Ugrás a kommentre

4x11 - A World Between Worlds


Ody Mandrell

Ajánlott hozzászólás

51 perccel korábban, Dzséjt írta:

Szóval semmi sem zárja ki, hogy lehetséges legyen visszamenni megölni Sidioust, így én is eljátszhatok a gondolattal és rámutathatok az ebből fakadó problémákra. Mert az, hogy a paradoxonok korlátot állítanak, csak egy elmélet a sok közül. Szóval a paradoxonok nem az igazi probléma, ahogy te állítod, hanem csak az egyik lehetséges probléma. Ha láttuk volna, hogy Kanant tényleg lehetetlen megmenteni, mert mondjuk Ezra nem tud átnyúlni, vagy lefolynak olyan események, aminek végén mégis ugyanúgy hal meg ugyanakkor, akkor lenne biztosan kijelenthető, hogy a paradoxon az igazi probléma.

Én ezt nem így látom.

 

Azzal, hogy láttunk egy sikeres beavatkozásra példát, és a beavatkozás már eleve ott volt az eredeti síkon, megtapasztalhattuk, hogy az SW-ben hogy működik az időutazás. Ha valami """változást""" akarnál a speciális térben indukálni, az már megtörtént volna. Ha a szemed előtt láttál eseményeket leperegni, akkor fizikailag csak olyat tudsz végrehajtani, ami ezt nem másítja meg. Ha pl. Ezra látta volna Ahsokát meghalni, nem tudta volna most sem megmenteni őt. A kulcs az volt, hogy nem látta meghalni, mert nem is halt meg. A jelenség megértéséhez ez az egy példa tökéletesen elég. Ez azt is magában foglalja, hogy ha Ezra bármivel próbálkozott volna Kanan esetében, vagy Sidious múltbeli megölése kapcsán, akkor 100%, hogy közbe jött volna valami, hogy ezt megakadályozza, ahogy közbe is jött: Ahsoka lebeszélte pl. Kananról. Muszáj, hogy így legyen, mert ha nem jött volna közbe semmi (Ahsoka), akkor Kanan eleve nem halt volna meg. Azzal, hogy Ezra szeme láttára a normál síkon nem történt beavatkozás Kanan halálakor, már predesztinálta, hogy Ezra a kapuban történő belépéskor sem fogja Kanant megmenteni.

 

Az én fejemben pl. Kanan haláljelenete úgy megy végbe, hogy egyrészről látjuk magunk előtt a 4x07 jelenetét, másrészről kép a képben Ezra is nézi ugyanezt a jelenetet a speckó térből a 4x10-ben. Olyat nem lehet csinálni, hogy a 4x10-ben Ezra belenyúl a normál térbe, de a 4x07-ben minden továbbra is ugyanúgy zajlik. Nem. A kettő dolog egyszerre, párhuzamosan történik meg, még ha az egyik a 7-es epizódban is van, a másik meg a 10-esben. Ha Ezra belenyúlna a speckó térből a jelenetbe, akkor instant változna a 4x07 is, és itt jön képbe az a paradoxon, amit írtál, hogy ebben az esetben simán lehet, hogy Ezra nem is jutna el a speciális térbe, ergo a 4x10 úgy, ahogy van, nem is jöhetne létre, de akkor a 4x07 sem változhatna meg és így tovább, azaz visszamennénk az eredeti 4x07-4x10 felálláshoz és ez így menne körbe-körbe.

 

Ugyanígy, ha a speciális térben Ezra visszamenne 50 évvel korábbra, miközben Sidi alszik, a két dolog párhuzamosan játszódna. A normál térben Sidi alszik, a speckó térben Ezra egy kis monitoron figyeli. Ha Ezra változtatna, változna a normál tér is. De ha a normál térben Sidi meghalna, akkor Ezra valszeg sohasem jutna el a speckó térhez és oda, hogy megölje Sidit, ezért soha nem is ölné meg ideje korán, ergo megint kilyukadunk oda, hogy Ezra nézi az alvó Sidit, megint úgy dönt, hogy megöli, megint paradoxon. És így tovább.

 

Szóval a 4x10-ben bemutatott Ahsoka jelenet miatt szerintem kizárt, hogy egy már megtörtént negatív eseményt a nexusból meg lehessen akadályozni.

Ahhoz úgy kellett volna bemutatni az Ahsoka jelenetet, hogy a 2. évad zárójában Ahsoka meghal, a 4x10-ben pedig Ahsoka megmentődik és ezáltal egy alternatív idővonal jön létre. Na ez az, amire szerencsére nem került sor.

