Ugrás a kommentre

Mennyire egységes a Skywalker SAGA?


Lenci

Ajánlott hozzászólás

Ráadásul az ep1-ben pont kettő is "áll" egymás mellett, és azért Jabba eléggé elüt Gardullától.

Viszont ha az eredeti Jabba bábu mellé odaraknád az epIV-es CGI Jabbát, akkor simán elmenne két külön huttnak, akkora köztük a különbség

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem a különbség elhanyagolható. A jellegzetessségek (szem, orr, fejforma) megvannak, amiből egyértelműen felismerhető Jabba:

 

jabba_colors.jpg

 

Persze, ahogy említettük, teljes részletességében csak akkor lenne teljesen ugyanolyan, ha lehetőségük lett volna az eredeti Jabba bábut beszkennelni, de erre nyilván nem volt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A jellegzetességek (szem, orr, fejforma) megvannak, amiből egyértelműen felismerhető Jabba

Mint lent is említettem "nagy vonalakban hasonlít". ;) Az ördög a részletekben rejlik, mint a keze formája, a ragyái, a mozgása, a SZÍNE!!!

 

Én teljesen megértem, ha valakinek szúrja a szemét az egész jelenet, főleg mivel Bobát is feleslegesen beleerőltették, sőt megkérték, hogy távozás előtt azért még biztos, ami biztos nézzen bele a kamerába is...

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A ragyái nem érdekelnek, eddig sem tartottam számon őket. Mozgása az ep6-ban nem igazán van, azt aligha lehet számon kérni. Naná, hogy a CGI mozgékonyabb. Ez Yodánál nem zavar? Az ep1-2-3-ban sokkal másabb a mozgása, mint az ep5-6-ban. Már csak azért is, mert az ep1-2-3-ban mozog. :P:evil: Mozgás vagy mimika terén egy CGI sosem lesz ugyanolyan, mint egy báb. Ha ugyanazt akarnák, akkor megcsinálhatnák bábbal is. Pont azért használják a CGI-t, mert többre képes, mint bármilyen báb.

A színe valóban más, ezt én is fel szoktam emlegetni, de ez engem nem tud zavarni. Lehet párzási időszaka van a másik két részben, és azért más a színe. :D

 

Boba jelenléte anno engem is zavart, de mostanra eljutottam oda, hogy pont nem érdekel. Semmit nem ad vagy vesz el a jelenetből, de legalább az ep2 és a TCW után egy jópofa cameo. És még mindig több értelme van neki Jabba mellett lennie, mint Chewie-nak az ep3-ban Yoda mellett. Boba az ep4-6-ban legalább úgy van bemutatva, mintha Jabba személyi fejvadásza lenne, így azért nem csoda, ha ott van ő is Jabbával. Pláne nem csoda annak fényében, hogy Han fején vérdíj van. Ha a megbeszélés rosszul megy, Boba máris bezsákolhatja Hant és átadhatja Jabbának. Élelmes gyerek ez a Fett. :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Általában nem szokott bajom lenni a CGI lényekkel, Yodát például remekül elkapták az ep.3-ban, egyáltalán nem sirom vissza a bábot. Jabba viszont mint CGI lény nekem egyszerüen nem működik. Az ep.1-es modelljébe látszik hogy apait-anyait beleadtak. Mint effekt ha elvonatkoztatok az ep.6-tól teljesen oké. Csak túlságosan steril. Pont a lényeget, Jabba gusztustalanságát képtelen átadni. Sajnos ezen a téren a CGI-nek még van hova fejlődnie. Nagyon remélem hogy ha lesz hutt a Disney-érában akkor azt bábbal csinálják, esetleg báb és CGI keverékkel. Biztos a báb technogia is fejlődött azért 1983 óta.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Általában nem szokott bajom lenni a CGI lényekkel, Yodát például remekül elkapták az ep.3-ban, egyáltalán nem sirom vissza a bábot. Jabba viszont mint CGI lény nekem egyszerüen nem működik. Az ep.1-es modelljébe látszik hogy apait-anyait beleadtak. Mint effekt ha elvonatkoztatok az ep.6-tól teljesen oké. Csak túlságosan steril. Pont a lényeget, Jabba gusztustalanságát képtelen átadni. Sajnos ezen a téren a CGI-nek még van hova fejlődnie. Nagyon remélem hogy ha lesz hutt a Disney-érában akkor azt bábbal csinálják, esetleg báb és CGI keverékkel. Biztos a báb technogia is fejlődött azért 1983 óta.

 

Ezzel én is pont így vagyok. Báb + CGI keverék mindig nyerő, bár tény hogy költséges, de ne spóroljanak.

