkoztak, mégis végül visszahozta Anakint. Fogalmazhatjuk úgy is, hogy Anakin bizony nem tűnt el nyom nélkül, az ő pozitív lenyomata volt az, ami alapján Luke hitt benne, amit megragadott és aminek segítségével megtérítette.

De ez irreleváns az alapján ahogy Benhez áll. Az apjában érezte a világos oldalt. Benben nem, és csak ez számít.

24 perccel korábban, pb69 írta:

Azt a Vadert, aki amúgy sokkal stabilabban állt a sötét oldalon, mint Kylo valaha.

Én ezt nem mondanám. Szerintem a látszat ellenére Vader gyengébb lábakon állt a sötét oldalon mint Ben.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

6 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

Én ezt nem mondanám. Szerintem a látszat ellenére Vader gyengébb lábakon állt a sötét oldalon mint Ben.

Szerintem Vader addig állt nagyon stabilan a Sötét Oldalon, amíg rá nem jött, hogy van egy fia (ez ugye nem sokkal az ep4 után történt). Ezután nagyjából mintha elfűrészelték volna a szék lábait, a bespini párbaj után meg kirúgták az egészet a lába alól. Kylo meg szerintem pont az ellentéte. Az ep7-ben, de még az ep8 elején is instabilan áll a Sötét Oldalon, de az ep8 végére teljesen elkötelezte magát.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

17 perccel korábban, Donát írta:

A kézenfekvő alkalom erre pont Leia szövegére lenne, de ott is cáfol inkább.

Pedig épp akkor mondja Luke, hogy nem tudja megmenteni. Plusz amit írtál, a filmben végig ezt sugallja. Miatta vonult száműzetésbe is. Ha csak egy kis esély lett volna rá szerinted nem próbálja meg visszatéríteni?

 

Korábban is gondoltam már erre, de Luke azért se akarta elhagyni a szigetet mert akkor elkerülhetetlenül szembe kellett volna néznie Kylo-val, viszont szerintem megölni képtelen lett volna. Akár csak az apját. Feloldhatatlan ellentét lehetett ez benne.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

3 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Pedig épp akkor mondja Luke, hogy nem tudja megmenteni. Plusz amit írtál, a filmben végig ezt sugallja. Miatta vonult száműzetésbe is. Ha csak egy kis esély lett volna rá szerinted nem próbálja meg visszatéríteni?

 

Korábban is gondoltam már erre, de Luke azért se akarta elhagyni a szigetet mert akkor elkerülhetetlenül szembe kellett volna néznie Kylo-val, viszont szerintem megölni képtelen lett volna. Akár csak az apját. Feloldhatatlan ellentét lehetett ez benne.

De ez hol ellenkezik azzal, amit írtam.

Már korábban is megállapodtunk abban, hogyha Kylo megmenthető, akkor sem Luke az alkalmas személy erre. Anakin esetében Luke volt kvázi az egyetlen, aki visszahozhatta, Kylo esetében pedig ő az egyedüli, aki biztosan alkalmatlan erre a közös múlt miatt. Kylot ő nem tudja megmenteni, de ez nem jelenti azt, hogy nem megmenthető, épp csak nem Luke erre a megfelelő személy. És erre céloz Luke is, mikor mondja, hogy senki sem tűnik el örökre.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Luke érdekesen mesél pl. Vaderről. Azt mondja, hogy egy jedi felelős Darth Vader létrejöttéért. Azért ez így távolról sem fedi a valóságot. Úgy látszik a szellemekkel ezt nem beszélték át. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

4 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Luke érdekesen mesél pl. Vaderről. Azt mondja, hogy egy jedi felelős Darth Vader létrejöttéért. Azért ez így távolról sem fedi a valóságot. Úgy látszik a szellemekkel ezt nem beszélték át. 

Luke itt kiábrándultságában és csalódottságában egyértelműen hülyeségeket beszél. Olyan, mint egy durcás kisgyerek, akinek elvették a játékát a homokozóban. Az ő élete nagyon sokáig mentes volt a konkrét kudarcoktól. Nyilván érte néhány hatalmas trauma, de ezek nem az ő hibájából fakadtak, igazából ő bármihez nyúlt, abból lényegében arany lett. Elég idős korában kellett először szembenéznie azzal, hogy bizony ő is hibázhat hatalmasat, és őt is megérintheti a belső sötétség.