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

9 perccel korábban, Donát írta:

Azzal, hogy láttunk egy sikeres beavatkozásra példát, és a beavatkozás már eleve ott volt az eredeti síkon, megtapasztalhattuk, hogy az SW-ben hogy működik az időutazás. Ha valami """változást""" akarnál a speciális térben indukálni, az már megtörtént volna. Ha a szemed előtt láttál eseményeket leperegni, akkor fizikailag csak olyat tudsz végrehajtani, ami ezt nem másítja meg. Ha pl. Ezra látta volna Ahsokát meghalni, nem tudta volna most sem megmenteni őt. A kulcs az volt, hogy nem látta meghalni, mert nem is halt meg. A jelenség megértéséhez ez az egy példa tökéletesen elég. Ez azt is magában foglalja, hogy ha Ezra bármivel próbálkozott volna Kanan esetében, vagy Sidious múltbeli megölése kapcsán, akkor 100%, hogy közbe jött volna valami, hogy ezt megakadályozza, ahogy közbe is jött: Ahsoka lebeszélte pl. Kananról. Muszáj, hogy így legyen, mert ha nem jött volna közbe semmi (Ahsoka), akkor Kanan eleve nem halt volna meg. Azzal, hogy Ezra szeme láttára a normál síkon nem történt beavatkozás Kanan halálakor, már predesztinálta, hogy Ezra a kapuban történő belépéskor sem fogja Kanant megmenteni.

100%-ék? Ki is szólt le anno, hogy konkrét kijelentéseket teszek? :P Viccet félretéve, szerintem itt van egy hiba a meglátásodban: Ezrát helyezed az idő középpontjába. Ha Ezra nem látja Ahsokát meghalni, de Vader igen, akkor Ezra ugyanúgy nem tudja megmenteni. Nem az a kulcs, Ezra mit látott, mit tapasztalt. Az a kulcs, mi történt a Galaxisban, függetlenül attól, hogy ki a szemtanú. Mert az is megeshet, hogy nincs szemtanú. Tudomásunk szerint az sem lehetetlen, hogy Ahsoka meghalt a 3-4. évad alatt, mert kiszállt a fürdőkádból, megcsúszott és kitörte a nyakát, és egy jelöletlen sírban fekszik valahol. Ha ez így van, Ezra nem mentheti meg, hiába nem volt szemtanúja az eseménynek. Nem Ezra az idő középpontja, nem az számít megtörténtnek, amit látott.

Szerintem az is megkérdőjelezhető, hogy Ahsokát, mint akadályozó tényezőt kezeled. Eleve Ahsoka egy isteni lénynek köszönhetően került egyáltalán képbe, mi több, neki köszönhetően él. Ez már bennem felveti annak lehetőségét, hogy a beavatkozás tudatosan lehetséges. Morai nyitja meg a kaput, ha ő nincs, nincs ki lebeszélje Ezrát. Sőt másik szemszögből is vizsgálható a dolog: amikor mi látjuk Ahsokát elsétálni a második évad végén, az lehet, hogy csak azért van, mert mi már az isteni lény döntése alapján eleve megváltoztatott idővonal eseményeit látjuk. Történt változás, csak mi sosem láttuk az "eredeti" idővonalat. Nem feltétlenül van így, de az sem kizárható, hogy nincs így.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

4 perccel korábban, Dzséjt írta:

100%-ék? Ki is szólt le anno, hogy konkrét kijelentéseket teszek? :P Viccet félretéve, szerintem itt van egy hiba a meglátásodban: Ezrát helyezed az idő középpontjába. Ha Ezra nem látja Ahsokát meghalni, de Vader igen, akkor Ezra ugyanúgy nem tudja megmenteni. Nem az a kulcs, Ezra mit látott, mit tapasztalt. Az a kulcs, mi történt a Galaxisban, függetlenül attól, hogy ki a szemtanú. Mert az is megeshet, hogy nincs szemtanú. Tudomásunk szerint az sem lehetetlen, hogy Ahsoka meghalt a 3-4. évad alatt, mert kiszállt a fürdőkádból, megcsúszott és kitörte a nyakát, és egy jelöletlen sírban fekszik valahol. Ha ez így van, Ezra nem mentheti meg, hiába nem volt szemtanúja az eseménynek. Nem Ezra az idő középpontja, nem az számít megtörténtnek, amit látott.

Szerintem az is megkérdőjelezhető, hogy Ahsokát, mint akadályozó tényezőt kezeled. Eleve Ahsoka egy isteni lénynek köszönhetően került egyáltalán képbe, mi több, neki köszönhetően él. Ez már bennem felveti annak lehetőségét, hogy a beavatkozás tudatosan lehetséges. Morai nyitja meg a kaput, ha ő nincs, nincs ki lebeszélje Ezrát. Sőt másik szemszögből is vizsgálható a dolog: amikor mi látjuk Ahsokát elsétálni a második évad végén, az lehet, hogy csak azért van, mert mi már az isteni lény döntése alapján eleve megváltoztatott idővonal eseményeit látjuk. Történt változás, csak mi sosem láttuk az "eredeti" idővonalat. Nem feltétlenül van így, de az sem kizárható, hogy nincs így.

