Ugrás a kommentre

Luke és Leia - kire hasonlítanak?


Milandra

Ajánlott hozzászólás

Már több topikban és a világhálón is sokszor felmerült, hogy az ikrek melyik szülőjükre is hasonlítanak. Az nyilvánvaló, hogy Luke Padmétól örökölte a természetét, míg Leia inkább Anakinra ütött e tekintetben. Az is biztos, hogy mindketten örököltek valamit az apjuktól, és az anyjuktól is, hiszen egyikük sem kizárólag csak a vele azonos nemű szülőre hasonlít.

 

Nektek erről mi a véleményetek? Mit örököltek Anakintól és Padmétól az ikrek? Miben hasonlítanak rájuk?

Szerkesztve: - Milandra
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Hát igen, az biztos, hogy jellemük gyökeres részét Leia a papától, Luke a mamától örökölte meg. Viszont a küzdőszellem mindkét szülőben megvolt. Ellenben a szerettek oltalmazása az főleg Luke-ban domináns, ez pedig Anakin sajátja volt. Leia meg megkapta Amidala magasságát :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Hát igen, nem túl magas egyikőjük sem, de ha jól tudom, Padmé egy picivel magasabb :)

 

Velük kapcsolatban (Padmé - Leia) az jutott eszembe, hogy mindketten tudnak hűvösek, kimértek, határozottak, ugyanakkor sebezhetők, törékenyek és gondoskodók is lenni. A szerelem pedig mindkettőjük életét megváltoztatta.

 

És még hisznek a Szenátusban is; a trilógiák első részében mindketten arra hivatkoznak, hogy a Szenátus nem hagyja majd annyiban a dolgokat.

 

Az életútjuk is hasonló; idilli, gyönyörű bolygón nőttek fel, magas szintű oktatásban részesültek, királyi méltóságok voltak, és fiatalon kerültek a politika közelébe, és persze a Szenátusba. Igaz, Padmé nem hercegnőnek született. A jellemének és tehetségének köszönheti a trónt. Érdekes belegondolni abba, hogyha mégis bevezetik a Naboo-n, hogy a király/királynő gyermeke(i) örökli(k) a trónt, akkor Luke vagy Leia lenne az uralkodó...

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Érdekes, hogy az életüket valóban úgy élték mint a szüleik. Leia - hercegnő; Luke - Tatooini szegény fiú. Ám a jellemük ennél azért jóval árnyaltabb. Szerintem Luke személyiségében egyértelműen az anyjára hasonlít, míg Leia a papára.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az is egy érdekes kérdés, hogy vajon Leia azzal a felkészítéssel, amit Luke kapott hogyan állta volna meg a helyét azokban a sorsdöntő pillanatokban, amiken a bátyja átment? Elrohant volna ő is a barátaiért Bespinre (ő ugye eleve másként tekintett Hanra, így másabb, erősebb lett volna a motivációja)? Átállt volna az apja oldalára? Hogyan viszonyult volna az apjához, hiszen neki volt valaki, akit saját apjaként szertet, még ha valószínűleg tudta is, hogy nem Bail a valódi apja.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

szem és haj

Luke -> apuci

Leia -> anyuci

 

magasság

Luke (1.72 m) -> a kisebb különbség miatt talán anyuci (1.65 m)

Leia (1.5 m) -> anyuci (1.65 m)

apuci (1.85 m)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az is egy érdekes kérdés, hogy vajon Leia azzal a felkészítéssel, amit Luke kapott hogyan állta volna meg a helyét azokban a sorsdöntő pillanatokban, amiken a bátyja átment? Elrohant volna ő is a barátaiért Bespinre (ő ugye eleve másként tekintett Hanra, így másabb, erősebb lett volna a motivációja)? Átállt volna az apja oldalára? Hogyan viszonyult volna az apjához, hiszen neki volt valaki, akit saját apjaként szertet, még ha valószínűleg tudta is, hogy nem Bail a valódi apja.

Leia szerintem kemény, határozott nő, aki az érzelmi megoldásokat kevésbé kedveli, inkább racionális megfontolások alapján dönt. Így viszont nehezen tudom elképzelni, hogy Darth Vaderben a megmenteni való apját látta volna, mint Luke. A tőle elszenvedett veszteségei (pl. Alderaan felrobbantása) vagy amit Hannal művelt, hogy lefagyasztatta és odadobta Jabbának, szerintem kizárják, hogy könyörületet, vagy netán szeretetet képes lett volna érezni iránta. Ha rajta múlik, mint második utolsó reménységen, akkor bizony a Sith-ek hatalma nem ért volna véget.

