Ugrás a kommentre

Anakin/Vader


MissKarrde

Ajánlott hozzászólás

Már Qui-Gonnak is megmondta, hogy Jedi trükkel nem megy semmire, őt csak a pénz érdekli.

 

Anakin tudta ezt. Sőt, azt is, hogy Watto fél tőle, és erre épített. Csak meg kell nézni hogy beszél vele. Totális sith módszert használ!

 

Watto és Anakin újra együtt :D

Ody ezt az AOTC elemzőbe írtad.

Ott nem kérdeztem vissza, de mi az a totális sith módszer amiről itt írsz?

Megfélemlíti? Elbizonytalanítja?

:idea: Erre a jelenetre, ami kedvenc, én sosem gondoltam így. Ez azt jelentené, hogy Anakin már a mészárlás előtt lényegesen a Sith oldalon focizott. Tehát már a rémálom a sötét oldalról jött. Ez indítja el. Súgások a sötét oldalról. Aztán majd a rémálmok és látomások Padméról tovább görgetik.

Anakin született Sith? Aki beérik Jedinek az EP6 végére?

 

Lehet, hogy Sidi töltötte az agyába ezeket? Sidi talán még ha nincs is szerepe Shmi elrablásában, az ilyen erőszakos dolgokat érzékelhette.

Vagy marad az hogy Anakin a kiválasztott képes a sötét és a világos oldalt is érzékelni és mivel összemosódik benne nem tud különbséget tenni jó és rossz között. Itt. Még. :39:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Amint láthattad is, Anakin nem szépszóval próbálta rábírni Watto-t a segítségre. :D Tudatalatt cselekedett sith.ek módjára. Mutass egy Jedit, aki így szedné ki valakiből az információt. Láthattuk Qui-Gon miként cselekedett a Gungan főnökkel.

 

Szerintem egyébként ez a viselkedeés benne van Anakinban. A jelleméből fakad. Fogékony a sötét oldalra. Sith kiválasztott. :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egyébként nekem nagyon tetszik az az EPI-es jelenet, amiben vizsgáztatják Anakint. Yoda kimondja mindazt, ami történni fog Anakinnal. Vagyis már az események előtt elárulja nekünk az okokat, a további részekben pedig azt láthatjuk, ez hogyan valósul meg.

 

KI-ADI : YOur thoughts dwell on your mother.

ANAKIN : I miss her.

YODA : Afraid to lose her..I think.

ANAKIN : (a little angry) What's that got to do with anything?

YODA : Eveything. Fear is the path to the dark side... fear leads to

anger... anger leads to hate.. hate leads to suffering....I sense much fear in you.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Palpatine-t nem Vader, ölte meg hanem a magasság és a nehézségi erő :D

 

:D:D

 

Miért nevezitek öregnek, amikor nem is volt az? Negyven valahány éves még nem öreg :| Palpi az öreg.

Nekem nem tűnik Anakin annyira erőszakosnak ebben a jelenetben. Amikor ki akarja szedni Zam Wesellből, ki bérelte fel, az számomra sokkal erőszakosabb, és nem Jedihez méltó.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 hónappal később...

Anakin Skywalker - Darth Vader

 

Olvastam Dzséjt elemzését. Nagyon helyén való volt. És mégis... valamiért... valamiért külön taglalta Anakint és Vadert.

 

Íme az én véleményem A kiválasztottról:

 

Episode I - The begining of the path

 

Anakin Skywalker. Önzetlen. Segítőkész. Szerető. Tehetséges. Büszke. Ragaszkodó. Akár a tökéletes jó megtestesítője is lehetne. Legalábbis felülről. A felszínről. Dzséjt már jó néhány jellemhibát emelt ki, többségükkel egyetértek, néhányukkal nem, de most nem erre szeretnék ki térni. Hol lehet ebben az aprócska fiúban Vader? Mikor bukkan fel? Lehetséges volna... hogy ekkor még sehol sincs Vader? Hogy a magot Palpatine ülteti el Anakinben?

Véleményem szerint nem. Vader ott van: ott van, amikor Anakin büszkeségből kijavítja Padmét. Amikor haragosan vitatkozik Yodával. Amikor ellenszegül Qui-Gonn akaratának. Vader megbújik, igen, de ott van. Benne. A mag. A mag, melyet Darth Plagueis kreált.

De ott van a föld is! A föld, melyet az Erő hozott létre. Ez a lény, és itt most szándékosan nem Anakint írok, ez az ember maga az egyensúly. Ott van benne a mag, melyet Plagueis elvetetett, a tökéletes Sith magva, de ott van a föld is, melyet az Erő plántált belé, hogy egyensúlyt hozzon az Erőbe.

