Ugrás a kommentre

EPV elemzés


Dzséjt

Ajánlott hozzászólás

Feszültségekkel teli bolygó, de legalábbis: fogadtatás. Mi már tudjuk hogy valami nagyon nem lesz rendben (eddig sem volt) ők még nem.

Valóban gyönyörű világ, az ikerpodok is jók. Saját állatvilága viszont még annyi sincs, mint a Tatuinnak :) Valóban a legscifibb helyszín az egész Klasszikus Trilógiában, ebből a szempontból még a két Halálcsillagot is megelőzve. Nálam.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ez a jelenetleírás egész felfokozta a várakozásomat!

4 nap és 18-a! ez nálam havonta egy rész decemberig, és a most következő pont a Birodalom lesz! :rock:

Szerkesztve: - csoli1138
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Imádom Bespint és Cloud City-t. Ha a filmek megjelenési sorrendjében nézzük, akkor az első bolygó, ahol már a fejlett civilizáció jelenik meg, nem pedig egy poshadó tatooine-i szinten. A város gyakorlatilag akármelyik sci-fi filmben megállná a helyét, és látványán a különböző felújított verziók csak tovább javítottak, itt semmiféle szó nem érheti a ház elejét e tekintetben. Jobban belegondolva, a 6 film helyszínei közül talán itt élnék a legszívesebben. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

The Empire Strikes Back

Chapter 35: Meeting Lando

Time: 1:16:31-1:19:31

 

Tartalom

 

Leereszkedik a Millennium Falcon rámpája, és utasai Hannal az élen elősorjáznak gyomrából. Han kicsit meglepetten pillant az üres platform végén található csukott ajtóra, míg 3PO szóban is kifejezi döbbenetét: – nem vár ránk senki.

– Nem tetszik ez nekem – mondja Leia a rámpa tövében, mintha csak félne kilépni a Falcon viszonylagos biztonságából. Han azonban magabiztosan perdül mellé és teszi fel a kérdést, amire nyilvánvalóan tudja a választ: – mi nem tetszik?

A droid a következő megjegyzésével Hant pártolja, emlékezteti a hercegnőt, hogy engedték őket leszállni. Han ezen felbuzdul.

– Ne aggódj, minden rendben lesz. Bízz bennem! – talán folytatta volna a győzködést, ha nem hallja meg a távoli ajtó mechanikus nyögését. A mennyezetbe becsusszanó vaskos fémlemez mögött több alak áll. Az egyik magas, elegáns ruhát viselő figura láthatóan eligazít egy kisebb, inkább egyszeri munkásnak tűnő férfit. Han az előbbiben ismeri fel a barátját, és rábökve ezt azonnal tudtára adja Leiának. Aztán Chewie-hoz lép, és halkan, hogy Leia meg ne hallja, odasúgja neki: – tartsd nyitva a szemedet.

Hogy Chewie mit válaszolt, azt talán jobb, ha nem tudják a jelenlévők, mindenesetre Han megindul a fogadásukra érkező kisebb csoport felé. A menetet Lando Calrissian vezeti, mögötte hű segédje, a kibernetikus implanttal ellátott Lobot lépdel, a sort pedig hat marcona városi rendfenntartó zárja.

– Héé! – üdvözli a barátját Han lelkesen, ám Lando kirohanása hamar összezavarja.

– Helló, te koszos, kétszínű svindler. Van pofád idejönni azután, ami történt?

Han döbbenten arcát csak a szeméből sugárzó értetlenség múlja felül. Chewie mögöttük mordul egyet, miközben Lando közelebb lép leblokkolt barátjához, és mozdul, hogy menten lecsapja. Han védekezésre emeli a karját, csakhogy Lando nem viszi be az ütést, helyette keblére kapja a csempészt és harsányan felröhög.

– Hogy vagy, te vén kalóz? – kérdi, miközben Han lassan kijön a sokkból. – Annyira örülök, hogy látlak. Azt hittem, már sosem találkozunk többé.

– Nos, roppant barátságosnak tűnik – jegyzi meg C-3PO és elindul a csapat felé sétáló Chewie után.

– Igen… roppant barátságos – morogja Leia nem csekély szkepticizmussal a hangjában, de azért követi az aranybogarat.

Amikor felzárkóznak a többiekhez, Lando éppen arról faggatja Hant, hogy miért jöttek a Bespinre.

– Javítás kéne, arra gondoltam, hogy te talán kisegíthetsz – feleli Han. Lando arcáról minden jókedv eltűnik a hallottak után.

– Mit csináltál a hajómmal.

– A te hajóddal? – esik le Han álla, immár másodszor, mióta újra összehozta a sors régi cimborájával. – Annak rendje és módja szerint elnyertem tőled.

Lando ezt nem kommentálja, inkább megérdeklődi Chewie-nél, hogy van.

– Még mindig ezzel a vesztessel lógsz? – a wookiee válasza nem jut el a tudatáig, mert fennakad a tekintete a szőróriás háta mögül kilépő Leián. – Helló! Na, nézzenek már oda – Lando hangja félreérthetetlenné teszi a jelenlévők számára, hogy beindult nála a nőcsábász alprogram. Ennek valószínűleg Han van a legfájdalmasabban a tudatában, mert úgy mered Landóra, mint aki nem tudja, elnevesse magát vagy kérdés nélkül agyonlője, mint egy túlbuzgó rodi fejvadászt.

– Üdvözlöm, Lando Calrissian vagyok, a létesítmény igazgatója – lép el a fejét vakargató Han mellett, mintha a corelliai megszűnt volna létezni. – És önben kit tisztelhetek?

