Ugrás a kommentre

Dooku gróf meg akarta-e ölni Obi-Want és Anakint?


lipi

Ajánlott hozzászólás

A Kirajzás BBY 27-ben játszódik, ha jól sejtem a főszerepben Jorus C'Baoth Jedi mesterrel, és persze a filmekből ismert főszereplőkkel.

A túlélők keresése pedig ABY 22-ben játszódik, a főszerepben Luke-kal, Mara Jade-del, aki ekkor már Luke felesége, és még pár korábban ismeretlen személlyel.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 7 évvel később...

Igen, és mit mesélne Dooku mondjuk az ep3 idején? :P Született párbajozó volt Anakin, nem legyőzhetetlen párbajozó. ;)

Nekem ebből a jelenetből, és Anakin későbbi fölényes győzelméből pont az jön le, hogy rengeteget fejlődött ilyen téren az ifjú Skywalker a klónok háborújának 3 évében. Az EpII alapján nem tűnt kiemelkedő tehetségű vívónak, ezért nem használnám az esetében a "született" párbajozót. Később magára szedte a tudást, de az EpII-ben nem mutatott semmit, amire azt mondanám, hogy igen, ő egy született tehetség volt fénykardozás terén. Pl. ugyanezt a kifejezést simán lehetne használni a versenyzésre. Ő egy született versenyző volt, ez jól látszik az EpI-ben, de a fénykardozásra szerintem ez nem igaz.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ő egy született versenyző volt, ez jól látszik az EpI-ben, de a fénykardozásra szerintem ez nem igaz.

 

Én értem, hogy mire gondolsz (és egyet is értek vele), de azért annyit Anakin "mentségére" felhoznék, hogy Sebulbáék ellen azért már versenyzett párszor az Ep. I-es futam előtt, míg egy Sith ellen itt párbajozott életében először...

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én értem, hogy mire gondolsz (és egyet is értek vele), de azért annyit Anakin "mentségére" felhoznék, hogy Sebulbáék ellen azért már versenyzett párszor az Ep. I-es futam előtt, míg egy Sith ellen itt párbajozott életében először...

9 évesen futamot nyerni a felnőttekkel szemben, egy olyan versenyen, amit még egy Jedi is úgy ír le, hogy "száguldás és életveszély"... szerintem ez kimeríti a született tehetség kategóriát. Szerintem egy 9 évestől csoda, hogy képes megnyerni egy ilyen versenyt, függetlenül attól, mennyit ment korábban, viszont egy 19 éves Jedire akkor sütném rá, hogy született tehetség kardvívás terén, ha ebben a korban legyőzné a Sith ellenfelét.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

9 évesen futamot nyerni a felnőttekkel szemben, egy olyan versenyen, amit még egy Jedi is úgy ír le, hogy "száguldás és életveszély"... szerintem ez kimeríti a született tehetség kategóriát. Szerintem egy 9 évestől csoda, hogy képes megnyerni egy ilyen versenyt, függetlenül attól, mennyit ment korábban, viszont egy 19 éves Jedire akkor sütném rá, hogy született tehetség kardvívás terén, ha ebben a korban legyőzné a Sith ellenfelét.

 

Dooku az egyik legjobb vívó volt tudomásom szerint, akinek a stílusát, kvalitását különösen dicsérték. Obi-Wan-t, aki korábban már legyőzött egy Sithet (Mault) is könnyű szerrel lenyomta (kétszer is, itt az Ep. III-ra is gondolok)... ezek után az is nagy szó, hogy Anakin addig helyt tudott állni, amíg megérkezett Yoda. Úgyhogy Anakin vívótudománya ugyan nem állt összhangban még itt azzal, amit ő magáról gondolt, de mindenképpen tehetséges volt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De az nem helytállás, hogy 1 perc vívás után simán lefegyverezik, és ha nincs Yoda, akkor meghal. Nem azt mondom, hogy tehetségtelen, de az EpII-ben egyáltalán nem nagy szám ergo azért nem a született tehetség kategória. Nem azért, mert nem született fénykard párbaj győztesnek, hanem mert 10 év után is simán kikap itt

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

viszont egy 19 éves Jedire akkor sütném rá, hogy született tehetség kardvívás terén, ha ebben a korban legyőzné a Sith ellenfelét.