Persze ekkor még a mag gyenge. A föld pedig erős. Befedi a magot. Eltakarja. Ám ott van, kérlelhetetlenül próbál megkapaszkodni a földbe, néhány csírával. A félelem csírájával.

 

EpisodeII - Confused 10 years.

 

A mag tehát ott van. És közben persze megjelenik a napsugár is. A sugár, mely a földet együtt gondozza a maggal. Hiába törekednek arra a Jedik, hogy kiűzzék Anakin lényéből Vadert, a magot, s annak csíráit, azáltal, hogy kitanítják, a magot is nevelik. Olyan hatalmat adnak a földnek, mely közvetve befolyásolja a magot is. Azzal, hogy vállalták a fiú kitanítását, vállalták a kockázatot, hogy a mag kinő. Vader eluralkodik Anakinen. Anakin... a kiválasztott fejlődik, elképesztő erő kezd el kibontakozni benne. A szeretete hatalmas méreteket ölt, persze a Vader-táplálta büszkeség is, és érezni, amint a két hatalom, mely irányítja, összecsap felette. viaskodnak benne. Ám Anakin elnyomja Vadert. Még akkor is, ha a magot szüntelenül öntözik. Ki más, mint Palpatine? A víz behatol a földbe, olyan mélyre ér, ahová a nap nem tud beférkőzni. Egyenesen a föld beljesébe, a magig hatol. Egyenesen Vadernek szólnak Palpatine mondatai, nem Anakinnek. A büszkeségét növeli, a nagyravágyását, a hataloméhségét, nem a szeretetéhségét, a toleranciáját, azaz egyetlen olyan képességet sem, mely Anakint jellemzi. És a csírák elkezdenek nőni. Szépen lassan. felfelé, a föld felszínére. És amikor kibuknak, Anakin megérzi őket. Anakin, nem Vader! Az álmok... az álmok felszínre hozzák Vadert. Egyelőre csak éjszaka, amíkor Anakin alszik. Vader már munkálkodik. Plagueis teremtménye beérni látszik. Képes azokat a képességeket felhasználni Anakin ellen, melyek a lény legbecsesebb tulajdonságai. A Szeretet, a megmentési kényszert. Vader ezzel manipulálja Anakin lényét.

Amikor Anakin rátalál anyjára egyszerűen képtelen elfogadni, hogy anyja,akit úgy szeret, meghal. Feléled benne Vader: A te hibád! És a Jediké! Magad miatt és miattuk halt meg az anyád! Anakin érzi, hogy ezekkel a gondolatokkal nem veheti fel a versenyt. Feltör Vader. Lehull a taszkenek feje. A fiú visszatér a garázsba. Megint Anakin hangján szól:

"Ez a váltó elromlott. De megtudom javítani. Jó vagyok a dolgok helyreállításában... mégsem tudtam őt megmenteni" Addig Anakin. Az emlékek hatására ismét előtör Vader. Ezúttal már nem is próbálja titkolni létét:

Miért kellett meghalnia? Miért nem tudtam megmenteni? Tudom, hogy megtehettem volna! Önvád. Vader legjobb eszköze. Ezek a képességek nem elegendők neked - sugallja Anakinnek. Padmé ellenkezik.

Nem vagy mindenható!

Miért nem? Annak kellene lennem... egynap az leszek! - válaszolja Vader. Padmé nem érti a kettőségget. a kettőséget, mely a fiút jellemzi.

Mi a baj?

Anakin előtör. Ha csak egy másodpercre is, de előjön. Egy mondaton belül érzékelni a kettőséget. A kettőséget, mely a fiú létét meghatározz:

Megöltem őket. Mindet. Halottak. Mindannyian. Nemcsak a férfiak... a nők és a gyerekek is Anakin. Ezt nem kell magyarázni. Nem tud szabadulni a lelkiismeret furdallástól, ezért könnyít a lelkén, hanem aztán...

Olyanok, mint az állatok! Levágtam őket, mint az állatokat! Gyűlölöm őket! Ugye-ugye. Az a bizonyos csíra. Vader immáron ott van a fiú lelkében, párhuzamosan Anakinnel. Minden fényes Anakin gondolat mellett ott van az árnyékos Vader gondolat. A mag kiserkent.

 

EpisodeIII - Fall of the Hero

 

Hősünk immár igazi hős. A mondat nem elírás, a lényege valóban ez a harmadik rész elejének. Két arcú hős. Egyrészről ott van Anakin, a megmentő, a legimpozánsabb Jedi képességekkel megáldva, és ott van Vader, aki titkol, aki fél, aki bosszút esküszik. Harcolnak. Vívódnak. Anakin harcol - harcol a barátjáért, Palpatine-ért, a jó úton maradásért, a jóslat beteljesítéséért. Vader harcol a hatalomért, a büszkeségért, az elismerésért, és mindenért, amelyről valaha Plagueis álmodott.

