Jump to content
Darth Sky

Timothy Zahn: Thrawn: Treason

A könyv értékelése  

7 members have voted

1. 1. Milyennek értékeled a könyvet?

Recommended Posts

22 órával ezelőtt, Darth Revan9 írta:

Érdekes megoldást alkalmaztak a szerkesztő és a fordító. Én biztos finomítottam volna rajta. Egy kicsit durva SW-hez. Ezt a könyvet majdnem én néztem át, de sajnos a bokros teendőim miatt nem tudtam vállalni.

Ezen kívül nem vettem észre semmi zavarót, csak annyit, hogy a "Chiss" szó következetesen egyes számban van fordítva olyan részeknél, ahogy egyértelműen többes számban kéne lennie.

25 perccel korábban, Whill írta:

Ezen kívül nem vettem észre semmi zavarót, csak annyit, hogy a "Chiss" szó következetesen egyes számban van fordítva olyan részeknél, ahogy egyértelműen többes számban kéne lennie.

Még nem olvastam, szóval csak látatlanban, de ez lehet attól is, ha kollektív értelme van a szónak (pl. 'emberiség'). A 'Yuuzhan Vong'-ot én így szoktam használni (a 'vongok' elég hülyén hangzik), szerintem az ebben a formában utal a faj egyedeire is, nem csak a fajra úgy általában. Mondjuk a 'chiss'-t én nem használnám így, ott a faj egyedei 'chissek'.

Esetleg állhat még a Chiss Birodalom helyett... :hmm: úgy se túl szerencsés.

Sajnos ez egy gyengére sikerült regény lett. Alapból nem áll hozzám közel Zanh stílusa, de a Klasszikus Thrawn-trilógia, a Kirajzás/A túlélők keresése, de még A múlt kísértete/A jövő látomása is élvezhető regények lettek. Ennél az új (kánon) Thrawn-trilógiánál viszont hiányzik valami. Az első könyv még úgy, ahogy érdekes, ami bemutatja a chiss felemelkedését a birodalmi ranglétrán, de a második már jóval kevésbé volt érdekfeszítő. Ennél a harmadik darabnál pedig teljesen elfogyott a szufla. Zahn hajlamos azt hinni, hogy az agyonbonyolított leírásait az átlagolvasó is ugyanúgy átlátja, ahogy az az ő fejében jelen van. Rengeteg élvezhetetlen, száraz és unalmas leírást használ, ami engem időnként már-már bosszantott. Thrawn zsenialitását is irreálisan eltúlozza (a Rebelsben reálisabb volt a kép). A grysk fenyegetés sem túl érdekes, ahogy a regény cselekményéről is hasonlót tudok írni. Sok kedvem nincs többet írni róla. Nekem csalódás volt. Remélem, hogy a következő Zahn/Thrawn trilógia érdekesebb lesz, bár egyáltalán nem várom. 

• Nem értek egyet 1
  • Tetszik 2

14 perccel korábban, Darth Sky írta:

Sajnos ez egy gyengére sikerült regény lett. Alapból nem áll hozzám közel Zanh stílusa, de a Klasszikus Thrawn-trilógia, a Kirajzás/A túlélők keresése, de még A múlt kísértete/A jövő látomása is élvezhető regények lettek. Ennél az új (kánon) Thrawn-trilógiánál viszont hiányzik valami. Az első könyv még úgy, ahogy érdekes, ami bemutatja a chiss felemelkedését a birodalmi ranglétrán, de a második már jóval kevésbé volt érdekfeszítő. Ennél a harmadik darabnál pedig teljesen elfogyott a szufla. Zahn hajlamos azt hinni, hogy az agyonbonyolított leírásait az átlagolvasó is ugyanúgy átlátja, ahogy az az ő fejében jelen van. Rengeteg élvezhetetlen, száraz és unalmas leírást használ, ami engem időnként már-már bosszantott. Thrawn zsenialitását is irreálisan eltúlozza (a Rebelsben reálisabb volt a kép). A grysk fenyegetés sem túl érdekes, ahogy a regény cselekményéről is hasonlót tudok írni. Sok kedvem nincs többet írni róla. Nekem csalódás volt. Remélem, hogy a következő Zahn/Thrawn trilógia érdekesebb lesz, bár egyáltalán nem várom. 

