Ugrás a kommentre

Az első epizód világai


Ody Mandrell

Ajánlott hozzászólás

Darth Maul kutaszdroidja pedig csak két város felé mentek.

Azért is gondoltam három városra, mert három droidot küldött ki. De ahogy most megint megnézem, az egyikbe kettőt küldött...

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nagyon jó kis elemzés! :) Engem föleg a bolygó-méret kiemelése tetszett. Erre még nem gondoltam, de érdekes dolog lenne ezt leveztni a prequeleken. Pl. az ep.3-as Utapau-ra remekül illik, hisz mint a háború kiemelt helyszine nagyként látjuk először és kicsiként mikor Obi elhúz... mig pl. Coruscantot sose látjuk távolba vesző kis pontként (bár ebben most nem vagyok annyira biztos :D).

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szép volt Ody! Az esti jelenet bemutatása nagyon tetszett, mikor Anakin sötétben ül a korláton. :) A hangárról nekem kapásból a Hoth-i hangár ugrott be, szerintem nagy a hasonlóság. A városokról: nem valószínű, hogy Mos Eisley, mert ahonnan nézi távcsővel, még két város is Mos Eisley előtt van, és ha nem is nagy a bolygó, azért csak nem lát át a bolygó másik oldalára távcsővel... :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

mert ahonnan nézi távcsővel, még két város is Mos Eisley előtt van

Ezt nem értem. Ahonnét nézi, onnét össz-vissz két város látszódik, az egyik mindenképpen Mos Espa, a másiknak meg én adtam 50%-ot, hogy az Mos Eisley. Ott nincs "még két város".

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Mos Eisley tudomásom szerint körbe van határolva más városokkal, ha úgy tekintünk rá, hogy egy pontból akarod látni Mos Espát, egy kis forgással meg Eisleyt. Ott van előtte Arnthout, Bestine, meg még talán Mos Entha is. Nagyob valószínüséggel látszódnak inkább ezek a városok előbb.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én a filmek alapján gondolkodom. Úgy még Tochie is a Dűne Tengerben fekszik (kivágott jelenet alapján). Az ep4-ben Mos Eisley környékén egy deka város nem volt, mikor Benék lenéztek rá, viszont ők körbe sem fordultak, ellenben a város körül volt véve hegyekkel. És itt is látszódik egy város, ami körül hegyek vannak. Meg a másik város, amely távolabb van a hegyektől, a Dűne Tengeren, az tuti Mos Espa.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Engem sem érdekel annyira, csak érdekes lenne, ezért adtam neki 50%-ot, hogy az. Hát vagy nem.

De Ody, ha mondasz nekem még két olyan híres települést, ami "egy centire" van a Star Wars világában, fejet hajtok. Szerintem ez sem egy centi. Szolnokról jó időben látni Kecskemétet, szerinted közel vannak egymáshoz?

Szerintem van rá esély, hogy az Mos Eisley, és amig valaki rendesen meg nem cáfol, ti sem tudtok ennek ellent mondani, legalábbis az nekem nem jó indok, hogy két híres város nem lehet "egymás mellett". Miért nem?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Itt nincs jó és rossz válasz. Mindenki a saját véleményét tartja jónak, és ez így van rendjén. Most én is sztárolhatnám az érveimet, de nem fogom. A centis dolog Ody részéről csak egy költői túlzás volt... Legyen már az a két nyüves város a két Mos! :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nekem csak ez húzta meg az amúgy is zilált idegeimet:

"Legyen már messzebb ME!"

Ez itt nekem felszólításnak tűnik, hogy itt most azonnal változtassam meg a véleményem. Már rég lezártam volna a témát e nélkül.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nagyon tetszett az írás Ody!

Legjobban a Fekete boltíves észrevétel.

 

Két észrevételem nekem is van:

Azon a képen amelyiken leszáll a Nubien és felveri a port maga körül, olyan hatást kelt, mintha egy tiszta aurával venné ami megovja az itt összeszedhető kosztól és bajtól konkrét és átvitt értelemben. Látszik, hogy ez a tiszta űrhajó nem illik ebbe a környezetbe.

 

A másik észrevételem egy kicsit erőltetett.

Azon a képen, ahol Anakin és Padmé először szerepel együtt.

Anakin a pulton ülve fényben van körülvéve, mögötte is egy folyosóról fény veszi körül, míg Padmé a bolt egy árnyékosabb részén áll. Feje felett egy kis ablak, lehet akár glória is. De azt is jelképezheti ez a kép, hogy Padmé bármennyire "szent", ha Anakin őt választja rálép az árnyékos ösvényre.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Bravo lokatelli! Nem írtam le mindent. Pl. Anakin körül lévő piros fényeket, mint az agresszió jövőbeni jeleit. Vagy éppen azt a tényt, hogy pont egy fényes, és egy sötét asztalrész között ül. Ez a kettősség jellemzi életútját.

