Ugrás a kommentre

Mennyire egységes a Skywalker SAGA?


Lenci

Ajánlott hozzászólás

De attól, hogy új a történet a 7-ben, karaktereket tekintve van egyfajta állandósság a régiek szerepeltetésével így felhozni egy ezer évvel ezelőtt játszódó lehetséges sztorit teljesen fals.

Ahogy lentebb is írtam: a megjegyzés szarkasztikus volt. Nem egy halálkomoly érv volt, csak költői túlzással akartam felhivni rá a figyelmet, hogy nagy időugrásnál változnak a dolgok. Ha tudom hogy ezen a két soron ennyit rágodunk másképp fogalmazok...

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Viszont ennek tükrében nem értem, hogy akkor miért akarnak egyesek annyira a régi trilógia előtt több száz vagy ezer évvel játszódó sztorikat. Ott aztán pláne minden más lenne és fogalmunk se lenne az átmenetekről. Ez nem épp hogy jó dolog? Igy bővül az univerzum. Ha tyúklépésekben épitkeznének az elég uncsi lenne.

Ebből nem igazán jön át a szarkazmus. Lehet tényleg máshogy kellett volna fogalmazni. ;)
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De attól, hogy új a történet a 7-ben, karaktereket tekintve van egyfajta állandósság a régiek szerepeltetésével így felhozni egy ezer évvel ezelőtt játszódó lehetséges sztorit teljesen fals. Ott minden szereplő új, így nincs értelme azt firtatni, hogy az ugrás közben mit hagytunk ki a karakterek szintjén. Már pedig Nabo alàbb is a karakterekre vonatkozó nagyobb mérföldkövek átugrását sérelmezte. Azért nem jön át, amit mondani akarsz, mert bár galaktikus szemszögből jogos a kérdés, karakterek szemszögéből totál irreleváns.

Megjegyzem, Nabo érve sem túlságosan komolyan vehető, mivel az ep6 - ahogy arra pb is rávilágított - nem adott támpontot, mi lesz a sorsa az egyes karaktereknek (akárhogy is nézzük, a Birodalom NINCS legyőzve az ep6-ban). Nincs kőbe vésve, hogy Leia vezetővé válik, miközben már az ep6-ban sem vezető (még azt sem tudta, hogy a pasija már tábornok!!!!). Nincs kőbe vésve, hogy Luke a Jedi Rend feje lesz, miközben az ep4-5-6 jól rávilágított, hogy ezekről gőze sincs. Han Solo sorsa meg mindenkinél bizonytalanabb, mert ő már az ep6-ban is gáz volt tábornoknak, így naná, hogy ezen a téren nehéz elképzelni a jövőben - és nagyon helyesen nem is ezen a vonalon vitték tovább. Egyszerűen az ep6 nem ad támpontot arra, hogy ki merre indul tovább. Az ep3 ilyen téren valóban jobban kőbe volt vésve. Sok dolgot képzektünk kényük kedvünk szerint, de ezek csak prekoncepciók voltak, mint anno az, hogy az előzmények hogyan zajlottak. Ja, hogy mára cikizzük az ep1-2-3 gyűlölőket? Miért, az ep7 gyűlölök annyiban mások? Ott is csak annyi van, hogy az új film nem felelt meg a prekoncepciójuknak. ;)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Akkor hadd ismételjem magam: "Nem baj, hogy erre vitték el a szereplőket, csak az ahogy tették bassza az oldalam, mert eddig a főszereplők összes (vagy legalábbis legtöbb) sorsfordító pillanatját láthattuk a filmekben." És tök jó, hogy írtad, hogy hogy egyikőjük sorsa sincs kőbe vésve, de Leia az epVI után tényleg politizált egy darabig, Luke is jedi mesternek állt egy darabig, és Han is talált magának egy rendes szakmát mint üzletember mielőtt ismét csempészkedni kezdett. Csakhogy beütött a krach, és pont azt nehezményezem, hogy ezt nem látjuk, pedig szerintem a Saga íve szempontjából fontos lenne.

