Ugrás a kommentre

Luke Skywalker, a remete


Ody Mandrell

Ajánlott hozzászólás

Rey szerintem azért nem túl jó analógia, mert ő semmilyen szinten nincs árnyalva. Luke hozzá képest maga volt az ördög. Luke bennem is úgy élt mint a tökéletes hős. Miért? Mert az amit az apjával kapcsolatban tett, az óriási pozitív érzelmi töltet! Ezt megkapod a VI végén. És nem az marad meg, hogy levágta a kezét...na és? Vadernek le lehet vágni a kezét, kit érdekel nem igaz? Pedig az a mozzanat nagyon is fontos Luke karaktere szempontjából. Rian tényleg nagyon jól meglátta a karakterben rejlő lehetőséget. Most, hogy ezért bebukott a film 20-30 milliót a kasszáknál kit érdekel? :D  Legalább lett egy jó és érdekes folytatás.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ezzel nem fogok vitába szállni, de ez azért van, mert ez te vagy és én, meg még X ember, aki nem azon akad fenn, hogy Kylo berepült a hangárba és belőtt egy torpedót és miért nem szívott ki mindenkit a vákuum. No komment. Sokszor kívánom, bár csak Johnson olvasná a fórumunkat. Néha az a kényszerképzetem támad, hogy a sok fanyalgó miatt megcsömörlik, és az új trilógiájában az a bátorság, amit az ep8-ban mutatott, nem fog már megjelenni. Nagyon őszintén mondom: ne legyen igazam.

Johnson oly mértékben érti a Star Warst és gondolta tovább, hogy szeretnék egyszer emiatt kezet rázni vele. És ez nagymértékben azon múlott szerintem, ahogy Luke-ot tovább gondolta. Megcsinálhatta volna nekünk az ultimate herót, aki még a korábbi növendékei után is fénykarddal áll ki az Első Rend ellen és az első útjába esőt Jedi mesterré neveli ki harminc perc leforgása alatt. Erre ő olyasmit adott, ami következik az ep5-6-ból, érdekes és szerethető. Nem szeretem Luke-ot az ep4-6-ban, de imádom minden jelenetét az ep8-ban. Szeretem, amikor csak szarkasztikusan annyit mond, "oké, Jakku nagyjából tényleg a semmi közepe", ahogy azt is, amikor felmondja az aláírásomban szereplő szöveget. Értem miért nem tetszik ez sokaknak, miért nem tetszett Hamilnek sem, de én pont ezért imádom. Azért, mert az ep7 után az ep8-ra várakozva egyszer sem képzeltem el, hogy Luke egyszerűen hegykén félredobja öreg fénykardját.

Mert nem érdekes az, amit várunk. Az az érdekes, amit nem várunk. És szerintem az a legszomorúbb, hogy Johnson képes volt a hőst várók és az újdonságot váróknak is megfelelni, csak az előbbi csoport nem jutott el oda, hogy meglássa a hőst. Mert az ep8-ban abból a Luke-ból, aki a Jedi Rend megsemmisülését készítette elő és elküldte Rey-t, az a Luke lett, aki kiállt egy hadsereg ellen egy lézerkarddal és azt mondta: van még egy Jedi. Így várt a nem várt karakterből a várt hős.

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

9 perccel korábban, Dzséjt írta:

Azért, mert az ep7 után az ep8-ra várakozva egyszer sem képzeltem el, hogy Luke egyszerűen hegykén félredobja öreg fénykardját.

Ha ezt nem is, de az EPVIII-as Luke kódolva volt a VII-be! Aki ezt nem látja az ne nézzen többé filmet.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 héttel később...
1 órával korábban, Dzséjt írta:

Márpedig Luke nagyon is készen állt erre. Azért állt kint a peremen, amikor Rey befutott, hogy elvégezze az utolsó rituálét, amivel leszámol a Jedikkel. Csak az Erő (újra) közbeszólt.