 

Dzséjt:

Igen jópofa vagyok és igen számon is kérem. Mert ha már megcsinálnak egy jelenetet akkor az a jelenet legyen kifogástalan. Már pedig a Jabba egyáltalán nem az. Más a színe!!! Értem hogy túl lehet rajta lépni, de számomra az régen rossz ha valamin inkább csak túllépek. Milyen lenne ha Finn fehérré válna a kövi részben? Neki is csak a színe változna meg, de fogadjunk azon senki nem lépne túl. Én tökéletességet várok el az SW filmektől. Ha nem lehetett megcsinálni ezt a jelenetet tökéletesen 30 év távlatából, akkor kár volt belerakni. Rengeteg jó változtatás és ráncfelvarrás volt a 2004-es kiadásban, de ez... Még a szeme színe is más!!! Ne mond már hogy nem lehetett volna még pár napot eltölteni a színezgetésével, hogy aztán tényleg úgy is nézzen ki mint az eredeti karakter. Az már csak hab a tortán hogy ez a utánzat semmit sem ad vissza az eredeti Jabba féle gusztustalanságból és "elfolyásból". A '97-es Jabbáról meg nem is akarok beszélni. Néha még ma is kísért a rémálmaimban.

 

Yoda kapcsán azért nem fair ebbe belekötni (bár kétségtelen hogy az ep3-ban szinte tökéletesen kinéző és mozgó Yoda után gagyinak tűnik a későbbi báb) mert ott nyilván a technikai fejlődéssel fejlődött maga a karakter megjelenése is. Jabba jelenete viszont 2003-2004 környékén készült (legalábbis maga az új Jabba) így magasabbak az elvárásaim is. Hozzáteszem (ezzel lehet kiverem a biztosítékot, de hátha nem) hogy engem egyáltalán nem zavarna ha Yoda egy felújítás során lecserélődne a régi részekben, ezzel egységesítve a megjelenését. :peace: Az ep1 is mennyivel jobb lett az új Yoda használatával. Az 5. résznek is jót tenne egy ilyen ráncfelvarrás.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Amig Lucas állt a botkormánynál addig a változtatások érthetőek voltak. Ő a Star Wars atyja. Ha variálni akar csak tessék, de most hogy távozott én nagyon remélem hogy senkinek még csak eszébe se jut a Lucasfilmnél, hogy bármihez is hozzányúljon a régi részekben. Egy film nem attól lesz jó hogy minden effektje korszerű.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én is úgy vagyok hogy Yoda csak cgi, Jabbánál csak báb jöhet szóba.

Azért lenne még mit javítani mindkét trilógián.

Főleg Palpi és Dooku cgi feje nagyon gáz, amikor párbajoznak. Engem az jobban kizökkent mint bármi más.

Szerintem igenis kellenek a javítgatások. Főleg a cgi részeknél. Ha belegondolunk hogy 2005-ben milyen jó volt a Yoda cgi, akkor most 2017-ben milyen durván megbírnák csinálni, egységesre mind az 5 részben.

Jó volt ez a módszer, hogy 7 évente (97 vhs, 2004 dvd, 2011 bd) mindig javítgattak valamit a filmeken.

Hülyeségnek tartanám, hogy mostantól álljanak le és soha többé ne nyúljanak egyik filmhez se. Szóval jövőre jöhet a 4k és megint egy kis foltozgatás. :D

Szerkesztve: - ati
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Amig Lucas állt a botkormánynál addig a változtatások érthetőek voltak. Ő a Star Wars atyja. Ha variálni akar csak tessék, de most hogy távozott én nagyon remélem hogy senkinek még csak eszébe se jut a Lucasfilmnél, hogy bármihez is hozzányúljon a régi részekben.

Én azért még titkon reménykedem benne, hogy az ep2 végén a párbajt lezáró jeleneteket visszaalakítják vagy a zenét helyre vágják, mert azt elb*szta Lucas. Az egyszerűen annyira gáz, hogy szakmailag elfogadhatatlan úgy hagyni.

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Pont az a jelenet jutott eszembe mikor irtam a hozzászólást, ezért is -bár ezt nem jeleztem de- a régi részeken én a régi trilógiát értettem. Az ep.2-nél igazából az egy irtó fölösleges változtatás volt és nem is újat kéne ott alkotni csak vissza kéne állitani az eredeti állapotot. Igazából ez az egyetlen változás -ami a fentebb taglaltak miatt nem is igazán változás mint inkább helyreállitás- az amiben én is reménykedek.

