Ugrás a kommentre

Finn, a botladozó hős


Dzséjt

Ajánlott hozzászólás

Ennek az egész finnes szálnak szerintem a legnagyobb tanulsága az volt, hogy nem megy minden olyan könnyen, ahogy azt elképzeljük/elképzelik. Nem olyan egyszerű a világ működése, hogy bátrak és vakmerőek vagyunk, hősködünk és akkor majd minden összejön.

 

Ha nem jövünk ki a felettesünkkel és nem értjük mit akar, akkor összeverbuválunk egy rögtönzött csapatot és belefogunk egy magánakcióba. Egy kalóz infói alapján elutazunk egy teljesen idegen világba és közegbe megkeresni egy ismeretlen embert. A hajónkat lek*rjuk valahova az út közepére, berongyolunk egy kaszinóba, aztán lerohanjuk az illetőt. Persze amikor nem jön össze, akkor lepaktálunk egy vadidegen dörzsölt fazonnal, megteszi ő is.

 

Az ilyen spontán és rögtönzött háttérakcióknak megvannak a maga buktatói és sokszor balul sülnek el. A hősködés lehet nemes dolog, de ettől még nem fog óhatatlanul működni. Ilyen az élet. Én ezért örülnék neki, ha a 9-re mégis kapna valahonnan masszívabb segítséget az Ellenállás, mert akkor maradhatna az az üzenet, hogy pár hős nem feltétlenül elég az underdog pozícióból történő hatalmas diadalhoz.

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 3 héttel később...

Az értékelésemből kihagytam, de Finn karakterfejlődése szempontjából sarkalatos pont a Phasma elleni harc. Győzelme a nemezise felett egyben szakítópróba is volt, az Első Rend és közötte. Nem véletlen lett az a végszó, hogy lazadó söpredék. Abban a pillanatban született meg a lázadó Finn, az a karakter, akit aztán a Craiten is látunk.

 

Remek sztorija van, csak annyi zseniális ív és pillanat van a filmben, hogy könnyű elsiklani felette. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • Ody Mandrell megváltoztatta a címet erre: Finn, a botladozó hős
  • 5 hónappal később...

Még így 56x is elhiszem, hogy bele fog rongyolni az ágyúba. :D A feszültséget a film meglepetései adják, azaz hogy bármi megtörténhet. Emlékszem a moziban meg voltam győződve, hogy Finnek annyi. Bomarr is csak dőlt előre mellettem. :lol:  Óriásí élmény volt. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

3 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Még így 56x is elhiszem, hogy bele fog rongyolni az ágyúba. :D A feszültséget a film meglepetései adják, azaz hogy bármi megtörténhet. Emlékszem a moziban meg voltam győződve, hogy Finnek annyi. Bomarr is csak dőlt előre mellettem. :lol:  Óriásí élmény volt. 

Én is ezt gondoltam. Snoke után simán benne volt a pakliban.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Igen, mert még a zene is ezt erősítette. Ritkán hallani ennyire heroikus " a hős megy meghalni a csatába" hangulatú zenét Star Wars filmben, és ez így nagyon hatásos félrevezetés volt. Kifejezte Finn teljes elszántságát, a személyiségében bekövetkezett gyökeres változást, azt, hogy a menekülő volt rohamosztagosból igazi ellenálló harcos született még a hajón a Phasmával történt összecsapás alatt, de ennek következményét igazán ekkor láthattuk. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 4 évvel később...
16 órával ezelőtt, Galen Malek89 írta:

Mondjuk még ezt hamarabb el fogom fogadni, mint hogy Finnből is ezt próbálták kihozni, pehelysúlyú karakter, semmi értelme nem volt kb. Ott lett volna neki egy szép lezárás, ha feláldozza magát az EPVIII-ban, de jött a nagyész Rose Tico. :sick:

Csak  film nem erre épített. A craiti csatában nem Finn volt a megmentő, hanem Luke és Rey.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Csak  film nem erre épített. A craiti csatában nem Finn volt a megmentő, hanem Luke és Rey.

