Ugrás a kommentre

SW könyvek


Darth Revan9

Ajánlott hozzászólás

Akik olvasták Kevin J. Anderson és Rebecca Moesta Ifjú Jedi lovagok sorozatát - Az Erő örökösei, Árnyékakadémia, Elhagyottak, Fénykardok, A legsötétebb lovag, Ostrom alatt - milyen találtátok ezeket a könyveket? Jacen és Jaina mennyire vannak főszerepben? Megüti ez a sorozat nagyjából a Jedi Akadémia szintjét? Fénykardpárbajok vannak benne?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

12 perccel korábban, Darth Revan9 írta:

Akik olvasták Kevin J. Anderson és Rebecca Moesta Ifjú Jedi lovagok sorozatát - Az Erő örökösei, Árnyékakadémia, Elhagyottak, Fénykardok, A legsötétebb lovag, Ostrom alatt - milyen találtátok ezeket a könyveket? Jacen és Jaina mennyire vannak főszerepben? Megüti ez a sorozat nagyjából a Jedi Akadémia szintjét? Fénykardpárbajok vannak benne?

Épp mostanában szándékoztam elkezdeni őket. Amint befejeztem Az új lázadást, bele is vágok, és megírom a véleményem. :)  

Amennyire tudom, teljes mértékben a Solo-ikrek vannak főszerepben ebben a sorozatban.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

20 perccel korábban, Darth Revan9 írta:

Akik olvasták Kevin J. Anderson és Rebecca Moesta Ifjú Jedi lovagok sorozatát - Az Erő örökösei, Árnyékakadémia, Elhagyottak, Fénykardok, A legsötétebb lovag, Ostrom alatt - milyen találtátok ezeket a könyveket? Jacen és Jaina mennyire vannak főszerepben? Megüti ez a sorozat nagyjából a Jedi Akadémia szintjét? Fénykardpárbajok vannak benne?

 

Azoknál könnyedebbek sokkal, abszolút ifjúsági jellegű sorozat, a YA-szintnél is fiatalabbakat célozza meg, de mondjuk egy SW Juniornál ezerszer komolyabban vehető. Az ikrek abszolút főszereplők, párbajok ahogy emlékszek talán jobban a itthon megjelentek közül inkább a vége felé vannak. 

Szerencsére (amennyire lehet) pont egy sztoriszál befejezésénél maradt abba a sorozat hazai kiadása, meg is lepődtem később hogy eredetileg sokkal hosszabb a széria.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

3 órával ezelőtt, caseyjones írta:

És színvonalát tekintve milyen? Mert az oké, hogy fiatalabbaknak íródott, de attól még lehet színvonalas.

Igazából nagyon-nagyon rég olvastam őket, akkor még kb. a célközönségbe tartoztam, vagy kicsivel felette, de akkor teljesen jól elvoltam velük. Árnyaltabb véleményhez újra kéne olvasnom őket.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

On 5/20/2017 at 2:53 PM , Bomarr said:

A Star Wars regényeknek továbbra is egy sajátossága, hogy legjobb esetben is egy közepesen jó ponyva szintjét tudják elérni.

Lehet, hogy én vagyok nagyon elfogult, mivelhogy nagyon rajongok a Star Wars irodalmi világáért, mindenesetre ezt az állítást túlzásnak vélem. Nyilván van nagyon sok regény a Legendákban, amelyek még egy közepesen jó ponyvaregény szintjét sem tudják elérni, ugyanakkor már a Legendák-érában is születtek tartalmas, minőségi művek. Mióta bevezették a Kánont, azóta többnyire csak minőségi könyvek kerülnek a piacra, néhány kivételtől (mint pl. a sokak által szidott Utóhatás-trilógia) eltekintve. 

 

Más franchise-ok rajongói szerintem örülnének, ha fele ilyen jó könyveket kapnának, lásd Alien-univerzum. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

On 6/11/2020 at 11:51 PM , Nute Gunray said:

Igen, Az álmok bolygója is fura volt.