Persze én kedvelem Leiát, nincs rossz véleményem róla, de ezt a küldetést csak Luke vihette véghez :)

 

Ez a nagy különbség köztük.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Igaz Pildi. Ráadásul Leia mind a két gaztettnél jelen volt. Elég csak megnézni, hogy tekint Vaderre a bespinen, miután lefagyasztották Han-t. Szóval necces lett volna őt küldeni Vader ellen.

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Hát igen, Leia ebben is hasonlít az apjára. Annak idején Anakin is kíméletlen volt a buckalakókkal, az anyja miatt, és nem is gondolta át, mit tesz. Dookuval is gyűlöletből végzett. Ha szeretetteikről van szó, nem ismernek megbocsátást. De nagyon sokan így vannak ezzel.

 

És abban egyetértek, hogy csakis Luke tudta véghez vinni ezt a küldetést, hisz ő meglátta az apjában mélyen szunnyadó jóságot, akárcsak Padmé az utolsó óráiban. Ez a legszebb hasonlóság anya és fia közt. Arról nem is beszélve, hogy a nevük is hasonló jelentést hordoz.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Igaz Pildi. Ráadásul Leia mind a két gaztettnél jelen volt. Elég csak megnézni, hogy tekint Vaderre a bespinen, miután lefagyasztották Han-t. Szóval necces lett volna őt küldeni Vader ellen.

És talán éppen ezért Yoda és Ben céljaira lehet, hogy Leia lett volna a legjobb, hiszen ők halva akarták a Sitheket.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A Luke a Lucas név egyik variánsa, ami fényt, vagy fényhozót jelent. Amidala pedig Amitabháról kapta a nevét, aki a Határtalan Fény Buddhája.

Miket tudsz... :)

 

Dszéjt: miután elküldtem a hsz-em, pont erre gondoltam. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Leia gyűlölete teljes mértékben érthető, hiszen sok fájdalmat okozott neki Vader. Luke-nak is volt miért gyűlölnie, hiszen közvetetten az apja okozta a bácsikája és nénikéje halálát, nem is beszélve Benről, és arról, hogy levágta a karját. Ő azonban mégis felül tudott emelkedni a sérelmein, akárcsak Padmé a harmadik részben, pedig a végén minden oka meg lett volna, hogy meggyűlölje Anakint.

 

Mindazonáltal, én nem hinném, hogy Leia átállt volna. Ha nem is bocsátott volna meg Vadernek, inkább meghalt volna, minthogy a sötét oldal szolgája legyen. A negyedik részben láthattuk, hogy nem ijedt meg Vadertől meg Tarkintól, és a kínzások ellenére sem beszélt. Az egyik tiszt mondta is, hogy inkább meghal, minthogy beszéljen.

 

Ha jól tudom, van egy EU-s regény, amiben Leia megtalálja Shmi naplóját, meg elbeszélget Anakin gyerekkori barátaival, és rájön, hogy az apja mégsem volt az a szívtelen szörnyeteg, akinek gondolta. Ha ő is tudta volna, amit Luke, tehát, hogy Vader annak idején Jedi lovag volt, meg hogy mi vezetett az árulásához, szerintem Luke-hoz hasonlóan cselekedett volna.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én továbbra is fenntartom, hogyha Leia tudott volna bizonyos dolgokról, talán másképp viszonyult volna az apjához. De mivel Anakin természetét örökölte, benne kevésbé van meg a mindent-vizsgáljunk-meg-más-szemszögből-is hajlam. De nem hinném, hogy meghátrált volna, ha neki kellett volna szembeszállnia a Császárral.

Szerkesztve: - Milandra
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Lehet, hogy igazad van. Bár van egy könyv amiből már idéztek itt a fórumon. Han és Leia a Tatooine-on beszélgetnek Vaderről, jóval az EPVI után. Leia abban daccal beszél Vaderről, és Han az aki mentegi az apukát. :)

 

De azt én is aláírom, hogy ha többet tudott volna az apja korábbi életáről, akkor valószínűleg ő is helyesen döntött volna.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Lehet, hogy igazad van. Bár van egy könyv amiből már idéztek itt a fórumon. Han és Leia a Tatooine-on beszélgetnek Vaderről, jóval az EPVI után. Leia abban daccal beszél Vaderről, és Han az aki mentegi az apukát. :)

Erről a könyvről már olvastam az angol wikipédián. Azt hiszem Tatooine Ghost, vagy valami ilyesmi címe van. Egy lentebbi hozzászólásomban már én is utaltam rá. Engem érdekelne ez a könyv, még angolul is :)

 

Ha a filmekben is így szembesült volna az apja múltjával, az sokkal inkább hatott volna rá, mintha csak annyit tud meg róla, amennyit Luke. Meg persze, ha ő is úgy tudott volna bánni az Erővel, mint a testvére, megérezte volna az apjában derengő jóságot.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

ha ő is úgy tudott volna bánni az Erővel, mint a testvére, megérezte volna az apjában derengő jóságot.

