Ugrás a kommentre

Mennyire egységes a Skywalker SAGA?


Lenci

Ajánlott hozzászólás

2018. 07. 30. - 21:24, Yoda József írta:

Nem keveredtem én bele semmibe! Te azt mondtad, hogy az ep3 és 4 között élesebb a váltás, mint a 6 és 7 közt. Azzal indokoltad ezt, hogy az Új reményben látott Birodalom nem következik logikusan a Köztársaságból, illetve a Lázadók Szövetsége sem, míg a Birodalomból logikusan következik az Első Rend, illetve a Szövetségből az Ú.K/Ellenállás.

Én meg azt mondtam, hogy nem, nincs éles váltás ep3 és ep4 között, mert az ep3 végén már létezik a Birodalom. Nem tudom ezen mit nem lehetett érteni.

Na, így már értem, mire gondolsz. :) A Birodalom persze következik belőle. Az egységes lázadás annál kevésbé, az ep3-ban ugyanis nincs elhintve az, hogy Bail vagy bárki más lázadozna, ha nincsenek Jedik. Az ep3-ban pont az van elhintve, hogy ha vannak Jedik, akkor lesz polgárháború. A film szerinti utolsó két Jedi viszont elbújt. Ebből az következik logikusan, hogy majd ők, a felnőtt (és esélyesen kiképzett) Luke-kal és Leiával fognak lázadás szítani. Ehhez képest az ep4 azzal nyit, hogy Leia azt sem tudja kicsoda, Luke párafarmer, Ben remete, Yodáról meg nem is hallani. A Lázadás tőlük totál független dolog, évek óta megy, ráadásul már polgárháború van. Ez kicsit olyan, mintha az ep1 után az ep2 már azzal nyitna, hogy a Köztársaságnak hadserege van és javában dúl a klónok háborúja.

És mindezek tükrében az univerzumon kívül és belül is látványos, de az előzményekből nem feltétlen következő váltás van. A géppark lecserélését nem tartod fontosnak, pedig a film látványa szempontjából nagyon is az. Univerzumon belül meg még inkább. A Birodalom lehet, hogy egy egész Galaxis nagy részét uralja, de ettől még nem lesz a forrása korlátlan. Az uralt terület nagyságával egyenesen arányosan nőnek a költségek is. Hiszen azt a Birodalmat működésben kell tartani. Ezért is tetszik, hogy az új könyvekbe és művekbe ezt már beleveszik. Nincs korlátlan mennyiségű pénze, kiapadhatatlan nyersanyag forrása, nem jut minden bolygóra csillagromboló flotta.

Ráadásul logika sincs a hadsereg cseréjében. Háborúban bizonyított hadseregük van, és ezt az egészet kiszórják. Már csak spórolásból is érdemes lett volna éveken át megtartani, de láthattuk a Solóban, hogy nyolc évvel az ep3 után már nyoma sincs az ep3 felhozatalának. (A Rebels az, ami legalább a Gozantikat és az  Arquitenseket visszahozta, a Tarkinban legalább említik, hogy még a korai években akad egy-két Venator, és az RO-ban legalább feltűnik a HAVw A6 Juggernaut öcsikéje). Pusztán az ep3-ban látottak nem magyarázzák meg, hogy látványilag miért változott ekkorát a hadsereg. (Arra sincs magyarázat, hogy az ep2-3 közötti 3 évben miért változott, de ott legalább vannak átfedések.)

Az meg, hogy az első három film epikus mesélési módját lecserélték egy személyes mesélési módra, meg pláne nem következik az előzményből.

Tehát én éles váltás alatt nem csak annyit értek, hogy az ep4-ben van gonosz Birodalom és jófej Lázadók. Sokkal tágabb értelemben mondom, és úgy a váltás sokkal élesebb a PT és az OT között, mint az OT és az ST között. Amúgy meg, szerintem az sem logikátlan, amit az ST mutat. Az ep6 után nekem már 1990-ben nyilvánvaló volt, hogy az Uralkodó és Vader halálával nem pusztult el a Birodalom. Az EU-t ezért is tudtam akkortájt befogadni, mert nekem teljesen logikus volt, hogy tovább harcolnak. Ha egy állam belepusztulna abba, hogy meggyilkolják az uralkodóját, akkor már rég nem lenne USA, és a Római Birodalomnak is azonnal befellegzi, hogy a szenátus megbökdöste Cézárt.

Nekem az Első Rend léte teljesen logikus az ep6 után. Ezért sem tartom jó lezárásnak az ep6-ot, mert következett abból, hogy vagy tart még a polgárháború (ezt vitte ugye tovább az EU, ott anno - nem is tudom már pontosan - 10-20 évig tartott még a háború), vagy a két kormány egyszerre létezik egymás mellett. Az ep7 ezt a vonalat követte. Az sem logikátlanság, hogy a Köztársaság nem lép fel ellene. Erre pont az ep2-ből juthatunk, ahol a romlott Köztársaság még arról vitázik, hogy akkor most fellépjen katonai erővel egy másik, fenyegető állammal szemben, vagy sem. Értelemszerű, hogy ha a Darth Sidious vezette romlott Köztársaságban is vita tárgya volt ez és sokan hajlottak a nem felé, köztük az a Mon Mothma, aki megalapította és vezette az új Köztársaságot, akkor ugyanez a téma az ep7 idején is porondon lehet. Nem látjuk, de logikus, hogy a béke szimbólumaként reprezentált Köztársaság nem fog katonai konfliktust kezdeményezni.

És az sem illogikus, hogy vannak, akik nem fogadják el a békés együttélést, mert 20 évnyi hadakozás után képtelenek megbízni egy államban, aminek alapjait a Galaktikus Birodalom adja. Ebből meg máris kikövetkeztethető, hogy a pattogók a Lázadók Szövetségének egykori tagjai lesznek. 

És mindezek megértéséhez elég ismerni az előző 6 filmet. Sőt már 7-et, hiszen a Rogue One megmutatja, hogy a Köztársaság jövőbeni vezetői milyen tesze-toszák háborús helyzetben is. Nem kell tudnunk, mi az a katonai leszerelési törvény, lényegtelen, hogy az Első Rend az Ismeretlen Régiókban székelt, ezek mind olyan részletek, amik a filmek puszta megértéséhez nem kellenek, csupán érdekességek. Nem véletlenül nem foglalkozik ilyesmivel a filmek egyike sem, beleértve az előző 6 részt is. 