Ezekben igazat adok. :) És az eddig bemutatott egzakt jelenetek miatt vagyok magabiztos. Ha már behozták ezt a fajta időutazást, akkor nálam nem fér meg egy másik fajta időutazás is, párhuzamosan, ahol felülírható a múlt. Mert akkor máris felmerül plusz egy nagyon súlyos kérdés: az egyiknél miért ezek, a másiknál miért azok a játékszabályok?

 

Abban is igazad van, hogy nem Ezra a kulcs, de nem is Vader szerintem, hanem MI, nézők. Mert mi interpretáljuk érdemben az időutazás szabályait. Ha mi láttuk meghalni Ahsokát, akkor felülírós időutazás van, elágazó világokkal, ha viszont mi már az eleve megmentődött Ahsokát láttuk (mint ahogy láttuk is), akkor pedig önbeteljesítős időutazás. Persze a karakterek is megpróbálják interpretálni, de ők simán tévedhetnek - pl. Ezra, aki, ahogy írtad is, valóban megmentette Ahsokát, de nem mindegy, hogy ő azt hiszi, hogy változást hozott, vagy azt hiszi, hogy csak beteljesítette a sorsát. Mi tudjuk, hogy utóbbi, ő hiheti, hogy az előbbi. Ha saját tévedése mentén vissza akarna jutni a különleges térbe, hogy megölje fiatalon Palpatine-t, mi tudnánk, hogy nem járhat sikerrel, ő viszont nagyon is hihetné, hogy igen.

 

Pont ezért mondom, hogy a játékszabályok felállításához igazából az a kulcs, hogy MI mit láttunk. Hiába lett volna mondjuk egy olyan alternatív sík, ahol Vader tényleg lesújt Ahsokára és megöli, mivel mi ezt nem láttuk, utalás nem volt rá, jel nem volt rá, stb., ellenben már a 2. évadban is a lebandukoló Ahsokát látjuk, ezért az időutazós játékszabályokat is a látottak mentén kell felállítanunk. Azok mentén nem állíthatjuk fel, amit nem láttunk, mert ha az létezne, akkor elég fajsúlyos lenne ahhoz, hogy Filoniék bemutassák a sorozatban. Mivel nem tették, így de facto nincs is.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

28 perccel korábban, Donát írta:

Ezekben igazat adok. :) És az eddig bemutatott egzakt jelenetek miatt vagyok magabiztos. Ha már behozták ezt a fajta időutazást, akkor nálam nem fér meg egy másik fajta időutazás is, párhuzamosan, ahol felülírható a múlt. Mert akkor máris felmerül plusz egy nagyon súlyos kérdés: az egyiknél miért ezek, a másiknál miért azok a játékszabályok?

Ez teljesen igaz, ezért nem szeretem igazából, amikor a Back to the Future-re hivatkoznak időutazás magyarázatakor, mert az a film epizódonként változtatja a játékszabályokat, sőt néha részen belül is ellentmond önmagának. És nekem is jobban tetszik az a változat, hogy az SW idővonala olyannyira lineáris, hogy a paradoxon ellehetetleníti a beavatkozást. Ez a szabály ugyanis gátat vethetne jövőbeni időutazós sztoriknak is, ami szerintem fontos.

 

30 perccel korábban, Donát írta:

Abban is igazad van, hogy nem Ezra a kulcs, de nem is Vader szerintem, hanem MI, nézők. Mert mi interpretáljuk érdemben az időutazás szabályait. Ha mi láttuk meghalni Ahsokát, akkor felülírós időutazás van, elágazó világokkal, ha viszont mi már az eleve megmentődött Ahsokát láttuk (mint ahogy láttuk is), akkor pedig önbeteljesítős időutazás. Persze a karakterek is megpróbálják interpretálni, de ők simán tévedhetnek - pl. Ezra, aki, ahogy írtad is, valóban megmentette Ahsokát, de nem mindegy, hogy ő azt hiszi, hogy változást hozott, vagy azt hiszi, hogy csak beteljesítette a sorsát. Mi tudjuk, hogy utóbbi, ő hiheti, hogy az előbbi. Ha saját tévedése mentén vissza akarna jutni a különleges térbe, hogy megölje fiatalon Palpatine-t, mi tudnánk, hogy nem járhat sikerrel, ő viszont nagyon is hihetné, hogy igen.

Maximálisan egyetértek. Annyit, hogy Vadert én sem kulcsként hoztam fel, csak példának arra, hogy nem Ezra a kulcs, nem az történt meg, amit ő látott. A Doctor Who-ban van olyan elmélet, hogy valami azért válik fix ponttá az időben, mert az időutazó tudomást szerez róla. A DW-ben ez nem zavar, mert laza sorozat, inkonzisztens univerzummal, de az SW-ben elvárom, hogy koherens egész legyen a Galaxis, ahol egy idővonal van. Vagyis ne az időutazó legyen a tényező, ami meghatározza, mi megváltoztatható és mi nem. A Galaxisban az történt meg, ami megtörtént és az történjen meg, aminek meg kell történnie.

