Ugrás a kommentre

Luke Skywalker, a remete


Ody Mandrell

Ajánlott hozzászólás

1 órával korábban, pb69 írta:

Luke esetében viszont egyetlen dolog van, ami indokol mindent, a biológiai kapcsolat, ami apjához köti. Persze régen kevésbé törték magukat az alkotók mélyebb motivációkkal, de ez az "én vérem, ezért csak mindennél fontosabb lehet" motívum nekem sosem volt elég meggyőző.

Luke motivációija nekem speciel Padmé moticájójánál jobban működik. Utóbbinál máig nem egészen világos hogy hol és mikor szeretett bele Anakinba (Padmé oldaláról testi vonzalomnál többet valahogy nem nézek ki a naboo-i jelenetekből) és miért gondolja pacifista létére hogy buckalakó nőket és gyerekeket mészárolni emberi dolog. Luke-nál viszont a kezdettől fel volt épitve hogy az apja nem csak példakép, hanem mindenki aki ismerte az apját hozzá hasonlitja: olyan jó pilóta mint az apja, olyan türelmetlen mint az apja. Állandóan az apja árnyékában él olyannyira, hogy először a fénykard is amit használ az apjáé. És amikor előkerült a sötét titok nem az derül ki, hogy ez az egész hazugság, csak a sztori végét tudta rosszul. De a nagy hős akit magában idealizált részint valóban létezett. Anakin valóban nagy jedi volt. A nagy apai eszménykép létezik és Luke már csak a naivitása miatt azt is azt hiszi hogy visszahozhatja. Tényleg olyan hihetetlen, hogy akit egész életében csodált azt nem megölni hanem megváltani akarja?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

36 perccel korábban, Bomarr írta:

Luke motivációija nekem speciel Padmé moticájójánál jobban működik. Utóbbinál máig nem egészen világos hogy hol és mikor szeretett bele Anakinba (Padmé oldaláról testi vonzalomnál többet valahogy nem nézek ki a naboo-i jelenetekből) és miért gondolja pacifista létére hogy buckalakó nőket és gyerekeket mészárolni emberi dolog.

A szerelem ilyen szempontból nem logikus dolog, így szerintem azt a részélt firtatni, hogy mikor és miért szeretett bele Anakinba, nem feltétlenül érdemes. A buckalakók mészárlása emberi dolog, nyers bosszú, ami sajnos nagyon is jellemző az emberekre. Padmé nem helyeselte vagy értett egyet a dologgal, pusztán próbálta az önsanyargatásból vigasztalni kicsit Anakint, még mielőtt még mélyebbre süllyed. Nem túl nagy sikerrel persze.

Ez arra tökéletes példa, amikor a személyes érzelmek felülírnak mindent, a józan észt meg pláne. Padmé is ember volt, szerette Anakint, így megbocsájtotta neki amit tett. Még a 3 végén is próbált volna ajánlatot tenni, menteni a menthetetlent, amikor már azt is tudta, hogy Anakin miket művelt közvetlen előtte. Pedig nagyon könnyen belátható, hogy sehova nem vezetett volna, mert ott már akkora törés volt Anakin személyiségében, illetve a kapcsolatukban, hogy úgyse működött volna.

41 perccel korábban, Bomarr írta:

Luke-nál viszont a kezdettől fel volt épitve hogy az apja nem csak példakép, hanem mindenki aki ismerte az apját hozzá hasonlitja: olyan jó pilóta mint az apja, olyan türelmetlen mint az apja. Állandóan az apja árnyékában él olyannyira, hogy először a fénykard is amit használ az apjáé.