Az egyetlen dolog, ami az előző 6 filmből nem következik, az Luke és a Jedi Rend aktuális helyzete. De ez meg a PT történetének szerves része, amit az első két rész szépen kibontott, és valószínűleg a harmadik is tovább viszi majd.

 

Nem kell tudni ilyen részleteket, mert nem fontosak. De akarjuk tudni, és mi magunk tesszük ezeket fontossá, mi magunk hitetjük el magunkkal, hogy ezek nélkül a filmek nem érthetőek. És ennek a képletnek része Lada és az első Star Wars generáció is, akiknek 1999-ig csak az ep4-6 volt. Sőt rajtunk mérhető le a legjobban ez a folyamat, hiszen ők ismerik úgy az SW-t, hogy készítési sorrendben látták, és már az ep4-et is tizenéves korukban ismerték meg. Nyilván nem mindenki, de ezen emberek közül sokan vannak, akik az ep4 idején tátott szájjal bámulták, hogy szétlövi a Halálcsillag az Alderaant, és azt mondták ezután: de k*rva jó ez a film. És ugyanezek az emberek kritizálják az ep7-et, mert nem magyarázza el a Csillagpusztító működési elvét.

De talán még jobban mérhető a politikával. Vannak Star Wars öregek, akik az ep4-6 idején nem foglalkoztak a Galaxis politikai helyzetével. Elfogadták bemondásra, hogy a Birodalom gonosz a Lázadók pedig jók. Nem húzták le a filmet azért, mert az ep4-ben a szenátust vagy az Uralkodót csak emlegetik (most komolyan, az ep7-ben többet szerepel a köztársasági szenátus, mint az ep7-ben a birodalmi, és többet szerepel az ep7-ben az Első Rend vezetője, mint az ep4-5-ben a Birodalomé). Az ep1-3 idején ugyanezek az emberek már szidták a filmeket a politikai szál miatt. Az ep7-et meg szidták, mert nincs benne politikai háttér.

Ismétlem, az első Star Wars generáció nem minden tagja ilyen, hiszen ezen a fórumon nap mint nap szól hozzá olyan, aki ugyanúgy a része, és imádja az ep7-8-at is. De sokan tartoznak a fenti csoportba. Ezek az emberek az ep4-6-ot elfogadták, ahogy van. Emiatt az ep1-3 "Star Wars idegen" elemei nem jöttek be nekik, ugyanakkor beléjük vésődtek ezek az elemek, és most már az ep1-3 miatt akaratlanul is elvárják ezeket az ep7-9-től.

Aztán jött az a generáció, akik már az ep1-gyel kapcsolódtak be, és Lucas - ahogy a fentiek is mutatják - ezzel a filmmel elkezdte átformálni a Star Warsról alkotott képet. És ezen tovább "rontott" az ep2-3, a TCW, és minden, ami azóta jött, az új filmeket és sorozatokat is számítva. Ez a generáció és az ettől fiatalabbak már készen kaptak egy olyan Star Warst, amiben van politika, ami foglalkozik a háttérrel, ami nem csak X szereplő szemszögére fókuszál. Akiknek ez a Star Wars, és akik ezt várják el. Ahogy az első generáció az ep4-6-ot vette sablonnak a Star Warsra, ez a generáció már az ep1-6-ot veszi, ami sokkal-sokkal tágabb. És míg az első generáció egy hangos része képtelen volt túllépni azon, hogy van Star Wars, amiben a politizálás fontos, addig az újabb generációk már azon nem tudnak túllépni, hogy van olyan Star Wars, amiben nem az. Az egyik banda az ep4-6-ot akarta az ep1-3-tól, a másik banda az ep1-3-at akarja megkapni az ep7-9-től.

De valójában szerintem mindkét fél téved. Egyrészt, úgy vélem, hogy ezek a felfogások csak károsak. Mert nem nincs bennük új. Nem lehet egy franchise-t fenntartani, ha újra és újra ugyanazt meséled el ugyanúgy. Márpedig a Star Wars 40 éve szól ugyanarról: a jó és a rossz harcáról. Tök mindegy, hogy az ellenséget Sith-nek vagy Rennek, Konföderációnak, Birodalomnak vagy Első Rendnek hívod, és mindegy, hogy a jófiúk a Köztársaság, a Lázadók Szövetsége vagy az Ellenállás név alatt futnak. Most egy második lázadásról beszélünk, ha Leia viszont nem az Ellenállás, hanem a hatalmas hadsereggel bíró új Köztársaság élén lenne, akkor második klón háborúról beszélhetnénk. Ez csak a körítés és a rá aggatott címkék. Szabadon cserélhetőek, és kell is csereberélni, mert az alap ugyanaz 40 éve. Az alapot viszont ne változtassák meg, mert az már tényleg Star Wars idegen lenne.

Az ep7-8 alapján az új trilógiában pont az a f*sza, hogy ügyesen ötvözi a két előző trilógiát. A PT a gonosz felemelkedéséről szólt, az OT a gonosz elleni harcról. Az ST-ben egyszerre láthatjuk ezt. A két témát ügyesen ötvözték, és az ep7-8-ban (feltehetően nem véletlenül) elejtett információk teret engednek, hogy a "lázadás a birodalom ellen" téma az ep9-re átcsapjon "a klónok háborúja" témába. Nem biztos, hogy így lesz, de mintha e felé tartanánk, főleg az ep8 alapján.

Ráadásul a gonosz felemelkedését úgy meséli el az ep7-8, ahogy arra sokan, köztük én is már az ep1-nél elképzeltük. Hadsereggel, háborúban. Egy valódi háborúban, nem színjáték háborúban. Én szentül hittem az ep1 első trailereit látva, hogy már azt a háborút fogjuk látni, amit Ben emlegetett az ep4-ben (mivel 2004-ig én csak magyarul láttam a filmeket, így lövésem sem volt arról, hogy azt a háborút klónok háborújának nevezték, így nem volt gyanús a klónok hiánya :D ). Meglepett, hogy az a háború csak az ep2 végén tört ki és az egész csak színjáték.