Amúgy ez felveti azt a kérdést, hogy nem tévedett-e Yoda, amikor azt mondta, a jövő mozgásban van? Eddig akárhányszor lehetőségünk volt belepillantani a jövőbe, az mindig bekövetkezett. Anakin látta Padmé halálát és Padmé meghalt. Ahsoka látta a Padmé elleni merényletet, azt is, hogy meglövik a nőt, és így történt. Ráadásul mindkét esetben pontosan az indukálja a látott eseményeket, hogy a Anakin és Ahsoka látta ezeket az eseményeket előre. Ugyanez igaz itt is, sőt a nexusban kifejezetten látványosan jelenik meg, hogy valójában egy idővonal van, nincsenek döntésektől függő elágazások.

És ennek a képletnek a prófécia is a része. Valaki előre látta a Kiválasztott megjelenését és megjövendölte, hogy egyensúlyt hoz az Erőben, és a Kiválasztott eljött és egyensúlyt hozott az Erőben.

41 perccel korábban, Donát írta:

Pont ezért mondom, hogy a játékszabályok felállításához igazából az a kulcs, hogy MI mit láttunk. Hiába lett volna mondjuk egy olyan alternatív sík, ahol Vader tényleg lesújt Ahsokára és megöli, mivel mi ezt nem láttuk, utalás nem volt rá, jel nem volt rá, stb., ellenben már a 2. évadban is a lebandukoló Ahsokát látjuk, ezért az időutazós játékszabályokat is a látottak mentén kell felállítanunk. Azok mentén nem állíthatjuk fel, amit nem láttunk, mert ha az létezne, akkor elég fajsúlyos lenne ahhoz, hogy Filoniék bemutassák a sorozatban. Mivel nem tették, így de facto nincs is.

Ezzel is egyetértek, de én nekem ilyenkor mindig eszembe jut a Men in Black egy szerintem remek szövege: "Fifteen hundred years ago everybody knew the Earth was the center of the universe. Five hundred years ago, everybody knew the Earth was flat, and fifteen minutes ago, you knew that humans were alone on this planet. Imagine what you'll know tomorrow."

Átfordítva ezt a SW-re: 40 évvel ezelőtt mindenki szentül hitte, hogy Darth Vader ölte meg Luke apját. 20 évvel ezelőtt mindenki biztos volt abban, hogy Anakin Skywalker csak egy bukott Jedi, semmit több. Öt évvel ezelőtt még biztos volt, hogy Luke egy hős Jedi lovag, aki feltámasztotta a Jedi Rendet, és egy héttel ezelőtt még szentül hittük, hogy a Star Warsban nincs időutazás. Vajon mit fogunk hinni jövő héten?

Szóval felállítunk ma egy teóriát a látottak alapján, ami kétség kívül ma meg is állja a helyét ismereteink szerint. De bármikor jöhet egy új infó, egy új történet, ami mindent a feje tetejére állít. Ezért érzem érdemesnek az alternatívákat átgondolni, és részben magam megnyugtatásául a gondolatokat megosztani eme alternatívákkal kapcsolatban. Mert attól függetlenül, hogy ebben a részben szerintem pont jó aránnyal, jó érzékkel és helyes úton kezelték a témát, nem tetszene, ha ez sűrűn előkerülne, vagy általánosan használt dologgá válna.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

 

22 perccel korábban, Dzséjt írta:

Amúgy ez felveti azt a kérdést, hogy nem tévedett-e Yoda, amikor azt mondta, a jövő mozgásban van? Eddig akárhányszor lehetőségünk volt belepillantani a jövőbe, az mindig bekövetkezett. Anakin látta Padmé halálát és Padmé meghalt. Ahsoka látta a Padmé elleni merényletet, azt is, hogy meglövik a nőt, és így történt. Ráadásul mindkét esetben pontosan az indukálja a látott eseményeket, hogy a Anakin és Ahsoka látta ezeket az eseményeket előre. Ugyanez igaz itt is, sőt a nexusban kifejezetten látványosan jelenik meg, hogy valójában egy idővonal van, nincsenek döntésektől függő elágazások.

Szerintem nem tévedett. Gondolj arra, hogy Padmé halálának a körülményei is folyamatosan változtak, egyfajta reakcióként arra, hogy Anakin miket tett annak érdekében, hogy megmentse őt. Oké, hogy a végén meghalt, de a körülmények változása azt jelzi, hogy a jövő valamennyire csak változott közben.