Én egyébként ezt a foltozgatás/javitgatást dolgot mint hozzáállást borzasztónak tartom. Lucasnak elnéztem, mert azt úgy fogtam fel hogy az olyan mint amikor egy festő még utólag belenyúl a nagy műbe. Az ővé. De nagyon remélem hogy a Disney leszoktatja az embereket a változtatások várásáról. Mert ez főleg ebben a formájában -tehát úgy hogy a régi változatok sose kapnak új megjelenést- elképesztően káros folyamatnak tartom, amit feltétlenül el kell törölni a filmes kultúrából.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én se vagyok híve a további belenyúlkálásoknak. Most már maradjon olyan amilyen. Ennyi erővel a végtelenségig lehetne újítani ahogy telnek az évek mert hát ugye mindig lesz új technika... Persze a zene az EP2 végén más, de az engem már rég nem zavar.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De miért baj az hogy, ha végtelenségig újítják? Akinek nem tetszik nem veszi meg és kész. Senki nem veszi el tőletek a mostani verziót.

Azt is meg tudom érteni, hogy sokan az eredeti változatot akarják. Szerintem ki kellene adni azt is. Én nem venném meg az tuti. De aki mondjuk nem akarja Hayden Christensent látni az ep6-ban, annak elő kell vennie a vhs verziót. Ez azért vicc ma már.

Rengeteg rajongó van, egyszerűen nem lehet mindenkire ugyanazt ráerőltetni, mert mindenki mást akar. Legyen több verzió és mindenki azt nézi amelyiket akarja.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De miért baj az hogy, ha végtelenségig újítják? Akinek nem tetszik nem veszi meg és kész. Senki nem veszi el tőletek a mostani verziót.

Azt is meg tudom érteni, hogy sokan az eredeti változatot akarják. Szerintem ki kellene adni azt is. Én nem venném meg az tuti. De aki mondjuk nem akarja Hayden Christensent látni az ep6-ban, annak elő kell vennie a vhs verziót. Ez azért vicc ma már.

Rengeteg rajongó van, egyszerűen nem lehet mindenkire ugyanazt ráerőltetni, mert mindenki mást akar. Legyen több verzió és mindenki azt nézi amelyiket akarja.

 

Teljesen egyetértek. Én nagyon várnék egy javított, illetve tulajdonképpen nem is javított hanem lecserélt CGI Yodát a régi trilógiába. Mert miért ne? Legfeljebb senki nem veszi majd meg, de én megnézném. Szerintem jó lenne és abban is biztos vagyok hogy közületek is sokaknak tetszene - még ha most nehéz is elképzelni, mert szentségtörésnek hangzik.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az sem megoldás, hogy mindenki kénye kedvére nyúljanak bele, mert ennek vagy annak így vagy úgy tetszene. Ennyi erővel már akkor remakeljék nem? Hogy csili-vili legyen mai szemmel is...

Szerkesztve: - Darth Cupsy
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De miért baj az hogy, ha végtelenségig újítják? Akinek nem tetszik nem veszi meg és kész. Senki nem veszi el tőletek a mostani verziót.

Azt is meg tudom érteni, hogy sokan az eredeti változatot akarják. Szerintem ki kellene adni azt is. Én nem venném meg az tuti. De aki mondjuk nem akarja Hayden Christensent látni az ep6-ban, annak elő kell vennie a vhs verziót. Ez azért vicc ma már.

Rengeteg rajongó van, egyszerűen nem lehet mindenkire ugyanazt ráerőltetni, mert mindenki mást akar. Legyen több verzió és mindenki azt nézi amelyiket akarja.

Ja. Akkor legyen minden embernek egy külön verzió. Én meg azt nem értem miért kellene folyton belenyúlkálni a filmekbe. Bomarrnak teljesen igaza van ebben. Ráadásul sose lesz olyan verzió ami mindenkinek tetszik.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Azért kell mindig belenyúlni hogy a film évtizedek múlva is nézhető legyen. Én sem akarok már új jeleneteket, megváltoztatott párbeszédet, lecserélt szinészeket stb.. De ott van Yoda, Rancor, az űrhajók, a hajókból látható űrhátterek. Mind-mind le lehet cserélni úgy, hogy a jelenet és a játékidő semmit se módosuljon. Ezek semmit nem vesznek el a filmből.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Azért kell mindig belenyúlni hogy a film évtizedek múlva is nézhető legyen. Én sem akarok már új jeleneteket, megváltoztatott párbeszédet, lecserélt szinészeket stb.. De ott van Yoda, Rancor, az űrhajók, a hajókból látható űrhátterek. Mind-mind le lehet cserélni úgy, hogy a jelenet és a játékidő semmit se módosuljon. Ezek semmit nem vesznek el a filmből.

