Ugrás a kommentre

Akik a klasszikusokon "nőttek fel"...


Lenci

Ajánlott hozzászólás

De tényleg sajnáljátok, hogy 10 vagy 20 éve gyerekként részetek volt abban a felhőtlen izgalomban és kalandban, amelyet a régi részek nyújtottak, és amelyet az újak ilyen formán nem képesek nyújtani, mivel sokkal komplexebbek a filmek, több a háttérinformáció, nehezebben érthető a cselekmény, és sok dolog csak többszöri megnézésre válik teljesen világossá? Az új részek a látvány mellett azért olyan jók, mert lehet rajtuk gondolkozni, jóval többet, mint a régieken ? és nem biztos, hogy egy gyereknél ez a nyerő.

Á, ez az! Kiváló érv, eszembe se jutott eddig :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Jól mondod Dzséjt: 16 évesen mikor elöszőr láttam a Baljóst, akkor én se fogtam a mélyebb rétegeit és tökéletesen müködött ugy is a film! És valóban; ez a rész készült leginkább a gyerekeknek... emlékszem amikor Londonban megkérdezte Anthony Daniels, hogy kinek a kedvence a Baljós Árnyak, nagy hallgatás volt és csak pár nagyon fiatal kissrác meg kislány kalimpált, de ők eszeveszettül... náluk az a nyerő :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Jaj, nehogy magadra vedd. Félreértesz, egyáltalán nem sorollak azon emberek közé. A hozzászólásom első bekezdése csak olyan általános sírás-rívás volt részemről, de írtam is, hogy az egyáltalán nem ehhez a fórumhoz tartozóan ömlött ki belőlem. Csak éppen témába vágott, és kijött belőlem, általános sirám, mert elég sokszor van alkalmam a szerintem görcsös ragaszkodókkal lefutni újra és újra a köröket. De ezek teljesen függetlenek itt mindenkitől és mindentől. A második bekezdéstől számít a kérdéseedre adott válasznak, ott már nem is általánosítok. Ezért is kezdtem úgy már azt a bekezdést, hogy "Nade", és folytathattam volna úgy, hogy "elég a sirálmokból, ez nem ide tartozik". A harmadik bekezdésem meg cak-pak arról a bizonyos másik fórumról lett átmásolva, minden módosítás nélkül, és ott egy kicsit más hangnemben írtam (miután a fejemhez vágták, hogy azért ragaszkodom az eredeti sorrendhez, mert biztos úgy láttam, és kissé éreztette velem az egyikük, hogy emiatt mélységesen megvet... holott én is készítési sorrendben láttam, de hát hol érdekelte az őt...), és nem volt tegnap kedvem átszerkeszteni.

Ha ez lett volna a szándékom, hidd el, konkrétan le is írom.

Szóval bocsánat, egyáltalán nem vettelek eme emberkékkel egy kalap alá.

De jó, Dzséjt, hogy ezt leírtad, mert már majdnem elment a kedvem az egésztől. Látszik, még nem ismerlek eléggé, ezért érthettem félre, amit írtál. Nagyon megnyugtatott, hogy csak téves elképzelés volt a részemről :D .

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Azt hiszem kiviláglik, hogy szerintem a TPM ideális kezdés egy gyerkőcnek az SW univerzumba való belépéshez. Esetleg ha együtt nézzük vele, úgy is kérdezni fog ha valamit nem ért. :D

Az Ep1 kapcsán nincs is vita köztünk, mert az tényleg jó kezdő film, és ha a kronológiai sorrendben akarjuk követni, akkor ott jön utána az Ep2, ami már nem annyira vicces, de a látvány és az akció a gyerekeket így is lenyűgözi, és a nagyobbacskák már a szerelmi témát is kezdik érteni, és ez eddig rendben is volna.

De az Ep3 már egyáltalán nem gyereknek való témájú, látványú film. Az eleje nagyszerűen indul, de a probléma ott kezdődik, hogy a gyerekek nem értik, miért baj az, hogy Anakin lefejezi Dookut, aki ellenség, és ettől kezdve a film értelme elvész a számukra. A közepétől meg már az egész nem más, mint egy rémálom, megemészthetetlen borzalom elevenen megégő főhőssel, a gonosz győzelmével.

 

Szóval én valójában benne volnék az 1-2-3-4-5-6 sorrendben, ha a 3. rész nem olyan volna, amilyen. Mi, felnőttek, persze pont ilyennek szeretjük, és nagy kár volna, ha nem ilyen lenne - de nem gyerekeknek való. És mivel viszont kihagyhatatlan a történetből ebben a sorrendben nézve a filmeket, ez számomra azt a megoldást sugallja, hogy legjobb akkor nem ebben a sorrendben gondolkodni.