Ezzel azt akarod mondani, hogy Luke meg akarta ölni magát? :o

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem, arra gondoltam, hogy el akarta pusztítani a fakönyvtárat és a könyveket. Az enciklopédia szerint azért állt ott a fehér Jedi köpenyben, mert egy végső rituáléra készült, amivel felszámolja a jediséget. A fehér ruhát eztán akkor öltötte magára legközelebb, amikor ment felgyújtani a fát. Szóval szerintem már az ep7 végén/ep8 elején erre készült. Azért volt Jedi szerelésben, mert éppen el akarta pusztítani a fát, csak hezitált, mint az ep8-ban is, és közben befutott Rey. Erre meggondolta magát és gyorsan át is öltözött.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Hogy olvastam én az enciklopédiát? Erre nem is emlékszek. :facepalm:  Amúgy nekem mindig is fura volt, hogy minek áll ott talping díszben, ha utána nyakig szarosan flangál fel s alá. De akkor így már érthető.

 

Bár ha fel akarta gyújtani, hol volt a gyújtó?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 3 héttel később...

Luke önfeláldozására a legjobb bizonyíték a film végi jelent. Főleg azután nagy dolog ez a Jeditől, hogy már ő sem bízott magában. Mert Rey-nek ugye arról beszél, hogy: "All because I was Luke Skywalker, Jedi Master. A legend" - mert elbukott. A film végén a gyerekek viszont abszolút pozitív fényben, hősként beszélnek róla: "....Luke Skywalker Jedi Master"  - a végén ismét hőssé vált, legendává, amilyen régen is volt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Előtte keserűen beszélt erről, de a végén valószínűleg ő maga is úgy gondolta volna, hogy most már megérdemli, hogy legendává váljon. Persze nem ezért csinálta, hanem azért, mert kötelességének érezte megtennie, és egyszerre adott esélyt a megmaradt Ellenállásnak a menekülésre és fricskát Kylo Rennek. Ezzel nemcsak a galaxisnak tartozott, hanem saját magának is.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 3 héttel később...

Az Erő egyensúlya című kisfilmben Rian mond pár érdekességet amit már mi is érintettünk itt.

 

Luke hozzáállásának lényege, hogy rájött, hogy ha visszaálltja a Jedi rendet akkor kezdődik minden előröl. A Kylo kudarc ezt erősítette meg benne. Miközben segítene a barátainak, a nagyobb jó érdekében nem kel útra, nem úgy mint a Birodalom Visszavágban, amikor Yoda és Obi-Wan kérésének ellenére mégis elmegy. Tudja, hogy sokkal nagyobb jót szolgál ha nem avatkozik bele a dolgokba. Megérti, hogy a Jediknek ki kell halni, hogy egy új és tiszta forrásból törjön elő a fény, ami talán jobb lesz. 

 

Az egész Luke-Rey szekvencia a stafétabot átadásáról szól. És mi lehetne ehhez jobb helyszín mint a Jedik bölcsője? Visszatérünk a forráshoz, hogy újra kezdjük. Sajnos megvan az esélye, hogy Kylo ugyanúgy megteszi a sziget ledarálását mint ahogy Snoke is akarta. Remélem nem lesz ez a sorsa ennek a mitikus helynek.

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

11 perccel korábban, Darth Revan9 írta:

Viszont, ha nincsenek a világos oldalnak bajnokai, akkor a sötét oldal akkor is elemészt mindent. A film végén Luke arra világít rá, hogy a Jedik újjászületve visszatérnek.

De nem mindegy, hogy milyen Jedik térnek vissza. A Luke által is képviselt, magukból kifordult, öntelt rendszer vagy az alapvető, dogmáktól mentes rendszer. Luke akárhogy is nézzük, Ben és Yoda tanait vitte tovább, ugyanazokat a tanokat, amik kitermelték a Dookukat, Windukat és Anakinokat. Tulajdonképpen lehet, hogy az, hogy Luke attól a Yodától tanult, aki a Jedi Rend leépülésének 1000 évéből 800-ban maga is hozzájárult a leépüléshez, ártalmasabb volt, mintha Luke senkitől sem tanult volna. Ahogy Rey.

Luke-tól ő már tényleg csak a legalapabb alapokat tanulta meg. Mi az Erő és ne légy öntelt. Ennyi. A többit azokból a könyvekből fogja elsajátítani, amit talán ezer éve nem látott Jedi, és még Luke sem törte agyon-vissza magát, hogy beléjük lapozzon.

