Ugrás a kommentre

Luke Skywalker, a remete


Ody Mandrell

Ajánlott hozzászólás

  • 2 héttel később...
  • 1 hónappal később...
23 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

Luke helyében én vissza kérdeztem volna Yodánál, hogy ő miért nem tanított a bukásról? Yoda mindig okoskodik, de ő pont azokba a hibákba esett bele mint a többiek. 

Lehet, hogy tanított a másik meg lehet még nem értek el addig, hogy taníthasson róla, elvégre Luke elhúzott a csába utána meg akkor tért vissza mikor az öreg haldoklott.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ez bizony így van. Luke-ot kritizálta, hogy túl türelmetlen, nem tanulhat (pedig nagyon más esélyük nem volt Obi-wannal, mint Luke-ot tanítani), de közben pont ő nem vonta le a megfelelő következtetéseket a múltbéli hibákból, amiket elkövetett ő is és a Jedi Rend is. Pedig akkor már volt előtte 20 év magány, hogy gondolkozzon.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

15 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Luke helyében én vissza kérdeztem volna Yodánál, hogy ő miért nem tanított a bukásról? Yoda mindig okoskodik, de ő pont azokba a hibákba esett bele mint a többiek.

13 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Yoda a legnagyobb bukásából leszűrt tapasztalatot szerintem az első mondatban kellett volna átadnia.

13 órával ezelőtt, Pildi írta:

Ez bizony így van. Luke-ot kritizálta, hogy túl türelmetlen, nem tanulhat (pedig nagyon más esélyük nem volt Obi-wannal, mint Luke-ot tanítani), de közben pont ő nem vonta le a megfelelő következtetéseket a múltbéli hibákból, amiket elkövetett ő is és a Jedi Rend is. Pedig akkor már volt előtte 20 év magány, hogy gondolkozzon.

Semmi értelme nem lett volna annak, hogy Yoda rögtön az első pár napban már a múlt hibáiról értekezzen Luke-kal. A fiúnak halvány fingja nem volt az Erőről, a jediségről, az ellenfelekről, lényegében semmiről. A történelemről se. Anno volt egy évezredek óta működő kiépített rendszer, köztársasággal, Jedi Renddel. Luke idejében meg vannak a lázadók és a Birodalom.

Nem igazán látom mi haszna lett volna abból Luke-nak, ha Yoda elkezd neki arról papolni, hogy anno a Jedi Rend (amiről Luke nem tud semmit) hogyan fonódott össze a Köztársasággal (amiről Luke nem tud semmit), hogyan mérgezte meg ezt és a kettő kapcsolatát a korrupció (amiről Luke semmit nem tud) Palpinak (akiről Luke semmit nem tud) köszönhetően, és hogyan szakadt két oldalra a rendszer, jött létre a CIS (amiről Luke semmit nem tud) és robbant ki a klónok háborúja (amiről Luke semmit nem tud), ami végül a Jedi Rend megszűnéséhez vezetett.

 

Luke egy követ nem tudott rendesen felemelni, meg azt se hitte el, hogy egy hajó kihúzható a mocsárból. Semmit nem tudott az Erőről vagy a sötét oldalról. Nagyon nem egy történelemleckével kellett kezdeni, pláne nem olyannal, ami a Luke-nak motivációt jelentő jediket sározza. Ennek csak később kellett jelentősége legyen, de Yodának már nem volt lehetősége ezt átadni, ugyanis még korábban meghalt. Azt nem tudjuk mennyit kommunikáltak egymással a 6 után, de valószínűleg nem sokat.

Luke feladata lett volna felkutatni a jedik múltját és feldolgozni mindent, amit abban talál. Az már nem Yoda hibája, hogy erre képtelen volt, pontosabban igencsak sajátos módon sikerült megtennie. Luke megpróbálta újjáépíteni a Rendet, de a saját félelmei és gyengeségei miatt csúnyán belebukott. Ebből rossz következtetést vont le, elkezdett mártírkodni, félrevonult, a felelősséget elkente és megkeseredett rögeszmés öregember lett. Ebből az állapotból Rey se tudta felrázni, megjelent Yoda és felnyitotta a szemét, amikor arra a legnagyobb szükség volt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Yoda a saját bukásáról sose mesélt Luke-nak, pedig ezt ő maga vallja Bailnek miután az kimenekíti Palpatine irodájából. A fent leírtak szép dolgok, de mi jogon kéri számon Yoda ezeket Luke-tól, amikor ő se tartotta fontosnak ezekről mesélni?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Yoda azt vallotta meg Bailnek, hogy nem tudta legyőzni Sidioust egy az egy elleni párbajban. Ha ezt elmondja, azzal mivel lett volna beljebb Luke? Arra eleve figyelmeztették, hogy ne becsülje le a Sötét Oldalt, pláne Palpatine-t (ahogy Yoda tette), mert akkor az apja sorsára jutnak. Ben is elárulta, hogy ő miben hibázott, amikor megpróbálta kitanítani Anakint (azt hitte, lehet olyan jó mester, mint Yoda -> az arrogancia, amiről Yoda az ep2-ben beszél).

