Ugrás a kommentre

EPIV elemzés


Dzséjt

Ajánlott hozzászólás

A New Hope

Chapter 47: "Use the Force, Luke"

Time: 1:50:36-1:52:57

 

Tartalom

 

Luke X-Szárnyúja ha lehet, még nagyobb sebességgel repeszt végig az aknán, miközben ő maga mit sem törődve az egyre közeledő TIE-trióval, kapcsolja be a célzókomputert és igyekszik ráállítani a hőkivezető nyílásra.

A Lázadók bázisán egyre nagyobb a feszültség, hiszen már csak Luke gépe van, ami el tudná pusztítani a Halálcsillagot. Ellenben már őt üldözi a halál három ionhajtóműves angyala, és maga a harcállomás csupán percekre van attól, hogy kozmikus porrá robbantsa a Yavin negyedik holdját, ezzel végérvényesen összezúzva a lázadást és megszilárdítva a Birodalom hatalmát. A hangulat oly mértékbe pattanásig feszült, hogy még a Leia mellett álló aranyszínű protokoll droid is kinyílvánítja érzelmeit, igaz, mechanikus gondolatai nem annyira világmegváltóak, mint organikus társaié. Az ő gondolatai barátja körül járnak: ?Tarts ki R2.?

Eközben a két Skywalker egymással párhuzamosan hangolják gépeik célzóberendezését. Fiú a harcállomásra, apa a fiára. Ám ekkor az ifjabbik Skywalker elméjében egy öreg, bölcs hang csendül: ?Használd az Erőt, Luke.? Bíztatja a nemrég elhunyt Ben Kenobi szelleme.

Vader meglepődve konstatálja, hogy az előtte repülő gép pilótájában jelen van az Erő, és nem is akármilyen szinten.

Luke hezitál. Nem tudja, hogy a hang csak a képzelete szüleménye, vagy tényleg Obi-Wan Kenobit halja-e. Ám mikor öreg mestere bizalomra kéri, az ifjú Jedi jelölt megteszi, amit tennie kell. Lekapcsolja a célzókomputert.

Ebben a pillanatban a Lázadók központjában felbojdulnak az emberek. Az operátor azonnal rászól Luke-ra, hogy miért kapcsolta ki a célzókomputert, mi a baj? Mindenki megkönnyebbülésére, Luke azt jelenti, hogy nincs semmi baj, de nem fűz különösebb magyarázatot tettére. Folytatja repülését a szűk árokban, nyomában a három TIE vadásszal.

Vader kapkodva teker egy gyorsat a célzóberendezésen, majd lead egy rövid sorozatot az X-Szárnyúra. A zöld lézersugarak ugyan elkerülik a vadászgép testét, de belemarnak R2-ba, aki halálsikolt hallatva füstöl el. Luke jelenti, hogy kilőtték a droidját, mire C-3PO-ban megáll az olajpumpa, s bár arca képtelen az érzelmek megjelenítésére, egész mozgásából süt a kétségbeesés, ahogy Leia felé pördül a hír hallatán. A nő azonban nem reagál a droid bánatára. Figyelmét az asztali monitor köti le, fülébe az operátor hangja kúszik be. Mindkettő ugyanazt a tényt közli: ?A Halálcsillag megkerülte a bolygót.? Ezzel egyidőben egy másik operátor az állomáson közli a vezérlőben lévőkkel, hogy ?A Lázadók támaszpontja lőtávolban van.? Tarkin odafordul tisztjéhez és kiadja a parancsot: ?Ha készen állnak, tűz!?

A tüzérek szavára élesítik a gyújtószerkezetet.

Luke X-Szárnyúja talán már annál is gyorsabban repül, mint amit tervezői valaha is gondoltak róla, mégis úgy tűnik, hogy ez messze nem lesz elég. Ráadásul még a TIE vadászok is képesek tartani vele a lépést. Darth Vader könyörtelen próbálkozásai végül megtérülnek. Hiába Luke minden erőfeszítése, a szűk járatban nem tud olyan manővert végrehajtani, amivel elkerülje a befogást. A TIE/X1 célzóberendezése rögzíti az X-Szárnyút a tűzzónában. Vader elégedetten szól, csak úgy magának: ?Most megvagy.? Megnyomja az elsütő gombot.