 

Érdemes volna tesztelni egyébként a két változatot egy-egy csapat gyereken, és aztán meghallgatni a véleményüket, hogyan tetszett nekik, és letesztelni, hogy melyik verzióban értettek meg többet. Nagyon kiváncsi volnék az eredményre.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Mondjuk szerintem ebből a szempontból tökmindegy a sorend, az Ep3 nem gyerekfilm.

Éppen ezt akartam írni, hogy ha nem évek múltán nézik meg - ami nem valószínű most, hogy készen van - akkor tök mindegy, hogy az ep3 harmadikként vagy hatodikként kerül porondra, hiszen max hónapok telnek el :D

Szerintem sorrendben látni olyan szemszögből, ahogy Pildi írta, vagyis, hogy az ep3-ra már szükséges nem kevés megértés is, na meg erősebb idegzet, valahogy úgy jó, ahogy én is láttam. 14 évesen ep1, ahol még nagyon nem fontos érteni a sztorit, ráadásul tökéletesen gyerekeknek való. 17 évesen ep2, ahol azért már szükséges a megértés, de alapvetően még mindig könyebben emészthető. 20 évesen ep3, történet megértése maximálisan kötelező, s bár még mindig látványfilm, egy gyerek besokallhat néhány jeleneten. Viszont ki az, aki így nézné meg most, hogy elkészült mind a hat :D

Viszont, az is tény, hogy sok szempontból az ep4-5-6-ban sem érthet meg mindent egy gyerek. Például Yoda jeleneteit én anno az ep5-6-ban baromira untam, utáltam, emiatt Yoda sem volt éppen a kedvencem. Ez valószínűleg abból eredhet, hogy baromira nem értettem, mit fecseg ez a zöld kertitörpe. Vagy miért rossz az, hogy Luke levágja Vader kezét. Mondjuk nálam a legnagyobb ilyen kiakadás az volt, hogy nem értettem, miért akarja Vader lefagyasztani Luke-ot. Nem tudtam elképzelni, hogy ez miért jó neki :)De nem is érdekelt. Most már persze igen, de akkor nem.

Ráadásul, a Star Warsban meg van az a bájos egyszerűség, hogy a jeleneteket a szereplők el is magyarázzák. Pl, az említett jelenetben, mikor Anakin levágja Dookut, a szereplők szépen kifejtik egyszerű szavakkal, hogy ez nem helyes, ez bosszú volt. Szóval ez még segíthet is. Bár, mint írtam, egy gyereket biztos nem érdekel a miért, sokkal inkább az, hogy de királyul kibabrált Anakin Dookuval.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Pildi: nem vagy egyedűl.Teljes mértékben egyetértek azzal amit írtál.Valószínű azért mert mindketten az "aranykorban" láttuk előszőr gyerekként az EP 4-et.Felejthetlen élmény.De ahhoz kellett az a közeg.A Kádár-rendszer az olcsó mozijegy a szocializmus stb.Az Ep4 az maga volt a csoda akkoriban.Ami ugye megfogott benn az a látvány(semmelyik film nem, közelítette meg látványilag), a zene és a történet.Én az EP 4-et nagyon sokszor láttam az EP 5 elött moziban, és egy filmnek hittemItt nagyon fontos megjegyezni a fiatalabb generációnak, hogy szó szerint semmilyen info nem jött be akkor Magyarországra a filmekrők.Fogalma sem volt az embernek hogy lesz EP 5.Egy osztálytársam mondta nekem is, hogy játszák a mozik a Csillagok háborúja 2. részét aminek a címe: Birodalom visszavág.Az volt a csodálatos abban a korban, hogy nem tudtál semmit.Tényleg mindent a filmből tudtál meg.Bomarrnak válaszolva, én 10 évesen láttam elöszőr az EP 5-őt moziban.Az én vagyok az apád akkorát ütött( nem csak rajtam ,hanem hasonló korú társaimon is), hogy nagyon sokáig beszéltünk róla a suliban.Alig vártuk az EP 6-ot(valamelyik népszabiban benne volt, hogy lesz), hogy megtudjuk igaz-e.Mert ugye a nyugtalanító nem az volt, hogy ezt mondta Vader, hanem az, hogy nem tudtad igaz-e.Tipródtunk , beszéltünk róla, hoztunk fel érveket ellene és mellette is.Ahogy említettem spoiler nem volt, semmilyen hír nem volt a sztoryból.És aztán egyszer csak a Zenebutik reklámozza, a Jedi visszatér trailerét.Mindíg vasárnap de 11-kor volt, alig vártam már.Az a pár perc a filmből már nagyon felvillanyozott.Aztán eljött a várva várt premier ,ahova csak üzérektől lehetett már jegyeket kapni aranyáron.Tulajdonképpen Luke-kal tudtuk meg mi is ,hogy Vader az apja, ugyanúgy kukán néztünk mint Ő.Arra sem számított senki ,hogy Vader átáll.