De Yoda és Ben legnagyobb hibája, ami Luke-nak számított, az Anakin elvesztése volt, ezt viszont szándékosan tartották titokban, okkal nem kezdték az okítást ezzel a hibával: Szia Luke, jó, hogy beugrottál Dagobah-ra, ja, amúgy az apád nem halt, meg, a nagybátyád és Kenobi is hazudott ez ügyben, de ne aggódj, jelenleg ő a Galaxis első számú hóhérja, akinek megszületésében Obi-Wan és én is vállaltunk némi szerepet. Na, tessék, gyökérleves. Finom. :) 

Meg lett volna annak az ideje, amikor erről beszélnek, és egyetértek pb-vel, az nem az a pillanat, amikor Luke-nak még a környezetéről sincs reális képe, nemhogy az Erőről. Csak a tanítás kellős közepén Luke az első látomásra otthagyott csapot-papot. Ki tudja, mit tanított volna meg neki Yoda, ha még teszem azt, egy évig ott marad. De ilyen súlyú dolgokat nem lehet egy meglehetősen naiv és nagyvilági dolgokban nem túl felvilágosult kölyökre megfelelő alapozás nélkül rázúdítani.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Meg Yoda és Obi-wan is bevállalta Luke tanítását, noha Yoda egy egész rendet, Obi meg a Kiválasztotta b@szta el. Mégis Obi első dolga az EpIVben, hogy elindítsa Luke-ot egy új úton, Yoda meg inkább Luke miatt rágódik, de nem azért mert nem érzi magàt többé képesnek a tanításra vagy megcsömörlött volna a korábbi kudarcok miatt (pedig ráadásként Dooku a saját tanítványa volt). 

 

Szóval a történtek fényében önmagában az, hogy tanították Luke-ot, már a kudarcon való átlendülés egyik legfontosabb leckéje volt Luke felé - illetve lett volna, ha a rágódás helyett ezt végiggondolja Skywalker. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

4 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Yoda a saját bukásáról sose mesélt Luke-nak, pedig ezt ő maga vallja Bailnek miután az kimenekíti Palpatine irodájából.

Ezt nem tudjuk, csak azt, hogy amíg élt, nem mesélt neki róla. Ekkor viszont nem is igazán volt reális lehetősége rá, legalábbis nem lett volna értelme. Ezt taglaltam korábban. Jóval később meg Luke ugyebár még az Erőtől is képes volt elvágni magát később, így Yoda se tudott hamarabb kapcsolatba lépni vele. Mondja is neki Yoda, hogy jól eltűnt.

4 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

A fent leírtak szép dolgok, de mi jogon kéri számon Yoda ezeket Luke-tól, amikor ő se tartotta fontosnak ezekről mesélni?

Mindentől függetlenül, ez egy hibás érvelés. Ha én elkövetek egy hibát az életben, akkor azt már majd nem kérhetem számon a gyermekemen? Vagy nem mondhatom neki, hogy ne kövesse el, ha mégis megtenné, tanuljon belőle stb.? Mert eleve túlzás szerintem azt mondani, hogy Yoda számon kéri Luke-ot, egyszerűen felnyitja a szemét és segít neki megtalálni a helyes utat. Főleg ha azt nézzük, hogy Luke milyen stílustalanul ekézte a jediket és ócsárolta Obi-Want pl., ehhez képest Yoda totál jófej volt.

Nagyon rossz világ lenne (még a mainál is sokkal rosszabb), ha mindenki csak akkor taníthatna vagy adhatna tanácsokat, ha ő maga hibátlan lenne az adott kérdéskörben.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2 órával ezelőtt, pb69 írta:

Jóval később meg Luke ugyebár még az Erőtől is képes volt elvágni magát később, így Yoda se tudott hamarabb kapcsolatba lépni vele.

Nana! Yodának azért még így is legalább 24 év állt a rendelkezésére ahhoz, hogy ilyenekről dumáljon Luke-kal, mert pontosan tudjuk, hogy az ep7 hat évvel Luke még nagyon is kapcsolatban állt az Erővel.