Zöld sugarak csapnak ki a hajó iker-ágyújából, ezzel egyidőben vörös sugarak záporoznak be az aknába felülről és porlasztják el a Sith bal szárnyemberét. Vader lézerei célt tévesztenek, vagy tehetetlenül enyésznek el az X-Szárnyú pajzsán. A Nagyúr mégsem törődhet ezzel. Meglepetten néz a magasba, ahol a nap felől egy kurjantgató korelliai kapitánnyal a kormánya mögött alászáll egy hatalmas YT-1300-as ócskavas.

A figyelemelterelés jobban sül el, mint azt bárki is remélte volna. A másik TIE pilóta figyelmét túlságosan is lekötötte a váratlanul felbukkant Millennium Falcon, és letért a pályájáról. Mikor végre visszafordult a kormányhoz, már csak annyit tudott kinyögni, hogy ?Vigyázz!?. Aztán gépe panelje nekiütközött Vader gépének. Szerencse a szerencsétlenségben, legalábbis Vader számára, hogy az X1-est ellátták pajzzsal, ami kivédte az ütközést. A két gép lepattan egymásról. Darth Vader kirepül a nyílt űrbe, míg a másik TIE tehetetlenül az árok falába csapódik.

A Falcon éles fordulóval elhúz a Halálcsillag felszinének közeléből, míg Solo megkéri Luke-ot, hogy lője ki gyorsan a bázist, majd menjenek haza. Skywalkert nem kell bíztatni. Ösztönösen megnyomja a torpedókioldó gombját, mire két vörösen izzó lövedék hagyja el a hajó orrát, száguld végig a maradék távon és egy elegáns ívvel beleröppennek az apró aknába. Luke nagyot sóhajtva emeli ki gépét az árokból és csatlakozik a Wedge, a Falcon és egy Y-Szárnyú alkotta kötelékhez, majd sebesen eltávolodnak a Halálcsillagtól.

Ezalatt a bázis tüzérei a végső tüzelési eljárást fejezik be. Tarkin kormányzó meretten, az állát dörzsölve figyeli a vezérlő kivetítőjét. Már csak pillanatok választják el tervének, a Halálcsillag létjogosultságának igazolásától, a nagy győzelemtől, mely végérvényesen megszilárdítja az Első Galaktikus Birodalom hatalmát. Egy pillanat, melyben Tarkin kormányzó a dicsőségben fürdik.

A következőben a Halálcsillag megszűnik létezni, helyén csupán izzó kozmikus por marad, és egy egyre terebélyesedő lánggyűrű.

Han örömtelien kiált bele a mikrofonjába, dicsérő szavait Luke-nak címezve: ?Ritka szép lövés volt, kölyök, tanítani kellene!? Skywalker nem is törődik a csempésszel. Megkönnyebbülésében lehunyt szemmel elrebeg egy hálát, miközben elméjében Obi-Wan Kenobi, az egykori Jedi mester emlékezteti, hogy az Erő vele lesz, mindörökké.

Eközben Darth Vadernek végre sikerül stabilizálni pörgő-forgó TIE vadászát és megindul hazafelé, háta mögött egy mérhetetlen kudarccal.

A három megmaradt lázadó vadászgép körzefogja a Falcont és visszatérnek a Yavin IV-re.

 

Fejezet vége

------------------------------------------------------------------------------------------------

Azt hiszem, nem sok ennél feszültebb jelenetsor van a Star Wars Sagaban. Itt a végsőkig feszítik a húrt. És az ep3 után a fene se tudhatja, hogy eljön-e a heppy end. Iszonyatosan jó vágások, pörgés, és mindezek tetejében a zene végérvényesen kiélezi a helyzetet. Az egész remek. Kilövik R2-t, a droidot, aki már annyi mindent átélt. Hát az ep1-2-3 után szerintem a néző C-3PO-val együtt kap a szívéhez. Meghalt ez a kedves kis droid? És persze Vader még mindig ott lohol, a Halálcsillag is lőtávba kerül. Luke-nak már egyetlen segítsége sincs. Szerintem még titkon remélhetik, hogy Wedge bevág a TIE-ok mögé, de hát ő ugye drasztikusan lelassult, esélye sincs, hogy beérje őket. Erre Vader célba veszi Luke-ot és még rá is lő. Aztán derült égből villámcsapás, megjön a Falcon és egy-kettőre jóra fordul minden. A végső nagy bumm sem semmi, tisztára olyan, mint a Halálcsillag önmagát lőtte volna szét. Ráadásul a fedélzetén lévők még csak nem is sejtettek semmit. Tarkin is, az egyik pillanatban még mélázik, a következőben meg a túlvilágon találhatta magát, aztán csak kukán bámulhatott, hogy mi történt.