 

23 perccel korábban, Dzséjt írta:

Szóval felállítunk ma egy teóriát a látottak alapján, ami kétség kívül ma meg is állja a helyét ismereteink szerint. De bármikor jöhet egy új infó, egy új történet, ami mindent a feje tetejére állít. Ezért érzem érdemesnek az alternatívákat átgondolni, és részben magam megnyugtatásául a gondolatokat megosztani eme alternatívákkal kapcsolatban. Mert attól függetlenül, hogy ebben a részben szerintem pont jó aránnyal, jó érzékkel és helyes úton kezelték a témát, nem tetszene, ha ez sűrűn előkerülne, vagy általánosan használt dologgá válna.

Egyetértek, és így már világos, miért hoztad fel. :) 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

38 perccel korábban, Donát írta:

Szerintem nem tévedett. Gondolj arra, hogy Padmé halálának a körülményei is folyamatosan változtak, egyfajta reakcióként arra, hogy Anakin miket tett annak érdekében, hogy megmentse őt. Oké, hogy a végén meghalt, de a körülmények változása azt jelzi, hogy a jövő valamennyire csak változott közben.

De ezek jelentéktelen változások. Padmé mást mond, ennyi. A körülmények sem mások: Padmé meghal szülés közben a Poliss Massán és meghalt szülés közben a Poliss Massán. És a fenti felsorolásomhoz még hozzátehetjük a Mortison látott dolgokat: Anakin látta, hogy Darth Vaderré válik, hogy elpusztul Alderaan, hogy harcolni fog Obi-Wannal, hogy ifjakat gyilkol. Minden megtörtént. Vagy ott van Yoda dagobah-i látomása: látta, hogy a Jedik a klónokkal fognak harcolni, hogy Sidious megöli a Agen Kolart, Saessee Tiint és Kit Fistót és harcol Winduval, akit villámokkal végez ki. Látta, hogy egy (bukott) Jedi megöli Shaak Tit, és mindez megtörtént. Vannak jelentéktelen eltérések, de megtörténtek.

Rengeteg példa van, ami azt mutatja: a jövő igen kevés mozgást produkál. Aminek meg kell történnie, az meg fog történni. Évezredekkel lőre látta valaki a Kiválasztottat, és eljött a Kiválasztott. Yoda látta, hogy Sidious leszámol a Jedi Tanács négy tagjával, és Sidious tényleg megölte a Jedi Tanács négy tagját, pontosan azokat és majdnem pontosan úgy, ahogy Yoda látta. Az, hogy Sidious a látomásban a Sith köpenyt viselte, a valóságban meg a kancellári ruhát, annyit sem számít, mint egy szétkent bolha a szélvédőn. Látta, hogy Vader megöli Shaak Tit, és Vader megölte Shaak Tit. Anakin látta, hogy Padmé meghal szülés közben, és tényleg meghalt szülés közben. Látta Alderaan pusztulását a Halálcsillag által, és a Halálcsillag elpusztította Alderaant. És akkor még Ezra vagy Ahsoka látomásain végig sem mentem, amik szintén mindig beteljesültek, ráadásul azok úgy, ahogy látták.

Amennyi különbség van a látomások és a valóság között, az nem számít. Mást mondanak a szereplők, más ruhát viselnek, vagy öt méterrel arrébb esik meg a dolog, de mindig megtörtént az, amit előre láttak. Yoda szerintem nem úgy értette, hogy a jövő mozgásban van, de csak jelentéktelen dolgok változhatnak, inkább úgy, hogy bármi lehetséges. Eme példák és maga a nexus létezése nekem inkább azt bizonyítják, hogy ebben baromi nagyot tévedett. Bármilyen látomást láttunk, az bekövetkezett, az eltérés pedig vagy jelentéktelen volt, vagy egyáltalán nem volt. És egy példa sem jut eszembe arra, hogy a látomás és a valóság között szignifikáns volt a változás, hogy valaki életben maradt, aki látomásban meghalt, vagy fordítva. Szóval ami tényleg számít.

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A rész kép világa remek, a különféle hangok a múltból/jövőből pedig egyenesen hátborzongatóan jók voltak. Az egészben az volt a legzseniálisabb, ahogy a PT, a TCW, az OT, a ST és a Rebels összeért, talán soha nem volt még ennyire egységesen ábrázolva ez az univerzum. Le a kalappal.

A szimbolika a madárral, a kapukkal, ahogy Sidious Ezrán keresztül belekotnyeleskedik ebbe a dimenzióba stb. szintén nagyon ül. Az pedig, ahogyan megmutatják Ahsoka és Vader párbajának végét, majd a rész végén visszatérünk a párbaj helyszínére, ahol is láthatjuk Ahsokát lesétálni a lépcsőn... na ez parádés volt. Eleve jólesett a kis togrutát újra látni.

Művészeti téren mind ötletszinten, mind megvalósításban hatalmasat alkottak ebben az epizódban. A csomagolás, a tálalás és a külcsín elsőosztályú.