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 perccel korábban, Dzséjt írta:

Nana! Yodának azért még így is legalább 24 év állt a rendelkezésére ahhoz, hogy ilyenekről dumáljon Luke-kal, mert pontosan tudjuk, hogy az ep7 hat évvel Luke még nagyon is kapcsolatban állt az Erővel.

Ez így igaz. Azért is írtam, hogy jóval később már nem volt lehetősége. Addig persze volt, de nem tudjuk milyen gyakran tette meg. Amúgy is, szellemalakban azért ez már nem olyan egyszerű dolog, hogy rendszeresen visszajárnak dumálgatni. Ha így lenne, akkor Qui-Gon is elbeszélgethetett volna párszor Anakinnal vagy akár Obi-Wannal.

 

Egyébként meg az egykori Jedi Rend bukásának nem sok köze van ahhoz, ahogyan aztán Luke kudarcot vallott. Nem azt mondom, hogy teljesen felesleges lett volna ilyenekről beszélni Luke-kal, de sokkal beljebb aligha lett volna vele. Mindenkinek elsősorban az a dolga, hogy a saját hibáiból és kudarcaiból tanuljon. Yoda a magáéból, Luke pedig szintén. Nem látom, hogy mennyiben lett volna elkerülhetőbb Luke csődje, ha Yoda részletesen elmondja neki miben hibáztak anno a jedik, egy teljesen más világban és környezetben.

 

Én úgy érzem, hogy Yoda jól csinálta ezt. Hagyták Luke-nak, hogy csinálja a dolgát, ahogyan ő jónak látja, megvolt a lehetősége a kibontakozásra. Ha elcseszi, akkor elcseszi, sajnos el is cseszte, de benne van a pakliban. Neki kellett végigjárni ezt az utat és megtapasztalni mivel jár ez a felelősség és munka. Aztán amikor rossz következtetéseket vont le belőle, elhagyta magát, eldobta magától az Erőt stb., akkor már kellett valami külső segítség, mert totál elveszett volt.

És ami a legfontosabb, a maga szempontjából semmit nem tanult az esetből. Jött Rey és Leia, Luke újra kapcsolódott az Erőhöz, Yoda pedig feltűnt, amikor kellett, hogy helyrebillentse az öreg Luke-ot. Ez sikerült is, ennek hatásaként pedig Luke ment és megtette, amit még lehetett. Naggyá vált, méltó módon búcsúzhatott a "földi" életétől és így válhatott eggyé az Erővel. Azért sem Qui-Gon, sem Obi-Wan, sem Yoda, sem Anakin nem díszlépésekben haladt efelé az örökkévalóság felé, Luke-nak is meg kellett járnia a hadak útját.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

10 perccel korábban, pb69 írta:

Ha így lenne, akkor Qui-Gon is elbeszélgethetett volna párszor Anakinnal vagy akár Obi-Wannal.

Qui-Gon nagyon rossz példa, hiszen azt is tudjuk, hogy ő távolról sem volt azon a szinten, ahol Yoda és Obi-Wan volt a halálakor. Qui-Gonnak tíz évébe telt, mire egyáltalán meg tudott szólalni a fizikai létsíkon, és további 21 évébe, mire rendesen alakot tudott ölteni. Obi-Wan harminc másodperccel azután, hogy meghalt, már rászólt Luke-ra, hogy rohanjon, három évvel később meg simán alakot öltött. Yoda meg megjelent pár nappal a halála után. Anakin meg órákkal utána. És azért szerintem, ha egy bulira, ahol semmi mondanivalójuk nincs, csak úgy "be tudnak ugrani", akkor az a megjelenés nem lehet annyira nagyon bonyolult, különben nem szenvednének ezzel.

Qui-Gon az ep4 alatt ért el arra a szintre, ahol Yoda egyáltalán elkezdte a szellemesdit, szóval ne belőle vonjunk le következtetéseket. Erőteljesen kétlem, hogy a 24 évben Yoda egyszer sem tette tiszteletét Luke-nál, sőt száz százalék, hogy Ben és még Anakin is megjelent. Megjegyzem, Qui-Gon az ep3 és 4 között több ízben is beszélgetett Yodával és Obi-Wannal, ezt is biztosan tudjuk már. ;) 

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 héttel később...
2018. 09. 01. - 14:02, Dzséjt írta:

Azt szerintem sosem tudjuk meg, mennyire és milyen szinten gondolta ki Abrams a folytatást, mivel eleve úgy volt, hogy nem ő írja és rendezi. Sarokpontok biztos voltak, vagy legalábbis a végkifejlet, de nem hiszem, hogy Abrams túl sok energiát ölt még két plusz olyan filmbe, amiről (akkor úgy) tudta, hogy nem ő fogja megcsinálni. Az meg, hogy producer, nem sokat jelent, csak annyit, hogy pénzt adott bele. Az ep8 forgatásának a közelében sem járt tudomásom szerint, csak még előtte elolvasta a forgatókönyvet, aztán ennyi. Viszont azt már jó ideje ismeri, így annak tudatában írhatta meg az ep9-et.