Aztán jött az újabb izgalom, hogy Lucas elmeséli az előzményeket.Hiába tudtam, nagyjából az eseményeket, legfontosabbakat nem.Miért és hogyan lesz Anakin Skywalkerből Darth Vader?Ebben zseniális Lucas.A 4-5-6-ban csak nagyvonalakban hallottunk az előzményekről, részleteiben nem.Újra lehetett izgulni.Az EP 1 teljesen új volt nekem is.El nem tudtam képzelni hogy lesz ebből Birodalom és Vader.Ugyanolyan új élményt nyújtottak az újak mint a régiek.Viszont az EP 4-5-6 ismerete nélkül nem tudtam volna, kik azok a Jedik.Ha valaki elöszőr látja az EP 1-et akkor fogalma sincs arról mi az, hogy Erő, miért esnek el a robotok ha a Jedi kinyújtja a kezét stb.Ez zavaró lehet.Ezért is jobb az EP 4-5-6 elöbb.Ott minden el van magyarázva, az EP 1-hez, hogy ne legyen idegen.

 

Az egészből azt akarom összehozni, hogy ma már nem ütne az én vagyok az apád, mert az információ szabad.Elég ha a delikvens olvas egy cikket Haydenről ahol zárójelben megjegyzik, hogy ő játszotta Anakin Skywalkert, akkor ha meghalja az én vagyok az apád szöveget már tudni fogja, hogy igaz.A '80-as évek elején azért ütött, mert nem lehetett tudni, hogy igaz-e.Volt mögötte egy misztikum.Ma már a technika sem nyűgözi le a nézőt.Amit a Star Wars-ban lát bármely filmben láthatja.

 

Ez már más kor.

 

Nekem is 5 éves az unokaöcsém még várok két évet és odaadom neki az EP 4-et.Ha neki is üt mint nekem 25 éve akkor ok.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Viszont az EP 4-5-6 ismerete nélkül nem tudtam volna, kik azok a Jedik.Ha valaki elöszőr látja az EP 1-et akkor fogalma sincs arról mi az, hogy Erő, miért esnek el a robotok ha a Jedi kinyújtja a kezét stb.Ez zavaró lehet.

Ezt mondjuk már tényleg olyan tudná megítélni, aki nincs ismeretében az ep4-5-6-nak. Viszont ez szerintem egy egész jó hajtóerő, és megadja azt, hogy minden részben legyen valami új. Persze, elsőre nem tudnánk, de azért gondolnánk, hogy valamiféle "varázsereje" van a Jediknek. Képesek tárgyakat mozgatni, befolyásolni az elmét, viszont a tényleges magyarázat csak később érkezik. Az ep1-ben látjuk eme "varázslatot" akcióban, megtudjuk, hogy úgy nevezik, Erő. Akarata van, a midi-chlorianok által vagyunk vele kapcsolatban és nincs egyensőlyban. Az ep2 kibontja a Jedik életét, kapcsolatukat az Erőhöz, míg már bepillantást nyerhetünk a túlvilági létükbe is. Az ep3 a Sötét Oldallal foglalkozik, a Sithekkel, míg az ep4-ben végre kapunk egy homályos választ arra, hogy mégis mifene ez az Erő. Ezt aztán az ep5-re kibontják, és az ep6-ra már teljes ismerettel csodálhatjuk, hogyan is teremtődik meg az egyensúly. Így egész jól felépül. Persze ez a másik sorrendben is tökéletesen működik.

Viszont azt, hogy kik azok a Jedik, nagyon jól le lehet szűrni az ep1-ből, mivel a "béke és az igazság lovagjai" kifejezés, amivel Obi-Wan is illette őket az ep4-ben, már a kezdőszövegben benne vannak.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Teljesen igazad van, frenkie: ma már nem lehet egy filmet úgy megnézni, egy hasonló formátumút, hogy ne tudd előre, hogy miről fog szólni, és milyen képek, párbeszédek, jelenetek lesznek benne, és ez nagy kár.