Oké, de ezzel már csak felnőttkorában szembesült. Akkor hallott először az apjáról, még ha többen hozzá is hasonlítgatták, akkor se tartom túl hitelesnek, hogy Luke-nak már az élete célja legyen a jediség. Főleg, hogy amikor kijelenti Kenobinak, hogy jedi akar lenni, mint az apja, akkor még szó nem volt arról, hogy mindenki hozzá mérné. Beruék aligha meséltek neki az apjáról ilyen sztorikat, sőt kifejezetten másik oldalról közelítették meg a dolgot és nem akartak semmit elmondani erről a múltról.

44 perccel korábban, Bomarr írta:

És amikor előkerült a sötét titok nem az derül ki, hogy ez az egész hazugság, csak a sztori végét tudta rosszul. De a nagy hős akit magában idealizált részint valóban létezett. Anakin valóban nagy jedi volt.

Hát nagyon csak részint létezett. Anakin bizonyos tekintetben nagy jedi volt, de más szempontból meg sose volt még csak átlagos jedi se. Sőt, jó vagy nagy ember meg sose volt. Luke semmit nem tudott az apjáról, a hallomások alapján úgy képzelte el, mint valami tökéletes figurát, de szörnyen messze volt ez a valóságtól.

45 perccel korábban, Bomarr írta:

A nagy apai eszménykép létezik és Luke már csak a naivitása miatt azt is azt hiszi hogy visszahozhatja. Tényleg olyan hihetetlen, hogy akit egész életében csodált azt nem megölni hanem megváltani akarja?

A nagy apai eszménykép létezik, csak pár perc alatt alakult ki a semmiből. Most attól tekintsünk el, hogy teljesen hamis, mert ezt Luke nem tudhatta. Egész életében csodálta? Nem hinném, gyakorlatilag a hős jedi apjáról érdemben először 19 évesen hall, nem csodálta ő egész életében. A megváltással meg az a gond, hogy azért Luke is sejtheti, hogy nem lehetett az apja olyan tökéletes mintaember és mintajedi, ha aztán a galaxis mészárosa lett belőle. Persze naivitásból hihet ilyenekben, csak mindent ennek alárendelni számomra furcsa. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

5 órával ezelőtt, pb69 írta:

Oké, de ezzel már csak felnőttkorában szembesült. Akkor hallott először az apjáról, még ha többen hozzá is hasonlítgatták, akkor se tartom túl hitelesnek, hogy Luke-nak már az élete célja legyen a jediség. Főleg, hogy amikor kijelenti Kenobinak, hogy jedi akar lenni, mint az apja, akkor még szó nem volt arról, hogy mindenki hozzá mérné. Beruék aligha meséltek neki az apjáról ilyen sztorikat, sőt kifejezetten másik oldalról közelítették meg a dolgot és nem akartak semmit elmondani erről a múltról.

Szerintem pont a kiemelt rész a lényeg. Luke egyértelműen nem való farmernek. Beru ugye mondja is. Elvágyakozik, és alighanem misztifikálja a saját apját, akiről semmit sem tud, csak hogy űrhajókon szolgált (teher hajó navigátorként) és akiről szomjazza az információkat. Owenék szemlátomást nem azt mondták Anakinről hogy egy szemétláda volt, hanem hogy egy átlagember volt, aki nem harcolt a háborúban. Viszont a sztori nem lehetett túlságosan meggyőző, mivel Luke egyből elhiszi Obi-wan verzióját, fel sem hozva többet, hogy Owenék tök mást mondtak. Ennek az oka alighanem az lehetett, hogy Obi-wan sokkal több infót oszt meg Luke-kal, mint Owenék valaha, így a története is százszor hihetőbb. Amikor Luke rákérdez Obi kapcsán, hogy "ismerte apámat?" Owen egyből elhajtja, hogy ne ez érdekelje. Alighanem ez jellemezte a kommunikációt köztük ebben a témában. Azaz Luke minimális infót tud csak az apjáról, de amit tud, az közelebb áll hozzá, mint bármi, amit Owenék adhatnak neki a Tatuinon. Ezen túl pedig nem sok infója lehet az apjáról. Ráadásul amit Obi mond, az Luke-nak is sokkal tetszetősebb, erős táptalajt adva az idealizálásnak, és annak, hogy vágyjon arra, hogy apja nyomdokaiba lépjen.

