Ugrás a kommentre

Anakin/Vader


MissKarrde

Ajánlott hozzászólás

Eredetileg én is így gondoltam, de mindenki, aki megjelent eddig szellemként a PT fényében, annak eltűnt a teste előbb (mindenki..ehh... szóval Yoda és Obi-wan teste eltűnt, megjelentek. Qui-Gonn teste nem tűnt el, nem is jelent meg). Nekem ebből inkább az lenne a logikus, ha az ott már csak egy páncél lenne.

Hogy ne az unoka topicját offoljuk, itt válaszolok.

Nekem ez leginkább azért nem fér bele, mert el nem tudom képzelni, hogy Luke az Endorra visszahurcolja az üres ruhát és a vértezet, valamint a gépi alkatrészek ekkor már nyilván a ruháról leesett darabjait, majd ott az ünnepség előtt kitömi száraz levéllel és gallyal, aztán máglyára teszi, szépen, tisztelettel elhelyezve, mintha az apja még mindig benne lenne, aztán elégeti, és még érzelmes képet is vág hozzá. Ennyit neki ez a páncél nem jelentett. A jelenetnek szerintem csak úgy van értelme, ha az apja még benne van a ruhában, a páncél rajta, és ezzel vesz Luke búcsút tőle.

Plusz az sem tetszene, ha Anakin off-screen halt volna meg, mert ha nem a Halálcsillag II-n éri el a vég, akkor egyértelműen képernyőn kívül halt meg az ep1-6 központi szereplője.

 

Az, hogy nem tűnt el, szerintem azért van, mert ő nem ismerte ezt a képességet, akárcsak Benen és Yodán (meg részben Qui-Gonon) kívül az összes Jedi. Anakin nem tanulhatta meg a képességet, hiszen Sith volt, nem is járhatta végig az utat, és tulajdonképpen, soha senkitől nem is hallhatott róla. Az, hogy végül megjelent szellemként, szerintem három dologból fakadhat:

- Mivel ő volt az Erő kiválasztottja, nála ez alap képesség.

- Maga az Erő biztosította, hogy Anakin szelleme ne olvadjon bele a Kozmikus Erőbe, afféle jutalomként, amiért annyi szenvedésre kárhoztatta fizikai életében.

- Yoda, Ben és Qui-Gon együttesen mentették meg ily módon Anakin szellemét.

Hogy melyik, az persze nem tudni, de nekem a harmadik tetszik a legjobban.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Eredetileg én is így gondoltam, de mindenki, aki megjelent eddig szellemként a PT fényében, annak eltűnt a teste előbb (mindenki..ehh... szóval Yoda és Obi-wan teste eltűnt, megjelentek. Qui-Gonn teste nem tűnt el, nem is jelent meg). Nekem ebből inkább az lenne a logikus, ha az ott már csak egy páncél lenne.

Nekem ezek mellett azért is lenne tetszetősebb ez a verzió, mert stílszerűbb lenne, hogy csak a páncélt égetik el, Anakin már "nincs benne", eggyé vált az Erővel. Szóval tulajdonképpen a páncél, ami összeforrt Vader-rel, már üresen ég el, ezzel is azt jelképezve, hogy Anakin sith és negatív mivolta megszűnik létezni. Anakin-nak a megtérése után már soha nem kell belebújni Vader ruhájába, kettéváltak a dolgok, elengedte a régi életét. Na most persze az elég furcsán veszi ki magát, hogy Luke egy üres páncélt lecipelt elégetni az Endor-ra, szóval ez is sántít kicsit, de mit van mit tenni. :)

 

Szerk. törölt posztból: Ja, most látom, hogy itt reagáltál a dologra. Elnézést érte.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 hónappal később...
  • 4 hónappal később...

Az elmúlt napokban pörgettem kicsit az agyam Anakin és az ő sorsa kapcsán, átgondoltam honnan indult, hova jutott, milyen utat is járt be a Saga során. Ennek eredményeképp tudatosult bennem igazán a sötét oldal ereje, illetve Palpatine hátborzongató zsenialitása még inkább. Nem tudom melyik inkább, vélhetően a kettő együtt kellett az ismert eseményekhez.