 

A Star Wars jövője szempontjából viszont fontosabb az, hogy mik a mai igények. Fontosabbak a rajongói igényeknél, pláne, ha azok ennyire szerteágazóak. Mert van, aki csak az ep4-6-ot szereti, van, aki csak az ep1-3-at, van, aki az ep1-6-ot, van, aki a TCW-t, van aki a Rebelst rühelli, van aki mindkettőt. És persze szerencsére olyanok is akadnak, akik mindezt imádják, vagy az egészet utálják, esetleg csak szimplán nem érdekli őket - bár nyilván az utolsó két csoport nem számít. :) 

A 2010-es éve trendje pedig az, hogy egy filmnek a filmeken kívül is léteznie kell. A Star Wars rajongók pedig 30 éven át sírtak amiatt, hogy a könyvek és képregények és játékok és bögrék nincsenek figyelembe véve a filmekben, később a sorozatban sem. Most ez már nem áll. Nem meglepő módon, most jön a picsogás amiatt, hogy a filmek figyelembe veszik a könyveket és képregényeket és játékokat és bögréket. De ez a folyamat velejárója és a franchise túlélésének záloga.

És szerintem a Disney a legjobb utat választotta. Ahelyett, hogy egyetlen trilógiában próbálna megfelelni vagy az egyik vagy a másik vagy egyszerre minden félnek, inkább szegmentált. Az ep7-9 az ep4-6-hoz hasonlóan kevesebbet mutat be a Star Wars világából, míg a spin-off filmek az ep1-3 mintájára jó nagy szeletet tárnak elénk. A sorozatok meg ötvözhetik a kettőt, hiszen ezek formátumokból adódóan jóval nagyobb mesélési idővel rendelkeznek. Erre jó példa a Rebels. Bár az ep4-6-hoz hasonlóan itt is a főhősök szemszögén át ismertük meg a sztorit, a 10 filmnél is hosszabb játékidőnek hála sokkal többet ismerhettünk meg magából az univerzumból.

És szerintem ez így nagyon jó, mert sokkal több tere van az alkotóknak is. A Rogue One koncentrálhatott csak a polgárháborúra, a Solo pedig koncentrálhatott csak az alvilágra. Komplett filmeket kaptunk egy-egy témára, amiket így sokkal jobban ki lehetett bontani, mint mondjuk ugyanezt a két témát a Saga filmekben. Hiába játszódik az ep4-6 a polgárháborúban, magára a háborúra kevésbé koncentrál. Luke, Leia és Han állnak fókuszban. Sőt igazából csak Luke és Leia, Han meg mindig ott sertepertél mellettük. Azt nem az ep4-6-ból tudjuk meg, hogy a polgárháború egy véres, áldozatokat követelő konfliktus, nem pedig egy trió kalandos hőseposza. Ugyanígy nem az ep4-6 mutatja be a Birodalom kegyetlenségét és a Lázadók működését. És hiába van jelen az alvilág az ep6-7-ben, a Solo az, ami a filmek közül ezt alaposan megmutatja. Mondhatni, hogy a polgárháború vagy az alvilág csak díszlet a Saga filmeknek, míg a spin-offok ezekre épülnek.

Az ep7-9-nek így is rengeteg dologgal kell foglalkoznia, főleg a karakterekkel, akikre egy egész trilógiát épít. Nincs idő másra, de minek is foglalkozzanak, ha van tér máshol másra? Miért zsúfoljanak bele mindent három filmbe, amikor ebben a korban már van lehetőség a három film szempontjából nem fontos témákat három másik filmben, vagy egy sorozatban elmesélni? És ez azért nem áll ám messze Lucastól. Ő kezdett el a Han Solóval foglalkozó filmmel foglalkozni (aminek valószínűleg az egyik gyökere az, hogy az ep3-ba bele akarta tenni Hant), és ő jegyzi a TCW-t. A mai trend apukája a Star Wars apukája. Mert képzeljük el, hogy mit tudnánk a klónok háborújáról, ha nem lenne TCW. A filmekben csak az elejét és a végét láttuk. A java szó szerint kimaradt. De Lucas egy másik médiumban elmesélte azt is. A Disney és a Lucasfilm csak ezt vitte tovább helyesen.

Lehet, hogy valaki ezt nem akarja elfogadni, amivel nincs gond. De ha már a jóember, legyen az akárki, így dönt, ne ennek tükrében ítélje meg a mai Star Wars filmeket. Mert ez nem minősíti a filmeket, a sorozatokat, a franchise-t, az alkotókat, de még a trendet sem. Utóbbit már csak azért sem, mert ők is részesei. A döntést ő hozta meg, mert nem akar továbblépni. Ennyi. Ez se nem jó, se nem rossz, legalábbis, amíg az illető nincs vezető pozícióban, mert akkor már kifejezetten káros, ugyanis a megragadás a múltban mindig pusztulást jelent.

És a továbbhaladás, a múlttól való elszakadás nem az ep7-8 üzenete. Ez már benne van az ep1-3-ban is. A Jedi Rend és a Köztársaság nem változott, mert nem akart változni. El is pusztultak. Az ep7-9 ezt a lucasi gondolatot viszi tovább.

 

2018. 07. 30. - 21:24, Yoda József írta:

Sejteni lehetett mondjuk, hogy Dooku volt.

Sejteni és tudni nem ugyanaz. Az ep7-8-ból is sok minden sejthető. ;) 

 

2018. 07. 30. - 21:24, Yoda József írta:

A klónokat meg az öregedésük miatt kellett lecserélni, ez világos volt a filmekből is, hogy milyen gyorsan öregszenek.

Egyrészt, annyira azért nem egyértelmű, mert Cody mellett vannak ep2-es fiatal klónok is. Másrészt, új klónokat nem lehet rendelni? (Ahogy rendeltek is a TCW-ben.)