 

Viszont most jön a feketeleves, a tényleges tartalom és amit közvetíteni kívántak. Azt hiszem, hogy akik már jól ismernek ezen a fórumon, számukra nem lesz meglepő, hogy számomra ez a rész túllépte azt a határt, amin belül én még minden tekintetben meg tudom emészteni a történéseket. Az időmanipuláció beemelése a SW-ba nekem mindig is egy baljós árnyként lebegett az univerzum körül. Imádkoztam, hogy ez soha ne történjen meg, hát most megtörtént.

Nyilván lehetett volna sokkal rosszabb is, azt kell mondjam, hogy a lehetőségekhez képest kifejezetten ügyesen oldották meg (szemben mondjuk Maul feltámasztásával vagy a talzinos mágiával). Viszont ettől függetlenül nekem sajnos így is büdös az alapkoncepció. Már önmagában attól, hogy itt időparadoxonokról, időugrásokról, időhurkokról stb. kell beszélni, kiráz a hideg. Még úgy is, hogy ezek igazából nem valósultak meg, de pont azt nem akartam, hogy a SW kapcsán is ilyenek merüljenek fel.

 

Én is úgy vélem, hogy itt nem beszélhetünk időutazásról. Ezra (és Ahsoka) egy teljesen más dimenzióba lépett be, ami az egyébként látott téren és időn kívül van. Ezt remekül érzékeltették a múlt- és jövőbeli hangokkal, ill. a helyszínek közti ugrálásokkal. Ez baromi jól is működött volna anélkül, hogy Ezra menti meg Ahsokát, ami viszont nálam beleköpött a levesbe.

Az, hogy az Erőn keresztül láthatod/hallhatod a múltat és a jövőt, (térben és időben) távoli eseményeket, az tökéletesen illik az univerzumba, ráadásul ilyen szemléletesen és gyönyörűen még nem ábrázolták. Szerintem itt kellett volna megállni, és nem meglépni azt, hogy ebből a dimenzióból ténylegesen bele lehessen nyúlni a "hétköznapi" világ eseményeibe.

 

Ugye arról volt szó, hogy igazából nem is lehet változtatni semmin, mert nincs olyan, hogy Ahsoka meghalt vagy Kanan túlélte, egyetlen módon történtek meg a dolgok. Azaz Ahsokát Ezra mindenképp megmenti, Kanant viszont nem. Nekem ebből az jön le, hogy Ezra hiába van itt eme különleges helyen és tűnik úgy, hogy mekkora hatalma van, valójában minden előre meg van írva és nincs döntési lehetősége.

Nem mentheti meg Kanant, hiszen ő már meghalt. Ahsokát viszont nem hagyhatja meghalni, hiszen túlélte. Mindenképp ezek történnek, akkor minek ez a színjáték Ezrával? Meg amúgy mi gátolja ebben a különleges dimenzióban abban, hogy mégis másképp cselekedjen? Ugyanúgy, ahogy aztán Ahsoka visszatér és nem találkozhat Ezráékkal, hiszen az paradoxon lenne. És mi van, ha mégis elmegy hozzájuk, vagy valahogy találkoznak?

Összeomlik az univerzum? Vagy a természetből fakadóan kizárt, hogy Ahsoka találkozzon velük? Ez esetben megint oda lyukadunk ki, hogy minden előre meg van írva és a szereplőknek nincs döntési lehetőségük. Ahsoka nem teheti meg, hogy összefusson Kanannal, mert akkor minden borul. Ugyanígy a többiek se kereshetik fel Ahsokát. A köztes időben nem is érhette őket semmi bántódás, hiszen akkor nem következhetett volna be ez a találkozás a "világok között". Ez olyan alacsony szintig vihető, hogy Ezrának muszáj volt ilyen frizurát csináltatnia, hiszen így kellett kinéznie, amikor megmenti a lányt.

 

A másik pedig, hogy miért kellett megmenteni Ahsokát, ill. Kanant miért nem? Ezra szemszögéből érthető a tanulság, de ennek az egésznek csak az ő aspektusából van értelme. Ha elvonatkoztatok tőle, akkor semmi értelme annak, hogy el kell engedni embereket, hagyni kell távozni, akinek eljön az ideje, nem lehet beleszólni a természet rendjébe stb., miközben Ahsokát meg lehet menteni Vader markából, sőt meg is kell. Miért, miért olyan különleges pont ő?

Az egy hatalmas nagy csúsztatás, hogy Kanant azért nem lehet megmenteni, mert akkor a többiek meghalnának. Persze, abban az időpillanatban már így van. De miért nem valamivel korábban avatkozik közbe? Eleve mi határozza meg, hogy milyen teret és időt lát éppen a kapukban? Mi szabja meg a nézőpontját, azaz ahonnan közbe tud lépni? Még a robbanáskor is megtehette volna, hogy az Erővel ellöki a hajójukat, Kanat pedig szintén az Erővel magukhoz rántja.