Hősünk megérkezik Palpatine börtönébe. A börtön, mely egyben Anakin börtöne. Itt nincs jó tett és rossz tett, csak Dooku van, Dooku, aki levágta a kezem - harsogja Vader - Dooku, aki fogva tartja Palpatine-t - kontrázik Anakin. A cél ezúttal közös. Dooku semlegesítése. És lám-lám, mekkora erőt ad a fiúnak, amikor két énje összefog... Dookunak esélye sincs. Skywalker most éli fénykorát. Nincs kétely, nincs lelkiismeret furdalás, csak egy cél van - legyőzni Dookut. A fiú kigondolja, és meg is történik. kérdések nélkül. A gróf legyőzettetik. Skywalker két énje ketté szakad. Megölje? Ne? A palánta már-már eltűnik a földben, mikor a víz, az áldott víz támaszt nyújt neki, pont az űr hidegében, a semmiségben, amikor napfény a közelben sincs. Vader erőre kap és felülemelkedik Anakinen. Dooku meghal.

Pár héttel később járunk. Skywalker nem tudja mire vélni a sok-sok változást ami végbement körülötte, és benne. Vader most már minden mozdulatában benne van, a bizalmatlanság minden mozdulatát övezi, csupán Palpatine maradt meg neki, és persze felesége Padmé, akire ez esetben azonban kívülállóként tekint. Obi-wanban már nem bízhat. A napsugár egybefolyik a felhővel. Immáron nem tudja megkülönböztetni a fiú a világosat a sötétségtől.

És ekkor... ekkor belép a katlanba. A határok elmosódnak. A víz,mely eddig adagolva folyt a magba, most árvizet gerjeszt, elmossa a föld és a mag határát, Anakin és Vader határát, a sötét és a világos határát, a jó és a rossz határát. Skywalker úgy érzi megőrül. Mit tegyen? Kinek engedjen? Egyáltalán? Mit akarok? - kérdezheti magától. - Nyugalmat... békességet - harsogja Anakin. - A nyugalom nem mentheti meg Padmét. - kontrázik Vader. ÉS megtalálja az adu ászt. Skywalker dönt. A földet elmossa a víz. A mag pedig növénnyé fejlődik. Megszületik Darth Vader emberi manifesztációja.

 

 

Episode IV - Who is Anakin?

 

Tizenkilenc év. Tizenkilenc év sötétség. Magányosság. Tizenkilenc év a gondolatokkal, Anakin nélkül. Tizenkilenc év, és a növényből fa lett, a földből hamu. Vader mindenhol ott van, Anakin eltűnt. Tán nem halt meg, de napfény nélkül nem tud élni. Nem tud létezni. De ott van. Beleivódott a növény belsejébe. Ott van, amikor lélegzik, amikor virágzik, amikor létezik. Anakin nem halt meg. Nem halhatott meg. CSupán eltűnt.

Vader... a tökéletes céltalanság uralja életét. Nincs szüksége semmire, már hatalomra sem. Nincs rá igénye. Motivációja. Kín számára az élet. De még nagyobb kín lenne neki a halál. Vader rendeltetése az volt, hogy tökéletes Sith legyen. De elbukott. 19 éve. És mégis életben maradt. Mert Anakin még ott volt benne, akinek célja volt. Aki létezni akart. Aki beakarta teljesíteni a sorsát.

Vader elfojtott mindenkit és mindent, ami csak Anakinre emlékeztette. Tudta, hogy ott van benne, és tudta, hogy nem tud vele mit kezdeni, de nem volt hajlandó tudomást venni róla. Mígnem...

Mígnem felbukkant Obi-wan. Barátság, szeretet, szerelem, élet - ezekre emlékeztette volt mestere Vadert. Azaz... azaz inkább Anakint. Anakin erőt gyűjtött. Nem lehetett látni, messze volt attól, de ismét látott esélyt arra, hogy véghez viheti sorsát.

De még gyenge volt. Vader uralkodott felette, és megölte Obi-want. De valami akkor is megmozdult. Valami, amit Vader nem tudott uralni.