A producer soha semmilyen körülmény közt nem jelenti azt, hogy pénzt ad bele. Esetleg céget képvisel, ami pénzt ad, vagy kapcsolatot teremt cégekkel, és felügyeli a film költségvetését, és Hollywood-ban nyilván az sem utolsó, hogy szupervizionálja, hogy a film színvonalas legyen és pontosan megtalálja a közönségét (akár a vágási jog elvételével is elérheti ezt a célját).

 

Hogy J.J. Abrams pontosan produceri minőségében milyen kreatív és pénzügyi dolgokért volt felelős, azt nem tudhatjuk. Logikus, hogy a kreatív oldalon egy folytonosságot képzett a saját, korábban elmesélt sztorija és Johnson története között, illetve nyilván a film szervezésében is biztos jó tanácsokkal szolgált, ebben jelentős tapasztalata volt, mivel korábban is producer volt, még jóval a Star Wars és a rendezés előtt, illetve a VII is jó tapasztalatokkal szolgált. A Bad Robot céget hozzá szokás kötni, de most nem tudom, hogy pontosan hogyan kötődik hozzá. Tulaja? CEO-ja? A Bad Robot esetleg meglévő filmgyártó apparátusait a film készítésének szolgálatába állíthatta, de azt is kétlem, hogy a Bad Robot pénzt adott volna bele, szerintem a cehhet a Lucasfilm és a Disney állta teljes egészében.

 

 

 

Abrams Luke-ábrázolása: az a tény, hogy Luke remete, és hogy a lelkén szárad Kylo Ren átállása (vagy ő úgy gondolja) egészen biztosan a VII. részből következik. Ezért sem értem, hogy konkrétan miért a VIII. részt hibáztatják egyesek azért a döntésért, hogy "Luke gyáva volt, és elmenekült". A TLJ-nek és Rian Johnsonnak kellett találnia egy megfelelő és hiteles okot és körülményt, ahogy a TFA-ban feldobott Luke-szál konkrétan végbement. Ezt ez a film megtette, és azt gondolom, hogy Luke Skywalker ennél nem tudott volna pozitívabban kijönni a hetedik rész által feldobott rejtélyből. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 4 héttel később...

Mivel munkanap van és senki nincs, kicsit elméláztam Luke fénykard dobálásain. :D Míg a VI-ban félredobta a kardot, kifejezve egyfajta ideiglenességet, addig itt már maga mögé hajítja el, ami tökéletes kifejezése Luke elfordulásának a Jedi rendtől és régi eszméktől.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Mivel munkanap van és senki nincs, kicsit elméláztam Luke fénykard dobálásain. :D Míg a VI-ban félredobta a kardot, kifejezve egyfajta ideiglenességet, addig itt már maga mögé hajítja el, ami tökéletes kifejezése Luke elfordulásának a Jedi rendtől és régi eszméktől.

A 6-ban Luke a kard eldobásával azt akarta kifejezni, hogy semmiképp nem hajlandó tovább harcolni, mert az igazi jediséget ő (abban a szituban) ezzel az attitűddel azonosította. A 8-ban pedig a jediség fő szimbólumaként dobja el a fénykardot. A 6-ban pont a hithű jediségét (amit szerinte igazából jelentett) akarta ezzel alátámasztani, a 8-ban pedig épp ennek ellenkezőjét, azaz a teljes elfordulást az eszméktől.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

3 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

Kb. azt írtad amit én, csak más szavakkal. ;) Ezen okokból dobja csak félre a hatban, itt meg a háta mögé. 