 

2018. 07. 30. - 21:24, Yoda József írta:

Mint írtam fentebb, mondhat bárki bármit, mondhat Hux bármit, a filmben semmi olyan nem történik, ami arra enged következtetni, hogy komolyabb támogatásról lenne szó. Azóta már a Vérvonalról is kiderült, hogy komolyabb együttműködés nem volt a két fél között. Max annyi, hogy a leselejtezett/elavult köztársasági hadeszközöket megkaphatta az Ellenállás.

Vérvonalból semmi sem derül ki, hiszen az Ellenállás az utolsó fejezet legvégén születik meg. Nem hiszel a filmekben elhangzottaknak, de pár mondatból levonsz ilyen messzemenő következtetéseket? :o 

És azért egy katonai magánszervezetnek éppen elég támogatás, hogy katonai eszközöket kap egy kormánytól, az meg a támogatás netovábbja, hogy nem szünteti meg és zárja börtönbe a vezetőket. Röhejes, hogy nem tartod komoly támogatásnak azt, hogy a Köztársaság egyáltalán hagyta létezni az Ellenállást, miközben bármikor megszüntethette volna, hiszen törvénytelen szervezet volt.

Amúgy beszédes, hogy Poe magát az ep8-ban a Köztársaság katonájának minősíti. Szintén beszédes, hogy az Ellenállás egyenruháját viselő nő (Kor Sella, Leia közvetlen segédje) ácsorog a köztársasági politikusok (köztük a kancellárral) körében a Hosnian Prime-on. Az is beszédes, hogy az Ellenállás segítségül hívhatta volna az új Köztársaság flottáját (ugye C-3PO sipánkodik, hogy a segítségük nélkül nincs esélyük - ha a kormány nem támogatja őket, ez szóba sem kerül, mert nem opció).

Az meg nevetséges, hogy ignorálsz valamit, ami elhangzik és olvasható is a filmben...  :facepalm: 

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem is azt diktálta a logika, hogy az Ep6 végével nem pusztult el a Birodalom. Mint a mese lezárása, úgy működött a 6. rész, hiszen az Uralkodó és Vader meghaltak, a Lázadók felülkerekedtek, a Birodalom végzetes sebet kapott. Vagyis a jó győzött a rossz felett. De sosem éreztem azt, hogy ezt ne lehetne folytatni. Kétségtelenül Palpatine volt a Birodalom összetartó ereje, de logikátlannak tartottam, hogy a halálával összeomoljon az egész rendszer. Nyilván voltak tartaléktervei (bár a Legendák és Kánon nagyon mást gondol ezen a téren), továbbá, egy a lakott Galaxis nagy részét lefedő hadseregről beszélünk, akik nem fognak droidok módjára "kikapcsolni", csak mert megsemmisült a "droidvezérlő hajójuk". :) Tehát, szerintem egyértelmű volt az Ep6 után is, hogy a sebzett Birodalom valamilyen formában, de folytatja a küzdelmet, annak ellenére, hogy hatalma jelentősen csorbult. Így az Első Rend szerintem egy ésszerű továbbgondolás, mint a birodalmi maradványból kicsírázó új, még hatalmasabb rendszer, amely elődje hibáit igyekezve elkerülni, hajt ugyanazon cél felé. Eleinte az anyagiak kapcsán volt az egyetlen kivetnivalóm az Első Rend léte kapcsán. Nem értettem, hogy miből tudtak finanszírozni egy masszív hadsereget, továbbá egy Csillagpusztító Bázist. Mindezt úgy, hogy a géppark látványosan fejlettebb, mint a Birodalomé, ha méretre nem is biztos, hogy van olyan nagy. Hiszen 2 Halálcsillagot is elbuktak, az Executorról nem is beszélve, amik már önmagukban hatalmas érvágást jelentettek. Ennek magyarázatára szerencsére fény derült a Vérvonalból (mármint arra, honnan szerzett tőkét az Első Rend), viszont csak a filmek alapján, itt valószínűleg hiányérzetem lenne. Mert még ha tudok is gyártani saját elméleteket, az nem ugyanaz, mintha a film erősítené meg, hogy az valóban úgy van.    

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Dzséjt írását olvasva szerencsésnek érzem magam, hogy 44 évesen is ennyire szeretem ezt az univerzumot. Nálam minden a helyén van, szeretem az összes érát, és ami talán még nagyon lényeges, a való életből is rengeteg kiváló élmény kötődik ezekhez a korszakokhoz. 

 

8 perccel korábban, Darth Sky írta:

Szerintem is azt diktálta a logika, hogy az Ep6 végével nem pusztult el a Birodalom. Mint a mese lezárása, úgy működött a 6. rész, hiszen az Uralkodó és Vader meghaltak, a Lázadók felülkerekedtek, a Birodalom végzetes sebet kapott. Vagyis a jó győzött a rossz felett

Érdekes de nekem ennyi elég volt a boldog véghez. A rosszak meghaltak, a jók összeborultak, kész, vége, ennyi. Nekem így is kerek volt. 

 

Ma azonban már örülök a folytatásnak, mert tényleg kell egy teljesebb lezárása a történetnek. 

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 5 héttel később...
2018. 06. 18. - 22:51, Bence1997 írta:

Szerintem ide érdemes írnom ezzel kapcsolatban:

 

Mivel nem tudom, hogy mit hoz a sors idő terén - diákmunka, ha felvesznek, akkor egyetem - így elhatároztam, hogy előrehozom a július elsejétől betervezett kronolgóiai megtekintésemet, így a mai nap belekezdtem a nagy utazásba, amelynek végállomása az EpIX lesz jövő decemberben!

Na akkor egy kis helyzetjelentés:

Jelentem, nagyon jól haladok. Igaz szerintem nem fog beleférni az összes könyv, jelenleg 7 van csak meg, illetve 1-2 könyv vétele lesz majd hamarosan folyamatban - még ez évben remélhetőleg - de az előzetes terveimhez képest nagyon is jól állok.

Jelenleg a kronológiában a TCW 3×07 -et fejeztem be. Az elkövetkezendő 1-1,5 hétben még hátravan 5 rész a régi karakterdizájnokkal, illetve még a Katalizátor könyvből is kb. 40-50 oldal. Utána jöhet a nagybuli. Ha minden jól megy, november végére elérhetek a Yoda szálig, utána pedig jöhet a Dark Disciple/Son of Dathomir kettős és még egyéb érdekességek. Nagy élvezet.