Mondjuk szerintem ennek nem sok köze van az Erőhöz. Hiszen Yoda és Obi-Wan, akik nem kicsit voltak járatosak az Erőben, fikarcnyit sem éreztek ebből a jóból, pedig Ben kétszer is szembetalálkozott Vaderrel. Ellenben Padmé, akit nem járt át az Erő, félholtan is tudta.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Mondjuk szerintem ennek nem sok köze van az Erőhöz. Hiszen Yoda és Obi-Wan, akik nem kicsit voltak járatosak az Erőben, fikarcnyit sem éreztek ebből a jóból, pedig Ben kétszer is szembetalálkozott Vaderrel. Ellenben Padmé, akit nem járt át az Erő, félholtan is tudta.

Ez érdekes dolog a filmben, hiszen Luke még korán sem volt akkora Jedi, mint Yoda vagy Obi-Wan, de akkor ő végül is hogy érezte meg a mélyen megbúvó jóságot Vaderben?

 

Padméval kapcsolatban van egy teória, miszerint azzal, hogy terhes lett Anakin gyermekeivel, őmaga is Erőérzékennyé vált. Ezért gondolom, hogy az Erőre is szüksége volt Luke-nak is, Padménak is, hiszen egy átlagos, az Erő használatában nem járatos ember erre nem érez rá ennyire a dolgokra, hanem csak Vader gonosz tettei alapján ítélkezne. Az érzelmi kötődés is jó magyarázat lehetne, de ez az elmélet cáfolható, hiszen Obi-Wan testvérének tekintette Anakint, de aztán már inkább gépnek, mint embernek tartotta.

Szerkesztve: - Milandra
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nincs szerintem itt szó semmi ilyesmiről. Padmé és Luke azért mondta, hogy "van még benne jó", mert hittek Anakinben, Padmé esetében a lány hitt abban, hogy a fiú, akivel szerelmbe esett, nem szűnt meg létezni, Luke esetében pedig a fiú hitt abban, hogy a nagy Jedi, a hős, akiről Obi-wan mesélt neki, valóban létezik, és valóban ott van a Jedi Vader lelke mélyén.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én is úgy gondolom, hogy hittek Anakinban, de akkor is felvetődik a kérdés, hogy miért csak Luke volt képes gondolatban kommunikálni az apjával? És Padmé miért érezte Anakin jelenlétét, amikor nem is volt vele? És a hatodik részben Luke azt mondja az apjának, hogy "akkor az apám tényleg halott", de amikor harcolnak, megint azt mondja, hogy érzi benne a viaskodást és a jót. Én valahogy mégis úgy érzem, hogy az Erőnek igenis sok köze van a dolgokhoz!

Szerkesztve: - Milandra
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

És a hatodik részben Luke azt mondja az apjának, hogy "akkor az apám tényleg halott", de amikor harcolnak, megint azt mondja, hogy érzi benne a viaskodást és a jót.

Ha az Erőnek köze van hozzá, akkor már ebben a jelenetben sem mondhatott volna ilyet Luke, hiszen az Erő nem kapcsol ki-be, így minden pillanatban, amikor Vader közelében van, éreznie kellett volna. Ez inkább elgondolkodtató szavak voltak Luke-tól az apja felé, hogy nézzen magába, és lássa azt, amit ő és az anyja látott (persze Luke nem tudja, hogy Padmé is úgy gondolkodott, ahogy ő).

Ezen kívül, ott van az, ami voltaképpen Luke hitének alapja, vagyis az, hogy nem ölte meg Felhővárosban, pedig számtalan alkalma lett volna rá. Ezt a hitét valószínűleg tovább erősítette, hogy a Bespinről történő szökés után Luke beszélt az apjával, aki atyaian szólt hozzá, nem a Sith sötét nagyuraként.

Olyan pedig számtalan alkalommal van a filmekben (és voltaképpen a való életben is megesik), hogy akik szeretik egymást, azok megérzik a másik gondját-baját. Padmé érezte, mikor Anakin küszködött a nagy döntés előtt, Leia megérezte, hogy Luke bajban van, vagy, hogy már nem volt a II. Halálcsillagon, mikor az felrobbant. És ez a kötődésből fakad, ami kialakult közöttük.