Igen-igen. Mondjuk azt nem tudom, hogy ilyen szinten van-e jelentősége annak, hogy oldalra vagy hátrafelé dobja a kardot. Azért a 6-ban meg lehajítja egy nagy aknába, a 8-ban le a dombról. A 6-ban a lényeg a véglegességen van, hogy bizonyítsa, ez egy végső döntés, sehogy nem tudja már visszaszerezni a kardját. Ez a végső elhatározás és magabiztosság sugárzása, a 8-ban pedig szintén ott a véglegesség, de a teljes kiábrándultság és lemondás adja a kontextust. A 6-ban ez egy reményteli és pozitív megmozdulás, a 8-ban már reményvesztett és negatív.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ha már fénykardok és Luke, nekem ez a kedvenc párhuzamom.

 

NqKXtPw.jpg

UESM2gA.jpg

 

7jBqSk6.jpg

BOUW3Kc.jpg

 

Ahogy Luke ott áll két rokona fölött, csapásra kész fénykarddal, és mindkétszer a robotkeze ébreszti rá, hogy ez az út ugyanaz, amin az apja is járt, az zseniális. Ráadásul nagyszerűen felépített a két eseménysor. Az ep6-ban Luke abba a helyzetbe került, mint Anakin Dookuval szemben. Ott áll egy legyőzött, tehetetlen, levágott kezű Sith Nagyúr fölött, egyetlen csapásra a győzelemtől, a háttérben pedig Palpatine dirigál, utasításaival terelve a Sötét Oldal felé.

Az ep8-ban pedig Luke a szerettei életét akarja megmenteni, ezért kész elárulni és halálos csapást bevinni a tanítványára, míg Anakin a szerette életét akarta megmenteni, ezért volt kész elárulni és halálhoz vezető csapást bevinni az egyik mesterének. És Luke mindkét esetben letért arról az útról, amin az apja végigment.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

22 perccel korábban, pb69 írta:

Azért a 6-ban meg lehajítja egy nagy aknába,

Csak félre dobja nem az aknába. :)

 

@Dzséjt Fantasztikus ez a párhuzam. Betettem korábban a párhuzamok topikba is. Ami fontosabb, hogy Luke EPVIII-as tette teljesen megalapozott a korábbi filmek fényében. Ezt ugye hatalmas hibának rótták fel a rajongók... 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De jó, hogy feljött ez a téma újra! Nem tudom, ti hogy vagytok vele (bár a Winter Madnessben Luke ugye 2. lett), de nálam Luke karaktere a IV-V-VI-ban nem volt túlságosan izgalmas. Mivel nem ezekkel a részekkel lettem rajongó, nyilvánvaló, hogy nem Luke Skywalker tett azzá, de ha anno először ezekkel a részekkel ismerkedtem volna meg, akkor is több mint valószínű, hogy nem Luke ragadott volna magával, hanem kis túlzással minden/mindenki más. Összehasonlításképp Anakint pl. lehet utálni, szeretni, csodálni, amiért vissza tudott jönni a sötét oldalról, vagy elküldeni a halálba, amiért kardot ránt a padawanokra... de pont ezért nagyon érdekes és megosztó karakter. Luke ellenben... olyan "mehhh" volt a IV-V-VI-ban. Oké, Anakinnek több része volt elmélyülni.

 

Persze Luke-nak is volt karakterfejlődése, tejfölös szájú taknyos kölyökből megfontolt(abb) Jedi lovag lett, de valahogy mindig megragadt nálam az ügyeletes jófiú szerepben, és a karaktert egészen a VI. végéig leginkább a múltja tette érdekessé. Ki volt az apja? Mi történt vele? Hogy fog reagálni az igazságra? Azért írom a VI. végét, mert amikor Vader bedobja Leiát, akkor játszódik nálam az első olyan Luke jelenet, ami konkrétan saját jogán teszi számomra érdekessé a karaktert. Luke kiront, elragadja a düh és leküzdi Vadert, majd ránéz a Dzséjt által is belinkelt snittben a kezére és rádöbben, hogy merre tart... hidegrázós. Majd ezután eldobja a kardot és felkészül akár a halálra is az apjáért, ami pedig teljesen összhangban van Luke addig felépített karakterével (hit az apjában, bátorság, kiállás a barátokért), mégis, megkoronázza az ívet.

 

Na most az van, hogy a VIII-ra sikerült kiemelni ezt a jellemvonását Luke-nak, azt a részét a karakternek, ami a legérdekesebbé tette már a IV-V-VI-ban is, és felhúzták rá a karakter következő fejlődési ciklusának az ívét. És az egész jelenet azért zseniális, mert csak szimplán az alapötletre (mármint, hogy Luke rájön a sötétségre Kyloban) fel lehetett volna fűzni három alapvetően különböző irányt:

a) az eszményi hős képét, aki nem újragondolja, hanem megtartja Luke jófiú karakterét, és fel sem merül benne a kard rántás, Kylo antitéziseként bukik el a padawanokat védve 

b) egy bukott hős képét, aki nemcsak előrántja a kardját, de le is vágja Kylot elindulva végül ezzel az apja útján

c) egy megingó hős képét, aki pont azzal lesz több, hogy megkísérti a sötét oldal, de ellenáll neki.