– Leia – feleli a hercegnő.

– Üdvözlöm, Leia – hint csókot Lando a nő kacsójára. Leia a mellettük tipródó Hanra pillant, majd vissza a simlis igazgatója. Han ezen a ponton dönt úgy, hogy inkább megkíméli Lando életét, majd kiragadja a kezéből Leia kezét.

– Jól van, jól van – vezeti el a mosolygó nőt Calrissian közeléből. – Vén nőcsábász.

– Jó napot, uram, a nevem C-3PO – ráz kezet a droid is Landóval, majd megszokott módon, a szokásosnál lelkesebben kezdi ecsetelni erényeit. – Ember-kiborg kapcsolatok. Minden berendezésemet készséggel… – idáig jut, mert Lando, aki valószínűleg fel sem fogta a droid ottlétét, Leia, Han és Chewie után indul. – Nahát – döbben le C-3PO, majd elcsendesedve követi a csapatot.

– Mi baja a Falconnak?

– A hiperhajtómű – feleli Han.

– Ráállítom az embereimet – szavai hallatán a kapitány helyesel. Lando ezzel le is tudta a kötelezőt és inkább anekdotázgatni kezd. – Tudja – intézi szavait Leiának – jó párszor megmentette az életemet. A leggyorsabb ócskavas az egész Galaxisban.

Ezután Han, mintegy témát váltva, rákérdez, hogy kifizetődő-e a gázkitermelés. Lando a legnagyobb komolysággal ecseteli a problémákat Felhőváros méretével, önellátásával, beszállításával és munkaügyeivel kapcsolatban. Váratlan Han nevetésétől lesz hangos a folyosó, amin éppen haladnak.

– Mi olyan vicces?

– Te – feleli Han gondolkodás nélkül. – Úgy beszélsz, mint egy üzletember, egy felelős vezető. Ki gondolta volna, he?

– Tudod, most, hogy látlak, eszembe jut egy s más – áll meg Lando egy ajtó előtt.

– Képzelem – csap oda a férfi vállára barátilag Han, majd folytatják útjukat a folyosón. Felcammognak egy lépcsőn és eltűnnek a sarkon, így nem veszik észre, hogy C-3PO lemaradt tőlük. Annál az ajtónál, ahol az előbb megálltak.

Az ugyanis kinyílt és egy ezüst színű protokoll droid totyog ki rajta.

– Ó, örülök, hogy ismerős arcot látok – kap a barátkozás alkalmán C-3PO, azonban kollégája nem olyan lelkes, mint ő.

– E chu ta! – mondja az ezüstszínű droid, és továbbhalad. Bármit is jelent eme kifejezés, az biztos, hogy nem kedves köszönés volt, mert 3PO-ból kibukik, hogy goromba fráter. Aztán meghall egy ismerős csipogást.

– Ez úgy hangzik, mint egy R2-es egység. Kíváncsi vagyok… – azzal átlép az ajtón, majd behatolva a sötét szobába hangosan kérdezgeti, hogy van-e ott valaki. Legnagyobb rémületére, van.

– Ki az? – förmed rá valaki.

Amint 3PO-ban realizálódik, mire derített fényt, megáll benne a processzor egy pillanatra. Azonnal szabadkozni kezd, közben sebesen hátrál a kijárat felé.

– Elnézést, nem akartam betolakodni. Ne, ne, kérem, ne álljon fel… Ne! – azzal egy lézerlövedék elemeire szaggatja C-3PO-t.

Néhány darabkája az ajtóig repül. Chewbacca közben észrevette a droid hiányát és visszaindult, hogy megkeresse, ám az ajtó pont azelőtt záródik le, hogy ő észrevehetné, mi maradt a barátjából. Vakkant egyet, majd Hanék után ered.

 

Fejezet vége

------------------------------------------------------------------------------------------------

No, folytatódik a kalandozás Bespinen. A csapat kiegészül Landóval, aki elsőre egy vicces sármőrnek tűnik, egy afféle fehérgalléros bűnözőnek. Ugyanolyan nagydumás, mint Han, de belé több elegancia szorult. Látszik, hogy ő a piti csempészet helyett nagystílű dolgokban vesz részt, és a Rebelsnek hála kezdhetünk képet kapni ezekről.

Persze hiába a nagymenő csirkefogó álarc, azért láthatóak a baljós árnyak. Először nem jön senki, aztán, amikor Lando megjelenik, valamit nagyon magyaráz Lobotnak. Leia sem véletlen szkeptikus, és úgy tűnik, Hannak is vannak fenntartásai, hiszen azért szól Chewie-nak, hogy tartsa nyitva a szemét. Na meg persze az is sokatmondó, hogy az előző jelenetben lőttek rájuk.

De Han gyanakvását hamar előoszlatja Lando, és Leia falát is lazán áttöri, elültetve mindenkiben, hogy talán tényleg biztonságra leltek hőseink. Amíg szanaszéjjel nem lövik szegény C-3PO-t, ami mindenkit biztosíthat arról, hogy Luke látomása beteljesülni látszik.

Mivel én az anyatejjel szívtam magamba a filmet, így nem emlékszem, hogyan reagáltam, amikor először láttam a filmet. Ezért kíváncsi vagyok, volt olyan, aki itt azt gondolta, hogy 3PO-nak végleg harangoztak?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Lando itt egyáltalán nem szimpatikus, ritka tenyérbemászó a stílusa. :D Több körülmény is utal arra, hogy a látszólag kedélyes fogadtatás mögött van valami hátsó szándék. Han, látszólagos optimizmusa ellenére, azért nem veszíti el a hidegvérét és nagyon is nyitva tartja a szemét. Gyanítom, hogy Leia bizalmatlansága inkább konkrétan Lando személyének szól.