Szerintem ez így elég erős megfogalmazás. Szóval ha 1000 éve a második sith lovag ellen győz egy padawan akkor született tehetség, de egyébként nem? :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem ez így elég erős megfogalmazás. Szóval ha 1000 éve a második sith lovag ellen győz egy padawan akkor született tehetség, de egyébként nem? :D

Nem várom el, hogy győzzön, de ennél jobban pariban lehetne. Villámgyorsan elveszti a kezét és fegyvertelenül, tehetetlenül terül el a padlón. Félreértés ne essék, szerintem tehetséges, de messze nem meggyőző 10 év után, viszont sokat használ neki a gyakorlati tapasztalat és így tud igazán fejlődni. De nálam, ha őstehetség lenne, akkor 10 év gyakorlással ennél többre vinné.

 

Bomarr: én nem számolhatok be olyasmiről, hogy "mit vártam", merthogy ez volt az első SW film, amit láttam, de mindenképpen csalódást keltő itt Anakin teljesítménye.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem nagyon nehéz megítélni Anakin képességeit az Ep.2 alapján, mert annyira beképzelt és arrogáns, hogy az elbizakodottsága igencsak hátráltatja a küzdelemben. A tehetség (akármekkora is) önmagában nem elég, kell némi higgadtság, alázat, ill. az ellenfél tisztelete is, pláne egy párbajban.

 

Azt amúgy is nehéz eldönteni, hogy kit tekinthetünk őstehetségnek a kardvívásban. Maul Erőhasználatban sehol nincs Dooku-hoz képest, de kiváló harcos, nem tudom e téren hol áll a grófhoz viszonyítva. Az biztos, hogy Qui-Gon nem sokra ment ellene, ahogy Obi-Wan is csak csellel győz. Pedig Qui-Gon elég tapasztalt volt már, ahogyan később Obi-Wan is, mégis simán elverte Dooku kétszer is, nagyon rövid idő alatt. Viszont az is az igazsághoz tartozik, hogy ez nem mindig a víváson múlott, hisz Dooku volt amikor az Erővel intézte el ellenfeleit. Na de most akkor mi a helyzet? Anakin elég fiatalon hoz legalább annyit, mint a jóval tapasztaltabb Obi vagy Qui-Gon, akkor őstehetségnek számít-e?

 

Sok jedi mozgolódott szerte a galaxisban, pláne ha a régmúltba is visszamegyünk, de azért elég sok párbajt láthattunk a filmekben és sorozatokban. Ez alapján úgy gondolom, hogy Anakin egyértelműen a legjobbak között lehetett kardvívásban, ha a korát is figyelembe vesszük az értékelésénél. Most az egy más kérdés, hogy a különféle jellemvonásai mikor mennyire hátráltatták a 100%-os teljesítményben, ill. hogy az Ep.3-ban elszenvedett sérülései elvágták az útját a harci képességeinek kiteljesedése terén.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Na jó, megérett a párbaj elemzős posztom. Amin kijózanodom és lesz szabadidőm, megejtem. :D

Gratula a jó hírhez! :) Az elemzést meg várjuk. :)

 

 

Szerintem nagyon nehéz megítélni Anakin képességeit az Ep.2 alapján, mert annyira beképzelt és arrogáns, hogy az elbizakodottsága igencsak hátráltatja a küzdelemben. A tehetség (akármekkora is) önmagában nem elég, kell némi higgadtság, alázat, ill. az ellenfél tisztelete is, pláne egy párbajban.

Szerintem is. Anakin azért vallott kudarcot, mer nem volt meg benne a kellő alázat az ellenfelével szemben. És hogy egyébként elég ügyes lett volna-e, hogy győzzön, az így nem derülhetett ki.
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Obi-Wanban szerintem elég alázat és tisztelet volt, az ep2-ben mégis úgy harcolt Dookuval, hogy ha így állt volna ki Maul ellen, az seperc alatt levágja. Komolyan, mint egy kezdő, aki még a saját kardjától is fél. Az alázat és a tisztelet nem jelent semmit párbajban. Vagy bármilyen harcban. Legfeljebb annyit, hogy ne becsüld alá az ellenfeledet, de mint az többször is megmutatkozik, ilyen helyzetben is lazán ki lehet jönni győztesen, ha van elég tudásod.