 

Egészen durva belegondolni, hogy Anakin mi mindent vesztett azzal, hogy a Klónháború végén átállt. Lényegében mindent, amit csak lehetett. Amit nem ezen döntése nyomán bukott el, az már korábban tőle függetlenül megtörtént, lásd Qui-Gon vagy Shmi. De az árulásával eldobta magától a mesterét, a tanítványát, a feleségét és a gyermekeit. Megfogadta az édesanyjának és saját magának, hogy soha többet nem fogja hagyni, hogy bárki számára fontosat elveszítsen, az Ep.3 végén pedig önként dobott el magától mindenkit.

Azért mennyire abszurd már az, hogy ez mennyire egybecseng Yoda intelmével, amivel segíteni akarta a fiút. Nyilván amúgy köszönőviszonyban sincsenek ezek a tettek az egykori mentor tanácsának szellemiségével, de ha lecsupaszítjuk a dolgot, akkor mégis az történt. Szóval a hatalmas áldozatok, valamint az anyja emlékének és önnönmagának szembeköpése a mérleg egyik serpenyőjében, de mi/ki van a másikban? A sötét oldal és Darth Sidious, semmi más. Sikerült elérniük azt, hogy egy ennyire érzelemközpontú és szenvedélyes ember képes legyen saját döntéséből felégetni mindent maga körül, ami valaha is fontos volt neki.

 

Az is érdekes, hogy Anakin rengeteg jellemhibától és negatívumtól terhelt karaktere mégis mennyi totálisan pozitív figurát vonzott/épített maga köré. Shmi, Qui-Gon, Padmé, Obi-Wan, Ahsoka, Leia, Luke. A nagy kivétel itt is Palpi. Anakin felesége a lázadás egyik szellemi "atyja", kinevelt egy tanítványt, aki meg kvázi az egyik alapítótagja. A lányáról és fiáról már nem is beszélve, utóbbi végül őt magát is megtérítette. Ezzel pedig Anakin a helyére is került, olyan értelemben is, hogy ott van az a csokornyi hozzá szorosan köthető pozitív hős, akikhez végül csatlakozik.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ez valóban szép összefoglalás de én tovább mentem volna, Kyloig. A családi idillbe ő aztán elég rendesen belerondít.

Igen, de ő már közvetlenül nem kötődik Anakinhoz, soha nem is találkoztak. Persze egyenesági leszármazottja, aki ráadásul példaképének tekinti Vadert, de a korábbi gondolatmenetbe egyáltalán nem illeszkedik. ;)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Sikerült elérniük azt, hogy egy ennyire érzelemközpontú és szenvedélyes ember képes legyen saját döntéséből felégetni mindent maga körül, ami valaha is fontos volt neki.

Anakint annyira ködbe burkolta a sötét oldal, hogy emiatt nem látta, a döntései rossz útra vezetik.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Igen, de ő már közvetlenül nem kötődik Anakinhoz, soha nem is találkoztak. Persze egyenesági leszármazottja, aki ráadásul példaképének tekinti Vadert, de a korábbi gondolatmenetbe egyáltalán nem illeszkedik. ;)

Annyiból talán mégis hozzákapcsolható az okfejtésedhez, hogy Anakin, mint a lázadás katalizátora (Padmé, Ahsoka, Luke, Leia - mindegyikük a lázadás fontos tagja, de legalább három ezek közül nem lenne ott, ha nincs közük Anakinhoz), egyben Ben Solo átállásának katalizátora is. Az persze nem kijelenthető, hogy Vader nélkül Snoke nem állította volna át, de az ismeretek fényében biza Vader karaktere nagyban hozzájárult Kylo Ren megszületéséhez. Így bár közvetve sosem találkoztak (bár ki tudja, Anakin még él, simán megjelenhetett előtte szellemként), Bent Palpatine-hoz hasonlóan magához vonzotta.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Még a végén kiderül, hogy ő nem is hibás semmiben... :lol:

Sose fog ez kiderülni, bármennyire is viccesnek tartod, mert nem így volt, csak éppen ez egy több lábon álló esemény.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Sose fog ez kiderülni, bármennyire is viccesnek tartod, mert nem így volt, csak éppen ez egy több lábon álló esemény.

