Ugrás a kommentre

Qui-Gon Jinn


Ody Mandrell

Ajánlott hozzászólás

Igen, de ott én nem annyira érzem azt, hogy Obi-Want jobb előrelátónak, inkább nagyobb tudásunak tartja. Qui-Gon helyzete az Erővel kissé speciális, s amikor azt mondja, hogy Obi-Wanból sokkal nagyobb jedi lesz, mint amit ő valaha elkönyvelhetett (és tényleg úgy lett: Obi-Wan később Tanácstag lett), akkor talán arra gondol, hogy Obi jobban megfelel a Jedi Rend szabta követelményeknek. Ebből is látszik, hogy Qui-Gon nem büszke a kivülállóságára. Ő nem egy 'forradalmár' tipus és egyáltalán nem biztatja Obi-Want arra, hogy ő is ilyen legyen.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De Qui-Gon a bölcsesség szót is használja, ami az Anakinról folytatott vitájukra is utalhat. Ezért mondom, hogy nem volt teljesen biztos magában.

De a bölcsesség sokkal inkább nagy tudást jelent. Arra mondják, hogy bölcs, aki a nagy tudása segitségével rendkivül okos tud lenni. Az Erővel való összhang, s az abból fakadó megérzéseknek nem sok köze van a bölcsességhez. Szerintem itt nem erre utal. Qui-Gon a végsőkig bizik Anakinban, s Obi-Wan felé is azaz utolsó szava, hogy tanitsa ki, mert ő a Kiválasztott.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem győztél meg. Számomra továbbra is van egy olyan kicsengése a jelenetnek, hogy Qui-Gon azért dicséri meg Obit, mert talán neki lehet igaza.

S akkor miért mondja halála pillanatában, hogy ő a Kiválasztott és kikell tanitani? Pedig az utolsó szavak nagyon komoly dolgok, nem olyan, mint egy baráti csevej a gunga várása közben. Tudja mit terhel rá ezzel Obi-Wanra és hogy annak innentől nincs választása: igy mindenképp kifogja tanitani.

Qui-Gon nem őnzö, hogy ekkora terhet ugy adjon át a másiknak, hogy ne legyen teljesen biztos önmagában. Pont az Qui-Gon karakterének az egyik lényege szerintem, hogy már a kezdettől biztosan tudja a végsőkig... többek között ez is jelzi azt a különös kapcsot közte és az Erő között, aminek folytán másképp vállt eggyé vele.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én csak azért gondolom így, mert az a Nabooi beszélgetés annak a nézeteltérésnek a lezárása, ami Anakin tanításának kérdéséből fakadt. Így lenne logikus, hogy Qui-gon burkoltan elismeri, Obi-nak talán jogosak a kétésgei a fiú sorsát illetően. Ennek ellenére azonban az lehet amit Te is írsz, hogy ő továbbra is hisz benne. Mindössze elismeri Obi kétségeinek jogosságát. Így tudom elképzelni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én csak azért gondolom így, mert az a Nabooi beszélgetés annak a nézeteltérésnek a lezárása, ami Anakin tanításának kérdéséből fakadt. Így lenne logikus, hogy Qui-gon burkoltan elismeri, Obi-nak talán jogosak a kétésgei a fiú sorsát illetően. Ennek ellenére azonban az lehet amit Te is írsz, hogy ő továbbra is hisz benne. Mindössze elismeri Obi kétségeinek jogosságát. Így tudom elképzelni.

Én viszont úgy látom, hogy Qui-Gon és Obi-Wan között kialakult egy kissebb szakadék Coruscanton, amikor kiderült, hogy Qui-Gon annyira hisz a fiúban, hogy akár most azonnal eldobná Obi-Want mint tanitványt (Obi-Wan finom oldalranézésében teljesen benne van ez a rosszallás). Gyakorlatilag a vita is igazából ezért alakul ki köztük. A platformos csevejnél úgy érzem Obi-Wanból legalább annyira szól a sértettség, mint a meggyőződése.

Miután leszállnak a Naboo-n már mindketten persze békülékenyebbek, s Obi-Wan bocsánatot kér, mig Qui-Gon az erényeit kezdi dicsérni ezzel is jelezve, hogy nem tartja rossz jedinek, s nem ezért küldte volna el magától. Ezért mondja, hogy "már tőlem nem sokat tanulhatsz". Ezzel nyomatékositja azt amit a Tanács elött is mondott, ahol ezt hozta fel mint érvet, hogy Anakint kitanithassa.