Rengeteget elvisznek és szerencsére ezt nagyjából mindenki igy látja a filmes világban, hisz a régi sci-fi mozifilmeket az eredeti effektekkel adják ki Blu-rayen is. Az effektek a film szerves részei. Mintha valaki amellett érvelne hogy cseréljük le a Mona Lisa ruháját a festményen mert már nem korszerű a divat ami szerint öltözik. Óriási sületlenség és kultúra rombolás eltüntetni a régi effekteket. Az igazán régi sci-fiknél például a Metropolisnál pont a régi trükkök miatt olyan értékes a film. Aki veszi azért is veszi -a remek sztori mellett- mert látni akarja hogy közel 100 éve hogy néztek ki a nagyszabású filmek. A Star Wars is egy filmtörténeti mérföldkő, pont az effektjei Oscar dijban is részesültek, hála a rengeteg belefektetett kreativ energiának. És ahogy telik az idő egyre érdekesebb és értékesebbek lesznek azok a "régi effektek". Ezek eltüntetését követelni szerintem borzasztó és minél előbb elkell tüntetni ezt az igényt. Például azzal hogy hozzá se nyúlnak a filmekhez és hozzászoktatják az embereket ahhoz, hogy a fontos filmek variálása/változtatása minden csak nem normális. Az már csak lábjegyzet a részemről, hogy a rancor milliószor jobb mint a legtöbb mostani szörny a filmekben, pont azért mert nem steril CGI.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Mondjuk szerintem a rancor egyáltalán nem jobb, mint manapság bármely CGI szörny (és pláne nem tartom ezeket sterilnek - ezt sem hittem volna, hogy ezt az érvet valaha tőled fogom olvasni, Bomarr...), pont azért, mert borzasztó élettelen számomra a lassú mozgásával (még úgy is, hogy a felújításnak hála már egész jól belepasszol a filmbe és nem szaggatott a mozgása), de azért én is amellett vagyok, hogy ne csereberéljenek le mindent CGI-ra, ami anno nem az volt. Pl. hülyét kapnék, ha Yodát vagy Jabbát kicserélnék. Sőt még a Rancort se cseréljék. Egyszerűen azért ne, mert semmi baj azokkal a bábokkal, ugyanakkor szerves részei a filmnek, a színészek ezekkel állnak interakcióban, így épültek be a mozi történelmébe és a köztudatba és így működnek ezek a filmek.

 

Viszont ennek ellenére azt mondom, néha-néha belenyúlhatnak a filmekbe, pláne egy évtizedeken átívelő sorozat esetén, mert tényleg bántó, ha egy új film után egy harminc-negyven éves effektekkel felruházott filmet kéne megnézni. Ez most nagyon szépen lecsapódik a Star Treken. Az új filmek és a Discovery brutálisan veri látványban még a csupán 20 éves Voyagert is, a TOS-ról vagy a TNG-ről nem is beszélve. És bizony ennek a kettőnek nagyon jót tett, hogy azért belenyúltak, és legalább az űrjeleneteket kicserélték CGI-jal. De még így sem lennék képes időrendben nekiállni a Treknek, mert az Enterprise és a Discovery után utálnám a TOS-t és a TNG látványát (oké, a TNG-t másért sem szeretem). Hiába szeretem a TOS-t és nőttem fel azon, akárhányszor esek neki, hogy most aztán végignézem elejétől a végéig, hiába vannak benne remek sztorik, hiába imádom Kirk-Spock-McCoy trióját, már az első évadon sem jutok túl, mert egyszerűen még a felturbózott látvánnyal is csak az űrjeleneteket tudom elviselni. Hiába no, 2017-et írunk, nem 1967-et. De ugyanezért nem tudom a régi Doctor Who-kat sem megnézni. Egyszerűen rettenetesen zavar az egységes látványvilág teljes hiánya.

 

És ahogy lentebb mutattam, nagyon durva lenne a Rogue One után közvetlenül megnézni az eredeti ep4-et, a scariffi csata után az eredeti yavini csatát. Garantálom, hogy felújítás nélkül szerintem már több mint tíz éve nem néztem volna meg az ep4-et, és tartok tőle, hogy az eredeti trilógia már rég ugyanarra a sorsra jutott volna nálam, mint a klasszikus Trek filmek: amióta vannak az újak, egyáltalán nem néztem meg a régieket. Pedig 2009 előtt azért évente meg-megnéztem a filmeket és a sorozatokat, de az új filmek, és most már az új sorozat is egyszerűen érdektelenné tették számomra. És persze ebben benne van az is, hogy azokat kívülről fújom, az újak meg újak, de a látvány is nagyon sokban hozzájárul ehhez. Amit mi sem bizonyít jobban, hogy azért az új Star Warsok mellett a régieket is újra és újra megnézem, hála annak, hogy a toldásoknak, cseréknek hála egységes a látvány.