Hát Anakin teljes felmentéséről egy bizonyos Leia Skywalker álláspontja jut eszembe még a régi fórumról. Teljes mértékben ráhúzni a vizes lepedőt épp úgy totális vakvágány, mint teljes mértékben felmenteni. Az ő története ennél sokkal komplexebb, semmint kijelentsük, hogy csak a sötét oldal miatt hozott rossz döntéseket. Persze, ez is közrejátszott, ahogy a jellemhibái is. ;)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Konkrétan ezt nem, de ha azt mondjuk, hogy Anakin a sötét oldal miatt nem látta a döntései következményét, számomra az felmentést jelent a tettei alól. A csúnya sötét oldal elrejtette Anakin elől, hogy merre felé halad, és mire feleszmélt - puff már egy géptestbe volt zárva, és tehetetlenül vergődött az egyetlen ember mellett, akit még nem árult el. Számomra ez jön át a lenti mondatból.

 

Azzal, hogy Sith-nek állt, azért Anakin sejtette, hogy nem dobos tortákat kell majd felszeletelnie a Coruscanti Kismandulában, hanem Jediket kell irtania és sötét tetteket kell végrehajtania az önös érdekei miatt. Mert nem Padmé kérte, hogy Anakin tegyen meg mindent az életben tartására, hanem Anakin akarta mindenáron biztonságban tudni őt, saját maga miatt. Aztán később, amikor levágta a kis Jedi padawanokat, azért akkor is sejthette, hogy nem fogja elnyerni az év legjobb emberének járó díjat. Amikor levágta a fegyvertelen neimodiaiakat, akkor is tudta, hogy annak ellenére nem hozott szó szerint "jó" döntést, hogy a háborús ellenfelekkel számolt le. Ez látszik a könnyekből, amit Mustafaron ejt.

 

Igen, persze, Anakint igencsak átejtette Palpatine a palánkon, de saját negatív tulajdonságai okozták inkább a vesztét, ez az, ami miatt belesodorta magát ebbe a helyzetbe - Palpatine manőverezésein túl. Amikor megölte Dookut arról tetteinek következménye tudatában döntött. Amikor levágta a buckalakókat, szintén. Tudjuk, mert mindkét tette után nem sokkal később kifakadt vagy Padménak vagy Palpatine-nak, pontosan visszaigazolva azt, hogy teljesen tisztán látja, mit tett és ez mit jelent.

 

Számomra igencsak az jön le a filmből, hogyha Anakin előre láthatta volna, hogy mit kell tennie azért, hogy megmentse Padmét, akkor is hűségesküt tett volna Palpatine-nak, egész egyszerűen azért, mert minden okunk van feltételezni, hogy a letérdelés pillanata előtt már bőven tudta, hogy mit jelent Sith-nek lenni: tudta, hogy milyen gonoszságra tudnak vetemedni, hogy mennyire önzőek (ő maga mondja Palpatine-nak). Ne fogjuk rá a csúnya sötét oldalra a sorsát. Anakin érzelmektől fűtött volt? Igen. Félt, hogy elveszíti Padmét? Igen. A sötét oldal befolyása alatt állt? Igen. A sötét oldal miatt nem látta, hogy merre tart? Nem. Igen is látta: Padmé előtti kifakadás a buckalakók után, Palpatine-nek kifakadás Dooku után, Padmé előtt kifakadás az Episode III-ban, hogy többet akar, Palpatine előtt kifakadás, hogy "Mit tettem?!", Mustafaron kifakadás és a könnyek. Nagyon is látta, hogy merre tart, de az EpIII-ban beáldozta végül a "lelkét" a hatalomért és az önös érdekekért, hogy életben tartsa Padmét.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Végül is így volt, nem vitás. Viszont az, hogy a szerelem és a féltés (még ha ezeknek egy kevésbé egészséges, és önzéstől nem mentes szintje is) volt az egyik mozgatórugója a tetteinek és a sötét oldal melletti döntésének, mégis enyhíti valamelyest (és nálam nem is kicsit) tetteinek negatív megítélését.