 

Mikor gyerekként néztem a részt, bennem is felmerült, hogy aranybogarunknak kampeca, és megmondom őszintén, akkor ezt nem is bántam volna igazán. :D A másik ezüstös színű protokolldroiddal való szóváltásán meg jót röhögök mindig. :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Sokan mások is így értették :D

Szeretem ezt a jelenetet (izé, melyiket nem?), két őrült alvilági alak együtt. A legjobb, amikor Han odaszól Chewie-nak, hogy tartsa a szemét, miután Leia előtt adta a magabiztost.

Olyasmi rémlik Threepioval kapcsolatban, hogy vártuk a sztori folytatását, és nem gondoltuk sem azt, hogy vége neki, sem azt, hogy úgyis megmenekült. Annál pörgősebbek voltak az események, hogy sokat agonizáljunk felette :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Azon viszont tovább lehet agyalni, hogy ki lőtte le az aranyrobotot. Ő protokolldroid, tehát akár nem is kell ismernie Boba Fettet, aki az egyik esélyes, ugye?

A "Ki-cso-da?" most teljesen meglepett, hogy mégsem :roll:

Lando tenyérbemászó, de hogy fenyegető lenne azt kétlem.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Azon viszont tovább lehet agyalni, hogy ki lőtte le az aranyrobotot. Ő protokolldroid, tehát akár nem is kell ismernie Boba Fettet, aki az egyik esélyes, ugye?

Amikor Chewie visszakapcsolja C-3PO-t, az első szava, hogy "stormtroopers." Egész pontosan ezt darálja le: "Stormtroopers? Here? We’re in danger. I must tell the others." Szóval a válasz a kérdésre: a városban sertepertélő rohamosztagosok egyike lőtte le az aranybogarat.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

No, folytatódik a kalandozás Bespinen. A csapat kiegészül Landóval, aki elsőre egy vicces sármőrnek tűnik, egy afféle fehérgalléros bűnözőnek. Ugyanolyan nagydumás, mint Han, de belé több elegancia szorult. Látszik, hogy ő a piti csempészet helyett nagystílű dolgokban vesz részt, és a Rebelsnek hála kezdhetünk képet kapni ezekről.

Persze hiába a nagymenő csirkefogó álarc, azért láthatóak a baljós árnyak. Először nem jön senki, aztán, amikor Lando megjelenik, valamit nagyon magyaráz Lobotnak. Leia sem véletlen szkeptikus, és úgy tűnik, Hannak is vannak fenntartásai, hiszen azért szól Chewie-nak, hogy tartsa nyitva a szemét. Na meg persze az is sokatmondó, hogy az előző jelenetben lőttek rájuk.

De Han gyanakvását hamar előoszlatja Lando, és Leia falát is lazán áttöri, elültetve mindenkiben, hogy talán tényleg biztonságra leltek hőseink. Amíg szanaszéjjel nem lövik szegény C-3PO-t, ami mindenkit biztosíthat arról, hogy Luke látomása beteljesülni látszik.

Mivel én az anyatejjel szívtam magamba a filmet, így nem emlékszem, hogyan reagáltam, amikor először láttam a filmet. Ezért kíváncsi vagyok, volt olyan, aki itt azt gondolta, hogy 3PO-nak végleg harangoztak?

Bennem emlékeim szerint fel sem merült egyszer sem, hogy a két droid közül bármelyik is komolyan "meghalhat", annyira alap szereplőnek véltem őket, de ez igaz az egész trilógiára. De az is lehet, hogy már nem emlékszem, hogy gondoltam-e ilyesmit. :D

 

Kicsit fura ez a bespini fogadtatás, ami nem véletlenül keltett gyanút mindenkiben, még ha különböző mértékben is. Nem is értem, miért kellett majdnem elriasztaniuk őket a leszállás előtt, ha eleve várták őket Vader tervei szerint? Egy sokkal barátságosabb fogadtatás még tökéletesebb csapdát rejthetett volna. Ugyanez van Lando viselkedésével. Először rideg és távolságtartó, aztán váratlanul átcsap haverkodósba és széptevősbe. Mintha így akarná őket figyelmeztetni burkoltan, hogy legyenek résen, de azért nyíltan nem meri ugyanezt megtenni.

Mindenesetre annak ellenére, hogy nem bíznak benne, az éberségük szépen elalszik, még Thripio eltűnését sem veszik fel igazán. Lám, egy kis udvarias bájcsevegés meg egy-két jól irányzott bók még Leia jól jelző ösztöneit is képes lehalkítani. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én nem hittem azt hogy 3PO-nak kampeca lett. Bíztam abban hogy valaki segít rajta valahogy.

 

 

Kicsit fura ez a bespini fogadtatás, ami nem véletlenül keltett gyanút mindenkiben, még ha különböző mértékben is. Nem is értem, miért kellett majdnem elriasztaniuk őket a leszállás előtt, ha eleve várták őket Vader tervei szerint? Egy sokkal barátságosabb fogadtatás még tökéletesebb csapdát rejthetett volna.

Szerintem Han-ék jobban gyanakodtak volna ha barátságosabban fogadták volna őket a bespini légtérben. Lando talán ezért nem szólt a rendészeknek hogy vegyenek visszább.