Anakin keze azért szállt el, mert Dooku jobb párbajozó volt, ennyi. Nem nagy dolog, az öregnek lényegesen több tapasztalata volt, mint Jedi, nem csoda, hogy a tejfeles szájú padawan fölé kerekedett. De csak hasonlítsuk össze, mennyivel jobban helyt állt Anakin, mint Obi-Wan, aki mintha csak amatőr módon csapkodna a kardjával. Pedig azért Obi-Wan sem salambalam párbajok terén, ráadásul, nem is először harcol Sith-tel.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Dooku nagyságrendekkel magasabb szinten van a legtöbb Jedihez képest vívás terén legyen az mester vagy padawan. Szerintem Mault is megette volna reggelire, így nem csoda, hogy Obi-Wan Mault legyőzte, de Dooku ellen vajmi keveset ért, holott addigra már a tapasztalata is nagyobb.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Maul kora miatt lehet, hogy Dooku fölé tudott volna kerekedni. Sokkal energikusabb, de az biztos, hogy Dooku megizzasztotta volna. A gróf amúgy valóban a stílusa miatt tud mások fölé emelkedni párbajban, mert ő inkább vívásra szakosodott. De ez is a gyenge pontja, mert nem tud mit kezdeni a gyors, erős, energikus támadásokkal szemben, amivel például Anakin lerohanja.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Maul kora miatt lehet, hogy Dooku fölé tudott volna kerekedni. Sokkal energikusabb, de az biztos, hogy Dooku megizzasztotta volna. A gróf amúgy valóban a stílusa miatt tud mások fölé emelkedni párbajban, mert ő inkább vívásra szakosodott. De ez is a gyenge pontja, mert nem tud mit kezdeni a gyors, erős, energikus támadásokkal szemben, amivel például Anakin lerohanja.

 

Azért elég jól tartja magát bedrogozva két energikus éjnővér és egy energikus Ventress ellen vagy a Savage és Ventress párossal szemben.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ventress stílusa ugyanaz, mint az övé, a két éjnővér pedig nem hiszem, hogy profi kardforgató volt (nem tűntek annak). Savage meg nagyon lomha figura a maga nevében, ráadásul inkább csapkodott a karddal - a párbaj nagy részében Dooku csak villámozta és kitért előle. Őt Maul rázta gatyába. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az alázat és a tisztelet nem jelent semmit párbajban. Vagy bármilyen harcban. Legfeljebb annyit, hogy ne becsüld alá az ellenfeledet, de mint az többször is megmutatkozik, ilyen helyzetben is lazán ki lehet jönni győztesen, ha van elég tudásod.

Szerintem ez így nem igaz. Nem arról van szó, hogy alázattal és az ellenfél tiszteletével önmagában bármire is lehetne jutni, ezt nem is mondta senki. Én is alázatos vagyok és tisztelnék is mondjuk egy Maul vagy Dooku szintű ellenfelet, de ettől még esélyem se lenne. Ugyanakkor úgy vélem, hogy az előbb említett két dologra is szükség van ahhoz, hogy az ember sikeres lehessen egy párbajban vagy harcban. Itt megint nem arra kell gondolni, amikor egy "amatőr" egy nála sokkal jobb ellen harcol, hiszen akkor úgyis kidomborodik a tudáskülönbség. Viszont ha nincsenek olyan drasztikus különbségek az erőviszonyokban, akkor egyre fontosabbá válnak az egyéb tényezők. Arrogánsan, elbizakodottan, nagyképűen sokszor könnyen pofára lehet esni. Ebben Anakin amúgy is mindig elég jó volt.

 

Nem lehet, hogy Dooku kardforgatási stílusában volt valami, ami nem feküdt neki? Fociban is van olyan, hogy az egyik csapat egy másiknak kvázi mumusa.

Simán lehet. Ill. ott vannak a pszichés tényezők is. Dooku anno nagy tiszteletben álló jedi mester volt, akiről még az Ep.2 elején se feltételezik sokan (a Rendből), hogy mondjuk egy esetleges merényletért felelős lehetne. Ráadásul ő volt Qui-Gon mestere, ezt szóba is hozza. Nem zárható ki, hogy Obi-nak ilyen téren azért nehezére esett a gróffal harcolnia, tudjuk, hogy a jedik se gépek.