Szerintem nem volt egyébként rossz regény, talán tényleg a fura jelző rá a legjobb. Más Star Wars-könyvekhez képest sokkal misztikusabb, fantasysabb volt. Illetve nem is volt egy egyszerű olvasmány; Luceno vagy Zahn sokkal érdekesebben ír le dolgokat.

Én 10-es skálán 5-öst adtam rá, vagyis annyit, mint a Yoda-regényre. Viszont a Yoda-regény inkább béna volt. Ha a kettő között választanom kéne, inkább Az álmok bolygóját mondanám, mert az nem volt gyenge eresztés, hanem olyan más volt, mellesleg a nyelvezete is keményebb falat volt, mint ahogy már korábban is taglaltam. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

On 6/11/2020 at 11:01 PM , Nute Gunray said:

Hm, akkor ez a legértékesebb SW-könyvem a polcomon. Nem gondoltam volna, hogy ennyiért vesztegetik már. 

Nekem egyébként többször is megfordult már a fejemben, hogy megválok tőle, de egyszerűen nincs hozzá szívem. Annyira szép kiadvány, ráadásul nagyon jól mutat a polcomon a másik The Clone Wars-könyvvel együtt. 

Majd ha esetleg súlyos anyagi csődbe jutok, lehet, hogy eladom. :D De ilyenre ne kerüljön sor! 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én sem akarok eladni SW-könyveket, pedig elég nagy a valószínűsége, hogy a Külső Űrt nem fogom újra olvasni, még ha kéne is, hátha változik a véleményem. De jó helye van a polcomon.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

On 6/11/2020 at 11:01 PM , Nute Gunray said:

Hm, akkor ez a legértékesebb SW-könyvem a polcomon. Nem gondoltam volna, hogy ennyiért vesztegetik már. 

Annyira vicces, hogy annak idején (10-11 éve) szerintem egy ezrest (se) hagytam ott érte egy balatoni Coopban, most meg már 15-16.000 az ára. (Talán 990 Ft-ért árulták anno.)

Szerkesztve: - caseyjones
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 héttel később...

Az új lázadás

 

Kellemesen csalódtam a regényben, bár azt hozzátenném, hogy az ezt megelőző jó pár SW-olvasmányom elég magasra tornázta az ingerküszöböm. Felüdülés volt egy normálisabban megírt könyvet olvasni. Stílusilag a Jedi Akadémia-trilógiára emlékeztetett, ami anno beszippantott az EU-ba, így nosztalgikus szemüvegen keresztül közel áll hozzám. Egyszerre van benne jelen a politika, a kaland, a misztikum és a cselszövés, egyszóval kellően színes. A leírások érdekesek, és kellően részletesek. Nincsenek unalmas részek. Bár ez még így is legfeljebb egy átlagos szintre kerekedik ki a végén, de ez nem negatívum. 