 

Emellet nem érzem azt a sima staféta átadást, mint ami a PT és az OT között van. A főszereplők teljesen új karakterek, és csak Ben léte gyökerezik az epVI-ban látottakből. Számomra egyszerűen hiányzik a TFA elől még egy rész, ami átvezetné az eseményeket a mostani állapotukba, és ezért nem érzem azt, hogy a TFA lenne az epVII, ezért érzem erőltetettnek a folytatást. Lehet, hogy a 8. rész ezen javít majd, de mindenesetre most ez a véleményem, és nem fogtok meggyőzni ennek az ellenkezőjéről :peace:

 

Amúgy 5-ször voltam moziban megnézni a TFA-t, ami mutatja mennyire szeretem a filmet, de ha valami nem tetszik vele kapcsolatban, akkor azt nem hagyom szó nélkül.

Szerkesztve: - Nabopolasszar
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

"Nem baj, hogy erre vitték el a szereplőket, csak az ahogy tették bassza az oldalam, mert eddig a főszereplők összes (vagy legalábbis legtöbb) sorsfordító pillanatját láthattuk a filmekben."

Szerintem ez azért az animációs sorozatok ismeretében ferdítés. Amikor csak a filmek voltak, akkor azt hittük, hogy minden fontos eseményt láttunk a főbb karakterek vagy események kapcsán. Később viszont kiderült, hogy nem. Szerintem Ahsoka dolgai vagy Obi-Wan megrendezett halála igen fontosak Anakin kapcsán. A 66-os parancs és annak körülményei a klónok tekintetében, vagy Yoda küzdelme saját magával, Sidious "leleplezése", ahogy Qui-Gon megtanítja arra, amire aztán Obi és ő is képes lesz. Obi-Wan esetében ott van Satine halála, Maul meg folyamatosan szervezkedik és keveri a kakit a háttérben. A Rebelsben meg kiderül, hogy volt elég sok inkvizítor, volt egy Kanan és egy Ezra, Ahsoka részt vett a lázadás főszervezésében stb.. Ezek szintén mind alapvetően átértelmezhetik az OT-ban látottakat, hallottakat.

Szóval sokkal inkább az a helyzet, hogy a korábbi 6 filmben (érthető okokból) nem voltak olyan utalások és közlések, ami alapján hiányoltunk volna ilyen sorsfordító dolgokat. Lyukak persze voltak bőven ott is, ahogyan arról már korábban beszéltünk, de a karakterek terén kevésbé. Ettől még ugyanúgy kimaradtunk sok mindenből, csak ez nem olyan feltűnő. A 7 meg nyíltan felvállalja, hogy itt a köztes időben baromi sok fontos dolog történt, amiről lemaradtunk. Ez így feltűnőbb és zavaróbb is lehet, ez igaz.

 

Csakhogy beütött a krach, és pont azt nehezményezem, hogy ezt nem látjuk, pedig szerintem a Saga íve szempontjából fontos lenne.

Nem is láthatjuk, ha elfogadjuk, hogy ennyi idő telt el. Ahogyan korábban is írtam, ezt csak azzal lehetett volna áthidalni, ha a 7 időben sokkal közelebb játszódik a 6-hoz. De ez egy mély és előzetes koncepcionális döntés, aminek a konkrét végeredményhez már nincs igazán köze. Onnantól, hogy eldőlt mikor vesszük fel újra a fonalat, onnan már csak így lehetett jól megoldani. Vagy lehetett volna, hogy eltelik 30 év, de még ennyi se változik, a karakterek is hasonló pozícióban vannak, mint anno, de az meg logikátlan lett volna.

 

Emellet nem érzem azt a sima staféta átadást, mint ami a PT és az OT között van. A főszereplők teljesen új karakterek, és csak Ben léte gyökerezik az epVI-ban látottakből. Számomra egyszerűen hiányzik a TFA elől még egy rész, ami átvezetné az eseményeket a mostani állapotukba, és ezért nem érzem azt, hogy a TFA lenne az epVII, ezért érzem erőltetettnek a folytatást.