 

Szerintem Mault is megette volna reggelire, így nem csoda, hogy Obi-Wan Mault legyőzte, de Dooku ellen vajmi keveset ért, holott addigra már a tapasztalata is nagyobb.

Hát, Obi-Wan fénykardpárbajban nem győzte le Maul-t, vagy nem tudom. Megint elkanyarodhatunk persze ahhoz a vitához, hogy mi tekinthető egy ilyen párbaj keretein belül, ahogyan ezt már több helyen pedzegettük. Pont Dooku-nál is felmerült, hogy előszeretettel használta az Erőt is a harcban. Maul-ra ez nem volt igazán jellemző, de pont Obi ellen egy Erőlökéssel került nyerő helyzetbe. Ezt (pont a pökhendisége miatt) elcseszte, de Obi győztes ugrás-vágás kombójából én nem merném kijelenteni, hogy jobb lett volna vívásban.

Egy Maul-Dooku párbaj nagyon érdekes lehetett volna, nem tudom melyikük jobb vívó. Itt is azon van a hangsúly, hogy vívó. Ugyanis ha csak úgy egymásnak eresztettük volna őket, akkor semmi kétségem nincs afelől, hogy Dooku simán győz. Ha viszont nincs "trükközés" az Erővel, akkor már kérdéses a dolog, hiszen pont a "nyers" harcban Maul kiemelkedő volt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De a Sith-ekben egy szemernyi tisztelet sincs az ellenfeleik iránt, alázat meg még annyi sem, mégis, elég sok Jedi került padlóra vörös fénykard által. Darth Maul aligha tisztelte Qui-Gont, mégis lebökte, és szerintem egy deka alázat nem volt a részéről Obi-Wan felé, mégis több ízben elagyabugyálta. Dooku nem tisztelte se Anakint, se Obi-Want, ennek ellenére nem egyszer került ki győztesen. És abban is biztos vagyok, hogy Anakin még Jediként sem tisztelte az ellenfeleit, alázatot pedig nagyjából csak Palpatine felé mutatott. Darth Sidious meg szerintem e két szó jelentését sem ismeri, párbajban mégis ő a Star Wars egyetlen veretlen bajnoka. :)

Ezek semmilyen szerepet nem játszanak harcban. Szép dolog, ha van, ettől nemesebb lehet a harcos, de enélkül sem veszít semmit. A hideg fej, ami szükséges lehet, bár még az sem feltétlen, hiszen néha a fékevesztett vadállat megoldással is ki tudtak jönni győztesen emberek, lásd például azt, hogyan tarolta le Anakin Dookut, vagy Luke Vadert. Jó, ez a ritkább eset, meg hosszú távon visszafelé sülhet el.

Tudás, tapasztalat, kitartás és némi szerencse, ráadásként hideg fej, ami kell.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ventress stílusa ugyanaz, mint az övé, a két éjnővér pedig nem hiszem, hogy profi kardforgató volt (nem tűntek annak). Savage meg nagyon lomha figura a maga nevében, ráadásul inkább csapkodott a karddal - a párbaj nagy részében Dooku csak villámozta és kitért előle. Őt Maul rázta gatyába. :)

 

 

Gondoltam 2 vagy 3 ellenfél még ha nem is oly képzettek, mint Maul, szummázva mégis egyenértékűek vele :)

 

Hát, Obi-Wan fénykardpárbajban nem győzte le Maul-t, vagy nem tudom. Megint elkanyarodhatunk persze ahhoz a vitához, hogy mi tekinthető egy ilyen párbaj keretein belül, ahogyan ezt már több helyen pedzegettük. Pont Dooku-nál is felmerült, hogy előszeretettel használta az Erőt is a harcban. Maul-ra ez nem volt igazán jellemző, de pont Obi ellen egy Erőlökéssel került nyerő helyzetbe. Ezt (pont a pökhendisége miatt) elcseszte, de Obi győztes ugrás-vágás kombójából én nem merném kijelenteni, hogy jobb lett volna vívásban.