Át kellett esnie azon a folyamaton, amin a legtöbben már fiatalkorukban átesnek. Hogy teljesen elveszítik a hitüket, az önbizalmukat, ezt pedig kivetítik a világra. Hirtelen minden és mindenki rossz lesz, minden hiábavaló volt, mindenki tévedett, hagyni kell mindent a fenébe, a világ megérett a pusztulásra. Az sem véletlen, hogy az apját Vaderként emlegeti fel. Szerintem ebben benne van, hogy már rá sem tekint megmentett hősként, benne is csalódott, az ő megtérítését is semmisnek veszi.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

27 perccel korábban, pb69 írta:

Luke itt kiábrándultságában és csalódottságában egyértelműen hülyeségeket beszél.

Vagy csak nem jól tudja. ;) Tudjuk, hogy Luke nagyon sokat kutatott a Jedik történelme után. Azt hiszem abban megállapodhatunk, hogy nem alaptalanul mondta azt amit. A Jedik roppant arrogánsak és belterjesek voltak, dogmatikus elvekkel. Vadert tekintve nem hinném, hogy megtagadná azt amit akkor tett. Egyszerűen Kylo miatt akkora bűntudatot érez, hogy az mindent beárnyékol a múltjában.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Azért ez nem olyan meglepő. A IV-V-VI-ban Obi-wan egyértelműen saját hibájának festi le Anakin elvesztését. "Azt hittem, én is lehetek olyan jó mestere, mint Yoda. Tévedtem."

 

Hogy azóta mit beszéltek erről és mit nem, azt nem tudom. De Anakin átállásának körülményeiről max a szellemekről értesülhetett, hiszen a Birodalom még azokat az infókat is próbálta eltörölni a galaxis színéről, ami a Birodalom alatt egyesek számára elérhetőek voltak a Köztársaságról vagy a Jedi Rendről - akkor el tudjuk képzelni mennyire lehetett könnyű egy olyan infót megszereznie Luke-nak, ami eleve szpuertitkos volt és kábé csak Anakin és Palpatine tudott róla a Birodalom idején.

 

Más kérdés, hogy a szellemek valóban felvilágosíthatták volna Luke-ot - de úgy fest, hogy Luke továbbra is előszeretettel inkább Obi-want okolja, ami ráadásul nagyon jól illeszkedik Luke Jedikről előadott narratívájába. 

 

Amúgy lehet Vader megmentése alapból feszkót szült Luke és Obi-wan szelleme között. Elvégre a Szellem kerek-perec kijelentette, hogy Anakin menthetetlen. Megölette volna Vadert Luke-kal. Luke bebizonyította, hogy tévedett, és emiatt simán tarthatja szűk látókörűnek Obi-want, aki ki akarta nyíratni vele a saját apját.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Obi-Wan mennyit tudott volna elmondani? Ő nem volt ott ezeknél az eseményeknél, csak a legvégén. Vagy szellemként már mindenre rálátása van? Ez elég vak folt. Luke az elején idealizálta az öreget. Talán akkor változott meg a véleménye amikor megtudta, hogy Obi nem mondta el az igazságot neki.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Annyit simán elmondhatott volna neki, amennyit Padménak mondott az EpIII-ban: Anakin és az egész köztársaság Darth Sidious cselszövésének áldozatává vált. Anakin elméjét eltorzította Sidious. Szerintem, ha ezt tudná Luke, a saját monológját is úgy adná elő Reynek, hogy a Jedik hagyták Sidioust, hogy romba döntse a Köztársaságot, eltérítse az apját, Anakint, akit nem mellesleg egy Jedi nevelt ki. Azzal, hogy Luke úgy fest egyedül Obi nyakába varja a dolgokat, kicsit mintha sötétben tapogatózna. Vagy csak dühében lesarkítja a dolgot. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

4 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

Vagy a saját kudarcát vetíti rá a jedikre. Amit mond az végül is igaz, de nem a teljes igazság. Mi láttuk mi történt. :D

Igen. Mondjuk a teljes igazsággal sem javul a Jedik renoméja. Khm...