Én különösebben nem vagyok egy hátranézős, nosztalgiázós típus, inkább a jelenre koncentrálok, abból próbálom mindig a legtöbbet kihozni, ami most van, de ez a fajta tudatlanság, elzártság bizonyos szempontból tényleg nem volt rossz, megvolt a meglepetés öröme.

És köszönöm, hogy támogatsz :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nálem meg az ewokmacis jelenetek kerülnek gyakran pörgetés alá. :D

De amúgy korábban én is untam a Yodás "maszlagot", aztán idővel pont a Birodalom visszavág Yodás jelenete nőtte ki magát odáig, hogy a kedvencemmé váljon :D

Frenkie sorait olvasva pedig nosztalgikus élmények kerültek felszínre :D Tényleg alig volt akkoriban infó a filmekről. Én a Hét műsorából értesültem a Jedi visszatérről, mely aztán az első SW élményemet alkotta. Aztán felpörögtek az események. :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Talán mondhatjuk, hogy azért lehetett ekkora sikere a Star Warsnak, mert jó korba született? Mert messze megelőzte a korát, mert ez egy olyan igény volt, ami ilyen precízen, ilyen szépen elmesélve még sohasem "fejeződött ki".

 

Manapság a Star Wars csak egy film lenne a sok közül (talán ezért sincs akkora átütőereje, mint volt mondjuk 77-ben), a klasszikus trilógia idején viszont "A kevés nagybetűs FILMek közül EGY" volt (Az EpIV idején mindenképp). És nem a történet felépítése, minősége, Lucas munkássága változott, szósincs róla. A SAGA ugyanolyan jól felépített mint volt, Lucas ugyancsak mesteri, ahogy a történet is, a látvány megcsak fokozódott évről évre... de a Világ megváltozott.

 

És erre tekinthetünk pozitívan, negatívan, akkor is tény.

 

A sorrenddel kapcsolatban: 10 éves testvérem moziban látta a filmet, végigizgulta a 3. részt, azóta DVD-n számtalanszor megnézte, és hidd el Pildi, nincs belőle baja,hogy nem gyerekfilm. A gyerekeknek megvan az a varázslatos képességük, hogy kiszűrik a nekik szóló motívumokat. Ahogy Bomarrékat is a látvány fogta meg gyerekkorában, úgy ez most sincs másképp, testvérem lelkendezik a kardokért, az űrcsatákért, stb, és kicsit unatkozik a párbeszédek alatt, de szerintem ez így van rendjén.

 

Az égő hús, stb dolgokat meg sajnos már annyi helyről láthatják a gyerekek, hogy teljesen hozzászoknak (ami persze nem jó!), de most már többnyire képesek rajta úgy átugrani, hogy nem hagy bennük mély nyomot, ha pl. káromkodik a szereplő, vagy megég. Persze hosszú távon nyílván hátrányos, de ez (is) a TV átka.

 

És épp ezért inkább az 1-2-3-4-5-6 sorrendet ajánlanám a gyerekeknek, mert megadja a kezdő lökést nekik az első résszel, ami teljes mértékben nekik szól.

 

Ráadásul az egész nem tragédiaként záródik le, ahogy lezáródna mondjuk a 4-5-6-1-2-3 esetében.

 

A felnőtteknek viszont továbbra is azt mondanám, hogy 1-2-3-4-5-6, de lehetőleg úgy, hogy ne akadjanak fent az első rész gyermeki-bájos világán. :D

Szerkesztve: - Donát
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem az új SW-k a legkomplexebb filmek közé tartoznak, semmiképen sem nevezném őket átlagosnak. Sok film van, ami nagynak akar látszani, de belül üres.

 

Bár az ténykérdés, hogy a 4-5-6 (leginkább a 4) részek voltak az igazi stílusteremtők. Az egész modern Hollywood, a 'blockbuster event', erre épül! Ez azért ám nem kis dolog.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Természetesen nem átlagosak, viszont az egyszeri néző számára csak egy film.

 

Anno, mivel nem volt ekkora választék, és mivel stílusteremtő volt, a Star Wars A flim volt (néhány másik A film mellett.)

Akkoriban se esett mindenki hasra az SW-től. :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Azokat a születésük után a fejükre ejthették és azért nem szerették meg az SW-t. :D

Miért? Evidens, hogy tetszeni kell midenkinek? :D Kétlem, hogy Bomarr anyukájáékat is fejre ejtették volna, mert ők úgy jöttek ki a moziból anno, hogy ez nagy marhaság. :D Lehet, hogy nem pontosan idézem, de majd leírja ő. :D

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Miért? Evidens, hogy tetszeni kell midnenkinek? :D

Felmerült hogy a kritikusok nem estek hasra tőle én meg arra írtam azt amit írtam. Nekem nyolc hogy kinek tetszik és kinek nem. Poén volt és nem több.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Felmerült hogy a kritikusok nem estek hasra tőle én meg arra írtam azt amit írtam. Nekem nyolc hogy kinek tetszik és kinek nem. Poén volt és nem több.