Úgy gondolom hogy a légirendészek elsősorban azért intézkedtek Han-ékkal szemben úgy ahogy mert az idegenekkel szemben alkalmazandó bevett protokollt követték. Ezen túl akarhatták azt is hogy a jövevények ne gyanakodjanak különösebben de nem hiszem hogy ez volt a helyzet. Valószínűbbnek tartom hogy nem is kötötték Vader apánk tervét az orrukra. A birodalmiak ottlétéről tuti hogy tudtak de a céljaikról már nem volt kötelező tudniuk. Elég volt ha egyelőre csak Lando tudott a dolgokról. Biztosra veszem hogy ő szólt a rendészeknek a leszállási engedély ügyében.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 1 hónappal később...

The Empire Strikes Back

Chapter 36: Leaving Dagobah

Time: 1:19:32-1:22:20

 

Tartalom

 

Luke nagyban készíti fel nemrég felszínre hozott X-szárnyúját a felszállásra. R2 is az utolsó ellenőrzéseket végzi a hajó tetején. Ekkor Yoda, mintha eddig bírta volna némán figyelni, hogy a Jedik új reménye éppen a végzete felé indul, megszólal:

– Luke, be kell fejezned a tanulást.

– Nem tudom kiverni a fejemből azt a látomást. Segítenem kell a barátaimnak.

– Nem szabad elmenned – folytatja Yoda, s mintha némi kétségbeesés bújna meg a hangjában.

– Han és Leia meghal nélkülem – fakad ki Luke, és talán a vita itt véget is érne, ha nem szólal meg egy földöntúli hang.

– Ezt nem tudhatod – jelenik meg Ben Kenobi szelleme Yoda mellett. – Még Yoda sem láthatja a sorsukat.

Luke-ot ez nem győzi meg. Biztos afelől, hogy segíthet Hanéknak, mert már érzi az Erőt. Azonban Ben figyelmezteti: irányítani még nem tudod, és éppen ezért, veszélyes időszak ez, ha megérinti a Sötét Oldal.

– Igen-igen, hallgass Obi-Wanra – szól közbe Yoda, majd emlékezteti tanítványát, hogyan járt a barlangban.

– De azóta sokat tanultam – veti ellen Luke, aztán folytatja a hajó felkészítését. Közben olyan ígéreteket tesz, amiről talán ő is tudja, hogy nem sok esély van betartani: – Yoda mester, ígérem, visszatérek és befejezem, amit elkezdtem, a szavamat adom.

– Téged akar az Uralkodó, ezért kell a barátaidnak szenvednie – próbálkozik még Ben.

– Ezért kell odamennem.

– Luke, nem akarlak ugyanúgy elveszteni az Uralkodó miatt, ahogy elvesztettem Vadert.

– Nem fogsz – jelenti ki túlságosan is magabiztosan az ifjú.

– Útjukat kell állni, ezen múlik minden. Csak egy jól kiképzett Jedi lovag győzheti le Vadert és az Uralkodót – magyarázza Yoda, nem is olyan szolidan jelezve Luke-nak azt, hogy ő még nem áll készen erre a megpróbáltatásra. – Ha most véget vetsz a képzésednek, ha a könnyebb és simább utat választod, ahogy Vader tette, akkor a gonoszé leszel.

Ben ekkor türelemre inti Luke-ot, ám abból éppen a türelmetlenség bújik elő.

– És áldozzam fel Hant és Leiát?

– Ha tiszteled, amiért harcolnak, igen – e szavak talán bölcsek, nem éppen azok, amikkel Yoda maradásra bírhatta volna Luke-ot. Sőt, talán még inkább meggyőzte arról, hogy mennie kell.

Ekkor Ben végső érvéként felhozza, hogy ha Luke szembeszáll Vaderrel, egyedül lesz, ő nem tud közbeavatkozni. Luke – Yoda legnagyobb meglepetésére – megérti halott mestere szavait. Vet egy utolsó, szomorú pillantást a Jedi Tanács utolsó két tagjára, majd utasítja az időközben elhelyezkedett R2-t, hogy indítsa az energiakonvertereket. Az X-szárnyú motorja morajlani kezd, a hajtóművek beindulnak.

– Luke! Ne engedj a gyűlöletnek, az visz a Sötét Oldalra – látja el Ben egy utolsó tanáccsal tanítványát, mintha tudná, mi következik.

– Vader erős. Ne feledd, amit tanultál. Az megmenthet – okítja a végsőkig Yoda.

– Úgy lesz, és visszatérek. Ígérem – búcsúzik Luke, s meg sem várva a kabintető lezáródását, felemeli Dagobah mocsaraiból az X-szárnyút.

Ben alakja eltűnik, miközben Yoda szomorúan sóhajt, s néz fel az emelkedő gépre.

– Megmondtam, nyughatatlan. Most még rosszabb a helyzet.

– Ez a fiú az utolsó reményünk – csendül Ben hangja.

– Nem, van még más is – mondja Yoda sokat sejtetően, miközben az X-szárnyú kilő az űr felé. Pár másodperccel később már a csillagokat szelve távolodik a Dagobah-tól, a sötét, bizonytalan jövő felé.

 

Fejezet vége

------------------------------------------------------------------------------------------------

Yoda és Ben számára ez lehet az elmúlt évtizedek legemberpróbálóbb feladata. A szemük előtt játszódik le az, ami lejátszódott Anakinnal is. Obi-Wan első tanítványa kétszer rohant el egy látomást üldözve, és mindkétszer a Sötét Oldalhoz nyúlt – másodszorra ott is ragadt. Most ugyanez történik Luke-kal. Látta a szeretteit szenvedni a jövőben, és azt sem tudva, miért történik az vagy mi lesz a végkimenetele a dolognak, rohan a vesztébe.