És azért nekem ne mond Bomarr, hogy az ep4-nek ártott, hogy az űrcsatába belefűztek egy kevéske CGI-t. Vagy, hogy CGI-jal (ahol még állatok is mászkálnak) feldobták Mos Eilsey-t. Mert ezt tőled nehezen hinném el, sőt egyáltalán nem tudnám elhinni. ;)

 

Persze a mértéket érdemes megtartani, mert ami jó, azt nem kell lecserélni, pláne nem elcseszni. De pl. az ep2-3 holografikus stratégiai asztalai után az ep4-ben az, hogy egy semmit sem mutató asztalt bámulnak a lázadók vezetői olyan hihetetlen elképedéssel, az megint csak nevetséges. Az a jelenet is elbírt volna néhány hologramot. Ugyanakkor attól sem szabad elzárkózni, hogy az eredeti változatok elérhetőek és ezzel fenn maradjanak.

 

És szerintem ez lenne az aranyközépút. Időről időre, ha az eredeti alkotó úgy érzi, hogy a saját filmjébe itt-ott érdemes belenyúlni, akkor hajrá. Én pártolom, szorgalmazom, amíg nem esik át a ló túloldalára, ami például azért Lucasnak megesett egy-két alkalommal, lásd az említett ep2 esetét, és azért meglennék a "Noooo!" nélkül az ep6-ban (megszoktam, de ez nem jelenti azt, hogy nem tartom jobbnak az eredeti változatot). Ugyanakkor ne zárkózzanak el az eredeti változatok kiadásától. Nekem például ezért tetszenek az Alien-kiadványok. Egy lemezen ott vannak az eredeti és a bővített változatok.

Tehát szerintem a járható út ebben a kérdésbe ez lenne:

1. Csak és kizárólag az eredeti alkotó nyúlhat bele saját elgondolásai szerint a saját filmjébe. (Kivétel: a Disney igazán helyreállíthatná az ep2 BD-re elcseszett vágását.)

2. Időről-időre, legalább formátumonként egyszer kiadják az eredeti változatokat is.

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én a magam részéről óriási rajongója vagyok a jó minőségű, ügyesen elkészített praktikus, fizikai effekteknek. A rancor mindig is óriási kedvencem volt. Nekem teljesen komolyan keresztbe kasul veri a mai filmes szörnyek 99 százalékát. A CGI óriási előny, ha a megjelenített lény nem ijesztésre van szánva viszont sokat mozog. Vagy egyedi a felépítése. Sebulba például szenzációs CGI effekt és bábbal megoldva valszeg tizedennyire se lett volna jó. Watto dettó. És lehetne még jóformán a végtelenségig folytatni a felsorolást a kaminoiakon keresztül a geonosisi lényekig. Amikor viszont fontos hogy a lény ijesztő és fenyegető legyen akkor ott az általam látott esetek túlnyomó részében a CGI csődöt mond. Olyankor egy sok milliós effektet néha még egy filléres báb is betud előzni, nálam. Ebben az esetben nekem a mozgásnál sokkal fontosabb a fizikai jelenlét. Ezért nem szeretem például Azogot a Hobbit filmekben. Túl rajzfilmszerű. És ezért birom az egyébként meglehetősen esetlen -másoknak talán megmosolygnivaló-1983-as Deadly Spawn szörnyet (csak azért raktam spoiler gomb mögé mert animál):

 

 

tumblr_o700e5gtXh1umk4ogo1_500.gif

 

 

Nyilván ez a fentebbi szörny nem esik bele a jó minőségű fizikai effekek kategóriába, hisz már a maga korában is kifejezetten olcsó egy báb volt. De ha rémekről van szó akkor én inkább egy esetlen bábot nézek mint egy CGI lényt. A rancor viszont szerintem nagyon jól lett megoldva.

 

Ahogy látom a konkluzió kapcsán egyébként teljesen egyetértünk: az alkotó belenyúlhat. A könyveknél is előfordul hogy az eredeti alkotó még kicsit alakít a művön az újabb kiadásoknál. Ez belefér. Akkoris ha nem értek egyet minden változtatással. Vagyis igazából csak téged tudlak ismételni: kapjanak újboli megjelenést az eredeti verziók és csak az eredeti alkotó nyúlhasson bele. Elképzelni is rossz mi indulna itt meg ha a stúdióvezetők össze-vissza elkezdenék foltozgatni a klasszikusokat úgy hogy az eredeti verziókat meg elsüllyesztenék és csak kerülő utakon lehetne azokhoz hozzáférni. Efféle kultúra rombolásra remélem sose kerül sor.

 

A felújított ep.4-es űrcsatával nagyon elégedett vagyok. Viszont nem bánnám ha a régi űrcsata is rákerülne egy Blu-rayre. A "terepasztallal" pedig nekem semmi bajom. Az legfeljebb az új filmek kisebb bakija, hogy ott sose láttunk ilyet és ezért archaikusnak tűnik. Próbálják meg orvosolni azzal, hogy például a Rebelsbe is raknak két dimenziós "terepasztalokat".