 

Mindent egybevetve nekem ezt így egyelőre nem veszi be a gyomrom. Ahogy anno a Mortis-szál esetében, úgy itt is azt érzem, hogy ennek az egész kalandnak csak a főhőseink szemszögéből volt értelme. Pontosabban csak Ezra aspektusából áll össze működő egésszé a sztori, ahogyan anno igaz volt ez mondjuk Anakinra vagy Ahsokára, Obi-Wanra.

Olyan az egész, mintha Ezra nemcsak átkerült volna egy más létsíkra, de egy olyan álomszerű élményben vesz részt, ahol ő van középpontban és minden úgy és azéért történik, hogy ő tapasztalhasson. Gyakorlatilag ez az Erő tanítása és kommunikációja felé. Ebbe az Erőn keresztüli kollektív "képzelgésbe" pedig bekapcsolódik Ahsoka és Sidious is, akik szintén a saját leckéiket élik meg. Ahsoka azt, hogy végleg el kell engednie mesterét, Sidious pedig a végtelen hatalom iránti ácsingózásának hiábavalóságából fakadó kudarcot.

Így értelmezve  el tudom fogadni a történteket.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

5 perccel korábban, pb69 írta:

Az egy hatalmas nagy csúsztatás, hogy Kanant azért nem lehet megmenteni, mert akkor a többiek meghalnának. Persze, abban az időpillanatban már így van. De miért nem valamivel korábban avatkozik közbe? Eleve mi határozza meg, hogy milyen teret és időt lát éppen a kapukban? Mi szabja meg a nézőpontját, azaz ahonnan közbe tud lépni?

Erre én is gondoltam, hogy máskor kéne beavatkozni, de lehet, hogy ez nem így van.Hiszen eseménykereső konzolt nem láttunk a kapukon. Talán minden portál egy sors. Eddig két portált láttunk. És ha -Pildi nyomán- ez a hely az erő hona, akkor talán csak fordulópontokra van rálátás belőle.

Azok a pillanatok, mikor valaki egyesül az erővel, vagy nagyon közel áll ehhez.

A háttérhangok, pedig nem biztos, hogy Kylo, Rey,Jyn, Leia, Qui-gon, stb kapuiból jönnek, egyszerűen csak visszhangoznak a kozmikus erőben a tetteik időtlenül.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Saját teóriám némi csizolásra szorul. Elgondolkodtam. Nem két féle kapu van. Három vagy négyfélét láttunk! :o:facepalm:

1: Lothali (Ezra) kapu: sima be/kilépő kapu

2: Ahsoka: sors, illetve be/kilépő kapu

3: Kanan: sors kapu -nem tudjuk biztsora, hogy lehetett-e volna használni de valószinüleg igen

4?: Sidius: betekintő kapu?- Ő Kanan kapujában jelent meg. egyértelműen korlátozott a ki- be lépés.

Na akkor elvesztem. Túlbonyolítottam? :)

Szerkesztve: - csoli1138
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2 perccel korábban, csoli1138 írta:

3: Kanan: sors kapu -nem tudjuk biztsora, hogy lehetett-e volna használni de valószinüleg igen

4?: Sidius: betekintő kapu?- Ő Kanan kapujában jelent meg. egyértelműen korlátozott a ki- be lépés.

Szerintem ez egy és ugyanaz lehet. Elképzelhető amit Dzséjt is felvetett, hogy Sidious próbálta megtéveszteni Ezrát, és ha a fiú kinyúl akkor Sidious ráharap, mint compó a csontkukacra.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Amikor Ahsoka azt mondja, hogy nem mehet Ezrával, Sidious megszólal, hogy "de talán én igen", és akkor a perhaps szót még Kanan torzuló hangján mondja, de már Sidiousként fejezi be a mondatot. Egyértelmű, hogy a Kanan jelenet csak egy illúzió volt, és ugyanazon kapuból vigyorog rájuk Coruscantról, ahol Ezra Kanant vélte látni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

29 perccel korábban, Merr-Sonn írta:

Amikor Ahsoka azt mondja, hogy nem mehet Ezrával, Sidious megszólal, hogy "de talán én igen", és akkor a perhaps szót még Kanan torzuló hangján mondja, de már Sidiousként fejezi be a mondatot. Egyértelmű, hogy a Kanan jelenet csak egy illúzió volt, és ugyanazon kapuból vigyorog rájuk Coruscantról, ahol Ezra Kanant vélte látni.