 

A Nubien esetében én is felfigyeltem az 'idegen test' gondolatra, de valamiért kihagytam. :D

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Azon a képen amelyiken leszáll a Nubien és felveri a port maga körül, olyan hatást kelt, mintha egy tiszta aurával venné ami megovja az itt összeszedhető kosztól és bajtól konkrét és átvitt értelemben. Látszik, hogy ez a tiszta űrhajó nem illik ebbe a környezetbe.

Ez nagyon tetszik, főleg a Falcon belépője tekintetében, ami meg éppen portalan még akkor is, mikor felszáll.

A másik is jó észrevétel és nem tűnik erőltetetnek.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 hónappal később...

Coruscant

 

Az első rész utolsóként bemutatott bolygója, a Köztársaság központja, Coruscant. Naboo művészi, és gazdag formavilága, valamint Tatooin sivársága után, egy újabb egyedi ismertetőjelekkel rendelkező világot ismerhetünk meg. Mint eddig, így ezúttal is, a bolygó kinézetét alapvetően meghatározza, milyen funkciót tölt be a történetben.

 

 

797488256PDVD_000_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

 

Máris egy szokatlan momentum, hisz a bolygót nem akkor látjuk először, amikor hőseink megérkeznek, hanem a sith-ek konspirációja okán. Ez a kettősség végig kíséri a történeten Coruscantot, konkrétan a színfalak mögött megbúvó gonosz képében, aki a háttérből irányítja a történéseket.

 

 

768336767PDVD_002_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

 

Hogyan is láthatnánk másképp a sith lordot és tanítványát, mint éjszaka? Ez az egyetlen időpont arra, hogy konzultáljanak. A sötét oldalt jól kifejező jelenet. Most még a városból nem sokat látunk, de a fényekből nyilvánvaló, hogy egy igen fejlett infrastruktúrával van dolgunk.

 

 

374461618PDVD_003_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

 

Itt már a főhősök szemszögéből láthatjuk a központi bolygót, melynek éjszakai oldalán hatalmas fényes sávok jelölik ki a felszíni formákat. Érdekesség, hogy az első epizód bolygói közül, a Coruscantnál látható a legkeskenyebb fényes ív. Amellett, hogy a bolygó a Köztársaság központja, a gonosz székhelye is.

 

 

1055218965PDVD_004_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

 

Végre nappal is láthatjuk a város épületeit, amik az ég felé törnek, megannyi változatos formában. Remekül megfigyelhető a háttérben lévő kis szmog is. Vizuálisan szépen fel van építve a bolygó bemutatása. Ennyire derűsnek mint az első képeken, nagyon ritkán fogjuk látni.

 

 

543794042PDVD_005_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

 

A felsőbb szintek egyik jellegzetes építménye, a leszállóplatform. Palpatine szenátor és Valorum kancellár már várják a küldöttséget. Palpatinet egy sötét árnyék rejti, ezzel is utalva igazi mivoltára. Egyike a legszebb vizuális utalásoknak a filmben.

 

 

60301499PDVD_006_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

 

Egy közelebbi kép a platformról, ami már jobban szemlélteti a méreteit. Mindig kíváncsi voltam rá, vajon hogy tartják a levegőben ezeket a monstrumokat? A bolygó méretű város jellegzetessége, a légifolyosókon szakadatlan közlekedő járművek. Ezek ugyanúgy elengedhetetlen látványelemei a város képének, mint az égbe törő épületek.

 

 

78212981PDVD_007_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

 

Ismét egy szép kép a diplomata negyedről, előtérben egy városi szállító járművel. A jármű teljesen belesimul a környezetébe, mint eddig minden bennfentes jármű, amit a különböző bolygókon láttunk. Egyébként továbbra is verőfény, és derű jellemzi a hangulatot.

 

 

38464447PDVD_008_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

 

Palpatine szállása, kívülről. Érdemes megfigyelni, hogy ez az épület, szinezetét tekintve kissé kilóg az eddig látottakból. Itt fokozottan érvényesülnek a szögletes formák, és nem kevés vöröses szín (rozsda?) is felfedezhető. Eléggé ipari jellege van az épületnek.

 

 

PDVD_009_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

 

A rezidencia belülről. Csodálatos! A vizuális kifejezési mód egyik remeke. Minden vörös, és vöröses-barna. Csak elég végig gondolni, hogy Palpit a megérkezés óta milyen helyeken láthattuk; ezek mind árulkodó jelek.

