Ugrás a kommentre
Dzséjt

Rey, egy új reménysugár

Ajánlott hozzászólás

1 órával korábban, Ody Mandrell írta:

Valaki felfedezte a hasonlóságokat Rey és Kylo vívásában. Az utóbbi időben nagyon fel lett kapva a dolog, de tényleg vannak kísértetiesen hasonló jelenetek. 

Ez azért érdekes főleg, mert Kylo biztos tanult vívni, Rey viszont biztosan nem, ő tényleg csak ösztönösen használja a kardot. És mégis van hasonlóság... Na ebből vajon mi következik?  :)

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Azon ötletelnek, hogy Rey-be letöltődött Kylo tudása a szellemi kapcsolat közben. A másik lehetőség, hogy gyenge a koreográfus. :D

• Vicces 1

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez

Rey baromi gyorsan tanul, és először Kyloval vív párbajt még a VII-ben. Egyáltalán nem csoda, ha rögtön eltanult tőle jó néhány mozdulatot.

• Tetszik 2

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez

De itt komplett mozdulatsorokról van szó. Pl. az első és második képnél. Ráadásul a második pár a TLJ-ben volt így Rey nem láthatta Kylo-tól azt a mozdulatsort. 

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez

Vagy csak ilyen hasonló módon kardoznak "nyers erővel" :) Talán csak annak képi érzékeltetése, amit Luke lát közösnek bennük. 

• Tetszik 2

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
10 órával ezelőtt, Pildi írta:

Ez azért érdekes főleg, mert Kylo biztos tanult vívni, Rey viszont biztosan nem, ő tényleg csak ösztönösen használja a kardot. És mégis van hasonlóság... Na ebből vajon mi következik?  :)

Már nem is tudom hogy JJ vagy valaki más mondta-e, de volt egy ilyen magyarázat hogy amikor az ep.7-ben Rey a vallatási jelenetnél belelát Kylo fejébe -és megállapitja hogy fél attól, hogy nem lesz olyan erős mint Vader- akkor nem csak a félelmeit látja, de például belelát egy kicsit a tudásába is és akarva-akaratlan innen tudja meg hogyan kell kardozni.

• Tetszik 1

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez

Erre céloztam fentebb csak nem emlékeztem pontosan hol olvastam. 

Egyébként Rey eleve jól bánik a botjával, szóval nem annyira nagy ugrás a kardforgatás. Ennek mondjuk meg is ágyaztak a filmek. 

• Tetszik 1

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez

Szerintem ez kicsit túl van pörgetve. Elég alapmozdulatok vannak itt összerakva. Most komolyan, például az, hogy mindkettő előre szegezi a fegyverét, az már izzadságszagú is, mert szép, hogy a kamera beállása hasonló, de a két figura beállása teljesen más, hiszen az egyik egy botot tart, a másik egy kardot. Az meg, hogy egy kaszálásból visszavágás jön, szintén alap, a lendület adja. Ezek hasonló alapmozdulatok, mint amiket Kanan is tanított Sabine-nak.

A magyarázat a hasonlóságokra egyszerű: ugyanaz a koreográfusa a vívásoknak, és az ep7-8 az ep4-5 egyszerűbb, hatékony, reálisabb, de kevesebb mozdulatból álló stílusát követi, aminek hála a fegyverforgatók stílusa is hasonló lett. De Rey stílusában Palpatine-ból is akad, mert ő is hasonlóan forgatta a fegyverét. Valójában a Windu vs. Palpatine és a Rey vs. Kylo párbajok között a legtöbb a stílusbeli hasonlóság. A leglátványosabb példa az Palpatine legjellegzetesebb mozdulata, több ízben is használja az ep3-ban, és Rey szintén vagy négyszer használja az ep7-ben:

gneHex0.jpg

i34mQrL.jpg

De vannak más, korábbi párbajokkal hasonló momentumok is:

yNuw8Pv.jpg

eVVuTRd.jpg

yGugwmL.jpg

6jcS0ow.jpg

• Imádom 1
  • Tetszik 1

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
44 perccel korábban, Dzséjt írta:

A magyarázat a hasonlóságokra egyszerű: ugyanaz a koreográfusa a vívásoknak,

A PT-ben más volt a koreográfus, így ezek lehetnek szép utalások is. 

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
35 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

A PT-ben más volt a koreográfus, így ezek lehetnek szép utalások is. 

Yep, C. C. Smiff, aki az ep1-3 koreográfusának, Nick Gillardnak a kollégája, sok filmen dolgoztak már együtt. Lehet utalás is, de szerintem egyszerűbb, meg nekem sokkal-sokkal tetszetősebb az a magyarázat, hogy egyszerűen a koreográfus ugyanazt a párbajstílust követte, amit Gillard Palpatine-nál, aki meg az ep4-5 stílusát követte (és eleve ez volt a cél a 7-8-nál is, az ep4-5 vonalát követni, ezt a készítők maguk mondták). Mert őszintén szólva, hogy Rey letöltötte Kylo fejéből a fénykardforgatás tudományát, az számomra kolosszális baromság és Rey értékéből vesz el. Még jó hogy nem nyögi be a jelenet végén, hogy "Guys, I know lightsaber fight."

Rey tud úgy-ahogy fénykardot forgatni (azért valószínűleg egy nem megsebzett, ereje teljében lévő Kylo Ren ugyanolyan gyorsan leverte volna, mint ahogy leverte Finnt is), mert egy hasonló fegyverrel már megtanult harcolni. Ezt az ep7 és 8 is megmutatta. Nem Kylo fejéből töltötte le a tudást, mint valami Neo utánzat.

