Ugrás a kommentre

Midichlorianok


Ody Mandrell

Ajánlott hozzászólás

Az első epizód egyik sarkalatos pontjáról még nem is értekeztünk. Amikor Qui-Gon a midikről mesél Anakinnak, óhatatlanul is eszünkbe jut Obi-Wan meséje az Erőről. Nyilván van párhuzam a két eszmefuttatás között, de mégis sikerült úgy megoldani a dolgot, hogy az EPIV -ben hallottak kiegészítése tudjon lenni a midi história. Nekem nagyon tetszett ez a szál! Kíváncsi vagyok nektek is bejött-e ennyire. :) Tudom, hogy volt már erről szó a különböző topikokban, de itt most csak erre lehet fókuszálni és az álláspontokat megvitatni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ha tudományosan akarjuk megközelíteni a dolgot akkor jól jött a magyarázat, de ha a misztikumnál maradnánk akkor illúzióromboló. A nagy többség az utóbbi véleményen van. Engem annyira nem hatott meg, hogy beszélnek a midicloriánokról.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ha tudományosan akarjuk megközelíteni a dolgot akkor jól jött a magyarázat, de ha a misztikumnál maradnánk akkor illúzióromboló. A nagy többség az utóbbi véleményen van. Engem annyira nem hatott meg, hogy beszélnek a midicloriánokról.

Valóban tudva lévő lett hogyan kapcsolódnak az Erőhöz a Jedik, de ennyi. Maga a misztikus energia továbbra is csak egy ködbe burkolózó valami maradt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Most felteszem a nagy kérdést :) : a jedik szimbiózisban élnek a midichlorianokkal, amik segítségével úgymond kapcsolatot teremtenek az Erővel. És akkor mi a helyzet az Ysalamirikkel? Anti midichlorianok keringenek bennük? Plusz gondoljatok bele, ha ez a képesség egy sokkal intelligensebb lénynél lép színre.

Ha jól tudom Zahn hamarabb kitalálta az ysalamiriket, mint ahogy az ep1-et megcsinálták. Kiváncsi lettem volna arra, ha a filmekbe ezt is beleszövik. Ha mondjuk Dookuék Ysalamirivel ellátott Magna Guardokat gyártottak volna, az elég érdekes fejleményeket idézett volna elő.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem ettől nem dőlt romba a misztikum, sőt kifejezetten magyarázattal szolgál az ep4-5-6 egyik nagy kérdésére. Hogy a túróba lehet valakiből Jedi? Mindenki azzá válhat, vagy csak a különlegesek? Az Erő ott van minden élőben, szóval akkor elméletben mindenkiből Jedi lehetne faragni, de akkor mi a túróra várt Ben és Yoda 19 évet? Nos, az ep1-ből kiderül, bár mindenkiben ott az Erő, de nem tud mindenki ráhangolódni annyira, hogy hatással legyen rá, mivel nincs elég zajongó midi-chlorian benne. Szóval, magyarázat lett egy igen jelentős kérdésre, és ennek én már örültem.

Aztán, sokak szerint rombolja a misztikumot. Szvsz ez nem így van, hiszen arról, hogy mi az Erő, szó nincsen. Azt még mindig nem tudjuk, hogy micsoda, csak annyi derült ki, hogy hogyan léphetnek vele kapcsolatba az élőlények úgy, hogy befolyással legyenek rá (azt csak zárójelben jegyzem meg, hogy sokan, akik nem fogadják el a midiket, mert tudományosak, elvetik a Jedik ep1-2-3-ban szerzett képességeit, mert túl valótlanok...). Ráadásul szvsz a midik is elég misztikusak, hiszen sejtekben élő lények, ráadásul nem is akármennyien vannak. Mégis mik ezek, hogyan kerültek oda, hogyan hallhatják őket, ha sokan vannak, ők hogyan teremtenek kapcsolatot az Erővel? Tessék, egy kérdés kilőve a midik behozatalával, de kaptunk helyette legalább négy újat.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Most felteszem a nagy kérdést :) : a jedik szimbiózisban élnek a midichlorianokkal, amik segítségével úgymond kapcsolatot teremtenek az Erővel. És akkor mi a helyzet az Ysalamirikkel? Anti midichlorianok keringenek bennük? Plusz gondoljatok bele, ha ez a képesség egy sokkal intelligensebb lénynél lép színre.