 

Episode V - When the sun rises

 

Anakin tovább erősödött a három év során. Újabb érzések táplálták. Érzések, melyek feleségére, Padméra emlékeztették. Szeretet. Szerelem. Vader dühöngött. El akarta pusztítani a forrást. A forrást, mely mindezt felkeltette az fiát. De nem volt könnyű dolga. Lassanként számolnia kellett Anakinnel, a másik énnel, akit a lassanként előbukkanó napfény, a fia közelsége hozott közelebb a felszínhez. A víz, mely oly maradéktalanul áramlott addig Vader felé, most hirtelen elapadt, felszárította a napfény, és Vader elkezdett gyengülni. Képtelen volt véghez vinni akaratát, megölni fiát, de még csak áttéríteni sem. Anakin másért küzdött. A közös célért. Tudta, hogyha ő és Luke közös célt találnak, ismét olyan erősek lehetnek, mint hajdanán ő volt, amikor Vader és Anakin pár perc erejéig összefogtak. És akkor, talán akkor, megtörthetik Vadert és az Uralkodót.

Anakin hitt a fiába. Ő sugallta az Uralkodónak az áttérítés lehetőségét, ő akart időt nyerni magának, az erősödésre, és fiának, a tények elfogadására. Anakin jól taktikázott.

Vader most már őrjöngött. Néha teljesen képtelen volt uralkodni kétségein, a felfeltörő jóságon, melyek teljesen felőrölték tartalékait. Vader gyengült. Határozottan gyengült.

 

Episode VI - Fulfill your destiny

 

Üresség. Teljes üresség. Ez jellemezte Vadert. Tettre készség, motiváció, szeretet. Ez jellemezte Anakint. Ismét kiegyenlítették egymást. Fej-fej mellett álltak, csak úgy, mint huszonkét évvel azelőtt. CSakhogy most már a fény jobban dominált, mint a víz. Anakin pontosan látott mindent, érezte, mi folyik körülötte. Lélegzett! Anakin lélegzett, Vader csak fulladozott. A szeretet érzése oly távol állt tőle, hogy képtelen volt elviselni. Anakin pedig erősödött. Vader igyekezett minél tovább hallogatni Anakin visszatérését, pedig ez egyre inkább elkerülhetetlennek tűnt.

"Érzem benned a vívódást!" - hallotta a távolból Luke hangját.

"Bennem nincs vívódás!" hazudta Vader, de hangjai üresen csengtek. Egyszer még, utoljára, sikerült teljes mértékben uralnia Skywalkert:

" Ha te nem állsz át a sötét oldalra, akkor talán majd ő igen!"

Vader legyengült, Anakin átvette helyét, de képtelen volt küzdeni saját fiával. Luke levágta kezét, és Anakin tehetetlenül nézte, amint fia ugyanabba a helyzetbe került, mint annak idején ő. ÉS a víz ismét megindult - ezúttal azonban már Luke felé. De a fia ellenállt. A fia megmutatta Anakinnek, hogyan kellett volna elnyomnia Vadert. A szeretettel. A szeretettel, melyet Luke az apja iránt érzett. Anakinnek is ezt kellett volna tennie. ELnyomni Vadert a szeretettel, melyet Padmé iránt érzett.

Vader ismét visszatért, és Anakinnel vívódva figyelték Luke haláltusáját.

Anakin azonban már rég tudta, hogy mit kell tennie. Felidézett mindent, ami egykor az életére emlékeztette, a jóságra, azokra az időkre, amelyek ben még nem játszott nagy szerepet Vader, és ezzel az erővel örökre lenyomta a benne dühöngő Sith-kreálmányt, és beteljesítette a sorsát.

Anakin Skywalker beteljesítette a sorsát.

 

Donát.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Olvasom, de nem értem. Anakin és Vadert szimbolikusan külön lehet választani, de egyébként???

 

Tehát akkor szerited az ep.3-ban Anakin testét elfoglalja egy Vader nevü gonosz szellem vagy valami ilyesmi? Vagy hasadt a személyisége? Mindenesetre ez nálam alapjaiban rengetné meg az Sw drámáját, ami pont attól erős, hogy Anakin (Vader név alatt) megjárja a poklot (a főhős pokoljárás fontos lépcső Cambellnél, amit/akit Lucas hiven követett), és aztán képes feltörni belőle.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

:)

 

Tulajdonképpen én azóta gondolom így, mióta Yoda és Obi-wan ezt mondták:

 

"Anakin nem létezik többé, felemésztette Darth Vader."

 

Lehet, hogy szimbolikusan mondták, de én ezt így értelmezem.

 

PErsze könnyen lehet, hogy tévedek. Elvégre emberből vagyok :D

 

Donát.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csakhogy Obi-Wan és Yoda renegeteg mindenben tévedtek, ahogy az végül kiderül. Luke-nak azt mondják, hogy csak úgy lehet jedi, ha megöli az apját, ő mégis úgy lesz jedi, hogy eldobja a kardot. Azt mondták nincs esély Vader számára, mégis visszatér a jó oldalra.