Spoiler

Az alapszituáció nem nyújt sok újdonságot: adott egy rossz útra tért Jedi-tanítvány (Kueller), aki a Galaxis új Császára akar lenni, és természetesen kipécézi magának a Skywalker-családot, mint leghatalmasabb Erő-használókat, akik terve útjába állhatnak. Az Új Köztársaságban kibontakozó ellentétek (köztársaságiak/ex-birodalmiak) leírása egész érdekesre sikerült, ami kissé emlékeztetett a kánon Vérvonal regényében olvasható centrista/néppárti ellentétre. A regény első felében még komolyabban képviselteti magát a politikai szál Leia révén, aki mint az Új Köztársaság államfője nehéz döntésekkel néz szembe, amikor a családja és az ÚK többi polgára kerül a mérleg két serpenyőjébe. Jó volt látni, hogy az Új Köztársaság kormánya a Legendákban is hasonló problémákkal küzd, mint a Kánonban. De Mon Mothma karaktere itt sokkal szimpatikusabban viselkedik. A könyv második fele inkább kalandregénybe csap át, a végén pedig már-már kötelező jellegű fénykardpárbaj/űrcsata párost kapunk. Minden esetre nem volt ellenemre. Kueller/Dolph karaktere számos ponton emlékeztetett Kylo Renre. Ugyanúgy Luke bukott tanítványa, akiben hatalmas potenciál van. Ugyanúgy azért visel egy félelmet keltő maszkot, hogy elrejtse nem éppen ijesztő, kisfiús vonásait, ami nemigen passzol össze jellemével. Ugyanúgy Galaxis feletti teljhatalmat akar, melyben Luke-ot (és a többi Skywalkert: Leia, Jaina, Jacen, Anakin) látja legfőbb akadálynak. Kuellernek van egy "tanítványa" is, Brakiss (szintén Luke egy bukott növendéke), aki inkább egyfajta eszköz számára, hogy hatalmát kiaknázva elérje céljait. Ő olyan téren emlékeztetett Kylóra, hogy pengeélen egyensúlyozik a Sötét- és a Világos Oldal között. Kylóval ellentétben viszont nem akar szánt szándékkal gonosz lenni: hétköznapi életre vágyik. Birodalmi kémként került be Luke Akadémiájára, de a Jedi látta a benne rejlő lehetőséget, ezért azt gondolta, hogy Vaderhez hasonlóan megtérítheti. Amikor azonban Brakissnak választaniak kellett a Fény és a Sötétség között, ez utóbbi mellett tette le a voksát, bár érezhetően nem egyértelműen és véglegesen. Luke és bukott tanítványai, valamint Leia politikai szála mellett kaptunk egy harmadik, Han Solo/Lando-centrikus vonulatot is, amiben a kaland és az alvilág bemutatása dominált. Nekem tetszett az aszteroidamezőben rejlő Csempészmenedék ötlete, számos érdekes újdonsággal gazdagította az univerzumot. Jó, hogy a végére Mara Jade és Talon Karrde is felbukkantak. Furcsa volt látni Han ellenszenvét Mara iránt, arra utalva, hogy a nő birodalmiként kezdte. Hiszen ez Hanra is igaz... noha ő nem a Császár Keze volt. Marát viszont manipulálta a Birodalom. Ami még hatalmas piros pont, az a rengeteg utalás az egyéb EU-művekre. Volt itt Thrawn-trilógia, Jedi Akadémia-trilógia, Sötétkard, Alkonybolygó, Kristálycsilag. Egységesebbnek érződött a Legendák-univerzuma is. A droidokba szerelt detonátorok abból a szempontból voltak jók, hogy nem egy újabb szuperfegyvert hoztak be. Az új karakterek közül Cole Faredreamert érdemes megemlíteni, aki nagyjából azt mutatja be, mi lett volna Luke-kal, ha nem Erő-érzékeny. A fiú ugyanúgy a Tatooine-ról származik, és nem mellesleg Luke inspirálta őt a hőssé válás útján. Ám mivel nem lehetett Jedi, a köztársaság kötelékébe került szerelőként.

A történet összességében aránylag kiszámítható, de azért akadtak meglepetések. Nem szenzációs, de kellemes olvasmány. Könnyed SW-kikapcsolódára ideális. :) 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az Erő örökösei

 

Na, hosszú idő után végre belevágtam az Ifjú Jedi lovagok c. sorozatba, amire már régóta kíváncsi voltam. Az 1. kötet, az Erő örökösei címre hallgat, és összességében elnyerte a tetszésem, természetesen a helyén kezelve. Érezhetően egy fiatalabbaknak szóló kalandregényről van szó, így kár tőle többet várni. Ha gyerekfejjel olvasom, biztos imádtam volna, mert mindig is érdekelt, hogy teltek a "hétköznapok" Luke Jedi Akadémiáján, Anderson leírásai pedig már a Jedi Akadémia trilógia idején is elnyerték a tetszésemet. Stílusilag a Kánonban is az ifjabbakat célzó könyvekre (A csempész futása, A Jedi fegyvere, Mozgó célpont) emlékeztetett. Tehát, jól és ésszerűen megírt, de mégis egy egyszerű, könnyedebben emészthető darab, hogy a fiatalabbak is élvezhessék. Én nem bántam. Azért, mert valami elsődlegesen a fiatalabb közönséget veszi célba, még nem lesz szükségszerűen "gagyi" a felnőttek számára. Számomra legalábbis nem volt az. :) 