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Mondjuk szerintem a Mona Lisa példa nagyon rossz. Annak hol befolyásolja az élvezhetőségét, hogy milyen a ruhája? Ellenben a régi filmek gyakran nézhetetlenné válnak, ha megmosolyogtatóak az effektek. Értem én, hogy filmtörténeti szempontból sok érdekességet rejtenek magukban - akkor nézzék az eredeti verziót és elemezzék ki, hogy milyen trükkök voltak akkoriban. Ha viszont egy folyamatosan bővülő franchise-ról van szó, akkor igenis gondoskodjanak annak nézhetőségéről. Az SW ilyen téren jól muzsikál, és igen, meg kell húzni a határokat: ami jelenleg is jó, azt kár lenne módosítgatni. De azért ne nézzük már el afölött, hogy bőven vannak még javításra szoruló részek a régi részekben. Tie Fighterek körüli boxok, Luke zöld kardja, hogy csak párat mondjak így kapásból a IV-ből. Én már azzal is boldog lennék, ha azokat a technikai cuccokat javítanák, ahol még kilóg a lóláb, illetve befejeznék az egységesítést - khm. Luke kardja.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Luke zöld kardja

Luke kardja a BD óta nem zöld. ;)

 

Én a magam részéről óriási rajongója vagyok a jó minőségű, ügyesen elkészített praktikus, fizikai effekteknek. A rancor mindig is óriási kedvencem volt. Nekem teljesen komolyan keresztbe kasul veri a mai filmes szörnyek 99 százalékát.

Ezzel mondjuk egyet tudok érteni. Az ilyesztőnek szánt lényeknél én is jobban preferálom a bábokat, jelmezeket, szóval a partical effectet. Ugyanakkor szerintem a Star Warsban egy ijesztő szörny sincsen, legalábbis is sosem féltem egyiktől sem. Sem a wampától, sem a dianogától, sem a rancortól (szólott az, aki hétéves kora óta Alien-filmeken nevelkedik :D ). A Star Wars rémei számomra mindig is inkább a kalandfilmek következő problémáját nyújtották, semmint egy lényt, amitől tartani kéne.

Ugyanakkor egy horrorfilmben jobb a partical effect, mert tapinthatóbb. Nem is véletlen, hogy a kedvenceim ezen a téren olyan klasszikusok, mint a Gremlins vagy a Critters, esetleg a Munchies, a Deep Blue Sea (mint látható, ezek sem éppen az A-listás horror movie-k és egyik-másik még effektek terén is "gáz"). És például, amikor meghallottam, hogy az új Gremlins-filmben CGI-t akartak használni, menten eltemettem a filmet, mert egy gremli CGI-ban már nem hozná ugyanazt.

De ugyanígy érzek az Alien Covenanttal kapcsolatban is. Hiába gyönyörű benne az alien és mozog végre úgy, ahogy elvárom ezektől a lényektől, még mindig szívesebben nézem az Aliens lényeit, vagy az Alien lényét, esetleg az Alien3-én, de még az AR-é is jobb ezen a téren (azért ott is csak három jelenetben van CGI alien).

Szóval ezt meg tudom érteni, ugyanakkor nem érzem, hogy ez az SW-re is állna, mert számomra abban nem ijesztő, hanem kalandra invitáló lények vannak. És azok nem zavarnak CGI-ban, éppen ellenkezőleg.

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Mondjuk szerintem a Mona Lisa példa nagyon rossz.

Akkor tessék egy másik példa: Shakespeare nyelvezete régies, a mai kor emberének nehezen értelmezhető. Irjuk át tiz évente az aktuális szlengekkel, a régi Shakespeare műveket meg ne adjuk ki újra. Elvégre az új nemzedék nehogy valami olyasmit lásson ami felett elment az idő! Vagy hogy van ez: valami ami régi és nem korszerű lehet érték mindaddig amig nem készül hozzá friss folytatás, onnantól viszont a régi verzió nyugodtan lesöpörhető?

Az hogy a régi filmek nézhetetlenek lesznek csak mert nem újak a trükkök elképesztően abszurd. Viszont akkor már nem értem hogy minek megállni a trükköknél. Például teljesen idejétmúlt mesélési forma van az ep.4 elején: nagyon lassan indul be a sztori a rövidke űrcsata után. A droidok rengeteget kolbászolnak, elég sokáig alig történik valami. Ez a fajta narratíva egy blockbuster kalandfilmnél nyilvánvalóan idejét múlt és a mai gyerekek többségének rém unalmas. Nem véletlen hogy a legkisebb rajongók manapság nem igen teszik meg az ep.4-et a kedvencüknek. Az egységesités nevében újra kéne akkor vágni az egészet. És mi a helyzet Vader és Obi-Wan fénykardpárbajával? Mi az a nem létező koreográfia, ami kicsit se passzol a többi filmhez? Ma már nyilván egyetlen Star Wars film sem használná ezt. Irány az egységesités és az újraforgatás.