Miért, a 4-ben mi volt? A droidokon kívül volt egy Kenobi meg egy Vader. Mindketten eléggé mások voltak, mint a 3-ban. Most az gondolom nem sokat számít, hogy Luke vagy Leia újszülöttként megjelent a 3-ban. A főszereplő trió ugyanúgy ismeretlen, bár a múltjukat tudjuk (ettől még őket nem ismerjük), ellentétben a 7 főszereplőivel.

Abban meg igazat adok, hogy nagyon hiányzik valami, ami áthidalja a 6 és 7 közti távolságot, ami betömi a lyukakat. Remélem, hogy ide be fog majd kerülni egy új sorozat, ami betölti ezt a szerepet.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én még azt azért hozzátenném, hogy a sorozatokig sem kell elmenni ilyen új, sorsfordító elemekig. Amikor csak az ep4-5-6 létezett, nem láttuk Anakin átállását, az ikrek születését, a Jedik kiirtását, gőzünk sem volt arról, ki az anyjuk, hogy lett Anakin gép, hogyan vette át a hatalmat Palpatine, mi volt a klón háború stb. Ezekre csak utalások voltak, vagy az sem. Mindet csak később láttuk, jóóóóóval később.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Jó, de ott minden szereplő tök új volt így elfogadták az emberek, hogy innen vesszük fel a fonalat. Mellesleg nagyon sokan voltak kíváncsiak a PT érára, tehát űr volt, de nem lehetett az az érzés, hogy "mintha nem is az előzőek folytatása lenne" hiszen nem voltak előzőek.

 

Szerintem megalapozottak Nabo érvei, de engem ez nem zavar. Méghozzá egyrészt azért nem, mert az új karakterek nálam baromi jól működnek, másrészt lesz még hely és idő elmesélni ezeket. Az biztos, hogy így, hogy nem láttuk a karakterek sorsában ezeket a fordulatokat, csak hallottuk őket, az ezekre építendő esetlegesen felmerülő fordulatok ütősségéhez is komolyabb írói és színészi munka kell. Gondoljunk csak arra mekkora extra súlyt kapott Vader lesújtása Obira, amikor már nemcsak hallomásból ismertük a korábbi barátságukat, de konkrétan láttuk is.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az, hogy Qui-Gon visszatért a halálból és kommunikált Yodával már a filmekből kiderült. Az egész Yoda szál csak megmagyarázza, hogyan tanulta meg Yoda is ezt a képességet. Az utazás a jellemére nincs nagy kihatással: az epIII-ban ugyan olyan rossz döntéseket hoz, mint anno az előző részben. A filmeket tekintve egyszerűen nincs nyoma nagy megvilágosodásnak, amit hiányolhatnánk.

 

Obi-Wanra sem volt semmilyen hatással Satine halála a filmeket elnézve (de szerintem a sorozatot nézve sem, hisz Kenobi már volt olyan jó jedi, hogy el tudja engedni a szeretteit), a karakter íve nem tört meg a két film között. Jobban bízik Anakinban, de ez betudható annak, hogy az epIII-ban Anakin már lovag és nem a padawanja.

 

Az epIII-ban Anakin nem azért hisztizik, mert majdnem kiképzett egy lovagot, hanem azért, mert mélyen legbelül egy önző, arrogáns pöcs. Erre már voltak jelek az előző részben is és a RotS csak ezt szőtte tovább.

 

Maul kakikeveréseinek sincsenek nyomai a filmekben, sőt ott Maul tökéletes lezárást kap. A visszahozása ez ő ívét törte meg (főleg, hogy jelenleg nincs is kánon magyarázat a túlélésére, és a Legends is hagy kívánni valót maga után). Az szép és jó, hogy végül tovább szőtték őt, de nála is van hiány érzetem.