- Mace "ha igaz, elnyerted a bizalmam" Windu...

- Kolar, Fisto, Tiin mesterhármas...

- "nagyon veszélyes összehozni kettejüket" kémkedés :D 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

7 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

Végül is akkor mégis csak igazat mondott Luke. :P 

A Jediknek mindenképpen nagy szerepük van abban, hogy Anakin átállt, csak nem kizárólagos.

 

Amúgy én nagyon remélem, hogy Luke-nak elmesélte Obi-wan a sztorit. Mint leendő Jedi mester anno, fontos lett volna tudni, hogy Obi-wan miként bukott el Anakinnel. Yoda is ugyanerről beszél Luke-nak. A kudarc átadása az egyik legfontosabb.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Mondjuk azért Obi-Wannak annyiból nagy a felelőssége, hogy ő volt Anakin nevelője tíz éven át. Ő nevelte fel, mondhatjuk. Neki kellett volna megtanítania, hogy álljon ellent a Sötét Oldalnak, neki kellett volna nem hagynia, hogy Palpatine-nal barátkozzon, stb. Szóval mint tanára, mentora, nevelője és barátja, első sorban Obi-Wannak kellett volna Anakint jó úton terelni. Nyilván rengeteg más dolog is közrejátszik (Anakin jelleme, a Jedik szabályai, Obi-Wan járatlansága a tanításban, stb...), de Kenobi volt a mester.

És Luke ugye egyedüli felelősnek érezte magát Kylo megszületéséért (ahogy Obi-Wan is, hiszen már az ep3-ban mondja, hogy kudarcot vallott Anakinnal), hiheti úgy, hogy ugyanígy, mint mester Kenobi is felelős Vader megszületéséért.

Kicsit lehet ez így zavarosra sikerült, szóval megpróbálom egyszerűbben is megfogalmazni: Luke a saját felelősségérzetét kivetítheti Obi-Wanra is.

 

Amúgy tényleg jó lenne, ha egyszer valaki venné a bátorságot és megmutatná nekünk Anakin és Luke első eszmecseréjét. Mert szép-szép, hogy Anakin kinyírta Palpatine-t, de több mint húsz évig szörnyetegként élt, és Luke-nak, Leiának és Hannak is szép számmal okozott fájdalmat. Ugyanígy Bennel és Yodával is lett volna mit megbeszélni még, arról az apróságról nem is szólva, hogy Anakin és Ben között is lehet némi feszkó, mivel ugye Ben csak levágta Vader kezét-lábát és otthagyta egy lávaparton szénné égni, amitől örökre nyomorék lett, míg Vader nyakon vágta Bent egy fénykarddal. :) 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem Luke-ból egyértelműen a csalódottság és kiábrándultság beszél, amikor a jedikről van szó, ezért nagyon erősen eltúlozza a lehúzásukat. Aztán szép fokozatosan újra magára talál (ebben jókora szerepe van Yodának is) és rájön, hogy ő maga is félreértelmezte a jediséget, abban pedig megtalálja az erényeket és a jót. Ezt mi sem bizonyítja jobban, hogy a rész végére felhagy azzal, hogy véget vessen a jediknek. Pedig simán mondhatná azt, hogy ő meghal, ezzel az utolsó jedi is elmegy és vége. De nem, ő azt mondja, hogy nem ő az utolsó jedi, amivel egyértelműen a jedik hagyatékát bízza Reyre.

 

Amúgy az öreg Luke-nak a saját sületlenségei mellett másoktól is kellett hallgatnia párat. Legalábbis először Reyt, majd Bent is fel kell világosítania arról, hogy minden, amit mondanak, tévedés. :) 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

16 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

Luke feladata nem az volt, hogy Jediket képezzen. Neki "csak" az apját kellett megmentenie. Ezt így a végén tisztán lehet látni. Rey lesz az aki újra életre keltheti a rendet.