 

Én úgy nőttem fel az eredeti trilógián, hogy végig mélységes ellenszenvet éreztem Darth Vader iránt, annak ellenére, hogy a végén feláldozta magát a fiáért, még ez sem tudta megváltoztatni a véleményemet róla. Viszont kíváncsivá tett, ki lehetett Anakin Skywalker, és miért alakult így a sorsa. Az, hogy nem csak a hatalomvágy juttatta odáig, hogy Sith legyen, számomra akkora pozitív csalódás volt (és talán mások is vannak ezzel így), ami miatt magam is hajlamos vagyok kevésbé szigorúan megítélni az sötét oldal felé vezető tetteit. Ettől még a bűnei bűnök maradnak, de az sem véletlen, hogy végül visszatérhetett a világos oldalra, amiben az a szeretet segítette, ami korábban is megvolt benne, csak rossz formában jutott kifejezésre.

Szerkesztve: - Pildi
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Annyiból talán mégis hozzákapcsolható az okfejtésedhez, hogy Anakin, mint a lázadás katalizátora (Padmé, Ahsoka, Luke, Leia - mindegyikük a lázadás fontos tagja, de legalább három ezek közül nem lenne ott, ha nincs közük Anakinhoz), egyben Ben Solo átállásának katalizátora is. Az persze nem kijelenthető, hogy Vader nélkül Snoke nem állította volna át, de az ismeretek fényében biza Vader karaktere nagyban hozzájárult Kylo Ren megszületéséhez. Így bár közvetve sosem találkoztak (bár ki tudja, Anakin még él, simán megjelenhetett előtte szellemként), Bent Palpatine-hoz hasonlóan magához vonzotta.

Ebben van igazság, de a többiek személyesen találkoztak Anakinnal, kommunikáltak, oda-vissza hatottak egymásra, érzéseket keltettek a másikban. Mondjuk Leiával nem igazán, sajnos. Ha Anakin szellemként nem lépett kapcsolatba Kyloval, akkor az ő esetében ez egy egyoldalú játszma volt, nem pedig kölcsönös. Ráadásul Kylo vagy nem is tud eleget Anakinról vagy nem hajlandó tudomásul venni annak pozitív aspektusait, legalábbis egyelőre nagyon így tűnik. Neki Vader legalább annyira egy történelmi személy, mint nagypapa, amúgy meg egyfajta félreértelmezett példakép.

 

Végül is így volt, nem vitás. Viszont az, hogy a szerelem és a féltés (még ha ezeknek egy kevésbé egészséges, és önzéstől nem mentes szintje is) volt az egyik mozgatórugója a tetteinek és a sötét oldal melletti döntésének, mégis enyhíti valamelyest (és nálam nem is kicsit) tetteinek negatív megítélését.

Én ezt azért nem tudom ilyen szinten elfogadni, mert végül Anakin döntött úgy, hogy Padmé ellen (is) fordul. A sok gaztett ellenére is, nem a lány mondta neki, hogy elhagyja, nem ő akarta megölni. Amikor Anakin nem volt hajlandó engedni, akkor már mondta Padmé, hogy ezen az úton nem fogja tudni követni, mi lett belőle? Anakin meggyanúsította, hogy együtt vannak Obi-Wannal és megpróbálta meggyilkolni. Ebből nekem az jött le, hogy ha nem lehet az övé, akkor másé se legyen, sőt ne is éljen nélküle. Ha nem ért egyet mindazzal a mocsokkal, amit az ura véghezvitt és amire a továbbiakban készül, akkor inkább haljon meg. Ez pedig sokkal durvább annál, minthogy "a szerelem és féltés kevésbé egészséges és önzéstől sem mentes formája". Ez birtoklási vágy.

Ráadásul ha tényleg ismerte Padmét (ezt pedig nem vitatnám el tőle), akkor ha kicsit is érdekelte volna mit szeretne vagy gondol, akkor már jóval hamarabb behúzza a kéziféket. Nem gondolhatta komolyan, hogy ha segít megvédeni a Köztársaság legnagyobb árulóját, az akkori korszak legbűnösebb emberét, előkészíteni egy diktatúrát, akkor Padmé ezt mosolyogva tűri. Konkrét vitájuk volt a politikáról korábban, tudnia kellett, hogy ez mennyire szembemegy a lány világnézetével. Na meg egy tucatnyi ártatlan kisgyerek lemészárlásáról hogyan képzelte el, hogy az asszony szemet huny felette?