Ha jól tudom Zahn hamarabb kitalálta az ysalamiriket, mint ahogy az ep1-et megcsinálták. Kiváncsi lettem volna arra, ha a filmekbe ezt is beleszövik. Ha mondjuk Dookuék Ysalamirivel ellátott Magna Guardokat gyártottak volna, az elég érdekes fejleményeket idézett volna elő.

Ahogy Ody is mondta, ez csak EU, nem része a filmeknek, szóval ha az ep1 idején vagy után találta volna ki Zahn, akkor sem lettek volna benne a filmben. Amúgy a válasz a kérdésedre: valószínűleg nem a midi-chlorianokat tűntetik el, csak egyszerűen "elnémítják" őket. Ott vannak, nincs velük semmi, csak a "gazdájuk" nem hallja, ha egy ysi közelébe kerül.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Így van! Ha ezek a mikroszkopikus lények ennyire jól tudnak kommunikálni az Erővel, akkor ott még bőven van érdekesség amit esetleg megtudhatnánk róluk. De semmi. Kaptunk egy tényt és ennyi.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Leon, ez így nem teljesen igaz, hogy csak intelligensebb lényeknél jelentkezik a dolog, mert a Myrkren, ahol az Ysalamirik is élnek, kialakult egy másik faj, a Vornskr, akik az Erő segítségével vadásznak. Nyilván ezért alakult ki az Ysalamiriknél az evolució során hogy ilyen módon védekezzenek a Vorskrektől... (Kiváncsi vagyok, hogy hogyan kell ezt kimondani :))

Meg ha már EU. Akkor nem hiszem, hogy az Ysalamiri lenne a legfőbb rejtély az Erő kapcsán, hanem az, hogyha Qui-Gon azt mondta, hogy "Midichlorianok nélkül nem lenne élet...", akkor a Yuuzhan Vongok szervezetében ez miért nem található meg? Bár, ha az Ysalamiri képes leblokkolni az Erőt, akkor nem lehet olyan nagy cucc sem a Vongoknál a midichloriánok teljes hiánya...

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Meg ha már EU. Akkor nem hiszem, hogy az Ysalamiri lenne a legfőbb rejtély az Erő kapcsán, hanem az, hogyha Qui-Gon azt mondta, hogy "Midichlorianok nélkül nem lenne élet...", akkor a Yuuzhan Vongok szervezetében ez miért nem található meg? Bár, ha az Ysalamiri képes leblokkolni az Erőt, akkor nem lehet olyan nagy cucc sem a Vongoknál a midichloriánok teljes hiánya...

Egyszerű, a yuuzhan vongok egy minden ízében Star Wars idegen faj, aminek semmi keresnivalója sem lenne ebben az univerzumban, azaz az EU legnagyobb balfogása. Eleve, már az ep4-ben tisztázták, hogy az Erő mindent áthat, erre megteremtették ezeket a valamiket, szóval már alapból ellentomdtak minden SW-nek... pocsék ötlet volt.

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem minden élőlényben van Midichlorian, ám a Jedik vérében koncentráltabban fordulnak elő.

 

 

 

Ezt én is valószínűnek tartom. Anankin vére pedig ugye minden eddig ismert koncentráció értékét meghaladja. Érdekes ez a koncentráció dolog. Akkor elvileg minél magasabb, annál erősebb az illető? Meg ha mondjuk valakinek kissebb mennyiségű mch kering a vérében, de azt teljesen "uralja" úgymond, akkor le tud győzni egy olyan valakit (képzéstől eltekintve), akinek több az értéke, de nem uralja azt teljes mértékben?

És vajon ez az érték gátat szabhat az Erő felhasználási módjainak? Gondolok itt a sithek elektromos villámszórására, de például az ep2 könyv változatában azt írják, hogy az Anakin-Dooku párharc során Anakin erőfalat "épít" a gróf köré és így korlátozza őt a mozgásban.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem egy meghatározott koncentráció alatt nem számottevő a mch -k hatása. Így ezzel abban az esetben nem is kell foglalkozni. A Jedi képességek prezentálásra alkalmas szint elérése esetén célszerű mennyiségi vizsgálatot végezni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Akkor elvileg minél magasabb, annál erősebb az illető?