Tényleg nagyon furán mondja a "perhaps"-et. Ami azért érdekes, mert Kanan hangját egyébként nem kell utánoznia a mutatott jelenetben. :hmm: 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ian McDiarmid skót, és ez abszolút elmegy annak az akcentusnak, amiben ő beszél. Sean Connery is így mondja a hangot, amit mi magyarok "sz"-el jelölünk írásban. :)

Szerkesztve: - Merr-Sonn
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Isten ments, hogy akcentus-beli vitákba keveredjünk, de hogy jön ide a mi "sz"-ünk? Az a sima S megfelelője a legtöbb esetben. Most a HS/SH kombókról van szó.

A lány nevét így kell írni: A-H-S-O-K-A

Ha a skót akcentus a H-S-t, S-nek ejti, akkor Obi-wan az egész TCW-ban így kellett volna mondja, mert Taylor McGregort utánozza.

Én úgy tudom, hogy csak az S-H-t ejtik S-nek. Bár azt talán mindig.

Na mindegy, javítsatok ki ha tévedek!

Szerkesztve: - csoli1138
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az Atollonon tűnt fel először amikor Ahsoka megérkezik a bázis alapítása után, majd Malachoron a párbaj után, de mint kiderült, oda a nexusból került. A név most hangzott el először, de Ahsoka látszólag már korábbról ismeri. Én úgy látom, hogy a Daughter életerejének egy maradványa.

Szerkesztve: - Merr-Sonn
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2 órával ezelőtt, pb69 írta:

Úgy meg pláne, hogy McDiarmid adta a hangját. Mindig szívmelengető azt tapasztalni, hogy a nagynevű színészek is csatlakoznak egy animációs projekthez, ez ad egy extra komolyságot a sorozatnak.

Az meg pláne durva, hogy emlékeim szerint McDiarmid 2005 után először tért vissza. Nem is akárhogy. Amikor azt mondja, hogy "help me Ezra", az tiszta EpIII feeling. Hidegrázós!

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

5 órával ezelőtt, csoli1138 írta:

Isten ments, hogy akcentus-beli vitákba keveredjünk, de hogy jön ide a mi "sz"-ünk? Az a sima S megfelelője a legtöbb esetben. Most a HS/SH kombókról van szó.

A lány nevét így kell írni: A-H-S-O-K-A

Ha a skót akcentus a H-S-t, S-nek ejti, akkor Obi-wan az egész TCW-ban így kellett volna mondja, mert Taylor McGregort utánozza.

Én úgy tudom, hogy csak az S-H-t ejtik S-nek. Bár azt talán mindig.

Na mindegy, javítsatok ki ha tévedek!

Úgy jön ide, hogy nem akartam, hogy összekeverjük a magyar "s"-el. :) A skótnak is több akcentusa van, de igazából embere válogatja, hogy mikor mellőzi az univerzalitás kedvéért, főleg hogy itt színészekről van szó, akiknek gyakran kell a sajátjukat elnyomni. Most épp így csúszott ki Iannek, de biztos tudja, hogy általános angolban hogy hangzik.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ha kicsúszott és nem tetszett volna a rendezőnek, nyilván meg lett volna ismételve. Talán az a magyarázat, amit mondtam. Megtetszett nekik, ahogy nekem is tetszik.

 

Jajj, de mi lesz ezzel a résszel szinkronosan?? El se merem képzelni.. :cry:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2018. 03. 02. - 11:41, Merr-Sonn írta:

Az Atollonon tűnt fel először amikor Ahsoka megérkezik a bázis alapítása után, majd Malachoron a párbaj után, de mint kiderült, oda a nexusból került. A név most hangzott el először, de Ahsoka látszólag már korábbról ismeri. Én úgy látom, hogy a Daughter életerejének egy maradványa.

Én inkább másképp tekintenék Morai-ra, illetve az olyan lényekre, mint pl. a loth farkasok. Azt tudjuk, hogy minden élőlény kapcsolatban áll az Erővel, csak más szinten, gyakorlatilag minden lény Erőérzékeny egy bizonyos mértékig. Ahogyan az intelligensebb fajoknál (pl. humanoidok), úgy az állatoknál is vannak olyan példányok, amelyek kiemelten Erőérzékenyek. Véleményem szerint pl. Morai is ilyen.

 

Az ilyen állatok pedig az Erőn keresztül sokkal szorosabb kapcsolatot képesek kialakítani más Erőhasználókkal, lásd a jediket. Sőt, ez szükséges is az ők szemszögéből, hiszen egy állatnak jóval kevesebb lehetősége van arra, hogy hasson a világra, hogy érvényre juttassa az akaratát, vagy az Erő akaratát, ha vkinek így jobban tetszik.

Emiatt pedig ha a közelébe kerülnek egy olyan Erőhasználónak, akivel együttműködve, irányt mutatva neki, képesek lehetnek elérni a céljaikat, akkor hosszabb távon is megmaradhatnak a kötelékükben. Ezért lehet Morai mindig Ahsoka közelében, vagy ezért tűnhetnek fel oly gyakran a farkasok Kanan, ill. Ezra környékén.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.