 

Nagyon jól tudta Anakin, hogy ezek után azért erősen megkérdőjelezhető a közös jövőjük, de úgy lehetett vele, hogy így talán lesz esélye megvédeni, ha mégis együtt akar vele maradni a lány, más esetben meg őt már nem érdekli, akár meg is halhat. Még mindig jobb, mintha nem tenne semmit, maradnának együtt, de mégis meghalna Padmé. Szóval Anakinnak csak a saját érdeke volt fontos, ha a "szerelme" mindent eltűr neki, akkor mindenáron meg is akarja menteni, mert nélküle nem akar élni, ellenkező esetben meg úgyse kell neki.

Megpróbálhatta volna Anakin más módon is megmenteni vagy kockáztatni a boldogabb együttlét reményében, hogy mégse hal meg. Erre viszont esélyt se adott. Persze ez az út nem járt volna világhatalommal vagy hatalmas erővel, amivel a sötét oldal kecsegtette. Neki meg ezek rendkívül fontosak voltak, Padménál is fontosabbak. Elvégre a lány tett neki egy elkeseredett ajánlatot, hogy vonuljanak félre a világtól és neveljék a gyermeküket szépen csendben, de Anakinnak ez nem lett volna kielégítő. Ő úgy döntött, hogy elindul a nagyobb hatalomhoz és erőhöz való úton, ha valaki nem követi, az nem érdemli meg az életet és az ellensége.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Amikor Anakin nem volt hajlandó engedni, akkor már mondta Padmé, hogy ezen az úton nem fogja tudni követni, mi lett belőle? Anakin meggyanúsította, hogy együtt vannak Obi-Wannal és megpróbálta meggyilkolni. Ebből nekem az jött le, hogy ha nem lehet az övé, akkor másé se legyen, sőt ne is éljen nélküle. Ha nem ért egyet mindazzal a mocsokkal, amit az ura véghezvitt és amire a továbbiakban készül, akkor inkább haljon meg. Ez pedig sokkal durvább annál, minthogy "a szerelem és féltés kevésbé egészséges és önzéstől sem mentes formája". Ez birtoklási vágy.

Anakinnak esze ágában se volt megölni Padmét. Csak móresre akarta tanítani. Akkor már a tulajdonának tekintette, Egyébként miért akarta volna megölni, hisz mindent ő érte tett....hogy megvédje.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Akkor ennyi erővel meg is ölhette volna, hisz hacsak egy másodperc milliomod részéig tisztán gondolkozott, akkor realizálódhatott benne, hogy ezután tényleg mindennek vége: nem elég, hogy egy diktátort juttatott hatalomra, le gyilkolt ki tudja hány ártatlan és védtelen gyereket, hanem még folytogatni is kezdte dühében. Ha létezik kapcsolat, ami már soha sem fog működni, akkor azon a ponton ez már az volt.

 

De ha ennyire nem gondolkozott tisztán, akkor azt is kétlem, hogy "csak móresre akarta tanítani". Az agyát akkor már ellepte a vörös köd, és szerintem ebbe az is belefér, hogy megöli a szerelmét

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Fél perccel előtte mondja Padménak, hogy mindezt érte teszi. Nem akarta megölni, csak móresre tanítani. Padmé nem is ebbe a bántalmazásba hal bele. A droid közli, hogy teljesen egészséges. Vader is érezte, hogy életben van. Mi kell még?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csak elfelejted, hogy abban a fél percben Padmé kijelentette, hogy kettejük között mindennek vége. Namost egy olyan érzelmi válságban lévő emberenk, mint Anakin volt akkor, tényleg elgurulhat a gyógyszer, ha az az egyvalaki, akiért mindent feláldozott, azt mondja, hogy "így nem kell", majd megjelenik mellette a mestere, akire egész életedben neheztelt. Nem azt mondom, hogy Anakin ölte meg Padmét (annak ellenére, hogy felelős a haláláért), csak azt, hogy nem rajta múlott.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Fél perccel előtte mondja Padménak, hogy mindezt érte teszi. Nem akarta megölni, csak móresre tanítani.

Padmé gyakorlatilag kiadta az útját, majd Anakinban felmerült, hogy Obi-Wannal vannak együtt és kijátszották őt. Nem igazán látom, hogy ebben a szituban (az ismert előzményekkel) mit akarhatott volna elérni egy "móresre tanítással". Ez a hajó már végleg elment, nyilván nem az fogja megmenteni a kapcsolatukat, hogy a vádaskodás után még fojtogatja egy ideig.