Most vettem igazán észre, hogy a 2×12-14 (Death Watch/Mandi trilógia), a 2×20-22(Boba Fett/fejvadász trilógia), a 3×05-06(Mandi korrupciós duó) és a 3×07 nagyon összefügg, és időrendben elég közel lehetnek egymáshoz. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

33 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

OFF

Egyetemre felvettek? 

OFF

Ahova jelentkeztem, oda sajnos nem, nem lett meg a pontom. De nem vagyok szomorú. Úgy tűnik, hogy az OKJ+nyelvvizsga nem lett elég a felvételhez. Ez nem szomorít el, mert úgy döntöttem, hogy dolgozok majd 1 évig - legalább lesz szakmai tapasztalatom, már elküldtem pár helyre az önéletrajzomat - és leteszek egy emeltet infóból. :)

Szerkesztve: - Bence1997
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 1 hónappal később...

Na most itt van ez a videó. Alapból csak egy 3.5 perces fan kreálmány, mégis torokszorító mégpedig több okból is. De jöjjön először a link.

 

Egyfelől azért tartom torokszorítónak, mert egy olyan mély drámát mesél el, amihez fogható szerintem csak a legnagyobb filmek történetében bontakozott ki. Tényleg, elfogultság nélkül igyekszem állítani, hogy aki egy ilyen drámát ilyen képes vásznon ennyire profin átadni, annak az embernek - George Lucasról van szó természetesen - a legnagyobbak között van a helye. Az ahogy összekovácsolódtak az érák, ahogy Lucas nem állt meg ott, hogy elmesélte egy időszakát a galaxisnak, hanem képes volt felvillantani egy attól totálisan eltérő időszakot is, majd ezeket összekötni -- hát le a kalappal.

 

Másfelől, igen, a részeket lehet kritizálni, lehet rajtuk fogást találni, de a saját filmes értékükön túl, az igazi erejük épp abban rejlik, amit ez a videó kiemel. Nem csupán megismerünk egy sztorit, de egy egyébként is kultikussá vált trilógia jeleneteihez ad olyan többletet, ami még jobban erősíti az egész SAGA koherenciáját. És ezzel erősödik a prequel részek saját megítélése, jelentősége is. És ezért tartom más okból is torokszorítónak ezt a videót: mert aki ezt nem látja, az sosem lesz képes átélni azt a libabőrt, amit egy ilyen összekapcsolás jelent azok számára, akik elfogadják egyben és egységben a részeket. Mert ha elvitatjuk a filmek mögül az összekötő elemeket, akkor nem marad más ezen emberek számára, mint 3 (vagy 1? vagy 2? vagy 4?) 'cool' film, de a legnagyobb erősségét sohasem érezhetik át. Ez így pedig szerintem nem más, mint a felszín kapargatása.

 

Na most a Disney éra alatt érkező filmek tovább bővítik az univerzumot, sokszor előre (VII-VIII...IX) de ugyanúgy tömnek be réseket, ugyanúgy adnak extra jelentőséget jeleneteknek, csak épp más értelemben. Amikor látjuk Luke-ot, amint egy pillanatra elragadja a düh a VI. részben - jelentkezzen, aki ugyanúgy tekint erre a jelenetre azóta, hogy Luke hasonló hibája okozta Kylo átállását! Jelentkezzen az is, aki előtt nem rémlik fel Han és Leia 30 évvel későbbi kétségbeesett ölelése, amikor végre összejönnek a Jedi visszatérben... és így tovább, kiegészítve a Solo és a RO filmek okozta extra töltetekkel, a Halálcsillag tervrajzaiért hozott áldozatoktól elkezdve a Kessel runon át.

 

Ráadásul a Disney éra az egészet még egy szinttel fentebb rakta, amikor úgy döntött, hogy most már nem csupán a filmek, de a könyvek és a sorozatok is összekapcsolódnak, jelentéstöbbletet adnak a megfelelő helyeken, a megfelelő súllyal (legtöbbször). Lényeg a lényeg, ezen összekapcsolódások, utalások és a drámai ívek kiteljesedése miatt lesz számomra Star Wars a Star Wars, ha ezt valaki elveszi mögüle, "csupán" önmagukban jó filmek maradnak, de nem látja igazán azt, ami ezt a franchise-t azzá teszi, ami.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 4 héttel később...
2018. 06. 18. - 22:51, Bence1997 írta:

Szerintem ide érdemes írnom ezzel kapcsolatban:

 

Mivel nem tudom, hogy mit hoz a sors idő terén - diákmunka, ha felvesznek, akkor egyetem - így elhatároztam, hogy előrehozom a július elsejétől betervezett kronolgóiai megtekintésemet, így a mai nap belekezdtem a nagy utazásba, amelynek végállomása az EpIX lesz jövő decemberben!

Az igen, 5 hónap rögtön elment. :D

 

Hogy egy helyzetjelentéssel kedveskedjek számotokra:

Haladok a kronológiai megtekintéssel, sajnos a könyvek közül nem lesz meg mind - ez szinte lehetetlen, ahhoz csak az SW -vel kéne foglalkoznom - de a meglévő 7 -hez jövőre még mindenképpen szeretnék adni 1-2 könyvet. Számításaim szerint 8-9 könyv pontosan elég lesz ahhoz, hogy jövő év decemberéig kitoljam a kronológiát. :D

Jelenleg tegnap néztem meg a TCW 5. évadának Ifjoncokról szóló kvadrológiáját. Még mindig imádom. Remek szál, jó volt viszontlátni Hondot.

Remélhetőleg ha a mindennapok engedik, akkor novemberben betudom fejezni az 5. évadot.

A terv az, hogy legkésőbb újévig befejezzem a PT időszakát. Addigra véget ér a jelenleg futó Darth Vader képregénysorozat, így jöhet egyszerre mind a 25 szám + a Kanan + a Katalizátorból a második rész. (és ha neadjisten úgy alakul, akkor az Ahsoka is sorra kerülhet, de ez még a jövő zenéje)

Márciusban fog érkezni a Han Solo - Imperial Cadet miniszéria lezárása, így addigra elakarom érni a RO/Solo flashback jeleneteket. Azok után pedig szabad az út a Rebelsig.