Erre tök jól lehet ellenben majd építeni a jövőben! Már a IX-ben is kivette a részét a győzelemből, de király lenne ha az EpIX utáni érában még nagyobb jelentőséget adnának annak, hogy a VIII-ban Rose megmentette Finnt. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

10 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Csak  film nem erre épített. A craiti csatában nem Finn volt a megmentő, hanem Luke és Rey.

 

Csak akkor semmi értelme nem is volt egyáltalán berakni ezt a jelenetet.

Jobb lett volna úgy, hogy megpróbálja, de nem sikerül, mert kilövik közben. Túlélheti ígyis, de nem jött volna a sw egyik legcringebb jelenetsorozata.

 

De ez az én véleményem.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2 perccel korábban, Galen Malek89 írta:

 

Csak akkor semmi értelme nem is volt egyáltalán berakni ezt a jelenetet.

Jobb lett volna úgy, hogy megpróbálja, de nem sikerül, mert kilövik közben. Túlélheti ígyis, de nem jött volna a sw egyik legcringebb jelenetsorozata.

 

De ez az én véleményem.

Finn jellemfejlődésében fontos történés volt ez.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

51 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

Finn jellemfejlődésében fontos történés volt ez.

Szerintem semmit nem adott hozzá, egy papírmasé karakter lett sajnos, pedig az első rész után többet reméltem.

De mindegy igazából, nem vesz el a filmből nekem, meg a trilógiából sem.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A film elején még le akart lépni, nem érdekelte az Ellenállás. A végén meg már meghalna értük. Ez azért távol áll a semmitől. :) Elfogadom ha nem a kedvenc karaktered, de a tények makacs dolgok, amik azt mutatják, hogy van karakterfejlődése. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

5 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

A film elején még le akart lépni, nem érdekelte az Ellenállás. A végén meg már meghalna értük. Ez azért távol áll a semmitől. :) Elfogadom ha nem a kedvenc karaktered, de a tények makacs dolgok, amik azt mutatják, hogy van karakterfejlődése. 

Alapvetően a megmentéssel és azzal ami utána történik van gond, nem az önfeláldozással

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

10 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Amit Rose mond? Mert arra csak az EPIX lényege épül. Sőt, az egész SW lényege.

Kicsit off, de nekem Rose mondásáról mindig a sakk jut eszembe. Nem tudom hányan ismeritek a sakkot innen, de ha van két fél, ahol az egyik jelentős hátrányban van, akkor minden - normál körülmények között egyenlő értékű - csere, ami a táblán történik, az az előnyben lévőnek kedvez. Ezért nem lett volna értelme Finn-nek itt meghalnia és erre jött rá Rose itt okosan. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Minden egyes vezető vagy tehetséges katona halála gyengíti a sereget. Az Ellenállás pedig a craiti csatában már nem sereg, szakasznak is épp csak beillik. Elvesztették vezetőik nagy részét, erre haljanak meg azok is, akikből még lehetne vezető? Odalett a katonáig többsége, erre haljanak meg a megmaradt legjobbak is? Már alig maradtak, de sebaj, hulljanak csak el még többen? Ja és persze nem is lett volna unalmas a sokadik hősi halál - bár tény, értelmetlenségét tekintve ez vitte volna a prímet, mint felesleges halál. Hiszen eleve nem volt semmi garancia arra, hogy az a menetközben széthulló sikló elér az ágyúig. Terhelés nélkül is esett szét, és Finn még félúton sem járt, amikor már olvadt a kasztni. De, ha mégis odaér, akkor mi van? Akkor nem lesz egy lyuk az ajtón, amin kisétálhat Luke Skywalker, hogy mindenki rá figyeljen, amíg az Ellenállás a hátsó ajtón lelép. Ehelyett az egész ott trónoló Első Rend szabadon figyelhet bármerre, amíg várják az új ágyút, és simán kiszúrhatják a meglépni készülő Millennium Falcont, amit aztán egy Kylo Ren vezette TIE vadász osztag nyugodtan levadászhat.