 

Padmé nem is ebbe a bántalmazásba hal bele. A droid közli, hogy teljesen egészséges. Vader is érezte, hogy életben van. Mi kell még?

A droid szavainak lényege, hogy Padmé ugyan testileg egészséges, mégis valamiért haldoklik. Nyilvánvalóan a lelki trauma miatt adta fel az életét, ebben viszont komoly szerepe van annak is, hogy Anakin konkrétan durván bántalmazta is.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csak elfelejted, hogy abban a fél percben Padmé kijelentette, hogy kettejük között mindennek vége. Namost egy olyan érzelmi válságban lévő emberenk, mint Anakin volt akkor, tényleg elgurulhat a gyógyszer, ha az az egyvalaki, akiért mindent feláldozott, azt mondja, hogy "így nem kell", majd megjelenik mellette a mestere, akire egész életedben neheztelt. Nem azt mondom, hogy Anakin ölte meg Padmét (annak ellenére, hogy felelős a haláláért), csak azt, hogy nem rajta múlott.

Padmé gyakorlatilag kiadta az útját, majd Anakinban felmerült, hogy Obi-Wannal vannak együtt és kijátszották őt. Nem igazán látom, hogy ebben a szituban (az ismert előzményekkel) mit akarhatott volna elérni egy "móresre tanítással". Ez a hajó már végleg elment, nyilván nem az fogja megmenteni a kapcsolatukat, hogy a vádaskodás után még fojtogatja egy ideig.

 

Fiúk! Meg kellene nézni megint az EPIII -at! Padmé nem adta ki Anakin útját, hisz a fojtogatás előtt mondja neki, hogy szereti. Eleve azért ment a Mustafarra, hogy hasson a fiúra mert szerelmes belé és épp a gyermeküket hordozza a szíve alatt. Az se elhanyagolható tény, hogy itt tulajdonképpen már Darth Vader van képben, és a sith birtokol. De ezt beleszámítva is szerintem egyértelmű, hogy teljesen tudatában volt annak, hogy nem okozott maradandó testi sérülést a nőnek.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Padmé nem adta ki Anakin útját, hisz a fojtogatás előtt mondja neki, hogy szereti. Eleve azért ment a Mustafarra, hogy hasson a fiúra mert szerelmes belé és épp a gyermeküket hordozza a szíve alatt.

Meg azt is, hogy olyan útra lépett, amin nem tudja követni. Igen, Padmé azért megy oda, hogy hasson a fiúra, ami látványosan nem sikerül. Tökéletesen látszik Padmén, ahogy folyamatosan tudatosul benne, hogy ebből már semmi nem lesz. Egyre jobban próbál hatni Anakinra, az utolsó elkeseredett próbálkozás a félrevonulós felvetés volt. Amikor egyértelművé válik a helyzet, akkor viszont hátrébb lép és érezhető, ill. látható az arckifejezésén, hogy ennek itt már vége. Attól még, hogy szereti, a kapcsolatnak nincs jövője. Csak bele kell gondolni kicsit, egy ilyen férfi mellett semmi helye nincs Padménak, nincs az a szerelem, ami egy ilyen típusú nőt egy ilyen párkapcsolatban tartana.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem itt félúton van az igazság. Odynak igaza van abban, hogy Anakin semmi esetre sem a gyilkosság szándékával kezdi el bántalmazni Padmét. Egyszerűen elvakítja a düh, és ezt vezeti le. Sith-ként már egyáltalán nem tudja kordában tartani magát, még olyan szinten sem, mint Jediként tudta (pl. a bucklakó mészárlás utáni kikészülés), és a felfortyanó dühét úgy vezeti le a lányon, mint kb. amikor valaki dühében belerúg egy vizes palackba, vagy egy dobozba. Nem a palackra akar megsemmisítő csapást mérni az ember, hanem elvakítja a düh, és le akarja vezetni. Anakinnél itt ugyanezt érzem. Persze, a dühe Padmé kijelentéséből fakad, hogy nem tudja követni ezen az úton, de semmi esetre sem gondolnám, hogy ezek után meg akarná ölni.