 

És azzal, hogy sikerült elvinni Luke-ot a c) irányba, lényegében kiemelték azt a jellemvonását a karakterének, ami nem kapott túl nagy hangsúlyt a régi részekben - hiszen a VI. rész jelenetében az dominált, hogy Luke képes volt szembeszállni a dühével és leküzdeni azt - de megvolt benne a potenciál, hogy beárnyékolja Luke életét.  Ezzel sokkal emberibbé tették a karaktert, az eszményi, kissé idealizált módon a gonosz apjában a végsőkig bízó és jóságos hősből egy lélegző, hús-vér legendává vált. Mert Luke akármennyire is ellenkezik, valóban egy legendája lett ennek a galaxisnak, és ironikus módon pont ezzel a drámával lehetett ezt a nézők felé igazán átadni. Mert nem az elképesztő tettek irányából közelítették meg a karaktert, hanem a legenda státuszból fakadó felelősség irányából.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Luke tulajdonképpen azt tette amit az EPVI végén is. Hajlandó volt feláldozni magát valami nagyobb jóért. De míg anno az apja megmentette, itt nem volt senki aki erre képes lett volna. De nem is kellett, mert Luke megint szintet lépett. A IX-ből fog kiderülni mekkorát. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

18 perccel korábban, Donát írta:

Persze Luke-nak is volt karakterfejlődése, tejfölös szájú taknyos kölyökből megfontolt(abb) Jedi lovag lett,

Engem anno ez fogott meg. Megértem hogy utólag kicsit uncsinak tűnik Luke, de anno gyakorlatilag egyáltalán nem létezett olyan mozi-sorozat ahol egy mesehőst ilyen fejlődésen keresztül lehetett végigkövetni. Ami többrészes fantasyk akkor voltak (Conan a barbár, A vadak ura stb.) azok nagyon ad-hoc készültek. Látszott hogy nem volt előre kitalálva egy koncepció hanem amikor sikeres lett az első rész akkor készült egy folytatás, de semmi érdemi főszál nem volt továbbvéve, a hős maradt amilyen volt. Luke meg a legnagyobb utat járja be az egész régi trilógiában. Amig nem jött a Gyűrűk Ura vagy a Harry Potter hasonlót nem lehetett mozifilmen látni.

 

Viszont azzal maximálisan egyetértek, hogy Luke az ep.8-al messze sokkal érdekesebb lett mint korábban volt. Nagy félelmem volt, hogy mit fognak vele kezdeni, pláne hogy féltem Mark játékától de szerencsére fölöslegesen. Hamill egyébként szerintem az ep.8-ban konkrétan a legnagyobb alakítást nyújtja amit bárki valaha nyújtott SW filmben.

Az ep.8-as útja szerintem az ep.6 mellett egy ep.5-ös jelenetre is reagál: a barlangban Luke meglátja, hogy akár sötét ösvényen is folytatódhat az élete. Akár a rossz oldalra is átállhat. Szerintem itt derül ki hogy Luke nem feltétlenül tökéletesen jó.  Ott van benne az írmagja a gonoszságnak, a bűnös gondolatoknak és ezeket két alkalommal is lekellett győzze. Egyszer az ep.6-ban és aztán a két trilógia között. És kifejezetten tetszik hogy csak azért mert egyszer győzni tudott a saját haragja és elkeseredettsége felett nem jelenti hogy innentől ő maga a megtestesült szent. A galaxis ugyan ezt várja el tőle, de nagyon emberi és épp ezért nagyon átérezhető és tragikus hogy ez nincs igy. Még mindig gyarló és amikor meglátja Kylo jövőjét egy pillanatra újra meginog.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

47 perccel korábban, Bomarr írta:

Engem anno ez fogott meg. Megértem hogy utólag kicsit uncsinak tűnik Luke, de anno gyakorlatilag egyáltalán nem létezett olyan mozi-sorozat ahol egy mesehőst ilyen fejlődésen keresztül lehetett végigkövetni. Ami többrészes fantasyk akkor voltak (Conan a barbár, A vadak ura stb.)

Na ilyen szemszögből erre nem gondoltam még eddig. Ha innen nézzük, akkor valóban érdekesebb a dolog. Manapság kissé jobban el vagyunk látva fejlődő hösökkel. 