És mindeközben egyikük sem tudná kinyögni, hogy Vader az apja, pedig lehet, hogy azzal maradásra bírnák – persze ki tudja, de az a sokk, a felgyülemlő kérdések és esetleg Anakin sorsának ecsetelése megváltoztathatná Luke véleményét. Pedig szerintem Ben már gyanítja, hogy ha Lule szembekerül Vaderrel, az igazság kipattan.

Az viszont nagyon tetszik, hogy amikor már egyértelműen nem marad Luke a hátsóján, gyorsan mindketten bedobnak egy-egy utolsó tanácsot.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

 

Fejezet vége

------------------------------------------------------------------------------------------------

Yoda és Ben számára ez lehet az elmúlt évtizedek legemberpróbálóbb feladata. A szemük előtt játszódik le az, ami lejátszódott Anakinnal is. Obi-Wan első tanítványa kétszer rohant el egy látomást üldözve, és mindkétszer a Sötét Oldalhoz nyúlt – másodszorra ott is ragadt. Most ugyanez történik Luke-kal. Látta a szeretteit szenvedni a jövőben, és azt sem tudva, miért történik az vagy mi lesz a végkimenetele a dolognak, rohan a vesztébe.

És mindeközben egyikük sem tudná kinyögni, hogy Vader az apja, pedig lehet, hogy azzal maradásra bírnák – persze ki tudja, de az a sokk, a felgyülemlő kérdések és esetleg Anakin sorsának ecsetelése megváltoztathatná Luke véleményét. Pedig szerintem Ben már gyanítja, hogy ha Lule szembekerül Vaderrel, az igazság kipattan.

Az viszont nagyon tetszik, hogy amikor már egyértelműen nem marad Luke a hátsóján, gyorsan mindketten bedobnak egy-egy utolsó tanácsot.

Nagyon rendjén van ez a meglátás. A Jedik túl gyávák voltak itt, hogy bevallják az igazságot Luke-nak. Látszik, hogy ezekkel a családi dolgokkal nem boldogulnak. Yoda pedig nem tud szakítani a régi hagyományokkal. Egyszer már átállt egy Jedi mert a szerettei feláldozását tanácsolta neki (tudom, ez a Jedik útja), igazán okulhatna ebből, és előrukkolhatna valami újjal, főleg, mivel most is egy Skywalkerről van szó.

 

Tényleg nem tudok mást mondani, mint hogy igencsak problémás a Jedi számára a helyzet, és nem igazán tudják kezelni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Embertpróbálóbb? Nekem bicskanyitogatónak tűnik inkább.

Mit csinálhattak volna amúgy, a szellem meg a kivénhedt mester? Yoda bedobhatta volna z Erőt, persze, de azzal csak egy fölösleges harcot provokált volna amiből aztán még biztosabb, hogy nem egy régi elveket követő ifjú Jedi lett volna a végeredmény. Nekem úgy tűnik, hogy ezek ketten tehetetlenek, miközben Luke önállósítja magát és a tanácsaik helyett inkább a megérzéseire hallgat.

És persze, igaza van Yodának, ha Luke át talál állni a Sötét Oldalra, akkor vessük csak ki Leiára a hálót. Úgyis olyan hatékonyan megvédték már egyszer az apjától, hogy kis híján belehalt. :roll:

 

A karakterektől függetlenül: ez egy olyan jelenet, ami hatalmas többletet kapott a prequel (és főleg az Ep3 közepe) által. És újraértelmezi a nemrég látott Vader-Luke jelenetet is, Luke tényleg szó szerint abban a helyzetben van mint az apja volt, és ugyanígy a szerettei megmentését választja az üres elvek helyett. Luke egyet csinál, amit Anakin nem: megígéri, hogy visszajön. (Komolyan is mondja.) Ezzel szemben az Ep3-ban van egy szép búcsúzási jelenet amikor Kenobi elindul az Utapaura. Nagyon szép filmszerkesztési ellenpontozás. "Mennyire egységes a hat film együtt?" ENNYIRE.

 

Még egy jelenet amivel kontrasztban áll. "It was said that you'd destroy the Sith, not join them!" Luke viszont nem úgy éli meg, hogy a Jedik visszafognák. Nem gyűlölettel reagál. Az nincs benne. És ez azt hiszem a legélesebb különbség a két Skywalker között. Anakin nem a látomása miatt bukott el és nem azért, mert Kenobiék rosszul tanították volna. Még csak nem is Palpatine hatására, ő csak katalizátor volt. Anakinban volt egy olyan szintű gyűlölet, aminek addig csak a jéghegycsúcsát láttuk a taszken táborban. Luke eddigre már tömeggyilkos (van valami hivatalos szám, hogy hányan voltak az első Halálcsillagon?) de mégis mások a motivációi és az apjáva ellentétben ő a Jedik útján AKAR maradni.

Respekt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az viszont nagyon tetszik, hogy amikor már egyértelműen nem marad Luke a hátsóján, gyorsan mindketten bedobnak egy-egy utolsó tanácsot.

Ez az, ami nekem is tetszik, és erről a jó szokásukról később sem szoknak le. Ha Luke-ot nem sikerül az általuk helyesnek gondolt irányban tartani, legalább a mindent megteszek a cél érdekében, de csak ami belefér alapon a végsőkig igyekeznek őt óvni a sötét oldal ármányaitól, ha többel nem, minimum jó tanáccsal. Ezekben a pillanatokban tudnak igazán Jedik lenni.