 

A főszerepben Leia és Han ikergyermekei állnak, vagyis Jaina és Jacen Solo, akik 14 évesen megkezdik tanulmányaikat a Yavin 4-en fekvő Jedi Akadémián (amely az egykori Lázadó támaszpontnak is otthont adó massassi templom). Továbbá, két új főszereplőt ismerhetünk meg a szintén gyermek dathomiri Tenel Ka, illetve Chewbacca unokaöccse, a 19 éves Lowbacca személyében. Jaina a technológia megszállotja, aki rajong a műszaki dolgokért. Jacen az állatvilág minden formáját szeretné megismerni, még saját gyűjteménye is van. Tenel Ka a humorérzék hiányosságaival küzd, de cserébe remek fizikummal bír, és kiváló atléta. Nem mellesleg a hapesi Isolder herceg és a dathomiri Teneniel Djo lánya (ergo hercegnő, de nem szívesen fedi fel). Lowbacca a nem mindennapi wookiee Jedik sorát gyarapítja, aki minden áron büszkévé akarja tenni nagybátyját, Chewbaccát.


A történet nem komplikált, de ezt nem éreztem gondnak, illetve nem is vártam el. A könnyed hangulat gyorsan magába szippantott. Dióhéjban:

Spoiler

 

A gyerekek magukra maradnak, miután Luke sürgős ügyekre hivatkozva elhagyja az Akadémiát, Tionne-t bízva meg a "főnökséggel". A növendékek felfedeznek egy a dzsungelben lezuhuant TIE-vadászt, amelyről kiderül, hogy 20 évvel korábban, a Halálcsillag pusztulásakor került a holdra, pilótája (Qorl) pedig azóta is a vadonban élt. A birodalmi pilóta persze nem igazán hisz a gyerekeknek, akik azt állítják, hogy a Birodalom már csak egy rejtőzködő maradvány, az Uralkodó és Vader pedig rég halottak. Ezért feltett szándéka, hogy az ikreket, köztük a remek műszaki érzékekkel megáldott Jainát megfenyegetve működőképessé varázsolja régi TIE-vadászát, hogy visszatérhessen a Birodalomba. Bár Lowbacca (és Tenel Ka) sikeresen elmenekül, a wookiee elhagyja a fordító droidját, így az Akadmián lévők egy szót nem értenek abból, amikor a bajba került ikrekről beszél. A közelben állomásozó Han és Chewie révén (akik Landónak segítenek egy yavini bányásztelep beüzemelésében) végül sikerül kibogozni Lowie mondandóját. Bár Qorl nem tudja használni a TIE fegyvereit az Akadémia ellen (amit ő Lázadó bázisnak gondol), mert Jaina nem üzemelte be azokat, sikerül elmenekülnie a holdról. Hanék természetesen felszedik a gyerekeket, és valamennyien visszatérnek az Akadémiára. 

 

A nyelvezet egyszerű, könnyen érthető, ugyanakkor próbál részletes is lenni. Fordítási hibák néhol akadtak. A Thrawn-trilógia szerint Jaina született előbb, de a könyvben mégis Jacen húgaként hivatkoznak rá. Plusz elég furcsa volt, amikor Luke, majd Tionne magázta a tizenéves gyerekeket.