Arra meg aztán végképp rávilágít a film, hogy a Világos Oldalnak nem csak és kizárólag a Jedik a bajnokai. Maga Luke mondja, hogy önhittség azt állítani, hogy ha nincsenek Jedik, elbukik a fény. Ha nincsenek Jedik, nem fog mindent elemészteni a Sötét Oldal, mert a Jediken kívül vannak más bajnokok is. Ott harcolnak a Lázadók Szövetségében vagy az Ellenállásban, vagy hívják őket éppen úgy, ahogy. Poe Dameron, Finn és Rose ugyanúgy a Világos Oldal bajnoka, mint Rey vagy Luke.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

26 perccel korábban, Dzséjt írta:

A többit azokból a könyvekből fogja elsajátítani, amit talán ezer éve nem látott Jedi, és még Luke sem törte agyon-vissza magát, hogy beléjük lapozzon.

A harmadik leckében célzást tesz Luke, hogy olvasta a könyveket. Persze nem tudom ez mennyire kánon. :D

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az új Jediknek, vagy az új világos oldali Erő-használóknak szerintem valószínűleg az ős-Jedik útját kell járniuk. Tehát, az első Jedik ösvényét kell követni. Ők ez Erő sugallatára képezhették magukat. Így újjászületve, tiszta lappal kezdhetnek.

Igen, lehetnek mások is a világos oldal bajnokai. Akár nem Erő-használók is. De azért felbukkanhatnak a jövőben olyan bajnokok a sötét oldalon, akik elképesztő Erő-használók lehetnek. Ellenük elsősorban a világos oldalon fénykard forgató Erőhasználók kellenek. Gondoljuk bele mihez kezdenének a lázadók, vagy az ellenállók, ha az ellenség erői tele lennének Kylo Renekkel, Snoke-okkal, Sidious-okkal, Vader-ekkel.

Az utolsó Jedik végkifejleténél maradva. Az Ellenállás maradékának nem sikerült volna elmenekülnie, ha nem lett volna Luke és Rey. Újranézve a filmet, egyértelmű, hogy Luke és Rey nélkül fényes győzelmet aratott volna az Első Rend és Leiáékat a földbe taposták volna.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

38 perccel korábban, Darth Revan9 írta:

Újranézve a filmet, egyértelmű, hogy Luke és Rey nélkül fényes győzelmet aratott volna az Első Rend és Leiáékat a földbe taposták volna.

Ez kétségtelenül így van. Itt azon lesz a hangsúly, milyen lesz az új formáció. Mert hogy lesz az biztos.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

5 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Miközben segítene a barátainak, a nagyobb jó érdekében nem kel útra, nem úgy mint a Birodalom Visszavágban, amikor Yoda és Obi-Wan kérésének ellenére útra kel, hogy megmentse a barátait. Tudja, hogy sokkal nagyobb jót szolgál ha nem avatkozik bele a dolgokba.

Ennek ellenére mégis ezt javasolja Reynek. Hogy egy Birodalom visszavág béli Luke jellemű vezető kell az ellenállásnak,aki cselekszik,nem ő.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

19 órával ezelőtt, Darth Revan9 írta:

Gondoljuk bele mihez kezdenének a lázadók, vagy az ellenállók, ha az ellenség erői tele lennének Kylo Renekkel, Snoke-okkal, Sidious-okkal, Vader-ekkel.

Amit a klónok kezdtek 10 000 Jedivel. Vagy amit Jango Fett kezdett Coleman Treborral. Vagy Pryce Kanannel. Vagy Grievous minden általa kivégzett Jedivel. Vagy Cad Bane Bolla Ropallal. Vagy egy egyszerű anooba Even Piellel. Vagy Dogma Krell-lel. ;) Nem kell ahhoz Erőhasználónak lenned, hogy megölj egy Erőhasználót. Nem egyszerű mutatvány, de nem is lehetetlen.

De eleve elég valószínűtlen, hogy túl sok Sötét Oldal menedzser kerülne egy csárdába, mert a filmek elég jól bebizonyították, hogy kettő is alig fér meg egymás mellett, nemhogy annyi, hogy az "ellenség erői tele legyenek velük". Eleve ezért létezik a két Sith szabály, mert kettőnél több már hajlamos megölni egymást. A Sith Birodalom azért pusztult el, mert felőrölték a belháborúk.

És a TCW-ben láthattuk is, amint előkerült Maul és Savage, vagyis a Sith-ek száma négyre nőt, máris Sidious ellen törtek, erre az öreg jól elkente a szájukat. De Sidiousnak az sem jött be, amikor Tyranus már Sith tudást adott át Asajj-nak, mert jól tudta, mi lesz annak a következménye.