Az a baj hogy ahogy ezeket leirtam már lelki szemeim előtt láttam is hogy többen inkább csak bolognak a fentebbi sorok láttán és már néznék is az újravágott, újrakoreografált ep.4-et.... Lehet hogy az a legjobb ha megegyezünk benne, hogy mást tartunk értéknek egy filmben.

 

Dzséjt: talán mert 4-5 éves forma koromban láttam először az SW-ket de nekem nagyonis ijesztőek voltak. A dianoga CGI-re cserélését ezért se kedvelem például. Bár annyira nüansznyi a jelenet hogy fennakadni se nagyon tudok rajta.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Erről eszembe jut, hogy mivel én nagyon sok időt töltöttem el alföldről származó nagymamáim körében (és hát technikailag én is alföldi vagyok, még ha nem is éltem ott csupán életem első négy évét), nagyon sok régies szót használok a mai napig. Ugyanakkor rendre leb*sznak nem csak a fiatal olvasók, de a nálam fiatalabb kollégák is, hogy elgépelek szavakat, vagy a magyar nyelv megcsúfolása okán kifordítom azt (nem vicc, az egyik a bicsak szó volt, a másikra már nem emlékszem, de az is kapott ekézést). Szóval, amit ki akartok hozni, hogy egyetértek azzal, hogy ami régi, az nem feltétlen rossz.

Oké, elhiszem, hogy azok, akik nem az ep4-5-6-on nőttek fel, azok régiesnek találnak egy-két effektet, de higgyetek nekem, ezerszer jobb most, mint amilyen volt. Donát, neked nagyon tudnám ajánlani, hogy egyszer nézd végig az eredeti változatot. Nmagon fent van. Még a hangok terén is brutális meglepetések várnak. Megszólod az RO-t, mert öreges Vader hangja. Hallgasd meg egyszer Vadert eredetiben az eredeti ep4-ben. Még az ep5-höz sincs köze! (Erre én sem régen jöttem rá.)

Valahol érdemes azért tisztelni ezeket a régi effekteket. Valószínűleg ez is annak az indoka, hogy néhol még kilóg a lóláb. Hogy a fénykardok mások, hogy vannak még boxok a vadászok körül, hogy a Yavinon 2D-s asztalt bámulnak és amigás a Halálcsillag tervrajza. Ezek mérföldkő trükkfelvételek, nem csodálom, hogy a trükkökkel foglalkozó csapat már csak tiszteletből sem rondított bele. És ahogy Bomarr is írta, ennek még el is lehet venni az élét, ha mondjuk a Rebels negyedik évadában is felbukkan az asztal, de azért sem sopánkodott senki, hogy az RO-ban ugyanaz az amigás animáció jelent meg a Halálcsillag tervrajzaként, vagy éppen az állomás tüzelésekor.

Persze vannak dolgok, amiken érdemes változtatni, és ezen a téren szerintem Lucas a DVD-ig jól egyensúlyozott, a Blu-ray esetében mondom már azt, hogy ott megfelelési vágyból vagy pökhendiségből, de átesett a nyihaha túloldalára egy-két esetben. És azért na, az ep4 40 éves film, ezt azért ne akarják már letagadni. Egy nőn sem néz ki jól a sok plasztikai műtét és egy filmen sem. :D Azt pedig azért kétlem, hogy olyan filmklasszikusok, mint az Aliens vagy az ep4 nézhetetlen a trükkök miatt. Van, ami fölött durván eljár az idő (a korai Star Trekek), de azért van, ami a mai szemmel nézve is gyönyörű. Így például akármennyire viszojgom a 2001 Space Odyssey-től vagy a Blade Runnertől, akkor is gyönyörű effektekkel megáldott filmnek tartom őket. És még az ep4-ről is elmondhatom ezt, ezért is bocsátom meg neki, hogy még tényleg kilóg itt-ott a lóláb. Akárhogy is nézzük, 40 éves filmek. Ahhoz képest k*rva jól néznek ki. És biza ez részint a felújításoknak, a mértékletes felújításoknak köszönhető. Még úgy is, hogy valószínűleg ortodox rajongók egy csoportja meglincselne azért, mert az ep4 plasztikázását mértékletesnek tartom. :D

 