 


Árnyakadémia

 

Akinek az 1. kötet tetszett, annak szerintem ez is fog. Én történetileg jobban élveztem ez utóbbit. A második rész azzal indít,

Spoiler

hogy Jacen, Jaina és Lowbacca látogatást tesznek Lando Yavin feletti corusca-bányász állomásán, míg Tenel Ka a holdon marad, egy látogató (a nagyanyja) érkezésére várva. Lando létesítményét természetesen támadás éri (hiszen, abban mi a buli, ha minden gond nélkül zajlik?) az egyik birodalmi maradvány frakció, a Második Birodalom által. Tamith Kai, az Éjnővér vezetésével a birodalmiak elrabolják a Solo-ikreket és Lowbaccát, majd a Második Birodalom (Second Imperium) rejtett főhadiszállására, az Árnyakadémia űrállomásra viszik őket. Az Árnyakadémia vezetője, Brakiss kijelenti, hogy a Jedi-növendékekből sötét lovagokat faragnak, hogy a Birodalom szolgálatába álljanak. Luke és Tenel Ka időközben a növendékek keresésére indulnak. Nyomozásuk során kiderítik, hogy egy Éjnővér rabolta el a gyerekeket, ezért a Dathomirra mennek. Brakiss megkezdi a gyerekek tanítását, amely során elmondja, hogy az Erő beható ismeretéhez annak mindkét oldalát meg kell ismerni. Hiszen a harag, és a hatalom iránti vágy is természetes érzések. Jaináék persze nem osztják ezeket a nézeteket. Luke-ék megtudják, hogy az Éjnővérek újjászülettek, és a friss generáció a Dathomiron toboroz az arra érdemesek között. A toborozottak közé kerülve, Luke és Tenel Ka eljutnak az Árnyakadémiára, ahol azonban addigra a fiatal Jedik maguk is csaknem megszöktek (az előző részből megismert TIE-pilóta, Qorl segítségével). Hazatérnek a Yavin 4-re, míg Brakiss és Tamith Kai új helyre költöztetik az Árnyakadémiát.

 

Érdekes, hogy a Második Birodalom vezetőjére "a vezér"-ként utal a könyv. Nem értem, miért nem nevezték meg Natashi Daalát. Brakiss szerepén rengeteget dobott az, hogy nemrég olvastam Az új lázadást, ahol jobban is megismerhettem. A férfi az említett könyv eseményei után úgy döntött, hogy képességeit a Második Birodalom hasznára fordítja. Így az Árnyakadémia élén toboroz új tagokat a szervezet számára. Természetesen a Solo-ikrek érdeklik a legjobban. Jaina és Jacen párbaja (amikor nem tudták, hogy egymás ellen harcolnak) előrevetítette a szomorú jövőt. 

 

Két könyv alapján könnyed, szórakoztató sorozatnak tűnik. Sajnálom, hogy a 14 részből nálunk csak 6 jelent meg. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

22 perccel korábban, Darth Sky írta:

Az Erő örökösei

 

Na, hosszú idő után végre belevágtam az Ifjú Jedi lovagok c. sorozatba, amire már régóta kíváncsi voltam. Az 1. kötet, az Erő örökösei címre hallgat, és összességében elnyerte a tetszésem, természetesen a helyén kezelve. Érezhetően egy fiatalabbaknak szóló kalandregényről van szó, így kár tőle többet várni. Ha gyerekfejjel olvasom, biztos imádtam volna, mert mindig is érdekelt, hogy teltek a "hétköznapok" Luke Jedi Akadémiáján, Anderson leírásai pedig már a Jedi Akadémia trilógia idején is elnyerték a tetszésemet. Stílusilag a Kánonban is az ifjabbakat célzó könyvekre (A csempész futása, A Jedi fegyvere, Mozgó célpont) emlékeztetett. Tehát, jól és ésszerűen megírt, de mégis egy egyszerű, könnyedebben emészthető darab, hogy a fiatalabbak is élvezhessék. Én nem bántam. Azért, mert valami elsődlegesen a fiatalabb közönséget veszi célba, még nem lesz szükségszerűen "gagyi" a felnőttek számára. Számomra legalábbis nem volt az. :) 