[...]

És vajon ez az érték gátat szabhat az Erő felhasználási módjainak?

Szerintem mindkettő igen. Ha valakiben kevés a midi, azt ugye nem is képzik Jedinek. Gondolom azért, mert egyszerűen nem lenne képes annyira uralni az Erőt, amennyire egy Jedinek kell.

A másodikra meg azért gondolom így, mert pl. Obi-Wan és Windu csak karddal tudták hárítani Sidious villámait, viszont Yoda képes volt a puszta kezével nem csak eltéríteni, de el is nyelni. Bár ez éppen az elsőből fakad. De pl. Vader képes úgy tárgyakat mozgatni - egyszerre többet is - hogy rájuk sem néz és még harcol is közben, míg az összes többi Jedi még a kezével is kénytelen "rámutatni" a mozgatni kívánt tárgyra (hasonlóra Luke is képes volt).

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

És akkor mi a helyzet az Ysalamirikkel?

Nekem tetszett a Thrawn-trilógia, de speciel ez az Ysalamiri-ötlet nem. Jó, én 2005-ben olvastam, vagyis már tudtam a midichloiánokról, Ben Erővel kapcsolatos magyarázatáról meg pláne, és ez azokkal teljes mértékben idegen megközelítést vet fel. Szerintem jó, hogy ezt a vonalat a prequel filmek egyszerűen elfelejtették.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem ettől nem dőlt romba a misztikum, sőt kifejezetten magyarázattal szolgál az ep4-5-6 egyik nagy kérdésére. Hogy a túróba lehet valakiből Jedi? Mindenki azzá válhat, vagy csak a különlegesek? Az Erő ott van minden élőben, szóval akkor elméletben mindenkiből Jedi lehetne faragni, de akkor mi a túróra várt Ben és Yoda 19 évet? Nos, az ep1-ből kiderül, bár mindenkiben ott az Erő, de nem tud mindenki ráhangolódni annyira, hogy hatással legyen rá, mivel nincs elég zajongó midi-chlorian benne. Szóval, magyarázat lett egy igen jelentős kérdésre, és ennek én már örültem.

Aztán, sokak szerint rombolja a misztikumot. Szvsz ez nem így van, hiszen arról, hogy mi az Erő, szó nincsen. Azt még mindig nem tudjuk, hogy micsoda, csak annyi derült ki, hogy hogyan léphetnek vele kapcsolatba az élőlények úgy, hogy befolyással legyenek rá (azt csak zárójelben jegyzem meg, hogy sokan, akik nem fogadják el a midiket, mert tudományosak, elvetik a Jedik ep1-2-3-ban szerzett képességeit, mert túl valótlanok...). Ráadásul szvsz a midik is elég misztikusak, hiszen sejtekben élő lények, ráadásul nem is akármennyien vannak. Mégis mik ezek, hogyan kerültek oda, hogyan hallhatják őket, ha sokan vannak, ők hogyan teremtenek kapcsolatot az Erővel? Tessék, egy kérdés kilőve a midik behozatalával, de kaptunk helyette legalább négy újat.

Nekem is ez a véleményem.

Valósznűleg azért nem boncolgatta az Ep1-2-3 jobban ezt a témát, mert az már tényleg a misztikum ellen hatott volna, amit nyilván Lucas sem akart. Az Erő és annak hatása az eseményekre az SW egyik kulcstémája, és a technikai dolgok mellett az egyik legnagyobb vonzereje. Részletekbe menő tudományos magyarázattal megölték volna az egészet. Így viszont megmaradt egy több síkon is értelmezhető és vizsgálható tényezőnek: egyrészről olyan, mint a gondviselés, mint valami isteni akarat, vezérli az élőlények cselekedeteit (hogy mennyire, azon lehet vitatkozni, és már vitatkoztunk is erről), védi a benne hívőket ("Az Erő legyen veled!") és segít elérni a céljaikat; másrészről pedig segítségével azok, akikben a midichloriánszám meghaladja a küszöbértéket, sokkal többre képesek, mint a többiek. Ennyi kellett, hogy tudjuk, miért mások a Jedik, mint a többiek. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nekem tetszik a Midi-chlorianos négy kérdés. Gondolom van már olyan EU ami ezt is kikezdte :)