Egyetértek, itt már tényleg nagyon túl voltak tolva a technikai leírások. Én a könyv bejelentésekor arra számítottam, hogy Palpatine és Thrawn hatalmi harcáról fog szólni a könyv, kár, hogy valójában egy sokkal piszlicsárébb ügyre utal a címben jelzett árulás. Ennek ellenére szerintem izgalmas könyv volt, tetszett benne a nyomozás és a csavar, és szerintem a karakterek is jól meg voltak írva. A grysk-eket kicsit jobban is bemutathatta volna Zahn, de lehet, hogy szándékosan nem akarják megkötni a kezüket az alkotók az animációs sorozat miatt. Összességében szerintem rendben van ez a trilógia, az első két könyv nagyon jó lett, és ez sem lett rossz a fent felsorolt hibák ellenére.

Nincs ez túlbonyolítva, teljesen logikusan fel van vezetve az összes hadművelet. Bár tény, hogy egy Ahsoka regényhez képest azért nehezebb olvasmány. Az első rész színvonalát szerintem sem éri el, de a második kötethez képest azért ez jóval élvezhetőbb könyv lett, szerintem. 

A moly.hu-n eddig piszok jól áll az Árulás 97 %. Igaz eddig csak 14-en értékelték. Kíváncsi vagyok hol fog kikötni. Eddig az kapja a legjobb értékeléseket.

• Meglepő 1
  • Tetszik 2

Túl vagyok a Thrawn: Árulás felén. Akik ismerik az értékeléseimet, tudják, hogy nem vagyok egy finnyás típus, de most ez nem igazán jön be. Fogalmam sincs hogy állhat a moly.hu-n 95%-on jelenleg. Na, majd meglátom Zahn tud-e egyenlíteni a könyv második felére.

• Meglepő 1
  • Tetszik 1

1 órával korábban, Darth Revan9 írta:

Túl vagyok a Thrawn: Árulás felén. Akik ismerik az értékeléseimet, tudják, hogy nem vagyok egy finnyás típus, de most ez nem igazán jön be. Fogalmam sincs hogy állhat a moly.hu-n 95%-on jelenleg. Na, majd meglátom Zahn tud-e egyenlíteni a könyv második felére.

Érdekes, mert nekem pont az első fele tetszett jobban. A második fele volt az, ahol azt éreztem, hogy Zahn túlzásba viszi a technikai leírásokat, az első felében kifejezetten tetszettek a politikai ármánykodásokat bemutató részek.

Elég félrevezető volt a fülszöveg meg a borító szerintem, Palpatine-ból (spoiler) szinte semmit nem kapunk a műben. Nekem viszont ettől függetlenül nagyon tetszett. :)

Szoktam olvasni az értékeléseidet, és tényleg nem tudom, mi az ami miatt nem tetszik, Revan. Na majd meglátjuk, hátha a második fele. :)

Posted (edited )
2020. 03. 29. - 19:41, Whill írta:

Érdekes, mert nekem pont az első fele tetszett jobban. A második fele volt az, ahol azt éreztem, hogy Zahn túlzásba viszi a technikai leírásokat, az első felében kifejezetten tetszettek a politikai ármánykodásokat bemutató részek.

Én most nem érzem olyan erősnek a politikai ármánykodós részét.  Az első kötetét jobb volt.

2020. 03. 29. - 23:42, sirszalhasogato írta:

Elég félrevezető volt a fülszöveg meg a borító szerintem, Palpatine-ból (spoiler) szinte semmit nem kapunk a műben. Nekem viszont ettől függetlenül nagyon tetszett. :)

Szoktam olvasni az értékeléseidet, és tényleg nem tudom, mi az ami miatt nem tetszik, Revan. Na majd meglátjuk, hátha a második fele. :)

Szerintem is félrevezető a borító és a fülszöveg. Vannak benne azért jó dolgok is, nem lesz olyan rossz könyv szerintem, de valószínű, hogy ez nem kerül be a kedvenceim közé.