5 órával ezelőtt, pb69 írta:

A nagy apai eszménykép létezik, csak pár perc alatt alakult ki a semmiből. Most attól tekintsünk el, hogy teljesen hamis, mert ezt Luke nem tudhatta. Egész életében csodálta? Nem hinném, gyakorlatilag a hős jedi apjáról érdemben először 19 évesen hall, nem csodálta ő egész életében. A megváltással meg az a gond, hogy azért Luke is sejtheti, hogy nem lehetett az apja olyan tökéletes mintaember és mintajedi, ha aztán a galaxis mészárosa lett belőle. Persze naivitásból hihet ilyenekben, csak mindent ennek alárendelni számomra furcsa. 

A fentiek miatt nem a semmiből alakul ki. Adott egy apa figura, aki hajókon szolgált, és akinek titok övezi az életét. És adott egy fiú, aki elvágyódik a csillagok közé, így természetes, hogy alapból is inkább az apját tekinti példaképnek, nem pedig a földet túró Owenéket (hogy Krennicket idézzem csak most egy Skywalker kapcsán: Farming? Really?). Luke szomjazza az infókat, és amikor végre kap egy kézzel fogható információt Obi-wantól, nevesül, hogy az apja hatalmas Jedi volt, akkor egyből ő is arra vágyik, hogy az ismeretlen, idealizált apa útjára lépjen.

Illetve nem is egyből. Mert először derék jellemről tanúbizonyságot téve a kötelességeit helyezi előbbre, de amikor a Tatuinon nem marad senkije és semmije, egyértelmű számára a helyzet: azon az úton szeretne elindulni, ahol az apja is elindult. Az apja, akinek a személyéről eddig nem tudott semmit, akinek misztikus titok övezte az életét, és akiről kiderült, hogy nem volt nála jobb pilóta a galaxisban (sem ügyesebb harcos). Figyelembe véve Luke izgágaságát és pilóta céljait, szerintem egyáltalán nem meglepő, hogy apja nyomdokaiba akar lépni, és elképesztő mód idealizálja innentől kezdve.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Akár tudhatja is, hiszen ez akkor már hat éve köztudomású, hála Casterfónak. Viszont az biztos, hogy Luke nem ezért beszél úgy Vaderről, ahogy, mert neki viszont gőze sem lehet arról, mit tud Rey és mit nem.

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

10 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

Luke hány éve tűnt el? 

A bloodline alapján kb fél évvel az endor után visszavonult a nyilvánosságtól, néha feltűnt itt- ott, de elvileg nagyon senki sem tudta, hogy épp hol van, mit csinál. Az Ahch-ton  meg 6-7 évet lehetett kb. Ahogy én értelmezem az idővonalat.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

36 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

Akkor tényleg kivonta magát a galaxis életéből. Az biztos, hogy a bloodline ideje alatt még megvolt a jedi akadémiája. 

Márha azt a néhány tanítványt akadémiának lehet nevezni... Nekem a TLJ regényváltozata alapján az jött le inkább, hogy Luke nem is igazán akart tanítványokat.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

8 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

Nem olvastam, ezt nem tudom. A filmből viszont nekem az jön le, hogy Kylo miatt csalódott.

 

Egyébként ha nem akart tanítványokat, akkor miért kezdett bele az egészbe? 

"Sok éven át egyensúly volt az Erőben. Én nem vettem magam mellé tanítványt, és a sötétség sem vált erősebbé. De aztán megszületett Ben, az unokaöcsém, és benne is sűrűn és erősen buzgott a Skywalker-vér. Én pedig voltam olyan önhitt, hogy azt gondoltam, képes leszek tanítani. Hogy át tudom adni neki a tudásomat, és akkor nem én leszek az utolsó jedi."