 

 

PDVD_010_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

 

Az Amidala mögötti kék háttér nem véletlen, hiszen a királynő nem tartozik Palpatine befolyása alá. Ezt mégjobban kifejezi a Padmé mögött látható fém karika, ami egyfajta aura érzetét kelti, ami körbeveszi őt.

 

 

PDVD_011_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

 

Ezen a képen szemügyre vehetjük az egész szobát, melyet nagyrészt bőrből készült bútorok népesítenek ebe. Néhány műtárgy is látható, ami Palpatine vonzódását is jelentheti a művészetekhez. Erre később még lesz példa.

 

 

PDVD_012_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

 

A Jedi templom első felbukkanása. Nagy a kontraszt az előző képhez képest, ami nem is véletlen. Az építmény magasan a táj fölé magasodik, ami azt mutatja, hogy a Jedik az egyszerű emberek felett állnak, de egyúttal oltalmazzák is őket. Az alsóbb régiókat lakótelepszerű tömbök uralják, amiket hatalmas vájatok szabdalnak szét. Az űrből ezek nagy testvérei, jól látszódnak.

 

 

1118563699PDVD_013_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

 

Az egyik toronyban székel a Jedi tanács, amely 12 tagból áll. Maga a terem monumentális, és puritán, nagyjából kifejezi mindazt, ami a rendet jellemzi.

A padlón látható kör is érdekes, annál is inkább, mivel már Naboo-n is láthattuk ezt a kompozíciót. Középen a mester áll, kijjebb pedig a tanítványa.

 

 

788496179PDVD_015_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

 

Yoda mester, és a többi tanácstag székének kárpitozása nem véletlenül lett vörös. Előrevetíti szörnyű jövőjüket.

 

 

PDVD_016_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

 

Anakin a vörös folyosón….

 

 

PDVD_017_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

 

És a szintén vörös lakosztályban. Csak kevés fény világítja meg a szobát, ezzel is jelezve, hogy a szenátusi meghallgatás nem sok jóval kecsegtet. Egyébként érdekes, hogy amióta elhagyták a Tatooint, Padmét és Anakint többször láthatjuk vörös környezetben együtt.

 

 

551610043PDVD_018_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

 

Egy újabb fontos épületet ismerhetünk meg, a Galaktikus szenátust. Monumentális méretei, és hatalmas tere lenyűgöző. Jól kiemeli az objektum jelentőségét. Az emberek, mint kicsiny pontok, eltűnnek a szobrok árnyékában. Kár, hogy a rendszerek zászlóit nem látjuk közelebbről.

 

 

PDVD_023_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

 

PDVD_020_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

 

A szenátus belülről meglepően sötét helynek látszik, ámbár nagyon hangulatos. Középen, a hatalmas pulpituson a főkancellár, míg körben a szenátus tagjai figyelnek podjaikban. Amint látható, a felszólalók az emelvényhez lebegnek, és ott beszélik meg ügyes-bajos dolgaikat. A felszólalókra hatalmas reflektor fénye vetül. Ez az egyetlen alkalom, hogy a Köztársaság szenátusát teljes létszámában láthatjuk.

 

 

PDVD_022_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

130140532PDVD_024_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

 

A Köztársaságot a legkülönfélébb népek demokratikus szövetsége alkotja, ami tökéletes kontrasztban áll a későbbi Birodalom berendezkedésével. Igyekeztek minél több idegent bemutatni.

 

 

PDVD_021_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

 

Valorum kancellárt láthatjuk a központi pulpituson, vele szemben pedig Palpatine szenátor. Jól kifejezi a kép, mire is áhítozik a Naboo-i képviselő, és hogy valójában ők ketten szemben állnak.

 

 

294309304PDVD_025_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

 

A szenátusban Palpatine a hatalom közelébe kerül, a Jedi tanács pedig Anakin-t teszteli. Ilyen események hátteréül nem is szolgálhat más, mint a naplemente által narancs-vörösre festet táj. A hatalmas nap a Köztársaságot jelképezi, ami elérkezett az alkonyához vezető út befejező dekádjához. Sorsa a mai estén megpecsételődik.

 

 

831767880PDVD_026_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

 

Anakin a Jedi tanács előtt. Vörösben úszik a táj, és a fiú kis termete hosszú, fekete árnyékot vet. Ugyan még gyerek, de tudjuk milyen hatalmas Erő lakozik benne. Csodálatos vizuális kompozíció!

 

 

259529717PDVD_027_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

 

852862595PDVD_028_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

 

PDVD_029_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

 

Három kép, ami az est leszálltát tökéletesen bemutatja. Lényegében nem sikerült semmire sem jutni a szenátusban. Amidalának itt válik nyilvánvalóvá, hogy a Köztársaság válságba jutott. Ami a várost illeti, megállapítható, hogy este is gyönyörű.