S az egészben még nem kevés misztikumot is kevertek. Amikor megcsendül Ben hangja, hát az hátborzongató. Kikapcsoltatja a komputert, erre a Lázadók beparáznak, hogy az utolsó esélyükkel is történt valami. Közben ott a balsejtelem, hiszen Vader megneszelte, hogy a pilótával ott az Erő. Szóval remek képsorok.

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Jaja, végig feszült, dinamikus és izgalmas képsorok követik egymást. Én azonban Dzséjt-el ellentétben sose illesztem a film elé az előzménytrilógiát és főleg az azokban tapasztaltakat. Nálam itt kezdődik a saga. ;)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nekem akkor jön meg kedvem leginkább az Új reményhez, amikor látom a Sith-ek bosszújából azt a jelenetet, amelyben Vader és és Darth Sidius ott állnak a csillagrombolón és nézik a készülő Halálcsillagot. Ilyenkor jövök rá, hogy mennyire szeretem a régi trilógiát ;)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nagyon vártam ezt a jelenetet! Ez a csúcspont! Hihetetlen sokat hozzá tesznek az előzmények. Apja és fia párharcát látjuk úgy, hogy ők maguk nem is sejtik a köztük lévő kapcsolatot. Az maga az extázis amikor Vader kilövi R2-t!! A saját droidját! Akivel a klónháborúban együtt harcoltak, és az EPIII -ban is együtt repültek. Eszméletlen jó jelenet az előzmények tudatában. Ben hangja és a Falcon feltünése olyan ráadás, ami a SAGA legnagyobb jelenetei közé emeli ezeket a képsorokat. ;)

 

Oldie ha neked ez jobb az előzmények nélkül, akkor őszintén sajnállak.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nagyon vártam ezt a jelenetet! Ez a csúcspont! Hihetetlen sokat hozzá tesznek az előzmények. Apja és fia párharcát látjuk úgy, hogy ők maguk nem is sejtik a köztük lévő kapcsolatot. Az maga az extázis amikor Vader kilövi R2-t!! A saját droidját! Akivel a klónháborúban együtt harcoltak, és az EPIII -ban is együtt repültek. Eszméletlen jó jelenet az előzmények tudatában. Ben hangja és a Falcon feltünése olyan ráadás, ami a SAGA legnagyobb jelenetei közé emeli ezeket a képsorokat. ;)

 

Oldie ha neked ez jobb az előzmények nélkül, akkor őszintén sajnállak.

Ugyanez a véleményem nekem is.Az embeer legszívesebben ordítana, hogy:"Nehogy kilődd te barom, az a fiad!"

Az előzmények nagyon sokat hozzátettek.Főleg, hogy tudjuk(láttuk), hogy Anakin milyen jó pilóta volt.Vajon van-e esélye a fiának ellene?Ebben a jelenetben kiviláglik, hogy Luke sokat örökölt az apjától.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Oldie ha neked ez jobb az előzmények nélkül, akkor őszintén sajnállak.

Végül is ez egy film, nem tudom, mit kell ezért egy embert sajnálni, inkább valami valódi ok miatt kéne (van belőle elég) ;)

Szerkesztve: - MissKarrde
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Végül is ez egy film, nem tudom, mit kell ezért egy embert sajnálni, inkább valami valódi ok miatt kéne (van belőle elég) ;)

Jajjjjj ne kezd már megint! Mindjárt sírva fakadok...

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Oldie ha neked ez jobb az előzmények nélkül, akkor őszintén sajnállak.