 

Ez a könyvből van, de a filmben is benne van csak más szavakkal kicsit. Szóval Ben miatt vágott bele lényegébe

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az mondjuk szerintem sem jön le a filmből, hogy Luke nem akart tanítani, ugyanakkor az benne van, hogy Bennel együtt kezdte a többi tanítványt is tanítani:

 

"I took him and a dozen students, and began a traning temple."

 

Tehát Ben előtt nem volt más tanítványa, vele együtt fogadott még be egy tucatot. Ami talán nagy hiba volt, hiszen így nem tudott csak Benre koncentrálni, márpedig azért régen nem véletlen volt szabály, hogy egy mesternek csak egy tanítványa lehet. Ez viszont olyan szabály, amit nem is szabadna megmásítani. Lehet lassabb lenne így újraépíteni a Jedi Rendet, de jobb Jedik születnének. Mint láthattuk, a másik módszerrel a tanítványok fele a Sötét Oldalra állt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

6 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

Ez viszont olyan szabály, amit nem is szabadna megmásítani. Lehet lassabb lenne így újraépíteni a Jedi Rendet, de jobb Jedik születnének. Mint láthattuk, a másik módszerrel a tanítványok fele a Sötét Oldalra állt

Miközben egyetértek, azt is gondolom, hogy Ben esetében ugyanez történt volna, ha Luke-nak csak ő lett volna a tanítványa. A benne erősödő sötétség hatására Luke ugyanúgy eljátszott volna a gondolattal, hogy ott és akkor véget vethet a dolognak. Mondjuk az lehet, hogy Ben nem ébredt volna éppen akkor fel, de alapból a helyzetre adott Luke válasz nagyjából ugyanaz lett volna.  

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

3 órával ezelőtt, Donát írta:

Miközben egyetértek, azt is gondolom, hogy Ben esetében ugyanez történt volna, ha Luke-nak csak ő lett volna a tanítványa. A benne erősödő sötétség hatására Luke ugyanúgy eljátszott volna a gondolattal, hogy ott és akkor véget vethet a dolognak. Mondjuk az lehet, hogy Ben nem ébredt volna éppen akkor fel, de alapból a helyzetre adott Luke válasz nagyjából ugyanaz lett volna.  

De az is lehet, hogy ha csak egyedül vele foglalkozik, rá figyel, akkor nem éri akkora sokként a sötétség, amit Benben lát, és nem reagál rá ennyire drasztikusan.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Pontosan! Ha csak egyetlen egy emberre koncentrálsz, máshogy reagálhatsz dolgokra. Például könnyen lehet, hogy pont ez a megosztott figyelem az oka annak, hogy Snoke közel tudott férkőzni Benhez. Persze nem garancia, hogy így máshogy alakultak volna a dolgok, mármint teljesen máshogy, hogy nem születik meg Kylo Ren. De más szituáció könnyen eredményezhet más eredményt. És az viszont biztos, hogy ha csak Ben a tanítványa, az átállás után nem visz még magával hat másik tanítványt is.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

10 perccel korábban, Dzséjt írta:

Pontosan! Ha csak egyetlen egy emberre koncentrálsz, máshogy reagálhatsz dolgokra. Például könnyen lehet, hogy pont ez a megosztott figyelem az oka annak, hogy Snoke közel tudott férkőzni Benhez. Persze nem garancia, hogy így máshogy alakultak volna a dolgok, mármint teljesen máshogy, hogy nem születik meg Kylo Ren. De más szituáció könnyen eredményezhet más eredményt. És az viszont biztos, hogy ha csak Ben a tanítványa, az átállás után nem visz még magával hat másik tanítványt is.

Ez tuti. :D 

Mondjuk szerintem Bent a tanítványok mellett is duplán figyelte Luke. Mégis csak a rokona, Darth Vader leszármazottja és Leia gyermeke, akit Luke-ra bízott a testvére.