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez

Ez szerintem is gázos, viszont ezekben a jelenetekben nem csak a koreográfia hasonló, hanem gyakorlatilag a jelenet beállítása is ami tudatosságra utal a rendező részéről. 

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez

Azért a belelátás még nem letöltés. :P Nem hiszem, hogy letöltést képzelt volna bárki is egy Rey kaliberű karakternél.

• Tetszik 1

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
42 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

Ez szerintem is gázos, viszont ezekben a jelenetekben nem csak a koreográfia hasonló, hanem gyakorlatilag a jelenet beállítása is ami tudatosságra utal a rendező részéről. 

Háááát... Én annyira nem látom hasonlónak a beállításokat sem. 

Ennél a jelenetnél Kylo oldalán még vágás is van (kihagyták azt, hogy Reyre átvált a kamera, mert úgy máris más a leányzó fekvése). Persze annyi párhuzam valóban van, hogy mindkettő azért kaszál vakon a levegőbe, mert támadja az ellenfél felállás közben, és valóban rájuk fókuszálnak, velük emelkedik a kamera is. Ám itt is van különbség: Rey két kaszálást végez, Kylo meg egyet. Ráadásul Rey azért, hogy időt nyerjen a talpra állásra, Kylo meg ekkor már sebesült és csak próbál csinálni valamit. És hát nagyon ebben a helyzetben mást nem is csinálhatnának, csak megpróbálhatják távol tartani ellenfelüket, míg összeszedik magukat. A párhuzam itt talán az lehetne, hogy reálisan viselkednek.

tumblr_pappo2XOCH1w2qt4no3_500.gif

Ennél a jelenetnél még a mozdulat sem azonos, nemhogy a beállítás és a készítő még csalt is. Rey tükrözve van, lentről fölfelé csap, majd a lendületből továbbviszi a kardot és vízszintesen kaszál derék magasságban (amúgy ez egy rendkívül halálos mozdulat lenne párbajba, félrecsapja a kardot és lendületből ketté vághatja ellenfelét), közben áll. Kylo ellenben alacsonyan kaszál előre haladás közben, majd lendületből megperdül és függőlegesen lecsap. A beállítás pedig totál más, az egyik esetben mozog a kamera és vágás is van, Reynél meg csak áll és alsó perspektívából van filmezve.

tumblr_pappo2XOCH1w2qt4no6_500.gif

Ez az egyik, amire mondhatnám, hogy itt tényleg van párhuzam, csak itt meg az a gond, hogy a szituáció teljesen más, ami megint megöli a párhuzamot. Kylo lövéseket véd, és nem ő az első Erőhasználó, aki így csinálja. Rey meg csak vagánykodik (egy snittel előtte pörgette meg hasonlóan a fegyverét az őt támadó őr, Rey erre reagál a saját pörgetésével), de ez a kardpörgetés totál általános dolog, láttuk ár Obi-Wantól és Anakintól is, nem is egyszer. :) A beállítás az egyetlen, ami itt tényleg azonos, de valljuk meg, ezt a mozdulatsort más irányból nem is lehet látványosan rögzíteni. Kylónál fontos látni a lézernyalábok védését és a kézmozdulatot, na meg a mozdulataiban megbújó agressziót, ami szemből a legérzékletesebb. Reynél meg az arcán van a fókusz, azt kell látni. Egyik sem átadható oldalról vagy hátulról, így naná, hogy a beállítás azonos.

tumblr_pappo2XOCH1w2qt4no5_500.gif

Na, ez az, amire azt mondom, hogy már párhuzam. Bár a fegyver és a tartás más, a beállítás itt biztos, hogy visszautalásként jelenik meg. Ugyanakkor itt szerintem Rey-t az angyalt és Kylót az ördögöt állítja csak párba, nem a párbajozási technikájukat.

tumblr_pappo2XOCH1w2qt4no7_500.gif

Azt is nehezményezem, hogy ezek többnyire egy komplex koreográfiából kiragadott elemek. Ez olyan, mintha kiragadnánk két szereplő különböző időben elmondott egy-egy mondatából egy-egy hasonló mondatrészt, és azt mondanánk, hogy hát ugyanazt mondják. 

Szóval nagyon szépek ezek a gifek, de mélyebb elemzésnél már megrogy a láb. Pláne ott, hogy még csalt is az alkotó (tükrözik jelenetet vagy kihagyja a közbeeső vágást). Szóval nekem ezek inkább erőltetett összepárosítások, semmint valódi párhuzamok. Az utolsó az, amire azt mondom, hogy valóban párhuzam a két szereplő között, de nem a vívótechnikájuk, hanem a karakterük van párhuzamban.

• Szomorú 1
  • Tetszik 2

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez

Ez az égés, nem az erdőtűz. Akkor nem szóltam. Azok valóban párhuzamok. :) Kivéve talán Rey és Palpatine kardmozdulatát. Az szerintem abból ered, amit korábban írtam. Az ep3-nál Sidious, az ep7-8-nál pedig mindenki stílusa az ep4-5-öt követi.

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez

Regisztrálj, vagy jelentkezz be a hozzászóláshoz

Regisztrálni kell a hozzászólási jogosultsághoz

Regisztráció

Egyszerűen regisztrálhatsz közösségünkbe.

Regisztráció új felhasználóként

Bejelentkezés

Már regisztráltál? Lépj be!

Belépés

• Jelenlévő felhasználók:   0 tag

Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.

Fontos információ