 

Számomra azért is lenne furcsa, ha Qui-Gon máris kételkedni kezdene, mert idáig arról beszéltünk, hogy ő lehetett volna az igazi mestere. A jedik pont ott követtek el ugye később hibát, amikor kételkedni kezdtek benne... számomra furcsa lenne, ha Qui-Gon most amikor még a fiú teljesen jó és most amikor -ahogy irtad te is alább- még alig tudnak valamit a sithekről és fel se merül hogy rossz útra térhet, máris kételkedni kezd. S pont a halála pillanatában kimondott szavak is azt mutatják számomra, hogy ő a végsőkig hitt Anakinban.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De mint már alább is írtam, annyiban egyetértek, hogy Qui-Gon a végsőkig hitt a fiúban. Csupán azt a tény akceptálta, hogy mások nem úgy látják mint ő, és ezeket a véleményeket is el kell fogadni.

 

Ha úgy vesszük, az egész Jedi rend, kivéve Qui-Gon-t, a kezdetektől nem bízik Anakinban, hisz ki se akarják tanítani.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ha úgy vesszük, az egész Jedi rend, kivéve Qui-Gon-t, a kezdetektől nem bízik Anakinban, hisz ki se akarják tanítani.

Valóban, s azaz érdekes, hogy még a legnagyobb jedi, Yoda sem akarja a dolgot, mert nem tiszta a jövője. Persze ez furcsa kérdés, mert ugyanakkor nyilván Yodának is igaza van valamennyire a későbbi eseményeket látva. Érdekes lett volna egy Yoda - Qui-Gon eszemcsere ebből a szempontból, csak Qui-Gon ahhoz túlságosan tisztelte a Tanácsot, hogy nyiltan vitába szálljon velük, igy némi szóváltással le is tudták.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ha úgy vesszük, az egész Jedi rend, kivéve Qui-Gon-t, a kezdetektől nem bízik Anakinban, hisz ki se akarják tanítani.

Kezdetben ez nem bizalmatlanság volt, hanem a kora és a ködös jövője miatt úgy vélték, hogy nem kéne kitanítani. Ez szerintem még nem egyenlő a bizalmatlansággal. Lévén, hogy még semmi okot nem adott a fiú sem bizalomra, sem bizalmatlanságra.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én úgy látom, hogy bár Qui-Gon igazán nagy Jedi volt, mégis Obi-Wan volt a bölcsebb. Valahogy úgy érzem, hogy Qui-Gon túlságosan vakon hitt a fiúban, és ez tetőződött be, mikor az ep2-ben felkiáltott. Meg sem fordult a fejében, hogy tévedhet Anakinnal kapcsolatban, és ezért is mondta végül utolsó szavaival, amit mondott.

Ellenben Obi-Wan azért volt bölcsebb, mert ő megvizsgálta az ügyeket több lehetőségből is. Még az ep1-ben sem mondta azt, hogy nem Anakin a kiválasztott, erre vonatkozóan sosem adott hangot sem kétségnek, sem helyeslésnek. Mindig csak azt mondta, hogy nem lehet Jedi a kora, később - amit szerintem már sértődöttségből mondodd - a ködös jövője miatt. Aztán végül állást foglalt, és kitartott addig mellette, míg Anakin ellene nem fordult. Ezért tartom Obi-Want bölcsebbnek, mert nem határoz azonnal vakon, megrágja a dolgokat, és még utánna is fordulhat a véleménye. Qui-Gon ezzel szemben első érzésre vakon kitartott állítása mellett.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem egyedül csak Qui-Gon bízott Anakinban.De ő szentűl hitte, hogy a Kiválasztottat találta meg(ami persze igaz is).De az eszébe sem jutott, hogy Anakin áttér a rossz oldalra.Sőt szerintem még azt sem tudták, pontosan a Jedik, mit jelent az Erő egyensúlyba hozása.Sith ugye már ezer éve nincs, Darth Maulról is csak annyit jegyzett meg Qui-Gon, hogy úgy harcol mint egy Jedi.

Az ismert események után, szerintem Qui-Gon tudott volna hatni Anakinra.Az EP1-ben is ámulattal vegyes tisztelettel nézett rá.Obi-Wan-t szerintem nem tisztelte.Nem volt tekintélye Anakin elött.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én úgy látom, hogy bár Qui-Gon igazán nagy Jedi volt, mégis Obi-Wan volt a bölcsebb. Valahogy úgy érzem, hogy Qui-Gon túlságosan vakon hitt a fiúban, és ez tetőződött be, mikor az ep2-ben felkiáltott. Meg sem fordult a fejében, hogy tévedhet Anakinnal kapcsolatban, és ezért is mondta végül utolsó szavaival, amit mondott.