Edited by Darth Revan9

A 95% szerintem is túlzás, de nekem is tetszett ez a könyv, bár az első részhez képest azért messze helyezkedik el nálam. Zahn, szerintem, logikusan vezette fel a különböző harci stratégiákat, cselvetéseket, és maga a történetvezetés is tetszett, ahogy egy banálisnak tűnő rágcsálóirtás feladatából eljutunk egy mélyreható összeesküvésig. A politikai intrikák, bár megjelennek, összességében nem annyira élvezetesek, mint korábban (a canon Thrawn-trilógia 1. része vagy régebben A jövő látomása).

Kíváncsi leszek a véleményedre, e fórum alapján is azt szűröm le, hogy ez egy nagyon megosztó könyv.

Timothy Zahn: Thrawn: Árulás

Az új Thrawn-trilógia befejező kötete. Nos, sokat gondolkodtam azon, hogy hány csillagot adjak ennek a könyvnek. Voltak benne nagyon jó, érdekes, izgalmas részek, de sajnos több olyan jelenet, illetve cselekménybéli elem is, melyek nem sikerültek túl jóra. Számomra ez lett az új Thrawn könyvek eddigi leggyengébb darabja. Szörnyen rossz persze nem lett, csak az előző könyvekhez képest ezt visszalépésnek éltem meg. Nem tudom, miért van a molyon jelenleg 90% felett. Amikor befejeztem sokat vaciláltam azon, hogy hány csillag legyen. Közepesnél mindenféleképpen jobb lett, de a négy csillag szintet nem igazán éri el nálam. Úgyhogy a három és fél csillag mellett döntöttem, ami végül is kerekítve egy gyenge négyesnek betudható.

Az események már a Lázadók sorozat 4. évadjával játszódnak párhuzamosan. Hera fogságba került, mi tudjuk, hogy Kananék már a kiszabadítását tervezik. Mindezekből a könyvben csupán halvány utalásokat kapunk. Thrawn új küldetést kap, ami elvonja a Lothaltól. Fel kell derítenie, hogy a grallocok, a mynockok rokonai miért és hogyan támadják meg Krennic igazgató Csillagpor projektjének útvonalát. Egy fogadás is áll a háttérben. Tarkin és Krennic fogadnak, ha Thrawn egy héten belül megoldja a gralloc problémát, akkor a TIE Defender program kap több finanszírozást és nem a Halálcsillag.

Azt már az elején sejteni lehetett, hogy itt jóval többről van szó, mint egyszerű űrbéli kártevők okozta gondról. A Halálcsillagra szállított készleteket valaki megdézsmálja. És e mellett újra bejönnek a képbe a gryskek, akik felfedezik mindezt és lecsapnak a kalózokra és az ellátmányra is. Ar’alani admirális és Eli Vanto visszatérnek, ugyanis a Steadfast nevű chiss hajó épp arra jár és belekeveredik az eseményekbe. Eleinte még úgy tűnt, ebből valami nagyszerű és összetett sztori ki tud kerekedni. Az alap jó volt, a megvalósítás viszont nem mindig sikerült tökéletesre. Azt már előre sejtettem, hogy egy birodalmi áll a dézsmáló erők hátterében. Zahn túlságosan is Haveland kormányzó felé akarta terelni a gyanút. Túl egyértelműnek tűnt. Amikor Haveland követeli, hogy adják át neki Ronant és Elit, nagyon gyanúsnak tűnik. De már ekkor biztosra vettem, hogy nem ő az. Savit viszont eleinte túlságosan megnyerő és segítőkész. Gyanús. És eltaláltam. De sajnos Zahn túl hamar leleplezte. Már akkor, amikor elkezdett mélyebb betekintést nyújtani Savit főadmirális fejébe. Izgalmasabb lett volna, ha Thrawn leplezi le és a szavaiból derül ki minden. Így ez nem ütött annyira. Egyedül Savit motivációi lettek eredetiek. Nem a kapzsiság hajtotta. Egyszerűen felismerte, hogy a Halálcsillag pusztulásra van ítélve és egy rakás kidobott kredit az ablakon. Sokkal jobbnak ítélte, ha a flottának lopkodja az alkatrészeket. Egyébként Thrawn is felismerte, hogy a Halálcsillag elpusztítható és megszállható. Akár a gryskek is képesek lehetnek erre. A lehetőség érdekes. A Savit hajói és Thrawn erői közötti harc nagyon élvezetes volt. Annak ellenére is, hogy sejtettem: Thrawn Savit minden lépésére kidolgozott egy ellencsapást. Itt Karyn Faro vezérőrnagy nőtt a szememben, aki az egyik lépésnél eltér Thrawn instrukcióitól, de csak azért, hogy egy nem várt fejleményt korrigáljon. Faro nem olyan, mint az ostoba Constantine admirális, aki miatt Thrawn elvesztette az atolloni ütközetet. Érdekes volt a birodalmi erők egymás elleni hadakozása. Faro ebben a könyvben még szimpatikusabb lett. És Zahn jól megoldotta, hogy kikerüljön a sztori végére a képből. A Tizenegyedik Flotta parancsnoka lett, így még nagyobb jutalmat kapott, mint azt várta.