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én inkább megfordítanám a dolgot. Inkább Ben szemszögéből és sorsát tekintve lett volna nagy különbség, ha egyedüli tanítvány, nem is annyira Luke oldaláról. Ha teljes figyelem hárul Benre és ő lehetett volna A (nagybetűs) padawan, akkor azért másképp alakulhattak volna a dolgok. Lehet a sötétség sem ébred így fel benne, de Snoke figyelmére se feltétlenül lett volna szüksége.

Ráadásul sokszor okozza az a hiúság és hatalomvágy kiteljesedését valakin, ha osztoznia kell a figyelemben, illetve alkalmazkodnia kell másokhoz. A "jobb vagyok a másiknál, csak visszafognak, miért nem fejlődhetek a saját tempómban, miért nem vagyok kellőképp tisztelve és megbecsülve stb." motívumok erőteljesen elő szoktak kerülni. Márpedig Ben minden bizonnyal tehetségesebb volt társainál, ráadásul a származásáról ő maga is tudott, ha nem is feltétlenül annyira részletekbe menően.

Simán gondolhatta azt, hogy ő jobb annál, hogy csak egy tanítvány legyen a sok közül. Márpedig egy ilyen közösségben nem lehet látványosan kivételezni senkivel, mert akkor meg a többiek fognak balhézni. Nyilván Bennek is be kellett állni a sorba. Arról nem is beszélve, hogy sokszor pont a leginkább elmaradottak kapják a legnagyobb figyelmet, a kiemelkedő pedig a legkevesebbet, ami kiélezi ezt a konfliktust. Palpi is azzal csábítgatta Anakint, hogy sokkal nagyobb szerepet kellett volna már kapnia a Rendben, jobban bízniuk kellene benne, dicsőbb sorsra érdemes. Ez Bennél is fontos tényező lehetett a rossz útra térésében.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Elég jelentősen emlékeztet ez Anakin helyzetére, dacára, hogy ő egyszem tanítványa volt a mesterének. Igaz, ott a Rend nem volt eléggé rugalmas egy ilyen nehéz személyiséghez, míg rugalmasságban Luke Akadémiája volt biztosan sokkal jobb, csak itt meg a kellő egyszemélyes figyelem hiányzott.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 1 hónappal később...

A regény miatt kérdezem, hogy nektek lejött-e a filmből, hogy Luke eljutott odáig, hogy Rey-jel menjen a Falconnal?!

Mert nekem nem. Csak keresi Reyt az esőben és aztán a találja a kunyhóban Kylo-val(illusztrálva kettővel feljebb) A regény egyérteműen leírja, hogy rádöbben, hogy mennie kellene, sőt még mondja is, miközben Reyhez tart: "Rey igazad volt, veled megyek!"

A Leiaval való kapcsolódás sarkallja erre. Majd az említett Rey-Kylo kapcsolódás dühíti fel úgy, hogy meggondolja magát.

Logikusnak és jobbnak érzem a regénybeli árnyaltabb változatot. Hát ti? (Bocs ha már volt róla szó valahol)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Még nem beszéltünk róla és nem is olvastam a könyvet.

 

Egy kicsit más szájízt ad a dolgoknak ez a plusz jelenet. Viszont a filmből nem véletlen maradt ki. Talán Rian nem akarta még a magját se elvetni annak, hogy Luke elhagyja a szigetet? Így nagyobbat szólt a feltűnése a Craiton. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

32 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

Viszont a filmből nem véletlen maradt ki. Talán Rian nem akarta még a magját se elvetni annak, hogy Luke elhagyja a szigetet? Így nagyobbat szólt a feltűnése a Craiton. 

 

Szerintem is. A film egyik fordulatáról van szó, így sokkal jobb volt, hogy ezt nem tudtuk. 