De Sidious kicsinálta a Sith-eknél gyengébb éjnővéreket is, mert azoktól is tartott, és simán kinyíratta Tyranust, és hajlandó lett volna megszabadulni Darth Vadertől is, de végül az ölte meg őt. Kylo Ren meg lazán megölte Snoke-ot.

Szóval eleve elég kicsi a valószínűsége annak, hogy túl sok sötét oldali kerül egy helyre, ha mégis, néhány év, évtized vagy évszázad alatt úgyis összeomlik a birodalmuk, mert halomra gyilkolják egymást. A maradékot meg a hétköznapi hősök néhány világos oldali Erőhasználóval eltakaríthatja. Mert a helyzet az, hogy mindig többen lesznek a hétköznapi emberek, mint az Erőhasználók, akik általában a probléma részei. Az első Sith-ek a Jedikből lettek, és ahogy Luke mondta, az érdemeik ezután sem túl pozitívak, hiszen hagyták felemelkedni Darth Sidioust, hagyták megrontani Anakin Skywalkert, hagyták kitörni a klónok háborúját. Luke meg megteremtette Kylo Rent. Szóval a felismerése helyes, miszerint az a Jedi Rend, amit ő még képviselt, pusztulásra van ítélve.

Amit majd Rey fog képviselni, az lehet a jövő, de annak már nem feltétlen kell Jedinek lennie, sőt még fénykardra sem feltétlen van szüksége. Ahogy Luke is akkor vált Jedi lovaggá, amikor eldobta a fénykardját, és akkor bukott el, amikor egy szörnyű pillanatban leakasztotta az övéről. És azzal állította vissza a hírnevét, hogy Kylo Ren ellen egyszer sem használta (függetlenül attól, hogy jelen sem volt nagy fegyvertény, hogy Kylót anélkül alázza, hogy bármikor is támadna - érdemes összevetni a Kylo vs. Luke-ot a bespini Vader vs. Luke-kal).

19 órával ezelőtt, Darth Revan9 írta:

Az utolsó Jedik végkifejleténél maradva. Az Ellenállás maradékának nem sikerült volna elmenekülnie, ha nem lett volna Luke és Rey. Újranézve a filmet, egyértelmű, hogy Luke és Rey nélkül fényes győzelmet aratott volna az Első Rend és Leiáékat a földbe taposták volna.

Az nyilvánvaló, hogy Rey és Luke nélkül az Ellenállás ott pusztul. De ez nem jelenti, hogy akkor kész, ennyi, örökre a Sötétség uralkodik és egy deka jó ember nem születik ezután, aki felveszi a harcot a gonosszal. A Birodalom fényes győzelmet aratott a Jedik fölött, mégis elcseszte a napjukat egy halom nem Erőhasználó emberke - jóllehet a Jedik sokban hozzájárultak ehhez, de az endori csatát nem Jedik nyerték meg, hanem néhány plüssmaci, egy corelliai csempész meg egy hamiskártyás. ;) Ráadásul az Uralkodót sem egy Jedi, hanem egy Sith Nagyúr nyúvasztotta meg.

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én változatlanul úgy vélem, hogy a galaxisnak szüksége lesz világos oldali fénykardforgató Erő-használókra is. Akkor is, ha a hétköznapi figurák is jól be tudnak fűteni a sötét oldal híveinek. És akkor is, ha az egyszerű lények többen vannak.