 

A Lázadás születéséről is kapunk annyi infőt, hogy Organa már az epIII-ban ott tesz keresztbe a Birodalomban, ahol csak tud, így az epIV-ben nem meglepő, hogy ő a Lázadás egyik vezére. Azt nem kétlem, hogy a Lázadást jobban fel lehetett volna vezetni, ha Lucas nem vágja ki az ide tartozó jeleneteket, de ez van, ezt kell szeretni.

 

Ezekkel csak arra próbálok utalni, hogy a fentiek nem sorsfordító események. A főbb karaktereken nem, vagy csak alig változtattak, így nem baj ha lemaradtunk róluk, a Saga történetének ívét nagyban nem befolyásolják.

 

Nem is láthatjuk, ha elfogadjuk, hogy ennyi idő telt el. Ahogyan korábban is írtam, ezt csak azzal lehetett volna áthidalni, ha a 7 időben sokkal közelebb játszódik a 6-hoz. De ez egy mély és előzetes koncepcionális döntés, aminek a konkrét végeredményhez már nincs igazán köze. Onnantól, hogy eldőlt mikor vesszük fel újra a fonalat, onnan már csak így lehetett jól megoldani. Vagy lehetett volna, hogy eltelik 30 év, de még ennyi se változik, a karakterek is hasonló pozícióban vannak, mint anno, de az meg logikátlan lett volna.

Épp ezt mondom, hogy az epVII-et meg lehetett volna úgy is csinálni, hogy jobban kapcsolódjon az eddigi Sagahoz, ne törje meg a karakterek ívét. Nem így lett kreatív döntések miatt, és ez nekem böki a csőröm. Nyilván ha úgy csinálták volna, ahogy én szerettem volna, akkor egy teljesen más filmet kaptunk volna, de akkor legalább nem panaszkodnék emiatt :D

 

 

Miért, a 4-ben mi volt? A droidokon kívül volt egy Kenobi meg egy Vader. Mindketten eléggé mások voltak, mint a 3-ban. Most az gondolom nem sokat számít, hogy Luke vagy Leia újszülöttként megjelent a 3-ban. A főszereplő trió ugyanúgy ismeretlen, bár a múltjukat tudjuk (ettől még őket nem ismerjük), ellentétben a 7 főszereplőivel.

De Luke és Leia már fel lettek vezetve akkorra. Még nem ismertük őket az epIII-ban, de sejtjük (már ha kronológiai sorrendben nézzük, és mivel én most a történet ívéről beszélek maradok ennél a nézőpontnál), hogy velük folytatódik majd a történet, ergo megvan a sima átmenet. Ezenkívül ugye interaktálnak Vaderrel, aki még mindig az Uralkodó jobb keze, és Kenobival, aki még mindig számüzetésben van, tehát itt sincs nagy sorsfordító esemény, amit bánjuk, hogy elszalasztottunk.

 

Én még azt azért hozzátenném, hogy a sorozatokig sem kell elmenni ilyen új, sorsfordító elemekig. Amikor csak az ep4-5-6 létezett, nem láttuk Anakin átállását, az ikrek születését, a Jedik kiirtását, gőzünk sem volt arról, ki az anyjuk, hogy lett Anakin gép, hogyan vette át a hatalmat Palpatine, mi volt a klón háború stb. Ezekre csak utalások voltak, vagy az sem. Mindet csak később láttuk, jóóóóóval később.

Mivel akkor az epIV-gyel kezdődött a sztori. Nem is várom el az első résztől, hogy mindezeket bemutassa, ahogy az epI-től sem várom el, hogy megmutassa a Köztársaság romlását, vagy Anakin születését. Egyszerűen itt a sztori kezdete, ami ezelőtt történt azokat elfogadom, hogyha csak beszélnek róla. Az hogy később ezeket bemutatták már más lapra tartozik, és véleményem szerint jól meg is oldották az átmenetet az amúgy két teljesen más éra között. Viszont az, hogy egy folytatásnál ennyire nagy lyukakat hagynak számomra egy fekete pont.