Krande fejtegetése Anakin és Luke közötti különbségről nagyon tetszik :clap: Annyit hozzátennék, hogy Luke-nak megvolt az előnye annyiban, hogy hiányzott az életéből a Palpatine általi befolyásoltság és a Jedi Rend utasítgatása. Utóbbit illetően azért van fejlődés a múlthoz képest: a lenti jelenetben Yoda és Ben sokkal inkább észérvekkel igyekeznek meggyőzni Luke-ot, semmint felülről utasítják a tanulás befejezésére.

Igaz, hogy nem jönnek elő Vader valódi személyiségével - erről már többször beszélünk -, de abban legalább nem hazudnak, hogy még Yoda sem látja Luke barátainak sorsát. Ezt kihangsúlyozzák, bár hasztalanul, pedig egy nagyon fontos lecke, főleg Skywalkerek esetében.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem kész szerencse, hogy Luke csak pár hétig volt kiképzés alatt mert így nem tudták olyanra nevelni mint a régi Jedik. Egyébként nem is értem miért várták el Luke -tól azt amit. Valószínűleg 100% -ig biztosak voltak benne, hogy Anakin nem fog visszatérni. Obi a túlvilágról azért kicsit többet is láthatott volnaa jövőből...

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Krande fejtegetése Anakin és Luke közötti különbségről nagyon tetszik :clap: Annyit hozzátennék, hogy Luke-nak megvolt az előnye annyiban, hogy hiányzott az életéből a Palpatine általi befolyásoltság és a Jedi Rend utasítgatása. Utóbbit illetően azért van fejlődés a múlthoz képest: a lenti jelenetben Yoda és Ben sokkal inkább észérvekkel igyekeznek meggyőzni Luke-ot, semmint felülről utasítják a tanulás befejezésére.

Szerintem is nagyszerű Krande fejtegetése, ehhez már nincs mit hozzáfűzni.

A tiédhez viszont azt hozzátenném, hogy az észérv használata szerintem itt inkább kényszerűség, semmint jellemfejlődés. Régen utasíthattak, hiszen a Jedi Rend hierarchiában működött. A Rend bukásával ez az alá-fölérendeltség megszűnt, így aligha tudnák utasítani Luke-ot, mert hát, milyen alapon? Pláne, hogy az egyik már fizikai értelemben halott. :)

Mondjuk Yoda azért a Tanács székében ülve sem volt az az utasítgatós fajta, az inkább Windu sajátossága volt. Meg Obi-Wané, amíg Anakin mestere volt.

 

Szerintem kész szerencse, hogy Luke csak pár hétig volt kiképzés alatt mert így nem tudták olyanra nevelni mint a régi Jedik. Egyébként nem is értem miért várták el Luke -tól azt amit. Valószínűleg 100% -ig biztosak voltak benne, hogy Anakin nem fog visszatérni. Obi a túlvilágról azért kicsit többet is láthatott volnaa jövőből...

Lehet, hogy többet látott a jövőből, csak ő sem tudja, hogy a számtalan lehetőségből melyik valósul meg. :) Viszont szerintem Luke-ot már lehetetlenség lett volna olyanná formálni, mint a régi Jedik. Talán tényleg csak akkor, ha Ben nem passzolja le őt Owenéknek.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nagyon rendjén van ez a meglátás. A Jedik túl gyávák voltak itt, hogy bevallják az igazságot Luke-nak. Látszik, hogy ezekkel a családi dolgokkal nem boldogulnak. Yoda pedig nem tud szakítani a régi hagyományokkal. Egyszer már átállt egy Jedi mert a szerettei feláldozását tanácsolta neki (tudom, ez a Jedik útja), igazán okulhatna ebből, és előrukkolhatna valami újjal, főleg, mivel most is egy Skywalkerről van szó.

 

Tényleg nem tudok mást mondani, mint hogy igencsak problémás a Jedi számára a helyzet, és nem igazán tudják kezelni.

Én is ebben látom a problémát. Nem mondták el a teljes igazságot, pedig itt lett volna rá a lehetőség. Ha attól féltek, hogy emiatt Luke átáll, akkor nagyon nem ismerték sem magát a fiút, sem annak hátterét, hogy Anakin miért állt át - csupa olyan dologért, ami Luke-nál nem játszik. Viszont felkészíthették volna lelkileg a találkozásra, az összecsapásra, ami előnyhöz juttatta volna, és nem lett volna annyira kiszolgáltatott érzelmileg, amikor megtudja.

 

 

Embertpróbálóbb? Nekem bicskanyitogatónak tűnik inkább.

Mit csinálhattak volna amúgy, a szellem meg a kivénhedt mester? Yoda bedobhatta volna z Erőt, persze, de azzal csak egy fölösleges harcot provokált volna amiből aztán még biztosabb, hogy nem egy régi elveket követő ifjú Jedi lett volna a végeredmény. Nekem úgy tűnik, hogy ezek ketten tehetetlenek, miközben Luke önállósítja magát és a tanácsaik helyett inkább a megérzéseire hallgat.

És persze, igaza van Yodának, ha Luke át talál állni a Sötét Oldalra, akkor vessük csak ki Leiára a hálót. Úgyis olyan hatékonyan megvédték már egyszer az apjától, hogy kis híján belehalt. :roll:

 

A karakterektől függetlenül: ez egy olyan jelenet, ami hatalmas többletet kapott a prequel (és főleg az Ep3 közepe) által. És újraértelmezi a nemrég látott Vader-Luke jelenetet is, Luke tényleg szó szerint abban a helyzetben van mint az apja volt, és ugyanígy a szerettei megmentését választja az üres elvek helyett. Luke egyet csinál, amit Anakin nem: megígéri, hogy visszajön. (Komolyan is mondja.) Ezzel szemben az Ep3-ban van egy szép búcsúzási jelenet amikor Kenobi elindul az Utapaura. Nagyon szép filmszerkesztési ellenpontozás. "Mennyire egységes a hat film együtt?" ENNYIRE.