:lol::lol::lol:

 

Ja és az sem fordult meg a fejében hogy Obi-wan nem lesz maxiideális mestere akárkinek.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem Qui-Gon egyáltalán nem vakon hitt Anakinban. Egyszerüen tudta, hogy ő a Kiválasztott és mint ilyet a jedik jobb ha nem hagyják elkallodni és a szárnyuk alá veszik. Pont olyan teljes bizonyossága volt efelöl, mint mondjuk egy tudósnak arról, hogy forognak a bolygók... az én elképzelésem szerint. De Qui-Gon egyáltalán nem erőltette rá senkire a véleményét, és itt tünik ki mennyire nem volt elvakulva: ugyanis teljesen eltudta fogadni mások döntéseit. A Tanács elött is pontosan ez jön le: ő elmondja, hogy tutira ez a kiválasztott és jobb ha jedi lesz belőle, de aztán elfogadja az ellenkező döntést.

Obi-Wan nagy bölcsessége pedig végül odavezetett, hogy Anakinban márcsak szörnyeteget látott, amit elkell pusztitani. Milyen szerencse, hogy Luke-nak több esze volt ennél :lol:

Csak azért mert valaki nem változtatja meg a véleményét pár nap alatt, s kiáll mellette az még nem vakság imho :lol:

Szerkesztve: - Bomarr
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Dehát éppen ez az, hogy Qui-Gon nem fogadta el a Tanács döntését, sőt, éppen szembe ment vele. Először sutyiba akarta tanítgatni Anakint, aztán meg végakaratként rávette Obi-Want, hogy tanítsa ki Anakint, aki eztán odáig ment, hogy akár a Tanács akarata ellenére is bevégezte volna az igéretét.

Ha elfogadta volna, akkor szerintem nem igérteti meg olyannal, aki eztán a vezetőkkel is szembeszálna, és ezt valszeg tudta Obi-Wanról, hanem elfogadja, hogy ha nem, hát nem.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Dehát éppen ez az, hogy Qui-Gon nem fogadta el a Tanács döntését, sőt, éppen szembe ment vele. Először sutyiba akarta tanítgatni Anakint, aztán meg végakaratként rávette Obi-Want, hogy tanítsa ki Anakint, aki eztán odáig ment, hogy akár a Tanács akarata ellenére is bevégezte volna az igéretét.

Ha elfogadta volna, akkor szerintem nem igérteti meg olyannal, aki eztán a vezetőkkel is szembeszálna, és ezt valszeg tudta Obi-Wanról, hanem elfogadja, hogy ha nem, hát nem.

Egyáltalán nem tanitgatta sunyiban... ez nemtom honnan jött. Qui-Gon aztán mikor már tudta hogy nem tud ő maga kiállni Anakin tanitása mellett (mert fontos hogy az ügy nem azzal zárult, hogy semmiképp nem lesz belőle jedi, hanem Windu azt mondja hogy erre még visszatérnek), akkor szeretné ha Obi-Wan állna ki mellette.

Továbbra se értem hol van ebben a vakság.

 

Vakság az amit Palpatine csinál. Nála tényleg csak az van, amit ő gondol és mindenki nyilvánvaloan rosszul tudja. Qui-Gon viszont maximum azzal vádolható, hogy hajlamosabb az Erő sugallataiban bizni, mint a végóráit élő, s inkompetens Tanácsnak, amelyet egyébként pont annyira, ha nem jobban tisztel mint bármely más jedi, s elfogadja döntéseit.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

"Nem taníthatlak, de figyelj engem." Ez nekem arra enged következtetni, hogy Qui-Gonnak esze ágában sem volt a Tanács akarata szerint eljárni.

A vakság szerintem ott van, hogy meg sem fordul a fejében, hogy esetleg ő értelmezi rosszúl az Erő útjait. Amikor Obi-Wan érvel, akkor is azt vágja rá, hogy "A te igazságod.", ami bár igaz, de arra utal, hogy Qui-Gon nem is próbálja más szemszögből is megvizsgálni az esetet, és kicsit sem törődik azzal, vajon miért is ködös a jövője Anakinnak.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

"Nem taníthatlak, de figyelj engem." Ez nekem arra enged következtetni, hogy Qui-Gonnak esze ágában sem volt a Tanács akarata szerint eljárni.

A mondat elejéből pedig pont az jön le, hogy Qui-Gon nemcsak hogy tudatában van a Tanács döntésének (ami mégegyszer hangsúlyozzuk ki nem az elutasitás hanem az elnapolás), hanem fontosnak érzi, hogy Anakinnal is közölje hogy nem tanithatja (bár a gyerek ezt halhatta a Tanács elött is). Ha Qui-Gon vak lenne azt mondta volna: "Mától tanitani foglak".