 

53 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

Luke tulajdonképpen azt tette amit az EPVI végén is. Hajlandó volt feláldozni magát valami nagyobb jóért. De míg anno az apja megmentette, itt nem volt senki aki erre képes lett volna. De nem is kellett, mert Luke megint szintet lépett. A IX-ből fog kiderülni mekkorát. 

És milyen hosszú út vezett eddig...

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egyébként azért is izgalmas az, hogy Luke-ot elvitték a c) irányba, ahogy Donát fogalmazott, mert ezzel megteremtették azt is, ami összeköti őt az apjával, jobban mint eddig bármi. Korábban, ha felmerült kettejük összehasonlítása, az mindig úgy szólt, hogy Anakin önző volt, becsvágyó, hataloméhes, bezzeg Luke önzetlen és hatalomvágytól teljesen mentes, és hogy amíg Anakin rosszul választott a döntő pillanatban, addig Luke helyesen. Tök jó, hogy végül kiderülhetett, hogy Luke sem tökéletes, ő sem dönt mindig helyesen. Kylo esetében pár másodperc múlva már meggondolta magát, legyőzte a sötét oldalát, de ez a rövid megingás is borzasztó következményekkel járt, aminek súlyát élete végéig hordozta. Vagyis benne is megvolt a sötétség, ezt örökölte az apjától, de mégis mennyire más módon használták ezt ők ketten! Anakin a Sötét Oldal követőjévé vált, míg Luke száműzetésbe vonult, hogy ne árthasson többé senkinek. Nekem nagyon tetszik, hogy hiába ez a közös vonás, a sötét hajlamok, az, ahogyan viszonyulnak hozzá, az különbözteti meg őket igazán egymástól, és nem egyszerűen az, hogy míg Anakin csupa ellentmondás és frusztráció, addig Luke a makulátlan jóság.

 

Egyébként én nagyon kedveltem Luke-ot mindig is, de mint karakter, nálam is az Ep8-ban került a méltó helyére, egy szintre az apjával.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én kedveltem Luke-ot az OT-ban, de a Saga tekintetében soha nem fért be a legjobbak közé. Őszintén szólva, én az egész OT tekintetében azt tudom mondani, hogy nem fogtak meg különösebben a karakterek, leginkább Yoda és Vader volt számomra érdekes, de pl. én utóbbit se éreztem soha olyan eget rengetően kultikus főgonosznak. Han nem volt túl szimpatikus, Leia elég változó, Luke-ot kedveltem. Nem volt egy túl összetett karakter, alapvetően a jól bejáratott kis királyfi erkölcsi iránytű figurája, de azért látszott, hogy vannak hibái is.

Elég meseszerű volt az útja és a sorsa. Nem igazán tudtam vele azonosulni, mert elég elnagyoltan kaptuk meg a motivációit. Szóval tök jó, hogy az apja egykoron jedi volt, először hall erről meg az Erőről, aztán rögtön ez lesz élete célja, hogy az apja nyomdokaiba lépjen. Aztán amikor kiderül a szörnyű igazság, rögtön meg akarja menteni, megtéríteni, ami megint szép és jó, csak valójában nem is ismerte az apját, semmit nem tud róla, egy fiktív példakép volt, akiről aztán kiderül, hogy tömegmészáros, de Luke tudja, hogy átállítható.

Padmé vagy Obi-Wan drámája azért volt sokkal átérezhetőbb és hitelesebb, mert ők ismerték és szerették Anakint. De ezt fordítva, Anakin szemszögéből is meg lehet közelíteni, és ugyanúgy érthető. Az OT-ban Vader nézőpontja még magyarázható azzal, hogy noha nem ismerte a fiát, de a régi életére és szerelmére emlékeztette, ennek meglehettek az adott hatásai. Luke esetében viszont egyetlen dolog van, ami indokol mindent, a biológiai kapcsolat, ami apjához köti. Persze régen kevésbé törték magukat az alkotók mélyebb motivációkkal, de ez az "én vérem, ezért csak mindennél fontosabb lehet" motívum nekem sosem volt elég meggyőző.

 

Ezek alapján én is azt tudom mondani, hogy a 8 messze új szintre emelte Luke karakterét. A 7 félrevezetése és ahogyan szándékosan megtévesztő módon vezette fel Luke ST megjelenését és szerepét, csak ráerősített erre. Luke-ot is szépen meghentergették a sárban, ledöntötték a bálványát, mai szerintem abszolút használt neki.