Tényleg úgy írtad, csak nem voltam elég figyelmes. Így már ok. :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Természetesen nem átlagosak, viszont az egyszeri néző számára csak egy film.

 

Anno, mivel nem volt ekkora választék, és mivel stílusteremtő volt, a Star Wars A flim volt (néhány másik A film mellett.)

Nem.Nem volt más.A többi film a közelébe sem jött technikailag.Úgy képzeljétek el, hogy akármelyiket adták a 3 közűl akármelyik moziban(pedig adták sokszor), ha nem mentél oda órákkal elöbb nem kaptál rá jegyet.Olyan nem volt, hogy fél órával kezdés elött megjelentél és vettél jegyet.Irtózatos sor állt mindíg a pénztárak elött.Már akkor legenda volt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem.Nem volt más.A többi film a közelébe sem jött technikailag.Úgy képzeljétek el, hogy akármelyiket adták a 3 közűl akármelyik moziban(pedig adták sokszor), ha nem mentél oda órákkal elöbb nem kaptál rá jegyet.Olyan nem volt, hogy fél órával kezdés elött megjelentél és vettél jegyet.Irtózatos sor állt mindíg a pénztárak elött.Már akkor legenda volt.

Hát igen. A Csillagok háborújánál már nem emlékszem, hogy is vettünk rá jegyet, de apámmal és az öcsémmel néztük meg kétszer egymás után két hétvégén, és szegény apám halálosan unta az egészet már elsőre is. Ezért teljesen rosszul lett, amikor kb. két év múlva fél nap sorbanállás után (tiszta tömegnyomorban, étlen-szomjan) diadalmasan hazaállítottam három jeggyel a Birodalom visszavágra. A hozzánk közel eső moziban aztán többször nem is volt hajlandó megnézni velünk a filmet.

De szüleim dicséretére váljon, hogy amikor már csak a város másik végén lévő moziban adták mindkét filmet, ahová még nem mehettünk el egyedül, akkor rövidebb-hosszabb könyörgés után valamelyikük mindig eljött velünk :) .

Az apám sajnos már régen nem él, de ezekről a régi SW-s emlékekről is mindig eszembe jut.

 

(és ez a hozzáállás jutott akkor is eszembe, amikor a lányom harmadszor akarta megnézni a Narnia krónikáit moziban, ami azért ennyire nekem nem tetszett, de a kedvéért megnéztem harmadszor is)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem.Nem volt más.A többi film a közelébe sem jött technikailag.Úgy képzeljétek el, hogy akármelyiket adták a 3 közűl akármelyik moziban(pedig adták sokszor), ha nem mentél oda órákkal elöbb nem kaptál rá jegyet.Olyan nem volt, hogy fél órával kezdés elött megjelentél és vettél jegyet.Irtózatos sor állt mindíg a pénztárak elött.Már akkor legenda volt.

Erre próbáltam utalni. Lehet, hogy nem jött be mindenkinek, de úgy tódultak be az emberek a mozikba, ahogy ma már nem, ilyen-olyan oknál fogva, köztük, hogy nagyon széles a választéka a filmeknek, s az egyszeri néző számára nem emelkedik ki ezek közül a Sw. Csak egy film. Anno azért ez nem így volt. (Bár az is tény, hogy többen jártak moziba akkoriban).

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Hát azért nem tudom. Bár nem járok sokat moziba, de eddig akármikor ültem be Star Wars filmre, legyen az az ep1, a 2, vagy a 3, mindig teltház volt (akármilyen nap ültem be). Míg a többi film max premierkor produkálta ezt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Hát én sajnos többször tapasztaltam, hogy az első héten valóban teltház volt, de utána már kevesen nézték meg. Az emberek már nem kapják fel a fejüket úgy, mint a régi részeknél. De mondom, ez szerintem nem a filmek kritikája, a világ változott.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Donát ugye nem akarod összehasonlítani a nyolcvanas éveket és a mai korszakot? Nálunk ez olyan mintha a kőkorszakot az űrkorszakkal vetnéd össze! Ha akkor jön ki az EPI, arra is tódultak volna az emberek.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.