A könyv kicsit más tészta (bár még én sem olvastam), nem bánom, ha ez kiderül belőle, mert utólag már úgysem számít a meglepetés szempontjából, viszont Luke karakteréhez mégis hozzáad valamit.

 

Ezek szerint mégis kész lett volna a testvére kedvéért beszállni a harcba, vagy legalább támogatni Leiát. Ebben valószínüleg közrejátszott a bűntudat, amit Ben elvesztése miatt érzett, vagyis végül ami a szigeten tartotta, az is vitte volna vissza - mert a testvérének szüksége volt rá. A galaxis miatt nem ment volna vissza, de Leia miatt igen.Szerintem ez szép gondolat. :)

 

És így végül is azért jelent meg látomásként a Craiten, mert máshogy nem tudott...

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nekem is jobban tetszik az, hogy ez nem derül ki. Eleve kicsit hirtelen is lenne két ilyen gyökeres változás az elhatározásában ennyire rövid időn belül. Most komolyan, csak azért, mert visszakapcsolja magát az Erőbe, homlokegyenest más elhatározásra jut, mint amit korábban gondolt. Aztán mennyi idő míg lejut a hegyről, 10 perc? 5? És meglátja Rey-t és Kylót, aztán megint 180 fokot fordul az elhatározása? Ez inkább ártott volna Luke-nak, hiszen egy iszonyú bizonytalan ember képét mutatta volna fel, aki 5-10 percenként akar mást és mást. Annak, hogy Luke eljusson onnan, hogy a "szigeten akar meghalni" odáig, hogy "mégis csatlakozik a harchoz" kicsit több kellett volna, még legalább egy nyomós dolog azután, hogy visszakapcsolta magát az Erőbe. És utána ki kellett volna tartania mellette, nem visszafordulni negyed órával később oda, hogy felgyújtja a fát.

A folyamat így viszont tiszta és érthető, és Luke fejlődését tekintve folyamatos. Meg akar halni, eltörölni a Jedi Rendet egyszer és mindenkorra. Ám megjön Rey, a fejére olvas, s a lány hatására elbizonytalanodik, hinni kezd abban, hogy Rey talán mégis alkalmas Jedi lovagnak, talán tényleg érdemes három leckén túl többre is tanítani. Így visszakapcsolja magát az Erőbe, és megérzi Leiát, de megérzi azt is, hogy valami folyik Rey körül. Keresni kezdi, beront és ott találja Kylo Rennel. Bedühödik, elveszti a kevéske hitét a lányban, amit valószínűleg táplál az is, hogy a nő még rá is támad, de mindezen túl a legrosszabb, hogy végül neki kell színt vallani. A részigazságok helyett a teljes igazságot kell elmondania. Rey még ezután is hajlandó lenne az oldalán elmenni, de Luke-ban még mindig túl erős önmaga hibáztatása. És ahhoz, hogy ehhez átlendüljön végleg, kell még egy elem: Yoda.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

41 perccel korábban, Dzséjt írta:

A folyamat így viszont tiszta és érthető, és Luke fejlődését tekintve folyamatos. Meg akar halni, eltörölni a Jedi Rendet egyszer és mindenkorra. Ám megjön Rey, a fejére olvas, s a lány hatására elbizonytalanodik, hinni kezd abban, hogy Rey talán mégis alkalmas Jedi lovagnak, talán tényleg érdemes három leckén túl többre is tanítani. Így visszakapcsolja magát az Erőbe, és megérzi Leiát, de megérzi azt is, hogy valami folyik Rey körül. Keresni kezdi, beront és ott találja Kylo Rennel. Bedühödik, elveszti a kevéske hitét a lányban, amit valószínűleg táplál az is, hogy a nő még rá is támad, de mindezen túl a legrosszabb, hogy végül neki kell színt vallani. A részigazságok helyett a teljes igazságot kell elmondania. Rey még ezután is hajlandó lenne az oldalán elmenni, de Luke-ban még mindig túl erős önmaga hibáztatása. És ahhoz, hogy ehhez átlendüljön végleg, kell még egy elem: Yoda.