 

Félreértés ne essék, én szeretem a TFA-t, csak az, ahogy kapcsolódik az epVI-hoz (és a többi filmhez) jelen formájában nekem nem tetszik, így nem is tudom teljes értékű folytatásnak kezelni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Gondoljunk csak arra mekkora extra súlyt kapott Vader lesújtása Obira, amikor már nemcsak hallomásból ismertük a korábbi barátságukat, de konkrétan láttuk is.

Ugyanakkor az egyik legnagyobb fordulat a Sagaban az hogy Vader Luke apja. Lehet hogy ezzel itt páran vitába szállnának, de popkulturális szinten ez nem is kérdés. És ez a fordulat pont azért ütött anno, mert a nézőknek fogalma se volt azokról az eseményekről amik a trilógiát megelőzték. És bár mi elfogadtuk hogy ez egy nagy történet amit egyben kell nézni és az ep.I-nél kell nekifogni a maratonnak, más helyeken a mai napig megy a vita, hogy az SW szűz embereknek hol érdemes kezdeni a Sagat: és rengetegen érvelnek az OT-s kezdés mellett, pont emiatt a csattanó miatt (amiről én mellesleg teljesen lemaradtam mivel túl kicsi voltam mikor először láttam, így a családi viszonyokkal jószerivel azóta tisztában vagyok mióta az eszemet tudom).

 

Épp így az ST-nél is előfordulhat hogy egy csavar majd pont amiatt üt nagyot mert nem ismerjük az ep.6 és az ep.7 közötti eseményeket.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Igen, még a beszélgetés elejnén írtam, hogy szerintem az epVIII-ra akarnak egy "én vagyok az apád momnetumot", az meg úgy nehéz, hogyha mindekiről mindent tudunk. Valószínűleg ez lehett amögött a döntés mögött, hogy az OT és az ST között ekkora lyukakat hagytak. Ezt teljes mértékeben megértem, csak nekem nem tetszik :peace:

Szerkesztve: - Nabopolasszar
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ugyanakkor az egyik legnagyobb fordulat a Sagaban az hogy Vader Luke apja. Lehet hogy ezzel itt páran vitába szállnának, de popkulturális szinten ez nem is kérdés. És ez a fordulat pont azért ütött anno, mert a nézőknek fogalma se volt azokról az eseményekről amik a trilógiát megelőzték. És bár mi elfogadtuk hogy ez egy nagy történet amit egyben kell nézni és az ep.I-nél kell nekifogni a maratonnak, más helyeken a mai napig megy a vita, hogy az SW szűz embereknek hol érdemes kezdeni a Sagat: és rengetegen érvelnek az OT-s kezdés mellett, pont emiatt a csattanó miatt (amiről én mellesleg teljesen lemaradtam mivel túl kicsi voltam mikor először láttam, így a családi viszonyokkal jószerivel azóta tisztában vagyok mióta az eszemet tudom).

 

Épp így az ST-nél is előfordulhat hogy egy csavar majd pont amiatt üt nagyot mert nem ismerjük az ep.6 és az ep.7 közötti eseményeket.

Ez igaz.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Épp ezt mondom, hogy az epVII-et meg lehetett volna úgy is csinálni, hogy jobban kapcsolódjon az eddigi Sagahoz, ne törje meg a karakterek ívét. Nem így lett kreatív döntések miatt, és ez nekem böki a csőröm. Nyilván ha úgy csinálták volna, ahogy én szerettem volna, akkor egy teljesen más filmet kaptunk volna, de akkor legalább nem panaszkodnék emiatt :D

Csinálhatták volna másképp, de azért elég szűk mezsgyén tudtak csak mozogni. Ugye az Ep.6 zárása olyan, amilyen, ez adott. Mire meg a Disneyhez kerültek a jogok és elkezdhettek ügyködni az új filmen, addig az egykori főszereplők elérték az adott kort. Velük már nyilván nem lehetett pár évvel a 6 után felvenni a fonalat. Csippenthettek volna pár évet, de az túl sokat nem jelentett volna. Ezért ülhet nagyon jól egy animációs sorozat, mert ott nincs semmi olyan kényszer, ami a valódi színészekből adódna.