Isten ments, hogy sajnálj. Főleg ilyen hülyeség miatt, hogy nekem mindig is az Új remény maradt a saga rajtjának. Én általában az előzmények közben gondolok arra, hogy mi lesz a végkifejlett és nem fordítva, hogy mi volt az előzmény. Ez van, más az értéksorrendünk. Ez olyan nagy baj lenne? ;)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Isten ments, hogy sajnálj. Főleg ilyen hülyeség miatt, hogy nekem mindig is az Új remény maradt a saga rajtjának. Én általában az előzmények közben gondolok arra, hogy mi lesz a végkifejlett és nem fordítva, hogy mi volt az előzmény. Ez van, más az értéksorrendünk. Ez olyan nagy baj lenne? ;)

Áh, én már értelek, Oldie :) Te a 4-5-6-1-2-3 sorrendet favorizálod :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szó szerint nem, csak lekezeled azt aki nem a te véleményeden van. Ennyi bőven elég. Én egy szóval sem sajnálkoznék azok felé akik a te ízlésedet követik.

Nem kezelek le senkit. De ha kissebségi érzésed van emiatt, akkor majd megpróbálok legközelebb virágnyelven fogalmazni, hogy neked is tetszen.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

OFF

 

Ody! Ha sajnálsz valakit, csak azért, mert az ízlése más, mint a tiéd, az a másik ízlésének a becsmérlése, amiért a másik jogosan szólhat.

 

Ha viszont arra gondoltál, hogy sajnálod, hogy más az ízlése, akkor pedig pontatlanul fogalmaztál, amiért a másik szintén jogosan szólhat.

 

ON

 

És hogy ON is legyek. Számomra a prequelek sokkal nagyobb plusszt adtak ennek a jelenetnek, mint bármelyik másiknak. Eleve, az, hogy Anakint láttuk pl. repülni az EpIII-ban, a nyílt űrben, szabadon, s most ismét, ezúttal már géptestbe szorítva, egy hatalmas GÉP körül körözve, számomra hatalmas iróniát tükröz. Arról nem is beszélve, hogy régen sosem értettem, hogy egy ilyen felső vezető, mint Vader, miért kockáztat annyit, hogy maga akarja elintézni a lázadókat. Az EpI-II-III-mal ez is tökéletesen érthető, hiszen Anakin imádott repülni, ez valószínűleg Vaderként sem veszett ki belőle.

És akkor még a Luke szálról még nem is beszéltünk. Amikor pedig Obi-wan hangja felhangzik az éterben, mindig Qui-Gon jut eszembe, aki a fogatverseny előtt tanácsokkal látja el az ifjú Anakint.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Elég lenne csak emberi hangot megütni.

Látom totál kiakadtál ezen. Sajnálom. Én még akkor is higgadt maradtam, amikor anyáztál egy másik topikban. Persze kicsillagozva, de akkor is...

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

OFF

Ody! Ha sajnálsz valakit, csak azért, mert az ízlése más, mint a tiéd, az a másik ízlésének a becsmérlése, amiért a másik jogosan szólhat.

 

Ha viszont arra gondoltál, hogy sajnálod, hogy más az ízlése, akkor pedig pontatlanul fogalmaztál, amiért a másik szintén jogosan szólhat.

ON

Köszönöm a kioktatást.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Látom totál kiakadtál ezen. Sajnálom. Én még akkor is higgadt maradtam, amikor anyáztál egy másik topikban. Persze kicsillagozva, de akkor is...

Csupán meglepődtem. De még ettől függetlenül is képes leszek asszem reggelig egyhuzamban aludni. ;)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem gondoltam volna, hogy egy ilyen remek jelenet értékelése kapcsán az első hozzászólásom az lesz, hogy meg vagyok döbbenve rajtatok... ;)

 

A második pedig az, hogy ez a jelenet nagyszerű, akár önmagában, vagyis a IV. részben, mint legelső SW-filmben betöltött szerepét nézzük, akár úgy, hogy már tudjuk az előzményeket. Teljesen felesleges erről itt most vitatkozni, főleg úgy, ahogy Ti itt most teszitek.

 

Hogy honnan indul a Saga, a történések avagy a filmek készítésének időrendi sorrendje szerint, arról volt már vita biztos többször is, jómagam a legutolsóban részt vettem, az biztos, de ott sem durvult el a dolog semmilyen szinten. Egyszerűen nem értelek benneteket...

Szerkesztve: - Pildi
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.