 

Viszont annyiban meg igazuk van Pb-éknek, hogy az Anakin - Padmé beszélgetés végkicsengése egyértelműen kedvezőtlen Anakinre. Anakinnek lenne indoka megölni a feleségét, mondván, hogyha ő nem birtokolja, akkor más sem. De a jelenetből nekem konkrétan nem ez jön le, hanem amit fentebb is írtam: iszonyúan dühös, és nem tudja már kontroll alatt tartani saját magát.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nyilván nem azért kezde el fojtogatni, hogy megölje (bár azon a ponton Anakinnak már úgyis mindegy volt, hisz Padmét ígyis-úgyis elveszíti), hanem mert ellepte az agyát a vörös köd, és valamin le kellett vezetnie. Ellenben ha nincs ott Kenobi, akkor szerintem dühében simán kinyírta volna Padmét. Nincs itt semmilyen elgondolás, hogy "most elkezdem folytogatni, abból majd megtanulja a leckét". Egyedül az "mentette meg" Padmét, hogy a dühét rögtön átirányította korábbi mesterére.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Anakin azért kezdte el fojtogatni a szerelmét, mert egy féktelen vadállat, akinek ellenszegültek - legalábbis ő így képzeli el az ostoba, dühtől elvakult kobakjában -, és akire ráhozták azt, akit arroganciája miatt mindenkinél jobban gyűlöl. (Egy hisztis kölyök, csak sajnos fegyvere van.) Kis híján megölte Padmét, és ez így is, úgy is gyilkossági kísérlet azzal szemben, akit egyszer szeretett. És igen, azért támadta meg, mert Padmé képletesen otthagyta - Padmé szereti Anakint, de nem Darth Vadert. Valaki szerint képes lenne Padmé szeretni egy gyerek- és sorozatgyilkos diktátort? Van bármi is Darth Vaderben, amit Padmé csak egy hangyányit kedvelne? Nem! Ott kerek perec megmondta a szörnyetegnek: szeretlek, de ezen az úton nem tudlak követni.

És az ep3 idevonatkozó jelenetében remekül látni, hogyan ül ki a borzalom Padmé arcára, ahogy Vader szövegel, és hogyan hátrál el tőle, ahogy realizálódik benne: a férje egy szörnyeteggé vált, és mindaz, amit Obi-Wan mondott, igaz. Az egészre, nem csak egy szóra kell koncentrálni. Persze, egy "szeretlek" kiemelve a kontextusból valóban nem azt jelenti, amit látunk, de az elszörnyedt arcvonások, az elhátrálás és Padmé többi mondata már nem azt jelenti, hogy Vaderrel akar maradni.

És ugye az elhátrálás után mondja Padmé, ami mellett az, hogy szereti, smafu: "Megváltoztál. Nem ismerek rád. Anakin, összetöröd a szívemet. Olyan úton indultál el, amin nem követhetlek. [...] Azért, amit tettél, amit tenni fogsz." Ez vezeti fel a "szeretleket", de ez a szöveg nem a szerelem, hanem a "ha nem állsz le, engem nem látsz többé" ultimátuma. A "szeretlek" csak a végső mentsvár - bár szerintem halvány, kétlem, hogy Padmé képes lenne együtt élni Anakinnal, ha az most elhagyná a Sötét Oldalt. A Jedik lemészárlását még talán lenyelné, ha eléggé szereti Anakint, de azt, hogy hatalomra segített egy diktátort, és gyerekeket gyilkolt, miközben a szíve alatt ott vannak a közös gyerekeik, azt soha a büdös életben nem bocsátotta volna meg. Szóval, itt nincs mentsvár. Nincs olyan értelmezés, amiben a megismert Padmé Amidala karakter ezt elnézné Anakinnak és boldogan élnének, míg meg nem halnának.

De Darth Vader végül egyértelművé is tette, hogy ő nem áll le, amikor megtámadta a "szerelmét", csak mert Obi-Wan megjelent az ajtóban - az, aki a hülye fejében a tulajdona cinkostársa. Hogy eltorzult, őrült, szánalmas fejében az bosszú vagy megleckéztetés volt, esetleg tényleges gyilkossági szándék, az tök mindegy. Megtámadta a nőt, akit szeretett, és nem csak egy pofon keretében, hanem egy olyan támadással, amivel megöli, ha Obi-Wan nem szól rá erélyesen. Elborult annak az állatnak az agya ott, nem gondolkodott, és simán kinyírta volna Padmét.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.