Qui-Gon attól lenne vak, hogy megkéri, hogy figyelje? Nagy nehezen eltudnám fogadni, ha a Tanács egyértelmüen elutasitotta volna, s arra reagálna igy (bár még akkoris túlzásnak érezném a vakságot), de igy egyáltalán nem érzem annak.

 

A 'Te igazságod' meg szerintem elég egyértelmüen rimel arra az ep.6-os jelenetre amikor Obi-Wan azt mondja Luke-nak, hogy minden nézőpont kérdése. Qui-Gon nem minősiti a másik igazságát és nem értékeli többre a sajátját, hanem megállapitja hogy az is egy nézőpont, de neki is van egy és kiáll mellette.

Egyébként neked személy szerint mi a véleményed: egy ködös jövöjü Kiválasztottat elkell engedni csináljon amit akar és lesz ami lesz, vagy inkább legyen jedi között? Talán nem azaz ostobaság, hogy a ködös jövő miatt elakarják küldeni?

Qui-Gon kiáll egy teljesen reális és logikus érv mellett és nem áll be a sorba fujni ugyanazt mint mások, de ez lenne a vakság? Hogy mer más véleményre helyeszkedni?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egyébként zseniális húzás volt Lucastól a karakter bevezetése. A régi filmek alapján mindenki azt hihette, hogy Obi volt Anakin teljes körű mentora. Erre kiderült, hogy sokkal bonyolultabb a dolog. :lol:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egyébként zseniális húzás volt Lucastól a karakter bevezetése. A régi filmek alapján mindenki azt hihette, hogy Obi volt Anakin teljes körű mentora. Erre kiderült, hogy sokkal bonyolultabb a dolog. :lol:

Hát Obinak is kellett mester és érdekesebb, ha ketten szelik a galaxist, mint Jedik.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem Naboon már lenyugodott, és elsimeri a más vélemények jogosságát. Lásd alább, amit írtam. :lol:

Ezzel értek egyet én is.

 

Egyébként neked személy szerint mi a véleményed: egy ködös jövöjü Kiválasztottat elkell engedni csináljon amit akar és lesz ami lesz, vagy inkább legyen jedi között?

Tekintve, hogy én abban az előnyben vagyok, hogy ismerem, Anakin mit művel a Jedi Renddel, amellett teszem le a voksom, hogy vissza kellett volna küldeni a Tatooine-ra. Persze ez szigorúan a Jedi Rendre lebontva, és nem az Erő egyensúlyra vonatkoztatva.

De ott a probléma, hogy Qui-Gonnak van egy kijelentése a balkonon: "Anakin will become a Jedi? I promise you." Ezt már azelőtt kilyenelentette magabiztosan, hogy egyáltalán tudatába lett volna a Tanács döntésével. Kész, megvolt a határozat, innentől kezdve szerinted Qui-Gon meghátrál, ha a Tanács mégis nemet mond. A filmben persze ott a válasz, Windu nemet mondott: "He will not be trained."

És Qui-Gon nem fogadta el ezt a döntést, azonnal félredobta Kenobit, akinek ráadásul pár perccel azelőtt azt mondta hogy: "You still have much to learn, my young apprentice." Míg a Tanács előtt már így vélekedett: "There is little more he will learn from me." Na most vagy nagyon lekicsinyli önmagát azzal, hogy Obi-Wannak még sokat kell tanulnia, de tőle már nem sokat vehet át, vagy egyszerűen akkor nem érdekelte Kenobi, lesz vele, ami lesz. És a Tanácsnak igaza volt, hogy visszaugrasztotta a dolgokat. Ráadásul, a Tanács csak azután döntött az elnapolás mellett, hogy látták, Qui-Gon még egy felkészületlen tanítványról is lemondana, ha kell Anakinért.

 

Persze, talán nem az elvakultság a legjobb szó, mert annak van egy negatív felhangja, és azért Qui-Gon hite nem volt negatív - legalábbis, akkor nem tűnt még totálisan annak -, talán inkább a túlságosan elszánt jobb, finomabb kifejezés.

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Hát Obinak is kellett mester és érdekesebb, ha ketten szelik a galaxist, mint Jedik.

Persze, ez alap, de Qui-Gon történeti szerepe akkor is remek. Ha megnézzük az új karaktereket, Qui-Gon a legfontosabb közülük. Amúgy meg a sok egy bites agyú sokszor feltette már a kérdést, hogy: "minek kő a kváj gon bele?" :lol:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.