Egy Maul-Dooku párbaj nagyon érdekes lehetett volna, nem tudom melyikük jobb vívó. Itt is azon van a hangsúly, hogy vívó. Ugyanis ha csak úgy egymásnak eresztettük volna őket, akkor semmi kétségem nincs afelől, hogy Dooku simán győz. Ha viszont nincs "trükközés" az Erővel, akkor már kérdéses a dolog, hiszen pont a "nyers" harcban Maul kiemelkedő volt.

 

Igen szerintem is a fénykardpárbajt és a fénykardvívást külön kell választani. A fénykardpárbajban van Erő használat, trükközés stb. a vívásban meg csak kard a kard ellen és a fizikum, valóban ha csak ez utóbbit nézzük Obi-Wan nemhogy győzött, de vesztett. Nem tudom Dooku vívásban alulmaradna Maullal szemben, de erre akkor sem derült volna fény ha szembe kerülnek egymással, ugyanis botorság egy vérre menő párbajban nem mindent bevetni amid csak van ha szükséges, így szerintem irreleváns azzal foglalkozni, hogy ki a jobb vívó.

Brahiból edzőmeccset meg nem hiszem hogy tartottak volna :D

Szerkesztve: - Darth Cupsy
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem a sithek is volt hogy tisztelték az ellenségeiket, na nem mint embert, de mint ellenfelet. Lehet, hogy Maul először nem tisztelte Obi-t, a mester után a tanítványt már könnyű falatnak hitte, de végül pont a könnyelműség és arrogancia okozta a vesztét. Szóval hiába jutott el nyert helyzetig, elrontotta. Anakin tudjuk hogy járt az Ep.2-ben Dooku-val szemben, a 3-ban pedig már párbajellenfeleként igenis jobban tisztelte. Obi ellen aztán megint bebukott, mert bevállalt egy olyan mutatványt, amihez kevés volt.

Sidious nagyon erős volt, de azért megkérdőjelezhetetlen győzelmet Windu vagy Yoda ellen párbajban nem ért el, bár feltételezhetően nem nézte le őket különösebben. A "kripli" Vader-t vagy a "tacskó" Luke-ot már igen, meg is lett az eredménye. De felhozhatjuk Ventress-t, Grievous-t vagy Savage-t is, akik általában semmibe nézték az ellenfeleiket és nagy mellénnyel fogtak a harcba, elég kevés sikerüket is láttuk. De pl. a főinkvizítor is csak addig ment valamire, ameddig tényleg sokkal jobb volt Kanan-nál, az erőviszonyok kiegyenlítődéséhez közeledvén egyre kevésbé működött az, hogy alázat nélkül arcoskodik.

Általánosságban elmondható, hogy a sötét oldalt szolgálók hajlamosak voltak arra, hogy játszadozzanak az ellenfeleikkel, sokszor kifejezetten lenézték őket, magukat sokkal jobbnak gondolták. Ennek, ha nem is rögtön, de általában max. középtávon meg is itták a levét. De van erre példa a jediknél is, és nemcsak Anakin. Lásd Nahdar Webb.

 

Én úgy vélem, hogy minél szorosabb egy párbaj, annál fontosabb a koncentráció, a szituáció komolyan vétele. Ehhez pedig elengedhetetlen az ellenfél tisztelete és az alázat. Persze ez se garantál semmit, ahogyan ezek hiányában is sikerre lehet vinni egy harcot, de alapjában véve hátráltató tényező. A sportban is azt látom, hogy a beképzelt és arrogáns sportolóknak tényleg hatalmas zsenire van szükségük az átütő sikerek eléréséhez, de sokszor még ez se elég, mert elkallódnak. Szemben másokkal, akik korántsem akkora spílerek alapból, de kellő alázattal és jó hozzáállással akár erőn felül is teljesíthetnek.

 

Anakin lehet, hogy baromi nagy tehetség volt, akár kardvívásban vagy párbajozásban is, de egy Dooku kaliberű és tapasztaltságú sith legyőzéséhez, vagy akár csak a tisztes helytálláshoz, mindent ki kellett volna hoznia magából. Ez nem megy úgy, hogy közben azt gondolja magáról, hogy Yoda-nál is jobb, ill. hogy csak egy kivénhedt öregembert kell átküldenie az időszerűvé vált túlvilági létbe.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.