Ronan képében kaptunk egy hihetetlenül idegesítő, inkompetens birodalmit. Ronan igazgatóhelyettesnek az lett volna a feladata, hogy Krennic megbízásából elgáncsolja Thrawnt, de inkább megtanulta tisztelni. Ennek ellenére a Csillagpor javára  billentette a mérleg nyelvét. Viszont Zahn őt is a chissek közé küldte.

Eli Vanto visszatér. Ar’alani szolgálatában áll hadnagyként a Steadfaston. A gryskek újabb felbukkanása miatt az útja  újra keresztezi Thrawn admirálisét. A nyomozásból kiveszi ő is a részét. Az Aloxoron szépen próbál ügyeskedni Sisay és bandája ellen. Sisay egyébként szintén rendkívül idegesítő figura. Ekkor lép közbe Dayja, a BBH-tól. Dayja, aki álcázva volt, elég James Bond-szerű figura lett. E mellett Zahn a BBH tisztet is igyekezett szimpatikus vonásokkal felruházni. Eli a chissek között nehezen lép előre. Sokáig nem értette miért küldte őt Thrawn a népéhez. A sztori végére ez is nyilvánvalóvá válik, mivel mindent ki tud elemezni a navigátorokról. A chiss navigátorok üde színfoltját képezték a történetnek. Vah’nya és Un’hee személyében érdekes új figurákat kap az olvasó, csak sajnos Zahn nem tud mit kezdeni velük. Kár, hogy csak mellékszereplők lettek, róluk még szívesen olvastam volna.

A gryskek újra támadnak. A chissek és a Birodalom közös akciója a könyv végén jól sikerült. Viszont több más összecsapás leírása sokszor unalmas és lapos lett. Zahn nagyon sokszor túlzásba vitte az alapos technikai, tudományos fizikai leírásokat. A taktikák leírása alapos, de több helyen unalmasra sikeredett. Ennél a könyvél nagyon erős volt a Star Trek hangulat. Thrawn több szempontból is túl tökéletes ábrázolást kap, Zahn ezt a hibát már elkövette a régi Thrawn-trilógiában. A gryskekről is többet meg lehetett volna tudni, ez is elmaradt.

A sztori vége bekapcsolódik a Lázadók negyedik évadjának fináléjába. Jó volt ezeket az utalásokat olvasni. Különösen az egyiket, melyben Zahn leírja, Thrawn már azt tervezi, hogy Ezrát a saját oldalára állítja.

Szóval összességében véve viszonylag jó könyv, de nem lesz a kedvencem.

Egyébként észrevettétek az utalást arra, hogy Thrawn már azt tervezi,hogy az oldalára állítja Ezrát?