A Rebels mindenképpen a tavasz legvégére fog esni és nyárra is. A Thrawn: Szövetségek jövőre biztos vétel lesz, nem sietek vele még - majd ha újra akció lesz :) - így ha minden összejön, akkor a nyár végén, augusztusban jöhet a RO-EpIV kettős és a sok képregény, amivel elleszek egy darabig. Nem tudni, hogy pontosan mikor fog érkezni a The Mandalorian, de őszt mondanak. Én októberre tippelek, vagy szeptember végére, így viszont kb. pont egybejön nekem a kronológiai megtekintéssel. :D

Az biztos, hogy az utolsó hetekre - főleg decemberre - a Poe Dameron képregényt és a Resistance sorozatot fogom hagyni. Ja meg az ST filmjeit.

 

Izgalmas az út, eddig a TCW nagyon adja kronológiailag, és ez csak a kezdet. Mi lesz itt még. Előre várom. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 hónappal később...

Talán ide illik a leginkább ez a téma. A kérdésem az, hogy ti milyen sorrendben szoktátok nézni a filmeket, mivel bővítenétek ki (animációs sorozat, képregény, regény, élőszereplős sorozat, stb), illetve első alkalommal, hogyan érdemes megismerkedni az SW univerzummal. 
Én korábban simán úgy voltam vele, hogy "na, most megnézem a Jedi visszatért" de az elmúlt években azon vettem észre magam, hogy ha Star Warsozni van kedvem, akkor hetek alatt szépen kronológiailag végignézem az összes filmet. Persze, amikor az aktuális film érkezik moziba vagy BD-n, akkor azért nem nézem meg minden újrázás előtt az korábbiakat.
Aa nézési sorrend nálam jelenleg I-II-III-Solo-Rogue One-IV-V-VI-VII-VIII. De ha valóban olyan minőségiek lesznek az élőszereplős sorozatok, mint gondolom és a költségek miatt túlzott adagolásra sem számítok, akkor azok is be fognak ékelődni.
Viszont első nézéskor szerencsésebbnek találom készítési sorrendben nézni a műveket és ezt nem minőségi okok miatt vagy az "Én vagyok az apád" fordulat miatt gondolom. Hanem az előzmények filmek (ep1-3, Star Wars Story-k) is úgy lettek készítve, hogy sok poén akkor üt, ha a következményekkel tisztában vagy. Valamint az ep4 gyönyörűen vezet be minket: fénykard, Erő, Jedik, Köztársaság, Birodalom. Ha valaki a Baljós árnyakkal kezd, nem lesz elveszve, mert kap mankókat, de közel sincs akkora alapozás, ami szükségtelen is lett volna a mozinézőknek.
Tehát szerintem az ideális nézés: első alkalommal a készítési sorrend, utána kizárólag kronológia.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én is a kronológiai sorrendre esküszöm. Az animációs sorozatokat csak azért nem iktatom be mert nem lenne rá idő, hiszen azok irtó hosszúak. Így maradnak a filmek. Egyébként egy-egy új műnél nekem is az kerül a homloktérbe, nem szoktam akkor a többi részt megnézni csak azt. A TLJ jó példa, hónapokig szinte nem is láttam más SW-t. 

 

És hogy az első megtekintésre milyen sorrend ajánlott? Ez ízlés kérdése. Én régebben a kronológiai sorrendet ajánlottam volna, hisz nem véletlenül vannak sorszámozva a filmek. Egy könyvet se a közepén kezdünk olvasni. Sajnos ezt mi már soha nem tudjuk meg milyen érzés így megnézni a filmeket. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én a prequel éra idején volt hogy SW-szűz embereket leültettem egy maraton elé, úgy hogy az ep.1-el kezdtünk és primán működött. Igazából az a tapasztalatom, hogy az emberek sokkal jobban befogadják a prequeleket, ha azzal kezdenek. A Jedi visszatér epikus fináléja után  Jar Jar meg az egymás után felbukkanó vizilények a Naboo-n kicsit sok tudnak lenni, de ha azaz első film, akkor nincs semmi fura benne.

A Saga-nézéseknek egyébként nálam egyre szervesebb részét képezik a képregények. Viszonylag gyorsan kiolvashatók és jó pár közülük kifejezetten sokat hozzátesz az összképhez.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én, ha új film jön a moziba, akkor általában elkezdem kronológiailag megnézni a filmeket, beékelve a megfelelő helyre a mozis megtekintést. De utána, ha kijön BD-n, már nem kronológiázok, az ep8 előtt is annyi volt, hogy megnéztem az ep7-et, az RO után meg az ep4-et. De a többi filmet nem. A Solónál meg eleve kihagytam minden mást, illetve az ep7-8-RO-S epizódokat láttam néhány alkalommal önmagában is. De ha már elmúlik a varázs, akkor jobb szeretem mindig kronológiailag végignézni a filmeket szép lassan.

 

Én első megtekintésre a kronológiai sorrendre esküszöm, mert szerintem így is éppen elég poén marad benne, és a visszautalások oda-vissza működnek. Azt lehet, hogy Qui-Gon nem mondja el, mint Ben Kenobi, hogy mi az Erő és a fénykard, ugyanakkor nem is kell, mert az ep1 az első tíz perc alatt megmutatja mindkettőt működésben. Ha ez nem jó alapozás, akkor semmi. Sőt, szerintem még azért is jobb, mert nem lesznek téves prekoncepcióik az ep4-6 után, így jobban befogadják a nem hibátlan Köztársaságot a nem hibátlan Jedikkel és a midi-chlorianokkal, Jar Jar is jobban működhet így, és segít az ewokmacik vagy éppen a porgok elfogadásában is a lüke gunga. A meglepetésekről nem is beszélve: a Jediket kiirtják, Palpatine a Sith, Anakin átáll a Sötét Oldalra. Ezek azért olyan fordulatok, amik jobban ülnek. Sőt, szerintem ha előbb látod az RO-t, mint az ep4-et, még az Alderaan szétlövése is jobb, mivel az a filmben alapvetően elég snassz. Kronológiailag viszont már van egy marha jó felvezetés hozzá. És így tovább, sok-sok érv van a kronológia mellett.