Obi-Wan pedig teljesen más szemmel nézett Anakinra. Ő egy szörnyeteget látott, aki megölte a tanítványát, aki gyerekeket mészárolt le a "szeme láttára", aki a gonosz oldalára állt. S aki szemrebbenés nélkül megpróbálta megölni azt, akit mindennél jobban szeretett, vagyis a saját feleségét, akinek a szíve alatt a gyermeke(i) volt(ak). Viszont, Luke sose szembesült ezzel, számára az apja egy hős Jedi lovag, akiről Ben zengett ódákat, akire Luke maga annyira hasonlít ("Türelmetlen, akárcsak az apja." "Hallom, te is elég jó pilóta lettél."). Ő nem látta azt a szörnyet, illetve, mikor szembesült vele, az nem pusztította el, sőt, később még atyaian is szólt hozzá.

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ez érdekes dolog a filmben, hiszen Luke még korán sem volt akkora Jedi, mint Yoda vagy Obi-Wan, de akkor ő végül is hogy érezte meg a mélyen megbúvó jóságot Vaderben?

Úgy hogy a fia! :) Ez a kötelék az egész családot áthatja. Tehát szerintem Obiék nem is érezhették azokat az érzéseket, amikre csak a legszorosabb kapcsolatban lévő családtagok voltak képesek.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ha az Erőnek köze van hozzá, akkor már ebben a jelenetben sem mondhatott volna ilyet Luke, hiszen az Erő nem kapcsol ki-be, így minden pillanatban, amikor Vader közelében van, éreznie kellett volna. Ez inkább elgondolkodtató szavak voltak Luke-tól az apja felé, hogy nézzen magába, és lássa azt, amit ő és az anyja látott (persze Luke nem tudja, hogy Padmé is úgy gondolkodott, ahogy ő).

Ezen kívül, ott van az, ami voltaképpen Luke hitének alapja, vagyis az, hogy nem ölte meg Felhővárosban, pedig számtalan alkalma lett volna rá. Ezt a hitét valószínűleg tovább erősítette, hogy a Bespinről történő szökés után Luke beszélt az apjával, aki atyaian szólt hozzá, nem a Sith sötét nagyuraként.

Olyan pedig számtalan alkalommal van a filmekben (és voltaképpen a való életben is megesik), hogy akik szeretik egymást, azok megérzik a másik gondját-baját. Padmé érezte, mikor Anakin küszködött a nagy döntés előtt, Leia megérezte, hogy Luke bajban van, vagy, hogy már nem volt a II. Halálcsillagon, mikor az felrobbant. És ez a kötődésből fakad, ami kialakult közöttük.

Obi-Wan pedig teljesen más szemmel nézett Anakinra. Ő egy szörnyeteget látott, aki megölte a tanítványát, aki gyerekeket mészárolt le a "szeme láttára", aki a gonosz oldalára állt. S aki szemrebbenés nélkül megpróbálta megölni azt, akit mindennél jobban szeretett, vagyis a saját feleségét, akinek a szíve alatt a gyermeke(i) volt(ak). Viszont, Luke sose szembesült ezzel, számára az apja egy hős Jedi lovag, akiről Ben zengett ódákat, akire Luke maga annyira hasonlít ("Türelmetlen, akárcsak az apja." "Hallom, te is elég jó pilóta lettél."). Ő nem látta azt a szörnyet, illetve, mikor szembesült vele, az nem pusztította el, sőt, később még atyaian is szólt hozzá.

Luke is szembesült az apja gonoszságával és zsarnokságával, és amíg meg nem tudta, hogy Vader az apja, valamint, hogy annak idején Jedi lovag volt, ő is meg akarta ölni Vadert. Szerintem önmagában kevés az, hogy tudja, hogy az apja annak idején egy hős volt, mert attól ő még csak az látta volna, amit Sith nagyúrként tett. Valami pluszt mégiscsak érzett, amit senki más, sem Yoda, sem Obi-Wan, sem Leia, csak Padmé és ő. És persze, nagyban hozzájárult a hitéhez az is, hogy Vader nem ölte meg, amikor megtehette volna. Amíg nem tanult meg bánni az Erővel, nem érzett semmit. A hatodik részben tényleg elgondolkodtató szavaknak szánta "akkor az apám tényleg halott" mondatot, de az egész epizód során meg volt győződve a saját igazáról, különben nem adta volna föl magát, hanem elment volna a bolygóról, hogy ne veszélyeztesse a küldetést.

 

Leia sem véletlenül érezte, hogy Luke a testvére, és nem véletlenül hallotta, amint a testvére tőle kér segítséget. Benne is megvan a képesség, csak ő még nem tudott bánni vele. Nem elég az, hogy az emberben megvan a képesség, tanulnia is kell ahhoz, hogy mindig a legtöbbet, legjobbat hozza ki magából az ember. Luke-nak is sokat kellett tanulnia, míg végül Jedivé vált.

Szerkesztve: - Milandra
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.