 

 

886085921PDVD_030_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

 

A Jedi templom tornyaiban pislákolnak a fények. Érdekes, hogy a tanács ülései nem a legmagasabb toronyban vannak, hanem az oldalt látható kis tornyok egyikében. Bár ezek nagyon hasonlóak egymáshoz, így az is lehet, hogy az üléseket mindig másik toronyban tartják.

 

 

859872719PDVD_031_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

 

Anakin és a Jedik újabb találkozása. Jól láthatóan, Obi-Wan mégjobban a kör szélére került, korábbi helyét Anakin foglalta el. Qui-Gon elkötelezett a fiú iránt. Furcsa érzést ad a képnek, hogy majdnem teljes sötétségben játszódik.

 

 

881922061PDVD_033_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

 

Visszatérünk a leszállópályához, immár sötétségben. A kamera mozgása éppen csak egy villanásnyi betekintést enged az alsóbb szintekre, sugallva, hogy a későbbiekben lesz ott még látni való. Az irdatlan mélység is remekül érezhető ebből a képből, ami felveti, vajon milyen magasan lehetnek a felszín felett?

 

 

39832696PDVD_034_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

 

Ezt a képet azért választottam ki, mert jól kifejezi Qui-Gon Anakinhoz való viszonyulását. Mindig, amikor a fiúval beszél, leguggol, ezzel éreztetve, hogy számára nagyon fontos, és magával egyenrangúként kezeli.

 

 

199974552PDVD_035_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

 

Végül a szokásosnak mondható bolygó elhagyás. Coruscant, ha lehet, még sötétebb felét mutatja meg. Az itt töltött idő alatt bekövetkezett kedvezőtlen változások, az egész galaxis sorsára kihatnak majd.

 

Ezzel véget ért az első rész világait bemutató sorozatom. Lényegében Coruscant mondható a legsötétebb tónusú helynek, de ez nem is csoda, hiszen Palpatine-nak ez a székhelye, itt ármánykodik. A sorozat folytatásában láthatjuk majd, hogy miként kúszik be a sötétség, a galaxis többi bolygói közé. Remélem velem tartotok akkor is.

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Mint mindig, ezuttal is nagyon jókat irtál Ody! :)

 

Nekem egyébként az első részben mindig kicsit megnyugvás volt mikor leszálltak Coruscanton. Egész addig azt hangoztatták, hogy erre a pontra elkell jutni és valóban létezik egy látszolagos biztonság itt. Nagyon meglepő lenne, ha a Sithek esetleg itt hajtanának végre támadást... az majd a következő részek története. De ahogy irod, a sötétség már gyülekezik :D

 

Egyébként sokaknak nem tetszik, hogy ilyen 'túlcicomás' 'túl-CGIs' bolygók is helyet kaptak, pedig a prequelek egyik legfontosabb feladata szerintem, hogy megmutassák a galaxis másik arcát. Most már nem csak a kihalt bolygókra van idő, amik a régiekben föleg azért voltak fontosak, hogy a bujkáló lázadók szemével láthassunk. Az új részek fontos eszköze, hogy bemutatják hogyan élnek az átlagemberek...

 

Még egyszer gratula az iráshoz :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Köszi Bomarr! Nekem Coruscant a kedvenc bolygóm az EPI-ben, kicsit megelőzve Naboo-t. Egyszerűen annyi jó kép van itt, és nagyon fontos dolgok történnek! Nincs igazán dramatizálva, de az ember érzi. Maga a megjelenése a planétának nagyon eltalált, hagyjanak a hülye cgi dumájukkal. :)

 

Egyébként a légifolyosó valóban remek ötlet, és akárhol, akármi történjen a bolygón, a járművek csak mennek...csak mennek.... :) Akinek ez nme tetszik, az menjen el a saharába, és nézze a homokot.

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Na, én most vettem észre, hogy már a Tatuinnal is bővítetted a bolygóleírást, szóval én most két legyet ütöttem egy csapásra! :)

 

Nagyon jókat írtál, Ody. Tetszik, ahogy kiragadod a vizualitását a filmnek. Sokkal mélyebb értelmet nyer ezáltal.

 

Én azt nem értem, hogy a vörös szín miért a Sith jellemzője? Az EPIV-V-VI-ban csak a vörös gárdisták és a fénykard jelentette a vörös színt a Sith-ek esetében. De Palpatine egyértelműen mindenhol a vöröset favorizálja. Vajon ez személyes ízlése, vagy a Sith rend hagyományait követi?

 

 

A kedvenc képem egyébként, amikor Anakin áll a Tanács előtt, és alkonyodik. A hatalmas árnyék nagyon sokat sejtet. Tetszik. :)

 

Köszi, Ody!

 

 

Donát

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.