Az egyetlen, amit ellene tudok hozni, az a technikai oldal. A scarifi csata érezhető, hogy a yavini csata 40 évvel korábban készült. A rendezés és a felújítás ugyan megmenti, de azért érezhető a különbség. Meg az ep3 után Ben és Vader újra találkozása, háááát... Én szeretem azt a párbajt, de aki először sorrendben látja, az csalódni fog.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én is a kronológiai megtekintést preferálom. Bár igaz, ha az OT-PT sorrendet nézzük, úgy is működik a dolog, de ha már a sorrend a lényeg és az, hogy egy non-SW nézőnek bemutassuk az univerzumot, jobb elkezdeni az EpI -el. Így valóban felkészülhet mindenre a későbbiekben, ha már Jar-jart lenyeli - vagy éppen megszereti az ember :D - és szerintem is hatásosabb a későbbi események függvényében kronológiai megtekintést alkalmazni.

 

Egy kis önreklám(:P): a héten megtekintem az EpIII -at - lehetőleg még ma - ezzel a PT időszakát lezárom az EpIX -hez vezető utamon. Így a néhány képregény/Katalizátor/Sötét tanítvány/EpI-II/TCW többletnek hála valami baromi jó érzés felfedezni újra a SW univerzumát. Igaz, kisebb-nagyobb szünetek adódtak, de ez főleg azért, mert vagy nem értem rá - ez sokszor volt :D - vagy éppen más volt az akkori prioritásom. Viszont ezt a 10 és fél hónapot kicsit megtolom - sajna így is ki fog esni néhány könyv, meg sztem a BFII kampánya is :(

De mégegyszer ismételem magam: best... feeling... ever! :yeah::D:D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Aki már látta a filmeket, abszolút ízlés kérdése milyen sorrendben nézze újra őket. Amihez épp kedve van, azt tegye be és élvezze az alkotást.

 

Az újaknak egyértelműen a kronológiai sorrendet mondanám. Egyrészt, a sztori így áll össze leginkább, az események így követik egymást logikusan, szépen sorban. Minden alkotásnál azt mondom, hogy ha van lehetőség, akkor kronológiai sorrendben érdemes megismerkedni vele, úgy adódik természetesen, úgy értünk meg mindent a legkönnyebben.

Másrészt, az Ep.4 40+ éves, és ez sajnos minden zsenialitása ellenére is meglátszik rajta. Nemcsak a látványvilágon, de sok más aspektusán is. A mai világ már nagyon más, mint a '70-es évek vége, a filmvilág szintúgy nagyon megváltozott. Mai szemmel frissen nézve a 4. rész akár könnyűnek is találtathat. Egyszerűen nem biztos, hogy kellőképp leköti az embert, nem fogja berántani a SW világába, nem fogja elvarázsolni. Az Ep.1 ellenben szerintem a mai napig is képes erre. Egyébként egyre inkább azt gondolom, hogy 3PO is van olyan idegesítő, mint Jar Jar. Nyilván a PT és a RO után így elég illúzióromboló lesz az Ep.4, viszont akkor már úgyis eldőlt mennyire lett rajongó a delikvensből. 5 film után ez már egyértelmű, és ha eléggé szereti az univerzumot, akkor átvészeli a 4-et is, sőt megtalálhatja benne a szépségét és báját, helyén tudja kezelni.

 

Amúgy azt egyáltalán nem állítanám, hogy a fordulatok, a poénok vagy az utalások csak készítési sorrendben nézve működnének. Mindkét megközelítéssel ülnek a dolgok, csak másképp, más helyeken. A személyes véleményem az, hogy itt is kedvezőbb a kronológiai megtekintés. Pl. el lehet kerülni azt a fanyalgást, hogy Vader miért olyan "picsogó hülyegyerek". Így is necces lehet az Ep.2 Anakinja, de rengeteget segít az ügyön, ha nincs ott a Vaderből következő =többnyire hamis) prekoncepció árnya.

De mondhatnám a Halálcsillagot is. Már anno is sokan gúnyolódtak rajta, hogy egy szellőzőnyíláson keresztül felrobbantható az egész, pláne, hogy a lázadók pár perc alatt rá is jönnek erre. Ennek erősen elveszi az élét a RO és a szabotázs ténye. Vagy ott van Sidious esete is. Tekintve a Snoke körüli "balhét", manapság könnyen problémát okozhat valakinek, hogy maga az uralkodó csak az 5-ben tűnik fel pár másodpercre, lényegi szerepe pedig csak a 6-ban lesz. A PT után már tökéletesen el lehet helyezni a karaktert, arról nem is beszélve, hogy nagyságrendekkel komolyabb és izgalmasabb főgonoszként szuperálhat.

 

Ha valakit az 1-2 már meggyőzött és rajongóvá tett, illetve belefér az idejébe, akkor én mindenképp beleszőném már az első megtekintésbe is az animációs sorozatokat. A TCW és a Rebels (de főképp az előbbi) rengeteget ad hozzá a filmekhez, érdemes behúzni ezeket is. Csak a Rebels záróepizódjának végével vigyázni kell, mert durván spoileres. :P Egyelőre kevés rész ment le, de a Resistance is idevehető, jó átvezető kaland lehet a 6 és 7 között.

A TCW leginkább a 66-os parancs, Anakin Ahsoka-val, valamint a Renddel és Padméval való kapcsolata, Qui-Gon visszatérése és Maul feltámasztása miatt lehet nagyon fontos. A Rebels pedig a Birodalom romlottságának és gonoszságának bemutatása, a Szövetség megszervezése és Tarkin okán jelentős kiegészítése a filmeknek. Legalábbis egyelőre, mert később még lehetnek hasonló kapcsolódási pontok.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

6 órával ezelőtt, Bomarr írta:

A Saga-nézéseknek egyébként nálam egyre szervesebb részét képezik a képregények. Viszonylag gyorsan kiolvashatók és jó pár közülük kifejezetten sokat hozzátesz az összképhez.