Yuuzhan vongok, ysalamirik: EU. Ha akarom elfogadom, ha akarom nem. Az űrben hallható űrhajó-hangokat jobban elhiszem, mint hogy van olyan élőlény ami immunis az Erőre.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az űrben hallható űrhajó-hangokat jobban elhiszem, mint hogy van olyan élőlény ami immunis az Erőre.

OFF

Furcsa számomra, hogy a Star Wars esetében ez piszok sokszor előjön, pedig ha azt vesszük, a Firefly-t és a 2001 Space Odyssey-t (meg talán a folytatást, de abban mintha már lenne hang, úgy rémlik) leszámítva minden sci-fiben, ami az űrben játszódik, van hang az űrben. Star Trek, Aliens, Battlestar Galactica, Csillagkapu, stb... mind zajosak, de ezeknél soha sem akad fenn ezen senki. Csak az SW-nél. Fura. :)

ON

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

OFF

Furcsa számomra, hogy a Star Wars esetében ez piszok sokszor előjön, pedig ha azt vesszük, a Firefly-t és a 2001 Space Odyssey-t (meg talán a folytatást, de abban mintha már lenne hang, úgy rémlik) leszámítva minden sci-fiben, ami az űrben játszódik, van hang az űrben. Star Trek, Aliens, Battlestar Galactica, Csillagkapu, stb... mind zajosak, de ezeknél soha sem akad fenn ezen senki. Csak az SW-nél. Fura. :)

ON

OFF

Ez különösen azért érdekes, mert az SW még csak nem is igazi sci-fi, így felesleges rajta tudományos törvényeket számon kérni.

OFF

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egy gondolat a vongokhoz. Ismerték előtte őket a galaxisban a Jedik? Sajna keveset tudok róluk, de az a benyomásom az alapján is, amit tudok, hogy piszok messziről jöttek. A Jedik azt mondják, hogy midik nélkül nincs élet, mert csak ilyet tapasztaltak. Ami persze nem jelenti feltétlenül azt, hogy ez így van az ismert galaxison túl is. Szóval mindent lehet magyarázni, ha nagyon akarjuk :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Hát azért, látták a jövőt, a múltat, távoli világokat, tovatűnteket, több ezer éve léteznek és több millió faj lehetett már a tagjuk. Azért szerintem, egyet s mást tudhattak annyira, hogy bizonyosak legyenek felőle. Mert nehogy már egy komplett galaxisban nem fejlődött ki legalább egy olyan űrutazásra képes faj, ami távolról hasonlítana a vongokra.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én ezt úgy képzelem, hogy a midichlorianok minden élőlényben megvannak és a koncentráció sűrűsége a vérben határozza meg ki tud vele kapcsolatot létesíteni az Erővel.Aki tud abból lesznek a Jedik.Hanban is megvan de őbenne olyan kevés lehet, hogy nem is tud róla.Sőt szerintem van aki tudat alatt használja az Erőt csak nem tudja, hogy azt használja.Pl kinyúl egy pohárért és a kezébe repül.Mert gondolom nem minden ERő-érzékeny élőlényt találták meg a Jedik.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Sőt szerintem van aki tudat alatt használja az Erőt csak nem tudja, hogy azt használja.Pl kinyúl egy pohárért és a kezébe repül.Mert gondolom nem minden ERő-érzékeny élőlényt találták meg a Jedik.

Biztos nem, eleve, Qui-Gontól tudjuk, hogy csak a Köztársaságban keresgéltek, a Peremvidéken hány potenciális Jedi maradhatott. Meg ugye, ilyen tudat alatti használat volt az is, mikor Anakin a jövőbe látva gyors reflexeket kapott, vagy Leia emlékszik az anyjára, holott csak a születése idején találkoztak, illetve képes érzékelni Luke jelenlétét (bár ez utóbbi lehet, hogy az ikertestvér dolognak köszönhető).