Bomarr: én is 4-5 éves koromban láttam őket először, de engem akkor sem ijesztettek meg, pedig akkor az Aliens még évekre volt számomra. Persze ízlések és pofonok, na meg kinek mi az ijesztő, de nekem valahogy a Star Wars kontextusában egyik szörny sem volt ijesztő. Számomra egy rancor olyan, mint egy gorn a Star Trekben (ha elérsz oda a TOS-ban, megérted :D ). Számomra ezek a filmek mindig is inkább a kalandról szóltak, semmint az ijesztegetésről, és ami számomra kaland, az izgalmas, nem félelmetes. Nem tudom, mennyire érthető, amit próbálok megfogalmazni, de a lényeg: lehet, ijesztőnek szánták, de engem sosem ijesztettek meg, mert inkább a kalandos móka egy újabb elemének tartom őket. És a mai napig ez mozgat, ezért nem zavarnak a rathtarok vagy éppen Bor Gullet, mert ezek, akárcsak a rancor vagy a nexu, számomra ugyanolyan értelmetlen és "fölösleges", de mókás és izgalmas kalandelemek, mint az, hogy Indiana Jonest egy hatalmas kőgömb üldözi.

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Dzséjt: pár évvel később hála egykorú családtagjaimnak én is rászoktam a horrorokra, de 4-5 évesen még elég ijedős voltam. A Jedi visszatérrel először nem is film hanem egy filmkönyv formájában találkoztam. A szöveget nem értettem, de voltak benne fotók az epizódból és az egyiken a rancor szerepelt. Na én utána jeleztem, hogy amikor az a lény jön szóljanak mert nem akarom látni. Így viszont még rémisztőbb volt az egész, hisz álltam az előszobában néztem magam elé, közben hallgattam a rancor üvöltözését. Az egészet a fejemben nagyon brutálisnak képzeltem. Amikor végre megnéztem magamnak akkor én is "menőnek" éreztem, de azért megvolt a borzongás is. De én az első nézéseknél még a mynock-tól is kicsit frászt kaptam ami ráijeszt Leiára. De a legtöbbet akkor fészkelődtem amikor olyan szörny tűnt fel a képernyőn, aminek csak egy részét mutatták, a maradékot pedig ráhagyták a néző fantáziájára. Gondolok itt például a dianogára vagy arra a szörnyre a Dagobah-n, aminek csak a hátát látjuk. Fura mód kiskoromban ez utóbbit tartottam a legrémisztőbbnek. Legalábbis amig nem kezdtünk el rászokni a horror-nézésre.

 

Egyébként ha már emlitetted Bor Gullet-et. Ahogy olvasom az sw.com-on azt a lényt például részben bábbal részben CGI-vel oldották meg. Már a moziban is feltűnt, hogy amikor közelről látjuk a szemét az nagyon valódinak tűnik. Annyira valódinak hogy olyat még a CGI szerintem nem tud.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A dianoga CGI-re cserélését ezért se kedvelem például. Bár annyira nüansznyi a jelenet hogy fennakadni se nagyon tudok rajta.

A dianoga maradt bábú, csak a szemgolyóját tették életszerűbbé. :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Bomarr, így teljesen érthető, hogy rémisztőbb volt a rancor. Fejben az ember mindent rosszabbnak képzel. (Én az Aliens elején, az álomjelenettel voltam így. Ripley halálhörgései annyira megijesztettek, hogy a végét sokáig nem mertem megnézni, de sokkal "kellemesebb" volt, mint amit képzeltem. :) )

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ha valaki a régi trükkökre kíváncsi, nézze az eredeti verziót. Azt meg összemosni, hogy ha a trükköket cseréljük akkor vágjuk újra és legyen hozzá új zene meg történet, nagy csúsztatás. A trükkök azért olyanok, amilyenek, mert akkor az volt a max. Bomarr, ha lettek volna jobb eszközök, akkor Lucas nyilván azt használta volna, hogy az legyen a vásznon pontosan, amit megálmodott. Ellenben elmondható, hogy a történetet és a vágást akkor Lucas így képzelte el. Nyilván bármelyiket lehet utólag csereberélni, de én csak és kizárólag azokra célzok, amik a technológiai limitációk miatt nem valósulhattak meg, és ennek köze sincs ahhoz, hogy ma milyen a filmek stílusa, mennyire más a zene vagy a vágás. Ezek számomra a film karakterjegyei és egyben értékei is. 77-ben a trükkök is idesorolódtak. Aki erre kíváncsi, nézze meg a 77-es verziót. Viszont hála a technológia fejlődésének most már azok a jelenetek fejleszthetőek, amik régen nem voltak tökéletesen megoldhatóak. Ezt a lehetőséget nem kihasználni szerintem hiba. Ahogy az egységesítés elmulasztása is. Ezen túl én nem kérek semmit és szerintem itt egy BAROMI nagy fal húzódik az ésszerű felújítás és a túlzás között.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.