:clap: Ez egy remek összefoglalása Luke visszatalálásának. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Filmen biztosan hiba lett volna ezt a gondolatot belekeverni, de könyvben több tér adódik a szereplők gondolatainak, belső vívódásainak, bemutatására, arra, hogy többször is meggondolja magát, mielőtt cselekszik valamit, ami nem feltétlen megy szembe a filmbéli karakterfejlődéssel. Meglátjuk, mi lesz majd erről a véleményem, ha elolvasom a könyvet. :)

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Persze, könyvben teljesen más, ott oldalakon át lehet egy szereplő gondolatát elemezni, de filmben a cselekedeti és szavai számítanak, azok vetítik ki gondolataikat. Ezért sem szabad a kettőt párhuzamban vizsgálni, mert ami működik könyvben, az nem feltétlen működik filmen, és vica verza. Ha csak nem fűznek be extra jeleneteket és dialógusokat, ez így önmagában nem működött volna filmben. Az, hogy könyvben működik-e, szinte irreleváns, hiszen a Star Wars Episode VIII: The Last Jedi egy mozifilm, nem könyv, ezért elsősorban (mi több, csak így) szabad elemezni.

És őszintén szólva, a fentiek pont, hogy szembemennek a filmmel a vázoltak miatt: megtörik Luke jellemi fejlődését és egy olyan bizonytalan öregemberré teszik, aki percenként váltogatja igen élesen a nézeteit. Ez szerintem nem csak szembemegy, de árt is a karakternek.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Igen, a bizonytalanság mértéke fontos, bár Csoli leírása alapján Luke ebben a kérdésben a könyvben nagyon bizonytalan. 

8 órával ezelőtt, csoli1138 írta:

A regény egyérteműen leírja, hogy rádöbben, hogy mennie kellene, sőt még mondja is, miközben Reyhez tart: "Rey igazad volt, veled megyek!"

A Leiaval való kapcsolódás sarkallja erre. Majd az említett Rey-Kylo kapcsolódás dühíti fel úgy, hogy meggondolja magát.

Szigorúan ez alapján, mert a könyvet magát én sem olvastam, Luke 5-10 perc alatt gondolta meg magát kétszer. Ráadásul az ellenkező álláspontra állt mindkét alkalommal. Ez nekem nagyfokú bizonytalanságra utal, ami nem jó. De kíváncsian várom, te mire jutsz majd, mert én valószínűleg leghamarabb is sosem fogom elolvasni. :) 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2019. 01. 11. - 6:55, csoli1138 írta:

A regény miatt kérdezem, hogy nektek lejött-e a filmből, hogy Luke eljutott odáig, hogy Rey-jel menjen a Falconnal?!

Mert nekem nem. Csak keresi Reyt az esőben és aztán a találja a kunyhóban Kylo-val(illusztrálva kettővel feljebb) A regény egyérteműen leírja, hogy rádöbben, hogy mennie kellene, sőt még mondja is, miközben Reyhez tart: "Rey igazad volt, veled megyek!"

A Leiaval való kapcsolódás sarkallja erre. Majd az említett Rey-Kylo kapcsolódás dühíti fel úgy, hogy meggondolja magát.

Logikusnak és jobbnak érzem a regénybeli árnyaltabb változatot. Hát ti? (Bocs ha már volt róla szó valahol)

 

Mikor olvasok egy regényt minden fontosabb információt leírok szóval ez volt a könyv egyik legnagyobb meglepetése, és megmondom őszintén nekem nagyon tetszik sokkal árnyaltabb lett tőle az egész cselekmény, és a karakter is. A filmből egyáltalán nem jön ez le csak annyit látunk ugye,hogy keresi Reyt az esőben, hogy mondjon neki valamit, de utána a többi történelem ugye. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.