 

Még egy jelenet amivel kontrasztban áll. "It was said that you'd destroy the Sith, not join them!" Luke viszont nem úgy éli meg, hogy a Jedik visszafognák. Nem gyűlölettel reagál. Az nincs benne. És ez azt hiszem a legélesebb különbség a két Skywalker között. Anakin nem a látomása miatt bukott el és nem azért, mert Kenobiék rosszul tanították volna. Még csak nem is Palpatine hatására, ő csak katalizátor volt. Anakinban volt egy olyan szintű gyűlölet, aminek addig csak a jéghegycsúcsát láttuk a taszken táborban. Luke eddigre már tömeggyilkos (van valami hivatalos szám, hogy hányan voltak az első Halálcsillagon?) de mégis mások a motivációi és az apjáva ellentétben ő a Jedik útján AKAR maradni.

Respekt.

Az biztos, hogy az számít a legtöbbet, hogy Jedi akart maradni. :) Egyébként az egész írásoddal egyetértek. :)

 

 

Annyit hozzátennék, hogy Luke-nak megvolt az előnye annyiban, hogy hiányzott az életéből a Palpatine általi befolyásoltság és a Jedi Rend utasítgatása.

Ez elég nagy előny véleményem szerint. Nem akarom Luke érdemeit kisebbíteni, de végig sokkal könnyebb helyzetben van, mint az apja volt, nincs hátrányos helyzetű gyerekkora (azért a párologtatófarm semmi a rabszolgasághoz képest), tisztán látja az erőviszonyokat, hogy melyik oldal (lázadók, Birodalom) mit képvisel, plusz, amiket írtál is.

 

 

Szerintem kész szerencse, hogy Luke csak pár hétig volt kiképzés alatt mert így nem tudták olyanra nevelni mint a régi Jedik. Egyébként nem is értem miért várták el Luke -tól azt amit. Valószínűleg 100% -ig biztosak voltak benne, hogy Anakin nem fog visszatérni. Obi a túlvilágról azért kicsit többet is láthatott volnaa jövőből...

Luke az élő példa arra, hogy a szeretet nem feltétlenül jelent gyengeséget. Ebből a szempontból tényleg jó, hogy csak egy gyorstalpalón vett részt, és a Jedi ideológia elsajátítása mellett nem találkozott a mindennapok rutinjával, ahogy a Rendben mentek a dolgok. Bár kétlem, hogy ő bárhogyan is áttért volna a Sötét Oldalra.
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

The Empire Strikes Back

Chapter 37: Leia’s Concerns

Time: 1:22:21-1:24:28

 

Tartalom

 

Cloud City méltóságteljesen lebeg Bespin kék egén a felhők között, mellette szinte eltörpül a tibana-gázlelő üzem. A város tornyai között egy ikerpod felhőjáró suhan, békésebben, mint Leia, aki épp elfordul az ablak elől, amikor a repülőgép elsuhan lakosztálya előtt.

– A hajó hamarosan készen áll – lép be Han a szobába, megzavarva Leia nyugtalan járkálását. – Még két-három apróság, és jobb lesz, mint újkorában.

– Minél előbb, annál jobb – csap le Hanra Leia. – Valami nincs itt rendjén. Senki sem látott vagy hallott 3PO felől. Már túl régóta eltűnt.

Han arcán megjelenik a „már megint kezdi” grimasz, majd mintegy megnyugtatásként megcsókolja Leia homlokát.

– Nyugi, szólok Landónak, ő majd előkeríti.

– Csakhogy én nem bízom Landóban – ül le Leia, hangjában teljes meggyőződéssel.

– Bízni nem bízom benne én sem, de a barátom – feleli erre Han. – Különben is, hamarosan lelépünk innen.

– Aztán te is lelépsz, nem igaz? – veti a szemére a nő. Han lesüti a tekintetét, majd zavart, bűnbánó pillantással néz fel Leiára.

Eközben valahol a város egyik rejtett zugában, ahová jó érzésű ember valószínűleg sohasem teszi be a lábát, legfeljebb telitöltött sugárvetővel, Chewie megleli C-3PO-t. Vagy legalábbis azt, ami maradt belőle, s amit éppen igyekeznek a várost üzemeltető ugnaughtok beolvasztani. A protokoll droid maradványai ugyanis a hulladékgyűjtőben kötöttek ki.

Chewie megpróbálja összegyűjteni 3PO maradványait, ám ezt nehezíti, hogy az apró rusnyaságot nem félve a wookiee haragjától, labdázni kezdenek a droid élettelen fejével. Chewbacca csak kínkeservesen haragos morgások közepette tudja elorozni tőlük a fejet, aztán szalad is vissza a roncsokkal Hanékhoz.

Egy ládában teszi le a kimúlt droidot a lakosztály asztalára, Han és Leia kérdő pillantásainak kereszttüzében.

– Mi történt? – kérdi Leia döbbenten.

Chewie morog valamit, mire Han meglepetten visszakérdez: hogy hol? A hulladékgyűjtőben? – ismétli bőszen Chewie szavait.