Az élőszereplős mozifilmek után a második kedvenc SW műveim az új Marvel képregények. Meg is vásároltam eddig mindegyiket. Nagyon szórakoztatóak minden korosztály számára és remekül összekötik a különböző Star Warsos alkotásokat.

 

6 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

Az egyetlen, amit ellene tudok hozni, az a technikai oldal. A scarifi csata érezhető, hogy a yavini csata 40 évvel korábban készült. A rendezés és a felújítás ugyan megmenti, de azért érezhető a különbség. Meg az ep3 után Ben és Vader újra találkozása, háááát... Én szeretem azt a párbajt, de aki először sorrendben látja, az csalódni fog.

5 órával ezelőtt, pb69 írta:

Másrészt, az Ep.4 40+ éves, és ez sajnos minden zsenialitása ellenére is meglátszik rajta. Nemcsak a látványvilágon, de sok más aspektusán is. A mai világ már nagyon más, mint a '70-es évek vége, a filmvilág szintúgy nagyon megváltozott. Mai szemmel frissen nézve a 4. rész akár könnyűnek is találtathat. Egyszerűen nem biztos, hogy kellőképp leköti az embert, nem fogja berántani a SW világába, nem fogja elvarázsolni.

A technikai része eddig eszembe sem jutott, de jogos észrevétel.

Az ep3 is elég szépen köti össze a 2 trilógia képi világát, de ha a Rogue One is közbe van iktatva, még kevésbé kizökkentő a látvány. És most természetesen nem az effektekre gondolok, hanem akár olyan kis apróságokra, mint a frizurák. :)

6 órával ezelőtt, pb69 írta:

Ha valakit az 1-2 már meggyőzött és rajongóvá tett, illetve belefér az idejébe, akkor én mindenképp beleszőném már az első megtekintésbe is az animációs sorozatokat. A TCW és a Rebels (de főképp az előbbi) rengeteget ad hozzá a filmekhez, érdemes behúzni ezeket is. Csak a Rebels záróepizódjának végével vigyázni kell, mert durván spoileres. :P

Emlékeim szerint a Mortisos rész is eléggé sugallja Anakin jövőbeli átállását ahogy Yoda története is utal a Jedi rend várható kiirtására. Persze az kétségtelen, hogy direktben nincs kimondva.

34 perccel korábban, Donát írta:

Szerintem már-már bűn nem a kronológiai sorrendben haladni első nézésre. Ahogy fentebb elhangzott: nem véletlenül vannak számozva a részek...

És csak a számozott filmek, vagy a spin-offok is?

 

Ha meg a Rogue One már benne van, a Cassian Andor előzménysorozat lehet, hogy ugyanannyira szépen fog idomulni a filmhez, mint az RO az ep4-hez.

6-8-10 db 45 perces résznél nem is gondolnám, hogy hosszabb lenne. :) 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

6 órával ezelőtt, Bomarr írta:

A Saga-nézéseknek egyébként nálam egyre szervesebb részét képezik a képregények. Viszonylag gyorsan kiolvashatók és jó pár közülük kifejezetten sokat hozzátesz az összképhez.

Hát igen, ami a legjobb amúgy hogy a hosszabb sorozatok(star wars, darth vader-ek ,poe) az Aphra kivételével ezt a célt is szolgálják. 

 

@Brodie A minik is megvannak?:D  Amúgy eddig melyik a kedvenc sorozatod a marvel érá-ból?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

9 perccel korábban, Brodie írta:

Emlékeim szerint a Mortisos rész is eléggé sugallja Anakin jövőbeli átállását

Persze, de az, hogy Anakin átállhat a sötét oldalra, már régóta egy olyan alternatíva, amivel számolni kell. Gyakorlatilag az Ep.1 óta, az Ep.2-ben már erősen a levegőben van. A Mortis-szálban is ez villan fel, mint lehetőség, de ez önmagában nem hordoz új információt. Konkrétan Vader feltűnése meg szintén olyan, hogy ha nem ismered az OT-t, nem tudod Vader hogyan néz ki a páncélban, akkor nem sokat mond, amit a Mortis-on látsz. Arra persze figyelni kell, hogy a SW jelentős része a popkultúra szerves része, így az kérdéses, hogy mennyire lesz valójában "szűz" az a néző, amely elvileg először látja.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

14 perccel korábban, Iqvi írta:

Hát igen, ami a legjobb amúgy hogy a hosszabb sorozatok(star wars, darth vader-ek ,poe) az Aphra kivételével ezt a célt is szolgálják. 

 

@Brodie A minik is megvannak?:D  Amúgy eddig melyik a kedvenc sorozatod a marvel érá-ból?

Amelyek magyarul megjelentek, azok megvannak, illetve az előrendelés is le van már adva Maulra és a Shattered Empire-re. :)

A Star Wars sorozat története elég jó (a rajz nem), a két Darth Vader sorozat fantasztikus, de Doktor Aphrát is nagyon szeretem. 

A minikből meg a Darth Maul tetszett a legjobb, de a Han Solo és a Shattered Empire is bejött. Na meg a Lando és az Obi-Wan & Anakin. A végén már mindet felsorolom. :D 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

3 perccel korábban, Brodie írta:

Amelyek magyarul megjelentek, azok megvannak, illetve az előrendelés is le van már adva Maulra és a Shattered Empire-re. :)

De jól megy valakinek, nekem még hiányzik a két mini és az aphra 2 is. Viszont egy polc félig már így is tele van a kötettekkel.;)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az élőszereplős sorozatok nálam esélyes hogy befognak a furakodni a filmek közé majd egy újranézéskor. Az animációs sorozatok nekem nem mert túl hosszúak és a filmek között talán ki is zökkentene, de egy jól megcsinált előszereplős sorozat ami szorosan kapcsolódik a fősodorhoz  gondolok itt leginkább Cassian Andor sorozatra ami lehet hogy nem is lesz túl hosszú akkor nálam felkerülhet a listára. A Mandalorian az más tészta az eddigiek alapján. Az tényleg egy mellékhajtás lesz és nem igazán fog kapcsolódni a filmekhez azt nem lesz muszáj erőltetni. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.