Másik szemszögből nézve. A Star Wars-ban szerintem az Erőhasználó figurák népszerűsége megkérdőjelezhetetlen. A Jedik a fénykard suhogtatással és a ez Erő használattal a Star Wars egyik alapvető jellemvonását testesítik meg. Valószínűleg ha megkérdeznénk a gyerekeket, vagy a fiatalabbakat, akkor nagyon sokan kedvenc Star Wars szereplőikként, vagy motívumként olyan figurákat, vagy elemeket sorakoztatnának fel, mely a Jedikhez (Sithekhez, vagy más fénykardforgató Erő-használókhoz) kötődik. Ha a Disney újabb és újabb generációkat akar megnyerni, akkor nem teheti meg, hogy tartósan lecsökkenti a Jedik, (vagy utódaik) szerepét.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én meg azért remélem, hogy a Disney-Lucasfilm nem ennyire felszínesen közelíti meg a témát. Star Wars = fénykardforgató Erőegerek. Hála az égnek, a Rogue One, a Solo, de még az ep8 is azt jelzi, hogy akik felelősek a franchise-ért, tudják, hogy ennél jóval több érdekes és fontos dolog van az SW-ben, és nem a rajongókat akarják kielégíteni annyival, hogy beszórnak pár ezer Erőhasználót, aztán tessék, élvezkedjetek a fénykardotokkal. Ráadásul, ha minden részben Jedi és Sith seregek aprítanák egymást, mi a frásztól lenne az különleges? Unalmas lenne. Most az ep2 egyik legkülönlegesebb eleme, hogy csak abban látunk akcióban 200 Jedit. Ha tíz film szólna erről, abban mi lenne a speckó? Semmi az ég adta egy világon.

 

De ez itt már off, maradjunk Luke Skywalkernél.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Mindig felhozzák Luke ellen, hogy rá akart támadni Benre, és hogy ez mennyire karakteridegen. Luke pontosan azt csinálta itt, mint anno Vader ellen amikor az felhergelte azzal, hogy a testvérét fogja áttéríteni. Luke mindig hevesen reagált ha a számára fontos dolgok vagy személyek kerültek veszélybe. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

"Forrófejű, akár az apja."

Szerintem sem karakteridegen. Pontosan az a hév késztette abban a múló pillanatban a fénykardja aktiválására, ami miatt elrohant Bespinre megmenteni a barátait, vagy megtámadta Vader a Halálcsillag II-n, miután az a testvérét vette célba. Itt is látta, hogy a szeretteit elpusztíthatja Ben, hát újra valami drasztikusat akart ez ellen tenni. Csak míg anno eljutott Bespinre vagy ledarálta Vadert a hévben, addig most mindez már csak tényleg néhány másodpercig tartott. A baj, hogy Ben meglátta a kivont fénykardot. :( 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Kicsit off lesz,de nekem a napokban is eszembe jutott ez a jelenet egy vita kapcsán. Illetve pont,hogy nem lett az mert épp vettem volna a levegőt,hogy na most akkor beszólok és lesz ami lesz csak akkor bevillant a kép. Ahogy Luke nézi a fénykardot a kezében,közben megfordul Ben és utána indul a lavina.

Persze semmi komolyra ne gondoljatok. Csak hasznosak néha ezek a hétköznapi Jediségek. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 3 héttel később...
2018. 05. 01. - 15:26, Ody Mandrell írta:

Az Erő egyensúlya című kisfilmben Rian mond pár érdekességet amit már mi is érintettünk itt.

 

Luke hozzáállásának lényege, hogy rájött, hogy ha visszaálltja a Jedi rendet akkor kezdődik minden előröl. A Kylo kudarc ezt erősítette meg benne. Miközben segítene a barátainak, a nagyobb jó érdekében nem kel útra, nem úgy mint a Birodalom Visszavágban, amikor Yoda és Obi-Wan kérésének ellenére mégis elmegy. Tudja, hogy sokkal nagyobb jót szolgál ha nem avatkozik bele a dolgokba. Megérti, hogy a Jediknek ki kell halni, hogy egy új és tiszta forrásból törjön elő a fény, ami talán jobb lesz. 

 

Az egész Luke-Rey szekvencia a stafétabot átadásáról szól. És mi lehetne ehhez jobb helyszín mint a Jedik bölcsője? Visszatérünk a forráshoz, hogy újra kezdjük. Sajnos megvan az esélye, hogy Kylo ugyanúgy megteszi a sziget ledarálását mint ahogy Snoke is akarta. Remélem nem lesz ez a sorsa ennek a mitikus helynek.

Kicsit folytatva ezt a gondolatsort, Rian nyomán. 

 

A film legvége teszi igazán helyre Luke tettének nagyságát. Leia mondja az elkeseredett Rey-nek, hogy megvan minden amire szükségük van. És itt nem csak a lányra gondolhat, hanem a reményre is, amire a galaxisnak szüksége van, és amit Luke cselekedete ébreszt fel. A kis srácok utolsó jelenete pont ennek a reménynek a gyakorlati kivetülése. Szerintem Luke karaktere aligha kaphatott volna ennél nagyobb dicsőséget az új trilógiában. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.