Sok mindent ők se láttak át :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csakhogy Obi-Wan és Yoda renegeteg mindenben tévedtek, ahogy az végül kiderül. Luke-nak azt mondják, hogy csak úgy lehet jedi, ha megöli az apját, ő mégis úgy lesz jedi, hogy eldobja a kardot. Azt mondták nincs esély Vader számára, mégis visszatér a jó oldalra.  

Sok mindent ők se láttak át  :)

 

Döbbenetes, hogy a sok hiba után amit elkövettek a múltban, még egy újabbal tetézik, mintha nem okultak volna semmit! Ha Luke követi az utasításaikat, akkor sith vált volna belőle, és minden elveszik.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Igen, de hangsúlyozom: ez csak egy lehetséges változat. Gondolj Bomarr-ra, ő el sem tudná ezt a koncepciót képzelni, illetve eltudná, csak akkor jelentős értékvesztés állna fent neki a filmekben. Szóval azért jó a Star wars mert rendkívül sok féleképpen lehet értelmezni, és ez leginkább a néző karakterétől függ. Én például imádom Obi-want, a kedvenc karakterem, ezért nem csoda, hogy azt képviselem Anakinről, amit ő mond, persze annyi kiegészítéssel, hogy Anakint nem pusztította el teljesen Vader, csak elnyomta.

 

Donát.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nekem nem okoz veszteséget, ha többféleképpen nézek valamit, bár alapvetően nekem is ilyesmi elképzelésem volt Anakin/Vader karakterével kapcsolatban. csak én úgy gondoltam, hogy mindenki másban is ott van a sötét pólus, csak legtöbbjükben nem kerekedik felül. Anakin nehezen uralja mert őt a tisztaság, a fény és a bosszúvágy, a sötétség teremtette.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Akárhogyan nézem, Skywalkert a végletek szülték. Márpedig, ha csak egy Sith gondolkodik végletegben, akkor Skywalker Sith-nek született... bár ebben én nem hiszek. Elvégre azzal, hogy Obi-wan kimondja ezt a mondatot: Csak a Sith-ek gondolkodnak végletegben, ő is végletekben gondolkodik, ergo ő is Sith :)

 

Szóval szerintem hősünknek azért volt írtózatosan nehéz dolga, mert Vader iszonyatosan erős volt, hála Plagueis mesterkedésének - az én nézetem szerint - meg mert Anakin is iszonyatosan erős volt, hála az Erő mesterkedésének. Nem csoda, hogy nem tudta kordában tartani egyik végletet sem a fiú. Csak akkor, amikor már megtanulta a módját, hogyan győzze le Vadert.

 

Donát.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ha úgy nézem, ahogy írtad Donát, akkor világos Luke miért nem azt az utat járta amit az apja. Luke-t Anakin nemzette és nem Vader, vagyis amit a Birodalomban mond Vader Luke-nak az nem igaz, csúsztatás.

 

OK, különítsükk el ennyire Vadert és Anakint! És akkor naaaagy fülekkel hallgatom hogy Vader miért ölette meg magát egy olyan gyerekért, akinek nem is ő az apja hanem egy Jedi:D

 

(bocs, de ezt a kis kötekedést nem tudtam kihagyni...)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csakhogy Obi-Wan és Yoda renegeteg mindenben tévedtek, ahogy az végül kiderül. Luke-nak azt mondják, hogy csak úgy lehet jedi, ha megöli az apját, ő mégis úgy lesz jedi, hogy eldobja a kardot. Azt mondták nincs esély Vader számára, mégis visszatér a jó oldalra.

Sok mindent ők se láttak át :)

 

Döbbenetes, hogy a sok hiba után amit elkövettek a múltban, még egy újabbal tetézik, mintha nem okultak volna semmit! Ha Luke követi az utasításaikat, akkor sith vált volna belőle, és minden elveszik.

 

A lényeg hogy Luke felülbírálta mindazt amivel Yodáék hülyítették. És pontosan erre volt szükség! Szemléletcserére! Különben a Jedi rend kiirtása is egy teljesen hiábavaló áldozat lett volna. Ez az a nagyon kevés pont ahol igazat adok az Ep3 könyvnek: amikor Yoda alaposan koppan egyet a Palpival való találkozó után, akkor felfogja, hogy változtatni kell. Csak a változások egy része... nagy része Luke feladata. Végtére is a Kiválasztott egy szál fiacskája, vagy mi:)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.