 

A főszerepben Leia és Han ikergyermekei állnak, vagyis Jaina és Jacen Solo, akik 14 évesen megkezdik tanulmányaikat a Yavin 4-en fekvő Jedi Akadémián (amely az egykori Lázadó támaszpontnak is otthont adó massassi templom). Továbbá, két új főszereplőt ismerhetünk meg a szintén gyermek dathomiri Tenel Ka, illetve Chewbacca unokaöccse, a 19 éves Lowbacca személyében. Jaina a technológia megszállotja, aki rajong a műszaki dolgokért. Jacen az állatvilág minden formáját szeretné megismerni, még saját gyűjteménye is van. Tenel Ka a humorérzék hiányosságaival küzd, de cserébe remek fizikummal bír, és kiváló atléta. Nem mellesleg a hapesi Isolder herceg és a dathomiri Teneniel Djo lánya (ergo hercegnő, de nem szívesen fedi fel). Lowbacca a nem mindennapi wookiee Jedik sorát gyarapítja, aki minden áron büszkévé akarja tenni nagybátyját, Chewbaccát.


A történet nem komplikált, de ezt nem éreztem gondnak, illetve nem is vártam el. A könnyed hangulat gyorsan magába szippantott. Dióhéjban:

  Spoileres tartalom megtekintése

A nyelvezet egyszerű, könnyen érthető, ugyanakkor próbál részletes is lenni. Fordítási hibák néhol akadtak. A Thrawn-trilógia szerint Jaina született előbb, de a könyvben mégis Jacen húgaként hivatkoznak rá. Plusz elég furcsa volt, amikor Luke, majd Tionne magázta a tizenéves gyerekeket.

 


Árnyakadémia

 

Akinek az 1. kötet tetszett, annak szerintem ez is fog. Én történetileg jobban élveztem ez utóbbit. A második rész azzal indít,

  Spoileres tartalom megtekintése

 

Két könyv alapján könnyed, szórakoztató sorozatnak tűnik. Sajnálom, hogy a 14 részből nálunk csak 6 jelent meg. 

Ezek alapján szerintem megpróbálom majd beszerezni. Úgy sem valószínű, hogy lesz valami a The New Jedi Orderből és a folytatásaiból, akkor legalább legyen valami erről az új generációról is.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

15 órával ezelőtt, Darth Revan9 írta:

Ezek alapján szerintem megpróbálom majd beszerezni. Úgy sem valószínű, hogy lesz valami a The New Jedi Orderből és a folytatásaiból, akkor legalább legyen valami erről az új generációról is.

Egy olvasást szerintem bőven megérnek. 

Azt én is sajnálom, hogy a későbbi sorozatok (TNJO, LotF, FotJ) végül nem kerülnek kiadásra, pedig nem olyan régen még kilátásban voltak. :( A régi EU olyan szegmense ez, ami az egyik leginkább érdekelne... 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

4 órával ezelőtt, Darth Sky írta:

Egy olvasást szerintem bőven megérnek. 

Azt én is sajnálom, hogy a későbbi sorozatok (TNJO, LotF, FotJ) végül nem kerülnek kiadásra, pedig nem olyan régen még kilátásban voltak. :( A régi EU olyan szegmense ez, ami az egyik leginkább érdekelne... 

Igen, azt is én sajnálom. Főleg a Fate of the Jedit.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2 órával ezelőtt, Darth Revan9 írta:

Igen, azt is én sajnálom. Főleg a Fate of the Jedit.

Már hangyányi esély sincs a Szukitsos megjelenésre?

Gondoltam rá, hogy megveszem őket eredeti nyelven, mert nagyon érdekelne a története, de az úgy mégsem ugyanaz, mint az anyanyelvemen...

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.