Ezt így nem feltétlenül jelenteném ki. Inkább azt mondanám, hogy Luke nem jól fogott neki ennek a feladatnak. Vélhetően ő maga is túlságosan idealizálta a jediket, illetve túl nagy terhet rakott saját magára. Amikor megérintette a sötétség, akkor ezt nem tudta feldolgozni, méltatlannak érezte, egy végső kudarcnak. Olyannak, amilyet egy jedi nem engedhet meg magának.

Nem tudjuk milyen volt mesternek, de valószínűleg egyfajta erkölcsi tökéletességet akart közvetíteni a jediséggel. Ez pedig több szempontból sem jó. Egyrészt hazugság, mert a jedik soha nem voltak feddhetetlenek, ahogyan senki sem az. És ez a másik, amiért nem jó megközelítés, mert lehetetlen is ezt elvárni bárkitől. Bennél is az lehetett a legfőbb probléma, hogy el lett fojtva benne minden negatívum, elvégre egy jó jedi csak pozitív dolgokat érezhet, tehet és sohasem hibázhat.

 

Szerintem többek között Yoda szavainak is ez volt a lényege. Luke-nak igenis feladata a tanítás, hogy továbbadja a tudását, a tapasztalatait. Csak nem szabad ezt megszűrni, csak a jóra koncentrálni azért, hogy az elődeidet, saját magad vagy épp a tanítványaid elé tárt példát ideologizáld. Be kell ismerni a hibákat, a kudarcokat és az ezekből levont tanulságokat is át kell adni a tanulóknak. Így ők már nem fogják ugyanazokat a hibákat elkövetni, a jó példákat viszont követhetik. Ezáltal haladhatják meg a mesterüket, ami a helyes irány.

 

Amúgy elég valószínű, hogy Luke valamilyen formában még vissza fog térni. Elvégre Yoda megtanította neki a leckét, ő ezt meg is értette. Viszont még senkinek nem tudta átadni ezt a tapasztalatot, hiszen Rey-jel pl. nem is találkozott már utána. Ahogy Qui-Gon segítette Yodát és Obi-Want, aztán Obi-Wan és Yoda Luke-ot, úgy segítheti Luke is az Erővel való eggyé válása után Rey-t.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Na, ezzel nagyon egyet tudok érteni.

Plusz még Luke nehézségeihez hozzátenném: eléggé gyorstalpalót kapott egy polgárháború kellős közepén. Szóval igazán a Jediségnek is csak az alapjait ismerte meg, ráadásul még 20+ év padawankodásból sem lesz valakiből instant mester (khm... Obi-Wan Kenobi), azt is tanulni kell. Luke talán rosszul is állt hozzá azzal, hogy egyből egy tucat tanítványa lett. Ráadásul Benből kiindulva már egyik sem volt kisgyerek, mindegyik kialakult világképpel bíró felnőtt volt. Tudjuk, hogy ez Luke-nál is problémát jelentett, nehéz volt elfogadnia például, hogy az Erőben egy kő és egy X-szárnyú felemelése ugyanaz, mert azt nagyobbnak, nehezebbnek ismerte.

Szóval Luke talán jobban járt volna, ha csak egy embert képez évekig, arra az egy tanítványra fókuszál, megtanítja neki az alapokat egy helyen, aztán járják kicsit a Galaxist, jediskednek. Aztán Luke fogadhatott volna új tanítványt, meg a régi padawan is egyet magának. És akkor már a két pár kétfelé mehetett volna a Galaxisban jediskedni és tanítani. Aztán így tovább. Ezzel egyrészt elkezdhették volna lassan, fokozatosan visszaállítani a hitet a Jedi Rendbe, másrészt élettapasztalatot gyűjtenek a mesterek és a tanítványok, harmadrészt egy tanítványra könnyebb koncentrálni, mint egy tucatra.

Luke ezzel szemben egy tucat tanítványt fogadott, majd úgy elzárkózott velük a külvilágtól, hogy sokan már az ep7 előtt is csak legendának hitték Luke-ot, de még a politikai vezetők is csak annyit tudtak, hogy elvonultan él a fene tudja hol és a hírét sem hallották évek óta. Még Leia is csak annyit tudott, hogy Bennel van valahol.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.