 

Egyébként abszolút megértem, amit mondasz, szerintem is nagy a rés a 6 és 7 közt. Mondjuk én ezt nem a karakterek esetében érzem problémásnak, inkább a globális eseményeknél. Szinte semmit nem tudunk a politikai berendezkedésről, többször fordultak az erőviszonyok, pont a 7-ben történik egy hatalmas váltás, ahogy az ER szinte lenullázza (vagy legalábbis lefejezi) a Köztársaságot minden téren. Szóval nagy dolgok történnek, ebből mi annyit látunk, hogy megint van egy rohamosztagosokkal és egy szuperfegyverrel operáló nagy gonosz, velük meg szembeszáll egy pár (ismerős) hajóból álló merész tervvel előálló kis ellenálló csapat.

Szóval ez engem zavar kicsit, mintha a háttérben úgy csűrték-csavarták volna a szálakat, hogy a filmben újra előadhassák azt, amit a 4-ben. Igazából Han is újra csempész, Leia katonai vezető, Luke pedig a galaxis reménysége egy félreeső bolygón. Mindenesetre nagyon kíváncsi leszek a folytatásra, remélem, hogy a bátor lépéseket most nem elsősorban off-screen lépik majd meg.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 1 hónappal később...

Nem találtam rá jobb topikot, úgyhogy ide írom...

 

Szóval biztos volt már róla szó, de milyen sorrendben nézetnétek meg egy olyan valakivel a filmeket, aki még nem látta őket, és nem is nagyon vágja a dolgokat és a történéseket? :)

 

Illetve, most hogy kijött a Rogue One, vegyétek bele a válaszba azt is :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem találtam rá jobb topikot, úgyhogy ide írom...

 

Szóval biztos volt már róla szó, de milyen sorrendben nézetnétek meg egy olyan valakivel a filmeket, aki még nem látta őket, és nem is nagyon vágja a dolgokat és a történéseket? :)

 

Illetve, most hogy kijött a Rogue One, vegyétek bele a válaszba azt is :D

 

Érdekes feltevés. Sokat gondolkodtam én is azon, hogy vajon milyen lehet kronológiai sorrendben végig nézni az egészet, úgy hogy nem ismered a végét. Szerintem biztos nagy élmény először Anakint kisfiúként látni, majd lázadókat aratni Vaderként.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szóval biztos volt már róla szó, de milyen sorrendben nézetnétek meg egy olyan valakivel a filmeket, aki még nem látta őket, és nem is nagyon vágja a dolgokat és a történéseket? :)

 

Illetve, most hogy kijött a Rogue One, vegyétek bele a válaszba azt is :D

Én mindenképp a kronológiai sorrendet ajánlanám. És természetesen az összes film beletartozik, de ha a világ kellőképp magával ragadja a delikvenst és sok időtök van, akkor bizony az animációs sorozatokat se hagynám ki a pakliból. Azokat is időrendben. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én mindenképp a kronológiai sorrendet ajánlanám. És természetesen az összes film beletartozik, de ha a világ kellőképp magával ragadja a delikvenst és sok időtök van, akkor bizony az animációs sorozatokat se hagynám ki a pakliból. Azokat is időrendben. :)

Pb, nem értékeled az új filmet a topikjában?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Pb, nem értékeled az új filmet a topikjában?

Sajnos nem tudom, mert elég kaotikus most a helyzet. Töredelmesen bevallom, hogy nem sikerült még eljutnom a filmre, a fórumon se vagyok annyira aktív, mint korábban. Nagyon pörög az évvége, örülök, ha a Rebels-szel tudok lépést tartani. De ha megejtem végre és letisztulnak bennem a gondolatok, akkor írni fogok róla. ;)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 héttel később...
  • 4 héttel később...
  • 2 hónappal később...

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.