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A vongok valaha egy másik galaxisban éltek és Erő-érzékenyek voltak. Viszont amikor elpusztították az anyabolygójukat az egyrészt egy világmagot indított el, amiből később a Zonama Sekot lett, másrészt pusztulásakor valamilyen módon megfosztotta a vongokat az Erőtől. Mikor a vongok leamortizálták a saját galaxisukat útnak indultak, hogy új otthont keressenek maguknak egy másik galaxisban. Így kerültek az SW galaxisába. (A pontos sztorit nem ismerem, csak az sw.hu és a Wookieepedia írásaiban olvastam ezeket.)

 

A midi-chlorian dolog szerintem is úgy van, ahogy Frenkie írta. Valahol láttam egy listát az ismert szereplők midi-chlorian szintjével. Ha jól emlékszem valami ilyen értékeket tartalmazott:

- Anakin/Vader: 20 000 feletti

- Yoda: 15-20 000 közötti

- Luke: 12-15 000 közötti

...

- Han: 1500 körüli...

A Jedik szintje azt hiszem valahol 5-6000 körül kezdődött...

Szerkesztve: - Gyoka Lamaro
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem a midik olyanok lehetnek, mint az ember vastagbelében élő bacik, amik vitaminokat állítanak elő. KIben több van, kiben kevesebb. Nem kell túllihegni a dolgot, valszeg Lucas azért nem fejtegette a további filmekben. Ennek a mondatnak olyan szerepe lehetett, mint a 4. részben Obi wan féle magyarázatnak, csak árnyalja az Erőröl alkotott képet.

 

OFF:

Mik azok a vongok? Első olvasatra elég sáska népségnek tűnik..........

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

OFF

Röviden a vongok, teljes nevükön yuuzhan vongok, egy másik galaxisból érkezett harcos faj, mely gyűlöli a technikai dolgokat, technológiájuk elsősorban "élő gépeken" alapul. A saját galaxisukat totálisan feldúlták és lakhatatlanná tették, ezért kényszerültek új otthont keresni egy másik galaxisban. Yavin után 25-től 29-ig meglehetősen nagy galibát okoznak a galaxisban. Elfoglalják az ismert galaxis kb 2/3-át. Az Új Köztársaságnak és az Új Jedi Rendnek épphogy csak sikerül legyőzni őket.

ON

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egy újabb jó kérdés jutott eszembe, erről még nem volt szó. Nevezetesen: Anakint a midichlorianok nemzették. Ez hogyan történhetett ? Mi alapján választották ki Shmit, hogy kihordja a "mch-ok gyermekét"? Egyáltalán, ez az egész hogy valósult meg?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Amennyire én el tudom képzelni, ismeretes, hogy az élőlények vérében ott vannak a midi-chlorianok, ők közvetlen kapcsolatban állnak az Erővel ugyebár. Na már most, alapesetben, az élőlény szaporodik, utóda születik, amelynek vérében szintén ott úszkálnak (repkednek? csücsülnek?) a midik, nyilvánvalóan átörökölt formában.

 

Azonban, néha - ahogy kedvenc orvosom mondaná - 10 milliárdból 1-szer a midichlorianok olyannyira otthon érzik magukat, hogy nemcsak az egyedet kötik össze az Erővel, (ahogy az minden esetben megtörténik), hanem szaporodni támad kedvük, és lévén egy testen osztozik a mintaegyeddel, így az utóduk, amely vélhetően a gazdatest születési törvényeinek megfelelően lép életre, ugyanúgy néz ki, mintha a szimbiózis másik tagja szaporodott volna (Shmi).

 

Hogy miért pont Shmi testében történt mindez? Szerintem nem volt oka. Anakin azért Kiválasztott, mert ez a jelenség rendkívül ritka, és mint ilyen, aránytalanul magas midichlorian szintű élőlényt hoz létre, ami a Jedik szempontjából nem elhanyagolandó. Hozzá lehet persze tenni, hogy Anakin midi-choliran szintje önmagában nem tette kiválasztottá a fiút: azért lett az, mert a Jedik hittek a próféciában, és kinevelték, amely így beteljesülhetett.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.