– Micsoda felfordulás. Chewie, gondolod, hogy helyre tudod hozni? – kérdi Leia, mire a wookiee sokatmondóan széttárja hatalmas mancsait, mindegyikbe 3PO egy-egy alkatrészét tartva.

– Landónak van embere, aki össze tudja rakni – veti közbe Han.

– Kösz, nem – vágja rá maró gúnnyal Leia, ám ekkor, mint az emlegetett szamár, a kapucsöngő halk csengésével kísérve betoppan Lando.

– Bocsánat, megzavartam valamit? – néz körbe az aggodalom legcsekélyebb látszata nélkül. Miután Leia „megnyugtatja”, hogy semmit sem zavart meg, elővillantja kincstári mosolyát. – Maga meseszép. Itt van a helye, a felhők között.

Míg a nő megköszöni a bókot, Han a szemét forgatva temeti az arcát a tenyerébe. Talán azért, mert már cikinek érzi Lando nyomulását, talán azért, hogy megakadályozza, hogy visszaszóljon neki valami ízeset.

– Meghívhatom egy italra? – nyújtja a kezét Lando Leia felé. – Persze a barátaival együtt.

Chewie, mintha 3PO már nem is számítana, felpattan, és Han sem követi kisebb lelkesedéssel barátját. Igaz, ő inkább azért siet, hogy Lando és Leia közé álljon. Az igyekezete szükségtelen, mert Lando észrevette a droid maradványait.

– Valami baj van a droiddal? – kérdi, úgy nézve a maradványokra, mintha egy rémálom elevenedett volna meg a szemei előtt.

– Nem, semmi baja. Miért? – kérdi Han, adva az ostobát, majd a belé karoló Leiával és Chewie-val a nyomában kimegy az apartmanból.

Lando vet egy utolsó, rosszat sejtő pillantást a ládában heverő C-3PO-ra, majd követi a társaságot.

 

Fejezet vége

------------------------------------------------------------------------------------------------

Rövid, ám de velős fejezet, amiben szerintem Leia viszi a prímet. Minden kis mozdulata jelzi, hogy egyrészt, baromira rossz előérzete van Cloud City-vel kapcsolatban, másrészt, mennyire nem bírja Landót. Kedvencem, hogy amikor a simlis kormányzó betoppan, Leia összehúzza a ruháját, mintha csak egy extra védőréteget akarna közé és Lando közé állítani.

Han itt igencsak érdekesen viselkedik. Állítása szerint egy hangyányit sem bízik a barátjában (micsoda barátság lehet ez…), ennek ellenére szinte mindenbe bele akarja vonni. Majd Lando megkeresi 3PO-t, majd Lando összerakatja 3PO-t. Egyedül az udvarlást nem bízza rá. Meg a választ Leia kérdésére. Itt már érezhetőbben bensőségesebb a kapcsolatuk, mint az aszteroida mező előtt, és úgy tűnik, Leia már messzebbre is gondolt, hiszen egy igen komoly kérdést szegezett neki Hannak. Kár, hogy a választ nem hallhattuk, vagy legalábbis azt, amit az esetleges nem válasz eredményezett.

Még valami, azok a kis ugnaughtok milyen trógerek már? Csak úgy labdáznak szegény C-vel. Csoda, hogy Chewie nem verte agyon egyiket a másikkal. Az IG-droid is jópofa a háttérben.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Han féltékeny! Ezt is megértük. :D Egyébként ahogy Lando ránéz a droidra és ott a zene már előrevetíti, hogy itt bajok lesznek. Nagyon hangulatos a kohós jelenet is az ugnautokkal. :D Vajon C3PO tudja, hogy csubi mentette meg az "életét"?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nagyon jó látni hosszú idő után egy igazán civilizált világot. Ebben a jelenetben Felhőváros sok tekintetben Coruscant kistesójának tűnik, amelyet a felújított változatok csak tovább hangsúlyoztak.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nekem meg a "Coruscant kistesója" szöveg tetszik :)

Leia előérzeteit az egyszeri néző mennyire osztja? Mert amikor láttam a jelenetet először, már tudtam mi lesz a vége. Csoda, hogy nem halljuk tőle az SW egyik ismétlődő szófordulatát.

És az "itt a helye a felhők közt" de szép, de szép! Van még egy Skywalker. Utólag nézve teljesen egyértelmű, hogy Luke testvére.

(Kíváncsi vagyok, mit gondolna róla aki a filmeket 1 2 4 5 6 3 sorrendben nézné...)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Leia itt, Felhővárosban a legszebb ebben a filmben, szóval Lando bókja teljesen helyénvaló, a gond csak az ,hogy üres frázisnak hat egy olyan ember szájából, akiről lerí, hogy gyakran bókol a nőknek. :)

Vicces, hogy Han féltékeny, pedig semmi oka nincs rá, láthatja, hogy Leia nem találja szimpatikusnak Lando-t, nem is bízik meg benne. Dzséjt jól írja, hogy a nő minden egyes megnyilvánulása jelzi, mennyire nem érzi magát komfortosan itt. Amikor kedélyesen belekarol Lando-ba, csak Han bosszantására teszi. Lehetne mondani, hogy hallgatnia kellett volna a baljós megérzéseire, de az az igazság, hogy nagyon más választásuk, mint maradni és igénybe venni Lando segítségét, nem volt.

No és mindig szegény Thripio-val történik valami. :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Vagy mindkettő.

 

Han szerintem a saját nézőpontjából okkal féltékeny, oké hogy Leia látványosan nem bízik a házigazdában, de (talán pont Lando jelenléte emlékezteti rá?) eddig ő sem volt az a kifejezetten megbízható fajta.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.