 

Azt mindig is úgy gondoltam, hogy Luke igazi próbatétele a sötét oldal kapcsán messze nem az lesz, ami a 6-ban történt. Nyilván elutasította a sötét oldalt, ez szép dolog, tisztesen helytállt, emberileg jelesre vizsgázott, de egyrészt elég tisztán látszott mi a helyes út, másrészt érzelmileg is ezen oldal mentén volt érdekelt. Emberileg az egy tökös és nemes húzás volt, hogy kész volt feláldozni magát, de igazából az ő szemszögéből nézve úgyis mindenképp meghalt volna, az apjának meg csak így tudott esélyt adni a megtérésre, ami a fő célja volt. Érezte benne a jót és a vívódást, ki kellett belőle robbantani ezt.

(Ennek kapcsán egy kis érdekesség, hogy a 3-ban és a 6-ban is úgy kerül Vader nagy döntési helyzet elé, hogy tétlenül nézi, ahogyan Sidious szórja valakire a villámokat. Ez is felfogható egyfajta párhuzamnak.)

Viszont nem ez a nagy cselekedet, hogy amikor egy külső fél felajánlja, hogy árulj el mindent és mindenkit, akit szeretsz, legyél gonosz, akkor erre nemet mondasz. Anakin is nemet mondott volna, ha Palpi csak úgy elküldi gyerekeket mészárolni. Anakin átállásában ugyan elvitathatatlan szerepe volt az öregnek, de mégis a saját motivációi és jelleme miatt állt át. Hiú volt és hataloméhes, illetve mindennél jobban meg akarta menteni Padmét. Ez vezette a sötét oldalra, Palpi "csak" mutatta az utat.

Luke-nál meg egyértelmű, hogy amit akkor és ott a trónteremben Palpi és a sötét oldal tudott kínálni, az számára értéktelen. Az igazi próbatétel majd az lesz, amikor ő is a saját jelleméből és belső motivációjából fakadóan szembesül a sötétség csábításával. Ahogyan ez történt Kylo esetében, amikor felcsillant a lehetősége annak, hogy egy szörnyű tettel mégis meg tudna akadályozni rengeteg problémát. Egyébként itt is van egy párhuzam Anakinnal. Anakin is látta a jövőt (Padé halála), amit minden áron el akart kerülni, pontosan ezzel elősegítve annak bekövetkezését. Luke-nál ugyanez történt, érezte, hogy Kylo szörnyű dolgokat fog tenni, ezt elkerülendő akarta levágni, viszont pont ez a cselekedete idézte elő, hogy Benből előtörjön az igazi gonosz.

 

A másik, ami nekem tetszett a 8-ban látott Luke karakterértelmezésben, hogy remekül bemutatja mennyire nem volt tisztában a jediség tényleges szellemiségével. Nekem mindig bökte a csőröm az a felfogás, mely szerint Luke tökéletesen tudta mit kell tennie egy igazi jedinek, és ezt bizonyította a 6-ban, ezzel a legnagyobb jedik közé emelkedve. Én azt mindig sokkal inkább egy hatalmas emberi tettként értékeltem, ami azt bizonyította, hogy Luke emberileg kiemelkedő, de annak csak közvetve van köze a jedikhez és a jedik filozófiájának lényegéhez.

A 8-ból kiderült, hogy Luke miként gondolt anno a jedikre és az igazi szellemiségükre, majd a kudarc után ez oda vezetett, hogy értéktelennek és elítélendőnek látta őket. De ez meg a ló túloldala volt, és ugyanúgy nem volt igaza. Valójában az egész problémakör abból fakad, hogy Luke soha nem értette mi a jediség lényege, és a téveszméi miatt csalódott akkorát, ami átlökte a másik végletes álláspontra. Végül Rey feltűnése és a Yoda-val történő beszélgetés ébreszti rá az igazságra, itt kezdi felfogni és tényleg megérteni, hogy miről is szól ez az egész.

Ez az ő nagy megtérése és megvilágosodása, emiatt üt akkorát a finálé, és emiatt mondhatjuk azt, hogy végül igazán méltó "búcsút" vesz a karakter, igazi jedihez méltót. Luke az OT-ban még csak az útja elején jár, ami akkor még nem is tűnik annyira vészesen rögösnek. De hosszú és izgalmas még az az út, ami a 8-ban ér véget, és az ott meghozott döntésével kerül igazán helyére a figura. Így válik makulátlan hős helyett egy megkérdőjelezhetetlen hőssé, aki padlót fogott ugyan, de fel tudott onnan állni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.