Ráadásul szerintem fontos üzenetet az, hogy úgy nyerhet az ember, ha megvédik azt, amit szeretnek, nem azzal, ha minden létező dolgot feláldoznak. Az utóbbi inkább a fanatizmus jele. Mi értelme harcolni, ha utána semmi sem marad? Az egész film erre épül. Poe hősöknek titulálja a halottakat, miközben Leia csak a holtakat látja, a fájdalmat érzi, ami a haláluk miatt keletkezett. Ugyanúgy Leia az, aki Holdo hátramaradásakor kifakad, már túl sokat vesztett. A sok hősi halál csak fájdalmat hoz, és ezt pont Leián lehet a legjobban lemérni, aki az ep8 végére mindent elvesztett már. Nincsenek barátai, mert hősi halált haltak. Nincs már férje, mert az élete árán próbálta menteni a fiúkat. Nincs már tetsvére, mert hősi halált halt. Nincsenek szülei, mert felrobbantak a hazájával együtt. Nincs már meg az az állam sem, amiért a fiatal éveit áldozta. Ekkor úgy tűnik, már fia sincs, mert az, ami ellen világéletében harcolt, megszerezte. A holtak után maradt fájdalom az érték? Leiának a nagy szabadságharc végére nem maradt semmilyen, a békét már nem élvezhette volna, mert nem tudott megmenteni semmit, amit szeretett. És milyen az élet szeretet nélkül? Sivár, értelmetlen. Ha túlélte volna a háborút, milyen jövő várt volna rá? Leül egy üres ház tornácára és magányosan meghal.

Az egész film a hősiesség köré épül és tárgyalja, hogy ennek milyen szituációban mennyi értelme van. Rengetegen meghaltak azért, hogy a Furminatrix felrobbanjon, de végül kisült, hogy egy halál is felesleges volt, mert az Első Rend anélkül is képes volt megtizedelni az Ellenállást. Holdo feláldozta magát, ezzel valóban megmentette az Ellenállás maradékát, miután a hőst játszó s*ggfej Poe lényegében feláldozta az egész szervezetet. És Finn feláldozásának elmaradása is ezért fontos: végre valaki rájött, hogy ez a sok vak hősködés és értelmetlen hősi halál halás teljesen felesleges. Először Poe jött rá, aki visszavonulót fújt, majd Rose, aki ki is mondta a lényeget. Nem az ellenség elpusztítása a cél, hanem annak megmentése, amit szeretünk. Ha nem vágják ki, Qui-Gon Jinn már rég kimondta volna ezt az ep3-ban (a könyvben benne van): "A szeretet a válasz a sötétségre." És ez igaz! Hiszen végül Luke is "csak" azért harcolt a Halálcsillag II-n, hogy megmentse az apját, akit szeretet.

És Finn életben maradása nem volt hiábavaló. Eleve már abba érdemes belegondolni, mi történt volna Rey-jel, ha arra ér vissza, hogy Finn, a legjobb barátja halott. Ki tudja, mit okozott volna ez a lelkében, és miképpen használhatta volna ellene Palpatine. Végül is alig pár napja vesztette el az apafigurát, pár órája, hogy kudarcott vallott egy számára fontos figura megmentésével, erre szembesüljön a legjobb barátja halálával is? Plusz az Ellenállás elvesztette volna az egyetlen kompetens harctéri tábornokát. Poe ugyanis nem harctéri vezető volt, ő csak tette azt, amire Finn utasította. Az ex-rohamosztagos vezette az Ellenállást az exegoli csatában. Ő szerzett lovasságot, ő jött rá, hová irányították át a követő jelet, ő szedte le az égről az egyetlen hajót, ami kivezethette volna a Xystonokat a légkörből. Poe abban a csatában csak röpködött, lelőtt pár TIE vadászt, adta a szellemi támogatást és végül elcsüggedt. Semmi más szerepe nincs az exegoli csatában azon kívül, hogy beszéljen, míg Finn formálja a csata menetét. Ráadásul Finn volt a kötőelem Rey és Poe között, tehát nélküle ezek ketten sem valószínű, hogy barátok lettek volna, ahhoz Poe túlságosan látványosan nem értette meg Rey-t. Szóval nem csekély haszna van annak, hogy Rose megmentette.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.